Spectaculaire Ronde van Ochten Niemand had terug van krachtsexplosie van Gazinus Hoven 23 VAN DE 110 Van Hamburg doet niet mee aan Europese swem-titelstrijd Uchta oefende „Op tijd wegspringen: dat is 't" Hend is z'n buik kwijt... Piet van Katwijk moest op de meet zwichten Sortnieuws M. Rietveld winnaar bij nieuwelingen Sparta hoekte „vriendschappelijk" eerste zege TACHTIG Toon Arnold Joep MAANDAG 20 JULI 1970 OCHTEN De Ronde van Och ten. Honderd kilometer, tachtig ron den, over een mooi, licht hellend, maar ook zwaar parcours, 't Werd bewezen door het feit, dat van de 110 renners er slechts 23 de juhi- leumronde uitreden. Wim Holstege, die de ronde a! twee keer gewonnen had, moest dt strijd ook staken. En Theo Hensen uit Druten, Cor Janssen uit IJzen- doorn en zelfs Johnny Cornelissen uit Nijmegen, die verschillende pro vinciale kampioenschappen won. Ar nold Voogd uit Scherpenzeel, uit het zelfde wielernest als Mattihijs de Koning, had op het laatste moment nog ingeschreven en nadat hij in het begin van de koers de strijd gedic teerd had, werd later ook niets meer van hem vernomen. Er werd traditioneel hard gevoch ten. Honderd kilometer lang is het één brok onrust geweest. Al in de eerste ronde begonnen de uitlooppo gingen en dat ging door tot Jos Schipper, die ook de prijs voor de strijdlustige renner kreeg, met succes wegsprong. De 104 kilomeier werden afgelegd in 2 uur 16 min. 32 sec een gemid delde snelheid van bijna 46 kilome ter per uur. Gemiddeld ongeveer 4 kilometer rapper dan de nieuwelin gen, die daarvoor gereden hadden. De eerste twintig plaatsen werden opgeëist door: 1. Gazinus Hoven (Deurze), 2. Piet van Katwijk (Oploo), 3. Jos Schipper (Baarn), 4. Fons Janssen (Oss), 5. H. v. Kilsdonk (Mierlo-Hout), 6. J. Meier (Utrecht), 7. J. Blokland (Schoonreuverd), 8. P. de Jong (Tilburg), 9. J. Jager (Bilt- hoven), 10. H. v. Zandbeek (Dinther), U. M. v. Venrooy (Heesch), 12. Hoogerwerf (Noorden), 13. Th. Oudshoorn (Waverveen), 14. E, Dick- hof (Oldebroek), 15. J. v.d. Weijden (Nieuwkoop) 16. R. v. Doorn (Berli- cum), 17. H. Holstege (Nunspeet), 18. W. v. Middelaar (Achterveld), 19. J. v. Lith (Gellicum) en 20 W. v. Putten (Vdanen). OCHTEN Iedereen leek het wel te weten. Toen de kopgroep van vier ren ners in een lange sprint op de finish afstormde, was er één coureur op wie alle toeschouwers als het ware hun hele hebben en houden hadden durven zetten. Rasspurter Piet van Katwijk, broer van doorzetter Jan die op het zelfde mo ment onder de Franse zon zwoegde, zou zijn belagers kloppen. Maar er kwam een verrassing. In de gedaante van Gazinus Hoven uit Deur- ze. In zijn zwarte plunje van Locomo tief-Vredestein gestoken ging hij als een duveltje achter Piet van Katwijk aan en ondanks het geweld, dat al een volle ronde over het zacht hellende parcours van Ochten ontplooid was, wist de 20-jarige Gazinus Hoven, die vorig seizoen vele zeges bij de nieu welingen boekte, maar dit jaar bij de amateurs nog niet zo uit de verf geko men was, in die laatste meters nog een onvoorstelbare kracht uit zijn body te halen. Piet van Katwijk, die zich al trlom- fater waande, werd met luttele centi meters geklopt. Dat was de uitspraak van de jury, die enkele minuten beraad nodig had om de winnaar aan te wijzen. De hoogste eer was voor Gazinus Ho ven (20), terwijl Piet van Katwijk kwaad wegreed, zijn fiets boven zijn auto hechtte, z'n gewonnen premies op haalde en koers naar huis zette. Alwaar hij wel weer in een vrolijker stemming zal komen nu zijn succesvolle broer elk moment op de stoep kan staan na zijn terugkeer uit de Tour de France. Op de derde plaats was het gifkik kertje Joske Schipper uit Baarn geëin digd en daar was het talrijke Ochtense publiek blij om. Liever nog had ze hel; kleine blonde manneke op het hoogste schavot gezien, want hij stal zonder twijfel de show van de twintigste Och tense wielerronde. Terwijl steeds weer fanatieke uitlooppogingen opgezet wer den, die vroeg of laat teniet gedaan werden door een fel jagend peloton, was daar plotseling Joske Schipper, die zich op zijn kleine fiets ver voor het peloton gewaagd had. Hij had toegesla gen en hoe. Terwijl bosjes renners het zware gevecht hadden moeten opgeven, ging Jos Schipper er met nog een twintigtal kilometer te rijden van door. Niemand had zich voordien met goed gevolg enkele honderden meters voor het peloton kunnen wagen of hij werd teruggehaald. Gerenommeerde renners als Arnold Voogd, Johnny Meier, Johnny Cornelissen, Theo Ouds hoorn, Jan Bloed en het broederlijke duo Holstege hadden gemerkt hoe krachtenslopend die pogingen om weg te schieten waren geweest. Ze lieten zich terugvallen in het voortsnellende peloton en wachtten iets rustiger de ko mende gebeurtenissen af. Die kwamen dan ook. Ondanks het hoge tempo lag Jos Schipper ineens 17 seconden voor zijn belagers. Alsof hij met een katapult afgeschoten was. Het publiek stond met open mond de ver richtingen van de renner, die vorig jaar bij de nieuwelingen in Ochten de zege opgeëist had, te bekjjken. En de handen kwam op elkaar om de kleine man de steun te geven die hij in zijn dappere aktie hard nodig zou hebben. Zijn maten van de Amstelploeg trachtten het tempo in het peloton te drukken. Maar niet iedereen nam daar genoegen mee. Gazinus Hoven, de late re winnaar, zeker niet. Hij scheurde zich los en kreeg direct Fons Janssen en Piet van Katwijk in zijn wiel. Geza menlijk joegen ze achter de brutale vluchter aan, die zich dit jaar voor het •erst in de rijen van de amateurs ge schaard had. Maar hoe wonderlijk het ook was, met z'n drieën waren ze aan vankelijk niet in staat de brug naar Jos Schipper te overbruggen. Met nog der tien ronden te rijden had hij zin voor sprong uitgebouwd tot 22 seconden. Achter de kopgroep van drie man volg de een groep van ongeveer tien renners onder aanvoering van Johnny Meier uit Utrecht, altijd in de slag en vorig jaar nog derde in de zware Vierstromenland- ronde over de uitputtende rivierdij ken. Toen deze groep langzaam maar zeker naderbij kwam, hadden Hoven, Van Katwijk en Janssen ook Jos Schip per „gepakt", maar toen waren er niet meer dan vier ronden te rijden. Een twintigtal achterblijvers werd door de vier renners „gelapt" en daarbij was ook de plaatselijke favoriet Arnold van Lavieren, die zich lange tijd duchtig ge weerd had, maar toen een tik van de hamer kreeg. Het vele werk, dat hij moest opknappen, was hem fataal ge worden. Microfonist Marinus Hermse uit Tiel, een man met ongeveer dezelfde stem als de onvolprezen Theo Koömen, maande de groep van achterblijvers om het strijdtoneel te verlaten, om coureurs, die om de zege zouden gaan knokken. En dat laatste gevecht werd uiteinde lijk dus een zege voor Gazinus Hoven, wiens doordachte aanval precies op tijd gekomen was. Hij boekte er zijn eerste overwinning mee bij de amateurs. „Misschien", zo zei hij na afloop, „bete kent dit een doorbraak. Ik ben in elk geval erg blij met deze overwinning." Piet van Katwijk betwiste die eerste plaats, maar de jury bleef bij haar oor deel. Jos Schipper was tevreden met zijn derde plaats. Als vierde eindigde Fons Janssen uit Oss. Johnny Meier uit Utrecht, die als zesde over de meet kwam, vertelde na afloop: „Jammer, dat ik de slag miste, 't Is zo moeilijk om precies uit te kienen welke demar rage succesvol kan zijn. Vanaf het be gin werd er onophoudelijk uitgelopen ^n iedereen werd immers, teruggepakt." LEEUWARDEN Het staat al vast, dat Roger van Hamburg, die vorig jaar in Breda negen nationale records ver beterde, niet bij de Europese kampioen schappen in Barcelona zal starten. Ro ger komt dit jaar niet over uit Austra lië, waar hij traint bij de oudcoach van de Nederlandse zwemploeg, Forbes Carlile. „Sinds een maand hebben we niets meer van Rogers ouders (die in Singapore wonen) of van Carlile ge hoord", aldus sportcommissievoorzitter Klaas van de Pol. „Het is een vreemde zaak. Van onze kant hebben wij Roger en Carlile van alle informatie voorzien. In het laatste bericht dat wy ontvingen schreef Roger's vader, dat zijn zoon niet naar de Nederlandse kampioen schappen kon komen in verband met zijn examens. Wij hebben geïnformeerd of hij wel voor Barcelona beschikbaar kon zijn, maar sinds die tijd hebben wij taal noch teken gehad. Het kan zijn, dat de reiskosten (plusminus 5000 gulden) voor Van Hamburgs een bezwaar vormen. Als Rogers tijden zodanig waren, dat hij een kansje had om bij de eerste drie te komen zou de KNZB er wellicht in gestapt zijn. Maar daar hebben wij in het geheel nog geen contact met Singa pore over gehad." Jaap Ploeg, oud-trainer van Roger van Hamburg, daarentegen weet heel andere feiten te melden: Roger's ouders zijn al een week of drie in Nederland Op bezoek bij Oma op Rozenburg. Zij moeder vertelde me, dat zijn studie vóór gaat. Hij moet in augustus examen doen. Dat is nog verstandig ook, anders raakt hij weer een jaar achter. Zij weet ech ter nauwelijks, hoe het met het zwem men van haar zoon gaat. Niet zo best naar ik aanneem. Als het goed gaat hoor je het wel. De operatie, die hij van de winter onder ging, is vrij ingrijpend geweest. Roger heeft een tijdje slecht gelegen en is zelf van Rydo naar Singapore gevlogen om bij zijn ouders weer op krachten te komen. Wij hebben afgesproken, dat hij volgend jaar wel weer naar Neder land zal komen". Hoe komt het, dat deze Informatie de zwembond nooit heeft bereikt? Jaap Ploeg: „Dat behoren Roger's ouders zelf te doen. Ook al kan ik mij best voorstellen, dat het erbij ingeschoten is. Die mensen zijn maar een paar weken hier en hebben het enorm druk". Klaas van de Pol: „Ik begrijp niet, waarom zij mij niet even gebeld hebben." OCHTEN Uchten heeft haar serie oefenwedstryden ingezet met een 31 overwinning op het hoger geklasseerde Woezik. De Ochtenaren, die de uit Ech- teld afkomstige Joh. Kakebeen en de TEC-er Dik Staal opgesteld hadden, speelden een byzonder goede wedstryd. Hans Bolland opende na 10 minuten de score. Uchta bleef sterker en dat resul teerde nog voor rust in 2-0, toen Willie Strörman van grote afstand keihard in schoot. Direct na de rust werd het 2-1, toen Woeziks middenvoor eveneens met een afstandsschot doelpuntte. Kort voor het einde was het weer Strörman, die Uchta naar 3-1 schoot. De Ochtenaren kregen van het Woezik-bestuur een nieuwe bal aangeboden. Dit omdat zij wonnen en omdat zij bereid waren ge weest als sparing-partner te fungeren. Het veelbesproken duel van Piet van Katwijk rechtsen Gazinus Hoven. Met millimeters verschil won Hoven, zo oordeelde de jury. OPHEUSDEN Sparta heeft als eerste vriendschappelijke Brakel uit de 4e klasse Zuid 1 op bezoek gehad. Deze wedstrijd was ook bedoeld als afscheid voor verzorger-coach W. Weergang, die namens Sparta van de heer Van Eist cadeau en bloemen aan geboden kreeg. Sparta miste in deze wedstrijd Ger ritsen, Schaap Pzn. en H. Huibers. maar de invallers deden het goed. Vooral spitsspeler D. Roelofsen knalde er weer lustig op los en verrichte in deze wed strijd zijn zoveelste hattrick. Tot aan de rust wogen de partijen goed tegen el kaar op en liep Brakel uit tot 1-0, maar nog voor rust wist D. Roelofsen gelijk te maken. Na rust een sterker Sparta, dat beter de kansen wist te benutten en via Fransen en D. Roelofsen uit kon lopen tot 3-1. Even nog kwam Brakel terug. ij. Schaap en D. Roelofsen zorgden er voor, dat Sparta deze eerste wedstrijd met een 5-2 zege kon afsluiten. Voor af speelde het eerste pupillenelftal van Sparta voor het eerst in haar bestaan een wedstrijd tegen Kesteren. Sparla wist het geroutineerde Kesteren met 2-1 te kloppen. OCHTEN „Een kwestie van op tijd wegspringen", was het eenvoudige com mentaar van Marinus Rietveld, de 18-jarige gemeente-ambtenaar uit Rot terdam en winnaar van de nieuwelin genronde over 40 kilometer in Ochten. En op tijd was hij in de slag gegaan, nadat vele ronden lang de renners over het parcours gejakkerd hadden met een gemiddelde snelheid van ruim 42 kilo meter per uur. Drie ronden voor het einde ging Rietveld er vandoor met daarachter aan Fred Veldhuizen uit Cu- lemborg. De stijl en souplesse van Riet veld waren echter voldoende voor een zege. „De eerste van dit seizoen", be kende hij aan microfonist Marinus Hermse uit Tiel. „Maar wie weet zullen er nu nog meer volgen". Als tweede ging Fred Veldhuizen over de finishlijn en op de derde plaats nes telde zich G. van Gerwen, die nog juist op tijd voor de twintigste Ronde van Ochten had kunnen inschrijven en zoals gebruikelijk is steeds voorin zat, premiejager als hij is. Om kwart voor drie gingen de 80 nieuwelingen van start en al gauw werd er gevochten om de premies, die kwistig beschikbaar werden gesteld. Van Gerwen uit St. Oedenrode, die vierde werd bij de Nederlandse kam pioenschappen in Zandvoort, was als steeds de eerste die zijn wiel over de finish drukte. Het hoge tempo werd vele renners noodlottig, omdat zoals M. Rietveld overwon bij nieuwelingen. de De eerste drie prijswinnaars bij de nieuwelingen gingen met de ron demiss én in een mooie auto nog eens het parcours rond. Marinus Hermse zei de conditie van véle coureurs in de maand juli niet al tijd op peil is. W. Pater uit Barneveld leek een eer ste viool te gaan spelen, maar ook hij moest zijn poging staken, evenals Adri van Houwelingen uit Heesselt, die in eigen omgeving een visitekaartje wilde afgeven. Verder dan een winst van ver schillende premies kwam hij niet. De aanval van Rietveld en Veldhuizen was doorslaggevend. De overige prijzen gin gen naar: 4. Hintum (Eindhoven), 5. H. v.d. Kooy (Leiden), 6. Th. v.d. Berk (Den Bosch), 7. F. Kregting (Nijmegen), 8. W. Albersen (Wierden), 9. W. Pater (Barneveld), 10. J. Janssen (Rhenen). 11. B. v.d. Stelt (Silvolde), 12. L. v. Uden (Oss), 13. Adri v. Houwelingen (Hees selt), .14. P. Soetekouw (Nijmegen) en 15. H. Boom (Markelo). Langs en rond de Ronde OCHTEN Het meest opvallende rond deze Ronde was, dat Henk v. d. Heijden, één der organisatoren van deze ronde, zijn buik kwijt is Volgens zijn zeggen was hij veer tig pond afgevallen. it iedereen ook opviel was h< feit, dat zowel bij de nieuwelingei als bij de amateurs het gemeen teambtenaren waren die wonnen /.e tongen beweren nu, dat dit niets bijzonders is, omdat zij de hele week de tijd hebben om uit te rusten... Niettemin was het een van blijdschap huilende moeder Rietveld, die haar zoon toen deze over de streep ging onder kussen bedolf. Dit deed de 17-jari ge en stevig gebouwde rondemiss Marjan van Eldik ook. Volgens beide winnaars deed zij het bij zonder goed. 't Was ook de mening van Cees Ver kerk, die hip gekleed, naar men zegt voor een aardig zakcentje naar Ochten gekomen was om deze Ronde met zijn aanwezigheid op te luisteren. Cornells Vink uit Ochten die al twintig jaar op precies dezelfde plaats dicht bij de meet de Ronde volgt stelde Kees enkele vragen. Die gingen over de Tour de Fran ce.... Wie het weer bijzonder goed deed, dat was microfonist Marinus Hermse. Hij had voor Ochtends ronde speciaal een paar mooie nieuwe schoenen aangeschaft. Alles wist hij van de deelnemende renners. „Het lijkt wel of hij ze zelf heeft gemaakt", zei Gerrdt van Remmerden uit de Eldlkse hoek. Wie zich voor 100 pet. Ochtenaar voelt, dat is de bekende oud-Tiele- naar Toon Salden. Als controleur was hij er als de kippen bij, als ie mand zonder kaartje het parcours op wilde glippen. Paraat waren ook de leden van de afdeling Echteid van de EHBO. Met 18 man waren zij present om hulp te bieden. Zij hadden zelfs een gloednieuwe ziekenauto startklaar staan. Gelukkig hadden zij deze niet nodig. Éénmaal moesten zij in actie ko men, toen renner Nijten uit het Brabantse Nuenen bemerkte, dat men over Ochtense Zanden net zo goed kan vallen als over Brabant se. erschiliende renners fietsten een aardig sommetje bij elkaar, want in Ochten werd voor 1000 gulden aan premies weggegeven. Opval lend was, dat er veel uit Kesteren kwamen, wat de vraag doet rijzen Burgemeester Houtkoper en Kees Verkerkaltijd beschik baar voor startschoten. of Kesteren met Ochten aan het „verkeren" is. Tenslotte wordt er reeds lang ge praat over een gemeentelijke her indeling. Leuk is het, dat honderden oud-Och- tenaren de Rondedag aangrijpen om familiebanden te komen ver stevigen. Voor slecht weer hoeven zij niet bang te zijn, want traditiegetrouw was het „weer" mooi „weer". Dit tegen alle door de Bilt uitgespro ken verwachtingen in. Daarom was er een recordaantal bezoekers. Deze hebben geen record zien ver beteren, want de renners deden er precies vier minuten langer over, dan toen Leo v. d. Pi-uijm eens winnaar werd. v. d. Heijden uit Ochten hebben op het ogenblik meer belangstelling voor vrouwen dan voor fietsen. Beiden liepen stevig gearmd met leuke meisjes het parcours enkele malen rond. Dat deden de politie mannen ook, waarvan er één reeds in een jubileumstemming is. Het is wachtmeester Eibers uit Ochten, die op 15 augustus een kwarteeuw voor het wel en wee van de burger in de bres is gesprongen. Er schijnt toch wel een record ge broken te zijn. Volgens kenners is er in Ochten nog nimmer zoveel bier gedronken als dit jaar. Veel Ochtenaren zijn dan ook vro lijk naar huls gegaan. *.Vie niet vrolijk naar huis gingen dat waren verschillende streekren- ners. inmigen moesten vroegtijdig de strijd staken. Arie van Houwelin gen, die met zijn supportersclub in Ochten present was, deed het ech ter wel goed, al bracht hij het niet verder dan een 13e plaats, wat voor hem in dit sterke gezelschap geen „ongeluksgetal" is. Joep de Ruyter uit Tiel en Stiep Voor Amold van Lavieren was het bijzonder triest, dat hij slechts op één kilometertje van de streep moest afstappen. En dan te be denken dat hij op dat moment 103 km had gefietst. Voor degenen, die het nog niet wis ten: de Hajot steenfabriekenn, de Daf dealer uit Kesteren, het Nieuw Utrechts Dagblad en de Tielse Courant waren de grote sponsors, die het mogelijk maak ten deze Ronde tot één der best geslaagden tot nu toe te maken. Tot slot „de Kromme", die in het dorpshuis te Ochten biertjes tap pen zou, bleek een inwoner uit Ochten te zijn. En dat de mannen van de Techni sche Dienst er zorg voor droegen, dat zondagnacht half twee er niets meer op wees dat Ochten twee da gen feest had gevierd. Kees Verkerk blaast een partijtje mee (doet hij trouwens overal) met het Vanguard Combo in Rekreana.

De Vallei | 1970 | | pagina 4