Over de grenzen Engeland akkoord met E E G-landbou wbeleid Nu volgt analyse problemen Pipinelis begraven Havenarbeiders doen hun best militairen geen schepen te laten lossen Drie doden na protest in eigen cel Na zware ontploffingen: Spanning in Reggio is weer toegenomen Rellen in Granada /3N MacLeod Salazar slechter De inleidende besprekingen te Brussel De staking in Engeland Libië naast Italiaans eigendom Brandt doet beroep op Bolivia Amerikaans optimisme communicatie op hoog niveau... SPAAR- PLANNEN In Milanese gevangenis: Vrijspraak voor man die vrouw parathion „liet zien" gewone SS gemengde verzekering PROCEDURE De ontvoerde West-Duitsers Het haar van de Jantjes \foor de kinderen: Aspirine Junior met vruchtensmaak. Drie doden Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 Amerika heeft atoomwapens bij grens van Rusland ZZ JULI 17 /U BRUSSEL De Britse delegatie die de onderhandelingen met de Euromarkt voert over het lidmaat schap heeft zich dinsdagavond ak koord verklaard met de door dc E.E.G. voorgestelde werkmethode en het landbouwbeleid, maar heeft ook om een „toereikende overgangsperio de" verzocht. Aan het eind van de vergadering van de zeven ministers maakte het E.E.G.-secretariaat be kend dat Engeland de E.E.G.-voor schriften voor zuivelprodukten, var kensvlees, eieren en suiker aanvaardt. Ook gaan de Britten ermee akkoord dat de problemen die voortspruiten uit deze voorschriften bestudeerd zullen worden door de permanente vertegen woordigers van de ministers. Het wordt aan de EEG-commissie overgelaten, een analyse te maken van de problemen die ontstaan voor de zui velprodukten van Nieuw Zeeland en de bestaande suikerovereenkomsten tussen Engeland en de Gemenebestlanden. De commissie zal zich verder belasten met de problemen voor Engeland in de ko len- en staalsector. Dit alles betekent dat de Britten onze werkwijze hebben aanvaard, zei de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken Luns na alfoop van de eerste besprekingsronde. Hij had kritiek op het gebrek aan voorbereiding van de kant van de Britse minister Anthony Barber. Volgens Luns waren de antwoorden van de Britse onderhandelaars op de voorstellen van de EEG-principeverkla- ringen instemmend. Minister Luns verwachtte niet. dat het tijdens het zomerreces tot septem ber of oktober nog tot een vergadering over de Britse aanvraag van het EEG- lidmaatschap zou komen De Europese ministerraad is tot over eenstemming gekomen over de te vol gen procedure. Twéémaal per kwartaal komen de partners op ministersniveau bijeen en iedere veertien dagen twee dagen op het niveau van de permanente vertegenwoordigers. Zonodig kan het ritme van de bijeenkomsten versneld worden. In april, juni en oktober wordt in Luxemburg onderhandeld, de rest van de tijd in Brussel. De ministerraad heeft verder beslo ten dat er gelijk opgaand onderhandeld zal worden over de landbouw en de douane-unie. Over de douane-unie zaJ op Frans aandringen niet alleen met Engeland, maar ook meteen met Ier land, Denemarken en Noorwegen on derhandeld worden. De rol die aan de Europese commissie is toebedeeld komt neer op het verza melen van gegevens die nuttig zijn voor de onderhandelingen, zowel bij de zes als bij het Verenigd Koninkrijk. De commissie is daarom gemachtigd voor dit doel zelfstandig inlichtingen te vra gen aan de Britten. Voorts moet de commissie een inventaris opmaken van feiten en ervaringen in Engeland die overeenkomen met situaties in de EEG. De EEG-commissie kan verder ook met Engeland gaan studeren op de aan passing van de Engelse wetten aan de ongeveer 4000 bepalingen en regelingen die de EEG-landeti sinds 1958 hebben aangenomen. ATHENE Dc Griekse minister van Buitenlandse Zaken Panayiotis Pipinelis, die zondag op 71-jarige leeftijd aan een hartaanval is overleden, is dinsdag in Athene begraven met eerbewijzen, die meestal slechts aan een eerste minister die tijdens zijn ambtsperiode overlijdt worden bewezen. De Griekse regering heeft na het overlijden van Pipinelis drie dagen staatsrouw afgekondigd. De enige buitenlandse hoge gast bij de begrafenis van Pipinelis was de Cy priotische minister van Buitenlandse Zaken Spyros Kyprianou. De begrafenis werd verder bijge woond door regent George Zoetakis, premier Papadopoulos en zijn kabinet, alsmede door leiders van twee vroe gere Griekse politieke partijen. Papadopoulos zal voorlopig de porte- feuile van Pipinelis beheren. LONDEN Het centrale marktcoinité een vakbond waarin alle Londense markten zijn vertegenwoordigd heeft besloten geen levensmiddelen die door militairen worden gelost in ontvangst te nemen. De vakbondsleden op de mark ten willen sechts produkten behandelen waarvoor het stakingscomité van de havenarbeiders machtiging verleend heeft. Jack Jones, de leider van de 46.000 stakende havenarbeiders, heeft een regerings commissie verteld dat, als de werkgevers niet bereid zjjn te onderhandelen over de looneisen, de havenarbeiders zich wel eens kunnen verzetten tegen modernise ring van de havens. De moderniseringsplannen voorzien in een wijziging in de richtlijnen voor de lonen en wijzigingen in de arbeids- methoden, welke door de vakbonden zouden moeten worden goedgekeurd. De stakers blijken de regering geen aanleiding te willen geven om militairen te gebruiken. In Liverpool zijn de sta kers weer aan het werk gegaan om noodzakelijke medische zendingen en C A1RO De revolutionaire raad van Libië heeft dinsdag een decreet uitge vaardigd op grond waarvan alle Italiaan se eigendommen in het land zijn gena tionaliseerd. Volgens de letter van het decreet behoudt Libië zich tevens het recht voor vergoeding te eisen voor de schade die door de Italiaanse bezetting is ontstaan. Alle genationaliseerde eigendommen zullen aan het Libische volk worden gegeven. Radio-Tripoli had dinsdagmiddag reeds herhaaldelijk de uitzendingen on derbroken om aan te kondigen dat er een belangrijke verklaring zou worden afgelegd betreffende de verwezenlijking van de economische en sociale vrijheid |n Libië. De uitzendingen waren door spekt met patriottische liederen. levensmiddelen te sturen naar het eiland Man en te North Shields hebben stakers 185 ton vis in behandeling ge nomen, nadat het koelsysteem "an een treiler defect was geraakt. Een vertegenwoordiger van een van Engelands grootste banenenimporteurs heeft meegedeeld dat bijna 3.000 ton Westindische bananen, die een waarde vertegenwoordigen van ruim 2,1 mil joen gulden, vrijdag in zee zullen wor den gegooid als de stakende Britse ha venarbeiders niet besluiten ze voor die dag te lossen. De bananen liggen in schepen voor de kust van Wales. In 1966 zijn miljoenen bananen in zee gegooid tijdens de sta king van de Britse zeelieden. De woordvoerder van de importeurs zei dat het een ramp voor de Boven windse Eilanden zou zijn als de staking blijft voortduren. Intussen zijn de meeste prijzen van de ingevoerde levensmiddelen dinsdag niet verder gestegen op de Londense grossiersmarkten. Op de vleesmarkt van Smithfield bleven vraag en aanbod redelijk in evenwicht en de prijzen constant. De Westduitse havenarbeiders zullen de Britse schepen in de havens van de bondsrepubliek niet boycotten, zo heeft de vakbond waarbij de havenarbeiders zijn aangesloten, dinsdag in Stuttgart bekendgemaakt. De Westduitse haven arbeiders zullen dan ook niet staken uit solidariteit met hun Britse collega's. De vakbond heeft wel een sympathie betuiging aan de Britse transportarbei dersbond gezonden. De Deense havenarbeiders daarente gen hebben zich na de Nederlandse, Noorse, Zweedse en Belgische collega's wel solidair verklaard. LA PAZ/ BONN Bondskanselier IVilly Brandt van West-Duitsland heeft dinsdag in een telegram op de Boli viaanse president generaal Alfredo Ovando Candia een beroep gedaan al het mogelijke te ondernemen om de vrijlating te verkrijgen van de twee ontvoerde Westduitse technici. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade in Laz deelde mee dat de Boliviaanse ministerraad binnen niet al te lange tijd zal beslissen of de eis van de ontvoerders tien politieke gevange nen vrij te laten zal worden ingewil ligd. De ambassadeur van de bondsrepu bliek in La Paz Karl Alexander Hampe zei na een onderhoud met minister van binnenlandse zaken Juan Ayoroa, dat de Boliviaanse regering tot nu toe geen concrete maatregelen heeft genomen om de vrijlating van de Westduitsers te verkrijgen. De beide technici, Eugen Schulhauser en Gunther Lerch, die in opdracht van een Noordamerikaanse firma in Bolivia werkten werden zondagmorgen in het dorp Peoponte door partizanen ont voerd. Kort na de ontvoering eisten de partizanen in ruil voor de Duitsers de vrijlating van tien politieke gevange nen. Als de regering de eis niet zou in willigen zou binnen 48 uur een van de ontvoerden worden gedood en 24 uur later de tweede. Sinds de dood van Ernesto Che Gue vara in oktober 1967, die een half jaar met een kleine groep medestrijders door het oosten van Bolivia trok, is er in het land geen guerrillabeweging meer geweest. WASHINGTON Paul Mc Cracken, de belangrijkste econo mische adviseur van president Nixon, heeft gisteren het Congres laten weten dat er grondige rede nen zijn om aan te nemen dat de Amerikaanse economische terug gang voorbij is en dat er reden is voor voorzichtig optimisme dat de tweede helft van 1970 gunstiger voor het bedrijfsleven zal zijn. De Britse onderhandelaar Anthony Barber (midden) in gesprek met de vice-voorzitter van de E.E.G.-com missie Sicco Mansholt en het Franse commissielid voor externe betrekkin gen Jean-Frangois Deniau. De E.E.G.- onder handeling en met de Britten zijn dinsdag werkelijk begonnen. MILAAN Bij een brand in hun cel zijn dinsdagavond drie jonge gedeti neerden van de San Vittore-gevangenis te Milaan door verstikking omgeko men. De slachtoffers waren twee Italianen, Marcello Mereu (19) en Enrico Delli Carri (21) en de 19-parige Oostenrijker Gerhard Cosser. De drie omgekomen gevangenen hadden uit protest tegen de behandeling die zij moesten ondervinden in hun cel matrassen en ander brandbaar ma teriaal aangestoken. Het vuur breidde zich zo snel uit dat hulp te laat kwam. Toen het nieuws in andere delen van de gevangenis bekend werd begonnen talrijke gevangenen in spreekkoren om hervormingen te roepen. Volgens de politie waren de ramen van de uitgebrande cel gesloten en had niemand om hulp horen roepen. De brand was ontdekt door een bewaker, die rook door de deurkieren htd zien komen. Toen hij de celdeur opende, waren twee gevangenen al dood, de derde bezweek in een ziekenhuis buiten de gevangenismuren. De gevangenisdirectie heeft met extra versterking de rust in de loop van de avond doen herstellen. LONDEN De Britse jantjes hoe ven niet meer kortgeknipt rond te lopen. De Britse marine heeft de voorschriften voor de haardracht zo danig gewijzigd, dat de matrozen nu langer haar en zelfs bakkebaarden mogen hebben, maar dan maar „tot aan de onderkant van de oren Als hun commandant het goed vindt mogen de jantjes ook een baard laten staan. Dit alles betekent ove rigens niet dat wij bij de Britse ma rine hippies zijn geworden, zei een marinewoordvoerder in Londen ADVERTENTIE Bekijk het evenement "Communi catie 70" vanuit de C 70 etoeltjeelift. Maak die unieke tocht hoog boven het feestelijke Rotterdam. Geniet van het uitzicht op Havodam. de ge weldige maquette van de Rotter damse havens. Zweef over de Coolsingel vol fleurige paviljoens, gezellige terrasjes en feestvierende mensen. Een zeldzame tocht door de lucht van bijna 2 km lang. Er is veel meer te doen tijdens C 70. Dolflrodam, het drijvende dolfinarium. De tot 170 m verhoogde Euromast. C 70. een feest midden In de stad. Met een overdekte winkelpromenade langs uitbundige etalages. Met epon- tane wijkfeesten. vrolijke straatconcerten, «portactiviteiten, dansfeatijnen. Iedere dag iets anders, iets nieuws. programma verkrijgbaar bij C 70 (tel. 010-147217) en bij alle V.V.V. hanteren. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van méns en stad DEN HAAG Dc rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 34-jarige K. B. uit Delft vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot moord, subs, bedreiging met moord, op zijn 36-jarige echtgenote. De officier van justitie had tegen de man acht maanden gevangenisstraf geëist met aftrek van de twee maanden die B. in voorarrest heeft doorgebracht, wegens bedreiging met moord. De rechtbank had B. veertien dagen geleden ter zitting al op vrije voeten gesteld op verzoek van diens raadsman. B. heeft bekend op 20 april van dit jaar een roze poeder op het avondeten van zijn vrouw te hebben gestrooid, toen zij enkele minuten de kamer uit was. De vrouw zag het poeder, dat pa rathion bleek te bevatten, en liet het eten onaangeroerd. Volgens de man was het juist zijn bedoelihg geweest, dat zijn vrouw het poeder zou zien. Hij wilde haar laten schrikken en zo een gesprek forceren over hun huwelijksproblemen en over zijn relatie met een vriendin. De officier van justitie Had bedrei ging met moord bewezen geacht. Hij nam daarbij onder meer in aan merking, dat de man 's avonds na het ge beurde met een plantje was thuis geko men en toen volgens de vrouw had ge zegd „hier. alvast een plantje voor het graf". De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen. REGGIO CALABRIA Nog steeds is het onrustig in Reggio Calabria in Ita lië. Dinsdagmorgen zjjn twee zware T.N.T.-bommen ontploft. Zij veroor zaakten zware schade in een Fiat-auto- fabriek en in het hoofdbureau van de regionale politie. Door beide ontploffingen is de span ning in de stad weer toegenomen. De woedende burgerij ageert al een week lang fel om Reggio in plaats van Ca- tanzaro te doen aanwijzen als districts hoofdstad. Na twee dagen van betrekkelijke rust was Reggio Calabria dinsdag opnieuw van de buitenwereld afgesneden. Zon dag al werd de spoorbaan door de stad door een bomaanslag vernield. ADVERTENTIE Het telefoonpersoneel heeft thans het werk uit vrees neergelegd, zodat met de rest van Italië alleen automa tisch telefoonverkeer mogelijk is. Er zijn in de stad tekorten aan le vensmiddelen en medicijnen, aangezien de wegen naar de stad nog steeds ge blokkeerd zijn. De prijzen van vlees, fruit en groen ten zijn aanzienlijk gestegen. De meeste winkels zijn gesloten. Bij ongeregeldheden hier zijn acht spoorwegwagons vandaag afgebrand. Het gebeurde tijdens een botsing tussen politie en betogers die een station wil den sluiten. Twintig betogers zijn gear resteerd en tien mensen, onder wie ver scheidene politieagenten, liepen ver wondingen op. GRANADA By incidenten, die zich dinsdag in de Spaanse plaats Granada tussen politie en bouwvakarbeiders heb ben voorgedaan zyn drie mensen gedood. Een politieman is ernstig gewond. Tijdens de ongeregeldheden zijn ex plosies gehoord. Het hoogtepunt van de incidenten kwam omstreeks half twaalf. De betogers hadden toen een vracht wagen met stenen voor het gebouw van de vakbond omgekeerd en met behulp van nog enige voertuigen een barricade gebouwd. Er zijn verscheidene arresta ties verricht. Minstens negen betogers werden door kogels gewond. Een kapitein van politie werd door een steen getroffen en brak zijn nek. De arbeiders schijnen het gebouw van de officiële vakbond te willen binnen dringen om een collectieve arbeidsover eenkomst voor het bouwvak te eisen. In Andalusië heerst een crisis in het bouw bedrijf. De politie hield de betogers nogal ruw tegen, waardoor deze woedend werden en enige auto's omver wierpen, waaron der een politiewagen. De politie opende daarop het vuur op de naar schatting 500 a 1000 mensen. ADVERTENTIE Bij De Waerdye alle rentebaten plut koerswinsten aan de verzekerden, minus Vj®/» voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven Vi'/t eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8V«, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8 */e op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan in een onge ëvenaarde mogelijkheid van f 50.000.- na 30 Jaar tot 1 115.000.-: stijging 130 Verkoop uitsluitend via assurantie* bemiddelaars. WASHINGTON Nog geen voet breed van de Sovjet-Unie staan Ameri kaanse atoomwapens opgesteld, zo heeft de democratische senator Stuart Sy mington verklaard voor een regerings commissie. Zijn verklaring is dinsdag gepubli ceerd. Symington heeft geen namen van landen genoemd waar de wapens staan opgesteld. Tijdens het vraaggesprek was de kwestie te berde gebracht of de VS in geval van een conflict zou moeten in grijpen alleen al om de atoomwapens te beschermen, ook al zou de inmenging anders niet nodig zijn geweest. Met het plotseling overlijden van Lain Macleod heeft de Britse premier Edward Heath een van de bekwaam ste en scherpzinnigste ministers van zijn regering verloren. Lain Macleod, nauwelijks een maand in functie als minister van Financiën na de verras sende overwinning van de Conserva tieven op Labour, was een van de voornaamste architecten van het con servatieve streven naar inflatiebestry- ding en belastinghervorming. Het zal Heath heel wat hoofdbrekens kosten om de opengevallen plaats van Mac leod weer op te vullen. Lain Macleod. zoon van een dokter uit de Schotse hooglanden, was een man met een bijzonder scherp verstand. Volgens ingewijden had hij het beste geheugen van alle Britse parlements leden. Na zijn schooltijd in Edinburgh studeerde hij in Cambridge geschie denis en in Londen rechten. Reeds op 22-jarige leeftijd was hij een bridger van internationale klasse. Bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog nam hij dienst als gewoon soldaat. Hij werd aan zijn been ge wond in Frankrijk, kwam terug via Duinkerken, klom op tot majoor, had een aandeel in de voorbereiding van D.-day en ging op die dag zelf ook in Normandië aan land. Daar werd hij nogmaals gewond, en van deze wond heeft hij zijn leven lang last gehad. Hij kreeg een misvormde schouder en leed aan gewrichtsreumatiek. Soms kon hij door de pyn zyn lichaam nauwelijks bewegen, maar dat heeft niet belet, dat hij een briljante poli tieke carrière maakte. In 1950 werd hij voor het eerst in het parlement gekozen voor de Londense voorstad Enfield West. In 1952 werd hij voor het eerst minister. Tot 1955 beheerde hij de portefeuille van Volksgezondheid. De volgende vier jaar was hij minister van Arbeid, en daarna werkte hij twee jaar als mi nister van Kolonian, waarby hy een groot aandeel had in de onafhanke lijkheid van Nigeria, Cyprus, Somali- land en Sierra Leone. Hij was tevens voorzitter van de conservatieve par tij. Na de beruchte Profumo-affaire nam hij ontslag, waarna hij hoofdre dacteur van het gezaghebbende weekblad „Spectator" werd. Tijdens de vier jaar, dat de regering Wilson het heft in handen had, wijd de hij zijn talenten aan het aanvallen van het economische beleid van de Labour-regering. Hij was bijzonder gevreesd om zijn scherpe uitvallen, die altijd bijzonder goed gefundeerd waren. Lain Macleod was wat men in Engeland een „linkse conservatief" noemt. Spe ciaal wat de immigratie van niet- blanken naar Groot-Brittannië be treft was hij het niet erg eens met de behoudende lijn van zijn partij. Hij heeft vaak gepleit voor verzachting van dc Britse immigratiebepalingen. Zijn vervanging zal een bijzonder moei lijk probleem worden. De huidige tweede man van het departement van Financiën, Maurice MacMillan, zoon van de oud-premier, mist de ervaring en het prestige voor deze uiterst be langrijke functie. Belangrijk vooral in een tijd, waarin de onderhandelin gen over de EEG veel aandacht zullen vragen, en de Britse economie een ui terst moeizaam herstel doormaakt, een herstel, dat nu ook nog ernstig bemoeilijkt wordt door de Britse ha venstaking. De enige goede opvolger lijkt Maudling. nu minister van Binnenlandse Zaken, die in de vorige conservatieve rege ring ook de portefeuille van Finan ciën heeft beheerd. Maar Maudling zit op het ogenblik tot over zijn oren in de explosieve Noordierse kwestie en de te verwachten complicaties van dc havenstaking. De plotselinge dood van Lain Macleod. kort nadat hij uit het ziekenhuis was ontslagen na een blindedarmoperatie, is een zware slag voor Engeland. Zoals zyn felste tegenstander van de laatste jaren, de Labour-minister van Financiën Roy Jenkins na het verne men van Macleod's overlijden zei: „Macleod was een formidabel tegen stander, voor wie ik zowel menselyk als in politiek opzicht het grootste re spect had. Maar wat ik misschien het meest in hem bewonderde was zijn moed". De moed. die de overleden minister niet alleen op het slagveld, maar ook in het dagelijks leven toonde. Zoals bij voorbeeld op 7 juli tijdens zijn laatste optreden in het openbaar, toen hij ondanks de heftige pijn van een blin dedarmontsteking het Lagerhuis toe sprak en het hele debat over de troonrede volgde. AD. INT. LISSABON De gezondheidstoe stand van oud-premier Antonio Salazar van Portugal, die verleden woensdag door een nieraandoening werd getroffen, is dinsdag zoveel slechter geworden dat hij waarschijnlijk in een ziekenhuis zal moeten worden opgenomen. Salazar verblijft momenteel nog in het Sao Bento paleis.

De Vallei | 1970 | | pagina 8