Russische wapenleveranties kunnen machtsevenwicht in Midden-Oosten verstoren Voedsel dat bederven kan wordt wèl gelost Wordt de postgiro nóg makkelijker? 21% rente „Koop maar meloenen als sinaasappelen te duur worden" Mi f do's makkelijk! Fulvia is gezonken Guerrilla 's opnieuw actief in Bolivia De havenstaking in Engeland: Nederlanders komen om bij vliegtuig ongeluk Voordracht Nobelprijs Palestij nen zetten Hoessein onder druk geld opnemen in het buitenland gratis giroboekjes Staking in Asturië MM M geven btjóe President Nixon tijdens onverwachte persconferentie Minister Prior: Wie nu nog geen postgiro neemt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! In 1600 m water Meer eontrole op illegale immigratie in Engeland Motoren vallen uit DINSDAG 21 JUL LOCARNO (Zwitserland) Twee Ne derlanders eit een Zwitser rijn maan dag omgekomen, toen hun vliegtuig, een Cessna 165, neerstortte in het meer van Locarno. De slachtoffers waren de 63-jarige Emmanuel Moors en rijn acht jaar oyde zoon Franck uit Maastricht en de Zwit serse directeur van het vliegveld van Magadino, Italo Marazza. De politie heeft meegedeeld dat me vrouw Moors het. laatste ogenblik be- rioot niet mee te vliegen Mensen in de omgeving hebben ver teld dat zij hoorden hoe de motoren van het vliegtuigje plotseling stopten, even voordat het toestel in het meer «tortte. Op het moment van het ongeluk hing er mist boven het meer, De Nederlandse familie kampeerde voor de derde dag in het dorp Tenero. aan de oever van het meer. Het vliegtuig ligt op een diepte van ongeveer 100 meter. WASHINGTON President Nixon heeft tijdens een inderhaast belegde persconferentie in Washington gezegd dat de Russische militaire hulp aan Egypte het machtsevenwicht *m het Midden-Oosten kan verstoren. Hier door zou een nieuwe oorlog kunnen ontstaan. Volgens de Amerikaanse president is het daarom van groot be lang dat evenwicht te handhaven, zo dat niemand in de verleiding komt een aanval te doen om zich in een voorde lige positie te manoeuvreren. Nixon zei dat de Verenigde Staten veel belang hechten aan vrede en de erkenning van de soevereiniteit van alle landen in het gebied. De Russische hulp zou op dit moment echter nog niet tot een verstoring van het evenwicht hebben geleid, reden waarom Amerika nog steeds geen wapens aan Israël heeft geleverd. Washington houdt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten echter nauwkeu rig in het oog. Naar aanleiding Van een recente opmerking van een ambtenaar van het Witte Huis zei de Amerikaanse president, dat de VS niet van plan zijn Rusland met militaire middelen uit Egypte te verdrijven. Het woord „verdrijven' was volgens hen dan ook in een andere betekenis gebruikt. Hij voegde er wel aan toe dat met het tijdstip waarop er een oplos sing voor het conflict is bereikt er in het gebied geen behoefte meer bestaat aan troepen uit andere landen. Ten aanzien van de toestand in ln- do-China gaf Nixon president Thieu van Zuid-Vietnam de verzekering dat de VS Saigon zeker geen coalitie-rege ring zullen opdringen. Hij wees er daarbij op dat Thieu al eerder heeft gezegd het resultaat van de verkiezin gen in zijn land te zullen accepteren. In antwoord op een vraag zei de Ameri kaanse president dat Saigon nimmer een veto heeft uitgesproken over enig Amerikaans initiatief bij de Parijse vredesbesprekingen Over alles kan volgens Nixon worden onderhandeld behalve over het recht van de Zuidvietnamezen hun eigen toe komst te bepalen. Nixon weigerde te zeggen of hij de nieuwe delegatieleider David Bruce instructies had gegeven die afwijken van het normale Ameri kaanse standpunt. Wel zou Bruce een grote mate van vrijheid hebben gekre gen om te onderhandelen over voorstel len. of die nou vanuit Washington, vanuit Saigon, of vanuil Hanoi kwa men. Over de bilaterale besprekingen met China in Warschau zei Nixon dat men momenteel op een dood spoor is ge raakt. Hij voegde er aan toe: „Wij ho pen dat de besprekingen zullen worden hervat maar op dit moment heb ik u daarover niets te zeggen PARIJS Vijftig vooraanstaande figu ren uit de Franse literaire wereld, onder wie de bekende auteur Frangois Moriac, hebben in een brief aan het Zweedse nobelprijscomite de Sowj et-Russische schrijver Alexander Solzjenitsin voor gedragen als kandidaat voor de Nobel prijs voor letterkunde. De Franse literatoren zijn van mening dat de Russische auteur op grond var zijn gehele oeuvre in aanmerking kom1 vooi deze prijs. BEIROET Dc Palestijnse guerril labeweging verlangt van koning Hoes sein van Jordanië, dat hij zich anders dan president Nasser opstelt en „elke politieke oplossing van het conflict in het Midden-Oosten afwijst". Volgens een mededeling van het Pa lestijnse centrale comité in Jordanië is deze eis naar voren gebracht op een bijeenkomst van de gemengde Jordaans- Palestijnse commissie, die moet toezien op de uitvoering van het kortgeleden bereikte akkoord tussen regering en commandobeweging. Naar overtuiging van politieke waar nemers zal de Jordaanse vorst ondanks de sterke positie van de guerrillastrij ders in zijn land een dergelijke stap niet doen, zolang Cairo de mogelijkheid van een oplossing door middel van on derhandelingen open laat. In het communiqué dat na het be zoek van president Nasser aan Moskou werd uitgegeven, verklaarden de Sow- jet-Unie en Egypte hun inspanningen voor een vreedzame regeling voort te zullen zetten. Da Britse minister van landbouw heeft een bezoek gebracht aan een grote slachterij en aan een groente- en fruitveiling om zich op de hoogte te stellen van da prijsontwikkeling. De minister bracht deze bezoeken in ver band met zijn vorige week gedane be lofte te zullen waken voor prijsstijgin gen veroorzaakt door de nationale ha venstaking. Een Brits straalvliegtuigje, directie vliegtuig van een tabaksfirma, is maandagavond bij het opstijgen van het Turnhouse-vliegveld bij Edinburg verongelukt en in brand gevlogen. De piloot overleed even na aankomst in het ziekenhuis, de tweede piloot werd gewond aan zijn gezicht. ADVERTENTIE V Uw geld gaat rente Postgiro. Want p^r W 1 augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 2%rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve maand Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat. Het groeit. Het is voordelig in beweging ai laat u het rustig staan. Dat is een goede zaak! LONDEN In twee Britse havens /.ijn maandag de havenarbeiders weer aan het werk gegaan om te voorkomen dat troepen zullen worden ingeschakeld bij het lossen en laden. De arbeiders in de Londense havens Newhaven en Tilbtirv hebben tonnen voedsel gelost van door de staking getroffen schepen en 7.0 voorkomen, dat dit werk door Britse militairen /.ou worden gedaan. Tot nu toe zijn nog geen legereenheden ingezet sinds de staking afgelopen week donderdag begon en koningin Elizabeth de noodtoestand heeft afgekondigd. Van officiële zijde werd vernomen, dat het niet nodig zou zijn om leger eenheden in te zetten, als de havenar beiders blijven doorgaan aan bederf onderhevige ladingen te lossen. De staking heeft zich overigens uit gebreid tot een van de grootste Europe se containerhavens in Felixstowe. Door het sluiten van deze haven is de worg greep op de Britse export nog strakker geworden. Veel Britse producenten nadden de staking zien aankomen en hadden gezorgd dat- hun goederen eer der het land uit waren. Maar nu al voorspeld wordt dat de staking enkele weken zal duren, beginnen de indus triëlen zich zorgen te maken over de uitwerking van de havenstaking. Allerlei goederen, van sportauto's tot Schotse whiskey, van zware machine- riën tot stoffen voor de grote modehui zen, worden door de staking in de ha vens opgehouden. BEZOEK AAN MARK I De Britse minister van Landbouw Ja mes Prior heeft een bezoek gebracht aan de Londense fruit-, groente- en vleesmarkten om na te gaan welke in vloed de nationale havenstaking heeft op de voedselprijzen. Hij constateerde een zekere stijging van de vleesprijzen en een licht tekort in de vleesvoorzie ning. Omdat ook de prijzen van appels en sinaasappels zijn gestegen,, adviseerde Prior de huisvrouwen om in plaats van deze vruchten perziken, meloenen, drui ven, kersen en pruimen te kopen. Op het ogenblik is er volgens Prior nog geen sprake van het afkondigen van een prijsstop. Maar als de prijzen van elementaire voedingsstoffen als groen- r Binnenkort kimt u met de gegaran- deerde girobetaal- W kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland. Frankrijk, Denemarken. Noorwegen. Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij. Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Reis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten gebruiken ontvangen nader bericht. snelle en 111^ gemakkelijke m betalingsverkeer per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over- schrijvingskaarten (waarvoor u tot heden f 1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. •f Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe... wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komt! de postgiro k* Duitsland DM 100, FmnkrijV Ftrs 200, Denemarken Dkr 200, Noorwegen Nkr 200, Zweden Skr 200. Finland Fmk 100 •Jm OSLO Het Noorse cruise-schip Fulvia is maandag in de wateren bij Tenerite gezonken, aldus hebben de re ders in Oslo bekend gemaakt. De oceaan is ter plaatse ongeveer 1600 me ter diep. De 17.000 ton melende Fulvia de vroegere Oslofjord, het vlaggeschip van de Noorwegen-Amerika lijn was zondag na een ontploffing, in de machinekamer in brand geraakt. Alle passagiers*en be manningsleden hebben zich met de red dingsboten in veiligheid moeten bren gen. ten en aardappelen ook stijgen, zal dezè kwestie opnieuw bekeken moeten wor den. Op verzoek van het Britse verbond van transportarbeiders zullen in Ant werpen, Zeebrugge, Ostende en Genl geen oorspronkelijk voor Engelse ha vens bestemde schepen worden gelost, tenzij deze aan bederf onderhevig' goederen vervoeren. Deze regeling jok voor de Zweedse havens gelden. BRANDFORT Politiekorpsen uil achttien steden en dorpen aan de oost kust van Engeland hebben maandag be sloten een systeem van weg-controle- postcn, kuslpatrouilles en informanten op ie zetten om de illegale immigratie van onderdanen van gemenebestlanden tegen te gaan. De Engelse politie meent, dat achter de mensensmokkel een internationale organisatie staat. De 40 Indiërs die vo rige maand in Bradford werden aange troffen en gedeporteerd, zijn volgens de politie door een internationale organi satie via West-Duitsland het land bin nengesmokkeld. OVIEDO Bijna tweeduizend mijn werkers van drie mijnen in de Spaanse provincie Asturie zijn maandag in sta king gegaan omdat zij een hogere toe slag willen ter gelegenheid van de na tionale feestdag van 18 juli en voor Kerstmis. Zij willen evenveel betaald krijgen als de 25.000 mijnwerkers van de natio nale maatschappij „Hunosa" en hebben dé toeslag voor 18 juli niet in ontvangst genomen. Een Spaans sportvliegtuig is maan dag op vliegveld Reus in Spanje gebotst tegen de vleugel van een Duits chartervliegtuig. De drie inzittenden van het sportvliegtuig zijn om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen het Duitse vliegtuig met 84 vakan tiegangers uit Hamburg landde. Het was het derde vliegtuigongeluk in Spanje in tweeëneenhalve week. LA PAZ Guerrilla's hebben zondag een inval gedaan in het stadje Teoponte en twee Westduitse staatsburgers als gijzelaars gevangen genomen voordat zij zich terugtrokken, zo hebben dc Bo liviaanse autoriteiten meegedeeld. Het was de eerste guerrilla-aanval sinds de leider van de beweging. Ernes to Che Guevara 9 oktober 1967 door het Boliviaanse leger was gedood. Het Boliviaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heefl maandag mee gedeeld dat de groep „die de dag tevo ren uit La Paz vertrokken was, het ge bied was binnengegaan onder voorwend sel dat hij deel uili ;Le van een rege ringsmissie voor de Boliviaanse cam pagne tegen het analfabetisme". De regering zei dat de gewapende groep bij Teoponte, op ongeveer 320 km ten westen van La Paz, de jungle was ingetrokken. De mannen, die het uniform droegen van het nationale bevrijdingsfronl vernietigden het verbindingscentrum van de Zuidamerikaanse goudwasser- maatschappij. die Noordamerikaans ei gendom is. Zij staken de gebouwen van de firma in brand, beroofden de kluis, en ver oorzaakten voor twee miljoen dollar hade, aldus de regering. Enkele uren later verlieten de guer rillastrijders de stad en namen twee Duitsers als gijzelaars mee.

De Vallei | 1970 | | pagina 8