MUZIKAAL MEESTERSCHAP OP ZOMER A VONDCONCER T 'n Avondje barok in Amerongen Revalidatie centrum wil niet achterlopen Leersum opnieuw sportief centrum van KA VB-ers r export TOMATEN albert heijn ,,/Je Hoogstraat" zoekt naar nieuwe samenwerkingsvorm Vleeseters op rantsoen Bestelwagen total-loss Rhenen goed voor de dag hij VEILING KESTEREN 360 VOETBALLERS IN DE GINKEL DSA-winnaars maakten trips Oni luinbouwhoeh VOLMAAKT GEWAAGD VOETBALTEST 20 JAAR Kwaliteitsklasse I WOENSDAG 22 JULI 1970 AMERONGEN Het is de organisatoren van de serie zomeravondcon certen te Araerongen weer volledig gelukt een programma te presenteren, dat alle vormen van de kritiek kan doorstaan. Het zal wel voornamelijk aan de connecties liggen die voorzitter H. Kalsbeek nog heeft uit zijn pe riode toen hij actief, zij het als amateur, muziek beoefende, dat de keuze van solisten elk jaar zo weloverwogen plaats vindt. Gisteravond waren het de jonge, veelbelovende en al op een opmerkelijk hoog peil musiceren de organist Ton Koopman en hoboïst Ku Ebbinge die het talrijke publie' verrasten met een heerlijk avondje frisse en weldadige barokmuziek. Na een studietijd aan het Haags Conservatorium bij Frans Brüggen (blokfluit) heeft Ku Ebbinge in Amsterdam bij Jaap Stotijn zijn hobo op een grandioze wijze leren bespelen en is hij momenteel één van de twee barakspecialisten in Ne derland wat hobomuziek betreft. Op beide instrumenten (blokfluit en hobo) liet deze jonge musicus dingen horen, die men nauwelijks voor mo gelijk houdt. Hij begon zijn optreden met de Hobosonate van Cima, waarvan de delen in elkaar overvloeien en waar door dit stuk een aaneenrijging wordt van muzikale en soms wat dromerige thema's. Afgewisseld door de orgelpartij die prachtig be scheiden werd vertolkt door zijn muzikale „maat" Ton Koopman was het een rustige maar heel mooie kennismaking. De „Corrente en Gagliarde" van Pesenti bestaat uit twee heel korte maar invrolijke stukjes die zo over enthousiast werden gebracht, dat hier en daar een klein slippertje op trad, maar de overgave en doorle ving was van dien aard dat juist daardoor een levensechte vertolking het resultaat was. In de Sonate voor blokfluit en basso-continuo van Loeillet was Eb binge een meester in het blokfluit- spel. Het is prachtig, ragfijne en glasheldere muziek, die in de goti sche gewelven schitterend over kwam. Technisch volmaakt en muzi kaal verrassend rijp was de voor dracht. Ku Ebbinge besloot zijn op treden en het hele concert met de sonate voor blokfluit en basso-con tinuo in C van G. F. Handel. Duidelijk is de verwantschap te horen met de orgelconcerten van deze componist maar hij toont in zijn schrijfwijze dat ook voor de kleine en vaak iele blokfluit vol waardige stukken zijn te schrijven. Ebbinge bracht het allemaal zuiver, vlot en met een zwierigheid. Handel eigen. De orgelmuziek van deze avond paste schitterend in het geheel. Daartoe had Ton Koopman zich dan ook beperkt tot componisten uit de periode 1562-1750. Geopend werd met de Fantasia in d van Jan Pie- tersz. Sweelinck, de Nederlandse componist en grondlegger van een eigen orgel school. Persoonlijk was ik benieuwd hoe Sweelinck op dit romantische orgel zou klinken, maar Koepman regis treerde, zeer weloverwogen en be naderde de barokklank aardig, hoe wel het hoofdklavier duidelijk een mildere toon liet horen dan gebrui kelijk is bij uitvoeringen van orgel muziek uit deze periode. Het was op en top Sweelinck: een thema dat fu- gatisch en met een oneindig aantal variaties wordt bewerkt, rijk aan versieringen. Freseobaldi was vertegenwoordigd met zijn Canzona Doppo 1' Espisbola. Deze componist werkte met kleine, zeer in het gehoor liggende thema- tjes die ongecompliceerd maar niette min zeer vakkundig langs en door elkaar heen buitelen en Ton Koop man wist er in zijn vertolking wel raad mee. Schitterend was het Kyrie en Of- ferboire van Francois Couperin. Hierin laat het orgel in de te gebrui ken registers (trompetten en ander tongwerk) duidelijk horen een blaas instrument te zijn en dat maakte de avond wat het programma betreft alleen al tot een prachtige eenheid. Het was duidelijk gewaagd dit stuk op dit orgel uit te voeren, want de romantische trompet is veel meer gesluierd dan bijv. de thans weer veelvuldig toegepaste Spaanse trom pet. Vooral het eohowerk vlak voor het eind van het Offerboire was meesterlijk geregistreerd. Koopman besloot met de Prelu dium en Fuga in d van Johann Se bastian Bach dat uitsluitend voor beide (hand)klavieren is geschreven. Het sloot in speelsheid precies aan bij het laatste deel van Loeiilet's so nate voor blokfluit, vlak daarvoor uitgevoerd. En juist deze kleine maar zeer belangrijke details maken zo'n avond tot een onvergetelijk ge heel en genoegen. Het is te hopen dat in de toekomst meer van zulke programma's ons te wachten staan, want dit is werkelijk muzikaal meesterschap, praktisch „aan huis" gebracht. De ruim hon derd belangstellenden zullen waar schijnlijk de geplande aanwezigheid van een clavecimbel die achterwege bleef, niet gemist hebben door de luchtige en bescheiden wijze waarop Koopman begeleidde. Toch willen we dit instrument ook nog wel eens in de Andrieskerk bij zo'n program ma horen. Het zal de barokke sfeer alleen maar verhogen en dat is ge woon een zaligheid. JAN HESSELS MULDER LEERSUM De Stichting Revalida tie-Centrum „De Hoogstraat" heeft haar jaarverslag over 1969 gepubli ceerd. De in dat jaar gehouden fusiebe sprekingen met het Algemeen Zieken huis Berg en Bosch te Bilthoven, door het bestuur en directie van „De Hoog straat", moesten in vergevorderd sta dium afgebroken worden. Door het feit van grote verschillen in de interne en externe structuur van beide inrichtin gen, bleek een vorm van samenwerking onmogelijk. Om haar medische en tech nische ontwikkeling niet achter te laten geraken, zjjn het bestuur en de directie zich inmiddels aan het heroriënteren om een intensieve samenwerkingsvorm met een allround algemeen ziekenhuis voor een klinisch revalidatiecentrum te vinden. Hiervoor 1s uit het bestuur en de di rectie een structuurcommissie in het le- RHENEN Dierentuinen zjjn re gelmatige afnemers van vlees, dat is afgekeurd voor menselijke consump tie. Het dierenpark van Ouwehand betrekt dit vlees van de slachthuizen uit de eigen regio, de zuidoosthoek van de provincie Utrecht, de tegen over de Grebbeberg gelegen Betuwe en de Zuid-Veluwezoom. Dat betrek ken van vlees is sinds enkele dagen echter een „betrekkelijke" zaak ge- wofden, want er is grote schaarste ontstaan. Zelfs pogingen van Ouwo- hand om vlees over te nemen van „Artis" en „Bijdorp" zijn mislukt, omdat plotseling hetzelfde probleem de kop opstak. De oorzaak van de mondjesmaat ligt volgens de directie van Ouwe hand in het overigens heuglijke feit, dat de Nederlandse veestapel van steeds betere kwaliteit wordt. Ziek ten onder het vee komen veel minder voor dan vroeger. Wanneer de koeien van de stal naar het weiland gingen dan „sneuvelden" er heel wat dieren aan de gevreesde kopziekte. Die koeien verhuisden allemaal naar de dierentuin, maar van kopziekte hoor je praktisch niet meer. omdat dank zij de uitstekende voorlichting iedere veehouder nu al wel weet hoe hij zijn kostbare dieren er van kan vrijwaren. De vleeseters van Ouwehand zijn al met al voorlopig op rantsoen ge let. ven geroepen, In het wezenlijke belang van de meest ernstig getroffenen die gerevalideerd kunnen worden, is in verband hiermede ook met de Rijks overheid overleg gepleegd. Het bestuur en de directie menen dat „De Hoogstraat" alleen dan haar onbe twist belangrijke plaats in het revalida- tiebestel van Nederland kan blijven waarmaken, wanneer er op korte ter mijn een duidelijk gesteld toekomstplan kan worden ontwikkeld. In zijn algemene beschouwing consta teert directeur-geneesheer, de heer A. Verkuyl, dat de ernst van de aandoe ningen van de patiënten in 1969 hoger lag dan in het voorgaande jaar. In to taal werden 427 patiënten opgenomen, terwijl er 431 ontslagen konden worden. De gemiddelde opname duur van de 56 kinderen bedroeg een 191 dagen. Door gebrek aan plaats en door een krappe personeelsbezetting in de relevante sec tor enerzijds en door de wat betere in zichten in de revalidatiemogelijkheden en -onmogelijkheden anderzijds, is men gedwongen om een strengere selectie toe te passen. Een groep patiënten zal een „strenge re" observatie en een intensievere be geleiding krijgen door een team, dat zo doende op tijd kan beslissen de revali datie al dan niet voort te zetten. Onder de opgenomen buitenlanders, heeft het revalidatiecentrum ook een vijftal Biafraanse jongemannen kun nen opnemen. Het revalidatieproces is een succes geworden, zodat de Biafra- nen medio januari 1970 door bemidde ling van de Stichting Bijstand Buiten landse Studenten een verdere opleiding in Nederland konden gaan volgen. Door bemiddeling van de Sociale Dienst konden de voorzieningen van 56 rolstoelen, 17 auto's en 10 andere ver voermiddelen gerealiseerd worden. Bij de mytylschool toonde het leerlin genbestand een steeds duidelijker wor dende tendens van een verschuiving van enkelvoudig gehandicapten naar een groter aantal meervoudige gehandi capten. In verband met deze verschui ving zal een maatregel getroffen wor den om een extra leerkracht voor het onderwijs aan bedpatiënten en meer voudig gehandicapten aan te stellen. Het totaal aantal leerlingen bedroeg medio juni 36. Veilingsvereeniging „Resteren en Om streken". D.d. 20 juli 1970 waren de prjjzen als volgt: Frambozen: EI 65—75 per doosje a 250 gram; I 4250 per doosje a 250 gram. Kruisbessen: EI 3644 per doosje a 250 gram; I 2430 per doosje 250 gram; EI 110—125 per kg; II 20—45 per kg. Rode bessen: EI 3545 per doosje k 250 gram; I 2030 per doosje k 250 gram; EI 6085 per kg; I 5053 per kg. Zwarte kersen: EI 165—180; I 110—130. Wenkersen: EI 195—225, I 170—190. Bast. Dikke: EI 150—170, I 110—135. Zwarte besen: 155165 per kg. Appelen: Goudreinette: I 6575: 4655; T 7585: 56—63. Jonathan: I 60—70: 65—66; I 70—80: 66—70. Golden De licious: 6070: 52—62; I 70—80: 62—72. Prinsessebonen: EI 130145 per kg. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. SCHERPENZEEL Op de voor- rangskruislng Willaerlaan-Eikenlaan in Scherpenzeel heeft zich gistermorgen om negen ur een hevige botsing voor gedaan waarbfj een bestelwagen van de firma Leertouwer uit Bameveld to taal werd vernield. De chauffeur van deze auto, de heer H. uit Lunteren, gaf geen voorrang aan een vrachtauto bestuurd door de heer B. uit Scherpenzeel, die in de richting Achterveld reed en dat had een enorme klap tot gevolg. De heer H. kon nadat hij door een arts was verbonden naar' huis terug keren. De vrachtwagen geladen met melkbusen liep weinig schade op. LEERSUM In Leersum wordt ook dit jaar weer een kNVB-kamp gehouden voor jeugdige voetballers. Directeur Van Dam van Vakantiehuis „De Ginkel" zal van 27 juli tot en met 8 augustus zjjn kampterrein weer bevolkt zien met KNVB- ertjes, die twee weken lang sport en spel zullen beoefenen. De eerste groep onder leiding van de heer G. Jongerden slaat haar tenten in de week van 27 juli tot en met I augustus in Leersum op, terwijl kampchef Chr. Toet van 3 tot en met 8 augustus met zjjn pupillen op „De Ginkel" verblijft. De hoofdschotel van de programma's bestaat hoe kan het ook anders uit voetballen op het terrein van de gastvrije plaatselijke voetbalvereniging HDS. Daarnaast wordt er tafeltennis en voleybal bedreven terwijl de avond uren zulen worden gevuld met diverse spelen. Een van de voornaamste attracties voor de jongens is de voetbaltest, waar bij men een aantal proeven moet afleg gen. Zij die het vereiste aantal punten behalen komen in het bezit van een di ploma, waarop de punten staan ver meld. Donderdagavond wordt er een film vertoond, voorafgegaan door een optre den van een elite-schermgroep van de Amsterdamse schermschool W. v.d. Berg. waaronder enkele leden die deel uitmaken van de equipe, die dit jaar de Nederlandse titel behaalde op de degen. Vrijdagavond zorgen de jongens zelf voor een daverend sluitstuk van de week. waarbij men terzijde wordt gestaan door een uitstekende band. De eerste groep wordt verwacht op maandagochtend 27 juli en bestaat uit de verenigingen De Kennemers' Bever wijk, SVW Gorinchem, Union/Nijme gen, OSV/Amsterdam, KRV'Katwijk a/d Rijn, KFC Koog a d Zaan en BWS/Gelderingen. De leiding in die week is in handen van kampchef G. Jongerden uit Amsterdam, die dit werk al meer dan twintig jaar verricht voor de jeugdsportkampcommissie van de KNVB. Kampchef Chr. Toet uit Den Haag neemt de tweede week voor zijn reke ning (die begint op maandag 3 augus tus) met de verenigingen Germinal/Rot terdam, Sportclub Eefde/Eefde, DSK/ Haarlem, Sportclub Voorne/Brielle, Sur- huisterveen, Terneuzen en Vlissingen. Het totaal aantal deelnemertjes be draagt 360. De eerste week komen er 170 en de tweede week 190 jongens met hun leiders naar Leersum. Niet alleen Leersum heeft overigens KNVB-ertjes op bezoek, maar ook Hoek van Holand (7 weken), Zeist/Sportcen trum (7 weken) en Baam (2 weken). In totaal bezoeken 4000 voetballertjes deze zomer de KNVB-kampen. 0 Twee schermers van de Amster damse school v.d. Berg in actie tijdens een sabelpartij. Op de donder dagavonden komen de hoofdstedelijke sportlieden naar Leersum om een de monstratie te geven voor de jeugdige voetballers. RENSWOUDE De DSA-jongens, die in het afgelopen winterseizoen in de prijzen zijn gevallen hebben de reizen naar Zuid-Limburg, Duitsland, Oosten rijk en Italië welke zij gewonnen had den, gemaakt. De senioren-winnaars Gert v. d. Broek en Jan Rijnders maak ten een fantastische reis naar Italië en Oostenrijk. Samen met de leider van DSA, de heer Dirksen, en nog enkele andere jongeren. In Oostenrijk bezoch ten zij de hoofdstad van Tirol, Innsbruck en Gries. Hiervoor hadden de junioren Henk v. d. Broek, Dik Lam, Hans Hee- rink en Anton Diepeveen een driedaagse reis door Duitsland gemaakt. Via Dus seldorp ging het naar Wuppertal waar een tocht werd gemaakt met de „zwe vende trom". De pupillen-winnaars Jan Stutvoet, Henk Veldhuizen, Johan v. Ingen en Martin Diepeveen maakten een tweedaagse treinreis naar Zuid-Limburg. DSA-leider Dirksen die deze topprijzen voor de DSA-winnaars beschikbaar had gesteld heeft de winnaars hiermee veel plezier gedaan. RHENEN De in de gemeente Rhe nen gehouden lijstcollecte ten bate van het Anjerfonds 1970 heeft f 1072,15 op gebracht. Dit is ruim honderd gulden meer dan vorig jaar. De inzameling werd verzorgd door leden van de plaat selijke zang- en muziekverenigingen en door leden van de christelijke instuif. L Er is volop werk aan de winkel. Het is. thans wieden, schoffelen, gras- maaien, planten aanbinden, planten uit zetten en bij aanhoudend droog weer sproeien. eVrgeet niet de Rododen drons en Azaleastruiken geregeld water te geven. Deze vormen nu de bloem knoppen voor het volgend jaar en mo gen dus geen gebrek aan water hebben. Doen! Ook de fruitboompjes vragen onze aandacht: de leibomen moeten worden aangebonden, het waterlot verwijderen en de „Zomersnoei" moet toegepast worden. In dit verband wijs ik erop. dat de beredeneerde snoei van het vruchthout bij de pitvruchten (perziken, abrikozen etc. etc.) wordt toegepast in de zomer en in de winter* en naar deze jaargetijden verdeeld wordt in een zo mersnoei en wint.ersnoei. Onder de lei bomen komen meerdere vormen voor, o.a. U-vorm, vlakliggend snoer, enkele en dubbele palmetten, palmet-Candela- ber, waaiervorm, etc. De „vakman-tuinman" weet de ge dragingen van deze vormbomen en dus ook de snoeiwijzen die toegepast moe ten worden. Hij is de man die zulk snoeiwerk moet uitvoeren. Een ama teur-tuinier kan dit stuk vakwerk niet uitvoeren, 't zou op een zware misluk king, op „knoeiwerk" uitlopen. Het snoeien van vorm- en leibomen vereist een gedegen vakkennis, men moet zo wel theoretisch als praktisch zeer goed geschoold zijn. Begin dus niet zelf te knoeien en te prutsen, doch laat een „vakman snoeier", die de snoeimethodes onder de knie heeft, uw vorm- of leibomen be redeneerd snoeien. Snoeien is een vak apart. Het geld dat u aan een „vak man-snoeier" besteedt levert zeer hoge rente op. In meerdere tuinen(tjes) zijn de „Grasanjers", na een paar jaar vastge staan te hebben te wild geworden, te los van omvang en de stengels liggen over de grond. Om de drie jaar moeten Grasanjers opgenomen en opnieuw ge plant worden. Scheur de plant in stuk ken en planten deze opnieuw uit. Zet de AH verlaagt de prijs door export-stop KOMKOMMERS PrUzen gilden t/m zaterdag 25 julL planten tót aan de onderste groene blaadjes in de grond, drie stukken bij een geeft spoedig weer een stevige plant. Na het planten ruim water ge ven. Pelargoniums (geraniums) kunnen nu al wel gestekt worden. Het kan ook de volgende maand nog wel, doch om flinke planten te krijgen is het beter het nu te doen. Neem stekken van ongeveer 8 cm lengte, verwijder de onderste bla deren. Snij de stekken juist onder een blad af met een scherp mesje. Laat de stekken een paar uur uit de zon! opdrogen, want het is beter dat de snij- wond wat aandroogt. De stekken zullen dan niet rotten. Zet de stekken in een kistje op pol ten, gevuld rnet gezeefde bladgrond vermengd mei flink wat rivierzand (metselzand) en hou de stekken uit dc zon. Giet niet te veel op de grond, het blad geregeld sproeien. Zijn de stekken beworteld, dan worden deze opgepot. Toevallig zag ik een „kamer-azalea" die onder een struik was gezet. Dat geeft mij aanleiding om het volgende te zeggen: Onder een struik of heester staat zo'n plant te donker, op een don kere plek zal de plant geen bloemknop pen vormen. Een kamer-azalea moet buiten op een plek staan waar de felle middagzon haar niet beschijnen kan. Echter mag men haar de morgenzon én de late namiddagzon niet onthouden. De plant moet wel licht hebben, doch niet de felle, brandende zon. Bij warm weer flink gieten en de bladerenkroon be sproeien. Zet de bemesting na half augustus stop Die goede zorgen, aan haar be steed, zullen ruim beloond worden. Heeft u hulst in de tuin staan die min of meer als piramideboompje wordt gekweekt? Deze moet haar vorm behouden en moet dus nu geknipt wor den. Snoei de uitstekende takjes met een snoeischaar in. We zien soms dat zo'n mooi boompje met een heggeschaar gefatsoeneerd wordt, doch dat is niet zoals het zijn moet. Het knippen met een heggeschaar maakt, dat er veel hal ve bladeren ontstaan en dat is een le lijk gezicht. Perziken hebben nu veel water nodig. Juist bij het zwellen der vruchten heb ben ze heel veel water nodig. Niet maar zo af en toe eens een gieter water doch verscheidene emmers vol tege lijk. Men maakt rondom Je boom, zover als men denkt dat de wortels komen, een afdamming, het water kan dan niet weglopen. U zult het ondervinden, dat u groot succes heeft wanneer de perzik boom volop water wordt toegediend. Zijn de Riddersporen uitgebloeid en heeft u de uitgebloeide bloemen steeds verwijderd, dan zuJ'en ze voor de twee de maal weer bloeien. Heeft u dat niet gedaan, dan komt er over het algemeen van een tweede bloei heel weinig te recht. Het gebeurt nogal eens dat de prei wordt aangetast door de preivlieg. Over het algemeen is daar heel weinig tegen te doen. Alleen wanneer diep ge plant is, kan het gewas juist onder de grond worden afgesneden. Met het groene loof worden dan ook de prei- vliegen vernietigd en er zullen vlug ge noeg weer bladeren bij komen. Rest mij nog mevr. J. C. de L.-v. B. van antwoord te dienen. De Winter- vuurpijl (Veldheimia) is een bolgewas en moej in september worden opgepot in een voedzaam grondmengsel. Aan uw verzoek- zal worden voldaan. Ik zal tij dig de kweekwijze uitvoerig beschrij ven. Het staat genoteerd! Dank voor uw schrijven; dat geeft de burger moed om op de ingeslagen weg voort te gaan. Dank u!. E. J. Grijsen-Rhenen

De Vallei | 1970 | | pagina 6