Veenendaals dagblad Werkspoor valt in stukken VAKBONDEN AKKOORD Weer onrust in Reggio Buiten VERHOGING MELKPRIJS UITGESTELD MAMMOETDEK Rusland en Egypte willen sancties tegen Israël Laatste loodjes Busje in brand na botsing met trein: vijf doden EXPORT-TOMATEN VOOR CONSUMENT IN NEDERLAND Huisbrandolie duurder Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei REORGANISA TIE ZET 250 MAN OP STRAAT Gekleurde Jantjes99 blank in Z. -Afrika Uitgetreden AR- leden stichten nieuwe jïartij WEER HONGER IN BIAFRA Niet alle banken geven 2,5 procent Verbeten jaclit op ontvoerders Aramburu Dode en gewonde op overpad AMSTERDAM - De Utrechtse wagonfabriek Rol ma. de afdeling Rollend materieel van Werkspoor, gaal volgend jaar oktober dicht. Het concern Verenigde Machine Fabrieken (VMF) laat als gevolg daarvan de groep Werkspoor-Utrecht in stuk ken vallen: GIETERIJ Kwakkel II HEEMAF FABELTJES Strijdkrachten terugtrekken In JSunspeet: (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET Vijf vakan tiegangers zijn de afgelopen nacht levend verbrand toen hun Volkswagenbusje in Nunspeet op een trein botste. Een zesde inzittende is levensgevaarlijk ge wond in een ziekenhuis in Har derwijk opgenomen. Door Britse havenstaking Kind gedood onder steigermateriaal Overwegend gunstig Bur. voor retfeetfe en atfmfnfetratto: Print Bernhardlaan 28. Veanendaal, Tefef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 18 JULI 1970 44« JAARGANG no. I65 ROLMA OKTOBER '71 DEFINITIEF DICHT In de groep Bromwerk worden opgenomen de apparatenfabriek onder de naam „Apparatenfabriek Utrecht" en de kuitstetoffenfaftrieken onder de naam „Stniktural". Zelfstandig binnen Werkspoor-Amsterdam gaat de gieterij opereren. Le venskansen zijn er in ieder geval tot 1974. Na de fabrieksvakantie moet worden beslist over de toekomst van het doch terbedrijf Hainjé. Grote gemeenten en Spoorwegen zien door het wegvallen van een Nederland- se wagonindustrie wel enige moeilijk heden op hun weg. De Rolma zal de lopende order van de NS van 40 treinstellen afmaken. Nieuwe orders worden niet aangenomen omdat de directie kwaliteit en veilig heid na de lopende orders niet kan ga- randeren. De vakbonden hebben zich kunnen verenigen met het besluit van de VMF Rolma te sluiten, maar zij handhaven hun eis: geen man de poort uit zonder vervangende werkgelegenheid. Maandag zullen zij met de districts bestuurders in Utrecht de kwestie van deze werkgelegenheid bekaken. Wel staat vast dat zij het optimisme van minister Roolvink over de grote plaat singsmogelijkheden in Utrecht niet delen. Het aannemen van nieuwe orders van de Nederlandse Spoorwegen achten VMF noch vakbonden verantwoord. „Een groot deel van zulke orders zou moe ten worden gemaakt door geleende werkkrachten en dat is gezien de kwa- ilteit en dus de veiligheid van het ma teriaal een te groot waagstuk", zei jhr. Sickinghe. „Geen directie zou daarvoor de verantwoordelijkheid willen aanvaar den". Ondernemingsraad en vakbonden heb- ben zich neergelegd bij de beslissingen van de directie van de VMF. De maat regelen betekenen een verlies van 890 arbeidsplaatsen in Utrecht. Er zullen 250 ontslagen moeten val len, al heel snel op de commerciële af delingen. Een ander deel van het perso- neel zal bij andere fabrieken van de VMF en b\j de spoorwegen werk kun nen vinden. Bonden en directiè zuilen samenwer ken onder het motto „Geen man de poort uit zonder vervangende werkge legenheid", maar garanties zijn niet ge- geven. De bonden willen op korte termijn overleg met de VMF over de totale gang van zaken binnen het concern. REGGIO CALABRIA Met traan- gasbommen heeft de politie te Reggio Calabria gisteravond een menigte van ruim 500 betogers uiteengedreven die voor de vijfde achtereenvolgende dag protesteerden tegen de aanwijzing van het naburige Catanzaro tot regionale hoofdstad. Brandweerlieden, die de barricaden en rommel op de straten opruimden, werden beschermd door militairen. De schade door de onlusten wordt op enige miljoenen dollars geschat. Voor de gietery van Werkspoor Utrecht bestaan de eerste jaren, zeker tot eind 1974, nog mogelijkheden, maai verdergaande investeringen die een lan gere afschrijving nodig hebben dan viji jaar worden hier niet gedaan. De apparatenfabriek en de produkt- groep Structural van Werkspooi Utrecht waar produkten "an kunststof worden gemaakt, zullen als zelfstandige TJet is jammer, dclt een vogel als de kwartel niet wat algemener voorkomt, want het is een figuur van historie en traditie. In oude tijden placht men hen in kooitjes te mesten en lang gold de uitdrukking ,g.o vet als een kwartel", doch bij de Romeinen stond dit kleine wild ook als offerdier bekend. Op aller lei wijzen hielden geleerden, jagers en schrijvers er zich mee bezig. Bekend is de passage uit Plinius, volgens welke de over zee trek kende kwartels als ballast een steen tussen de poten meedragen; cle kwartelkoning (Ortygometra gekomen van het eiland Ortygia wachtelland, het huidige Griekse eiland Delos voerde zo'n vlucht aan. Het is bekend, dat de trekkers vaak zeer afgemat de Afrikaanse kust bereikten en dan gemakkelijk gevangen konden worden. In het verleden organiseerde men duels tusen de haantjes, want deze zijn zeer vechtlustig en strijden in hun naijver verbitterd, al zijn ze nau welijks groter dan een miniatuur patrijs. Ter herinnering aan de oorlogen tegen de Perzen werden in Athene elk jaar van staatswege zulke kwartelgevechten in het theater gehouden; dit heette nl. de moed van de jonge krijgers te ver sterken. Keizer Augustus liet een stadhouder van Egypte ter dood brengen, omdat hij een vermaarde kwartel, die op zulke concoursen herhaaldelijk overwon, ongelukki gerwijs had geslacht en opgegeten! De haan toont zich ook tegenover de ega zeer twistziek en strijdlus tig, ja soms mishandelt en doodt hij de partner door overmacht van vurige liefde. Oude jachtschrijvers noemden de kwartels terecht „een byster heet goet, jae geen hee ler 18-7-1970 A. B. WIGMAN. KAAPSTAD De 15 Indonesische, Westindische en Indische opvarenden van de twee fregatten van de Neder landse marine die vrijdag voor een vloot- bezoek in Kaapstad zijn binnengelopen zullen mits zjj in uniform zijn worden behandeld en beschouwd als blanken. De Zuidafrikaanse marinecomman dant J. L. Krauss, die optreedt als ver bindingsofficier tijdens het vierdaags vlootbezoek van de „Van Speyk" en de „Van Galen", heeft verklaai'd dat offi cieel dispensatie is verleend en dat de politie van Kaapstad goed geïnstrueerd is ten aanzien van de speciale positie der gekleurde Nederlandse marine mensen. De fregatten zijn de eerste Nederland se oorlogsschepen die sinds 15 jaar een bezoek brengen aan Zuid-Afrika. DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbonc heeft de coöperatieve melkinrichtingen buiten het westen van het land gead viseerd de aangekondigde illegale ver- hoging van de melkprtys met 1 cent uit te stellen tot 1 augustus. De verhoging zou maandag ingaan. Het bestuur van de zuivelbond heeft dit advies verzonden, omdat de minister zeer binnenkort een besluit gaat nemen over de melkprijzen in het gebied bui ten het westen. eenheid in de Bronswerkgroep van dt VMF worden opgenomen. Over het on derbrengen van de dochtermaatschappij Hainjé wordt nog nader gesproken. De heer Sickinghe kon niet zeggen hoeveel de sluiting van de Rolma zal gaan kosten. Hij handhaaft zijn prognose dat de VMF 1970 zonder verlies zal kunnen afsluiten. De sluiting van de afdeling Rolma van Werkspoor kan in de toekomst gevol gen hebben voor het Hengelose bedrijf Heemaf, dat opdrachten van Werkspoor uitvoert. Wanneer dit bedrijf in de toe komst niet de orders van buitenlandse leveranciers van rollenid materieel zal meedelen, zal dat ontslagen bij de Heemaf tot gevolg hebben. Ook de directie van Smit - Slikkerveer zit met dit probleem. Het bedrijf levert de elektrische installaties voor de metro, waarvoor Werkspoor de treinstellen le vert. De RET moet naar een andere le verancier uitzien. Dat betekent voor Smit, dat het met de levering van dc elektrische installaties voor de metre gedaan kan zijn. „Die fabeltjes die u vertelt, gelooft u die nu zelf?", was een van de weinige emotionele reacties op het nieuws, dat jonkheer nu. F. Sickinghe van de raad van de bestuur van VMF gistermiddag om kwart over vier persoonlijk aan de werknemers van Werkspoor Utrechl kwam meedelen. Voor de rest liet nier het nieuws van onder meer de geleide lijke sluiting van de produktgroep Rol- ma vrij gelaten over zich heen gaan. HOOGEVEEN Op 7 augustus zal een bespreking plaatsvinden tussen de Politieke Party Radicalen en de groep oud-leden van de AR-partij, die op 12 juni jongstleden tijdens het party - convent van de AR uit deze partij zijn getreden. Het is de bedoeling om een nieuwe party op le richten, „De Evange lische Voorhoedeparty". Of deze nieuwe partij en de PPR bij de Kamerverkiezingen van volgend jaar zullen samenwerken hangt af van de komende besprekingen. Drs. J. P. Fed- dema uit Amsterdam, woordvoerder van de uitgetreden groep AR-leden, zei, dat men op het ogenblik, bezig is contact te zoeken met uitgetreden CHU-groepen. De oprichting van de nieuwe partij zal plaatsvinden in oktober aanstaande. LONDEN De Ierse priester Ray mond Kennedy uit Dublin heeft gister avond voor de Britse televisie gezegd, dat de bevolking in het voormalige Biafra wordt bedreigd door 'n algehele hongersnood, nu het Nigeriaanse Rode Kruis de voedseldistributie in dit gebied op 30 juni heeft gestaakt. Hij beschul digde de regering in Lagos ervan byna niets te doen aan de noodlottige toe stand. MOSKOU De Sovjetunie en Egypte vinden, dat zo snel mogelijk maatregelen moeten worden getroffen om een einde te niaken aan Israëlische aanvallen op Arabische landen. Bovendien moet ervoor worden ge- AMSTERDAM Banken en giro instellingen zullen ook na 1 augustus geen gesloten front vormen. Verschei dene banken, vooral de kleinere, zullen meer rente blijven betalen dan de op centraal niveau afgesproken 2,5 procent. De Nederlandse Bankiersvereniging heeft de banken die op het ogenblik meer dan 3,5 procent rente betalen slechts gevraagd er „tenminste een pro cent" af te doen. In de praktijk zullen deze banken ook beslist niet verder gaan. Banken met een afwijkende rentebere kening zullen zich na 1 augustus even eens van de groep van grote banken blijven onderscheiden. rorgd, dat Israël zjjn strijdkrachten uit alle bezette gebieden terugtrekt. Eerder zal het In het Midden-Oosten geen vrede *|Jn. Dit hebben de Sovjetunie en Egypte gisteren verklaard in een gezamenlijke bekendmaking na afloop van het negen- tiendaagse bezoek dat de Egyptische president, Nasser, aan Moskou bracht. De twee landen hadden geen goed woord voor de politiek van Israël. Ze zegden echter hun medewerking toe met betrekking tot de vredespogingen in de Uno en elders. Het communiqué werd gelijktijdig in Moskou en Kairo openbaar gemaakt. Op de thuisreis verzond president Nas ser een woord van dank aan de drie Russische leiders, Breznjef, Kosigin en Podgorny. Hij sprak daarin zijn vreugde uit over de zorg, waarmee men hem tij dens zijn verblijf in Moskou had om ringd. Hij dankte de Russen voor hun „diepe APELDOORN De Apeldoornse burgerij heeft vrijdagmiddag het vier- daagselegioen op bijzonder hartelijke wijze ontvangen. Langs de route ston den honderden mensen met bloemen. Het défilé op het Raadhuisplein vormde een waardig slot van een wandelfestijn dat alles van de wandelaars vergde. Dat het aantal uitvallers tot 37 beperkt bleef heeft velen dan ook verbaasd. Met het traditionele blarenbal in het Beekpark kwam het defini tieve einde van de 17e vierdaagse. sympathie ten aanzien van ons funda mentele standpunt, dat de vrede in het Midden-Oosten slechts kan worden ge baseerd op rechtvaardigheid, algehele terugtrekking van de krachten van agressie en erkenning van de wet tige rechten van het Palestijnse volk BUENOS AIRES De Argentynse autoriteiten hebben een grootscheepse jacht ontketend op allen die by de ont voering en dood van oud-president Pe dro Aramburu zjjn betrokken. President Levingston heeft in een radiotoespraak verklaard dat de aaak „tot op de grond" zal worden uitgezocht. Te Buenos Aires patrouilleert zwaar ge wapende politie om demonstraties te voorkomen, in de straten zijn biljetten met de foto's van de ontvoerders opge hangen. Reeds na de aankondiging dat het lijk geïdentificeerd aan de hand van het gebit was gevonden, hield een om wraak roepende menigte een beto gingvoor de woning van de overleden president. Het stoffelijk overschot van Aramburu. dat in een kapel is opge baard, zal vandaag ter aarde worden be steld. De regering heeft een dag van nationale rouw afgekondigd. Aramburu is, getuige twee kogelwon- den, op 1 juni door een „revolutionair tribunaal" terechtgesteld voor het laten fusilleren van 27 leiders van een Pero- nistische staatsgreep, veertien jaar ge leden. 5 Bij Verolme worden de laatste tijd 5 de mammoettankers aan de lopen- de band gedoopt. Vrijdag mocht 5 mevrouw W. Werner-Asmussen de- 5 5 ze handeling verrichten bij de Mar- 5 ticia de derde mammoettanker die i Verolme bouwde voor rekening van Shell Tankers. Van de brug af 5 5 gezien is het dek van zo'n reuzen- 5 tanker een onafzienbare oppervlak- t te. Het busje met de waarschynlijk uil Amsterdam afkomstige vakantiegan gers, die op een camping in de buurt van Nunspeet logeerden, passeerde van nacht omstreeks half een dc met knip perlichten beveiligde spoorwegovergang in de Eperweg, juist toen de posttrein AmersfoortZwolle naderde. De wagen werd gegrepen door de trein, een eind meegesleurd en vloog toen, evenals dc trein, In brand. Slechts een van de kinderen een meisje van ongeveer 11 jaar, die bij dc botsing uit het busje g«-sllngerd werd leeft nog. De andere inzittenden twee echtparen en nog een kind konden zich niet Aieer uit het brandende wrak bevryden. Zij stierven in de vlammen. Het busje en de motorposttrekker evenals het postrijtuig daarachter brandden volledig uit. Alle post ging verloren. Slechts op het laatste moment kon een goederenwagen achter de post trein worden losgekoppeld. In verbanc met de brand Is de stroom op de boven leiding uitgeschakeld, zodat op dit tra ject voorlopig geen treinverkeer moge lijk is. HEILOO De 21-jarige Jan Donker uit Alkmaar is vrijdagmiddag op een particulier overpad in Heiloo onder de trein Den Helder-Alkmaar-Amsterdam gekomen en gedood. Hij passeerde het overpad met een bromfiets. De 15- jarige Johan van Hal uit Alkmaar die bij hem achterop zat, werd zwaar ge wond. DEN HAAG De Nederlandse huisvrouw zal op een voor haar plezierige manier kennis maken met de gevolgen van de Britse havenstaking. Verschillende land- bouwprodukten zullen in ons land goedkoper worden, nu de export wegvalt. De pry's van tomaten op de Nederlandse veilingen lag gisteren twintig procent lager dan hy zonder de Britse havenstaking zou zyn geweest. Wat verkocht werd ging weg voor de minimumprijs van 3,40 per bakje van zes kilogram. Een deel kon die prijs niet halen en draaide door. Dit kwam mede door de grote aanvoer. Wat doordraaide is de normaliter voor het binnenland bestemde kwaliteit. De exportkwaliteit komt nu op de Nederlandse markt. Andere produkten zakken ook alle maal wat in prijs, maar die ondervinden toch minder moeilijkheden dan de toma ten. Er wordt nu van het totale aanbod van groente wel meer dan normaal in het binnenland verkocht, maar volgens een schatting van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is dat niet meer dan tien procent Een van de grootste tomatenveilingen Westland-Noord in Poeldijk, meldde don derdag een doordraai van 120.000 kg en vrijdag 180.000 kg. De aanvoer deze week lag 2,4 miljoen boven de nor male aanvoer. Engeland pleegt van die normale aanvoer 20 30 procent af te nemen. Het Centraal Bureau voert nog onder handelingen om te proberen een paar havens in Engeland open te krijgen. Tien procent van de normale hoeveelheid to maten wordt nu van de Rotterdamse luchthaven per chartervliegtuig naar Engeland overgevlogen. De export van groenten en fruit naar Engeland heeft in 1969 164,6 miljoen belopen, die van vee en vlees 164 mil joen. Toch zijn de moeilijkheden bij vee en vlees lang niet zo groot als in de tuinbouw, zegt het produktschap voor DEN HAAG De netto-verbruikers- prijzen van gas-, diesel- en huisbrandolie worden met ingang van maandag 20 juli verhoogd met ƒ0,70 per 100 liter. De gestegen aanvoerkosten veroorzaakten deze prijsverhoging. De verhoging, die past in de door het departement van economische zaken vastgestelde prijsstructuur voor aard- olieprodukten, geldt niet voor dieselolie voor het wegverkeer aan de pomp en voor particuliere verbruikers, die de olie soorten voor verwarming gebruiken. vee en vlees. De export bestaat vrijwel geheel uit vleeswaren en vleesconserven. Men acht het waarschijnlijk dat het En gelse handelsapparaat wel over een buf fervoorraad beschikt. Wel is er gevaar voor afzetverlies als de staking langer duurt/ Voor produkten in deze sector die niet naar Engeland kunnen, zal men slechts in beperkte ma te andere bestemmingen kunnen vinden. Ons land importeert uit Engeland le vende slachtrunderen vorig jaar twin tigduizend stuks. DEN HAAG De vijfjarige Johannes Ludwig Netten uit Den Haag is vrijdag avond overleden, toen hij tijdens het spelen op de zinkwerf in Den Haag een aantal stalen buizen, bestemd voor het maken van een bouwsteiger, op het hoofd kreeg. Zijn vader kon het kind nog onder de gevallen buizen uit trek ken, maar onderweg naar het zieken huis overleed de jongen. (Van onze weerkundige t medewerker) 5 Het zal dit weekeinde in Gelder- land redelijk tot goed weer zijn j met vooral aanvankelijk zonnige 5 J perioden. 5 De luchtdrukverdeling met maxi- 5 5 mum van de Azoren tot Frankrijk 5 5 is echter niet zo, dat er nu al een 5 langere periode met stabiel zomer- 5 weer voor de deur staat. Er kunnen 5 zondag of maandag zwakke fronten uit Schotland tot Midden- en Oost- 5 Nederland doordringen met veel 5 bewolking en mogelijk wat regen. 5 De temperatuur bereikt een j hoogste punt van ongeveer 20 gra- den. Madrid meldde vrijdagmiddag 31 l graden. Wenen 11 graden Cel- sius.

De Vallei | 1970 | | pagina 1