Veenendaals dagblad Nederland dreigt Zuid-Afrika: Buiten England's minister van financiën overleden Auto rijdt water in: 4 doden OOK PLASTIC IS KAPOT TE KRIJGEN Weduwe (75) met bijl schedel ingeslagen Engeland levert weer wapens aan Zuid-Afrika Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ted Kennedy doet toch gooi naar Witte Huis Gemenebest landen boos: „Vliegvakantie naar "t Zuiden is veilig''- SURINAAMSE REGERING SOMMEERT POLITIE GIF IN GROND MAAKTE 2 ARBEIDERS ZIEK Referendaris kon niet tegen kritiek Dirigent Van Otterloo wil trouwen in Australië AMBASSADEUR ONTBODEN NA RASSENDISCRIMINATIE Jankende hond attendeert buren op misdaad Drie Nederlandse luchtvaartmaatschappijen .Bij zomers reewild 1 DEN HAAG Het bezoek van de fregatten Van Speyck en Van Galen aan Zuid-Afrika zal wellicht worden bekort als de Zuidafrikaanse regering niet garandeert dat verdere discriminatie tegenover de bemanningsleden van de sche pen op grond van hun huidskleur achterwege zal blijven. D*66 Na redding zwemvest toch nog bij de hand EENZELVIG CHAOS Wapenleveranties aan Zuid-Afrika Iets meer zon Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 1,13 p.w., 4,85 p.m.; 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 21 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I67 F regatten mogelijk weg uit Kaapstad SCHIPHOL De drie grote Neder landse luchtvaartmaatschappijen KLM, Martinair en Transavia zijn het niet eens met de Britse vliegers, die hebben verklaard dat een twaalftal Europese vliegvelden (zie ons blad van gisteren) onveilig zou zijn. Nederlandse toeristen, die per vlieg tuig naar hun Zuideuropese vakantie bestemming vliegen, hebben geen enkel gevaar te duchten omdat wij dusdanige limieten hebben opgesteld voor het lan den op deze vliegvelden dat risico's worden uitgesloten, zo verklaren de drie maatshappijen eensgezind. Zie op pagina vijf: ..Geen reden tot bezorgd heid", zegt KLM-gezagvoerder Zeyfert. PARAMARIBO „De Surinaamse regering sommeert de politie om on middellijk haar normale taken te ver richten" aldus de Surinaamse premier dr. Sedney maandagavond in een rege ringsverklaring voor de Surinaamse televisie. „De Surinaamse regering wil op geen enkele wijze de rechten van een vak bond schenden, maar zal niet kunnen toestaan dat het bestuur van de politie bond de leiding van het politiekorps overneemt". Premier Sedney zei verder, dat de po litiebond, terwijl de onderhandelingen tussen de regeringscommissie en het bondsbestuur nog niet waren beëindigd, een aantal acties had aangekondigd, waardoor dit bondsbestuur aan het ge zag was gekomen, iets dat nimmer ge tolereerd kan worden. In een brief aan zijn leden had de bond onder meer gesteld: „Nogmaals wordt duidelijk gemaakt, dat de leden van niemand en dan ook niemand op drachten in strijd met het actiebesluit hebben aan te nemen en uit te voeren." In dit actiebesluit schreef het bondsbe stuur voor, welke werkzaamheden wel door de politiemannen mochten worden verricht en welke niet. VHanneer de rogge gerijpt is en weldra tot schoven in lange rijen op de akker staat d.w.z. ongeveer de laatste decade van juli breekt voor de rechtgeaarde jager, die reewild in het revier heeft, de mooiste tijd aan te oog stenwat hij in ettelijke jaren ge spaardbespied en verzorgd heeft. De reebok staat dan fier en vos- rood in de bronst en vervolgt zijn charmante Dulcinea met veel elan door dik en dunraakte verdreven uit de schut van het koren en kan beter op kwaliteit aangesproken worden, zoals dit in jachtjargon heet. Er zijn niettemin vaak vele vermoeiende bersgangen toe nodig of urenlang stil afwachten op de wildkansel om een glimp van zo'n toch altoos voorzichtige bok op te vangen; om het bestek te maken en een juist, weidelijk schot te plaat sen valt doorgaans nog veel moei lijker, terwijl voorts de steeds toe nemende zomerdrukte in het bos menige trip vergalt. Officieel dient de jacht op de reebok volgens het vergunningstelsel van Faunabe heer plaats te vinden van 1 junill5 september en die op geit en kalf 1 januari/15 maart. Het liefst neemt de groenrok in de bronst zijn kan sen waar, want ze zijn in die pe riode het meest sportief en weide- lijk. Hij streeft naar een geslachts- i verhouding van 1 1 en dit vereist veel wild- en vakkennis. Wie zo'n verhouding onnadenkend laat oplo- j pen tot 1 bok op 5 of 6 rikken, zal i de nliteit van zijn levende have snel achteruit zien gaan. o.m. merkbaar aan een slechte gewei- vorming. Men rekent wel op 8 a 10 stuks reewild op 100 ha ongestoord, dekkingsrijk dagverblijfmaar vaak blijft dit een vrome wens, want er J -itien veel meer haken en egen i aan een welvoorzien jachtveld, dan de leek vermoedt. I 21 juli '70 A. B. WIGMAN Na dc incidenten die eergisteren in Kaapstad hebben plaats gehad (zie ons blad van maandag) is de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer T. J. Endeman op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden. Hem is er toen nogmaals op gewezen dat Nederland geen discriminatie op grond van huids kleur aanvaardt. Een formeel protest is niet ingediend, maar wel heeft de regering duidelijk gemaakt te overwegen de fregatten eerder uit Kaapstad te laten vertrek ken. Het dagelijks bestuur van D'66 heeft er in een verklaring op gewezen dat minister Den Toom op 5 februari had laten weten dat de Zuidafrikaanse auto riteiten tijdens overleg betreffende het vlootbezoek met Nederlandse ambtena ren de volledige bewegingsvrijheid van alle bemanningsleden hadden gewaar borgd. Minister Den Toom antwoordde toen op vragen van het Tweede-Ka merlid drs. Visser (D '66) betreffende het (voorgenomen) vlootbezoek aar Zuid-Afrika. D'66 wil nu dat de regering onder zoekt of vlootbezoeken en andere eve nementen waarbij Nederlandse onder danen aan de Zuidafrikaanse apart- heidsregels zijn onderworpen, niet moe ten worden afgelast. LONDEN De Britse minister van financiën, Lain Macleod, is maandag avond in zijn woning in Downing Street in Londen aan een hartaanval overleden. De 56-jarige Macleod was tijdens het weekeinde uit het St. Georgeziekenhuis ontslagen na een spoedoperatie aan de blindedarm. Kort tevoren had hij zijn eerste grote rede in het parlement over de economische politiek van zijn rege ring uitgesproken. Maandagavond maakte hij zich gereed om te half twaalf naar bed te gaan. Tien minuten voor dat tijdstip werd hij onwel en overleed hij. Mcleod werd in 1950 parlementslid voor de Noord-Londense voorstad En- field West en heeft deze zetel sinds dien behouden. Hij werd in 1952 minis ter van Gezondheid in de toenmalige conservatieve regering. Nadien is hij minister van Arbeid en minister voor Koloniën geweest. Van oktober 1961 was hij kanselier van het hertogdom Lan caster. Macleod huwde in 1941. Hij laat een zoon en een dochter achter. Als minis ter voor Koloniën heeft Macleos de on afhankelijkheid georganiseerd van de voornaamste Brits Afrikaanse kolo niën, met een totale bevolking van 45 miljoen. ROTTERDAM Vier personen zijn vannacht in een personenauto in de Veerhaven in Rotterdam gereden en verdronken. De slachtoffers, twee mannen en twee vrouwen, zijn ruim een half uur ha het ongeluk levenloos uit de auto gehaald, nadat reddingspo gingen van opvarenden van sleepboten waren mislukt. Het ongeluk gebeurde omstreeks half een. De auto, die met grote snelheid van de Parkkade kwam, is rechtdoor de Veerhaven ingereden op een kruispunt dat door het uitvallen van een straat lantaarn niet uitermate goed was ver licht. De auto raakte in het water juist tus sen twee boten in, die op slechts enkele meters van elkaar lagen. LONDEN Aan de universiteit van Birmingham in Engeland heeft men een middel uitgedacht, waar mee plastic in alle mogelijke vormen kan worden vernietigd. Tot nog toe bestond er geen af doende vernietigingsmiddel voor de honderduizenden bekertjes, flessen en doosjes, die vooral de recreatiege bieden vervuilen. In Birmingham heeft men er nu iets op gevonden: een soort kleur stof in de plasticverpakking, die na verloop van tijd als ze wordt bloot gesteld aan de ultraviolette stralen in het zonlicht, ervoor zorgt dat het plastic wordt verpulverd. Over twee tot drie jaar kan het middel in de handel zijn. Professor Gerald Scott van de chemische fa culteit van Birmingham heeft patent aangevraagd op de vinding. Het vernietigingsproces van het plastic duurt gemiddeld een week of twee. Voor het zover is begint de plasticverpakking eerst te verkleu ren. Men behoeft overigens niet bang te zijn, dat de fles met afwas- middel in de keuken nu plotseling zal gaan lekken door de werking van het vernietigingsmiddel, want bin nenshuis gebeurt er niets omdat het vensterglas de ultraviolette stralen grotendeels tegenhoudt. ROTTERDAM Twee mensen zijn ziek geworden tijdens werkzaamheden op een Rotterdams gemeentelijk haven terrein doordat de grond waarin z(j spitten vergif bevatte. De beide (inmid dels vrijwel herstelde) zieken zijn de 22-jarige fitter Chris den Hoed en z'n 40-jarige helper T. Andewcg van het drinkw aterleidingbedrijf DWL. Laboratoriumonderzoek heeft uitge wezen dat de grond tetrahydriothiofeen (een stof die op de luchtwegen werkt) en hexachloorcyclohexaan (dat huiduit slag veroorzaakt) bevat. De directeur van het DWL meent dat de grond vergif tigd moet zijn door het scheuren van verpakkingsmateriaal. „De grond zal eerst gezuiverd moeten worden, eerder gaan mijn mensen niet aan het werk", aldus de directeur. Willem van Otterloo. dirigent van het Residentie Orkest, me de 25-jarige Carole Ludwig toen zij gisteren op hel vliegveld Melbourne aankwamen. Inzet Willem van Otterloo als dirigent. MELBOURNE Willem van Ot terloo, dirigent van het Residentie Orkest, is gisteren in Melbourne aangekomen niet zijn verloofde, de 25-jarige Duitse Carola Ludwig. Van Otterloo (63) verklaarde dat hij tijdens zijn verblijf in Australië waar hij het Symfonie-orkest van Melbourne zal leiden, wellicht de kano zal aangrijpen in het huwelijk te treden met de gewezen Panam- stewardess. Mejuffrouw Ludwig, blond haar en blauwe ogen en zeer welbe spraakt in verschillende talen, droeg een verlovingsring met parel. „Ik moet toegeven dat wij elkaar de af gelopen maanden alleeen maar even op vliegvelden en in concertzalen hebben gezien", zei zij. Volgens haar had Van Otterloo voor het eerst belangstelling voor haar getoond toen zij elkaar vorig jaar oktober in een hotel in Tokio ontmoetten. Van Otterloo is twee maal getrouwd geweest en heeft vijf kinderen. SANTACRUZ DE TENER/FE (Canarische Eilar, den) Een klein meisje, één van de opvarenden van het gezonken pas sagiersschip „Ful- via'\ in een diepe slaap na haar veili ge aankomst op de Canarische Eilan den. Haar red dingsvest ligt ech ter nog steeds bin nen handbereik NEW YORK Senator Edward Ken nedy, de laatste van de huidige genera tie Kennedy-broers, zal zich toch kan didaat stellen voor het Amerikaanse presidentschap. Volgens New-Yorkse krantenberichten zou hij dit besluit hebben genomen op verzoek van zijn moeder, mevrouw Rose Kennedy. Mevrouw Kennedy wordt beschouwd als de invloedrijkste figuur in de Ken- nedy-clan. Haar grootste wens zou zijn, voor haar overlijden zij wordt bin nenkort 80 jaar nog eens een zoon in het Witte Huis te zien. Ted Kennedy heeft haar dat nu beloofd. Toen mevrouw Kennedy om com mentaar gevraagd werd over de kandi daatstelling van haar zoon, verklaarde zij, dat het „een zeer moeilijk besluit voor hem was, waarvan de officiële aankondiging zou wachten tot de meest geschikte tijd daarvoor was aangebro ken". Edward Kennedy zelf was niet be reikbaar voor commentaar. GRONINGEN Het klaaglijk ge jank van een hond bracht de politie in Leeuwarden gistermiddag op het spoor van een moord op een bejaarde weduwe. Het was de buren van het slachtof fer, de 75-jarige mevrouw H. IJssel- stein-van der Velde, zondagavond laat al opgevallen dat haar hond zo jankte. Toen het dier gistermorgen alleen buiten liep vond men dat vreemd om dat het normaal nooit zonder zijn ba zin uit huis kwam. LONDEN De nieuwe Britse regering van Edward Heath gaat na vyt' en een half jaar weer wapens leveren aan Zuid-Afrika. Deze wapens zullen echter alleen gebruikt worden voor de „externe verdediging" en niet voor het binnenland, vol gens een verklaring van de Britse regeringsleider. Het besluit, het wapen-embar go tegen Zuid-Afrika op te heffen, heeft zowel in als buiten Engeland grote ver ontwaardiging en onrust verwekt. In Engeland had de regering het zwaar te verduren in het parlement, waar minister van Buitenlands- Zaken Douglas Home verklaarde dat Enge- lands nieuwe beleid beslist geen schen ding van de Veiiigheidsresoluties van 1963 betekende, omdat „deze resoluties slechts aanbevelingen en geen verplich tingen inhielden". Douglas Home zei verder, dat de Britse regering tot dit besluit was geko men met het oog op de beveiliging van de zeeroute rond Zuid-Afrika. Er zou den beslist alleen maar bepaalde soor ten wapens geleverd worden, die niet zouden kunnen worden gebruikt ter be vordering van de apartheidspolitiek. Hij gaf hiervan geen voorbeelden, maar bedoelde waarschijnlijk vliegtuigen, ra ketten en misschien oorlogsschepen. Onder de gemenebestlanden heerst grote ontevredenheid over het besluit. Premier Heath verklaarde, dat er nog overleg werd gepleegd met deze landen, en dat daarom het besluit nog niet de finitief was, maar men verwacht alge meen, dat dit een diplomatieke drogre den is, die aan het harde feit van de hervatting van de wapenleverantiea niets zal afdoen. Tijdens een speciale zitting van de Veiligheidsraad hebben enkele Afri kaanse landen heftig geprotesteerd te gen het Britse plan. Nigeria, het dichtst bevolkte land van Afrika, lid van het Gemenebest, heeft verklaard, dat het maatregelen zal tref fen als de leveranties inderdaad door gaan, Een woordvoerder van de Nigeri- aanse regering verklaarde, dat zijn land de wapenleveranties niet alleen uit mo reel oogpunt, maar ook met het oog op de eigen veiligheid ten zeerste afkeurt. BONN Een vermeende fout b(j de onderhandelingen met Nederland heeft de 45-jarige referendaris dr. Ernst-Wil- halm Blaztzheim van het Westduitse ministerie van wetenschappen er ver moedelijk toe gebracht een eind aan zijn leven te maken. Eer. arbeider ont dekte maandagochtend dat hij zich in zijn werkkamer op het ministerie had opgehangen. Blatzheim voerde met de landen die door het Westduitse vrachtschip met kernaandrijving „Otto Hahn" worden aangedaan onderhandelingen over ver dragen waarin de aansprakelijkheid bij eventuele nucleaire ongevallen wordt geregeld. Er is twijfel aan geuit, of bij de on derhandelingen. die in het voorjaar van 1968 met Nederland zijn gevoerd over die aansprakelijkheid, voor de Duitsers wel een zo gunstig mogelijk resultaat was bereikt. De politie werd gewaarschuwd. D« voordeur van de woning in de Gijs- bert Japicxstraat bleek.niet op slot. In de woonkamer trof men het lijk van de oude dame aan met een oude wollen lap en een stuk elektriciteits draad om de hals. De schedel was met een bijl ingeslagen. Veel houvast heeft de politie niet. Mevrouw IJsselstein leefde een zeer eenzelvig en zonderling leven, dat ze voornamelijk vulde met het schrijven van klaagbrieven aan allerlei instan ties. Ze schijnt geen familie meer te hebben en met de buren ging ze niet om. Volgens de buurt zat mevrouw IJssel stein er warmpjes bij, maar gister avond was nog niet bekend of geld het motief voor de moord is geweest. Dr. J. J. Zeldenrust verrichte gister avond sectie op het stoffelijk over schot om uit te kunnen maken of de weduwe door wurging of door de slag met een bijl om het leven is ge komen. Het zoeken van de politie wordt extra bemoeilijkt door het feit dat het in het huis van het slachtoffer een on voorstelbare chaos is. De oude vrouw kwam al jaren niet meer op de bo venste verdieping van het huis. Op de begane grond trof de politie o.m. zes kachels aan, dekens, gordijnen, kledingstukken en serviesgoed dat in grote stapels op en door elkaar lag. Hoe geïsoleerd mevrouw IJsselstein moet hebben geleefd blijkt ook uit het feit dat de woning niet is aange sloten op gas en elektriciteit en dat er geen enkele afvoer of riolering in de woning aanwezig is. DEN HAAG —De Nederlandse rege ring is niet bereid de Britse regering to den weten dat zij het besluit tot hervat ting van de (onder het Labour-bewind verboden) wapenleveranties aan Zuid- Afrika betreurt. Dit heeft minister Luns meegedeeld aan de Tweede-Kamerleden Wierenga (PvdA) en Kleisterlee (KVP), die op een dergelijke stap hadden aangedrongen. Ilet K.N.M.I. verwacht tot woensdag avond: Hier en daar een bui, maar ook zon nige perioden vooral aan de kust. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Iets hogere middagtempera - turen dan vandaag. Morgen: Zon op: 4.46; onder: 20.46: Maan op: 22.21: onder: 9.4t.

De Vallei | 1970 | | pagina 1