Wethouder Koets legt functie neer HONDSE BEHANDELING Rijkspostspaarbank rente tot 7% Vijf kwartier Feliciano Duizenden reacties op Radio Tour de France „Politiek is kiezen tussen emotionele zelfbevrediging en het willen bereiken van bepaalde concrete zaken Veel pop in Midweek LERAAR, AMBTENAAR, JOURNALIST, BESTUURDER Documentaire over Maya's VANAVOND „Met gemengde gevoelens", zegt dr. P. J. Koets, „ik weet natuurlijk wel dat dit een cliché is. maar ik gebruik het toch. Waarom?, omdat cliché's vaak zo juist zijn, vandaar ook dat ze zo vaak worden gebruikt, nietwaar? Ik neem dus met gemengde gevoelens afscheid als wethouder van Amsterdam". Dr. Koets, acht jaar wethouder voor onder wijs in Amsterdam, maakt van zijn antwoorden een college, onderstreept met theatrale gebaren. Het lijkt voortdurend of hij zich tot een breed publiek richt. „Ik zeg niet: godzijdank dat het erop zit, maar ik zeg ook niet: Oh, wat verschrikkelijk dat ik weg ga. Kijk, er is één centrale zogenbarende vraag: Of je voert in een grote gemeente een fi nancieel beleid dat eigenlijk nite helemaal ver antwoord is; of je geeft minder geld uit waardoor je voorzieningspeil achteruit loopt, wat helemaal niet verantwoord is. Dat is het dilemma van Amsterdam, wat je als bestuurder van zo'n stad een frusterend gevoel geeft. Het jarenlang over leg met de Rijksoverheid heeft wel iets opgele verd. maar er komen toch voortdurend voorzie ningen in de knel. ACHTERBLIJVEN P.v.d.A. INDONESIË ;K!AX349 V programma os TELEVISIE TELEVISIE RADIO WOENSDAG 22 JULI 1970 „DE SLEUTELAAR" VAN ADAM VERTREKT Nieuw Links is natuurlijk wel een plus punt". Je moet in de politiek kiezen tussen emotionele zelfbevrediging en het wil len bereiken van bepaalde concrete din gen. Het is niet heroïsch en het gevaar van het compromis dreigt, maar een politicus moet de realiteit en de ideali teit van twee kanten aan zich voelen trekken". „Veel genoegen heb ik daarentegen beleefd aan het werken in een colle giaal bestuur. Als je met acht mensen met een redelijk denkvermogen van ge heel verschillende politieke richting tot een bepaald besluit komt, heb je toch het idee dat je de plank nooit al te ver mis kunt slaan. Ook in de raad en dfe commissies heb ik altijd plezierig kun nen werken". l)r. Koets is in die raad erkend als de ritatenkoning, bij voorkeur van Griekse of Romeinse dichters. Zijn eigen meest geciteerde uitspraak is nog steeds: „Ik voel mij grotelijks belazerd", wat hij opmerkte over het optreden van minis ter Beernink bij het ontslag van burge meester Van Hall. Dr. Koets noemt de toekomst van Amsterdam geen zaak zonder zorg, om dat de economische expansie achter blijft in vergelijking met alndere delen van het land. „In Rotterdam ligt de problematiek anders, want daar hoeft men zich geen zorg te maken over de welvaart. Daar heeft men wel zorgen over de vraag of het nog wel de moeite is te wonen en te leven in een dergelijke zakelijke, saaie omgeving. In Amsterdam is het pro bleem kwellender omdat hier ook de economie nog zorgen baart. Ik was voor de vestiging van Progil in Amsterdam. De welvaart moet groot genoeg zijn om het welzijn mogelijk te maken. „Voor Amsterdam geldt het oude woord: de gebreken van de deugden tellen mee. Het maakt de stad geweldig boeiend. Het is helemaal geen wonder dat de stad rebelse en weerbarstige lie den aantrekt". „Als het om geestelijke bewogenheid gaat, loopt Amsterdam altijd voorop. De stad beheert een indrukwekkend erf deel, maar men moet zich wel bedenken dat de voorsprong niet vanzelf blijft. Vooral in de dienstverlenende sector zal men het moeten zoeken". „Ik vind dat ik wat vrijmoediger over Amsterdam kan spreken omdat ik geen echte Amsterdammer ben. Ik weet ook dat men kritischer tegenover het eigen denken moet gaan staan als men ouder wordt. Misschien ook dank ik zo, omdat ik oud ben. Oude mensen die kramp achtig met de jeugd willen meedoen om jong te lijken, vind ik lachwekkend en verachtelijk, Echtheid is het kardi nale punt. Zonder dat verliest men het respect. Wat vindt dr. Koets, die als curator van de Universiteit van Amsterdam midden in de studentenproblematiek •taat van de huidige jeugd. Weinig dingen zijn zo gevaarlijk als Peter John Koets werd in 1901 uit Zeeuwse ouders geboren in de Amerikaanse staat Georgia. In 1929 promoveerde hij cum laude tot doc tor in de klassieke letteren. Hij werd leraar in Indonesië en vlak voor de oorlog hoofdambtenaar op het departement van onderwijs en eredienst in Djakarta. Na de oorlog werd hij directeur van het kabinet van luitenant-gene raal dr. Van Mook, voor wie hij gro te bewondering had. In de jaren dertig was hij lid van de Stuwgroep die onafhankelijkheid voor Indo nesië bepleitte. Tijdens de oorlog werd dr. Koets als een der eersten te werk gesteld aan de dodenspoor- lijn in Birma, waar hij Wim Kan goed leerde kennen. In 1951 werd dr. Koets hoofdre dacteur van Het Parool. Toen hij zich na tien succesvolle jaren wilde terugtrekken op Schouwen (Elle- meet), waarvan de familie stamt, deed de P.v.d.A. een dringend be roep op hem het wethouderschap voor onderwijs in Amsterdam op zich te nemen. Na acht jaar legt dr. Koets op 31 augustus te 24.00 uur deze functie neer, om wederom en nu definitief af te reizen naar Ellemeet. Dr. Koets bracht vier carrières le raar, ambtenaar, journalist en be stuurder tot een goed einde. de generalisaties van een oude heer over de jeugd. Als ik er heel voorzichtig iets over zeg, merk ik allereerst op dat ik de bewogenheid voor algemene vraagstukken van de jeugd een heel duidelijk pluspunt vind. Naast de crea tieve ontevredenheid, maak ik me wel eens zorgen over het anti-intellectuele bij veel uitlatingen, het conformisme, de grote zorg om precies op de buur man te lijken en vooral geen andere mening dan andere jonge mensen te hebben. Die uniformiteit in kleding, haardracht en meningen vind ik wel eens wat beangstigend. De wil tot waarheid noem ik positief, maar ik schrik wel eens van het gebrek aan wil om tot een gedachtenwisseling te ko men. „Kijk, als krakers een leeg pand be zetten, ligt het niet zo op mijn weg om te roepen: oh schand, oh schand! Er kan een gevaar in zitten volgens de ste riele letter van de wet te handelen. Aan de andere kant is het niet juist te zeg gen: ik doe wat recht is voor mijn eigen groep, want dan wordt het een strijd van allen tegen allen, kortom chaos". Hoe voelt Koets zich in de PvdA van Den Yyl, Vondeling, Van Lammers, Van der Louw? „Ik heb me oprecht verheugd in de oprichting van de PvdA in 1946 en ik voel niet de minste neiging te bedan ken, al was het alleen al omdat ik geen andere partij zou weten. Aan DS'70 heb ik geen behoefte. De fout in Nederland is vaak dat men een partij zoekt waar mee men het honderd procent eens kan zijn. Dat is onmogelijk. Als er een par tij is waarmee je het voor zestig pro cent eens bent, is dat al prachtig, dan moet je daar lid van worden. „Dat neemt niet weg dat ik de ont wikkelingen wel eens met bezorgdheid gadesla. De centrale overtuigingen van Nieuw Links zijn niet de mijne. Als het congres destijds een resolutie had aan genomen om uit de NAVO te stappen, dan had ik wel meteen bedankt. Dat is een essentieel punt voor mij. „Ik vrees dat een terugkeer tot het zuivere socialisme tot politiek puritei nisme zal leiden. Men veroordeelt zich zelf daarmee tot een oppositionele hou ding, tot politieke steriliteit. De PvdA heeft gezegd: nit meer met de KVP. Wie wordt daardoor geschaad? Ik zie nog geen verkiezingsnederlaag voor de confessionele partijen. De vitaliteit van Indonesië, zijn eerste liefde. „Sinds 1964 heb ik altijd het beeld voor ogen als ik aan Indonesië denk van een roepia op zijn kant. Soms dacht ik: hij ligt definitief plat, maar sinds 1965 heb ik toch weer het vertrouwen dat hij ten minste weer op z'n kant valt, dat Indonesië zich zal ontwikkelen tot een onafhankelijke rechtsstaat, met een regering die zich inzet voor de ge wone man. „In 1965 was ik er het laatste met een handelsmissie. Typerend is de uitdruk king die de gewone man gebruikt als hij het over de Nederlandse tijd heeft. Men zegt dan: in de normale tijd. Daar mee wordt niet bedoeld dat men een nieuwe gouverneur-generaal wilde, maar wel dat men een vaste, redelijke rijstprijs terug wilde. Als Soekarno die uitdrukking hoorde, werd hij razend: de abnormale tijd, bedoel je, brulde hij dan." Dr. Koets zal in Ellemeet nog her haaldelijk met zijn Indonesische verle den worden geconfronteerd, want hij wil in alle rust zijn oude plan uitvoeren om te boek te stellen wat hij in de roe rige jaren 19451950 daar beleefde. „Ik wil mijn tijd niet alleen improvi serend doorbrengen. Zeker zal ik mijn oude liefde, de klassieken weer ter hand nemen. En dan iets heel simpels: ik ga weer volpp kranten lezen, want ik vind het heerlijk om alles in een krant te lezen. Iedereen zou tenminste twee kranten moeten lezen. Ik maak me ove rigens wel zorgen om de toenemende eenvormigheid". Hoe typeert dr. Koets aan 't eind van vier carrières zichzelf? .Onlangs had ik een niet onaardig ge sprek met wat kabouters. Aan het slot riepen ze min of meer verwijtend: Maar u bent een sleutelaar aan het bestaan de. Die naam wil ik wel als aanduiding aanvaarden. Ik heb een diep wantrou wen tegen ieder die de absolute waar heid opeist en tegen mensen die roepen: al het bestaande moet weg". KEULEN Een vindingrijke in woner van de Westduitse stad Keu len, die naast zijn familie en een omvangrijke hoeveelheid koffers, ook nog zijn twee honden mee op vakantie moest nemen, kwam na veel piekeren met deze .hondse" oplossing uit de bus. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Via de radio zult u vanavond vijf kwartier kunnen luisteren naar de beroemde zanger en gitaar virtuoos José Feliciano, en wel van acht uur tot kwart over negen op Hilversum 2. Het gaat hier om de opname van het concert dat Feli ciano op 29 mei jl. in het Olym pisch t Sad ion te Amsterdam gaf. „Midweek" van vanavond bevat een resumé van in de loop der tijd bij haar opgetreden popgroepen. Het betreft hier opnamen die al eens uitgezonden zijn, maar ook veel materiaal dat nog niet eerder op het scherm is geweest. Engeland is het meest vertegen woordigd in deze rij, met „Humble- bums", „Circus", „Juicy Lucky", „Michael Chapman" en Roy Har per". Verder de Nederlandse groepen „Amsterdam" en „Opus" (uit Am sterdam en Maastricht), de Ameri kaanse groep „Sir Douglas Quintet" en de recentelijk opgetreden groep „The Johnstons" uit Ierland. (19.04 - 19.56 uur Nederland 2.) De Vara-televisie zendt vanavond een documentaire uit over de Maya's, het merkwaardige, geheim zinnige volk dat ongeveer 700 na Chr. tot grote bloei kwam en dat in de zestiende eeuw ten onder ging. Een handjevol nazaten leeft nog in de Mexicaanse binnenlanden. Zij bewaren de oude gebruiken, de cul turen, de voorwerpen. De samenstel lers van deze documentaire hebben deze mensen (Lakandonen) opge spoord en met de camera geregis treerd. Deze Duitse documentaire is gemaakt door Wilhelm Helmer, met adviezen van dr. Dieter Eisleb. (21.35 - 22.05 uur Nederland 2). Het programma, dat de NOS-radio gedurende de Tour de France van 26 juni tot 19 juli onder d'e titel „Radio Tour de France" via Hilversum 3 heeft uitgezonden, is door een groot aantal luisteraars met instemming ontvangen. Dat blijkt uit de honder den telefonische en de ruim 6000 schriftelijke reacties, die de afgelo pen 3 weken naar aanleiding van het programma bij de NOS zijn binnen gekomen. De reacties, waarvan een aantal afkomstig was uit België en Duitsland, bestonden uit spontane adhesiebetuigingen, suggesties, aan vragen om verzoekplaten en verzoe ken om meer programma's met een dergelijke opzet. Het programma „Radio Tour de France", waarvoor de NOS de zend tijd op Hilversum 3 van 13.00 tot 17.00 uur op werk- en zaterdagen van de betrokken omroeporganisa ties had overgenomen, bevatte lichte muziek, afgewisseld door informatie over de Tour de France in de vorm van berichten, verslagen en recht streekse reportages. Het was de eer ste keer, dat een dergelijk, rondom de Tour de France opgebouwd, da gelijks radioprogramma in Neder land werd uitgezonden. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om in „Radio Tour de France" een proef te nemen met de zgn. horizontale programmering op Hilversum 3, hetgeen betekende, dat op een vast uur steeds een vaste presentator was te horen. Deze pre sentatoren (disc-jockey's) waren Joost de Draaijer (van 13.00 tot 14.00 uur), Eddy Becker (van 14.00 tot 15.00 uur), Lex Lammen (van 15.00 tot 16.00 uur) en Herman Stok (van 16.00 tot 17.00 uur). De coördinatie was in handen van Joop de Roo, chef lichte muziek van de NOS-ra dio. De 4 disc-jockey's verzorgden in „Radio Tour de France" ieder in to taal 20 programma's van een uur. In elk van deze programma's werden NEDERLAND 1 18.45 NOS: Pipo de Clown. 1855 (K) Journaal. 19.04 (K) Puffenstuf, TV-serie voor de jeugd. 19.30 CVK/IKOR/RKK: Kenmerk: de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 Uitzending Stichting Socutera. 20.25 NOS: Experiment in Terror - De stem in het duister, speelfilm. (Rijkskeuring: 18 jaar). 22.25 Studio-Sport. 22.50-22.55 (K) Journaal. NEDERLAND 2 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 VARA: Midweek: jongerenpro gramma. 20.00 NOS: (K) Journaal. MACH. EEEE 20.20 VARA: (K) De Virginian, TV- Western. 21.35 (K) Verzonken steden - levende Goden, documentaire over het oude volk der Maya's. 22.05 HIRO: HIRO-Magazine, met sport, kunst en medische rubriek. 22.25-22.30 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND 1 (Regionaal programma: NDR: 18.00 Cultuurspiegel. 18.30 (K) Actualitei ten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-magazine. 19.26 (K) Mei- ne Schwiegersöhne und ioh, TV-se- rie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.00 (K) Die Alpen - Brücke Europas, TV-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute en nieuws. 19.25 (K) Mein Freund Ben, TV-serie). 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Einige Tage im Leben des Axel Springer, film. 21.05 (K) Spelprogramma. 22.20 In terview mit der Geschichte, docu mentaire uitzending. 22.55 (K) Jour naal, commentaar en weerbericht. DUITSLAND 2 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Westlich von Santa Fé, TV-se rie. 19.10 John Klings Abenteuer, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actuali teiten en weerbericht. 20.15 (K) Ac tuele kroniek. Aansluitend: Nieuws. 21.00 Berliner Antigone, hedendaags TV-spel. 22.10 (K) Nieuws en weer bericht. 22.20 (K) Chansons. 22.50 Einde uitzending. gemiddeld 15 grammofoonplaten ge draaid, zodat het totaal aantal keren, dat in „Radio Tour de France" een grammofoonplaat ten gehore werd gebracht, kan worden gesteld op on geveer 1200. De NOS-reportages van de Tour de France werden dit jaar voor het eerst verzorgd door een gecombi neerde radio- en televisieploeg, die onder leiding stond van de televisie regisseur Martijn Lindenberg. De verslaggevers waren Fred Racké (ra dioverslag), Jean Nelissen (televisie commentaar) en Theo Koomen (ra dio- en televisiecommentaar). Pro ducer was George Tor. Coördinator in Hilversum voor wat de radiore portages betrof wa6 Ben Dingerdis. De NOS-ploeg in Frankrijk werd gedurende vrijwel de gehele Tour de France-periode gehandicapt door een staking onder een deel van het technisch personeel van de ORTF, de Franse radio en televisie. Als ge volg van deze staking werd het tot stand brengen van rechtstreekse verbindingen ten behoeve van de Tourreportages ernstig bemoeilijkt. Desondanks slaagde de NOS-ploeg erin om niet minder dan 172 radiore portages en nabeschouwingen voor de microfoon te brengen. De afdeling Studie en Onderzoek van de NOS heeft een onderzoek in gesteld naar de beluistering van ..Radio Tour de France". Door mid del van dit onderzoek dat bestond uit een mondelinge ondervraging van een representatieve groep van 600 personen, hoopt men de aard en de grootte te kunnen vaststellen van de belangstelling voor het Tourpro gramma, terwijl men tevens hoopt antwoord te kunnen vinden op vra gen als op welke zenders het luister publiek van „Radio Tour de France" anders afstemt en welke elementen van het programma als aantrekke lijk worden beschouwd. De resultaten van dit onderzoek zulen over enkele weken bekend zijn. NEDERLAND 1 15.30-16.30 VARA: (deels in kleur): Vakantieprogramma. DUITSLAND 1 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Die Mütze, detec tivefilm. 11.30 Actuele kroniek. 12.20 Otto, der Klavierstimmer, TV-serie. 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Nieuws. 16.40 Voor de kinderen. 17.25 Muzikaal intermezzo. 17.35 Die renfilm. 17.55-18.00 Nieuws. DUITSLAND 2 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Skat en muziek. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte gram.muz. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 Stereo: Lichte gram.muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Ra dio Kamerorkest: klassieke en mo derne muziek. 9.35 Waterstand. 9.40 Waar zijn onze kinderen gebleven: programma rondom jongeren en hun vakantie. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00- 11.02 Nieuws). 11.30 Rondom 12: Pro gramma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Modern plat teland. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 't Muzikantenuur: I. Mono: Beiaard concert; II. Idem; III. Stereo: Radio koor: oude koorwerken: IV. Stereo: Viool en piano: moderne muziek. 14.30 We noemen ze Rijksgenoten: gesprek over de bosnegers in Suri name. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Sans Rancune: platen programma. 17.30 „O" - een rondje radio. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Lichte orkestmuziek en instrumentaal kwartet. 19.00 Ama teurs musiceren: Harmonie-orkest DSM. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: gesprekken over de litur gie. 19.50 Memo: nieuwe theologische en aanverwante literatuur. AVRO: 20.05 Stereo: La Bohème, opera van Puccini door koor en orkest van de RAI te Rome en solisten. 22.00 003 cabaretprogramma. 22.30 Nieuwe 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojour naal. 22.55 Tout a toi: informatief programma uit Parijs. 23.20 Stereo: Uit het land van de rijzende zon: he dendaagse Japanse kamermuziek. 23 3-24.00 Nieuws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het leven de woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nieuws). 8.11 Voor de jeugd. 8.30 Nieuws. 8.32 Touringclub: tips en informaties voor de vakantie. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de vrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogi sche lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: geva rieerd programma. (12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualitei ten). 14.00 Stereo: The Kilima Ha- waiians Show. 14.30 Stereo: Kamer muziek uit heden en verleden (opn). 15.00 Gereformeerde middagdienst. NOS: 15.30 Skivatoon: informatie over nieuwe langspeelschijven. (16.00-16.02 Nieuws). 16.15 Meer over minder: informatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. NCRV: 17.45 Stereo: Lichte gram.muz. 18.00 Tijd vrij voor mu ziek in vrije tijd: A. Koorzang; B. Accordeonorkest 18.30 Nieuws 18.41. Hier en Nu: actualiteiten. 19.00 Ste reo: Koorzang. 19.15 Stereo: Leger des Heilskwartiei(gr). 19.30 Ont voerd-, een radiospel voor de zomer avond. 21.00 De jeugd op eigen wie ken (deel 8), serie-hoorspel. 21.35 Stereo: Lichte gram.muz. 21.50 Ste reo: Holland Festival: Haarlemse Orgelmaand 1970: Kerkorgelconcert. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair dagover zicht. 22.50 Vakantietoeslag: actuele informatie voor toeristen. 23.15 Ste reo: Jazzmuziek. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Terug van weggeweest: muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoef...!: lichte instrumentale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Pop-Slick: licht pla- tenprogramma. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Waarom niet?: licht platenpro- gramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Holster: Pop- en countrymuziek. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrrr...Pop-magazine. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Draaijijof- draaiik- varzoakplatenprogramma..

De Vallei | 1970 | | pagina 7