Nieuw vredesinitiatief voor Indo-China van president Nixon Minister Pipinelis overleden Kip ter ere Zitting eindigt in chaos Lijkje Belgische jongen gevonden Autowrakken bleven over Man die zijn eega met mes doodstak bewusteloos na innemen tabletten Wachter sluit te laat de bomen CH-Kamerleden publiceren hun nevenfuncties Slavenkamp ontdekt Trein ramt auto: 3 doden Vrouw steekt man met broodmes Wegert in Oostenrijk weer beter begaanbaar Evenals andere fracties: P.P.R. is niet blij met plannen Feddema Vliegtuig ongelukken New Yorker steekt zich in brand In het licht van communistische verliezen: Jeugdassemblée „Peru-helper" vermist Meer verbrokkeling NIEUWE STRIJD COOLOGNE DIRECTEUR MAANDAG 20 JULI 1970 WASHINGTON President Nixon zal deze week met zijn hoogste adviseurs voor Vietnam besprekingen voeren om zijn nieuwe onderhandelaar in Parijs nieuwe vredesvoorstellen mee te geven, zo heeft deze onderhandelaar, David Bruce, bekendgemaakt. Nixons adviseurs zouden deze voorstellen zien als een proef van de bereidheid van Hanoi tot onderhandelen in het licht van de com munistische verliezen in Cambodja. Volgens diplomatieke zegslieden is er echter bijna geen kans op een gunstig ant woord van Hanoi of de Vietcong. Maar Nixons medewerkers zijn van mening dat de communistische reactie op zo'n actie als in Cambodja nooit helemaal kan wor den voorspeld. Volgens kringen in het Witte Huis zal een onderdeel van het nieuwe initiatief zijn de mogelijkheid om de communis ten een stem te geven in de uitoefening van de politieke macht in Zuid-Viet- nam. Hun vertegenwoordiging zou dan evenredig moeten zijn aan hun sterkte in Zuid-Vietnam. Een andere mogelijkheid die de Ame rikaanse regering zou bezien is een ge mengde regering in Saigon, door de communisten gelegenheid te bieden deel te nemen aan de regering op een wijze die voor de VS en voor Zuid-Vietnam aanvaardbaar is. Maar de communisten hebben al meer dan eens laten weten dat zij nooit zullen deelnemen aan een regering onder president Thieu en vi ce-president Ky. In feite betwijfelen Amerikaanse deskundigen ten zeerste of de commu nisten wel een coalitieregering willen vormen die zij niet kunnen overheer sen. Niettemin proberen Nixons advi seurs hun veronderstellingen over de communistische plannen opnieuw te be zien omdat zij menen dat deze kunnen zijn veranderd door de zware verliezen aan voorraden in Cambodja. Er is echter geen openlijke aanwij zing en het State Department bena- Van een onzer redacteuren DEN HAAG De Politieke Partij Radikalen is van mening dat er volgend jaar bij de Tweede-Kamerverkiezingen geen plaats is voor twee naast elkaar opererende radikale groeperingen en hoopt daarom dat de door de uitgetre den AR-radicaal drs. J. P. Feddema in het uitzicht gestelde Evangelische Voor hoede Partij samen met de PPR de ver kiezingen zal ingaan. Uit een kort commentaar van het PPR-bestuurslid S. A. Mol een vroe ger CHU-raadslid is zaterdag geble ken dat de PPR niet zo blij is met de plannen van de heer Feddema. De heer Mol herinnerde eraan dat een van de AR-ledën die mét de heer Feddema uit deze partij stapte, dr. Bas de Gaay Fortman, inmiddels PPR-lid geworden is. Het is ook overigens nog onduidelijk hoe groot het aantal aanhangers van de plannen van de heer Feddema is. Volgens velen in de PPR zullen de uit getreden AR-radicalen er goed aan doen zich bij de PPR te voegen omdat uit de dit jaar gehouden verkiezingen gebleken is hoe zwak de radicale stro ming is en er, aldus de PPR geen ver dere verbrokkeling mag komen. Het grote bezwaar van drs. Feddema tegen de PPR is dat deze geen confessionele partij is drukt dat er evenmin een geheim te ken is dat Noordvietnamese leiders hun mening hebben gewijzigd in ver band met de operaties in Cambodja. Waarnemers nemen daarom aan dat Nixon voornamelijk een initiatief zal nemen met het oog op de toestand in de VS zelf. Aan de andere kant heeft de Ameri kaanse onderminister van buitelandse zaken, Alexis Johnson meegedeeld dat de reeds door president Nixon aange kondigde militaire hulp aan Cambodja ter waarde van 7,9 miljoen dollar met nog een miljoen zal worden uitgebreid. In het zuid-oosten van Cambodja zijn zondag nieuwe gevechten opgelaaid. Zuidvietnamese troepen zijn tot drie maal toe slaags geraakt met communis tische eenheden. De Zuidvietnamezen beweren 69 com munisten gedood te hebben tegen 6 do den en 23 gewonden aan eigen zijde. Vanmorgen is Saigon met raketten beschoten. Het was de eerste beschie ting van de Zuidvietnamese hoofdstad sinds 12 mei en de vierde van dit jaar. De Vietkong deed twee Russische ra ketten in het centrum van de stad neer komen. ATHENE De Griekse minister van buitenlandse zaken Panayiotis Pipinelis is zondag plotseling aan een hartaanval overleden. Hij is 81 jaar geworden. Pipinelis, die in 1922 in diplomatieke dienst trad als attaché bij de Griekse ambassade in Parijs, is in 1963 korte tijd interim-premier geweest toen ex- premier Konstantijn Karamanlis werd. gewipt en uitweek naar Parijs. Hij werd in 1950 voor het eerst mi nister van Buitenlandse Zaken na am bassadeur te zijn geweest in Sofia, Boedapest, Warschau, Brussel en Luxemburg. Hij was in 1952 de Griekse vertegenwoordiger bij de Nato. Hij stond bekend als een groot pleit bezorger voor toenadering in de Balkan, met name jegens Turkije. Hij speelde een belangrijke rol bij het voorkomen van oorlog met Turkije in verband met Cyprus in november 1967. NEW YORK De wereldjeugd- assemblee in New York is in een com plete chaos geëindigd. Gedurende tien dagen is naar aanleiding van het 25- jarig bestaan der Ver. Naties de jeugd uit 113 landen in New York bijeen ge weest. Het jeugdforum, waaraan door ongeveer 630 gedelegeerden werd deel genomen. werd overheerst door erva ren linkse militante deelnemers. Toch kon op de laatste bijeenkomst met 271 tegen 115 stemmen een amen dement op de boodschap aan de komen de zitting van de algemene vergadering worden aangenomen, waarin de onmid dellijke terugtrekking van de Russische troepen uit Tsjecho-Slowakije werd geëist. De stemming geschiedde onder een gescandeerd geroep van „Dubcek, Dub- cek". In de oorspronkelijke door de vredesmissie opgestelde boodschap werd geen melding gemaakt van Russi sche schendingen. In de anti-westerse boodschap worden de Amerikaanse agressie in Indo-China en de Israëlische expansiepolitiek veroordeeld. De Israë lische afgevaardigde noemde de door de linkse groepen opgestelde boodschap een „document van oorlog en niet van vrede". Hij verscheurde zijn exemplaar en wierp de snippers in de vergadering. De Nederlandse deelnemers hebben zich min of meer teleurgesteld over de bijeenkomst uitgelaten. Wat hun vooral dwars zit is het feit dat zoveel jongeren als landen stemden, en optraden in ideologische blokken. De Nederlanders hadden gehoopt dat het om individuen zou gaan. Van de eerste dag af hebben volgens hen vooral de Russen en andere Oosteuro peanen, verscheidene Afrikanen, Ara bieren en vertegenwoordigers uit La- tijns-Amarika met succes getracht van deze assemblee een vergadering te ma ken zoals die in het begin van de jaren vijftig werden gehouden. Een van de afgevaardigden sprak over „het ram melen van de zwaarden uit de koude oorlog". CADZAND Vrydag laat is drie km ten zuiden van Cadzand, op het strand van de Belgische badplaats Knokke, het lijkje aangespoeld van de 10-jarige Jean Christophe Lublois uit Brussel. Vorige week zondag was het kind met zijn 6-jarige broertje Laurent bij het baden in zee in Cadzand verdronken. Het lijkje van zijn broertje werd nog diezelfde dag gevonden. Het is reeds in Ukkel ter aarde besteld. De ouders van beide kinderen waren de dag tevoren met vakantie naar En geland vertrokken. Zij zijn, ondanks pogingen van politie, ANWB, Interpol en mededelingen via de Engelse radio, nog steeds niet gevonden. CHITTAGONG De Oostpakistaan- de politie heeft tweehonderdvijftien mensen bevrijd, die waren opgesloten in een slavenkamp dat verborgen lag in de wouden van Rangamati ten noorden van Chittagong. De politie deelde mee, dat een man kans had gezien te ontsnappen en de politie op de hoogte bracht van het be staan van het kamp. De leider van het kamp is in de bossen gevlucht. De sla ven werden gebruikt voor het hakken van stenen. Zij kregen geen loon en waren ernstig ondervoed. HALIFAX Een groot Russisch vrachtvliegtuig wordt sinds zaterdag boven het noordelijke deel van de At lantische Oceaan vermist. Aan boord bevinden zich 23 mensen en een be manning van acht. Het toestel was zaterdag uit Keflavik (IJsland) vertrokken met bestemming Peru, waarvoor het hulpgoederen voor de slachtoffers van de aardbevings- ramp bij zich had. Het toestel zou om te tanken een tus senlanding maken in Halifax in de Ca nadese provincie Nieuw-Schotland. Toen een ander Russisch toestel uit IJs land arriveerde, dat later was vertrok ken, zijn de Canadese luchtmacht en Amerikaanse op IJsland gestationeerde vliegtuigen een zoekactie begonnen. Een opleidingsvliegtuig van de Egyp tische United Arab Airlines is zondag te Kairo bij het opstijgen voor een oe- fenvlucht neergestort. Alle drie inzit tenden kwamen om. Op het vliegveld van Philadelphia is zondag een Boeing-737 van de United Airlines zondag van de rolbaan gegle den. Negentien passagiers werden ge wond, van wie de meeste zeer licht. Er bevonden zich 55 passagiers aan boord van het vliegtuig dat naar Buffalo in de staat New York zou vertrekken. Het ongeluk is gebeurd, doordat tij dens de start een wiel van het lan dingsgestel afvloog. Een BAC-111 van de Westduitse chartermaatschappij Bavaria is zondag bij het opstijgen van het vliegveld van Gerona, aan de Costa Brava, neerge stort. De piloten werden zwaar gewond. Een vrouw liep lichtere verwondin gen op en zes personen kregen eerste hulp. Er bevonden zich tachtig passa gier^ —Westduitse toeristen die hun vakantie aan de Costa Brava hadden doorgebracht en Vijf bemanningsle den aan boord van het toestel, dat naar München zou vertrekken. Het toestel verongelukte op het ogen blik dat het zou opstijgen aan de einde van de rolbaan. De staart brak door de schok in tweeën. NEW YORK Een 30-jarige jongeman heeft zich zaterdag midden op Times Square in New York in brand gestoken. Hij is ter plaatse overleden. Een ooggetuige heeft verklaard dat de man op straat bleef staan en naar de mensen ging staan kijken. Hij haal de twee blikjes uit zijn koffer en over goot zich met benzine. Toen ging hij met gekruiste benen en een doosje luci fers op straat zitten. Enkele seconden later stond hij in lichterlaaie. Een voorbijganger trok zijn jas uit om te trachten het vuur te do ven, maar het was al te Iaat. DOETINCHEM De achtendertigja rige handelaar in antiek Wouter van der W. die in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gewezen echtgenote, de tweeëndertigjarige Elisabeth Mason, in koelen bloede met messteken vermoord de, wordt verpleegd in het Wilhelmina Ziekenhuis te Doetinchem. Van der W.t die zaterdagmorgen enkele uren na zijn daad slapende in de woning van de ver moorde werd aangetroffen en werd overgebracht naar het politiebureau te Doetinchem had naar later bleek te veel slaaptabletten ingenomen. Toen men hem 's morgens in het bureau wil de wekken, bleek hij bewusteloos. Per ambulance werd hij in zorgwek kende toestand naar het Wilhelminazie- kenhuis overgebracht. Vanmorgen was ZEVENBERGEN Op een spoorweg overgang in Zevenbergschen Hoek (gem. Zevenbergen Noord-Brabant) is Op het dichtbevolkte platteland van de Indische staat Assam zijn min stens 1 miljoen mensen getroffen door overstromingen. De Brahmapoetra en haar zijrivier de Barak zijn buiten hun oevers getreden door zware regenval en de gesmolten sneeuw in de Himalaja. 23.500 vierkante kilometer land staat onder water. AMSTERDAM De 41-jarige me vrouw E. A. H. ten K.- B. uit Amster dam heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag haar even oude echtgenoot met een broodmes in haar woning om het leven gebracht. Het slachtoffer was omstreeks half twee in zijn woning aan de Slotermeer- laan aangekomen. Hij had enige borrels op. Zijn vrouw en stiefzoon waren nog op. Op een gegeven ogenblik kreeg de man ruzie met zijn stiefzoon, de 17-ja- rige Albert Gerrits. Hij wilde een mes grijpen om de jongen te lijf te gaan. De vrouw, die brood stond te snijden, stak daarop met het broodmes in de rug van haar echtgenoot, die naar haar was toegekeerd. De man zakte in elkaar en overleed binnen enkele ogenblikken. De vrouw belde onmiddellijk de politie. Zij is thans voor verhoor ingesloten. zondagochtend even over half twaalf de trein Brussel-Amsterdam in botsing gekomen met een auto. Drie personen werden hierbij gedood. De Nederlandse Spoorwegen hebben meegedeeld dat de spoorwegwachter de bomen te laat heeft gesloten. De auto reed onder een dalende boom door, die de wagen nog even raakte. De rode lichten, die gaan flikkeren tien se conden voordat de bomen naar beneden gaan, werkten normaal. De beide spoorbanen in de lijn Roos- endaal-Lage Zwaluwe waren een uur versperd. De bestuurder ven de auto, de 58-ja- rige J. G. Broeke uit Den Haag, is kort na aankomst in het ziekenhuis overle den. Zijn 20-jarige dochter C. H. M. Broeke en zijn zoontje waren op slag dood. De auto werd ongeveer zestig meter door de trein meegesleurd. De overwegwachter was zo overstuur dat hij niet kon worden gehoord. Daar door ontstond aanvankelijk het misver stand dat de bomen al half gesloten waren toen het ongeluk gebeurde, maar achteraf is gebleken dat de wachter ze helemaal open heeft laten staan. Hij is naar huis gestuurd en zal voorlopig geen dienst doen. zijn toestand nog steeds ernstig en was hij nog steeds niet bij kennis. Wouter van der W. heeft niet lang vrij rond gelopen. Zes personen waren getuige van zijn daad omdat zij met hun auto's vlak achter de wagen van Wouter re den en zagen dat hij zijn ex-echtge note de dodelijke steken toebracht. Het merk van zijn wagen en het kenteken konden direct aan de politie doorgege ven worden. Bovendien achtte de politie toen de naam van het slachtoffer be kend werd maar één man in staat om deze daad te verrichten. Wouter reed na de moord in grote snelheid via Does burg naar de autobaan bij Giesbeek, waar hij panne kreeg. Omstreeks drie uur die morgen belde hij het politiebu reau in Doetinchem op. Aan de dienst doende agent vertelde hij dat hij met zijn ex-vrouw gevochten had en haar met een mes had gestoken. Hij infor meerde hoe haar toestand was waarop hij ten antwoord kreeg dat zij in een ziekenhuis werd verpleegd. Om hem niet af te schrikken werd hem de dood van zijn gewezen vrouw verzwegen, te meer daar v.d. W. dreigde zelfmoord te zullen plegen. Hij beloofde later echter naar huis te zullen komen. Om vijf uur werd hij daar slapend aangetroffen. Hoewel Wouter doorgaans zeer gevaar lijk is, vooral als hij met de politie in aanraking komt, ging hij na zijn arres tatie echter gewillig mee naar het bu reau waar hij ingesloten werd. Spoedig lag hij schijnbaar in diepe slaap. Ach teraf bleek echter dat hij bewusteloos was. Onder het bed in de woning van zijn ex-vrouw vond men toen twee lege tubes voor slaaptabletten. MÜNCHEN Bij een auto-ongeluk op de autobaan tussen München en Salzburg zijn zaterdag twee Nederlan ders omgekomen en acht tot tien Duitsers zwaar gewond. Een personenauto, eigendom van en bestuurd door mej. H. J. Vethaak uit Schiedam waarin zich ook haar ver loofde, G. van 't Hoff uit Rotterdam bevond, werd in een stilstaande file van achteren aangereden door een Oostenrijkse tankauto. De auto werd door de tankauto een eind meege sleurd en schoof er tenslotte onder. Beide auto's en een door de slinge rende tankauto gegrepen busje vlogen direct in brand. Nog zes auto's wer den bij het ongeluk, dat zich voordeed in de buurt van Berchtesgaden, be schadigd. De verkeersweg werd we gens ontploffingsgevaar vijf uur lang afgesloten. Voor de Oostenrijkse grens ontstond hierdoor een file van 35 kilometer. De chauffeur van de tankauto bleet ongedeerd. Hij is gearresteerd. Kort voor het ongeluk had de politie hem al attent gemaakt op het rijverbod tij dens het weekeinde voor vracht- of tankwagens, en van de Autobahn ge stuurd. Later was hij er toch weer op gekomen. WENEN De verkeerssituatie t> Oostenrijk is licht verbeterd. Er zijn geen bergpassen meer geslo ten, maar tengevolge van de zware re genval zijn de rivieren in de dalen, vooral in Neder-Oostenrljk, sterk ge zwollen en zijn in sommige gebieden weilanden en secundaire wegen onder gelopen. De Gross Glockner-pas, die vrijdag avond wegens de gladheid gesloten moest worden, is heropend. Ook alle andere passen zijn open, maar de auto mobilisten worden gewaarschuwd voor gladheid tengevolge van het water op de wegen. Zondagochtend is een brandbom gegooid in het Spaanse verkeersbureai in Stockholm. De benedenverdiepin brandde uit. Er is een arrestatie ver richt. ADVERTENTIE in flakons? sprays, towelettes en handige mini-rollers. VanBOLDOOT (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Als laatste van de grote en middelgrote Tweede-Kamer fracties heeft nu ook de CHU-fractie de nevenfuncties van haar leden be kendgemaakt. Uit de opgave blijkt dat slechts twee van de twaalf leden géén betaalde nevenfuncties uitoefenen: jkvr. mr. C. W. I. Wittewaal van Stoet- vegen en dr. H. A. Schuring. Fractie voorzitter J. T. Mellema heeft een 'andbouwbedrijf in Nieuw-Scheemda en is commissaris van twee naamloze vennootschappen in Groningen. Naast functies binnen de CHU bekleedt hij (ongehonoreerd) ook het voorzitterschap van de vereniging die het psychiatrisch ziekenhuis, „Licht en Kracht" te Assen exploiteert. De Benjamin van de fractie, drs. A. M. de Boor, is commissaris van een be sloten NV (het familiebedrijf - in- bouwmaterialen - te Delft) en voorzit ter van de CHU-kiesvereniging in Rijs wijk ZH. Ook hij bekleedt, evenals vele van zijn fractiegenoten, functies bin nen de landelijke CHU. Mr. C. A. Bos, de buitenland-expert van de fractie, is buitengewoon lector aan de Vrije Universiteit in Amster dam, lid van de Staatscommissie voor defensie en van de Nationale raad van advies inzake hulp aan ontwikkelings landen. Ook vervult hij functies in de Europese Beweging en de Atlantische Commissie. Mej. E. A. Haars heeft zeer veel ne venfuncties: zij is advocaat en procu reur in Breukelen, president-commissa ris van drie besloten NV's, secretaris van de Nederlandse bond van horloge makers en juweliers en voorzitster van de prot. chr. fractie in de Utrechtse Staten. De heer H. Kikkert is commissaris van twee besloten NV's en bekleedt niet minder dan vijftien niet-gehonoreerde nevenfuncties. Drs, D. F. van der Mei is voorzitter van de Christelijke bond van onderne mers in de binnenscheepvaart en als zodanig bestuurslid van drie organisa ties op dit terrein. De heer C. F. van der Peijl is direc teur van een fabriek voor houtbewer king te Goes en voorzitter van de CHU-fractie in de Zeeuwse Staten. Hij is ook voorzitter van de CHU-Kamer- kring Middelburg en bekleedt daar naast nog zes niet-gehonoreerde neven functies in het maatschappelijk leven. Mr. W. Scholten de financiële ex pert van de fractie, is fiscaal mede werker van Het Financiële Dagblad en redacteur van het Weekblad voor fiscaal Recht en van het Modellen- boek voor de rechtspraktijk. Dr. H. A. Schuring is gemeenteraads lid van Schiedam. Drs. A. D. W. Tilanus is commissaris van twee besloten NV's en de heer T. Tolman, landbouwexpert van de fractie, is eigenaar van een landbouwbedrijf in Oldeholtpade, voor zitter van de Friese CBTB, lid van de CHU-fractie in de Friese Staten en voorzitter van de CHU- Statenkring Heerenveen. Hij bekleedt tien ongeho noreerde nevenfuncties in het agrari sche organisatieleven. Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen heeft niet-gehonoreerde nevenfuncties in enkele kerkelijke en maatschappelijke organisaties. Wat het parlementaire werk zelf be treft: mr. C. A. Bos is lid van het Euro pese parlement en drs. D. F, van der Mei is lid van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa en de As semblee van de Westeuropese Unie.

De Vallei | 1970 | | pagina 5