Linda de Boer opnieuw sneller op de 800 meter WILLEM II/GAZELLE ZAL VERMOEDELIJK WEL DOORGAAN Rijpwetering huldigde zijn Joop Zoetemelk Opnieuw goede swemprestaties in Edinburg Nijmeegse Vierdaagse met veel feestvertoon geopend VZC-pupillen zwommen sterk in Leeuwarden 24 UUR OUDE RECORD SNEUVELDE Inschrijving SKF-ronde al gesloten Eddy Merckx weer op jacht naar record \eenendaal etappeplaats in Muggenronde Fernandez nu alleen op kop V erschuivingen in klassement te ISiv.-Loosdrecht DINSDAG 21 JULI IS/u sport LEEUWARDEN Linda de Boer lijkt niet meer te stuiten. Eén dag na de door haar gevestigde records op de 1500 en 800 nieter vrije slag, kwam zij gisteren tijdens de nationale zwemkampioenschappen in Leeuwarden, tot een nieuwe krachtsexplosie. Met drie volle seconden verbrijzelde zij het nauwelijks 24 uur oude record op de 800 meter: 9.45,6. Blijft alleen de vraag: hoeveel seconden hadden het kunnen zijn als de omstandigheden een beetje hadden meegewerkt? Een gure, koude wind en een gestaag neervallende regen werkten in Leeuwarden verre van ideaal. Het zwemstertje van Naarden, giste ren gestart bij de meisjes onder de zes tien jaar en niet bij de dames, trekt er zich bitter weinig van aan. Na een vrij rustig aanvangstempo roffelden haar benen pas sneller toen zij reeds 500 meter had afgelegd. Een flitsende laatste 50 meter en het karwei was weer achter de rug. Staat Barcelona voor Linda de Boer vast, een groot vraagteken is dat nog voor de als tweede aantikkende Astrid Verver van PSV. Had zij enkele maan den geleden in een 25 meterbad de li- VALKENSWAARD „In principe bestaat er geen enkele reden om niet door te gaan met onze wielerploeg Willem II-Gazelle". De heer W. A. Oepts, publiciteits- manager van Willem II stelt het nadrukkelijk. „Deze week of volgende week, maar in elk geval binnen veertien dagen", zo vervolgt hU, „valt de beslissing". De geruchten, die tijdens de Tour in omloop waren, dat Willem II-Gazelle zou besloten hebben niet meer als sponsor op te treden, worden door deze mededeling al enigszins ontzenuwd. Zij verliezen nog meer grond als de heer Oepts stelt, dat ploegleider Ton Vis sers de Tour is ingegaan met de opdracht om naar renners uit te kijken, die eventueel contractueel vastgelegd kunnen worden. „Wij wisten er zelf het minst van af, toen wij uit Frankrijk hoorden, dat de renners bang waren, dait zij geen con tract meer aangeboden zouden krijgen. Maar het is bij ons een normale zaak. Ieder jaar, zo'n dag of veertien na de Tour, Jiemen wij opnieuw een beslissing of wij zullen doorgaan. Ik heb dan uitvoerig met ploegleider Vissers gepraat. Hij moet naar voren brengen, welke mogelijkheden en kan sen, hij voor het nieuwe seizoen ziet". Tevreden over de resultaten is men in Valkenswaard ook. De heer Oepts: „Wagtmans veroverde de vijfde plaats, hoger dan vorig jaar. Ik dacht, dat je dan wel tevreden mocht zijn." Uit het oogpunt van de Yeelantei is deze Tour voor Willem II ook een suc ces geweest. Wat dat betreft is er geen enkele reden aanwezig om er mee te stoppen. „Voor onze reclame-afdeling is die Franse ronde een zeer interessant medium, dat ons in Frankrijk bijzonder goed heeft geholpen. De omzetcijfers wijzen dat duidelijk uit". Niettegenstaande deze positieve pun ten wil de heer Oepts toch wel kwijt dat het in de bedoeling ligt een aantal wijzigingen in de ploeg aan te brengen. Welke veranderingen dat zul len zijn, daar wil hij zich nog niet over uitlaten. Ik moet daar eerst met ploegleider Vissers over spreken. Maar het feit, dat hij met Van Impe heeft gesproken, is al een aanwijzing in een bepaalde richting". De kritiek van enkele renners dat de samenwerking in de wielerploeg net zo best geweest zou zijn, doet de heer Oepts met een licht schouderophalen af. „Ach, de soep wordt nooit zo heet gege ten als zij wordt opgediend. Dat zijn woorden van Riini Wagtmans zelf. In een grote koers vallen altijd wel eens een paar woorden. De jongens zijn dan prikkelbaar. Je weet ook niet of het een voor- of nadeel is, dat er een paar goede renners in de ploeg zitten. Een Ottenbros als wereldkampioen kan je geen knechtenrol geven en ook met een Dolman, die goede uitslagen heeft gemaakt, moet rekening worden gehouden. Van die problemen heeft Merckx geen last. Hij heeft negen knechten. Maar voor ploegleider Vissers zijn dat toch moeilijke toestanden." LEEUWARDEN Het heeft bijzon der weinig gescheeld of de Veenendaal- se Zwem Club had op de eerste dag van de Nederlandse kampioenschappen Zwemmen en Schoonspringen in het zwembad Nylan in Leeuwarden al een ■ïedaille weten te veroveren. Louise van Viegen kwam namelijk een vingerdikte te kort om het brons mee naar huis te nemen op de 100 me ter vrije slag bij de meisjes onder 12 jaar. Het begon in Leeuwarden, waar de watertemperatuur aanzienlijk hoger lag VEENENDAAL Een zeer bijzon dere wielerkaravan doet op vrijdag 31 juli a.s. Veenendaal aan. Die karavaan wordt gevormd door jeugdige wielren- nertjes uitkomend in de Haarlemse Muggenronde'70, een wielerevenement dat reeds voor de zestiende maal wordt georganiseerd in Haarlem in het kader van de jeugdbaldadigheidsbestrijding. Aan deze zesdaagse tourtocht door een gedeelte van Nederland nemen 75 jon gens deel. De leiding van de ronde (geheel self-supporting) bestaat uit 20 vrijwil ligers van de Haarlemse politie en ge meente en bovendien uit enkele parti culieren. De ploegen, die worden ge vormd door vijf rennertjes van dertien tot en met vijftien jaar, worden alle gesponsord door een bedrijf. De Muggenronde'70 wordt verreden in zes etappes. Op gesloten circuits worden in elke etappeplaats wedstrij den gehouden. Dit jaar gaat de ronde via de volgen de etappeplaatsen: 1ste etappe: 27 juli 1970: Haarlem-Oosterhout; 2de etappe 28 juli: Oosterhout-Geleen; 3de etappe: 29 juli: Omloop van Zuid-Limburg; 4de etappe: 30 juli: Geleen-Venray; 5de etappe: 31 juli: Venray-Veenendaal; 6de etappe: 1 aug.: Veenendaal-Haar- lem. Voordat dc „Muggen vrijdagmiddag 31 juli in Veenendaal finishen passeren zij onder meer de gemeenten Wagenin- gen en Rhenen. I)c volgend dag om legen uur vertrekk enzy voor de laat ste etappe uit Veenendaal om via Rens- woude en Schcrpenzeel naar De Bilt te trekken, waar voor de wielerkaravaan een eerste rustperiode is gepland. dan die van de buitenlucht bijzonder rustig met de VZC-leden. Aangezien de verschillende zwemnummers vrij snel op elkaar volgden, kregen Louise van Viegen en Winnie Faber van trainer Uri de opdracht om op het eerste num mer, de 100 meter vlinderslag, hun krachten een beetje te sparen. Er kwamen 34 deelneemsters voor dit nummer op de blokken en in dit deel nemersveld eindigde Louise van Vie gen als 23e in een tijd van 1.38.9, waar mee ze in haar ser,ie vijfde werd. Win nie Faber die tot nog toe een tijd van 1.28.2 op dit nummer had gezwommen op een 50 meterbaan, kwam zondag verrassend sterk voor de dag met een tijd van 1.26.4 waarmee ze haar serie met ruime voorsprong won en in het totaal op de zevende plaats wist te ein digen. Vlak daarop zwom Winnie Faber de 100 meter rugslag waarop ze met een tijd van 1.25.4 haar persoonlijk record enkele tiepden scherper stelde. In haar serie werd ze hiermee tweede en in to taal negende van de 46 deelneemsters. Het grote succes voor trainer Uri kwam pas op de 100 meter vrije slag, waarop zowel Winnie Faber als ook Louise van Viegen zich onder de snel ste tien schaarden. Winnie Faber ein digde als tweede in haar serie in 1.14.7 terwijl haar snelste tijd tot nog toe 1.17.2 was. In totaal bereikte ze de tien de plaats. Louise van Viegen, met haar snelste tijd van 1.15.6, zorgde hierna voor vuurwerk. Ze was niet in de snelste se rie ingedeeld maar won haar serie overtuigend in de scherpe tijd van 1.13.6. In de snelste serie bleken slechts drie deelneemsters deze tijd te kunnen ver beteren. Hansje Bunschoten (Naarden) won ongedreigd in 1.05.8, voor Marjo van den Bree (Zwemlust) in 1.11.2. ter wijl Monica Ornek (RZV) met 1.13.3 het brons veroverde slechts drietiende se conde voor Louise van Viegen. Vlak na deze race klom Louise weer het startblok op voor de 100 meter schoolslag. Louise bleek al haar kruit verschoten te hebben in de vorige race, want nu werd ze met 1.41.1 voorlaatste. Bij de jongens spaarde Tries van Toorn zijn krachten op de 100 meter vlinderslag. Hij werd met 1.35.8 vierde in zijn serie en in totaal 18e. Op de schoolslag gokte hij iets mis. De eerste 50 meter ging Tries aan de leiding, maar hierna bleek dat hij te snel van start was gegaan, waardoor hij ruim schoots buiten de medailles bleef. Evenals Henk Spiegel, die een betere krachtenverdeling liet zien, kwam hij niet toe aan een verbetering van zijn persoonlijk record. Toch nog tegenvallers owmoet? „Het uitvallen van Pijnen. Hij heeft niet het karakter van een goede coureur. Geen moraal, wel de capaciteit, maar daar kom je er toch niet mee in het leven. Over de gehele linie genomen ben ik echter wel tevreden". mietgrens met 9.52.3 ruim gehaald, de 10.06.0 die zij nu op de klokken bracht biedt geen enkel perspectief. Ondanks het feit, dat zij de laatste weken aan merkelijk vooruit is gegaan. Haar trainer Peter Biggelaar, zag dat evenwel anders. „Ik werk met Astrid volgens een bepaald schema dat zij goed volgt. Pas in Barcelona is zij aan haar top. Dan moet ze 9.45 halen. Wie zegt mij of Linda de Boer deze tijden, die zij nu maakt ook in Barcelona haalt? Ach, mocht Astrid niet meegaan, dan werkt ze maar verder voor Mün- chen". Dezelfde vraagtekens gelden voor de geselecteerde Ton van Klooster. Knab belde hij vele seconden af van zijn persoonlijke records op de 800 m, zijn tijd van 9.09.1 lag nog ver boven de tijd die Roger van Hamburg vorig jaar maakte: 9.00.6. Ook op de 1500 m. kon hij Van Ham burg met 17.46.3 om 17.18.8 niet benade ren. En juist voor die marathonafstand werd hij geselecteerd. Ongetwijfeld zijn Astrid Verver en Ton van Klooster grote talenten. Dat zij grote vorderingen maken staat even eens vast. Een finale-plaats halen tij dens het Europese titeltoernooi lijkt echter onmogelijk. En van dat stand punt is de zwembond vóór de selectie wel uitgegaan. Hij zal dan ook aan het einde' van deze week moeilijke beslis singen moeten nemen. Uitslagenü De uitslagen van de finales zijn: 800 meter vrije slag meisjes onder 16 jaar: 1. Linda de Boer (Naarden) 9 mi- VEENENDAAL De SKF-rond (van Veenendaal) is een bekende naam geworden in het Nederlandse Wieler- wereldje. Dat blijkt overduidelijk, uil het feit dat de inschrijving voor dit wielerevenement een wedstrijd voor veteranen, nieuwelingen, adspiranten en amateurs reeds na twee dagen heeft moeten beëindigen. Vrijdag werd de inschrijving voor de tweede editie van de SKF-ronde geopend en het af gelopen weekend was de zaak al volge boekt. Er zullen bekende renners aan de start verschijnen in de Ronde van Vee nendaal die op 22 augustus wordt ge houden. Bij de amateurs hebben onder meer ingeschreven Evert Diepeveen uit Bilt- hoven, Benny Groen uit Steenwijk, Matthijs de Koning en Arnold Voogt uit Scherpenzeel, Rob Engel uit Haarlem en een complete wielerploeg uit Am- sterdag, een La Fleür-equipe. Bij de ve teranen start onder anderen de Neder lands kampioen op de weg, Frits Rabe. Jan Fresen uit Zeist (tweede op de Nederlandse kampioenschappen sprint op de baan) en G. van Gerwin (vierde in de nationale titelstrijd op de weg) geven acte de présence in de categorie nieuwelingen. Bij de adspiranten start Ronnie Zieleman uit Amsterdam, twee de op de Nederlandse kampioenschap pen op d'e weg. Bovendien is het nagenoeg zeker dat alle provinciale kampioenen van Utrecht dus de titelhouders in de verschillende categorieën'naar Vee nendaal komen. Linda de Boeronstuitbaar. nuten 45,6 seconden (nieuw Nederlands senioren- en aspirantenrecord); 2. Astrid Verver (PSV) 10.06.0; 3. Leny de Jong (VZC) 10.07.8; 4. Hanny van Boe rum (VZC) 10.21.9. 800 meter vrije slag jongens onder 16 jaar: 1. Ton van Klooster (Naarden) 9.09.1; 2. Rudi Beaufort (RZV) 9.42.1; 3. Gijs Stroboer (Robben) 9.50.9. 800 meter vrije slag dames: 1. Sia Telkamp (De Kikker) 10.23.7; 2. Made leine van der Velden (Zian) 10.36.0; 3. Tineke Maat (VZC) 10.37.3. 800 meter vrije slag heren: 1. Piet Brouwers (Zian) 9.20.6; 2. Rinus van Beek ('t IJ) 9.24.0; 3. Rob Vonk (Zian) 9.24.1. Zoetemelk tijdens zijn triomftocht door het opgetogen Rijpwetering. RIJPWETERING Meer dan 10.000 wielerliefhebbers een veelvoud van de amper 1600 inwoners, die het lande lijke dorpje in de Hollandse polder telt hebben maandagavond in Rijpwete ring Joop Zoetemelk ingehaald op een wijze als was niet Eddy Merckx, doch dc 23-jarige Nederlander winnaar van de 57e ronde van Frankrijk geworden. De tocht over de enkele wegen, die het dorp telt, duurde bijna anderhalf uur. Steeds weer liep de auto, waarop dc verlegen lachende vedette zat, vast in de enthousiaste menigte, die niet meer dan een smal pad middenop de rijweg vrij liet. Een ijlings gevormd tamboer korps en het muziekgezelschap „Nieuw Wetering" begeleidden de coureur, die i vorig jaar de Ronde van de Toe komst te hebben gewonnen nu als profrenner internationale faam heeft verworven door zijn tweede plaats in de algemene rangschikking van de Tour de France. Het was niet slechts het feest van Joop Zoetemelk, doch eerder nog dat van de bevolking. Van hoofdagent Bos- ma, de enige politieman van het dorp, die twee dagen in de weer was geweest om eigenhandig dranghekken te plaat sen en andere voorzorgsmaatregelen te nemen, tot de ijverige voorzitter Van Leeuwen van het organisatiecomité toe. Zijn vele bewonderaars „er is geen supportersclub en dus hebben we geen geld, daarom doen we dit maar" aldus voorzitter Van Leeuwen bood de in Rijpwetering geboren en getogen sport-crack vervolgens een receptie in het versierde dorpshuis aan. Een feest, dat voor een aanmerkelijk deel werd gefinancierd uit giften, die maandag avond ter receptie binnen kwamen. Het werd een bijeenkomst, die groots was door de ongedwongenheid die er heers te. Uren later dan de organisatoren zich hadden voorgesteld schudde Zoete melk eindelijk de laatste hand. Nie mand maalde daar om bij deze receptie die gedragen werd door spontaniteit. „Je hebt geen etappe gewonnen", zo Rijpweterings wielerpastoor Van Die pen, wiens preken met sportieve inslag de laatste weken een bijzonder dank baar gehoor trokken, „maar voor mij heb je ze allemaal gewonnen. Je hebt gereden met al die eenvoud, die je zo siert en daarom viferen we dit feest zo graag". Burgemeester P. M. F. Smolders van Alkemade, tot welke gemeente Rijpwe tering behoort, roemde vervolgens de sportiviteit van Joop Zoetemelk. „Die eigenschap mag elke sportman ten voorbeeld worden gesteld", waren zijn woorden. EDINBURGH De 16-jar. Austra lische studente Karen Moras, die zondag in Edinburgh tijdens de Spelen van het Britse Gemenebest tijdens de zwem wedstrijden een nieuw wereldrecord vestigde op de 800 meter vrije slag, heeft maandag opnieuw een topprestatie geleverd. Op de 400 meter vrije slag kwam zij tot een tijd van 4 minuten 27,4 seconden, slechts 2,9 seconden boven het wereld record van de drievoudige Amerikaanse Olympisch kampioene van Mexico, Debbie Meyer. De zwemster uit Sydney legde de eerste 100 meter af in 1.04.2 en de 200 meter in 2.11.7. Na de finish verklaarde zij: „Ik voelde me vandaag niet zo goed als gisteren. Misschien had ik de ver moeienissen van de zware wedstrijd over 800 meter nog niet overwonnen. En ik ben ook een beetje teleurgesteld, want ik had echt gedacht het record van Debbie te breken. Maar we zullen ho pen, dat het binnenkort bij een nieuwe poging wel lukt." Een andere opvallende figuur was maandag in Edinburg de Australiër Mi chael Wenden, de Olmpisch kampioen bij verrassing op de 100 meter en 200 meter vrije slag. Op de sprint is hij nog steeds wereldrecordhouder met een tamelijk onaantastbare tijd van 52,2 se conden. In de periodes tussen grote wedstrijden laat Wenden zich zelden zien, maar nu was hij er weer. Echter niet in topvorm. De twintigjarige Wen den, ook al een student uit Sydney: „Ik J PARIJS Eddy Merckx is hard op weg om nog een nieuw record te vesti gen. In de strijd om de Super Prestige Pernod trofee heeft de Belg zijn totaal reeds gebracht op 389 punten. Hij heeft nog 23 punten nodig om zijn puntental van 1969 te evenaren. Dat zal Merckx, met nog enkele belangrijke klassiekers in het vooruitzicht, wel lukken. Een enorme sprong in het klassement maak te onze landgenoot Zoetemelk die naar de vierde plaats ging. De stand is thans: 1. Merckx (Belg.) 389 pt.; 2. Ocana (Sp.) 150 pt.; 3. Leman (Fr.) 125 pt.; 4. Zoetemelk (Ned.) 90 pt.; 5. ex aequo Vandenbossche (Belg.) en Dancelli (It.) 85 pt.; 7. Godefroot (Belg.) 75 pt.; G. Petterson (Zwed.) 70 pt. Open golfkampioenschap EINDHOVEN Na de tweede ronde van het open Nederlands golfkam- pioenschap. op de banen van de Eind- hovense golfclub, heeft de Argentijn Vicente Fernandez alleen de leiding met een totaal van 140 slagen. Ook in de tweede rondgang kwam hij tót 70 slagen, twee onder par. De Argentijn wordt op één slag gevolgd door de Westduitser Toni Kugelmüller. De Nederlander Martin Roesink, na de eerste dag mede aan de kop, kwam tot 72 slagen, waarmee hij in de totaal rangschikking de derde plaats bezet, met de Spanjaard Valentin Barrios. Beiden staan op 142 slagen. De Nederlandse kampioen Jan Dor- restein viel enigszins terug. Hij staat nu op een totaal van 146 slagen na zijn 76 van de tweede ronde. Na de eerste ronde trokken zich ver scheidene spelers terug, onder wie een twaalftal Zuid-Afrikanen en een vier tal Argentijnen. ben alleen maar hier naar toe gekomen, om kampioen te worden, niet om een wereldrecord te verbeteren. Met het oog op de Commonwealth Games heb ik mijn training wat aangepast. Maar mede wegens examens heb ik de laatste tijd niet zoveel kunnen oefenen als ik ge wend was." NIEUW LOOSDRECHT De tweede zeildag van de 29e Nieuw Loosdrecht- week heeft voor een aantal belangrijke verschuivingen in de klassementen ge zorgd. Onder bijzonder slechte weers omstandigheden begaven zich 360 deel nemers op de vijf Loosdrechtse Plas sen. Een verrassing was de fraaie dag zege van Pampuszeiler Van Galen, die routiné's als Scholtz (2) en Palsma (3) duidelijk versloeg. Hoofdprijsfavoriet Besseling werd nu na een dagzege op zaterdag vijfde. Daar Van Galen in de eerste race niet best zeilde, behield Besseling nog wel de leiderspositie. Scholtz (5-2) heeft nu echter kans ge zien in te lopen. Ook in het grote soloveld was eën verschuiving te constateren. Timmer mans, die zaterdag won, kwam er nu niet aan te pas. Docter ging met de overwinning naar huis. Peter Vollebregt finishte als tweede. Met 2-1 heeft Doc ter nu de leiding in het klassement van Timmermans overgenomen. Voorts heeft Chris van Swol zich in de Valken aan de top van de ranglijst geplaatst door te winnen van Rolf von den Baumen en Piet van Buren. Van Swol heeft nu 5-1 tegen Rolf von den Baumen 3-2. Het puntenverschil is mi niem. In de Vrijheidsklasse heeft Aarts een ernstige concurrent gekregen voor de hoofdprijs. Zweep, die in de eerste wedstrijd achter Aarts eindigde, zege vierde nu en Aarts moest genoegen ne men met de tweede plaats. Beiden heb ben een gelijk aantal punten. Ossen- dorp neemt met 3-3 de derde plaats in. Weinig tegenstand ondervonden daar entegen Martin Heineke (Flying Ju nior), Wessel (Schakel) en Hellemans (Spanker). Dit drietal boekte een tweede dagzege. Brinkhorst presteerde hetzelf de in de zeer kleine „pluizen" of jeugd- boten. Vollebregt volgde hem, net als op zaterdag. Bij de Sterns veroverde Paul Knoop op fraaie wijze opnieuw de eerste plaats. Daar de overige klasseringen erg verdeeld zijn, gaat Knoop regelrecht op de hoofdprijs af. De Rijk met 2-3 en Van Hasselt met 4-2 volgen Knoop op een afstand. NIJMEGEN De 54e internationale Nijmeegse Vierdaagse is maandagavond in het Goffertstadion officieel geopend. Ook deze keer was de inbreng van de burgers tijdens de parade groot. Een van de hoogtepunten was dc gymnas- tiekdemonstratie en -show door de ma jorettes en gymnastiekverenigingen van de Koninklijke Plattelangsjongeren, af deling Nijmegen, onder leiding van mej. Beyon. In verband met het slechte weer was het Goffertstadion' by wyze van uitzondering niet vol. Ongeveer 20.000 toeschouwers zaten op de tribunes, 8.000 minder dan de totale capaciteit. Tijdens de opening van de Vierdaagse bleef het lange tijd droog. Een enkel buitje kon het enthousiasme van toe schouwers en deelnemers niet tempe ren. Veel succes oogstte het Heeres Mu ziekkorps Zes uit Hamburg onder lei ding van majoor Schade met spectacu laire en originele nummers. Ook de Amerikaanse band lokte applaus uit met een dixielanduitvoering. De mari nierskapel van de Koninklijke Marine speelde volksliederen van 21 landen on der leiding van majoor der mariniers Laro. De hele dag is het een drukte van be lang geweest bij de startbureaus, waar alle wandelaars zich moesten melden. Men kon direct al kennis maken met de manier, waarop de stad Nijmegen zich heeft opgemaakt voor het wandelle gioen. Meer dan in voorafgaande jaren heeft men geprobeerd de wandelaars een goed onthaal te bezorgen. Vandaag gaan de naar schatting 14.000 wande laars op pad voor de eerste marsdag. Deze zal hen door de Betuwe leiden met als pleisterplaats Eist. Ook bij de Nijmeegse Vierdaagse zijn plastic en paraplu's noodza kelijke attributen. Dat bleek gister avond bij de opening in het Goffert stadion.

De Vallei | 1970 | | pagina 9