Veenendaals dagblad Spoorwegorder bij Werkspoor in gevaar door traag werken Buiten Tuinders voor problemen nu Britten staken Nederlandse buschauffeur voorkomt ramp in Tirol Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Dimeyland-ambassadrice op bezoek in ons land Overschot aan tomaten en komkommers aanstaande Uitzending Estudiantes- Feijenoord „Pipo" 8.50 per stuk Maison Kramer Vrouw niet medeplichtig aan moord Journalisten gearresteerd in Indonesië BANKROVER MAAKTE IN ROERMOND f 5200 BUIT AMBTENAREN KRIJGEN NOG 2,78 PROCENT Dossiers van Pro Juventute op paleis Overwegend droog zingende dolfijnen... RIS RAMT OP HELLING VRACHTAUTO OM VAL IN RAVIJN TE VOORKOMEN Bouwer van bungalows is oplichter VANDAAG VALT BESLISSING Betere regeling van functie particuliere verpleeghuizen is noodzakelijk Kwakkel 11 ONTSLAGEN UTRECHT - De centrale werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem zou bereid zijn het complete personeel van de afdeling ..rollend materieel" van Werk spoor in Utrecht over te nemen. APATHISCH DOLFINARIUM VTBN.V. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 17 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I64 NS zou gehele llo I ma-pe r son ee I willen overnemen HILVERSUM Wanneer men de be schikking krijgt over goede verbindin gen zal de NOS-radio op woensdag 26 augustus een rechtstreekse reportage uitzenden van de voetbalwedstrijd Es- tudiantes de la Plata-Feyenoord om de officieuze wereldbeker. Deze eerste vvedstrijdstrijd wordt in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires gespeeld. De rechtstreekse reportage wordt uit gezonden in de nacht van 26 op 27 au gustus van 01.00 tot 02.45 uur via Hil versum 2. Ten behoeve van deze uitzen ding zal extra tijd worden aangevraagd bij de regeringscommissaris voor de omroep. AMSTERDAM De Nederlandse Fe deratie van Verpleeghuizen heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. Kruisinga erop ge wezen, dat een belangrijk aantal goede verpleegbedden voor bejaarden verlo ren dreigt te gaan. Dit komt. zo meent de federatie, doordat de overheid de functie en posi tie van de niet bestuurlijke particuliere verpleegkundige bejaardenoorden on voldoende heeft geregeld. De federatie heeft er op aangedron gen, dat de departementen van Volks gezondheid en CRM snel overleg plegen over een aparte wettelijke regeling voor deze tehuizen. Deze regeling moet het mogelijk maken dat bejaarden, die krachtens de Algemene Wet ou de Be jaardenzorg verzekerd zijn, minder vaak een beroep zullen behoeven te doen op bijstand krachtens de Algemene Bijstandswet. TVoor de ,,Meistersinger van Nürn- burg" de levenslustige, dichter- lijke schoenmaker uit de vroege j middeleeuwen Hans Sachs, werd in S zijn boekje Regiment der andert- halb Hundert Vögel" de kwartel een bespeler van de luit genoemd en hij wist hiermee het „pik-wes- wik" goed en poëtisch te karakteri seren. In zijn dagen moet dit kleine hoentje heel algemeen zijn geweest, maar al sinds vele jaren wordt de kwartelslag in de Europese landen zelden mer vernomen. Als kostelijk wildbraad werden de vogels zo sterk vervolgd, dat weinigen onzer tot de gelukkigen behoren, het z.g. „slaan" te kennen. Toch was het eertijds vrij algemeen; de buiten man vertaalde het met „kwik-me- dit, kwik-me-dat" of met „vlug uit bed", terwijl de geleerde, wande lend door de velden, er uit meen den af te leiden die cur hic" d.w.z. waarom ben je hier? Men kende de uitdrukking „zo doof als een kwartel". De vogels werden door een vroe ger geslacht gaarne in speciale kooien met balkon gehouden; men lokte hen met een quackel-been of kwartelbeentje. In het jaar na wereldoorlog 2 vermeerderden deze hoentjes zich op ontginningen, die verwilderd bleven liggen en onbe- zocht waren wegens het mijnenge- J vaar. Wij kenden in onze buurt j zulke akkers vol ganzevoet, melde distel, paa rdestaart, kruis- en knopkruid, wilde grassen, duizend knoop en andere onkruiden. Er liep een hoge spoor dam langs en als we daar zaten, hoorden we op ette lijke plaatsen de vogels duidelijk staan. Ze voelden er zich volkomen veilig. Vóórdien had ik er slechts een- of tweemaal in mijn leven ken nis mee kunnen maken. Het meest indrukwekkendedat we over deze schepsels leerden, was op cate- chisatie bij de behandeling van het iVe boek v. Mozes, waar sprake is S van de wonderlijke spijziging der joden met de kwartels, die over zee kwamen. Maar in de bijbel he- S ten ze kwakkels. S 17-7-1970 A.B. WIGMAN. Bij de administratieve afdelingen van Werkspoor Utrecht vreest men op korte termijn al ontslagen, omdat deze afdelingen weinig of niets meer te doen hebben. Onder deze omstandighe den staat het vrijwel vast dat de ver- volgorder van de Nederlandse Spoorwe gen niet doorgaat. Dit zou betekenen direct ontslag voor honderd a honderd vijftig werknemers op de administratieve afdelingen, die gewend zijn een jaar vooruit te werken. Volgend jaar wordt een aanzienlijk personeelstekort verwacht. De VMF overweegt daarom de invoering van een aanwezigheidspremie om het perso neelsverloop tegen te gaan. Dit geldt niet voor de gieterij van Werkspoor Utrecht, die voor de eerst komende vijf jaar ruim van orders is voorzien. Hieraan ligt ten grondslag het handhaven van orders voor blokvormen van de Hoogovens. Bij de gieterij wer ken driehonderd mensen, bij de Rolma achthonderd. ADVERTENTIE HINDERT A A RTEN VRUCHTENTAARTEN IJSTAARTEN HET KWALITEITSHUIS De woordvoerder van de NS wenst dit bericht „in verband met de in gang zijn de onderhandelingen" te bevestigen noch te ontkennen. Vandaag valt de be slissing over deze Werkspoor-afdeling. Om tien uur vanmorgen is het overleg tussen de raad van bestuur van de VMF (waartoe Rolma behoort) en de vak bonden begonnen. Andere lichtpunten voor Werkspoor zijn het is vrijwel zeker dat de afde ling Apparatenbouw niet zal worden geslotende afdeling zou in de toe komst gaan ressorteren onder Brons- werk in Amersfoort. Het probleem van een eventueel overschot aan personeel in deze afdeling hoopt men in twee jaar via natuurlijke afvloeiing te kun nen oplossen. Indien alle berichten worden beves tigd. zou Werkspoor in Utrecht zij het in een andere vorm en zonder Rol ma kunnen blijven voortbestaan. De heer Nol de Jong, secretaris van de ondernemingsraad van Werkspoor, zei in dit stadium geen commentaar te willen geven. „Door de ontwikkelingen van de laatste tijd ben ik erg argwa nend geworden". De stemming onder het Rolma-perso- neel is apatisch. Men ziet het niet meer. Er wordt zo langzaam gewerkt dat de aflevering van treinstellen voor de Ne derlandse Spoorwegen ernstig wordt vertraagd. Het grote personeelsverloop speelt daarbij eveneens een belangrijke rol. Er wordt slechts één treinstel per drie weken- afgeleverd in plaats van een in de zes dagen. Als hier geen schot in komt zullen de Spoorwegen twee jaar langer op hun rijtuigen moeten wach- ttn, waardoor de dienstregeling volgend jaar in de knel rreigt te komen. Voor Werkspoor zou dat tevens een financiële strop betekenen, want in het contract met de Spoorwegen is een boe teclausule opgenomen voor te late leve ring. Voor elke week later leveren moet per treinstel vijfhonderd gulden extra worden betaald. Dit kan op de totale le vering van veertig treinstellen aardig in de papieren lopen. Bij de Nederlandse Spoorwegen maakt men zich ernstig zorgen over deze order. Door gebrek aan materieel hebben zij de grootste moeite de opgevotrde dienst regeling uit te voeren. Daarbij komt dat door materieelgebrek de wagons niet op tijd de noodzakelijke onder houdsbeurten krijgen. „Wij rijden onze treinen kapot", zei een functionaris. „Wij zitten om dat materieel van Werk spoor te springen". De aflevering van materieel zou op 1 oktober moeten beginnen en doorlopen tot 1 oktober volgend jaar. Het inscha kelen van personeel van de Spoorwegen lijkt geen haalbare kaart, omdat het bedrijf zelf al gebrek aan mensen heeft. DELFT De 26-jarige mevrouw De K.-de R., echtgenote van de zondag nacht vermoorde arbeider Herman de Koster in Delft, is door de politie uit arrest ontslagen. Van een eventuele medeplichtigheid aan de moord op haar man, waartoe zij eerder in verzekerde bewaring was ge steld, is niets gebleken. Aanvankelijk was het vermoeden ge rezen dat zij de dader, de 32-jarige Ita liaan P. V., in de bewuste nacht be hulpzaam was geweest bij het binnen komen in de woning. Dat moet echter geheel het werk van de dader zelf zijn geweest, aldus de politie. DJAKARTA Negen Indonesische journalisten zijn gearresteerd. Zij wor den ervan verdacht samengezworen te hebben om de verboden communisti sche partij nieuw leven in te blazen, zo meldt het officiële persbureau Antara. Tijdens de verhoren hebben de jour nalisten bekend lid van de communisti sche partij te zijn en dat zij tezamen de communistische top vormen in de Indo nesische massa-media sector. Tot de negen mannen behoort M. Ju- suf, oud secretaris-generaal van de Vereniging van Merdeka. SCHIPHOL Disneyland-ambassadrice Cathy Birk (20) maakt ter gelegen heid van het Mickey-Moiise-jubileum (40 jaar) een reis door Europa. Gisteren arriveerde zij op Schiphol. In ons land zal ze o.m. een aantal kinderziekenhui zen met haar bezoek vereren. ROTTERDAM Hel ziel ernaar uit. dal in Nederland ten gevolge van de havenstaking in Engeland binnenkort grote hoeveelheden tuinbouwprodukten zullen moeten worden doorgedraaid. Een aantal vrachtlijndiensten tussen Ne derlandse en Britse havens is namelijk stil komen te liggen en dat in een tijd, waarin iedere week meer dan vierduizend ton tomaten en komkommers per schip naar Engeland worden vervoerd. Ook voor West-Duitsland geldt, dat de uitvoer van tuinbouwprodukten nagenoeg gestagneerd is. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen beraadt zich nog wel op andere methoden om transport naar Engeland te laten voortduren, maar het is hoogst twijfelachtig of men tot een goede oplossing zal komen. ROERMOND Bij een overval op een bijkantoor van de Boerenleenbank in Roermond is gisteren 5200 gulden ge roofd. Een ongeveer dertigjarige man in een regenjas, met een zakdoek voor de mond gebonden, bedreigde de 29-jarige kassier met een voorwerp dat op een wapen leek. Tegen de kassier zie hij: „Kom maar eens met al je poen over de brug", waarop hij het geld kreeg. Voordat de man zich uit de voeten maakte dwong de overvallér de kassier en zijn assistente plat op de grond te gaan liggen. De kassier probeerde de man nog le gen te houden door met een zware as bak te gooien, die echter doel miste. Aangezien de bank geen alarminstal latie had, kon de overvaller zich rustig uit de voeten maken. De Anne Frank Stichting in Am sterdam krijgt met ingang van 1970 subsidie. Het gaat om f 30.000 per jaar. Een enkele firma is erin geslaagd chartervliegtuigen in te schakelen. Deze dure manier van goederentransport is evenwel lang niet toereikend om de ge bruikelijke stroom aan goederen in En geland te krijgen. Niemand hoeft erop te rekenen in een Nederlandse of Belgische haven goederen voor Engeland geladen te krijgen. De Nedêrlandse en Belgische Bonden hebben zich namelijk solidair verklaard met de Britse collega's. Dit houdt ook in, dat geen schepen gelost zullen worden, die vracht voor Enge land vervoeren. Een uitzondering wordt gemaakt voor aan bederving onderhevige goederen. Schepen met een gemengde lading zul len wel worden gelost. Het voor Enge land bestemde gedeelte wordt echter in Amsterdam, Rotterdam of Antwerpen opgeslagen. Zoals werd verwacht heeft de Britse regering gisteren de noodtoestand afge kondigd. Dit houdt in, dat nu meer dan 36.000 Britse militairen in staat van alarm zijn gebracht. Zij kunnen worden ingeschakeld, wanneer premier Edward Heath zou besluiten het leger de sche pen te laten lossen in de lamgelegde havens. In Londen is berekend, dat on geveer 150 schepen door de staking zijn getroffen. Hoewel de Britse regering het er in de morgenuren al over eens was gewor den, dat de noodtoestand moest worden afgekondigd, duurde het toch nog tot de middag, dat deze officieel werd. Men moest wachten tot koningin Elisa beth van haar officieel bezoek aan Ca nada was teruggekeerd. Haar handte kening bekrachtigde het besluit. DEN HAAG De nacalculatie 1970 voor ambtenaren zal 2,78 procent be dragen en worden uitbetaald in augus tus. Zoals bekend is de nacalculatie de definitieve afrekening van de over- heidssalarissen over 1970 in het kader van het voor deze salarissen gevolgde trend-systeem. BAARN De dossiers en archief stukken die bij het kraken van het kantoor van „Pro Juventute" in Schie dam drie weken geleden werden mee genomen door de Amsterdamse beeld houwer Jacob Jutte zijn terecht. Gistermiddag zijn de stukken in een grote koffer bij paleis Soestdijk afge leverd, bestemd voor de Koningin. Jacob Jutte en zijn „Delta Sociale Dynastie" zijn van mening dat Pro Ju ventute meer tegen dan voor het kind is. Het secretariaat van de Koningin heeft zich voorlopig over de koffer ontfermd. Vandaag zal men beslissen wat er met de stukken gaat gebeuren. BELFAST In een bank in een van de hoofdstraten van de Noordierse hoofdstad Belfast heeft zich donder dag een zware ontploffing voorgedaan. Vierentwintig personen werden ge wond, het bankgebouw werd zwaar be schadigd. Zie ook elders in dit blad. Weerstverwachting van het K.N.M.I. van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: O Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot noordwest. De zelfde temperaturtn als vandaag of iets hogere. ADVERTENTIE .in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta- dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRANO Tel. 03410 6041. SANKT ANTON AM ARLBERG (Oostenrijk) Een Nederlandse bus chauffeur heeft dinsdag met zijn voertuig een zware vrachtauto ge ramd om zijn 36 passagiers een ramp te besparen. De chauffeur, de 44-jarige Jan van Maastricht uit Den Haag, bemerkte bij de afdaling van een steil stuk weg van Sankt Christoph naar het beken de wintersportoord Sankt Anton waar vorig jaar een Franse bus in het ravijn stortte dat de remmen van zijn voertuig het begeven hadden. Ogenblikkelijk besloot hij- z'n voer tuig tegen een vrachtauto aan te zet ten, die voor hem reed. De bus zou anders zeker over de rand van de weg in de diepte zijn gestort. Na ce botsing rolden beide voertui gen enige meters verder en kwamen toen tot stilstand. Dertien inzittenden - van de bus liepen kwetsuren op. De bus, eigendom van het Reisbu reau Snel en Co. NV in Pernis, is han gende het onderzoek door de gendar merie in beslag genomen. Bijna alle passagiers waren afkom stig uiJ Rotterdam en omgeving. Chauffeur Van Maastricht is in het onderzoek betrokken en heeft een borgsom moeten betalen. Hij heeft zich vandaag bij de autotedten gemeld. Vier van de gewonden met min of meer ernstige kwetsuren, zoals ge kneusde ribben, vleeswonden, en mo gelijke hersenschuddingen, werden in eer, ziekenhuis opgenomen. De overige negen gewonden konden na behande ling de reis met hun medepassagiers voortzetten. Voor de reizigers was het plezier er echter af. Ze besloten allen hun pas begonnen vakantie af te breken. Zij zijn vanmorgen met een andere bus naar huis gegaan, inclusief de in 't ziekenhuis opgenomen gewonden. Bij het hoofdbureau van de gendar merie in Tirol verklaarde men dat de Oostenrijkse bergwegen erg gevaarlijk blijken te zijn voor Nederlandse reis- bussen. De Nederlandse chauffeurs, die in hun eigen land vlakke wegen gewend zijn, zijn geneigd de hellingshoek van de bergwegen te onderschatten, zo zei STEENWIJK Dc politic in Steen - wijkerwold heeft donderdag de 30-jari- ge A. O. uit Amsterdam gearresteerd, die ervan verdacht wordt zakelijke re laties en familie in Steenwijkerwold voor duizenden guldens te hebben op gelicht. Ook zou hij zich schuldig hebben ge maakt aan flessentrekkerij in Amster dam en daar een bank voor vele dui zenden guldens hebben opgelicht. De Amsterdammer beweerde bezig te zijn met het bouwen van een bunga lowpark in Spanje. p

De Vallei | 1970 | | pagina 1