Prijsbeschikking zal positie van huisarts ondermijnen Cel in voor opruien Slapen aam plafond, In veel gemeenten open overleg over wethouderskeuze Schandaal rond 2 oud-ministers van Spanje NS'ers zijn niet tevreden met werkomgeving Aapjes elen in circus Op weg naar de zon via sneeuw Wegen in Oostenrijk versperd Gevaarlijke stoffen op Maasvlakte Smrkovsky erg ziek Utrecht bijna klaar Voorstel tot Arabisch defensie- verbond Mini bij de luchtmacht Hoogleraar beschuldigd van brand stichting In staat van beschuldiging wegens manipulaties »*TK I Jongens Niets voor j Melinda Miljoenen Chinezen 't water in Bestuur Landelijke Huisartsen Vereniging: De bosbranden in Frankrijk Uit rapport wordt duidelijk: Franse toestellen voor Z.-Afrika TARIEFSTELLING Streven Rotterdam: PORTEFEUILLES GEEN KOFFIE ZATERDAG 18 JULI 1970 UTRECHT De thans uitgevaardigde prijsbeschikking Is een ondermij ning van de positie van de huisarts in de gezondheidszorg en een gevaar voor de omvang en kwaliteit van de zorg die hij aan zijn patiënten moet kunnen besteden. Dit zegt het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereni ging in een adres dat het onlangs aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer heeft gericht Zoals bekend mogen de huisartsen volgens de prijsbeschikking hun particuliere tarieven verhogen tot 9,50 voor een spreekuurconsult en 14,25 voor een visite. In zjjn adres ontkent het centraal bestuur van de L.H.V. echter, dat de „gebrui kelijke" honoraria waarop deze bedragen zijn gebaseerd, 14 maart vorig jaar op 9,00 en 13,50 lagen. Deze getallen, aldus het bestuur, stemmen ongeveer overeen met het peil van de algemene inkomensontwikkeling tot medio 1967. De LHV meent daaróm ook, dat de minimumtarieven van huis artsen op het ogenblik in het algemeen op 11 per consult en 16,50 per visite zouden moeten liggen. Het centraal bestuur is door de le denvergadering gemachtigd, namens alle huisartsen ontheffing te vragen van de prijsbeschikking medische hulp aan particulieren 1970. Dit met hand having van het standpunt, dat de prij zenwet niet van toepassing is op het vrije beroep. In zijn adres ontkent het bestuur, dat voor de honorering van huisartsenhulp in heel Nederland uniforme maximum tarieven bestaan, die zouden gelden voor alle verrichtingen, voor alle pa tiënten en voor alle huisartsen. De ta rieven voor medische verrichtingen, al dus het adres, moeten terwille van een optimale zorg afhankelijk zijn van de feitelijke aard, inhoud en tijdsduur (en ook tijdstip) van diverse arts-patiënt contacten en van de met deze contacten samenhangende werkzaamheden en kosten, alsmede van de manier waarop de individuele huisarts zijn taak opvat, zijn praktijk inricht en zijn kennis en vaardigheid bijhoudt. De LHV acht een gedifferentieerde tariefstelling binnen redelijke grenzen niet alleen rechtvaardig voor de indivi duele huisarts, maar ook in het belang van de kwaliteit van de door de huis arts te verlenen hulp. Het centraal be stuur kan niet akkoord gaan met tarie ven waarvan het niveau wordt bepaald door het ministerie van economische zaken dat Voor de individuele gezond heidszorg geen enkele directe verant woordelijkheid draagt. Van die zijde, zo zegt het LHV-bestuur, is nooit enige ar gumentatie geleverd die aantoont dat de hoogte van de door de LHV in het verleden geadviseerde minimumtarie ven feitelijk onjuist is. Het laatste advies, van september 1967 9 en 13,50) was gebaseerd op aanpassing van de tarieven-1963 aan de inkomenstrend. De LHV kan er niet mee akkoord gaan dat de particuliere tarieven nu door het ministerie alleen aan het gestegen inkomenspeil worden aangepast door middel van een soort prognose voor 1970, alsof in de in de prijsbeschikking genoemde bedragen van 9,50 en 14,25 de algemene inko mensontwikkeling van medio 1967 tot juni 1970 op de juiste manier zou zijn verwerkt. Niets is minder waar, aldus het be stuur: in de vroeger door de LHV gead- AMSTERDAM Als algemene pre ventieve maatregel heeft de Amster damse politierechter mr. G. Nomes de 21-jarige receptionist uit de hoofdstad, Adriaan S. J. R, wegens opruiing op de Dam op 1 mei veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op de avond van die dag was de jon gen van half vijf tot half twaalf op getreden als aanvoerder van een groep op rellen beluste jongelui. Zij raakten meermalen slaags met de mobiele een heid van de Amsterdamse politie. Nadat op een gegeven ogenblik de Dam was schoongeveegd, had hij zijn medestrij ders toegeroepen: „Kom, hier is niets meer, we gaan naar het Damrak het verkeer vastzetten". ROTTERDAM Rotterdam wil de op- en overslag van gevaarlijke stof fen, onder meer die van vloeibare gas sen, voor de chemische industrie in de toekomst concentreren op de Maasvlak te. Er is in het bestemmingsplan vijftig hectare gereserveerd aan de zeezijde van de Maasvlakte, circa zes kilometer van de dichtstbijzijnde woonkernen Hoek van Holland en Oostvoorne. In een toelichting op het bestem mingsplan Maasvlakte staat dat 25 hec tare is bestemd voor op- en overslag van vloeibare gassen. Voor deze gassen is elders in het havengebied geen ruim te meer aanwezig. Er wordt gedacht aan een gezamen lijke exploitatie van het terrein door een combinatie van bedrijven. Aanslui tend is ongeveer 25 hectare gereser veerd voor overige gevaarlijke stoffen, die nu nog bij diverse bedrijven in het havengebied worden behandeld. Rotterdam acht het gewenst uit een oogpunt van veiligheid om de activitei ten met gevaarlijke stoffen zoveel mo gelijk op één terrein te concentreren. viseerde tarieven werd nooit een prog nose-percentage gecalculeerd, maar was slechts sprake van het met enige ver traging volgen van de gebleken trend der inkomensontwikkeling, nog afge zien van de stijging van de praktijkkos- ten (in 1970 twee en een half maal zo hoog als in 1963). Deze stijgingen zijn volgens de LHV dan ook niet verdisconteerd in de tarie ven die de minister op 1 oktober 1968 tot 1 oktober 1969 vastlegde. De minister van economische zaken heeft de LHV toegezegd, dat hij spoe dig antwoord zal geven op het binnen kort in te dienen verzoek tot onthef fing van de prijsbeschikking-1970. PRAAG Goed ingelichte zegslieden in Praag beweren, dat de voormalige parlementsvoorzitter, Josef Smrkovsk* zeer ernstig ziek is en dat zijn artsen hem nog hooguit zes maanden te leven geven. De 59-jarige Smrkovsky, eens een van de belangrijkste liberale leiders oiV der Alexander Dubcek, is patiënt in een Praags ziekenhuis, maar gaat regelma tig naar zijn huis in de stad. Door zijn ziekte is hij gedwongen met krukken te lopen. Een vrachtwagen met 83 Turkse landarbeiders is vrijdag in Oost-Turkije in een meer gestort 15 van de 83 zijn daarbij omgekomen, 36 gewond. De vrachtwagen is door te hoge snel heid, van 100 meter hoogte in het water gestort. HUNTSVILLE (Alabama) Het Amerikaanse ruimtevaartcentrum heeft een experimenteel ruimtestation ter waarde van 7 miljoen gulden op gezet. U ziet een proefpersoon in een slaapzak"die aan het plafond en de vloer bevestigd is. Een horizontale positie is door de gewichtloosheid niet noodzakelijk voor de slaper. In deze workshop worden alle ruimtelijke om standigheden gesimuleerd. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT In steeds meer gemeen ten van ons land grote en kleine is men er in de afgelopen weken toe overgegaan het vooroverleg over de wethoudersverkiezingen van 1 septem ber in het openbaar te houden. Tot dus ver heeft deze openbaarheid nergens tot onoverkomelijke moeilijkheden ge leid en in het algemeen wordt de hier door verkregen grotere betrokkenheid van de burgerij zowel door de leden van de nieuwe raden als de burgers als een belangrijk winstpunt beschouwd. De zaken die bij dit openbare beraad ter sprake komen zijn: de aard van het nieuwe college (afspiegelings- of pro gramcollege), de verdeling van de por tefeuilles, het aantal wethouders, de kandidaten voor het wethouderschap en de vraag of er richtlijnen voor het be leid van het nieuwe college moeten ko men. In Utrecht is men al bijna klaar met de samenstelling van het college. Bur germeester Van Tuyll van Seroosker- ken krijgt in ieder geval mr. A. Looten (VVD), T. Harteveld (PvdA), mr. A. J. Bransen (KVP), C. A. Bakker (AR) en W. Vergeer (KVP) als wethouders naast zich het PAK zal alsnog twee kandida ten stellen voor de overige plaatsen (in Utrecht wordt het aantal wethouders van zes op zeven gebracht). Ook de por tefeuilles zijn al exact verdeeld zodat de nieuwe raad 1 september in zeer korte tijd het nieuwe college kan kie zen. De fracties van D'66 en de CPN hebben zich met het nu behaalde resul taat niet akkoord verklaard. In Rotterdam is ook al intensief over de portefeuilleverdeling gepraat maar daar willen de belangrijkste fracties ook trachten wat richtlijnen voor het beleid van het (afspiegelings)college te formuleren. De PvdA had dit voorstel gelanceerd en de protestants-christelij ke en VVD fracties hebben zich in principe met deze idee akkoord ver klaard. Ook in Den Haag is een interessante ontwikkeling aan de gang. De delega ties van de nieuwe raadsfracties heb ben burgemeester Ma rijnen enige tijd geleden gevraagd modellen op te stellen voor de portefeuilleverdeling, zowel voor een college van zes als van zeven wethouders. Mr. Marijnen heeft aan deze wens gevolg gegeven en in record-tempo twee modellen opgesteld waaruit tevens zijn voorkeur voor een college met ze ven wethouders bleek. De modellen zijn teressant genoeg om ook elders bestudeerd te worden: A: zes wethouders) 1. stedebouw, 2. sport- en jeugdzaken en recreatie, 3. onderwijs en kunsten, 4. sociale zaken en volksgezondheid, 5. financiën en personeelszaken, 6. economische zaken. B: zeven wethouders) 1. woningbouw en sanering, 2. openbare werken en verkeer, 3. sport- en jeugdzaken en re creatie, 4. onderwijs en kunsten, 5. so ciale zaken en volksgezondheid, 6. eco nomische zaken, 7. financiën en perso neelszaken. In de dezer dagen gehouden openbare bespreking van de nieuwe raadsfracties in Den Haag is gebleken dat ook de meeste fracties voor de creatie van een zevende wethouderszetel voelen. Opvallend groot is het aantal ge meenten dat er een wethouder bij wil hebben. De Gemeentewet biedt hiertoe enige speling, al worden er wél limieten genoemd. Hoe het niet moet laat Zandvoort (aan zee) zien waar enkele grotere partijen al in beslotenheid het nieuwe college van B. en W. hebben samengesteld zonder daar D'66 en de plaatselijke in de nieuwe raad vertegenwoordigde groeperingen bij te betrekken. Het gevolg daarvan is geweest dat er in deze drukke badplaats hevig politiek tumult is ontstaan zo bericht het Haarlems Dagblad. BEIROET In een in Beiroet opge vangen radio-uitzending heeft de Iraakse president Achmed Hassan Al Bakr voorgesteld over te gaan tot de oprichting van een Arabisch defensie- verbond rond de Perzische Golf. Het voorstel is bedoeld om de leemte in het gebied op te vullen die zal ontstaan als de Britse troepen zijn teruggetrokken. Volgens Al Bakr zouden van het ver bond deel moeten uitmaken alle onaf hankelijke emiraten en landen die aan de golf grenzen. Hij noemde geen na men maar men vermoedt dat hij het oog heeft op zijn eigen land, op Koeweit en Saoedie-Arabië en op de emiraten Char ja, Ajman, Foejeira, Ras Al Khay- ma Doebai en nog enkele andere. Waar nemers geloven dat Al Bakr met zijn voorstel ook de bedoeling heeft de po gingen van Iran te dwarsbomen om met Koeweit, Saoedi-Arabië en de emiraten een vorm van samenwerking tot stand te brengen. WASHINGTON Het vrouwelijk personeel van de Amerikaanse luchtmacht mag voortaan meer been vertonen. Het Pentagon is thans zo modebewust dat het heeft verordon neert dat vrouwelijke luchtmachtsol daten een rok tot vijf centimeter boven de bovenste rand van de knie j mogen dragen. Dit geldt echter alleen voor solda- 5 ten wier figuur het dragen van een 5 minirok rechtvaardigt. PARIJS Het Franse openbaar mi nisterie heeft vrijdag de 42-jarige hoogleraar in de psychologie Paul Bolo ervan beschuldigd, met opzet brand ge sticht te hebben in de bossen bij de Franse stad Sainte Maxime. Bolo is door minstens zes getuigen als degene geïdentificeerd, die de bosbran den op zijn geweten heeft. Deze bran den hebben tot dusver 6.000 ha bos en struikgewas in de as gelegd. Bolo zou met zijn vrouw op verschei dene plaatsen benzine uitgegoten en aangestoken hebben. De hoogleraar aan een Parijs insti tuut is door getuigen, aan wie zijn zon derling gedrag niet was ontgaan, ge volgd. Zij hebben hem aan de politie overgeleverd. Na een huiszoeking in de door Bolo en zijn vrouw voor de vakantie gehilir- de villa in Santé Maxime, is een arres tatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Zaterdag wordt een onderzoek inge steld naar de geestvermogens van de hoogleraar. Naar verluidt zou hij een ziekelijke drang tot brandstichting heb ben gehad. Bij de bosbranden in Zuid-Frankrijk zijn tot dusver in het geheel 15.000 ha bos- en kreupelhout in vlammen opge gaan. Zij woeden reeds drie dagen lang in het achterland van de Franse Mid del 1 an dsezeeku st. In weerwil van de inzet van vele brandweren en militairen zijn twee mensen door de vlammen gedood en 50 villa's, 85 bungalows en een camping terrein vernietigd. Tot nogtoe zijn in totaal 35.000 toeris ten, merendeels uit campings geëva cueerd. MADRID Het .Spaanse Hoogge rechtshof heeft vrijdag twee voorma lige ministers in staat van beschuldi ging gesteld en verzocht een strafver volging te mogen beginnen tegen een derde persoon wegens hun rol in het financiële schandaal rond de textiel- machmeriefabriek Matesa. De namen van de personen worden geheim gehouden, zolang zij geen dag vaarding hebben ontvangen. Het is voor het eerst, dat onder het meer dan dertig jaar bestaande bewind van generaal Franco personen van zo'n hoge rang in staat van beschuldiging worden gesteld. Het schandaal rond Matesa, welk be drijf ervan wordt beschuldigd 142 mil joen dollar aan subsidies voor de ex port van textielmachinerieën te hebben misbruikt, heeft grote deining veroor zaakt in de Spaanse regering en dreigt nu te leiden tot de tweede kabinetswij ziging binnen een jaar. Aangenomen wordt, dat de twee voormalige kabinetsleden beschuldigd zullen worden van onzorgvuldigheid bij het verstrekken van leningen aan Ma tesa. Het Hoogegerechtshof heeft verzocht de parlementaire onschendbaarheid van UTRECHT De commissie die b\j de Nederlandse Spoorwegen een onderzoek heeft ingesteld naar de sfeer in het bedrijf, is tot de conclusie gekomen dat het NS-personeel niet tevreden is met z(jn werkomgeving. Dit meldt de Federatieve Spoorweg Vakvereniging in haar blad Recht Spoor. Volgens de commissie, die bestaat uit een aantal bedrijfsdeskundigen en een vertegenwoordiger van de personeelraad, levert het personeel vaak vernietigende kritiek op de beschik bare schaft- en verblijfplaatsen. De commissie meent, dat in de perso neel bezetting een zodanige reserve moet worden opgenomen, dat het wantrou wen onder de NS-ers ten aanzien van de waarborgen voor bijvoorbeeld ver lof-verlening en rustdagen, verdwijnt. Verder stelt de commissie, dat er de laatste jaren onaanvaardbaar is bezui nigd op de personeelsaccommodatie. Ze doet aanbevelingen tot verbetering van de bestaande toestand, waarbij ze onder meer nieuwbouw en modernisering van personeels verblijven, schaftlokalen en sport- en ontspanningsruimten sugge reert met inschakeling van architecten, kleurenadviseurs en kunstenaars. In haar rapport pleit de commissie ook voor maatregelen die discriminatie van geüniformeerd personeel, dat in de restauraties dienstconsumpties wil ge- Is het niet heerlijk om naar het circus te gaan op een regenachtige 5 vakantiedag? En is het niet extra leuk, wanneer de circusdirectie zegt: 5 We treden vandaag voor de jeugd gratis op? Dit gebeurde deze week in Amsterdam, waar Sarrasani zijn tenten heeft opgeslagen. In de pauze 5 mochten de kinderen de dieren bekijken, ja zelfs het aapje even vast- 5 houden. 5 bruiken, uitsluiten! Ze stelt voor op plaatsen waar door een toeloop van rei zigers ruimtegebrek kan ontstaan, in de restauraties tafeltjes voor het personeel te reserveren of de restauraties uit te breiden. Uit contact met het personeel is ge bleken, dat er kritiek bestaat op het feit, dat 's nachts geen consumpties te krijgen zijn behalve als er een kof- fieautomaat aanwezig is. Men is het ook niet eens met de kwaliteit en de prijs van koffie in de SOV-kantines. De commissie meent, dat het woning probleem ook in discussie moet worden gebracht.Vooral in de grote steden zijn huren al snel onbetaalbaar, aldus het rapport, en daardoor verdwijnt de ani mo voor overplaatsing. Andere aanbe velingen van de commissie hebben be trekking op de sport- en ontspannings activiteiten binnen het NS-concern en op vakantieverblijven voor het NS-per soneel. Desgevraagd verklaarde een woord voerder van NS, dat het rapport van de „Sfeer-commissie" in februari al is voorgelegd aan de directie en de perso neelraad. Hoewel deze er eind septem ber pas een definitief oordeel over zul len uitspreken is dit jaar al twee mil joen gulden beschikbaar gesteld voor het uitvoeren van enkele suggesties van de commissie die de meest urgente pun ten betreffen. Dit bedrag is en wordt geïnvesteerd in de modernisering van de personeels- verblijven, de aanleg van douches in werkplaatsen, „sanering" van de toilet ten, modernisering van enkele kanto ren, het opfleuren van verschillende ruimten en het aanbrengen van zonwe ringen. een afgevaardigde van het parlement op te heffen. De maatregelen van het hooggerechts hof kunnen verstrekkende politieke ge volgen hebben, aangezien waarnemers geloven, dat de drie personen lid zijn van de machtige katholieke lekenorga nisatie „Opus Dei" die in de laatste ka binetswijziging belangrijk aan invloed in de regering heeft gewonnen ten kos te van de oude falange. Het schandaal rond Matesa trad in augustus vorig jaar aan de dag en twee maanden later vond een kabinetswijzi ging plaats, waardoor de technocraten van Opus Dei een overheersende rol ln de regering gingen spelen. De geruchten, dat hooggeplaatste per sonen in het schandaal betrokken wa ren bleven echter aanhouden, waarna het Hooggerechtshof werd opgedragen een grondig onderzoek naar de affaire in te stellen. Hierbij kreeg het ook de gevoegdheid om personen van ministe rieel niveau in staat van beschuldiging te stellen. De Matesa-fabriek had van de over heid exportsubsidies verkregen, maar zou nog niet de helft van het geld heb ben gebruikt voor de uitvoer van de 20.000 machines waarvoor het garanties had gevraagd en gekregen. De directeur, de Catalaanse zaken man Juan Vila Reyes, heeft drie jaar gevangenisstraf en een boete van 23.6 miljoen dollar gekregen. Matesa-perso- neel is in totaal meer dan 40 miljoen dollar boete opgelegd. BIRMINGHAM Melinda Hertel, 5 een knappe brunette van 16 jaar, 5 heeft donderdag het bestuur van 5 haar middelbare school in Birming- 5 5 ham officieel laten weten, dat zij 5 niet langer de lessen zal volgen, t Melinda ging in staking nadat zij 5 vernomen had, dat met ingang van hef nieuwe schooljaar in september de eertijds uitsluitend voor meisjes bestemde school ook door jongens 5 bezocht zal worden. Daarmee wil zij 5 voor haar 21-ste beslist niet 'n con- 5 tact komen. 5 Jongens van zestien hebben maar 5 één doel in hun leven: dat is een 5 S meisje mee nemen naar de achterste rij van de bioscoop. 5 5 Wij weten allemaal wat zij willen. 5 Zij gaan over mij kletsen en leiden 5 5 mij af van de lessen. 5 Ik ben naar school gegaan om te 5 studeren voor mijn examens en ben 3 niet geïnteresseerd in jongens die 5 5 naar mij fluiten, mij briefjes geven 5 of een avondje met mij uit willen, 3 J zegt Melinda. HONG KONG Miljoenen Chinezen zijn vandaag de rivieren, de zee of de zwembaden ingedoken om te vieren dat voorzitter Mao vier jaar geleden de ri vier de Jang-tse-Kiang overzwom, so bericht radio Peking. De zwempartij wordt gehouden onder het motto van een van Mao's gedachten: „De Jang-tse is erg groot. Maar de grootte hoeft niet af te schrikken. Is het imperialisme van de Verenigde Staten niet groot? Wij hebben het herhaalde lijk bestedren, en er is niets gebeurd. Zo zijn er veel grote zaken in de wereld die niet afschrikkend zijn". Naar verluidt neemt Mao nog iedere dag een duik in zijn privé-zwembad om in goede conditie te blijven. WENEN Op de Oostenrijkse berg passen is 15 cm verse sneeuw gevallen en verscheidene wegen zijn door aard verschuivingen versperd. Geen van de bergpassen is gesloten, maar er zijn wel sneeuwkettingen nodig voor de Gross- glockner. Op de Arlberg en Radstadter Tauern Passen ligt natte sneeuw. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn verscheidene wagens met caravans op de Arlberg blijven steken, maar zij zijn geholpen door sneeuwploegen. Verwacht wordt dat de Grossglock- ner, die sinds vrijdag voor wagens met sneeuwkettingen is opengesteld, uit vei ligheidsoverwegingen later weer geslo ten zal worden. Het heeft de hele nacht gesneeuwd en gisteren in de loop van de dag sneeuwde het boven 1700 m hoogte nog steeds. In de valleien viel regen. Dit is de toestand aan de vooravond van een weekeinde, waarin ^Oostenrijk 7,5 miljoen toeristen verwacht. Uit West-Duitsland worden een 650.000 au to's tegemoet gezien. Een tweede golf toeristen wordt verwacht uit België, Denemarken en Luxemburg. Er zijn twee grote fuiken voor het verkeer te Golling waar voorbij Salzburg de autobaan eindigt en Rat- tenberg in Tirol waar het verkeer zich door een oude stadspoort moet wringen. Vrijdag was het oponthoud voor het verkeer daar al één tot anderhalf uur. PARIJS Frankrijk heeft Zuid- Af rika voorgesteld, vliegtuigen ter be strijding van duikboten te verkopen voor het geval Engelands nieuwe con servatieve regering het wapenembargo voor Zuid-Afrika zou opheffen en Zuid-Afrika Nimrodtoestellen zou wil len verkopen. Een woordvoerder van Franse Firma Brequet heeft vrijdag de hoop uitge sproken, dat de firma een contract voor 20 toestellen voor de duikbootbestrlj- ding zal kunnen sluiten.

De Vallei | 1970 | | pagina 5