Vermoorde weduwe verwachtte bezoek Mannen graaien f 30.000 uit kas Organisatie van politie roept veel vragen op Bouw-initiatief meer in handen van gemeenten Tuinders lijden verlies van half miljoen per week caballero. de sigaret. Zelfs nieuwe gordijnen gekocht Juwelendief aangehouden Speelhol in Eindhoven opgerold Nederland kent ook discriminatie rassen- Schut zet vaart achter zijn nieuwe systeem Door Britse staking Dodelijk gif uit apotheek gestolen Houdt rekening inet „arme' landen BEERNINk EN POLAK NU VOOR REGIONALISATIE Ook 2.73 procent voor NS-personeel BLOKKADE BRITSE KUST TEGEN MENSEN SMOKKEL Overvaller bank in Roermond aangehouden Overval op VREEMD Groep X-Y tot EEG-landen UITGEHONGERDE NEDERLANDSE ZEILER AT NA SCHIPBREUK Z N HOND OP VELEN MENEN KRINGEN WONINGMARKT EETWAREN MET CYCLAMAAT NU VERBODEN HULP anders dan andere. WOtHSOAfc 22 JULI 1970 LEEUWARDEN Da politie tn l,eeii warden heeft tien mensen ingezet b(j de jacht naar de dader of dader* van de moord op de 75-jarige weduwe H. I.lssel- stein-van der Velde. De weduwe word maandagmiddag omstreeks twee uur dood in haar woonkamer gevonden. Sectie heeft uitgewezen dat de wedu we door haar moordenaar verschillende keren met een scherp voorwerp op het hoofd is geslagen. Of dat een bijl is ge weest. staat niet vast. Mogelijk heeft het slachtoffer nog even geleefd. De dader nam echter geen enkel risico, en snoerde een wollen lap en een elektrici teitsdraad om de keel van de vrouw. Hoofdinspecteur Joppe meent dat de late ontdekking van de moord het on derzoek ook nog bemoeilijkt. Ook kan niet worden nagegaan of het een roofmoord betreft, en of er kostbaarheden of geld uit het hu» worden vermist. De vrouw had veel geld en huizen geërfd. Mevrouw IJsselstem, die aan haar uitzonderlijke leefwijze en uiterlijk de bijnaam „de baronesse" dankte, had dikwijls moeilijkheden met kamerhuur ders of pachters die haar hoge prijzen niet konden betalen. Haar buurvrouw mevrouw De Groot, zegt: „Vier jaar geleden kwam ze hier wonen, en ze was een zonderlinge vrouw, We kwamen nooit bij haar op bezoek, ai was het alleen maar wegens de vieze stank die er hing. Ze had enorme vuile overgordijnen voor haar raam hangen. Ik heb er vaak over geklaagd. Zaterdag hingen er plot seling mooie schone gordijnen. Ik maak te daarover mijn compliment. Ja, zei ze, mooi hè, maar ik krijg hoog bezoek. Ik heb haar zondagavond om acht uur nog voor het raam gezien. Om negen uur heef ze haar hondje nog uitgela ten". I Hef grote herenhuis waar de ver moorde weduwe alleen woonde. Toen de heer De Groot om kwart over tien thuis kwam, sprong de hond tegen hem op, wat hij vreemd vond, omdat het dier altijd aan een ketting A 1 lag. Hij heeft toen bij mevrouw IJssel- Amro-nanh' stein aangebeld, maar kreeg geen ge hoor. Hij dacht toen „Die is va9t dron ken". Bovendien meent hij zich te her inneren dat de ketting die altijd op de deur zat tegen inbrekers, er aj! was. Bij buurtonderzoek is gebleken dat de zeer vermogende weduwe omstreeks negen uur nog is gezien im gezelschap van een rijzige heer, gekleed in een lichtgekleurde regenjas. Vermoedelijk is deze man de laatste geweest die con tact heeft gehad met de bejaarde vrouw, De recherche zoekt naar deze belangrijke getuige. STADSKANAAL De gemeentepo litie In Stadskanaal heeft maandag de 25-jarige P. H. uit Stadskanaal aange houden en ingesloten. De man wordt ervan verdacht in drie juwelierszaken te hebben ingebroken en een poging tot inbraak te hebben gedaan. De man heeft bekend; In de nacht van 11 op 12 mei heeft, hij bij een juwelierszaak in Mussel voor ruim 1600 gulden aan gouden sie raden meegenomen. De dader werd ge zien in een lichtblauwe Simca. In de nacht van 14 op 15 juli heeft hij met een steen de etalageruit ver brijzeld van een juwelierszaak in Mus- selkanaal. De alarminstallatie ging wer ken, waardoor omwonenden wakker werden. Ze zagen de man in een rode sportwagen de vlucht nemen. In de nacht van 17 op 18 juli werd een steen gegooid door een etalageruit van een juwelier in Delfzijl. Er werd voor ongeveer 5000 aan horloges en gouden ringen vermist. Ook nu was het de man in de sportwagen, die de vlucht nam. Aan de hand van deze gegevens kon de vermoedelijke dader worden gear resteerd. Bij zijn arrestatie was de man in het bezit van twee gouden dames horloges, afkomstig van de diefstal in Delfzijl. 59 DEN HAAG Ter gelegenheid van de vergadering der ministers van de EEG-landen in Brussel over toetreden van Engeland heeft de organisatie X-Y een open brief gezonden naar de rege ringen van de zes bij de EEG aangeslo ten landen, naar de regeringen van lan den, die aspirant-lid z(in en naar de Europese ministerraad. X-Y, waarin onder meer Sjaloom, de Novib, de werkgroep Kerk en Ontwik kelingssamenwerking van de Raad van Kerken in Nederland ziting hebben, vrezen, dat bij het praten over uitbrei ding van de Europese Economische markt, uit het oog wordt verloren, dat in een grotere gemeenschap de omvang van landbouvvgoederen. die oók in ont wikkelingslanden worden geproduceerd, zal stijgen. De „arme" landen zouden hierdoor een aanzienlijk deel van hun traditio nele markt kunnen verliezen. De actiegroep ls er verder bang voor, dat bestaande overeenkomsten met de ontwikkelingslanden wel eens zouden kunnen worden beëindigd, althans op nieuw geregeld en dan minder gun stig. X-Y heeft daarom een beroep gedaan op de landen, die bij de EEG zijn be trokken, de nodige maatregelen te ne men, waardoor de bijkomende negatie ve verschijnselen van de grotere Euro pese economische markt teniet worden gedaan. AMSTERDAM Bij eeo overval op eeu filiaal van de Amro-bank in de Beethovenstraat in Amsterdam is dins dagmiddag door twee jongemannen f 30.000 buitgemaakt. Om 13.22 uur stapten een lange bebaarde jongeman van ongeveer 1.90 meter en een van het zuidelijk type. die niet groter was dan 1.70 meter, de bank binnen. Er waren op dat moment geen klanten aanwezig. De overvallers hadden dit moment kennelijk afgewacht, want nog geen vijf minuten daarvoor stonden tien mensen voor de balie. De langste van de twee, die gekleed was in een gele trui, had een pistool bij zich en de ander, die gebroken Engels sprak, had een dolkmes in zijn hand. Beiden doken voor de niets vermoe dende twee bankemployés over de ba lie. De man met het vuurwapen dreef hen in de keuken/toiletruimte achter in de bank en maakte hun duidelijk, dat ze niet te voorschijn mochten komen. De raampjes in deze ruimte waren te klein om daardoor naar buiten te ont vluchten. Intussen graaide de ander 30.000 uit een van de geldladen en beiden ver dwenen ongezien. De overval speelde zich in 4 minuten tijd af. Om 13.26 uur kwamen de bankbe dlenden uit de keukenruimte te voor schijn en drukten op de alarmklok. Om half twee, dus opnieuw 4 minuten la ter, stond de politie voor de balie. Er was evenwel geen spoor van de daders meer te vinden. De bankemployés heb ben de recherche een duidelijk signale ment van de daders kunnen geven. DARWIN Hongerig en te zwak om nog te kunnen jagen, heeft de dertigja rige Nederlander Peter Kemps zijn hond en enige kameraad na een geleden schipbreuk moeten opeten om zich in leven te houden. Kemps was begin juni met een vijf- en een halve meter lange Catamaren uit de Australische plaats Darwin vertrok ken voor een tocht naar Wyndham in West-Australië. Zijn boot zonk bij de monding van de rivier de Moyle. Kemps zwom met zijn hond naar de kust waar hij in een uit gestrekt mangrovemoeras terecht kwam. Toen het weinige voedsel dat hij van boord had kunnen redden op was, schoot hij met zijn geweer vogels en kleine kangoeroes tot hij te zwak was om nog te kunnen mikken. Bij zijn laatste en geslaagde poging om het moeras uit te komen heeft hij zijn hond moeten opeten. De onfortuinlijk zeiler heeft vijf weken in dit verlaten stuk Australië moeten rondzwerven voordat hij eind vorige week de bewoonde wereld be reikte. Hij Ls opgenomen in een zieken huis in Port Keats op nauwelijks twee honderd kilometer van het begin van zijn tocht, in Da-ewdn. EINDHOVEN Bij een inval in een pand aan de St. Jorislaan in Eindhoven heeft de Eindhovense politie dinsdag een clandestiene gokgelegenheid ont dekt. De roulettetafel, speelbak en een groot aantal fiches plus 1400,- wer den in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt te gen een man en zeven vrouwen, af komstig uit Tilburg, Son en Eindhoven. Ook de bewoonster van het pand, de 47-jarige J. van de W. kreeg proces verbaal. Als vermqedelijke bankhouder werd aangehouden de 25-jarige P. v.d. V. uit Eindhoven. DEN HAAG Een toenemend aantal I Nederlanders vindt dat er in ons land rassendiscriminatie voorkomt. Meer dan de helft van de ondervraag den bij een landelijk gespreide enquête I antwoordde vorige maand op een vraag daarnaar: „ja". In maart 1967 en mei 1969 werd een soortgelijke enquête ge- houden, eveneens door het Nederlands I Instituut voor de publieke opinie/ In '67 en '69 werden mensen van 21 jaar en ouder, dit jaar mensen van 18 jaar en ouder ondervraagd. In 1967, 1969 en 1670 sprak achtereenvolgens 33, 48 en 51 pro cent van de ondervraagden de mening uit dat in ons land rassendiscriminatie voorkomt. Als groepen die gediscrimineerd zou den worden, werden genoemd: gastar beiders (door 29% van de ondervraag den), kleurlingen (23°, o). Ambonezen (21%), Surinamers en Antillianen (19%), Indonesiërs (li*/*), joden (9%). Aange zien nogal wat ondervraagden meer dan één groep noemden, komt het totaal van deze percentages hoger uit dan de 51% van de ja-zeggers. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie) hebben in een brief aan de Tweede Kanier meegedeeld dat ook /ij nu van mening zijn dat het dualistische politiestelsel (gemeente politie enerzijds, rijkspolitie ander zijds) zal moeten verdwijnen; zij tonen zich thans, evenals de meerderheid in de Kamer en een aantal belangrijke adviesinstanties, voorstanders van de vorming van gewestpolitie overeen komstig de huidige tendensen in de bestuurlijke organisatie van ons land. zij het dat hierover nog bepaalde vra gen gesteld moeten worden. De bewindslieden schrijven in hun brief hoe zij zich de verdere voorberei dingen van de politiewetgeving voor stellen. Zoals bekend hebben zij enige tijd gele den een voorontwerp van wet ingediend dat in het land tal van bezwaren heeft opgeworpen en door de meerderheid van de Tweede Kamer is afgewezen. In dit voorontwerp werd toch nog uitge gaan van het naast elkaar bestaan van verschillende politiekorpsen. De advie zen wezen in grote meerderheid in de richting van regionalisatie van het poli- tiestelsel; daarbij zou worden aangeslo ten aan het proces van de regionale be- situ u rseenh eden. Omdat de regering er de voorkeur aan geeft dat de gewestvorming in ons land van onderaf (met als initiatiefne mers de gemeenten) plaatsvindt kan dit proces wellicht vrij lang duren. Ook is het onzeker of op langere termijn héél Nederland in gewesten is verdeeld. Tenslotte speelt ook de grootte van het gewest een rol. Een andere aanpak zou zijn het land uitsluitend voor het beheer van de poli tie bij wet of algemene maatregel van bestuur volledig in kringen in te delen j en deze kringen gaandeweg aan te pas- j sen aan de zich voltrekkende gewest- i vorming. Hierbij zou wellicht uitgegaan j kunnen worden van de in bewerking j sijnde structuurschets die aan de ge- westvorming richting zal geven. Heel belangrijk vinden de ministers het ook of gewaarborgd kan worden dat er een voortdurende en effectieve greep van het regionale bestuur op het beheer van de politie en een democrati sche controle op dat bestuur zullen zijn. Daar komt nog bij dat bepaalde on derdelen van de politie buiten een inde ling in kringen of gewesten zullen moeten blijven en functioneel landelijk moeten worden ingedeeld. Al deze vragen behoeven nog brede aandacht: de ministers zijn van plan de Tweede Kamer een reeks vraagpunten, voorzien van een voorlopig antwoord voor te leggen. Ten aanzien hiervan zullen de volgende personen worden geraadpleegd J. J. A. Berger, burgemeester van Groningen; mr. P van Dijke. burge meester van Gouda; mr. W. A. baron van der Feltz. procureur-generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden; mr. E W. de Fiellietaz Goethart, burgemeester van Odoorn; W. de Gast, algemeen in specteur van het korps rijkspolitie; mr. A. N. Messchaert, officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket in Den Bosch, A. Molenaar, voorzitter van de Vereniging van hogere politie ambtenaren, A. K. Mud, voorzitter van de centrale van politie-organisaties, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, commissaris der Koningin in Over ijssel. mr. Ph. C. M. van der Ven, raadsheer in de Hoge Raad en D. M. Verkerke, hoofdcommissaris van politie te Utrecht. UTRECHT Aangelien het salaris- beleid van de overheid maatgevend is voor de Nederlandse Spoorwegen, zal het NS-personeel, evenals het over heidspersoneel een nabetaling ontvan gen over 1970 in de vorm van een uit kering ineens ter grootte van 2.78 pro cent van het jaarsalaris. De 2.78 procent wordt tegelijk met het salaris over augustus uitbetaald. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) zet vaart achter de uilvoering van zijn plan om het initiatief tot het opzetten van een woningbouwprogramma meer in handen van gemeenten en regio's te leggen (in plaats van het oude systeem van een centrale verdeling van Den Haag uit via de provinciale besturen). Hij heeft gisteren het nieuwe (uitgewerk te) systeem bekendgemaakt waarbij als uitgangspunt het lokale of regionale drie-jarenprogramma. gebaseerd op de reële bouwmogelijkheden en de zo nauwkeurig vastgestelde vraag naar woningen, is genomen. Op deze wijze wordt in sterkere mate dar. tot dusver rekening gehouden met plaatselijke en regionale behoeften en initiatieven op het gebied van de wo ningvoorziening en ook zal op deze wijze een evenwichtige opbouw van het totale pakket aan nieuw te bouwen woningen nagestreefd kunnen en moeten worden; uiteraard zal daarbij tevens gelet wor den op de landelijke verdeling van wo ningen over de diverse sectoren. De gemeente- en agglomeratiebestu- ren dienen erop te letten dat het nieuwbouwpakket zó samengesteld zal moeten worden dat o.a. het huisves tingsprobleem van de lagere inkomens groepen tot een oplossing gebracht wordt. Daarvoor noemt de bewindsman twet mogelijkheden: bouw van wonin gen met relatief lage stichtingskosten en nieuwbouw ten behoeve van gezin nen die naar een meer aan hun wensen en mogelijkheden aangepaste wijze van wonen uitzien (waardoor de doorstro ming bevorderd kan worden). Een in elke provincie in te stellen commissie zal voor de verdeling van rijkssubsidie voor de woningbouw een belangrijke taak krijgen. Deze commis sies worden gevormd door een lid van G.S., de inspecteur voor de volkshuis vesting. de inspecteur voor de ruimte lijke ordening, de hoofdinspecteur-di recteur van de arbeidsvoorziening en een vertegenwoordiger van de gemeen tebesturen. De minister kan pas rijkssteun voor een bouwplan definitief toezeggen als de héle procedure ter voorbereiding van het plan is doorlopen. Omdat de minister wel beseft dat de initiatiefnemers zo vroeg mogelijk wil len weten of hun plan rijkssubsidie krijgt toegewezen kunnen de inspec teurs van de volkshuisvesting namens de minister „principe-toezeggingen" doen. Aanvragen hiervoor zullen eerst door de commissies worden beoordeeld. Het is de bedoeling dat aan de hand j van dergelijke aanvragen tot een meer- I jarenprogramma wordt gekomen. Zo'n programma moet in het algemeen geba- seerd zijn op de uitkomsten van regio- i naai opgezette woningmarktonderzoe ken. Uiteraard zal het nieuwe systeem niet onmiddellijk integraal kunnen functio neren daarom zal gedurende een be paalde periode de nodige soepelheid bij de overschakeling worden betracht. Voor 1971 kan per provincie gerekend worden op ten minste 90 procent en voor 1972 op ten minste 80 procent van de voor 1970 in beginsel toegewezen aantallen woningwetwoningen. DEN HAAG Vanaf donderdag het verboden eet- en drinkwater te verkopen, welke cyclamaat (ten doel hebbende suiker te vervangen) bevat ten. Daarondr vallen de meeste zoet9tof- tablettn en vloeibare zoetstoffen. Om de zoetstoftabletten met cyclam- ten beschikbaar te houden voor suiker zieken en andere patiënten ls een uit zondering gemaakt. Op grond van de op de geneesmiddelenvoorziening zijn voorzieningen getroffen om de tablet ten aan de bedoelde patiëten te kunnen verstrekken, daar deze met de huidige leefgewoonten en het heersende voe- ingspatroon anders bedreigd zouden kunnen worden door ernstige afwijkin gen. Het koninklijk besluit bevat ook de bepaling, dat alle eet- en drinkwaren geen andere kunstmatige zoetstof dan saccharine mogen bevatten. LONDBN Politiekorpsen in Oost en Midden-Engeland hebben besloten tot een blokkade van de kust in hun gebied om te voorkomen dat er nog meer immigranten illegaal binnenko men. Onderdelen van het grootscheepse plan zijn: plotselinge controles op bootjes voor de kust, het doorzoeken van ge bouwen in verlaten kustgebieden en van vrachtwagens op stille kustwe gen. Vooral veeauto's worden veel gebruikt door de mensensmokkelaars. Aanleiding tot deze verscherpte poli tie-activiteit is de ontdekking, enkele weken geleden, van veertig Pakista- nen in een kelder in de stad Brad ford in Midden-Engeland. Zij waren kort ervoor illegaal aan land gezet op de Engelse oostkust, na via West- Duitsland naar Engeland te zijn over gebracht. Ook denkt men natuurlijk aan de voor een groot deel mislukte smokkelaf- faire van de Rotterdamse koopman T.eendert van der Staay en zijn negen Pakistanen, van wie er in juni twee in handen vielen van de politie in Londen. De twee andere Rotterdam mers, die bij de zaak waren betrokken werden ook gearresteerd. Zij wachten nog op berechting. De Britse politie heeft zich de afge lopen weken verzekerd van de hulp van de Nederlandse politie en van haar collega's in België, Frankrijk en West-Duitsland, met wie zij kort ge leden in Brussel heeft geconfe reerd. Wanneer men in die landen groepen mensen ziet uit het Britse Gemene best, gaat er een seintje naar de over kant van de Noordzee. Er bestaat ook nauwe samenwerking tussen de politie en de kustwacht in Engeland, de douane en de ambtena ren van de immigratiedienst die de paspoorten controleren in de havens en op de vliegvelden. Men rekent in Engeland vast op verde re illegale immigratiepogingen, nu misschien meer langs de zuidkust en langs de Engelse Westkust van Ier land uit. Ook de kust van Schotland is een mogelijkheid. DEN HAAG Met de Harwichboot, de laatst overgebleven vervoersmoge- lijkheid ter zee. gaan nu per dag nog zo'n zeven a achtduizend kistjes toma ten naar Engeland. Normaal zou de Ne derlandse tomatenexport naar dat land ADVERTENTIE roneei ROERMOND De Roermondse poli tie heeft de 25-jarige arbeider W. F. dinsdagavond aangehouden en ingeslo ten op verdenking van het plegen van een roofoverval op de Boerenleenbank in Roermond. Deze overval zou 17 juli op klaarlich te dag zijn gepleegd door de aangehou dene. Hij had de kassier van de bank be dreigd met een pistool en zodoende 5.200 buitgemaakt. De man ontkwam doch kon dinsdag worden gearresteerd, waarna hij tegenover de politie een be kentenis heeft afgelegd. Van het gestolen geld is niets meer over. In deze tijd een paar honderdduizend kistjes (van zes kilo) per dag hebben bedragen. In de haven van Dover wordt nog wel gewerkt, maar de Nederlandse groenten kunnen er niet heen doordat men ze in de havens van Zeebrugge en Duinkerken (Calais) niet meer aan neemt. De dagelijkse doordraai van tomaten is nu gemiddeld honderdduizend kistjes. De industrie neemt er, afhankelijk van haar capaciteit, een deel van op. Het Centraal Bureau van de Guinbouwvei- lingen schat de door deze toestand ver oorzaakte prijsdruk op 25 a 30 procenl wat voor de tuinders neerkomt op een inkomensvermindering met een hal miljoen gulden per week. Wel heeft men bij het centraal bu reau de indruk dat de tomatenaanvoe ren, door het minder gunstige weer va de laatste dagen, wat afneemt. Mis schien maar dat hangt van het we< in de komende dagen af zal de dooi draai daardoor ook wat verminderen. Tomaten zijn tot nu toe het enige Ne- delandse tuinbouwprodukt dat door d< staking grote schade lijdt. Onze kom kommerexport naar Engeland is ooi aanzienlijk, maar voor dit produkt kwam de staking juist op een gunstig moment. Met de vroege komkommers loopt het af, de late zijn er nog niet. Daardoor zijn de veilingaanvoeren klein, zodat men de portie die anders naar Engeland zou gaan nu niet hoeft door te draaien. Het binnenland en an dere landen kunnen haar opnemen Het exportpakket voor Engeland be vat verder witte kool en uien. Voor witte kool worden nu wel lage prijzen gemaakt, maar er is geen doordraai, uien, waarvoor het seizoen net is be gonnen, vinden hun weg wel naar an dere gebieden. Het Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wijk (PSP) heeft de minister van land bouw en visserij in dit verband ge vraagd te voorkomen dat fruit wordt doorgedraaid en vernietigd, en te zor gen dat er een produktieve bestemming aan wordt gegeven. AMSTERDAM Bij een inventari satie van hetgeen in de nacht van za terdag op zondag uit een a-otheek aan het Kattenburgerplein in Amsterdam aan verdovende middelen werd gestolen ls thans gebleken, dat ook 45 gram zwaar vergif is verdwenen. Hiervan is 10 gram strychnini nitras, dat bij inneming van slechts 2 a 3 milli- SS™ dodeliJk is. In totaal werd voor 200 gram verdovende middelen uit de apotheek, waarvan de deur was verbro ken, gehaald. De politie van het bureau Kattenburg vreest, dat de mensen die de verdoven de middelen, waaronder opium, gaar. gebruiken deze met de vergiften zullen mengen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5