Schoner rijden begint bij Esso Sneltrein ontspoord Re»pïa bij Zeezieke olifanten Lang niet alle arbeiders willen voedsel lossen Vraag onze "Schoon Rijden"code (gM Opnieuw gewonden tijdens gevechten Bolivia laat 10 gevangenen los Twintig maanden voor mislukte overval op bank gevangenis opnieuw toneel van r Ooggetuige over vliegtuigroof: Socialisten voor nieuwe verkiezingen Zes doden De rellen in Granada In ruil voor Duitsers Egypte geeft antwoord op plan V.S. KOLENDAMP DOODT ECHTPAAR Prof. Bolo weer vrij Echtpaar wilde een restaurant beginnen: Waar zou u nou dat new-look bankstel vinden Overstromingen in India nemen vorm van ramp aan (kun je doenals je met 124 bent). DONDERDAG 25 JULI 1970 „Kapers bleven erg hoffelijk*' ADVERTENTIE (Vervolg van pag. 1) Ondanks hardhandig optreden van de Griekse politie tegen journalisten zijn er ooggetuigenverslagen over de vliegtuigkaping doorgelekt. Ean Amerikaanse passagier vertel de: „Ongeveer een uur na het vertrek uit Beiroet zag alles er rooskleurig uit. Een jaar Arabieren deden in de eerste klas of zij pas getrouwd waren. ROME lie Italiaanse Socialistische Party (PSI) heeft zich woensdag uit gesproken voor de vorming van een nieuwe regering, bestaande uit chris ten-democraten. republikeinen en (link se) socialisten. Volgens het partijbestuur bestaat er, nu de sociaal-democraten (PSU) zich hebben teruggetrokken, geen kans meer op een uit vier partijen bestaande coa litieregering. Het bestuur van de PSU legt er de nadruk op, dat gezien de moeilijke eco nomische toestand en de sociale span ningen de vorming van een nieuwe re gering steeds dringeder wordt. De par- gering steeds dringender wordt. De par lement en het houden van neuwe al gemene verkiezingen. PALEMO De sneltrein Palermo- Rome-Turijn is woensdagmidag bij Reg- gio di Calabria ontspoord. Er zou iets •p de rails heben gelegen. Reggio wordt de laatste tijd door onlusten verscheurd. Vier rijtuigen liepen uit de rails en sloegen om. Zes mensen vonden de dood en er zijn verscheidene gewonden. Volgens de politie had de treinbe stuurder hard geremd toen hij arbei ders op de baan zag. De laatste vier van de 12 wagons sloegen om. Brand weerlieden hebben met acetyleenbran ders de gewonden uit de vernielde wa gons bevrijd. Zij behoorden tot een groepje van vijf mannen en een vrouw". Een Amerikaanse passagier vertelde: „Ongeveer een uur na het vertrek uit Beiroet zag alles er rooskleurig uit. Een paar Arabieren deden in de eerste klas of zij pas getrouwd waren. Zij behoor den tot een groepje van vijf mannen en een vrouw." „Plotseling w%rd ons gezegd: „Wind je niet op, maar het vliegtuig is ge kaapt. Zij zeiden dat zij een plan had den en dat wij naar Athene zouden vliegen. Zij zeiden ons rustig te blijven, en niemand te willen verwonden. Het meisje ging rond om de mensen water te geven. En van de mannen had een machinepistool. Het zat goed in elkaar, zij hadden het kennelijk gerepeteerd. Het meisje be schikte over een handgranaat. Zij was erg knap en had lang zwart haar. Vlak voor de landing zeiden zij dat zij geen tijd hadden ons nog water te geven. Zij moesten nu in actie komen. Niemand mocht het vliegtuig verlaten. Toen schenen zij van gedachten te verande ren en zeiden dat wij vragen mochten stellen. De gehele tijd dat wij op het vlieg veld van Athene stonden bleven zij op gesteld staan bij de uitgang. Iedereen werd naar de toeristenklasse overge bracht. Verbazingwekkend was het zo hoffelijk als zij de gehele tijd bleven." Onmiddellijk na de landing van het toestel in Cairo werd het omsingeld door politieagenten. Zodra de deuren van het vliegtuig geopend werden, tra den veiligheidsagenten naar binnen en de zes kapers gaven zich aan hen over. Voorafgegaan door een vertegen woordiger van het Rode Kruis, die met hen was meegereisd van Athene, kwa men zij glimlachend naar buiten. Het zestal werd in een bus geplaatst en naar het luchthavengebouw gereden, waar de kapers ondervraagd werden. Er is nog niet beslist wat er met hen zal gebeuren. Wel is duidelijk geworden, dat alle zes kapers studenten zijn. De politie in Cairo nam vijf revolvers, twee hand granaten en drie geligniet-ladingen in beslag. De leider van de kapers, Abdel Megid, zei dat hij opdracht had de le vens van de passagiers te sparen. Een journalist van de „Daily Mail", die zich aan boord bevond, vertelde, dat vele Arabische passagiers aanvankelijk de kaping toejuichten. Naarmate de ontwikkelingen echter een ongunstiger wending schenen te nemen, sloeg ook hun stemming om in angstige spanning. De leider der Palestijnen vroeg de Arabische passagiers om hun medewer king. „Wij zijn alleen tegen de Zionis ten. die ons hebben beroofd van ons land, onze huizen en de kans om als menselijke wezens te leven." Daarna werden foto's rondgedeeld van lijken die door de Israëliërs zouden zijn verminkt. Tijdens de onderhandelingen op het vliegveld van Athene moesten de passa giers met hun gordels om blijven zitten. Zij kregen opdracht zich niet te bewe gen. Kort voor de vrijlating steeg de spanning nog meer, toen de Palestijnse leider verklaarde dat de Griekse rege ring had gelogen en nu de consequen ties moest aanvaarden. ADVERTENTIE Natuurlijk, waar anders dan.in de meubel-showroom van De Graafschap in Ruurlo Daar vindt u altijd het nieuwste. Tenslotte werken hier 124 woninginrichters samen en dat kunt u goed merken. Aan de prijzen bijvoorbeeld: correct zwart op wit bij elk meubel. En aan de keus natuurlijk, die is hier groter dan waar ook. Bankstellen en nog eens bankstellen, van klassiek tot hyper modern. 4* Permanente voorraad van tientallen prachtige perzen en berbers, een keus zonder weerga voor mensen die van echt en mooi houden. Meubel-showroom Dominesteeg 14 ruurio (te midden van de Gelderse Kastelen) Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend, 's Zondags gesloten 's Zaterdags tot 5 uur geopend. De kaper, die woensdag op weg naar Saigon een Zuidvietnamees lijnvliegtuig naar Hongkong wilde dwingen, gaf zich na enige tijd over. Hij stapte met zijn handen omhoog het toestel uit en werd door de Vietnamese politie weggeleid. De kaper, een Amerikaanse neger, was waarschijnlijk militair, maar had burgerkleren aan. De Amerikaanse ge zagvoerder van de DC-4 van Air Viet nam heeft hem vermoedelijk van zijn voornemen doen afzien. De met een mes gewapende man was kort voor de landing van het toestel na een vlucht uit Pleikoe in het centrale bergland, de cockpit binnengedrongen. Hij liet het vliegtuig landen en de pas sagiers en bemanningsleden uitstappen op de piloot na. De koreaanse boordwerktuigkundige Tsjoeng, die door de kaper met het mes tegen de keel bedreigd was, viel op de landingsbaan en werd per ambulance weggevoerd. Het vliegtuig werd door de Zuidvietnamese politie omsingeld, ter wijl de gezagvoerder die zei niet vol doende brandstof aan boord te hebben voor een vlucht naar Hongkong de kapel poogde om te praten kennelijk met succes. BANGKOK Het Japanse schip Toyo Maru moest dinsdag naar Bangkok terugkeren, omdat 16 zeezieke olifan ten die op weg zijn naar de Expo '70 in Japan het schip op stelten hadden gezet. Onder leiding van de 20 jaar oude, twee ton wegende Plai Tongkham hadden de olifanten de hoofd-elek- triciteitskabel aan boord vernield, zodat het schip een eiland in de golf van Siam moest aandoen voor een noodreparatie, alvorens naar Bang kok terug te keren. De kapitein vertelde, dat de olifanten afgezonderd hadden'moeten worden, maar dat zij zo tam leken, dat dit niet gedaan was. Afgescheiden door zware houten schot ten zijn de olifanten opnieuw aan de reis naar Japan begonnen. LONDEN Onder druk van rege ringsdreigementen om de 47.000 staken de arbeiders in de havens gedeeltelijk te vervangen door militairen, hebben de leiders van de vakbond der havenarbei ders woensdag toegezegd, hun, mensen te zullen vragen om essentiële voedsel voorraden te lossen. Uit niets blijkt dat alle arbeiders zon der meer akkoord gaan met de door hun leiders aanvaarde regeling, die op de zevende dag van de algemene ha venstaking is bereikt. In Hull en South ampton hebben de arbeiders reeds besloten, voor de duur van de staking geen goederen, ook geen voedsel, te los sen. Elders doen de arbeiders dit wel In Engeland zijn de voorraden fruit, vleès en andere voedingsmiddelen uit het buitenland danig geslonken, terwijl de prijzen fors omhoog zijn gegaan. Stakingsleiders Jack Jones van de bond van transportarbeiders en Tim o'Leary, secretaris voor de Britse ha vens, hebben in hun akkoordverklaring vastgelegd dat de bereidwilligheid zich slechts mag uitstrekken tot werkelijk aan bederf onderhevige goederen, die zich uitsluitend aan boord van schepen mogen bevinden die voor het uitbreken van de staking in Britse havens lagen. De lonen en de inkomsten, verkregen uit dit werk. moeten worden overge maakt aan liefdadige instellingen. De gemeentelijke luchthaven van Manchester heeft woensdag geweigerd luchtvrachtladingen te ontvangen van goederen die anders per schip worden vervoerd. Een woordvoerder van de luchthaven verklaarde woensdag dat om de staking van de Britse havenarbeiders te breken er veel aanvragen waren binnengeko men van luchtvaartmaatschappijen voor het verwerken van ladingen le vensmiddelen. Er waren vooral veel verzoeken uit Denemarken ontvangen. Maatschappijen die anders ook Man chester niet aandoen hebben een nega tief antwoord op hun verzoek gekre gen. De weigering geldt niet voor die maatschappijen, die anders ook vracht ladingen naar de luchthaven vervoeren, aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE GRANADA De bouwvakkers in de Zuidspaanse stad Granada hebben ook woensdag hun staking voortgezet, nadat de politie dinsdag drie van hun kame raden tijdens relletjes had neergescho ten. Er zouden bij de onlusten 37 poli tieagenten zijn gewond, van wie twee ernstig. De botsing tussen stakers en politie waren de bloedigste onlusten in de 31 jaar van het bewind van Franco. Gistermiddag ontstond een gevecht tussen de stakers, die protesteerden te gen het feit, dat hun nieuwe arbeids contracten nog niet tot stand waren ge komen en de politie. Er waren ongeveer 3000 betogers en 100 politiemannen in het gevecht be trokken. Ongeveer 250 personen hebben in de kathedraal van Granada een sit-in de monstratie gehouden uit protest tegen de dood van de drie stakers en ter on dersteuning van de bouwvak-staking. Zij waren van plan om de gouverneur van de stad mee te delen dat zij de kerk niet zullen verlaten voordat de autoriteiten de stakers die dinsdag wer den aangehouden, in vrijheid hadden gesteld. Twee van de slachtoffers van de on lusten van dinsdag zijn in de loop van woensdag begraven. Er waren veel mensen op de begraafplaats bijeen ge komen, maar er deden zich geen onlus ten voor. Het derde slachtoffer zal in zijn ge boorteplaats Armilla ter aarde besteld worden. Het Spaanse arbeidssyndicaat heeft priesters de schuld gegeven van de bot singen tussen bouwvakarbeiders en po litie in Granada. Het dagblad Pueblo schrijft: Het ziet er naar uit dat in principe de verant woordelijkheid rust bij zekere priesters die de arbeiders tot gewelddaden heb ben aangespoord en hun zelf£ voorzien hebben van de middelen om de bewaar ders van de openbare orde aan te val len. Het hoofdartikel gaf ook een deel van de werkgevers de schuld, die nog niet hadden begrepen, dat de prijs voor sociale rust waarvan zij ten zeerste profiteren bestaat in de bescherming van rechtvaardige en menselijke rech ten van de arbeiders. LA PAZ President Ovando van Bolivia heeft meegedeeld dat de rege ring besloten heeft tien politieke ge vangenen vrij te laten in ruil voor de twee door het verzet ontvoerde VVest- duitse technici. Zij is gezwicht voor de dringende verzoeken van de familie van de twee Duitsers, aldus de presi dent. KAIRO Egypte heeft gisteren geantwoord op hel Amerikaanse vre desplan voor het Midden-oosten. Minister van buitenlandse zaken Riad overhandigde de Amerikaan Donald Begus, die de Amerikaanse zaken in Egypte waarneemt, een brief voor mi nister van buitenlandse zaken Rogers. Over de inhoud van het antwoord is niets bekend gemaakt. Het semi-offi- ciële blad Al Achram schreef echter dat de twee voornaamste punten in Egyptes antwoord zijn: volledige Israë lische ontruiming van de bezette Arabi sche gebieden en legitieme rechten voor de Palestijnen. Tegelijk publiceerde Al Achram de Amerikaanse vredesvoorstellen. De eer ste fase houdt in een bestand van drie maanden, tijdens welke periode UNO- bemiddelaar Jarring zijn taak hervat. De tweede fase voorziet ih directe on derhandelingen tussen Israël en de Ara bieren, wanneer de vrede in het gebied is hersteld. SCHAGEN Het koude weer van de afgelopen dagen is de heer K. Kosse (82) en zijn 81-jarige vrouw noodlottig ge worden. Zij hadden de kachel aangemaakt, terwijl de afvoer niet deugde. Er ont stond koolmonoxyde, tengevolge waar van het echtpaar is overleden. Over het hoe - en wanneer heeft een pater Jezuiet met de verzetslieden on derhandeld. De tien gevangenen zijn tegen mid dernacht aan boord van het vliegtuig van president Ovando uit La Paz naar de .Chileense havenstad Arica vertrok ken. De pater Jezuïet, die als bemiddelaar fungeerde, ging eerst aan boord om de identiteit van de vrijgelatenen te con troleren. Een vertegenwoordiger van het Boliviaanse Rode Kruis vergezelde hen. President Ovando deed woensdag een beroep op de verzetsstrijders de wagens neer te leggen. Zij zouden dan ongehin- der het land kunnen verlaten, maar zij kunnen ook deelnemen aan het werk van de overheid in de richting van na tionale bevrijding. Ovanda noemde de Partizanen onge duldige jongelui, die een eind willen maken aan het sociale onrecht. Dit doel kon echter niet „met romantische stunts" worden bereikt, zo zei hij. Dinsdagavond had de regering als reactie op het verschijnen van een nieuwe guerillibeweging de staat van beleg afgekondigd. Er is ook een militaire zone gevormd in drie provincies, waar de regering te maken heeft gekregen met manschap pen van het nationale bevrijdingsleger. PARIJS De Parijse hoogleraar Er- nest Bolo, die enkele' dagen geleden werd gearresteerd, verdacht van het stichten van bosbranden in de omge ving van St. Maxime, is woensdagmid dag op vrije voeten gesteld. Gevangenhouding is in verband met het onderzoek niet langer noodzakelijk, aldus heeft de rechter van instructie meegedeeld. De 42-jarige hoogleraar in de psychologie heeft voortdurend ont kend de branden te hebben gesticht. De Zwitserse bergen hebben vorig jaar aan 136 mensen het leven ge kost. Volgens een mededeling van de Zwitserse Alpenvereniging zijn 100 berg beklimmers om het leven gekomen, de overige slachtoffers waren skiërs. New Delhi Zeventien autobussen en vyf personenwagens zouden volgens de eerste berichten zijn gegrepen door het water van de rivier de Alaknanda, een zijrivier van de Ganges, aan de voet van het llimalajagebergte. De rivier is buiten haar oevers getre den en heeft grote gebieden onder water gezet. Het is nog niet bekend of mensen zijn omgekomen, maar in New Delhi wordt gevreesd, dat van een grote ramp kan worden gesproken. In de rivier heeft men de lichamen van 29 mannen en 25 vrouwen zien drijven. Als plaats van de ramp wordt opgegeven het stadje Chamouli, dat 300 kilometer ten noord oosten van de Indiase hoofdstad ligt. Uit Risjikesj, 100 kilometer teri zuid westen van Chamouli, wordt bericht, dat men in de Ganges de lijken van drie mensen en een aantal koeien heeft ge zien. Het water van de Ganges heeft in Risjikesj 50 huizen vernield. Een per soon werd door een instortend,huis ge dood. Gevreesd wordt dat de overstromin gen aan ongeveer 600 mensen het leven hebben gekost. De overstromingen heb ben een deel van de weg aan de voet van de Himalaja weggespoeld. Tenmin ste 400 van de vermisten zijn Hindoe pelgrims. Zij reisden met bussen, vracht wagens en taxi's. AMSTERDAM De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. A. F. J. C. Habermehl, heeft woensdag een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden geëist tegen de 30-jarige elektro-monleur H. V., die 'li De overstromingen die sinds vijf dagen de Braziliaanse stad Recife teisteren heben reeds meer dan hon derd mensenlevens geëist. Het water van de Capibaribe heeft in de stad zelf en omligende dorpen ongeveer 50.000 personen dakloos gemaakt. MILAAN' Het oproer in de San Vittore-gevangenis te Milaan, dat dins dag aan drie personen het leven kostte heeft zich woensdag voortgezet. Het begon tegen het einde van de middag toen de gevangenen na hun dagelijkse wandeling in de gevangenistuin weiger den naar hun cellen terug te keren. Ongeveer 60 protesterende delinquen ten hieven spreekkoren aan en eisten hervorming van het gevangeniswezen. Tijdens de heftige debatten die daarop volgden, werden bewakers en politiea genten vanuit vensters en van balkons met ijzeren stangen, staven van tralie werk en andere delen van ramen en deuren bekogeld. Uit de ramen van de cellen hingen beddelakens met opschriften als „moordenaars" en „drie studenten ver moord". Na enige uren slaagden ongeveer 500 politieagenten e"h carabinieri erin de protesterende gevangenen naar hun cel len terug te brengen, waarna de rust weerkeerde. Vijf agenten liepen verwon dingen op. Inmiddels is een onderzoek geopend naar het ontstaan van de brand die dinsdag drie mensenlevens eiste. Men wil via verhoren van bewakers en ge vangenen te weten komen of de dood van de drie onder wie de 19-jarige Oos tenrijker Gerhard Coser, aan een onge luk is te wijten of dat het om een pro testactie gaat tegen de behandeling van de gevangenen. Verder werd ook bekend dat een ge vangene al vier dagen lang zijn celdeur heeft gebarricadeerd en dat hij met zelfverbranding dreigt als zijn eis tot bespoediging van zijn proces niet wordt ingewilligd. april van dit jaar een mislukte poging deed het filiaal van de Raiffeisenbank in Amsterdam-Noord te beroven. Zijn 31-jarige vrouw hoorde een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eisen. De officier zei zware straffen te vragen uit oogpunt van al gemene preventie teneinde een halt toe te roepen aan de hausse in bankover vallen van de laatste tijd. Om te ontkomen aan een flinke be lastingschuld was het echtpaar vorig jaar zomer uitgeweken naar Spanje. Hier kwam het in contact met de Ne derlandse eigenaar van een restaurant. Het echtpaar wilde dit van hem pach ten voor 12.000. Van deze pachtsom kon 1 9.000 direct worden betaald. De reste rende 3.000 probeerden de heer en me vrouw V. in Nederland bij elkaar te verdienen. Toen dit laatste niet lukte en de ver pachter dreigde de reeds betaalde 9.000 bij niet nakomen van de over eenkomst te houden, was het echtpaar in paniek geraakt. Besloten werd dan maar een bank te beroven. Op 21 april zocht de vrouw een ge schikt bankfiliaal uit. Het oof viel op de Raiffeisenbank in Amsterdam- Noord. Drie dagen later ging het echt paar met twee auto's voor het geval er een defect zou raken op stap. Na dat zijn echtgenote had gecontroleerd of de kust veilig was, ging de elektro- monteur gewapend met een luchtdruk pistool, dat hij geruild had voor een minder indrukwekkend alarmpistool, het filiaal binnen. Het kapen op de enige employé rich tend schreeuwde hij om geld. De bank bediende had echter weinig reden om zich bedreigd te voelen. Het pantserglas dat de balie van de wachtruimte scheidt is sterk genoeg om zelfs mitrailleur- schoten te weren. Er kwam dus geen geld over de balie. Daarop verdween het echtpaar. De bank employé waarschuwde de politie, die het echtpaar enkele dagen later inre kende. ADVERTENTIE r

De Vallei | 1970 | | pagina 10