Overleg in Moskou beëindigd Israël zou deel van gebied mogen houden bovenste beste onderzetters GRATIS b|i dubro M Bomontploffing verwoest bank in Belfast Hevige rellen in Reggio Calabria VUUR VERWOEST BOSSEN BOSBRANDEN AAN RIVIÈRA ZOUDEN AANGESTOKEN ZIJN FLORYN Eén dode honderden gewonden Admiraal roert de trom Langharigen bedreigen Zweedse strijdkrachten Ha fijn~ een borrel van floryn! Lichaam van Aramburu gevonden Hongersnood in Jemen „Gebruikte"" satellieten aangeboden Salazar ligt in coma ISRAËLISCH MINISTER OVERLEDEN China krijgt ambassadeur in Rusland In rolstoel op Autobahn Kaapverdianen Geen „Soekarno- cultus" in Indonesië Veiligheidsraad praat over wapenembargo Hechtere band Frankrijk en Engeland Zee bij Genua te smerig om te zwemmen MOSKOU In Moskou is het overleg beëindigd tussen de Rus sische leiders en president Nasser van Egypte. Over het resultaat van de besprekingen werd niets bekendgemaakt. Alleen werd gezegd dat er een communiqué zal worden uitgegeven na Nassers vertrek, vermoedelijk vandaag. PESSIMISTISCH VRIJDAG 17 JULI 1970 RUSSEN OEFENEN DRUK OP NASSER i BONN Een 73-jarige vrouw heeft bij Hamburg doodgemoede reerd op de Autobahn gereden... in haar rolstoel. De vrouw, uit. Hamburg-Altona, had een nieuw flatje gekregen in het Stadsdeel Schnelsen en koos de kort ste route over e z.g. westelijke Ring weg. Met haar keeshondje „Snoes", een koffertje en een paar tassen tuf te ze tussen het snelverkeer in haar rolstoel met elektromotortje. De gealarmeerde politie bood haar een lift aan. Een vrachtautochauf feur bracht Snoes en de bagage naar de nieuwe woning. De oude dame, door de agenten voorgelicht over de bestemming van een Autobahn, beloofde het nooit weer te zullen doen. ADVERTENTIE dubro onderzetters met uw sterrenbeeld HET IDEALE AFWASMIDDEL BUENOS AIRES In de nabijheid van Buenos Aires is en lijk gevon den dat, aldus een mededeling van het Argentijnse ministerie van Binnenland se /aken, waarschijnlijk dat van oud president Pedro Aramburu is. Aramburu. die president was van 1955 tot JL957 na de omverwerping van het regime van Peron werd op 29 mei door twee in legeruniformen ge klede mannen ontvoerd. Een Peronistische groep deelde mee dat hij 1 juni was terechtgesteld voor het laten doodschieten van 27 personen, die bij een mislukte staatsgreep waren betrokken, veertien jaar geleden. Het politie-onderzoek naar de ontvoe ring maakte nauwelijks enige voort gang tot vorige week, toen een dodelijk gewond lid van een linkse verzetsgroep bekende dat hij een van de twee man nen was die Aramburu hadden ont voerd. Daarop werden zeven personen, onder wie een priester en een foto graaf, gearresteerd. DEN HAAG De Kaapverdische ar beiders die illegaal in Nederland zijn, zullen niet officieel worden toegelaten dn ons land. Een dergelijk .generaal pardon" zou een premie zijn op het werk van kop pelbazen en ronselaars, heeft minister Polak (Justitie) de Tweede-Kamercom missie voor justitie meegedeeld. Nasser had gisteren zijn vierde gesprek met partijleider Brezjnef, premier Kosy- gin en president Podgorny sinds hij op 29 juni in Rusland arriveerde. Sinds die datum is er geen woord uitgelekt over het overleg, behalve dan dat er over de toestand In het Midden-Oosten gesproken werd. Het Egyptische persbureau Mena wist echter gisteren te melden dat de Russische leiders zich geheel achter de Egyptische eis stellen tot Israëlische terugtrekking uit alle bezette Arabische gebieden. Andere geruchten willen echter dat Rusland Nasser onder druk heeft gezet om althans enige gebieden aan Israël te laten genoemd werden de Strook van Gaza en het oude deel van Jeruzalem om zodoende goede vredeswil te to nen. Want Rusland wil geen oorlog in het Midden-Oosten, iets wat nog eens dui delijk geïllustreerd'is door het feit dat Moskou het Amerikaanse vredesplan nog niet heeft afgewezen. Wel zal Rusland Nasser gerustgesteld hebben wat betreft de militaire steun die de Egyptenaren niet kunnen missen wanneer zij tenminste niet door Israël onder de voet gelopen willen worden. Verwacht wordt, dat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mah- moud Riad, die Nasser bij het overleg heeft geassisteerd, onmiddellijk na zijn vertrek uit Moskou naar Syrië en Jor danië zal gaan om de regeringen van die landen in te lichten over de in Mos kou genomen besluiten. Aangenomen mag worden, dat die re geringen zich bij het standpunt van Rusland en Egypte zullen aansluiten, in tegendeel tot de Palestijnse bevrij dingsbewegingen, die de Amerikaanse voorstellen allang hebben afgewezen. Moskou schijnt echter weinig ingeno men te zijn met de onverzoenlijke hou ding van de Palestijnen en heeft de re cente incidenten tussen Palestijnen en het Jordaanse leger aangegrepen om de „extremistische groepen" onder de guerrillabeweging te veroordelen en deze aan te raden zich toe te leggen op de strijd tegen de gemeenschappelijke tegenstander Israël, in plaats van twee dracht te zaaien in het Arabische kamp. De Israëlische bewindsman van De fensie Mosje Dajan, heeft zich gisteren op een beëdigingsplechtigheid voor luchtmachtkadetten zeer pessimistisch uitgelaten over de vredeskansen en voorspeld, dat de strijd met de Arabie ren nog wel een tijd zou duren. „De volgende ronde tussen Israël en de Arabieren wordt niet aan de confe- resntietafel gehouden, maar in bunkers, in de lucht met luchtslagen, raketten en artillerie en met het afslaan van com mando-aanvallen en pogingen tot inva sie", zei hij. Volgens Dajan proberen de Egyptena ren en hun „buitenlandse adviseurs" een militaire overwinning op Israël te behalen. Ook verwachtte hij dat de kracht van de vijand „met hulp van zijn bondgenoten" zou toenemen. Inmiddels gaan de schermutselingen aan de Israëlische grenzen nog steeds door. Een Zweedse officier van de or ganisatie der VN, die toeziet op het be stand in het Midden-Oosten, kwam donderdag om het leven door vuur van Egyptische lichte wapens. Dit gebeurde toen hij op verken ningsronde was aan het Suezkanaai. De officier, majoor J. E. Bogvad, is het derde lid van de VN-organisatie, dat tijdens de vervulling van zijn dienst in het Midden-Oosten om het leven is ge komen. BELFAST Bjj een bomaanslag op een bank in het centrum van Belfast gisteren dertig mensen gewond, van wie vier ernstig. Desondanks is men volgen* plan begonnen met de terugtrekking van de Britse troepen, nadat de rust in de provincie enigszins was teruggekeerd. De bom was geplaatst in de Northern Bank aan High Street in Belfast. De ont ploffing heeft de voorgevel van het bankgebouw verwoest en de ruiten van ven sters tegenover de bank vernield. Honderden schoenen In een winkel naast de bank werden door de luchtdruk over de straat verspreid. Winkelbedienden ren den rond om de gewonden te helpen die uit het rokende voorstuk van het gebouw werden gedragen. Militairen en politie hebben onmid dellijk de wijk afgezet en genie-eenhe den hebben alle gebouwen in de omge ving doorzocht. Zij hebben niets gevon den. Robert Bell, de secretaris van de ef fectenbeurs van Belfast, die een kan toor boven de Northern bank heeft, zei: „Er was een geweldige ontploffing en het gehele gebouw stond te schudden- Wij holden naar de lift om te zien of iemand daarin was opgesloten. Geluk kig was de lift leeg". James Walker, die op het moment van de ontploffing langs de bank kwam verklaarde: „De straat was vol REGGIO CALABRIA Voor do vierde achtereenvolgende dag is de rust in de Italiaanse stad Reggio Calabria verstoord door ernstige ongeregeldhe den, die uitmondden in een poging om het stadhuis in brand te steken. De bur gers van de stad, die razend zijn over het feit dat hun stad niet is aangewe zen tot hoofdstad van Calabië, trokken met stenen en molotowcocktails ten strijde tegen de politie, die traangas ge bruikte. In plaats van Reggio is Catanzaro, dat met zijn 74.000 i woners veel klei ner is dan de roerige stad, die 170.000 inwoners heeft, aangewezen als hoofd stad van de provincie, omdat het meer geïndustrialiseerd is en als de his torisch belangrijkste stad van het ge bied wordt beschouwd. Gisteren werden in Reggio 93 perso nen gearresteerd door de politie, die nu door versterkingen uit Sicilië, Puglia en zelfs Rome, 3000 man sterk is. Veer tig politiemannen en 20 betogers moes ten in het ziekenhuis worden opgeno men. Honderden andere betogers wer den lichter gewond. Eergsteren werd de eerste demonstrant bij de rellen gedood. Een groep jeugdige demonstranten slaagde er in benzine tegen het stadhuis te gooien en trachtte brand te stich ten, maar de brandweer kon de vlam men onmiddellijk doven. Slechts de voordeur van het stadhuis werd be schadigd. De brandweer moest verder uitrek ken om een brand te t>lussen in het sta tion van de stad. De brand werd snel geblust, maar de betogers konden het spoorverkeer belemmeren. Slechts één trein kon donderdag het station passe ren. Gisteravond laat heeft het hoofd kwartier van aartsbisschop Giovanni Ferro van Reggio een communiqué uit gegeven, waaarin de methoden van de politie om de onlusten te onderdrukken, werden veroordeeld. De politie werd verweten dat zij „de gerechtvaardigde volksbetoginen on derdrukte. Het communiqué deed een beroep op de autoriteiten om een oplos sing voor de ongeregeldheden te vinden zonder verder bloedvergieten. NICE De Franse politie heeft van nacht het vermoeden geuit dat de bos branden. die bij Saint Tropez een groot gebied plat brandden, villa's verwoest ten en een aantal badplaatsen bedreig den. met opzet aangestoken zijn. De 40-jarige Paul Bolo is gisteren gearres teerd op beschuldiging van brandstich ting. De politie beweerd dat zes getui gen deze beschuldiging konden staven. Bolo schijnt lector in de filosofie te zijn aan' de universiteit van Nanterre bij Parijs, die in Frankrijk beschouwd wordt als een broedplaats van linkse extremisten. De politie wees er in dit verband op dat de Franse Maoïsten een „lange hete zomer" van onlusten in de Franse vakantieplaatsen hadden be loofd. De branden rondom Saint Tropez wer den vannacht onder controle gebracht nadat brandweer, militairen en vrijwil ligers tweo dagen leng bet vuur hadden bestreden. De toestand rondom de stad Martiques bij Marseilles, waar de branden de rand van de stad hadden bereikt en honder en vlssershutten rondom de meren ln de buurt hadden verwoest, was vannacht nog ernstig. BIJ deze branden ls donderdag een Franse boer om het le ven gekomen, die op z'n tarweveld door het vuur was ingesloten. Ook de bosbrand bij Eze ten noorden van Nice werd donderdag onder contro le gebracht. Twee van de drie wegen die Nice met Monte Carlo verbinden en die bijna twee dagen voor het verkeer gesloten waren, zijn weer opengesteld. In de dennenwouden ten noorden van Toulon, verder naar het westen, werd gisteravond echter een nieuwe bos brand gemeld. De politie deelde mee dat men vermoedt dat het hier eveneens gaat om een geval van brandstichting. In totaal hebben de bosbranden, die bestreden worden door honderden brandweerlieden en 1500 soldaten, tot nu toe 20.000 ha bos verwoest. Ca. 20.000 vakantiegangers zijn uit de Ri viera verdreven. Op Corsica is men er in geslaagd het vuur onder controle te krijgen. Niette min moesten een vakantiekamp van de Verenigde Naties bij Prunete en een nuistenkamp bij Aleria worden ont ruimd. Een groot aantal vakantiegangers heeft zijn heil op de stranden van de Riviera gezocht. Kinderen zijn in scho len ondergebracht. Ook in het departement Var, bij Es- terel, en aan de grens van het departe ment Alpes Maritimes zijn branden uit gebroken, evenals in de omgeving van Perpignan. De brandweerlieden in het zuiden van Frankrijk staan voor een hope loze taak de door een krachtige Mistral voortgejaagde vlammen, die soms met een snelheid van 50 tot 60 km per uur door de bossen jagen, een halt toe te roepen. GENèVE Twee miljoen mensen in Jemen dreigen van honger om te ko men als gevolg van de droogte in dat land. De Wereldraad van Kerken heeft zijn 239 aangesloten lidkerken en hun bureaus dringend verzocht, materiële steun te verschaffen aan de slachtof fers van drie jaar droogte en hongers nood. Volgens de Wereldraad heeft Jemen in het verleden andere Arabische lan den van voedsel kunnen voorzien, maar de acht jaar durende burgeroorlog en thans ook de droogte, hebben de bevol king arm en nooddruftig gemaakt. Woedende inwoners van de Italiaan se stad Reggio werpen versperrin gen op tegen de politie. Al vier da gen lang protesteren zij te vuur en te zwaard tegen de achteruitstelling van hun stad bij de keuze van een provinciehoofdplaats. O WASHINGTON De Nasa. het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, is bereid zes satellieten die al geruime tijd een baan om de aarde beschrijven en die hun opdrachten reeds lang hebben vervuld, ter beschik king te stellen van andere landen. Geleerden kunnen tot 20 augustus voorstellen doen voor nieuwe taken voor deze satellieten, waarvan de oud ste de ..Ogo 1", op 5 september 1964 van Kaap Kenney werd gelanceerd. Men schatte de levensduur van de „Ogo 1' toen op een jaar. DJAKARTA De Indonesische re gering heeft gisteren een waarschu wing gericht aan het adres van de aan hangers van oud-president Soekarno, geen cultus rond hun onlangs overleden leider te gaan vormen. De minister van Binnenlandse Zaken, generaal Amir Machmoed maakte be kend, dat de regering maatregelen heeft genomen om een „exploitatie" van de dood van Soekarno te voorko men. De bekendmaking van Machmoed volgt op een eerder gedane aankondi ging dat er beperkingen zijn ingevoerd ten aanzien van bezoeken aan het graf van Soekarno. Men vermoedt dat de laatste waarschuwing voornamelijk is bedoeld voor de door Soekarno opge richte nationalistische partij. LISSABON De 81-jarige Portugese oud-president Antonio de Oliveira Sa lazar ligt sinds donderdagavond in een coma na een plotselinge, nog onbeken de infectieziekte. Zijn toestand zou vol gens goedingelichtc kringen in Lissabon reden tot bedorgdheid geven. Salazar moest in september 1968 na een hersen operatie en een beroerte z(jn functi van president neerleggn. wwwv^xvwyvwwvwwc STOCKHOLM De Zweedse soldaten hebben zoveel tijd nodig ter verzor ging vanhun weelderige lokken, dat zij bij een vijandelijke aanval wel eens eerst naar de krultang zouden kunnen grijpen. Dit schreef de Zweedse vice-admiraal Oscar Kronstedt, commandant van het zuidelijke verdedigingsgebied, gisteren in een open brief aan de opper bevelhebber van de Zweedse strijdkrachten. Hij verzocht daarin om een bijeenkomst van alle Zweedse militaire bevelhebbers ter bespreking van het langharige gevaar. De afzwakking van de voorschriften voor de persoonlijke verzorging heeft er volgens Kronstedt toe geleid, dat thans in de strijdkrachten .slapheid en onverzorgdheid" hoogtij vieren. Met de dag worden de Zweedse solda ten langharigerbaardiger en viezer, zo beweert hij, want .Zweden is ver moedelijk het enige land in het westen waar de soldaten even lange haren hebben als de vrouwen". De admiraal verzocht de opperbevelhebber om gedetailleerde voorschrif ten voor de verzorging van hoofd en aangezichtshaar. ,,Het leger is geen kinderbewaarplaats. Stel je voor, dat je. een leger hebt waar sommige soldaten zo druk bezig zijn met hun krultangen, dat zij niet kunnen optreden als de vijand aanvalt", zo besloot hij zijn schot voor de boeg. NEW YORK De Veiligheidsraad komt vandaag in spoedzitting bijeen om mogelijkheden te bespreken tot ver scherping van het embargo op de ver koop van wapens aan Zuid-Afrika. Meer dan veertig Afrikaanse en Aziati sche landen, verontwaardigd over „de weigering van een aantal lidstaten het embargo loyaal na te leven", hadden om de bijeenkomst gevraagd. In de Verenigde Naties is al eerder kritiek geleverd op Franse wapenleve ranties en er is nu ook bezorgdheid uit gesproken over een op handen schij nende wijziging van de Britse embargo- politiek onder het nieuwe conservatieve bewind. Het embargo was in 1963 door de Veiligheidsraad afgekondigd. JERUSALEM Chaim Mosje Sjapi- ro, een van de belangrijkste ministers in het Israëlische coalitiekabinet, is donderdagavond in een ziekenhuis in Jerusalem op 68-jarige leeftijd overle den. Sjapiro was minister van Binnen landse Zaken en de leider van de natio naal religieuze partij (NRP). Waarschijnlijk zal zijn dood premier Golda Meir en haar regernig grote moeilijkheden bezorgen. De NRP is sterk verdeeld over wie Sjapiro moet opvolgen en welke koers de partij in de toekomst moet volgen. met winkelende mensen. Ik hoorde een geweldige klap. Het metselwerk viel er uit en overal hingen dichte stofwolken. Wat mensen gilden, maar er was geen paniek". Alle winkels in het centrum waren gisteren voor het eerst weer open na de nationale feestdag van 12 juli. Een woordvoerder voor het Britse le ger verklaarde, dat de bom geplaatst was onder een trap in de bank. Af gaande op de schade moet het een heel zware bom geweest zijn. Een half uur na de ontploffing in de bank werd een warenhuis in het cen trum van de stad ontruimd nadat dat telefonisch een waarschuwing was ont vangen, dat een bom in het gebouw was geplaatst. De politie, die het gebouw doorzocht, vond echter niets. De Noordierse premier, James Chi- chester-Clark, heeft bekend gemaakt dat hij vandaag naar Londen zou gaan voor besprekingen met de Britse pre mier Edwarth Heath. Een woordvoerder voor de Noordierse regering verklaarde, dat Chichester- Clark wil spreken over de uitwerking van de Britse havenstaking op de Noord ierse economie. Verder zal ook de poli tieke situatie in Ulster na de Oranje marsen van maandag punt van gesprek zijn. MOSKOU China heeft ondermi nister van buitenlandse zaken Lioe Hsin-tsjoean benoemd tot ambassadeur in Rusland. Dit werd gisteren in Mos kou vernomen. Wanneer zijn aanstelling door de Russische regering wordt aanvaard, hetgeen praktisch zeker is, zal hij de eerste ambassadeur zijn die China in Rusland heeft sinds 1966. Kortgeleden aanvaardde China de be noeming van Vladiimir Stepakof als Russische ambassadeur in Peking. Met de wederzijdse benoeming van ambas sadeurs er een voorlopig einde geko men aan de snel verslechterende be trekkingen tussen beide landen. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken Iljitsjef is benoemd tot leider van de Russische delegatie die in Peking over de grensgeschillen tussen beide landen gaat praten. PARIJS Frankrijk en Engeland hebben besloten tot periodiek overleg. De frequentie dal nog nader worden be paald. Bij dit overleg zullen alle onderwer pen aan de orde kunnen worden ge steld, behalve dat van de Engelse toe treding tot de Europese Economische Gemeenschap. Dit is gisteren in Parijs bekendge maakt door minister Hamon na afloop van de kabinetsraad. De minister van voorlichting zei, dat tijdens de recente besprekingen tussen de minister van buitenlandse zaken, Schumann en sir Douglas Home, gebleken was, dat beide partijen de oprechte wil bezitten om de betrekkingen te versterken toenade ring tot elkaar te zoekn. De minister voegde hieraan toe, dat de Franse regering in het feit, dat sir Douglas Home bij zijn eerste buiten landse bezoek als minister Parijs tot doel had gekozen, een duidelijk teken had gezien van de wil om de Frans-En gelse betrekkingen te verbeteren. GENUA Na talloze klachten in de Italiaanse pers over de vervuiling van het zeewater voor de door toeristen be volkte kusten, is men in Genua nu daadwerkelijk ten strijde getrokken te gen de vervuiling. Op last van de hoog ste plaatselijke magistraat, Andriano Sansa, mag niemand meer in zee zwem men op de 15 kilometer lange kust strook van de stad. Sansa bepaalde dat door de ernstige vervuiling van het zwemmen binnen 200 meter van rioolmondingen aan de Liturgische kust verboden is, op straffe van maximaal drie maanden cel of 80.000 lire (128 dollar) boete. Dit verbod komt in feite neer op een algeheel zwemverbod voor het Genuese deel van de kust, waar meer dan 70 riolen op uitkomen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 11