Veenendaals dagblad Buiten Drietal overvalt veehandelaar *s nachts in huis: buit f 20.000 lekker lui Sw Treffer Noodseinen uit onherbergzaam Poolgebied union Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Engels sprekende papegaai uit Art is gestolen Levensteken van vermist Russisch vliegtuig Warmer Werkgroep van militairen en juristen Schut wil voor alleenstaanden meer kansen op toewijzing van huis SOLDAAT NA PARACHUTE SPRONG OVERLEDEN zingende dolfijnen... GROETPLICHT BLIJFT ONGEWIJZIGD Tien maanden oeëisl voor r roofoverval Opklaringen PATTAKOS KAIS GEEN VEIL ZIEN POLY SELECT matras 4 'Ah VEREENVOUDIGING STRAFSTELSEL EN GELDBOETES Bij zomers reewi ild 2 DOLFINARIUM VTBN.V. Den Toom: ZWOLLENAREN VOOR RECHTER Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1.13 p.w, 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag WOENSDAG 22 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I68 Krijgstucht moet grondig herzien DEN HAAG Het militaire tuchtrecht is veruuderd en moet dringend op de helling. Dit zegt een werkgroep van militairen en juristen die bijna drie en een half jaar heeft gewerkt aan de opstellingen van een nieuw krijgstuchtreglement onder leiding van generaal-majoor F. E. Lagerwerf!'. Een pasklaar nieuw reglement is er niet uitgekomen, wel een rapport waaruit blijkt dat de commissie het op talloze^punten onderling oneens is. 99 Van een on/,er redacteuren DEN IIA AO Minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Oredeningi) heeft er hi.j de gemeentebesturen op aangedrongen dat bij de beoordeling van aanvragen voor en toewijzing van zelfstandige woonruimte in het vervolg voor alleenstaanden dezelfde maatsta ven als voor gezinnen van twee perso nen worden aangelegd. De minister wijst erop dat het vooral bij de toewijzing van goedkopere huur woningen nog vrij veei voorkomt dat lussen deze beide categorieën onder scheid gemaakt wordt. Hij vindt dat nu de tijd gekomen is om aan dit onder scheid een eind te maken. Zie ook pag. 5: „Bouw initiatief meer In handen van gemeenten". DEN HAAG De Kamerleden Leurs (PvdA), Visser (D'66) en Mellema (CHU) hebben vragen gesteld over de inciden ten tijdens het vloothezoek aan Kaap stad. De betrokken schepen, de fregatten Van Speyck en Van Galen, zijn gisteren uit Kaapstad vertrokken Over onge veer een maand zullen zij terug zijn in Den Helder. TWu en dan wordt mij gevraagd, J waarom de ware kenner van het reewild de bevolking van zijn revier zo te zeggen wetenschappe lijk uitdunt. Welmen neemt aan, dat bij een ongestoorde natuurlijke aanwas de bokken en geiten in ge lijk aantal geboren worden, doch dat in het eerste jaar het jonge mannelijke dier gevoeliger zou zijn voor ziekte, waar tegenover staat, dat op hoger leeftijd de geit min der weerstand bezit dan de bok. De mens tracht nu met het afschot tot herstel van het natuurlijke even wicht te komen en dit te handha ven. Reeds ettelijke jaren geleden publiceerde de Vereen ..Het Ree wild" een leerzame folder over dit onderwerp met de volgende conclu sie: De geit (smalree) is na het eerste levensjaar geslachtsrijp, doch de partner kan pas na het der de jaar als volkomen volgroeid worden beschouwd. Zijn er nu in een jachtveld evenveel exemplaren van beider kunne, dan zal in de bronsttijd elke sterke, volwassen bok gelegenheid hebben de zwakke re broeder op een afstand te hou den en gemiddeld de nakomeling schap van 3 geiten kunnen verzor gen. Zodoende zal de verhouding 1 l het meest wenselijk zijn. ter wijl voorts een noodzakelijke ver mindering der populatie in een ver sterkt afschot van vrouwelijk wild dient te geschieden. Bij deze ge slachtsverhouding mag worden aan. genomen, dat de aanwas 30® be draagt en dit percentage blijft ge handhaafd voor het afschot, dat uiteraard selectief dient te worden toegepast, want het doel blijft on veranderd de verbetering van de kwaliteit. Voor de serieuze jager komt er heel wat bij kijken, dat ziet ge wel. 22 juli '70 A. B. WIGMAN Afschaffen wil de commissie het be kende principe de „onderschiktheid is de ziel van de krijgstucht". Dat zou vervangen moeten worden door „een besef van de noodzaak tot samenwer king", die echter alleen kan onstaan als iedere militair een eigen verantwoorde lijkheid heeft en zich daar van bewust is. Om het wederzijdse vertrouwen, be grip en respect te verbeteren stelt een cominisip een vereenvoudigd strafstelsel voor. Verlaging in rang en streng ar rest (eenzame opsluiting) 20u moeten verdwijnen en een systeem van geld boetes (met als maximum honderd gul den) zou moeten worden ingevoerd. Een meerderheid van de commissie wil af van de zogenaamde tuchtklasscn in het strafkamp Nieuwersluis. Verdeeld is de commissie over de af doening van krijgstuchtelijke vergrij pen, waarbij tevens een strafbaar feit is gepleegd. Een minderheid van de comrhissie wil alle uitgesproken straf zaken aan de burgerrechter toevertrou wen. /.ij sluit zich daarbij aan bij de mening van vele Kamerleden en o.a. de Orde van advocaten. IRBOD De meerderheid van de commissie wil het militairen verbieden aan bijeen komsten, betogingen e.d. deel te nemen als de minister van defensie dat heeft bepaald. De minderheid wil verder gaan en een verbod uitvaardigen van elke, de krijgstucht ondermijnende me ningsuiting, naast een bijeenkomsten verbod Verder wil de commissie dat de kle ding en het uiterlijk voorkomen van de militairen in uniform en in burger bin nen de kazerne voldoet, aan „normen van betamelijkheid". Het. rapport behandelt verder' het dienstbevel waarbij nauwkeurig wordt omschreven in welke gevallen een mili tair een bevel kan en zelfs moet weige ren. Het rapport van de commissie-Lager werf is gisteren door de ministers Den Toom (defensie) en Polak (justitie) toe gestuurd aan het parlement en de ver enigingen van dienstplichtigen onder officier en officieren. Deze kunnen tot 15 oktober hun opmerkingen bij mi nister Den Toom indienen. DEN HAAG In het St. Elisa bethziekenhuis te Tilburg is in de loop van dinsdagavond de 19-jarige sol daat eerste klasse M. R. Polsbroek uit Utrecht bezweken aan de gevolgen van het ongelukkig neerkomen bij een lan ding met een parachute. De soldaat, die de opleiding tot be- roepsonderofficier volgde aan de ko ninklijke militaire school te Weert maakte dinsdagmiddag in het kader van de opleiding een parachutesprong in de omgeving van Tilburg. De para chute opende zich normaal maar bij de landing kwam de soldaat ongelukkig neer. ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk v,. In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. DEN HAAG Minister Den Toom (defensie) is niet van plan de groet- plicht te herzien. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Wicldraaijer (p.v.d.a.) De minister zegt verder dat voortdu rend wordt overwogen welke voor schriften bepalingen bevatten die niet direct van belang zijn voor de taakvervulling van de krijgsmacht. Waar nodig worden de voorschriften aangepast. Hij is van mening dat een goede discipline van essentieel belang is voor een goede taakvervulling. In antwoord op de vraag van het Twee de-Kamerlid over de strafzaak tegen een militair die terecht stond voor het niet nakomen van de groetplicht. wijst de minister erop dat het ging om een beklaagde die zich principieel afwijzend had opgestel i tegen alle voorschriften en bevelen betreffen de het brengen van de militaire groet, het deelnemen aan parades en ander ceremonieel. ZWOLLE De ufficier van justitie bij de Zwolse rechtbank, mr. J. Bins, heeft dinsdag tien maanden celstraf geëist tegen twee Zwollenaren, de 39- jarige Albertus M. B. en de 22-jarige Jacob de V. Op 29 april van dit jaar pleegden zij een laffe roofoverval op een zieke 76-jarige hoer in Windesheim. Nadat zij op deze gure voorjaarsdag door de grijsaard op de koffie waren genood en deze geen belangstelling had getoond voor het kopen van horloges werd hij enkele uren later door het tweetal overvallen. De weerloze man werd tegen de grond gesmeten en hij werd vastgebonden met de draden van zijn eigen radio. Daarna gingen de Zwollenaren er met zijn spaarduiten 2200,-) vandoor. De officier tilde niet zo zwaar aan de geweldpleging en legde het accent op de diefstal. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. ATHENE De Griekse minis ter van Binnenlandse Zaken. Sty- lianos Pattakos, schijnt een bijzon der keurig man te zijn. die zich niet alleen bezig houdt met de grote staatszaken, maar wel degelijk oog heeft voor het kleine Zo moest dezer dagen de bur gemeester nan een kleine Griekse badplaats bij hem komen ovi een geduchte uitbrander in ontvangst t& nemen omdat de minister toen hij in een helikopter over de bad plaats vloog had vastgesteld, dat het op het strand, een ..weerzinwek kende troep" was. Maar dat deze gezagsdrager o'ndéf. wie-Hs toezicht pok de Griekse mar telg evangenisscn staan werkelijk van Griekenland de schoonste staat vain heel Europa wil maken bewees hij begin deze week. Rijdend in zijn dienstwagen door Athene zag hij een Ameri kaanse toeriste een peukje uit haar auto werpen Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, die de vrouw opspoorde, haar terugbracht naar de plaats van haar overtre ding en haar toen dwong, het peuk je op te rapen NEW YORK - Een bende gemasker de en gewapende mannen heeft dins dagmorgen tijdens het spitsuur in New York een vrachtauto gerooid met een lading goud ter' waarde van 203 000 dol lar BORCUI O lu de nacht van dinsdag op woensdag is de veehandelaar A. Hijmans in Borculo door drie overvallers van een bedrag van omstreeks 20.000 gulden herool'd. Om ongeveer twee uur werd de heer Hijmans wakker door glasgerinkel, doeh voordat hjj goed besefte waardoor hjj was gewekt, stonden drie mannen in zjjn slaapkamer. Zij trokken een deken over zijn hoofd en dwongen hem te zeggen waar hij zijn geld bewaarde. NUNSPEET Voor de zesde achtereenvolgende keer organiseerde VVV-Nunspeet dinsdagavond het be kende houthakkersfeest: een evene ment speciaal voor vakantiegangers. Met trekzaag, eenmanszaag en bijl gingen pure amateurs en de wat meer geoefende mannen het weke denne- hout te lijf om individueel in het bezit te komen van waardebon nen of om de wisselbeker te ver schalken. De ploeg van Staatsbos beheer ging met de eer strijken. Voor het feest bestond zowel van de zijde der deelnemers als van de kunt van het publiek minder belangstelling dan in voorgaande jaren. DEN HAAG Een commissie zal gaan bestuderen of het wenselijk is een wettelijke regeling te treffen voor de huurkoop van onroerend goed. en met name van woningen. Dit contract Is In de huidige wetgeving niet geregeld. De overvallers hadden wel een goede nacht uitgekozen voor hun beroving, want de heer Hijmans was dnsdag naar een veemarkt geweest en had nogal wat geld in huis. Nadat, zij hun aandrang nog niet een slag met een of ander voorwerp op een zijner armen kracht hadden bijgezet en gedreigd hadden hem te zullen bedwelmen, restte de veehandelaar niets anders dan te ver tellen waar hij zijn geld bewaarde. Eén van de drie ging op zoek, terwijl de twee anderen de heer Hijmans bleven bewaken. Toen de buit, die ongeveer 20.000 gulden bedroeg, gevonden was. verlieten de overvallers de woning, het slachtoffer met een bloedende wond op een arm achterlatend. Een signalement kon de veehandelaar niet opgeven. ADVERTENTIE weekenders en shirts OIRSCHOT Op de rijksweg Oir- schot-Eindhoven is dinsdagavond een bestelauto tegen een loslopend paard aangereden. Het dier moet via een oprit de rijbaan opgelopen zijn en kwam op het dak van de auto terecht, waar het met het achterlijf doorheen zakte. In de auto zaten een echtpaar uit Eindhoven met twee kinderen. De vier jarige zoon Patrick P. was op slag dood. ■k De gestolen naaktoog-kakatoe cocky, die in de Amsterdamse dierentuin Artis met zijn kennis van de Engelse taal voor grote lachsal vo's zorgde AMSTERDAM „Cockey". de Engels sprekende witte naaktoog kakatoe, die bij de Artisbezoekers een grote populariteit genoot, is gisternacht uil de dierentuin ver dwenen. Inbrekers hebben het gaas van zijn kooi stukge- knipt. waarna ze de vogel meenamen. Men heeft ook ge probeerd de grote hyacinth ara „Gerrit" te stelen. Ook bij dit dier was het zware gaas vakkundig doorgeknipt Bij de ingang van Artis was de doorgang geforceerd. Iedere vaste Artisbezoeker kende Cockey. die al 20 jaar in de Amsterdamse dierentuin woont. Tegen iedereen, die aandacht aan hem besteedde, redeneerde hij opgewekt Hij sprak ook Engels. Artis vermoedt, dat hij voorheen in het bezit is geweest van een Engelse zeeman. „Cockey want a drink" en ..Anybody else" schreeuwde hij tot de bezoe ker. die daarop werd getrakteerd met een luid gesehater. Een woordvoerder van Artis vermoedt, dat de zware sna vel van Gerrit (die al 15 jaar tol de bevolking van de dierentuin behoort) de dieven ervan heeft weerhouden de blauwe ara te stelen. Gerrit zal zich wel hebben verzet tegen zijn ontvoering. Hij heeft al de nodige ervaring met dieven. Gerrit was één van de papegaaien, die in 1957 uit Artis werden gestolen. Na veel politiespeurwerk werd hij tenslotte in Zwitserland achterhaald. Wie Cockey uit Artis heeft weggehaald, is een mysterie. De marktwaarde van de vogel bedraagt slechts enkele honderden guldens. Daarom lijkt het niet aannemelijk, dat Cockey door vogelkenners is geroofd. Eerder zou men denken aan een eenzame bejaarde die in de vogel een gezellige gesprekspartner zag. De poging om ook Gerrit de hyacinth ara te stelen brengt dit echter weer in twijfel. KEFLAV1K (IJSLAND) Een Rus sisch vrachtvliegtuig met 23 personen aan boord heeft waarschijnlijk een noodlanding moeten maken in het on herbergzame Poolgebied in de buurt van Groenland. Het lijkt erop, dat er bij deze vliegramp overlevenden zijn, sinds gisteren de eerste noodseinen waren opgevangen. Het toestel, een viermotorige An tonos AN-22, maakte deel uit van de Russi sche luchtbrug naar Peru. Met hulp goederen en medisch personeel aan boord had het zaterdagmiddag op weg naar de aardbevingsgebieden van Peru nog getankt op de Amerikaanse basis op IJsland. Daarna is niets meer van het toestel vernomen. Het werd pas na enkele uren vermist, toen een volgend Russisch toestel er naar in formeerde. Een zoekactie, die onmid dellijk op touw werd gezet, leverde geen resultaten op, te meer omdat men niet wist, waar het vliegtuig op de route van IJsland naar Alaska verloren was gegaan. Gistermiddag echter vingert Ameri kaanse piloten heel flauw SOS-sei- nen op. die van het vermiste vliegtuig afkomstig konden zijn. Het bericht luidde SOS, SOS. Aeroflot 69303, SOS. Hel Aeroflotnummer komt overeen met het oproepnummer van het Russische vrachttoestel. Het was echter uit de zwakke radioseinen on mogelijk op te maken, of het sein van de mei ijs bedekte kust aan de zuidpunt van Groenland kwam of van de ruwe zee voor de kust. Onmiddellijk na ontvangst van de noodseinen stegen extra reddings vliegtuigen op voor een grote zoek actie in het Poolgebied. Drie Ameri kaanse observatievliegtuigen, drie Canadese toestellen en een Deens vliegtuig zoeken thans het gebied af. Er heerst echter erg slecht weer en het zichi is zeer beperkt. De Russen nemen met zeven vliegtuigen aan de speurtocht deel, maar volgens militai re woordvoerders op IJsland is hun actie niet gecoördineerd met de Ame rikanen. Asl het verongelukte toeste' niet snel gevonden wordt, zal het voor de overlevenden te laat zijn. aangezien zij het in het barre poolgebied niet lang zullen kunnen uithouden. (Van onze weerkundige medewerker) Goed nieuws voor de oakantiegan gers! Na de zware regens van maandag (Meppel 51 mm) herstelt het weer zich in een verrassend snel tempo. Een hogedrukgebied verplaatst zich over Frankrijk naar Midden-Euro pa. terwijl een buiendepressie bij Schotland van uur tot uur aan be tekenis inboet. Door deze ontwikkeling mag Geldei. land vandaag en morgen rekenen op overwegend zonnige perioden. De temperatuur gaat bij een naar zuid krimpende wind stijgen, vooral morgen. De maxima zullen dan tus sen 20 en 22 graden C. liggen. De verdere vooruitzichten duiden nog wel op de mogelijkheid van een regen- of buien-storing uit Zuidwest Europa, maar de mate waarop deze in onze provincie op het weer zullen inwerken is op^dit moment nog niet te bepalen Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: Opklaringen, maar later kans op eni ge regen. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en zuidwest. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Morgen: zon op: 04.48 onder: 20.44 maan op: 22.33 onder: 11.07 ADVERTENTlh Vóór wie zichzelf het beste gunt

De Vallei | 1970 | | pagina 1