De houtsnip houdt het allemaal héél rustig Vlaggen voor Overloon notities Een kluizenaar in de nacht Stempel voor honderd jaar luchtpost DENEN OP CURSUS BIJ VIER DAAGSE KR UIZEN"HELPEN OOK DE VAKANTIEGANGERS 1 W' w '0 Natuur Na 70 in Deventer i ér Éi i i 1 Hf m lil it if A iff JL n üt iff fff i s 1 SCHAKEN 'door R Kramer Te eenzaam Geen hooiland In de marge Sensatie Sterren D DAMMEN BRIDGE KRUISWOORDRAADSEL /Jns dorp wordt bevolkt door vele honderden pen siongasten, maar nog veel gro ter is het aantal toeristen en dagjesmensen, bezoekers in touringcars, kampeerders en noemt u maar op. Zij zwermen uit naar bossen en velden, fo tografen de jeneverbessen in het stuifzand of lopen te hoop, als de rode dos van rees- of edelwild tussen het dennegroen kleurt. Vooral de grote viervoeters van het hei de- en molinia-landschap heb ben het in de zomervakantie kwaad te verduren, want over al stoten ze onverwacht op rondzwalkend volk, worden van hot naar haar gejaagd en pas als het veld de kobalt blauwe pelerien van de avondschemering om berk en vliegmast slaat, kunnen ze rustig uitwisselen naar de kos telijke weligheid van de brandheide of het frisgroene beslag der wildakkers, die dank zij de regen verse, zachte la vei bieden. Overal ontmoet men de „homo vacantius", te voet, gemotoriseerd en trap pend, maar toch zijn er geluk kig nog gedeelten, waar hij geen leger maakte tussen het gewemel der bochtige wind- halmen, waar zelden pick nick-resten op het kraakloof vlekken, schaars een voetstap anders dan van everzwijn of reebok in het zand staat afgedrukt en de kuirmees on gestoord haar tweede broedsel in de verweerde windworp kan verzorgen. TVeen, in het uitgestorven Siberië vindt men het te eenzaam, te droog en te eento nig uitgestorven, laagten met enkele heuvels, die weer stand konden bieden aan de verstuiving, met humus pod- zolen en bruine banken, puin- waaiers en karig begroeide bodem, alles onstaan door de invloed van de mens, die tot ver in het grijs verleden de oorspronkelijke vegetatie on achtzaam verwoestte door afplaggen, branden, schapen houden en veeweiden. Aldus verdween het eiken-berken- bos, verkeerde tot heide en deze op haar beurt tot stuif zanden. Ijverige bos ha zen en rentmeesters met goede wil probeerden hier en daar in Si berië wat bos „aan de gang te krijgen", zoals men dat noem de, maar haast overal leden hun pogingen schipbreuk en slechts de zomen en randen konden zij baas worden. tiet dennezaad vloog van daar op de wind veder licht naar de woestenij of wist er via een vogelmaag te ontkiemen en omdat het tal rijk is als het zand der zee, kon er veel van verloren gaan om niettemin geleidelijk bos schages en alleenstaande vliegmast te vormen, hier en daar onderbroken door berk en juniperus. Armoedig korst en pinmos, schape- en pijpe- gras, grijsgroene matjes van heidespurrie, tasjes- en vilt- kruid, geel muizenoor en hei- deperceeltjes vormen het ver dere decor, dus geziet wel, dat die vegetatie niet halen kan bij de bloemenweelde van het Hollandse hooiland of een vochtige duinvallei en dat we ons geenszins behoeven te verwonderen, dat de vreemde ling dit oord mijdt. En even min bevreemdt het mij, dat zwart- en reewild zich gaarne in deze rustige achterafwereld terugtrekt, dat de nachtzwa luw er haar weversspoel laat snorren en de vos er een veili ge hoek vindt. Want ge weet niet half hoe gauw het ge dierte de vredige plaatsen weet te ontdekken, waar drukte en luidruchtigheid on bekend zijn, ook de zangerige boomleeuwerik en de stille duinpieper, de teruggetrokken dennemees en de winterse sijsjes op het berkezaad de goudhaantjes en de havik, de zwarte specht evengoed als de bonte. I~)e oude bebossers hadden meer succes in de marge, waar het uitgestoven zand lage heuvels vormde met een be hoorlijk humeuze bovengrond en een slecht doorlatende laag, zodat bomen er op zekere diep te water en voedsel vinden. Er verscheen allengs een groen feston van fijnspar, douglas, vogelkers, beuk en larix. ter wijl een veel dieper bodem inzinking o.m. flinke eiken en jeneverbessen met een fraaie deken van bossebessen laat zien. Het heet daar de Schuit. Jaar en dag geleden haalden de eerste pioniers uit het dorp hier hun water, want pomp of put was er toen nog niet. Deze lijst vormt een loofhout-cadre en ligt als een oase-achtige barrière vóór de rimboe van Siberië: het gevederde klein- volk ^er zomerzangers is er thuis en nu struik en boom zich door de ondankbare be ginperiode hebben heengewor- steld, is er een gezellige jungle ontstaan met bosbessen, struisgrassen, vogelkersopslag, verweerd snoeihout en denne- naaHen op de grond, verende moskussens, hengel, stinkende gouwe, dovenetel, herderstas je, krodde en kruiskruid. In deze aangename wildernis tus sen de verderop liggende wei den en watertjes van het jachthuis en de schrale gron den had zich dit seizoen de houtsnip gevestigd. Het man netje hield langs de hoge eike bomen van de schapenwei on- der vreemd-knorrende en hoog piepende geluiden zijn bolder- vlucht, eerst in de vroege len te toen de lammetjes van boer Tjoonk nauwelijks geboren waren, later in de voorzomer nogeens. toen zij partner voor de tweede keer, haar broed- plichten vervulde. We konden dus wel onderstellen, dat zich ergens een nest van deze wei nig bekende bewoner van het Veluwse bos moest bevinden, maar men kan met evenveel of weinig resultaat naar de spreekwoordelijke speld in de hooiberg zoeken, want het kan op duizend-en-één plaatsen liggen. naar toch bezit als typische nachtvogel opvallend spreken de, grote ogen, zwart als pru nusbessen en ze zijn het enig opvallende, als ge hem op een meter afstand bekijkt. Dan fonkelen de ver achter in de kop staande kijkers als sterren tussen de omringende wirwar en we kunnen begrijpen, dat de poëtische Fransman de houtsnip „la dame aux yeux de velours" noemt en dit is nog aardiger dan „la dame au long bec" of (voor de vos) „la dame en rouge" en (voor de wezel): „la dame au museau pointu". De houtsnip wordt geken merkt door de vrij plompe figuur, de lange snavel, de ver naar achteren staande grote ogen en het roestig bruine, grauw-grijs gemêleer de gevederte. Doordat het milieu van loof- en gemengd bos, gevarieerd plantsoen etc. beter past dan eertijds de monotone denneakkers, neemt de soort als broedvo- gel toe, vooral op de Velu- we maar toch ook in de bos sen van het Sticht, de duinen en nog wel hier en daar. Niettemin blijft het een bui tenkansje er hqt nest van te ontdekken. stoethaspel bleef, anders zou het gedierte des velds een nog veel zwaarder dobber hebben, dan thans al het geval is. lVooit heb ik van een snip- penhome gehoord, dat gevonden werd door stelsel matig zoeken zelfs een ex pert als Bruce Campbell houdt zich in „Finding Nests" op de vlakte en met de geitemel ker is dit nauwelijks anders. De vogel pleegt pas op te fladderen, wanneer ge hem haast met de voet beroert, zo zeer vertrouwt hij op de mira culeuze schutkleuren dje in derdaad volmaakt mogen he ten. Stukje voor stukje en beetje voor beetje is het ve derkleed aangepast bij dorre blaadjes .verteerde naalden, beschimmelde takjes, verge lend mos, een spinneweb, en enkele dennekegels. Het wordt in kleur, tint en toon opgelost door lichtval en schaduwpar tijen, vloeit onmerkbaar ineen en valt tot een onsamenhan gend patroon uiteen; ge moet het niet beoordelen naar een dode snip in de uitstalling van de poelier, noch naar een op gezet exemplaar, want de enig juiste voorstelling is mogelijk bij de vogel „in situ". Helaas zult ge niet vaak in de gele genheid wezen om oog in oog met een houtsnip te staan en dit in de meest letterlijke zin van het woord. Deze kluize- de lange snavel kre gen we meermalen een goede indruk van de snip, die in de valavond soms op het gazon van de tuin naar regen wormen „steekt", want zo heet dat in jagerstaal en de sneb noemt men dan ook de steker. Zo valt er allerlei genoeglijks van'deze bijzondere figuur te vertellen, maar liever was het mij, als ik wist, waar onze tuingenoot van composthoop en grasveld huist in de groene dichtheid rondom, Alevel ben ik tevreden met het nest in de zoom van Siberië, wat stellig onbekend zou zijn gebleven, wanneer niet Zita, de Duitse korthaar, het had aangewezen. Die snuffelt altoos naar bos muizen of konijnen en kwam daarbij door de feilloze neus geleid op het spoor van de houtsnip. De vogel verlaat nl. nux en dan lopend de eieren en de hond stuitte daarbij op zo'n' onzichtbaar wisseltje. Vaak heb ik gewenst zulk een reuk orgaan te bezitten. De mens is echter een stumper in het rijk der natuur en moet bij spieden en speuren allerhande hulpmiddelen gebruiken, om iets van haar geheimen ge waar te worden en het zal voor veel dingen trouwens wel goed wezen, dat hij naar aard en aanleg een sukkelaar en W/el, we stonden op nauwe- lijks een meter van de aan de voet van een schriel beukeboompje rustig broeden de vogel en het duurde niette min een halve minuut, eer ik hem gedetailleerd, zag, zó vol komen is de mimicry. Het schenkt een zeer bijzondere sensatie op deze wijze in het stille vochtige bos niet een vo gelsoort te verkeren, die wel licht door zijn verborgen le venswijs onbekend in aantal is, maar waarvan we toch tot onze voldoening weten dat er op de Veluwe dank zij de moderne boscultuur méér aan wezig zijn dan eertijds, toen de monocultuur van het naaldhout haar onvoldoende kansen voor voedsel en dek king bood. Ge weet, dat ik nogal een misschien niet steeds gemotiveerde hang naar vroeger bezit, maar wat de toename der houtsnippen be treft heb ik vree met de nieuwmodische exploitatie. A. B. Wigman Honderd jaar geleden kwam de eerste luchtpost in Nederland aan en wel per bal lon. Tijdens het beleg van Pa rijs, toen Pruisen de hoofd stad gehf: afgesloten hadden van overig Frankrijk, zijn 66 ballons met passagiers en post opgestegen. De meeste blok kadebrekers landden in onbe zet Frankrijk, maar enige bal lons landden in België, Neder land en zelf één in Noorwegen. De ballon Archimedes die bij Baarle-Nassau landde voer met drie man een 220 kg post aan boord in zes uur van Parijs naar Brabant. Ter her denking van deze snelle post- vaart heeft de Nederlandse PTT besloten op 15 augustus post mee te geven aan de Ne derlandse piloot Jan Boesman Deze post krijgt een bijzonder stempel en een aankomststem pel van de landingsplaats. Het bijzondere poststempel met de afbeelding van een postballon zal slechts één dag in gebruik zijn. De Commissie Honderd Jaar Ballonpost heeft speciale enveloppen laten maken met .afbeelding van de ballonlan ding te Baarle-Nassau in 1870. Alleen deze enveloppen met een gelimiteerde oplage van 2000 exemplaren zullen worden voorzien van het boordstempel en van de hand tekening van de piloot. De Baarle-Nassau-ballon zal bij het vertrek de naam Ar chimedes krijgen; de tocht gaat naar onbekende bestem ming. Verzamelaars die verhinderd zijn Baarle-Nassau zelf te be zoeken, kunnen van deze post- vaart de bijzondere envelop pen met twee bijzondere stem pels en met handtekening van de piloot bestellen door stor ting van 6,- per brief op postgiro 2068300 ten name van „Evenementen Comité Baar le-Nassau, Gemeentehuis Baarle-Nassau". Voor dit be drag wordt een compleet ver zorgde en door PTT per ballon vervoerde enveloppen aan de bestellers toegezonden. "Pen deputatie uit de Deense stad Viborg (Jutland) on der leiding van de WV-direc- trice Karin Uller komt naar Nijmegen om deel te nemen aan de Vierdaagse. De Nij meegse VVV-directeur, de heer J. C. Quint, heeft de De nen uitgenodigd, nadat hij eind juni als gast van Niborg de tweede Hessenwegmars had bijgewoond. De route van deze tweedaagse wandelmars voert over een oude hessenweg, die Jutland nog rijk is. Er waren ca. 2000 deelnemers. De Denen komen speciaal naar Nijmegen om iets van het organiseren van een grote afstandsmars te leren. De Hessenwegmars ont stond namelijk naar aanlei ding van het jaarlijkse succes van de Nijmeegse Vierdaagse. r\e vlag van ex-Dachauge- vangene Jan Kanis uit 't Harde heeft zijn definitieve bestemming gevonden: in het oorlogs- en verzetsmuseum Overloon, waar dezer dagen de aanbieding plaats vond tij dens een sobere plechtigheid. Zoals bekend, organiseerde Jan Kanis de overkomst van twee Amerikaanse militairen, die in 1945 het Duitse concen tratiekamp Dachau hielpen bevrijden. Zij moesten bij de herdenking in Amsterdam zijn, aldus de Hardenaar, die het inderdaad voor elkaar kreeg. De Amerikanen brach ten een verrassing mee voor hun Nederlandse gastheren van het Comité Dachau-Al- lach: de Amerikaanse vlag, die onmiddellijk na de bevrijding van het kamp boven de appèl plaats werd gehesen. Die vlag ging eerst mee terug naar de States, waar lt.-kolonel Wil liam C. Webber het dundoek aan zijn eigen woning hees op nationale feestdagen. Toen hij hoorde van de herdenking in Amsterdam gaf hij de vlag mee aan de twee naar Neder land reizende oud-militairen met de boodschap: „Er moet nu maar eens een definitieve plaats voor worden gezocht". Jan Kanis ontving de vlag uit handen van de Amerikaanse gasten en na overleg met an dere ex-Dachaugevangenen werd besloten, contact op te nemen met Overloon. Daar wide men dit souvenir graag hebben en zo is het ge beurd. Tegelijkertijd werd ook een Nederlandse vlag aange boden. De geschiedenis van deze vlag is een geheel andere. In de hoop op een spoedige bevrijding hadden Nederland se gevangenen van Dachau re pen stof uit een SS-magazijn „georganiseerd" en hiervan in het diepste geheim een Neder landse vlag samengesteld. Het rood is wel niet helemaal rood, maar de kleur van de reep stof komt er wel dicht bij. Op bevrijdingsdag, 29 april 1945 kwam de vlag tevoor schijn en nadien werd zij da gelijks gehesen op het repa triëringsbureau, bezet door Nederlanders. Op 20 juni 1945 vertrokken de laatste Neder landse gevangenen met een Rode Kruistransport naar Ne derland. Tot deze laatsten be hoorde een driemanschap, be staande uit de heren Jo Vis, pater Van Gestel en dr. Van Dommelen. Dit driemanschap heeft tot het laatst vrijwillig gewerkt voor het zo soepel mogelijk afvoeren en op transport stellen van Neder landse gevangenen naar hun woonplaatsen. De vlag is toen door Jo Vis uit Bussum mee genomen en jaarlijks gebruikt op de 4e en 5e mei. "Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ont- vangen van een kruisvereniging, kunnen deze verpleeghulp in overleg met huisarts en wijkverpleegster en in overeenstem ming met plaatselijke regelingen ook verkrijgen op het vakan tie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn voor het geven van injecties. De behandelende arts dient dan de vakantieganger een briefje met enige gegevens mee te geven. Wanneer iemand die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept, kan, indien nodig, op vertoon van de lidmaatschaps kaart van een kruisvereniging, ook de hulp van een wijkver pleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een zogenaamd onodlid- maatschap worden aangegaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster ver krijgen. Deze patiënten dienen evenwel eerst een arts ter plaatse te consulteren. Hij kan de patiënt, zo nodig naar een wijkver pleegster van een der kruisverenigingen verwijzen.. Tn het raam van het Euro pese Natuurbescher mingsjaar 1970 (N. 70) hebben de drie Nederlandse jeugdbon den voor natuurstudie en de geestverwanten uit Vlaande ren de handen ineengeslagen, Tijdens een bezoek aan 't Harde namen de bevrijde i *n Jan Kanis (rechts op de foto) het reliquie van Dachau sa men nog eens in handen. Deze jeugdbonden hebben als wapen in de strijd tegen het milieubederf een tentoonstel lingsboot ontworpen, waarmee diverse grote plaatsen in ons land bezocht worden. Zeven, nog schoolgaande jonge lui besteden hun vakantie door met deze boot „op pad" te gaan. De grote lijn die door de tentoonstelling loopt, is de verandering van het leefmi lieu door de verstedelijking en de verindustrialisering van ons land. De lucht-, bodem- en watervervuiling nemen hand over hand toe en zo wij ons voortbestaan niet op het spel willen zetten, zullen wij de nodige veel geld vergende voorzieningen moeten treffen om het milieubederf tegen te gaan. De tentoonstelling bevat een bibliotheek waar de bezoeker informatie kan opdoen. Op de wal in een paar kraampjes is dat eveneens mogelijk. En wie het goed meent met de na tuurbescherming kan een aan tal stellingen ondertekenen, die na rijp beraad door de jeugdnatuurbonden zijn opge steld. De tentoonstellingsboot heeft ligplaats gekozen aan het Pothoofd bij de Raams- brug, van 18 t/m 21 juli, ope ningstijden van 10 uur tot 22 uur. De hieronder weergegeven partij is niet nieuw; hij werd in 1952 ge-- speeld in de wedstrijd om het kam pioenschap van Moskou. Maar het thema dat in deze partij aan de orde komt is altijd weer nieuw, de aanval op een verzwakte koningsstelling. De witspeler behandelt de opening slap waardoor de tegenstander een variant bereikt van het aangeno men Damegambiet, echter met een vol tempo meer. Zwart krijgt als ge volg daarvan het initiatief. Het lijkt al^of wit met zijn combinatie, inge leid met 20.d5, de moeilijkheden overwint, maar dan volgt een over val die tot een bekoorlijk slot leidt. Wit: GUSEF, zwart: ANTOSCHIN. TMoskou 1952). Damegambiet. 1. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4. e7-e6 3. Pgl-f3, d7-d5.4. e2-e3, Lf8-e7 5. Pbl-c3,0-0 6. Lfl-d3. (Stelt zwart in staat met tempo winst een variant van het aangeno men Damegambiet te bereiken. Be ter is 6. b3,^b4 7. Ld2.) 6d5xc4 7. Ld3xc4, c7-c5 8. 0-0, a7-a6 9. Ddl-e2, b7-b5 10. Lc4-h3, Lc8-b7 11. Tfl-dl, Dd8-c7 12. Lb3-c2 (Eenvoudiger is 12. Ld2 In verbin ding met 13. Tacl.) 12Pb8-c6 13. a2-a4, b5-b4 14. Pc3-e4, Pf6xe4 15. Lc2xe4, Pc6-a5 16. Le4-d3!? (In het besef dat 16. Lxb7, Dxb7 17. dxc5, Tfd8 18. Ld2, Pb3 tot een zeer slechte stelling leidt, lokt wit 16 c4 uit. De zwartspeler maakt echter geen gebruik van de uitnodiging.) 16Pa5-b3 17. Tal-bl, c5xd4 18. e3xd4, Ta8-c8 19. Lcl-e3, Dc7-c6 20. •d4-d5. (Ziet er bijzonder goed uit omdat het gevaarlijke zwarte paard on schadelijk wordt gemaakt.) 20e6xd5 21. Ld3xh7f, Kg8xh7 22. De2-d3f, Dc6-g6 23. Dd3xb3, d5-d4i! (Opent de diagonaal b7-f3. Het zwarte loperpaar begint nu op volle toeren te draaien.) 24. Le3xd4. Tc8-c3!? (Een prachtige zet, maar toch ver dient de zet naast een uitroepteken ook een vraagteken. De kwestie is namelijk dat 24Le4 niet alleen eenvoudiger maar ook sterker zou zijn geweest.) 25. b2xc3, Lb7xf3 26. g2-g3, Tf8-h8 (De zwartspeler gaat er van uit dat de loper op f3 sterker is dan de toren op dl. Hij hoopt via de h-lijn tot een snel beslissende aanval te komen.) 27.Tdl-el(?) (Veel moeilijker had zwart het ge had na 27. cxb4, Dh5 28. h3.) 27Dg6-h5! (Dreigt 28Dh3 met ondekbaar mat. Op 28. h4 wint 28Lxh4!) 28. Db3-c2f Kh7-g8 29. h2-h4 Nadat het nationale team verleden jaar in Riga zijn geduchte Russische opponent op de rand van de neder laag had gespeeld, waren de ver wachtingen in de vierde ontmoe ting, nu op eigen bodem te spelen, hoog gespannen. Helaas, na de de ceptie, dat Sybrands niet de uitda ger werd van Andreiko, moest de dambond bij het sluiten van het sei zoen de vlag halfstok hangen. Ondanks het voordeel van eigen terrein, ondanks de mogelijkheid, door de kleine Russische afvaardi ging, met wisselspelers aan te tre den, leed Nederland zijn vierde ach tereenvolgende nederlaag, zonder ook maar een enkele reële kans op een goed resultaat gehad te hebben. Hieronder het begin van de ramp spoed uit de tweede ronde, toen de (hier!) minder bekende Sovjet-in ternationale meester Davidov zijn team op prachtige wijze aan een voorsprong hielp: WIT: Ir. S. Davidov; ZWART: A. Schotanus; Rotterdam, 25-6-70. 1. 31-26 19-23; 2. 37-31 14-19; 3. 41-37 10-14; 4. 46-41 5-10; 5. 31-27 17-22; Een slappe voortzetting, die wit goedkoop aan een ideale ont- wikkeling helpt. Scherper is (20-24) of ook (20-25) 6. 32-28 23x21 7. 26x28 19-23; Het natuurlijke vervolg van zwarts opening, maar het is de vraag of (20-25) dan wel (16-21) niet tactischer ware geweest. 8. 28x19 14x23; 9. 37-32 10-14; Simplistisch; beter is eerst (13-19). 10. 34-30 13-19; 11. 40-34 20-25; zich nü inlaten op het "Rozenburg- Vorige week gaf ik u een biedpro- bleem, dat voorkwam in de World Olympiade Pairs die in 1966 te Am sterdam werden gespeeld en die nu net in Stockholm voor de nodige verrassingen hebben gezorgd. Niemand is kwetsbaar en noord is gever. U raapt als zuidspeler op: Sch A B 8 Ha A V 84 2 Ru - KI A V 108 2 Uw partner^pent 3 Ru en oost past. Wat biedt u met dit spel? Er is eigenlijk maar één bod, dat in aan merking komt: pas. Dit vindt u mis schien wel een erg eigenaardige uit spraak, want met 17 fraaie punten maar direct het bijltje erbij neerleg gen is misschien niet uw gewoonte. Er zijn echter situaties, waarin u er goed aan doet er wel een gewoonte van te maken. Wat mag u bij uw partner verwachten? Tenminste een zevenkaart ruiten en laten we zeg gen een punt of 8 a 9. Redelijkerwijs zal uw partij toch wel over 25 pun ten of meer beschikken, maar dat is lang niet altijd genoeg voor hogere aspiraties. Het spel van uw partner en het uwe passen niet bij elkaar en zodra u zo'n misfit ruikt, is het op passen geblazen, dan doet u er goed aan zo spoedig mogelijk het woord je „pas" uit te stoten. Stel eens dat u niet zoudt willen passen, wat kan dan uw alternatief zijn? 3 Ha? Als partner geen aan sluiting in harten heeft, zoudt u zich daarmee wel eens in een lelijk wes pennest kunnen steken. 3 SA dan? Eigenlijk het enige bod dat wellicht nog in aanmerking lijkt te komen, maar toch een akelig bod. De rui- tenkleur van uw partner zal in een SA contract van weinig nut zijn, want u brengt zelf een renonce mee. U zoudt dus van uw eigen kleuren moeten leven, maar de vooruitzich ten daarin zijn nu ook bepaald niet •riant te noemen. Neen, 3 SA zal vermoedelijk niet plezierig aflopen. Of liever gezegd, het loopt wel plezierig af, maar dan voor de tegenpartij. Het meest ac ceptabele bod is nog 4 Ru, maar met een renonce is dat nu ook niet direct aantrekkelijk te noemen. U moet dus passen. Het pasbod werd door het zitsel beloond, want de kaarten lagen als volgt: Sch 6 3 Ha B Ru AB 1076542 KI B5 Sch V 7 52 Ha H 10 6 3 Ru H9 KI H 9 7 Sch H 1094 Ha 975 Ru V83 KI 64 3 Sch A B 8 Ha A V 84 2 Ru - KI A V 1082 Noord zat wel wat krap in de pun ten, maar daar staat tegenover dat hij acht ruitens had. 3 Ru kan vlot gemaakt worden én zonder schop penstart is er zelfs een overslag be schikbaar. Elke poging om iets an ders te ondernemen strandt en zij strandt verdiend. Het passen op zo'n preëmptieve opening heeft dikwijls nog een voordeel, dat tot nog toe niet ter sprake is gekomen. De tegenpartij laat zich er niet graag uit bieden en wje weet meent west nog iets van zich'te moeten laten horen. Als dat zöü gebéuren, staat u natuurlijk met een gezellig doublet klaar. De kans dat er iets in die trant gaat gebeuren, is natuur lijk klein, maar je weet maar nooit. Als u het niet over uw hart kon ver krijgen met deze 17 punten te pas- ANTOSCHIN GUSEF (Nu faalt 29Lxh4 op 30. Te8 mat.) De opgave: zwart speelt en wint. OPLOSSING Wit (Bhend): Kfl, Dg3, Tel. Lhl, Pf4, pionnen a3, b3. Zwart (Lombard): Kg8, Df5, Tc2, Ld7, pionnen a6, b5, f7, g7, h2. Er volgde: 32Df5xf4f! 33. Dg3xf4, Ld7-h3t 34. Lhl-g2, Lh3xg2 mat. door j.'M. Bom -systeem" is, gezien zwarts opzet, minder aantrekkelijk. 12. 33-29 8-13; 13. 41-37 16-21?? Een ernstige fout, waarvan wit krachtig profiteert: 14. 30-24! 19x30; 15. 35x24 14-20; Er dreigde 24-19 en- op (14-19) volgt 47-41! en 32-27 winst. 16.45-40! Zeer fraai. Voortdurend wordt (25-30) belet op dit moment door 34x14 (23x45) 24-20! (15x24) 36-31 (9x20) 44 -40 (45x34) 39x26! 16. 2-8; 17. 47-41! 21-26 (of?) 18. 39-33! (zie diagram). Schitterend heeft wit geprofiteerd van zwarts zwakke opening. Er dreigt 33-28 (25-30) is nog steeds belet, nu wegens: (34x14) 23x45 (14-10!) en zwart verliest een schijf. Zwart had wel graag (9-14) gespeeld maar...: AAN ONZE LE ZERS DEZE WEEK DE OPGAVE: WAAROM LIET ZWART DIT (WIJSELIJK) NA? 18. 4-10; 19. 43-39! 12-17; 20. 49-43! 7-12; 21.33-28! De aanval te gen de zwakke centrumschijf be gint. 21. 9-14; 22. 28x19 14x23; 23. 39-33! 3-9; Op (10-14) volgt 43-39!! met de dreiging 24-19 en 37-31 en '14—19) faalt dan op 32-27 en 27-22! 24.43-39 1-7; 25.33-28 17-22. Hoopt de witte voorpost weer te kunnen terugwinnen maar deze .loop blijkt ijdel: 26. 28x19 11-16: 27. 36-3116-21; 28.41-36 21-27. Op (9-14) volgt voortdurend 38-33 en 33-28 29. 32x21 26x17; 30. 37-32 6-11; 31. 42-37 11-16; 32. 48-42 7-11; 33. 31-26 9-14; Op (22-27) volgt 32x21 (16x27) 29-23! (18x29) 34x23! (20x18) 37-31 (13x24) 31x4! Ook na de tekstzet maakt wit een eind aan zwarts lijden: 34. 50-45! 14x23; 35. 26-21! 17x26; 36. 24-19! 13x33; 37. 39x6 en na enkele zetten capituleerde zwart! Meesterlijk door wit gespeeld! OPLOSSING De stand was: WIT: (Casemier): 23, 24, 25. 26, 29, 30,33, 35,36,38,43,46,46 (13 st) ZWART (Sybrands): 2, 3, 5, 6, 9, 10, 12,14.15,17,20.22,26, 27 (13 st.) Na 46-41 vervolgde zwart met: (14-19!) 24x4 (17-21) 28x8 (3x12) 25x14 (10x39) 43x34 (15-20) 4x31 (26x46) en hoewel wit weigerde hier de strijd te staken, was hij verder kansloos! door G. J. R. Förch sèn kunt u misschien troost putten uit het feit dat zelfs op de wereld kampioenschappen, waar dit spel voorkwam, sommige spelers met dit spel nog de bieding in kwamen, waarna de tegenpartij in de handjes kon wpijven. Het zal u niet verbazen dat ik het probleem voor deze week ontleen aan de Wereldkampioenschappen, •die net in Stockholm zijn gespeeld. O-W zijn kwetsbaar en u raapt als westspeler op: Sch A 5 Ha H Ru A H V10 8 6 KI A V 103 Zuid is gever en het biedverloop gaat: noord oost zuid west 2 Sch 3 Sch 4 Sch pas pas 6 Ru pas pas pas Een nogal ongecontroleerd biedver loop, maar dat. is bij dit storende bieden van N-Z onvermijdelijk. De 2 Sch opening van zuid was een zwakke twee. Noord komt uit met ruiten 4 en Uw partner legt op tafel: Sch 10 4 Ha A9853 Ru B73 KI 87 5 U neemt deze eerste slag in de hand. U speelt harten heer, waaronder bij noord de 10 valt. Vervolgens steekt u over naar ruiten boer. Tot uw on genoegen renonceert zuid. U speelt harten aas en ruimt uit de hand schoppen 5 op; bij noord valt harten vrouw. Nu speelt u klaver van tafel en bij zuid verschijnt de heer. Hoe gaat u dit spel verder spelen? Horizontaal: 1. verpakkingsmateriaal, 4. verpak kingsmateriaal, 8. verpakkingsma teriaal, 11. costume, 12. Bijbelse fi guur, 13. muziekinstrument, 14. ver oordeling, 16. afsluitingsmiddel, 17. zoogdier, 19. niet keurig, 21. meisjes naam, 22. vogel, 23. wolpluisje, 25. jongensnaam, 28. uitkrassen. 33. lek kernij, 36. gebergte in Azië, 37. land schap in de Peloponneus, 39. bladtin, 40. hier noch daar, 41. vogel, 42. vooraf, 44. zoogdier, 45. edelstenen, 48. bloem, 49. baat, 52. grondvlak, 54. internationale organisatie vofK.), 56. vruchten, 59. eenheid (Eng.), 60. plaats in Frankrijk, 61. buis, 62. Ri vier in Nederland, 63. plaats in Drenthe, 64.-plaats in Overijssel, 65. godheid, 66. plaats in Groningen, 67. vogel. vet ticaal: 1. ungestorven dier, 2. toegankelijk, 3. bijeen, 5. onbepaald telwoord, 6. grondsoort, 7. meisjesnaam, 8. deel van een huis, 9. rivier in Duitsland 10. toef, 15. bezitt. vrnwrd., 18. wig, 20. insekt, 22. iedereen, 24. Aziatische stam, 25. gescheurd, 26. plaats in Duitsland, 27. houding, 29. plaats in Brabant, 30. zurige, 31. onbehouwen kerel, 32. deel van Azië, 34. godin, 35 stuk touw, 37. pers. vrnwrd., 38. deel van een fuik, 43. in orde brengen, 45. noot, 46. verwaand meisje, 47. oude maat, 48. maat, 50! voorzetsel, 51. aanw. vrnwrd., 52. Auteursrechtor ganisatie, 53. bergplaats, 54. huldi gen, 55. gindse, 57. plaats in Brabant, 58. deel van een huis. Oplossing Horizontaal: Verticaal; 1. bezeten, 3. opgezet, 6. verstaander, 1. blootje, 2. terdege, 4. godin, 5. ta- 10. twijfels, 11. zondaar, 12. idem, 14. verne, 6. vrijwilliger, 7. test, 8. afzet, status, 17. Lappen, 19. stee, 23. af- 9. raadskelder, 13. mop, 15. aas, 16. gunst, 25. amandel, 26. ramenlapper, vaardig, 18. enten, 20. trapper, 21. 27. gemengd, 28. oordeel. balspel, 22. lama. 24. Namen-

De Vallei | 1970 | | pagina 15