ii In Hilversum Margaret Smith en Okker als eersten geplaatst ONPRETTIGE SFEER IN LEEUWARDEN Zwemtrainers geven op elkaar Nieuwkamp won eerste etappe Rijnland-Palts NEDERLANDERS IN W.K. VAURIEN VOORAAN Vierdaagse-legioen werd erg uitgedund Koersen Hilversum Geiler kan hoop wel opgeven AFSCHUIVEN VANZELFSPREKEND PLAATSINGEN Okker had veel moeite met Maud EIGEN IDEEEN UITSLAGEN Ernst IIappel naar Roemenië GASTVRIJ MINDER IBM-TOERNOOI Dames naar WK wielrennen WOENSDAG 22 JUL! 1970 sport v.v.v. W® HILVERSUM De Amerikaan Marty Riessen, dubbelspelpartner van Tom Okker. zal niet uitkomen in het toernooi om de internationale tennistitels van Nederland, dat maandag op de banen rond het Melkhuisje in Hilversum be gint. Vanuit Gstaad heeft Okker organisator Jan Mulder, voorzitter van de Hilver- sumse Lawntennisclub, laten weten dat Riessen geblesseerd is. Toch heeft men de naam van de Amerikaan nog niet op hel wedstrijdschema doorgestreept, omdat de Wereldkampioenschap Tennis NV, waarmee de HTLC een contract heeft afgesloten, officieel nog niets van zich heeft laten horen. Op de 100 meter vrije slag vestig de Cora Schouten bij de meisjes onder 16 jaar een nieuw adspiranten- record, waarmee ze hartelijk werd gefeliciteerd door Frasquita Smits, die tweede werd. LEEUWARDEN Stilletjes, on aangekondigd is de wrevel opgedoken bij de nationale zwemkanipioenschap- pen in Leeuwarden. Er zijn enkele na re conclusies te trekken. Wat op het oog een perfecte samenwerking leek te zijn tussen de clubtrainers en de vier adviseurs van de zwembond, is in wer kelijkheid uiterlijke schijn. Zeker, de adviezen van Nico van Dam worden door de trainers opge volgd, maar vaak met tegenzin. Jaap Ploeg, trainer van het Vlaardingse VZC, maakt geen gebruik van een vliegticket voor Barcelona, dat de zwembond beloofde als tegenprestatie voor keiharde arbeid. Wout Gerritse, trainer van Anke Rijnders, is fel gekant tegen het door de adviseurs geplande trainingskamp van veertien dagen. Joop Bartelsman van de Dolfijn is naast tegenstander van een trainings kamp, verre van gelukkig met de door de bond voorgeschreven werkwijzen. Van deze drie trainers voelt Jaap Ploeg zich de meest ongelukkige. Mor rend geeft hij in tweede instantie pas toe, dat financiën geen rol spelen. „Ik ga niet mee", zo zegt hij, „omdat ik mijn pupillen zelf naar het startblok wil brengen. Ik ben akkoord gegaan met deze voorbereiding, maar niet van harte. De tijd, dat de Nederlandse trainer niets wist, is voorbij". Somber gestemde Van der Ploeg had enkele uren voor zijn uitlatingen Cora van der Veer, geselecteerd voor de 4 x 100 m. vrije slag in Barcelona, voor het zware examen om zich definitief te plaatsen, zien struikelen. De reden volgens Van der Ploeg: „Op advies van de adviseurs heb ik Cora niet ingezet op de 800 meter. Dat zou een te zware belasting zijn. Het resultaat is er. Cora van der Veer trainde vroeger kilo meters. Dat is er door het schema niet meer bij". Adviseur Nico van Dam: „Van tevoren is duidelijk afgesproken, dat er werd „ln dat contract staat," aldus Mulder, ,.dat zij verplicht zijn om iemand an ders te sturen wanneer een van de toe gezegde spelers niet kan komen. Dus voorlopig wacht ik maar op bericht uit Amerika. Wanneer ze voor Riessen geen vervanger sturen zal ik straks ze ker een schadevergoeding eisen." In plaats van met Riessen komt Ook- ker nu in het dubbelspel op eigen ver zoek uit met de Brit Roger Taylor. Vol gens het plaatsingsschëma zal dit twee tal elkaar ook moeten tegen komen in de finale van het herenenkelspel, waarvoor de Nederlandse prof als eer ste is geplaatst. Weliswaar heeft de ti telhouder dit jaar drie keer van de sterk verbeterde Taylor verloren, maar zijn recente overwinning op de Brit. is Gstaad gaf de doorslag. Wanneer er maandag geen gelijk waardige vervanger voor Riessen komt opdraven, krijgt Okker het tot aan de finale trouwens niet opzienbarend moeilijk, want in plaats van de Ameri kaan, zou hij dan waarschijnlijk de Au straliër Bowrey als tegenstander krij gen in de halve-eindstrijden. Wanneer alles volgens plan verloopt zou de an dere halve-finale uitdraaien op een veelbelovend duel tussen Taylor en de Joegoslaaf Pilic. In het zeer sterk bezette damesenkel spel is vanzelfspreend de Australische Wimbledonkampioene Margaret Court als eerste geplaatst. Volgens het schema moet zij in de eindstrijd te maken krij- en met de grillige Britse Virginia Wade. De eerste prijs in het herenenkelspel bedraagt bijna elfduizend gulden. In totaal valt er in het Hilversumse toer nooi, dat is begroot op f 120.000 en dat van de gemeente en van de KNLTB een garantie van elfduizend gulden heeft gekregen ruim vijfendertigduizend gul den te verdienen. De plaatsingslijsten luiden: Herenenkelspel: 1. Okker (Ned). 2. Taylor (GB), 3. Pilic (Joeg), 4. Riessen (VS), 5. Bowrey (Austr.), 6. Davidson (Austr), 7. Mulligan (It.), 8. Maud )Z- Afr.). Damcsenkelspel: 1. Margaret Court Austr.), 2. Virginia Wade (GB), 3. Ker ry Melville (Autr.), 4. Helga Niessen (W-Duits.), 5. Karen Krantzcke (Austr), 6. Winnie Shaw (GB), 7. Alena Palmeo- va (Tsj.), 8. Kristy Pigeon (VS). Herendubbelspel: 1. Okker/Taylor, 2. Bowrey/Davidson, 3. Maud/Mulligan, 4. Alexander/Dent (Austr.) Damesdubbelspel: 1. Court/Niessen, 2. Krantzcke/Melville, 3. Shaw/Wade, 4. Michel/Ziegerguss (VS). Gemengd Dubbelspel: 1. Court/Okker, 2. Wade/Taylor, 3. Shaw/Davidson, 4. Stöve/Bowrey (Ned/Austr.). HILVERSUM Helène Hanover, ge reden door J. R. de Boer, de tweede man uit de stal Wagenaar won gis teravond in Hilversum de Grote Juli- prijs ondanks een finaal gemiste start. Helène liep een zestig meter opgelo pen achterstand adembenemend in en passeerde daarna gemakkelijk nog kans- hebsters zoals Gay Rodney, gereden door Jan van Dooyewaard. De uitslagen zijn: Lucky Sixprys: 1. Gentleman, J. J. Hart 1.27.1; 2. Ge K; 3. Ivan Hanover; wn. 29,60, pl. 8,00, 2.20, 5,60, 5,60, kop. 5,50. cov. 4,50; trio 1652,00. Lord Listerprys: 1. Jean Buiten zorg, P. R. R. Koppejan 1.29.3; 2. Joan Hollandia; 3. aquar. Wn. 5,70, pl. 1,70, 1,40, 1,90. LUDWIGSHAFEN De Nederlandse amateurwielrenner Henk Nieuwkamp heeft de eerste etappe van de ronde van Rijnland-Palts gewonnen, een rit over 141 kilometer van Landau naar Lud- wigshafen. Hij won de sprint van een kopgroep. De Westduitser Josef Flachs legde beslag op de tweede plaats, juist voor de tweede Nederlander, Tino Ta bak. Reeds kort na de start ontsnapten acht renners uit het peloton, die gedu rende het verdere gedeelte van de rit niet meer werden ingehaald. Vlak voor het einde vielen drie renners af. Na 36 kilometer deed zich in Bad Bergzabern bij de door komst van de hoofdmacht een incident voor: een paard sprong plotseling tussen de renners. Voor de 28-jarige Oostenrij ker Ludwig Kretz, die in de gele trui reed, omdat hij in Landau de proloog had gewonnen, had dit ongeluk ernstige geévolgen. Hij moest met een hersen schudding en een sleutelbeenbreuk in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook de Turk Oezdogan en de jonge West duitser Genslingen moesten de strijd staken. In 1969 werd de ronde van Rijnland- Palts gedomineerd door Fedor den Har- LEICESTER Tom Okker heeft gis teren in de eerste ronde van het toer nooi om de open tennistitel van de Mid lands veel moeite gehad met de Zuid afrikaan Rob Maud. Hij won uiteinde lijk met 3—6, 13—11, 6—3. tog, die negen van de elf ritten won. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Nieuwkamp (Ned), 141 km in 3 uur 22 min 47 sec (met bon. 3.22.17) 2. Flachs (WD1) z.. (met bon 3.22.27) 3. Tabak (Ned) zt (met bon 3.22.37); 4. Muddemann (WD1) zt; 5. Topfstadt (WD1) 3.23.34; 6. Becker (WD1) z.t.; 7. Oosterhof (Ned) zt; 8. Vonck (Bel) zt; 9. Humenberger (Oost) zt; 10. Biseth (Noor) zt. gewerkt naar de specialisatie. Als ie mand faalt, dat gaan ze alles op mij afschuiven. Jaap Ploeg heeft al een maand geleden gezegd, dat Cora van der Veer slecht trainde, achteruit ging en voor het titeltoernooi niet lekker zou zijn. Is er dan echt een reden om te gaan kankeren". Joop Bartelsman heeft niet het probleem van een pupil die zich niet waar maakte. Hij kon slechts lachen toen Bob Schoutsen in de series van de 100 meter vrije slag de voortreffelijke tijd 55,7 liet afdrukken. Toch zegt hij na deze opmerkelijke verrichting van zijn rugslagpupil: „Ik ga mijn eigen gang. Als Van Dam in een gesprek over het trainingskamp zegt „Als dat niet doorgaat, trek ik me terug", dan maakt hij er meteen een prestigekwestie van. Ik heb toegegeven, maar er zal nog flink over gepraat worden. Als een trai ner een pupil vijf weken kwijt is, dan ben ik het met de adviseurs niet eens". Barelsman, een trainer met eigen ideeën heeft ook zijn eigen schema's Met de fietsergometer houdt hij de conditie op peil en in de gaten. Hij vindt 750 meter hard trainen per dag genoeg. „Als al mijn zwemmers afgaan als een gieter, blijf ik dit systeem toch volgend jaar doorvoeren. Ik geloof er in". Naast de wrevel en twijfel rond Bar celona toch enkele opmerkelijke presta ties op de derde dag van dit titeltoernooi, Jaap Ploeg kon weer breeduit lachen, toen zijn pupil Cora Schouten op de 100 meter vrije slag een voortreffelijke 1.02.8 liet noteren. Een nieuw adspiran- tenrecord. Een tijd, die sneller was dan die van Anke Rijnders, die bij de meis jes onder veertien jaar kampioene werd met 1.03.8. En dat was in feite een kleine tegen valler voor het gebrilde zwemstertje van AZPC. De 1.14.1 van Hans Elzer- man op de 100 meter schoolslag voor jongens onder de veertien jaar kan eveneens worden gerangschikt onder de goede prestaties. De uitslagen zijn: Finales 100 m vrije slag meisjes onder 14 jaar: 1. Anke Rijnders (AZ en PC) 1.03.1; 2. Hansje Bunschoten (Naarden) 1.04.7; 3. Woudi de Ruyter (Die Haghe) 1.05.5; 4. Jolanda Aggenbach (Zeemacht) 1.06.8; 5. Ineke Walrave (Zian) 1.06.8. 100 m vrije slag meisjes ond'er 16 jaar: 1. Cora Schouten (VZC) 1.02.8 (Ne derlands adspirantenrecord, het oude record stond al met 1.03.2 op haar naam); 2. Frasquita Smits (Zwemlust) 1.03.2; 3. Lenie de Jong (VZC) 1.04.5; 4. Annelies Zwager (HZ en PC) 1.05.6; 5. Hannie Brink (GZ en PC) 1.06.0. 100 m vrije slag jongens onder 14 jaar: 1. Ederlijn (VZC) 1.02.1; 2. Van der Kuil (SZC) 1.02.2; 3. Pijper (SZC) 1.03.6. 100 m vrije slag jongens onder 16 jaar: 1. Eggen (De Kikker) 58,9; 2. Weij- ers (HZ en PC) 58.9; 3. Bersma (IJsel) 59.5. 100 m schoolslag meisjes onder 14 jaar: 1. Astrid Alberts (DZPC) 1.23.5; 2. Leonie Elizer (Het IJ) 1.24.8; 3. Petra But (VZC) 1.24.8; 4. Ineke Koopman (Zian) 1.24.9. 100 m schoolslag jongens onder 14 jaar: 1. Jelle de Vries (DZPC) 1.20.7; 2. Victor Niho (Vitesse) 1.20.8; 3. Jan Hugo Gouweloos (DZPC) 1.21.0. 100 m schoolslag meisjes onder 16 jaar: 1. Tineke Hofland (Zian) 1.22.3; Iet je Deutz (AZPC) 1.24.4; 3. Ina Vor- ding (De Kikker) 1.26.0. 100 m schoolslag jongens onder 16 jaar: 1. Hans Elzerman (Zian) 1.41.1; 2. Rob Spijkerman (BAZZ) 1.15.9; 3. Ro nald Hond (Dolfijn) 1.16.2. 200 m vlinderslag meisjes onder 16: 1. Wilma van Beek (Zian) 2.39.9; 2. Frieke Buys (VZC) 2.40.2; 3. Karin Kok (Zian) 2.41.3; 4. Veronica Stel (DVS) 2.46.0. 200 m vlinderslag jongens onder 16: 1. Ton van Klooster (Naarden) 2.28.6; 2. Rudi Pijper (SZC) 2.29.2; 3. Hans Elzer man (Zian) 2.31.3; 4. Erwin Metz (Zian) 2.31.4; 5. Hans Storm (Zijv) 2.31.5. MEDEMBLIK Bij het begin van een wereldkampioenschap al prognoses maken is natuurlijk een gevaarlijke zaak. maar zeker is, de Nederlandse ROTTERDAM Ernst Happel, de trainer van Feijenoord, gaat in Roeme nië de eerste tegenstander van zijn ploeg in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen bekijken. Happel zal in Lasi de laatste competi tiewedstrijd van UT Arad, tegen Poli- thenica, bijwonen. NIJMEGEN Het jaarlijkse ver broederingsfeest in Nijmegen, de Vier daagse, is weer begonnen. Om precies kwart over vier gistermorgen zette het wandellegioen zich in beweging: voor de 54-ste keer. Gemakkelijk hebben de wandelaars het de eerste dag niet gehad. Daarvoor zorgden de regen en de blaren. Onder de tippelaars was ook de voorzitter van het Vierdaagse-bestuur, jhr. mr. J. M. van Rijckevorsel, in het dagelijkse le ven rechter in Leeuwarden. Sinds 1956 organiseert hij de Vierdaagse; gisteren wilde hij voor het eerst de „wandelende ontberingen" aan den lijve ondervinden. Een Vierdaagse-loper, die onder de 12.431 tippelaars moederziel alleen zijn land vertegenwoordigt, is de Argentijn Mario Hess uit Buenos Aires. Voor hem alleen werd maandagavond in het Gof- fertstadion de Argentijnse vlag gehesen en het volkslied gespeeld. Mario is van plan de Vierdaagse in record-tempo af te leggen. Dat kan best, want zijn favoriete sport is snel wandelen. Dat je als enige vertegenwoordiger van je land ook stimulerend kunt wer ken op het wandelenthousiasme van je landgenoten bewijst de Italiaan Dario Torraca, die twee jaar geleden voor het eerst als enige Italiaan meeliep. Dit jaar stappen .150 landgenoten met hem voort, vier dagen lang. Nijmegen is voor de tippelaars erg gastvrij; tenminste een groot deel van Nijmegen. Want enkele militairen merkten, dat een taxirit, die normaal vijf gulden kost, tijdens de vierdaagse- dagen plots vijftien gulden moest op brengen. En de wandelaars, die graag hun dorst met een pilsje lessen, moeten bemerken dat dat hun veel meer kost dan een week geleden. Maar de gast vrijheid spant toch nog de kroon. De familie Rossen bijvoorbeeld herbergt dit jaar voor de 25-ste keer een comple te wandelsportvereniging uit Utrecht, vijftien man sterk. De vijfduizend militairen die de Vierdaagse als een langdurige marsoe fening mogen zien, zijn gehuisvest in maar liefst vierhonderd tenten, die zijn opgeslagen in Heumensoerd. Toch is het aantal inschrijvingen dit jaar min der dan verwacht. In totaal gingen 3470 Vierdaagse-enthousiasten minder van start dan vorig jaar. (In 1969 waren het er 15.901 en nu maar 12.431). De organisatoren denken, dat het nu al lang aanhoudende beroerde weer vele wandelaars thuishield. De oud-directeur van de Rotterdamse gemeentewerken, de heer L. W. van Dijk was dit jaar voor de 24-ste keer present. „Nog even volgend jaar het zil veren jubileum volmaken, dan stop ik ermee". De heer Van Dijk is dan ook al 86 jaar. Vanmorgen stond het legioen weer aangetreden voor de tweede zware dag, met als einddoel: de glorieuze in tocht van vrijdag. De intocht der wan delgladiatoren. Met de benen omhoog rusten en kele wandelaars in de Nijmeegse Vierdaagse, terwijl anderen stevig doorstappen. equipe in de strijd om de wereldtitel Vaurienklasse, welke gisteren op het IJsselmeer voor Medemblik losbrandde een dominerende rol gaat spelen. Met bijna ongelooflijk overwicht hebben na twee races de negen Neder landse teams zich briljant onderschei den van hun 48 concurrenten uit tien andere naties. In een matige bries gingen 57 Vau- riens, 4.08 meter lange zwaardbootjes voor de eerste race. Na een knap geva ren race kwam Rob Meyer, met aan de fok Tonny van Oeveren, als eerste door de finish. Ook de tweede tot en met zesde plaats werden bezet door Neder landers, respectievelijk Bob Huizenaar, Klaas Caldenhoven, Marinus Pannevis, Pieter Tans en Dick van Ingen Schenau. Daarna kwamen pas de buitenlanders aan bod in de persoon van Steinmayer (Duitsland), zevende plaats en Wallon (België) op de achtste plaats. De overige Nederlanders plaatsten zich als volgt: tiende Kees in 't Veld, achttiende Rien Segaar, twintigste Willem Voogt. Ook in de tweede race toonde Rob Meyer een grandioos staaltje van zijn kunnen. Via een vlekkeloze start liep hij naar een zege. Hij had 200 meter voorsprong op Klaas Caldenhove. Bob Huizenaar was derde, Pieter Tans werd vierde ondanks een ernstig defect aan zijn roer, Marinus Pannevis plaatste zich als vijfde. De Belg Wallon kwam als zesde binnen, de Spanjaard Pedro Compos Calvo finishte als zevende. AMSTERDAM Een aardbeving, nee nog net niet, maar wel een ver schuiving, die de illusies van Gelier heeft bedolven. Zo zou men de zevende ronde van het IBM-schaaktoernooi kunnen karakteriseren. Gelier werd door Uhlman verslagen in een Fran se partij, waar geen woord Frans bij was, pijnlijk, compleet en uit een stuk. Daarmee is aan de kans van Geiler op de ereplaats definitief een einde ge maakt. De mogelijkheden voor Uhlmann om Spasski naar de kroon te steken zijn aanmerkelijk vergroot. De Oostduitser wiens come-back in Nederland, na 9 aar, opzien baarde heeft namelijk nog een afgebroken partij met Hartoch. Die wint hij misschien, in elk geval maakt hij remise. Soortgelijke perspectieven bezit Po- loegajewski in zijn al tweemaal ver daagde partij tegen Gligoric. Wereld kampioen Spasski staat dus nog lang niet op eenzame hoogte. Poloegajewski liet een geheim wapen zien, hetgeen Jongsma gistermiddag binnen 20 zetten de kop kostte. Een theoretisch-nieuwtje van giftig gehalte, waar nog wel over zal worden nage kaart. Spasski deed hevig zijn best tegen Tringof, maar de spitse Bulgaar die in West-Europa te onbekend is (hij is heel sterk) bleef met uiterste con centratie spelen. Spasski kon geen stap doen zonder te worden gecounterd. Toen dit bedrijf enkele uren aan de gang was, zag de titelhouder van verde re storingsacties af. Donner kreeg tegen landgenoot Ree het Nimzo-Indisch te bestrijden en dat pleegt hij met graag te doen. Eerst ver loor Ree een pion, daarna nog een, waarna de stand zo lek bleek, dat hij het raadzaam en nuttig vond bij de tijdcontrole» de witte vlag te hijsen. Uitslagen zevende ronde grootmees- tergroep: Donner - Ree 1-0, Spasski - Tringof Vt-V«, Langeweg - Janosevic %-*/«, Hartoch Ciric Vt-*/2, Gelier - Uhlmann 0-1, Hort - Schol 1 Po loegajewski - Jongsma 1-0, Csom - Cli- goric afg. Stand na zeven ronden: 1. B. Spasski (Rusl.) 5; 2/3. Poloegajewski (Rusl.), Uhlmann (O.-Dld.) 4^ plus 1 afg.; 4. Gligoric (Jsl.) 3V2 plus 2 afg.; 5/10. Ciric (Jsl.), Tringof (Buig.), Donner (Ned.), Geiler (Rusl.), Hort (Tsjsl), Scholl (Ned.) 3V2; 11. Hartoch (Ned.) 3 plus 1 afg., 12. Jansevic (Jsl.) 3. 13/14. Langeweg (Ned.), Ree (Ned.) 2,/4; 15. Csom (Hong.) 2 plus 1 afg.; 16. Jongsma (Ned.) 1V2 Uitslagen meestergroep 7e ronde: Van Geet Cortlever V2-V2, Adorjan - Ma- rovic Vi-Vt, Westerinen Timman 0-1, Prins - Tatai */£-%, Bednarski - Piket V2-V2, v.d. Weide - Hamann 0-1. 6e ronde: Cortlever - v.d. Weide H-'/t. Stand na 7 ronden: 1. Adorjan (Hong) 5*4; 2- Timman (Ned.) 5; 3. Prins (Ned.) 4V2 plus 1 afg.; 4. Hamann (Den.) 4 plus 1 afg.; 5. Marovic (Jsl.) 4; 6. Tatai (It.) 3V8; 7/8. Piket (Ned.), Cortlever (Ned.) 3; 9/10. Westerinen (Finl.), Bednarski (Polen) 2*4; 11. Van Geet (Ned.) 2; 12. P. v.d. Weide (Ned.) 1%. AMSTERDAM Aan de wereldkam pioenschappen wielrennen voor dames die op 6 augustus in Leicester in Enge land beginnen, zal door een volledige Nederlandse damesploeg worden deel genomen. De Koninklijke Nederlandse Wielrenunie heeft de volgende dames aangewezen: Voor de weg Keetie Hage (St. Maartensdijk), Bella Hage (Den Haag), Jannie Jonkers (Gameren), Hen- ny Vaber-HondeveLd (Apeldoorn), Truus Smulders (Gerwen) en Truus van der Plaat (Geldermalsen). Reserve is Eefje HeLder (De Rijp). Voor de sprint- en achtervolgings wedstrijd op de baan zijn Keetie Hage en Eefje Helder ook nog ingeschreven. EINDHOVEN De Argentijn Fer nandez heeft in Eindhoven het open in ternationale golfkampioenschap van Nederland gewonnen. Fernandez ver diende met zijn overwinning een be drag van zesduizend gulden. De beste Nederlander in het eindklassement was de nationale kampioen Jan Dorrestein, die met een totaal van 291 slagen, twaalf slagen op Fernandez achter- Rob Meijer en Tonny van Oeveren tijdens hun eerste race om het we reldkampioenschap Vaurien, die zij wonnen.

De Vallei | 1970 | | pagina 9