„Experimenteel bouwen als dat mogelijk is" Valkenburg heeft succes met zijn oorlogsboek Geen eremetaal voor YZC-ers jonge vrouw Veenendaals winkels ook concurrenten van Wijk bij Duurstede Dirigent Hasselaar nam afscheid E.TA. in jaarverslag: Hertog legt functie neer ARCHITECT JANSEN NA 12 JAAR AUSTRALIË: Uitgever v. d. Tol: VALLEI? Belt u dan «ven a.u.b 1055f 11975 GESLAAGD 2e prijs voor politieman „Irene''' eoncerteerde „EERST NOG EVEN WENNEN. MAAR OP DEN DEUR GAAT HET WEL WEER VANZELF VEENENDA AL-NOORD WIJK Emigreerden in het ver leden veel inwoners van Veenendaal naar verre landen, één is er weer teruggekeerd. Het is de architect Jan W. H. Jan sen, die ruim twaalf jaar in Australië heeft gewoond en gewerkt. Sinds kort staat zijn tekentafel weer in Veenen daal. Hij wil zich naast zijn gewone dagelijkse werk gaan bezighouden met de experimentele woningbouw, als er tenminste belangstelling en mogelijkheden voor bestaan. ANDERS HEMELSBREED 1 OORDELEN goed wonen hoogstraat 16 veenendaal CARRIÈRE GESPANNEN INKOMEN Door zeer drukke werkzaamheden Ineke v. d. Bosch bleel net huiten de linale WOENSDAG 22 JULI 1970 Architect Jansen geniet eerst nog wat van een korte vakantie aan de Nederlandse kust. In de duinen bij Noordwijk, wandelend in een flinke zeebries, vertelt hij graag over zijn er varingen in Australië en over zijn toe komstplannen. Alleen een licht Engels accent verraadt dat de nu weer Vee- nendaalse architect enkele weken ge leden nog aan de andere kant van de wereldbol leefde. „Nederland vergeet je niet gemakke lijk. Zeker niet als je op wat oudere leeftijd, zoals ik, bent geëmigreerd. Tenslotte was ik 46 jaar toen ik uit Veenendaal wegging. Nee, in Australië ben ik ervan overtuigd geraakt, dat emigreren alleen voor jonge mensen in teressant kan zijn. Of ik uit heimwee ben teruggekomen? Beslist niet. Daar voor heb ik het te lang uitgehouden. Maar voor mij was het avontuur afge lopen. Ik had er geen behoefte meer aan om de Australische levensstijl vol ledig te adopteren. Daarom ben ik maar weer op het oude nest neergestreken". Een mislukt architect-emigrant? „Dat zeker niet. Ik heb in Australië veel ge leerd. Zowel in als naast mijn werk heb ik er veel nuttige ervaringen opgedaan. Vooral voor een architect gelden heel ■ndere eisen en gewoonten. Alles is ▼eel grootser van opzet. Kortom een ■ndere werkwijze, waarvan ik veel in Nederland hoop te kunnen gebruiken". „Expirimenteren met bouwontwer pen. zoeken naar nieuwe vormen, heb ik in Australië weinig kunnen doen. Daarvoor wordt teveel vastgehouden aan tradities. Wat dat betreft is de En gelse invloed het conservatisme nog erg goed te merken". Toch is er de laatste tijd in het kan- goeroeland op het gebied van de wo ningbouw veel veranderd. Werden er vroeger nog uitsluitend woningen van het bungalowtype gebouwd, tegenwoor dig voltrekt zich de flatbouw met name in de grote steden op een steeds grotere schaal. De heer Jansen heeft zich met die woningbouw in Australië maar op de tweede plaats beziggehouden. Zijn voornaamste taak bestond uit het ont werpen van grote gebouwen. Fabrieken, kantoren en scholen ontsproten aan zijn brein. Zij blijven voorlopig in Australië het bewijs van zijn aanwezigheid. „Vooral de ervaring met de bouw van grote gebouwen hoop ik in Nederland toe te gaan passen. Toch wil ik ook in de woningbouwsector weer veel gaan doen. Ik denk daarbij onder andere aan •xpirimentele woningbouw als daarvoor tenminste voldoende belangstelling en mogelijkheden bestaan. De buiten landse ervaring heeft me daarvoor veel T)e voormalige Vallei-redacteur Arnold Burlage, sprak in de duinen van Noordwfjk met een uit Australië teruggekeerde emigrant: de oud-Veenendaler J. W. H. Jan sen. Als architect emigreerde hjj in 1958 naar Australië. In zijn relaas zullen veel Veenendalers hem (op nieuw) herkennen. inspiratie opgeleverd. Het is te hopen dat ik die kan aanwenden". Verschilt de woningbouw in Australië met die van Nederland? „Ja, dat ver schil is hemelsbreed. In Australië wordt in de bouw veel hout verwerkt. Het vrij vaste weertype daar staat die goed kope bouwmethode toe. In Nederland is dat niet altijd aan te bevelen. Ook de indeling van de huizen in Australië is anders dan in Nederland. Je valt er bij voorbeeld letterlijk met de deur in huis. Een portaal of een hal kennen ze daar bijna niet. Een huis in Australië is dan in de meeste gevallen ook niet meer dan een onderdak voor de bewoners, hoe fraai sommige woningen ook zijn. De mensen leven er veel buiten. Zij zijn eigenlijk alleen al door de bouw en de indeling van het huis meer rechtstreeks bij de natuur betrokken". Met schoonheidscommissies heeft ar chitect Jansen in Australië nooit te ma ken gehad. Hij zegt: „Die zijn er niet. Iedereen, die wil bouwen-, kan dat doen. Wel moet het. ontwerp aan de bouw voorschriften voldoen en die zijn in Australië streng. Wie denkt dat in Aus- stralië alles mag en kan, vergist zich. Vroeger was dat misschien nog wel zo, maar dat is veranderd. Ook daar re geert de overheid en draait de ambtelij ke molen niets sneller dan in Neder land". „Het beroep van architect in Austra lië is wettelijk beschermd. Dat is in Ne derland (nog) niet het geval. Hier kan iedereen zich architect noemen. Daarom realiseer ik mij in ons land de voorde len van de schoonheidscommissies maar al te goed. Zij betekenen eigenlijk een indirecte bescherming van ons beroep". Voor le heer Jansen in 1958 naar Aus- werkterrein. Natuurlijk, ik zal hier jaar in Veenendaal. Zijn werkstukken uit die periode werden destijds in heel Nederland uitgevoerd. Ook nu hoopt hij zijn werk niet uitsluitend tot Veenen daal te gaan beperken. „Voor mij is heel Nederland mijn werkterrein. Natuurlijk, ik zal heer eerst nog wat moeten wennen. Een om schakeling is het altijd. In Nederland rekent een architect om maar eens wat te noemen bijvoorbeeld in me- VEENENDAAL Met zn laat- •te oorlogsboek -Bij 't barnen \an *t gevaar** heeft de YeenendaaLse pu htkiftt Rik Valkenburg een opvallend groot succes geboekt Blijkens een me dedeling van uitgeverij J. P. van den Tol uit Dordrecht is de tweede druk die medio volgende maand gaat ver schijnen reeds voor tweederde deel ver kocht en overweegt men een derde druk, die in december van dit jaar zou moeten gaan verschijnen. „Voor een dergelijk boek is. gelet op het genre en de prijs, niet zo'n bij zonder grote markt", aldus de heer J. v.d. Tol. Dat het laatst verschenen werk van Rik Valkenburg het deson danks zo uitstekend blijkt te doen is J P V.D. TOL volgens de uitgever te danken aan ver schillende oorzaken. „Als uitgever moet ik allereerst wij zen op de uitvoering, waaraan we extra veel aandacht hebben besteed zoals het uiterlijk en de 580 pagina's tekst op kunstdrukpapier. Over de inhoud van het boek ben ik van mening dat de heer Valkenburg zonder meer een stijl heeft die de gemiddelde lezer aanspreekt. Hel is onze ervaring dat men zijn verhalen graag leest. Wij geven nog al wat boeken van hem uit en de meeste zijn snel uitverkocht. Vooral dit boek is rijk gevarieerd samengesteld met een aantal originele gegevens. Men houdt van ware verhalen uit de oorlog en Rik Valkenburg schrijft die". Een aantal van de verhalen uit het boek „Bij 't barnen van 't gevaar" werd reeds geruime tijd geleden gepu bliceerd in De Vallei. Daarnaast heeft de heer Valkenburg evenwel een serie nog onbekende en interessante beleve nissen opgetekend die exclusief ge noemd mogen worden. Vele niet eerder gepubliceerde foto's uit de benauwde oorlogsjaren geven bovendien een be trouwbaar beeldverslag. Ondanks de vrij hoge prijs (bijna 36 gulden) blijven de bestellingen bij uitgeverij Van den Tol binnenstromen, waardoor een derde druk zeer waarschijnlijk lijkt. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 SCHERPENZEEL Aan de Rijks universiteit in Utrecht zijn de Scherpen- zelers W. Kruis en J. B. Reusink ge slaagd voor het examen doctoraal ge neeskunde. LEEUWARDEN De kleine equipe van de Veenendaalse zwemvereniging heeft ook gisteren op de Nederlandse zwemkampioenschappen in het bad „Ny- lan" in Leeuwarden geen eremetaal weten te bemachtigen. Evenals dit de eerste dagen het geval is geweest, bleef een vertegenwoordigster van VZC ook nu weer net buiten de finale. Op de 100 meter vrije slag voor meisjes onder de veei*tien jaar zwom Ineke van de Bosch zich naar een negende plaats in een tijd van 1.9.2 min. en zij kwam daarbij 0,2 seconde te kort om zich voor de eindstrijd te klasseren. De tweede Veenendaalse zwemster op deze afstand was Gerrie van de Pest. Zij finishte in een tijd van 1.11.3 min. en klasseerde zich daarmee in deze race zeer bescheiden. Cor Bouman en Wim Keman verbeterden gisteren onder zeer slechte omstan digheden weliswaar hun persoonlijk record op de 100 meter vrije slag. maar met hun tijden kwamen zij bij de concurrentie niet ver. Keman, die nog steeds met een kleine inzinking heeft te kampen, liet een tijd afdrukken van 1.2.3 min. goed voor een vijftiende plaats in de eindrangschik king terwijl zijn ploeggenoot Bouman er nog 1.1 seconde langer over deed. De rest van de week komen vertegenwoordigers van de Veenendaalse vereniging alle dagen uit op verschillende onderdelen van deze titelstrijd. De technische leiding heeft nog hoop op een eervol resultaat, maar het lijkt waarschijnlijker dat de grote doorbraak van de pupillen van trainer Henk Uri pas volgend jaar zal komen. ADVERTENTIE motBer'5 N vraagt voor vijf middagen per week met gevoel voor vorm en kleur ters, in Australië wordt de voet-maat - gehanteerd. Maar aan al dat soort ver anderingen til ik niet /.waar. Op den duur gaat dat allemaal weer vanzelf". Nog maar kort geleden opende de heer Jansen in Veenendaal zijn kantoor. Voor hem begon op dat moment een nieuwe periode in zijn carrière. Een nieuwe periode met als basis een verle den waarnaar hij in Melbourne en Bris bane moet hebben terugverlangd. Architect Jansen verwacht veel van zijn tweede start in Veenendaal. Hernieuw de kennismakingen met vrienden en kennissen betekenen nu al vijftig pro cent van zijn succes. „Nu al heb ik het gevoel, dat mijn oversteek niet voor niets is geweest. Mijn zoon is als architect in Australië gebleven, maar ik voel me hier toch be ter thuis". Zo besluit h(j zün relaas. Eigenlijk is het een verhaal van zo maar een emigrant die terugkeerde naar zijn vaderland, niet omdat hij mislukte, maar omdat de band ook dit keer onverbrekelijk bleek.... SCHERPENZEEL De heer Henzen aan de Willaerlaan in Scherpenzeel heeft in Oosterbeek als afgevaardigde van de Scherpenzeelse politiëhondendressuur- vereniging deelgenomen aan de kam pioenschappen van Gelderland. Hij wist met zijn hond beslag te leggen op de tweede plaats. Een fraai succes voor de kleine Scherpenzeelse vereniging. (Van ccn onzer verslaggevers) VEENENDAAL Het uitgebreide winkelapparaat van Veenendaal is, samen met die van Utrecht. Zeist en Doorn, een geduchte concurrent van Wijk bij Duurstede. Dit zegt het Economisch Technologisch Instituut (ETI) voor Utrecht in zijn jaarverslag over 1969. Het is een der uitkomsten van een on derzoek dat in Wijk bij Duurstede vorig jaar werd afgerond. Bij de inventari satie van het wel en wee der plaatselijke middenstand werd ook een zogeheten „kooplek" ingecalculeerd. Dat is het deel van de koopkracht dat door de in woners der gemeente elders wordt besteed. Het kooplek is het grootst, aldus het ETI in de sector van de duurzame ge bruiksgoederen. De zaken in Wijk voor deze „shopping goods" ondervinden vooral concurrentie van de collegae in Veenendaal en de overige genoemde ge meenten. In deze sector bedraagt het kooplek 31 percent, en voor de sector dagelijkse verbruiksgoederen ligt het op 7 1/2. Van de totale bereikbare omzet in Wijk bij Duurstede bedroeg het kooplek 17 percent. Hoeveel Veenendaal daar van meesnoept wordt in het jaarverslag niet vermeld. Het onderzoek in Dorestad toonde te vens aan, dat bij de omvang en samen stelling van de bevolking daar, het win kelapparaat bedrijfseconomisch gezien te groot is. Het is sterk plaatselijk ver zorgend; de afzet naar buiten moet als gering worden gekenmerkt. Volgens be drijfseconomische maatstaven, is bij een ondernemersinkomen van 10.000,- (ondernemersloon plus netto winst) 71 percent van de winkels daar niet als rendabel aan te merken. In het jaarverslag wordt aan de hand van tabellen tevens getoond hoe het met de spreiding van recreanten in de provincie Utrecht is gesteld. In 1969 nam de Utrechtse Heuvelrug ruim 33 percent voor z'n rekening, met als tweede de Loosdrechtse plassen (21 per cent). Vallei en Eemland bevinden zich als trekpleisters in de middenmoot met bijna 10 percent. Rijn en Lekoevers trokken 4 percent, en 't minst in trek blijkt de Lopikerwaard met nog geen half percent. Ook de werkgelegenheid in de pro vincie is nader beschouwd, en opnieuw wordt de uiterst gespannen arbeids markt met cijfers geïlustreerd. Provin ciaal bedroeg de geregistreerde arbeids reserve in december '69 1842 personen, tegen een aantal openstaande aanvra gen om personeel van ruim twee maal zoveel: 4382. Behalve in Utrecht en Amersfoort, waar de spanning het grootst is, laat ook Veenendaal zich gel den: 133 werklozen tegen 412 open staande aanvragen. Onmiddellijk daarna volgt een over zicht van desondanks in de diverse ge meenten geprojecteerde, al of niet goedgekeurde industrieterreinen, gel dend voor de periode van 1970 tot 1980. Veenendaal staat aldus voor 1970 ge boekt voor 12 hectare, evenals voor 1976. Totaal kan Veenendaal op voor raad 51 hectare ontsluiten. Rhenen doet het zuiniger aan: ruim 8 hectare van 1970 tot en met 1973. Leersum kan op voorraad 2,9 hectare ontsluiten, en Utrecht spant de kroon met een totaal van ruim zestig hectare tot en met 1976. Het gemiddeld inkomen in de provin cie per hoofd van de bevolking ligt ho ger dan elders in Nederland. In de pe riode van 1955 tot 1963 is de welvaarts groei hier ook sterker geweest. Doorn, Amerongen en Leersum worden ge noemd als gemeenten waar het gemid delde inkomen vanouds al hoog was. Als voor 1955 het indexcijfer 100 wordt gehanteerd, was het gemiddelde inko men in Veenendaal in 1963 176 (abso luut: 2851,-). Het hoogst komt Zeist met 180 3825,-), en het laagst de gemeente Zegveld met 167 (f 1965,-). Het gemid delde in de provincie lag in 1963 vol gens het indexcijfer op 178, wat in gul dens neerkwam op 3.170. Voor Neder land als geheel was het indexcijfer 178. VEENENDAAL Voetbalvereniging GVVV verliest haar voorzitter. De prae- ses van de Veenendaalse eersteklasser, de heer J. Hertog, heeft te kennen ge geven zyn functie neer te moeten leg gen in verband met zeer drukke werk zaamheden. GWV kiest nu op de algemene le denvergadering die op 10 augustus in het gebouw van de PW A-speeltuin aan de Buurtlaan-West wordt gehouden, een nieuwe voorzitter waarvoor het be stuur de heer W. Wiegel kandidaat heeft gesteld. De leden kunnen echter ook nog kan didaten naar voren brengen op de jaar lijkse bijeenkomst. De heer Hertog blijft zitting houden in het bestuur, maar zoekt een functie die aanzienlijk minder vrije tijd opeist. EDERVEEN Het Ederveensc mu ziekkorps/fanfare „Irene" heeft gister avond op het Van Hootsenplein in Ederveen voor een groot publiek een concert gegeven ter gelegenheid van het afscheid van de dirigent van het korps, de heer Hasselaar uit Veenendaal. Van acht tot negen uur heeft „Irene" geconcerteerd. De talrijke ouvertures en pittige marsen werden door de toe schouwers met een ferm applaus be loond. Na het concert vertrokken de leden naar café Marktzicht waar officieel af scheid werd genomen van de dirigent die ruim 13V£ jaar verbonden is ge weest aan „Irene". Voorzitter C. Smit dankte de heer Hasselaar voor het vele werk dat hij ge daan heeft voor de Ederveense muziek vereniging en bood hem namens de le den een autoradio aan. De echtgenote van do heer Hasselaar ontving een prachtige bloemenbak. De dirigent moest door drukke werk zaamheden de activiteiten bij „Irene" stopzetten. Hij wordt opgevolgd door de heer D. Teunissen uit Ede.

De Vallei | 1970 | | pagina 3