Abortus slechts een „noodverband" „Zilveren koorde** uit grondwet halen BRAAT! Koningin opent expositie GG 125 in Arnhems park Vandaag adviezen van werkgevers en -nemers Tram ramt stilstaande auto: kleuter omgekomen PASTOOR LEIDT PROTEST TEGEN HUUR VERHOGING KEUKENS? Gesprek over Alfrinks reis uitgesteld Amerikaanse waarschuwings actie in ons land tegen drug-gebruik VRAGEN OVER ARRESTATIE VAN PAPOEA'S Wachtmeester mag toch in gemeenteraad Nieuw hotel van Caransa bijna gereed Geen smartegeld voor weduwe geëxecuteerde soldaat iOI RENDEMENT VAN ZEVEN PROCENT DOKTER F. A. BOL. HOOFDREDACTEUR „MEDISCH CONTACT" ONTSTELLEND BEHOUDEND VOORLICHTING f\ HOENSRROEK ZELF VERBETERD REGERING STELT KAMERS VOOR: AFKOPEN VELE EVENEMENTEN RONDOM JUBILEUMTENTOONSTELLING INRICHTING CONGRES Drie wekenvertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland Wat niet is afgeprijsd gaat weg met 10% VRIJDAG 17 JULI 1970 Minister praat over soepeler prijsbeleid DEN HAAG Minister NelLssen (Economische Zaken) is bereid de prijzen voor de rest van dit jaar gedeeltelijk de vrije loop te laten. Voor een aantal bedrijfstakken wil de minister echter ook na het aflopen van de huidige prij- zenbcschikkïng in september een prijsstop handhaven. Een soepeler prijsbeleid is volgens minister Nelissen mogelijk nu de prijzen in de eerste helft van dit jaar 3,4*/« zijn gestegen boven die van het „BTW-,jaar" 1969. Grote prijsstijgingen zijn dit jaar niet meer te verwachten. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft berekend dat de huurverhoging van 1 juli j.l. slechts beperkt van invloed zal zijn op de prijsindex, namelijk met 0,4 pet. Werkgevers- en werknemersorganisa ties, die minister Nelissen vandaag zul len adviseren, zijn het nog niet met el kaar eens.. Terwijl het verbond van Ne derlandse ondernemingen (VNO) en de centrale middenstandsbonden pleiten voor het laten vallen van ieder eprijs- stop, zijn de vakbonden die worden bij gevallen door de Consumentenbond, ui terst terughoudend. Minister Nelissen zei in elk geval voornemens te zijn de ondernemers voortaan toe te staan hun prijzen zo te verhogen dat zij op eigen en vreemd vermogen hun rendement van zeven procent kunnen behalen. Bij de geldende beschikking kon dat pas wanneer het rendement geruime tijd nihil was. Hierop waren het afge lopen jaar trouwens al ettelijke onthef fingen verleend. De ondernemersorga nisaties houden echter vast aan een rendementspercentage van veertien. Minister Nelissen blijft voorstander van een voorzichtig prijsbeleid, dat wel iswaar uit is op vrijwillge samenwer king in het bedrijfsleven, maar dat er tevens op gercht is kostenverhogende factoren zo veel mogelijk terug te drij ven. Enkele weken geleden waarschuwde de minister in de Eerste Kamer nog voor een, wat hij noemde prijspsychose. Die zou volgens minister Nelissen ge makkelijk kunnen ontstaan als over heid en bedrijfsleven het hoofd niet koel weten te houden. AMSTERDAM De Amerikaanse regering gaat in ons land een waar schuwingscampagne voeren tegen het gebruik en verhandelen van drugs. Een aantal vestigingen van Amerikaanse reclamebureaus in Nederland heeft op dracht gekregen antidrug posters te ontwerpen. Hoofdinspecteur C. de Rhoodes van de sectie verdovende middelen van de Amsterdamse gemeentepolitie is om ad viezen gevraagd. „De Amerikaanse regering had de in druk. dat het gebruik van drugs en de handel erin toegestaan was in ons land. Toen zij ontdekte dat het juist anders om is werd besloten de Amerikaanse jongeren die in ons land reizen,, te waarschuwen". „De reclamebureaus ik geloof een stuk of twaalf hebben mij voorna melijk geraadpleegd voor de tekst die op de posters zal komen", aldus hoofd inspecteur De Rhoodes. De hoofdinspecteur juicht het initia tief van de Amerikaanse regering toe, hoewel hij er van overtuigd is dat de meeste .Amerikaanse jongeren in ons land wel weten dat het gebruik en ver handelen van drugs niet is toegestaan. „Van de tien die wij er arresteren, zeg gen er negen: we wisten wel dat het niet mocht". De waarschuwingsactie zal worden gevoerd met verschillende plak-posters. die door ons hele land maar vooral in Amsterdam «worden verspreid. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Roethof (PvdA) wil weten of de be richten juist zijn dat vooraanstaande papoea's onder wie oud-gouverneur Bo- nay en Frits Kirihio door Indonesische autoriteiten zijn gearresteerd. Het Tweede-Kamerlid dringt er in schriftelijke vragen bij minister Luns op aan achtergronden over deze arres taties te krijgen en zonodig bezorgdheid bij de Indonesische legering tot uit drukking te brengen. TERSCHELLING Een door de ge meenteraad van Terschelling benoemde commissie van drie heeft donderdag besloten de heer M. T. Berendsen, wachtmeester der rijkspolitie op Ter schelling, per 1 september toe te laten tot de gemeenteraad van Terschelling. Dit besluit werd genomen zonder hoof delijke stemming. Wethouder J. Bloem wordt geacht tegen te stemmen. Wacht meester Berendsen werd op 3 juni als raadslid gekozen voor de VVD. Burgemeester J. L. Hoogland van Terschelling verzette zich tegen de in stallatie van de heer Berendsen als raadslid, maar heeft de uiteindelijke beslissing overgelaten aan de commissie van drie uit de gemeenteraad. Tegen de persoon van de wachtmeester verklaar de hij geen enkel bezwaar te hebben. DEN HAAG Een Zwitserse auto met drie inzittenden is donderdagmid dag in Scheveningen door een achterop komende tram aangereden, toen de wa gen op de tramrails voorgesorteerd stond om linksaf te slaan. Van de drie inzittenden kwam er één, een kind, bij de botsing om het leven. De twee ande ren, een man en een vrouw, moesten met ernstige verwondingen naar zie kenhuizen worden gebracht. De wagen werd vermorzeld tussen de tram en een lichtmast on de middenafscheiding van de rijbaan. Het duurde vier uur voor de slachtoffers uit de volledig vernielde auto gezaagd waren. Het slachtoffertje is de 3-jarige Li lian W. Haar ouders, een man van 33 en een vrouw van 32 jaar, afkomstig uit Zürich. De tram die de wagen heeft aangere den, is voor onderzoek in beslag geno men. Volgens de bestuurder hebben de remmen geweigerd. Wel heeft hij nog getracht door te bellen de aandacht van de stilstaande automobilisten te trek ken. EN jonge vrouw berooft een bank in Does- burg. De vrouw blijkt zwanger. De zwan gerschap blijkt ongewenst. Beëindiging van die zwangerschap blijkt onmogelijk, ondanks drin gend advies van de huisarts, onmogelijk in de Londen. Vandaar de overval uit wanhoop, buurt van Doesburg niet in het verre dure vandaar ook echter het begrip b\j de justitie, die de vrouw op vrije voeten stelde. Wie faalde hier? en bekende arts zoekt mee naar het ant woord. SCHOONOORD „In de mogelijkheid tot het afbreken van een zwangerschap schieten we in Nederland tekort, dat is waar, maar we mogen de abortus nooit als meer dan "ii noodverband zien. We moe ten er als maatschappij allereerst voor zorgen, dat de gevallen waar in zo'n noodverband nodig is, tot het uiterste beperkt blijven". Dokter F. A. Bol ziet in het ge val van de Doesburgse vrouw die maandag een bankoverval pleegde om een abortus in Engeland te kun nen bekostigen, een duidelijke il lustratie van het gebrek aan vrou wenartsen die bereid zijn een zwan gerschap te onderbreken. Hij wil echter krachtig waarschu wen tegen de gedachte, dat daar de kern van het abortusprobleem ligt. ..Het is in de eerste plaats een maat schappelijk, geen medisch probleem. En aan die maatschappelijke kant is het in de eerste plaats een kwestie van betere voorlichting over zwan- gerschapsvoorkoming". „Het aantal gevallen waarin zwangerschap ontstaat door onbe kendheid met zwangersch apsvoorko- mende middelen is ontstellend groot. De seksuele voorlichting zou bij voorbeeld vroeger moeten beginnen en er zou een eind moeten komen aan de gedachte, dat je als onge huwde of als meisje onder de acht tien de pil niet zou kunnen krijgen". „Ook de zogenaamde morning-af ter- pil is te weinig bekend. Toch zullen veel Nederlandse huisartsen bereid zijn deze. pil, die zwangerschap als nog voorkomt als ze zeer kort na de gemeenschap word ingenomen, voor te schrijven". Ook de houding van de maat schappij ten opzichte van de onge huwde moeder is volgens dokter Bol vaak grond voor verzoeken om abor tus. evenals de woningnood. Die ge vallen zouden eerst door de maat schappij moeten worden voorkomen, zodat een vrouw niet meer idoor maatschappelijke factoren wordt gedwongen abortus te vragen als zij eigenlijk zelf het kind wel zou wil len hebben. „De maatschappij mag die problemen niet op ons medici afschuiven", Maar als een bouwvakarbeider een hersenschudding krijgt doordat hij zijn veiligheidshelm niet droeg, dan helpt de dokter toch ook, hoewel die hersenschudding te voorkomen was geweest? „Natuurlijk, maar de baas van die arbeider mag niet gaan zeggen: draag die helm maar niet, want hij knelt zo. Iets dergelijks gebeurt in het geval van de zwangerschap soms wel, als in wetenschappelijk beslist ongefundeerde publicaties te nade lige bijwerkingen van de pil worden uitgesponnen", antwoordt dokter Bol. Het probleem bij de zwanger schapsonderbreking is daarbij nog, dat de arts wel wordt opgeleid om hersenschuddingen te behandelen, maar niet om ongewenste kinderen te voorkomen. „Ons wordt vanaf het eerste jaar met de paplepel ingego- tén, dat we het leven meien respec teren en dat leeft bij gynaecologen wel bijzonder sterk. Hun werk is al tijd het beschermen van leven, het in leven houden van de menselijke vrucht. Bij de abortus moeten ze daar lijnrecht tegen ingaan en dat werkt frustrerend". Is dc Nederlandse arts ook niet van huisuit conservatief? „Ja, dat is hij zeker en dat heeft bijvoorbeeld tot gevolg gehad, dat er in Nederland weinig softenonbaby's zijn geboren, want de Nederlandse artsen vertrouwen dat nieuwe mid del nog niet. Die behoudende instel ling geeft nu echter bij het abortus- x probleem wrijving." Dokter Bol is het ermee eens, dat de maatschappelijke ontwikkeling sneller is gegaan dan de verandering van het medische houding ten op zichte van de abortus: De medici zijn Fred A. Bol, 52 jaar oud, is al 24 jaar (enig) huisarts in het Drentse dorp Schoon oord. Sinds 1 januari is hij boven dien hoofdredacteur van Me disch Contact, het officiële orgaan van de bond van de Nederlandse artsen, de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, nadat hij al eerder verschillende functies in de organisatie had bekleed. Als hoofdredacteur van Me disch Contact is hij goed op de hoogte van de meningen die in de artsenorganisatie over het abortusprobleem le ven en het zijn die opvattin gen die hij in nevenstaand in terview zoveel mogelijk heeft geprobeerd weer te geven. er echter huiverig voor dat een te geestdriftig meegaan tot gevolg zal hebben, dat abortus zal worden be schouwd als was het een zwanger- schaps voorkomend middel. De abortusteams die er in Neder land al zijn, zien duidelijk de in vloed van publikaties over gevaren van de pil. Er komen vrouwen bij hen die tegen hun zin zwanger zijn geworden, omdat zij de pil uit angst hadden laten staan. Dat neemt niet weg dat toch ook bij de artsen het besef is gegroeid, dat er meer abor tusteams moeten komen, teams ge vormd door huisarts, psychiater en gynaecoloog, plus eventueel een psy choloog of een maatschappelijk werker. Als er meer van die teams moeten komen, moeten er ook meer vrouwenartsen bereid worden ge vonden arbortus uit te voeren, als er een medische indicatie is. Dokter Bol neemt aan dat de brief die de Nederlandse artsenorganisatie in het najaar gaat schrijven, dat wel zal bevorderen. Maar hij hoopt ddt die brief nog meer gevolgen zal hebben, bijvoorbeeld dat de pil in het ziekenfondspakket wordt opge- J nomen. „We hebben geen idee hoe groot de vraag naar abortus is maar we weten zeker dat we aan die vraag nooit kunnen voldoen als de seksuele voorlichting niet beter wordt". „Want", vat hij nog een kernachtig zijn betoog samen, „het moet eigen lijk nauwelijks meer mogelijk zijn, dat er ongewenste kinderen komen anders dan door een technisch onge lijk als een gesprongen condoom." mmmmmmmmmmmwmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmwmrn MAASTRICHT Honderd gezinnen in Hoensbroek hebben onder leiding van pastoor P. Baaien de handschoen op genomen tegen het Administratiekan toor Zuid-Limburg dat ongeveer 25.000 woningen beheert. Zij weigeren de huurverhoging van zes procent te betalen die het AZI hun heeft opgelegd. Het AZL heeft de honderd huurders gedreigd met huur- opzegging en uitzetting als zij de, huurverhoging niet voor volgende week donderdag hebben betaald. „Het. is een ongelijke strijd", zegt pas toor P. Baaten. „Mijn parochianen zijn kleine mensen. Zij hebben al ja renlang het gevoel onrechtvaardig behandeld te worden door het AZL omdat zij huren van ongeveer tachtig gulden te hoog vinden voor de 25 jaar oude huisjes die tal van gebreken vertonen. Als deze woningen met een inhoud van 140 kubieke meter toch enig com fort bieden, dan is het omdat vele bewoners er zelf voor drie- tot vier duizend gulden aan hebben verbeterd. De woningen zijn de wettelijk toege stane huurverhoging gewoonn niet waard". „Nadat de wijkraad de trom roerde, heeft het AZL de post onderhoud van 46.000 gulden opgevoerd tot 120.000 gulden. Maar dit alleen om een goede indruk te maken op de kantonrechter voor wie deze affaire ongetwijfdeld zal worden uitgevochten". Het AZL vindt de huurverhoging ge rechtvaardigd. „Het gebied is gelibera liseerd en de woningen zijn het waard, we hebben de ramen pas opnieuw la ten indelen en bovendien hebben we de' huurders een centrale tv-antenne aangeboden. Het AZL is niet a-sociaal. We hebben rustig en behoorlijk met de huurders gepraat zonder tot over eenstemming te kunnen komen. Er rest ons nu niets anders dan de wet telijke procedure te volgen, al vinden we dat niet leuk. We zijn geen kanni balen", aldus een directielid van het AZL. HAARLEM B. en W. van Haarlem achten zich niet bevoegd om de weduwe van de in mei 1940 geëxecuteerde sol daat Jan Gaartman smartegeld toe te kennen. Wel heeft de weduwe op 1 juli een nieuwe woning in de Pieter Mondriaan- straat toegewezen gekregen. B. en W. antwoorden dit op vragen van het raadslid Budde. Volgens het college kan het onrecht dat de Haar lemse soldaat werd aangedaan helaas door geen enkele rechtsmaatregel wor den hersteld. De weduwe Gaartman ontvangt sinds 1940 een welvaartsvast pensioen van het ministerie van defensie. Bovendien geniet zij sinds haar 65ste jaar een AOW-uitkering. Op grond hiervan kan niet worden gesteld, aldus B. en W„ dat de weduwe in behoeftige omstandighe den verkeert. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De regering heeft bij de Tweede Kamer een voorstel tot grondwetswijziging ingediend dat tot doel heeft de „zilveren koorde", de bij zondere financiële verhouding tussen kerk en staat, uit de grondwet te schrappen. Het voorstel komt overeen met de wens van de na de oorlog inge stelde staatscommissie Van Walsum, hoewel de achtergrond ervan (de rege ring wil afkoop van de rijksbijdrage en de staatscommissie had een verhoogd subsidie voorgesteld') geheel verschil lend is van die van de staatscommissie. Het gaat hierbij om artikel 185 van de grondwet: „Dè traktementen, pen sioenen en andere inkomsten, van wel ke aard ook, thans door de onderschei dene godsdienstige gezindten of derzel- ver leraars genoten wordende, blijven aan dezelfde gezindheden verzekerd. Aan de leraars. weLke tot nog toe uit ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: K AYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 Ook 's zaterdags geopend v. 10-1 uur 's Lands kas geen, of een niet. toerei kend traktement genieten, kan een traktement toegelegd, of het bestaande vermeerderd worden". Op grond van dit grondwetsartikel betaalt het rijk sinds 1815 per jaar 3,5 miljoen voor traktementen, pensioenen en andere uitkeringen „op grond van standplaatsen en personen" aan de ker ken die in 1815 al bestonden. De rege ring wil deze jaarlijkse uitkering afko pen. waarvoor zij. uitgaande van een rente van 6 procent, ongeveer 60 mil joen denkt nodig te hebben. De staats commissie-Van Walsum is van mening dat de uitkering op een geheel andere basis vóórtgezet moet worden, maar dan bij gewone wet geregeld. In ieder geval kan aan de feitelijke regeling van 1815 nog niets veranderd worden tot dit voorstel tot het schrap pen van artikel 185 in twee lezingen door het parlement aanvaard is; het concrete werk is dus voor het volgende kabinet gereserveerd Voor alle zeker heid staat er in de toelichting op het wetsontwerp nog bij dat de kerken de voorzieningen krachtens dit art 185 blijven ontvangen tot er een nieuwe re geling is. Dat de regering vaart achter deze zaak zet blijkt uit het feit dat nu al, zoals gemeld, een commissie (onder vooriztterschap van mr. P. J. Verdam) bezig is met een concrete nieuwe rege ling; de afkoopregeling. De Kamers moeten zich overigens over deze hele materie nog uitspreken. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Koningin Juliana zal op dinsdag 8 september, 's morgers om tien uur, de officiële opening verrichten van de grote jubileumtentoonstelling „GG 125" die in het park Presikhaaf door de Geldersche Maatschappij van Landbouw ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan wordt gehouden tot en met 12 september. Dit vertelde gistermiddag de voorzitter van de nu circa twee jaar geleden in het leven geroepen stichting die voor de landbouworganisatie de organisatie van de tentoonstelling op zich heeft genomen, de heer E. Wijnbergen. Het programma voor deze grootse manifestatie van landbouw en industrie, overheid en handel, is nu in grote trekken gereed en aan de uitvoering van de lang voorbereide plannen is begonnen. De opening van de tentoonstelliing, waarop rond 100.000 mensen worden verwacht, zal een wat internationaal accent krijgen door de aanwezigheid van vertegenwoordigers van verschil lende Duitse gemeenten die sinds lang nauwe contacten onderhouden met plaatsen die in het werkgebied van de GMvL liggen zoals Emmerich, Bocholt, Vreden en Hamminkeln alsmede van Hitzacker. waaruit o.m. meisjes de bloemen komen presenteren die begin van dit jaar daar door toedoen van de GMvL werden geplant. Direct na de opening van de expositie wordt er op de terreinen van Presikhaaf een groot jongerencongres gehouden dat is geor ganiseerd door Jong Gelre. de algemene organisatie van plattelandsjongeren in de provincie Gelderland. Direct na de bouwvakvakanties gaat men beginnen met de inrichting en aankleding van dc tentoonstelling. Men zal dan kunnen beschikken over een overdekte expositieruimte van 13.500 m2. een aparte ruimte voor het restau rant. bioscoop en amusement van 3000 m2 en bovendien nog over een buiten- terrein waarplaats Is voor een expositie die ruim 4000 m 2 in beslag zal nemen. Op het jongerencongres dat op de dag van de opening van GG 125 zal worden gehouden zullen als sprekers optreden dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzitter van de EEG: ir. J. W. Wellen, direc teur-generaal van de landbouw; ir. A. Franke, hoogleraar te Wageningen en dr. ir. J. Sevenster, landbouwkundig adviseur van Unilever. Het onderwerp zal zijn de landbouw in de toekomst, ook met het oog op de ontwikkelings landen. Tijdens de t.entoonstellingsda- gen zullen er verschillende evenemen ten plaatsvinden zoals een hengelwed- strijd, ruiterwedstrijden, veekeuringen en demonstraties. Ook is er op een van de avonden een popfestival. Bovendien wordt er een congres over de vrijetijdsbesteding gehouden en zal aandacht worden besteed aan de ver schillende manieren waarop de mens in aanraking met de natuur kan komen. Arnhem zelf zal in die septemberda gen ook in het teken van de landbouw tentoonstelling staan. In het winkelcen trum Presikhaaf zullen de zaken zich door hun etalages en hun artikelen aanpassen aan de manifestatie terwijl in het gemeentemuseum een speicaal op de landbouw gerichte tentoonstelling wordt gehouden van werken van kun stenaars onder de titel „Koetjes en Kalfjes". Men zal dan werken te zien krijgen van Han Jansen uit Groningen, Harrie A. Gerritz uit Wychen en van Marleen Velius uit Rotterdam. De Bloe mist-Winkeliersvereniging Veluwe- zoom-Rijk van Nijmegen komt tijdens de tentoonstelling met een bijzonder fleurige manifestatie voor de dag. Het landbouw-evenement wordt inge luid door een officiële herdenking van het 125-jarig bestaan van de GMvL die op 7 september om 2.15 uur, wordt ge houden in de Grote of St. Eusebiuskerk aan de Markt waarna het bestuur van de landbouworganisatie recipieert in het Huis der Provincie. Tijdens de her denkingsbijeenkomst zal minister ir. P. J. Lardinois een rede houden, voorts zal de nieuwe rector-magnificus van de Landbouwhogeschool 1e Wageningen professor mr. J. M. Polak, spreken over het landbouworganisatiepatroon in de toekdmst. AMSTERDAM In september zal aan het Amsterdamse Rembrandtsplein het nieuwe Caransa Hotel worden ge opend. Op de foto de heer Caransa in het zeer luxe hotel bij een van de bed den, die beschikken over een vibratie apparaat waarmee de vermoeide gast zich kan ontspannen. De heer Caransa heeft aan de Hart stichting 10.000 geschonken en hij heeft 20 televisietoestellen beschikbaar gesteld v'oor bejaarden, die nog thuis wonen en door hun omstandigheden speciaal behoefte hebben aan ver strooiing. Enkele van de 150 bedden in de 66 kamers worden al door de verwende gasten beslapen. Behalve een radio, televisie en tele foon, die de hotelgast vanaf zijn bed kan bedienen, heeft de dorstige bezoe ker een apparaat op zijn kamer, waar uit hij door een druk op de knop twaalf verschillende dranken, zonder of met alcohol, te voorschijn kan tove ren. Het gebruikte komt beneden auto matisch op zijn rekening. Vindt hij het drankje niet fris genoeg, dan is er een ijskast. Bovendien is er een aparte kraan voor ijswater. ADVERTENTIE ®5ïW®<S TV*00 AO M« Van een onzer redacteuren UTRECHT Kardinaal Alfrink heeft donderdag tijdens en na de ver gadering van de Nederlandse bisschop penvergadering geen mededelingen ge daan over zijn gesprekken met paus Paulus, kardinaal Villot en andere kar dinalen over het priestervraagstuk. De vergadering van het episcopaat is wel doorgegaan maar omdat er twee bis schoppen ontbraken is besloten de be spreking van het belangrijke bezoek van de kardinaal uit te stellen tot een volgende vergadering. Van de zeven bisschoppen waren mgr. P. Moors (Roermond) en mgr. H. Ernst (Breda) afwezig, de eerste we gens verblijf in het ziekenhuis, de tweede wegens vakantie in het buiten land. Gezien het grote belang van deze zaak werd besloten nog even te wach ten; daarom werden ook naar buiten geen mededelingen gedaan. In de bis schoppenvergadering zal niet alleen een verslag van kardinaal Alfrink aange hoord worden maar wil men ook tot een evaluatie ervan komen en daarom wil men zo mogelijk voltallig zijn. Kardinaal Alfrink heeft in Rome waarschijnlijk ook gesproken over de bisschopsvacature in Rotterdam; mgr. M. A. Jansen die een aantal jaren bis schop van Rotterdam is geweest is met emeritaat gegaan en treedt nu op als waarnemend hoofd van het diocees tot de paus een nieuwe bisschop heeft be noemd. Het Nederlandse episcopaat hoopt dat de - bepaald niet gemakkelij ke - Rotterdamse bisschopszetel spoedig weer bezet zal worden; het ligt in de lijn der verwachtingen dat kardinaal Alfrink deze wens aan het Vaticaan heeft overgebracht. Inmiddels is het zeker dat het pries tervraagstuk volgend najaar op de bis schoppensynode ter sprake gebracht zal worden; alle bisschoppen hebben in middels een mededeling hierover van het Vaticaan ontvangen; het bezoek van kardinaal Alfrink stond hier in zekere zin los van. j

De Vallei | 1970 | | pagina 7