Veenendaals - dagblad Politie zoekt Duitse 'S Israëliërs zeer verontwaardigd over „Griekse capitulatie" Gangsters hadden geen haast Buiten ACHTER BRIEFJE IN VENSTER GAAT DRAMA SCHUIL WARSCHAU EN BONN SLUITEN VERDRAG Suharto begin september gast koningin Juliana Nachtelijk protest in Goor tegen onveilige E-8 Vragen over ongeluk door ongesloten overweg FRANS VERZET TEGEN HOGERE OLIEPRIJS (37%) VAN ALGERIJE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Arabische guerrilla 's winnen chantageslag op Atheens vliegveld alienor >-u MEISJE (2) DOOD NA BRAND OP JACHT Nog geen spoor in moordzaak 7 ATHENE Na acht uur onderhandelen is de Griekse re gering gisteren gezwicht voor de zeven Arabische guer rilla's die op het vliegveld van Athene sinds tien uur woensdagmorgen een Boeing 727 van de Griekse lucht vaartmaatschappij Olympic Airways in hun macht hadden. Na de herhaalde verzekering van de Palestijnen, dat zij niet zouden aarzelen het toestel met de ongeveer 60 passagiers, die zij als gijzelaars vasthielden, op te blazen, beloofde de Griekse minister van Binnenlandse Zaken Pattakos. dat binnen een maand de zeven in Griekenland gevangen zit tende guerrillastrijders zouden worden vrijgelaten. iBij zomers reewild 3 j /l i ai( rtu. te^f*^ m.' - - In Elburg TERUGSLAG BEKRONING NEDERLANDS ECHTPAAR IN WEST-DUITSLAND OMGEKOMEN Veel bewolking Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 P-W., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 23 JULI 1970 - 44e JAARGANG no. 169 .R GRIEKENLAND LAAT TERRORISTEN VRIJ DEN HAAG De politie in Neder land zoekt een paar Duitsers die zich in ons land zouden hebben schuldig ge maakt aan onder meer een inbraak in een radiozaak in Rijswijk. Ook Interpol heeft belangstelling voor de Duitsers, vanwie één, de 20-jarige D. A. U. Z. uit Dusseldorp, woensdagmiddag in een snelle auto nog in Zoetermeer werd ge signaleerd. Hij rijdt in een in Neder land gekochte auto, merk Porsche, ken teken DX 72-52. De politie houdt er re kening mee, dat de man gewapend kan zijn. Bij de inbraak in Rijswijk werd uit de radio- en tv-zaak voor 20.000,- ap paratuur meegenomen in een gloed nieuwe bestelauto van het benadeelde bedrijf. De politie in Rijswijk is er niet zeker van dat de eventueel met Z. samenwer kende persoon ook de tweede door In terpol gezochte Duitser is. Deze en Z. worden in Duitsland ervan verdacht onder andere meer dan 200 auto's te hebben gestolen. Beiden waren in Duitsland reeds in hun kraag gepakt en ingesloten. Ze wisten te ontkomen, toen ze werden voorgeleid. Nadat ook een vertegenwoordiger van het Rode Kruis de kapers had verzekerd, dat hun kameraden vrij zouden komen, lieten de commando's de passagiers vrij. De bemanning moest echter in het toestel blijven. Daarna eisten de guerrilla's, dat de brandstoftanks van het vliegtuig zou den worden gevuld. In de loop van de avond vertrok de Boeing met aan boord de acht bemanningsleden, de Palestij nen en een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis. Het is 's avonds tegen 10 uur plaatselijk tijd in Cairo geland. Later keerde het terug naar Athene. Voordat het akkoord was bereikt, was ook reder en eigenaar van Olympic Airways. Aristoteles Onassis naar het vliegveld van Athene gekomen. Hij ging zelfs zover zichzelf als gijzelaar beschikbaar te «tellen in* ruil voor de vrijlating van de passagiers. Maar voordat de Palestijnen op dit aanbod konden ingaan, was het tot een akkoord gekomen. Terwijl de kapers via de boordtele- foon niemand werd namelijk toege staan het vliegtuig te naderen aan het onderhandelen waren, werd een Sy rische vrouw het vliegtuig uitgedragen. Zij was flauw gevallen. Nadat de Griekse regering ermee had ingestemd dat alle zeven Arabische ge vangenen binnen een maand zouden worden vrijgelaten onder restrictie, dat eerst de twee commando's zouden moe ten terecht staan, die betrokken waren bij een aanslag op het bureau van El Al in Athene, werden de passagiers vrijge laten. Toen journalisten daarna' met de pas sagiers wilden praten, werden zij met harde hand door de Griekse politie ver wijderd. Enkelen werden geslagen en er- zijn camera's vernietigd. Meer over deze kaping leest U elders in dit blad. TEL AVIV De Israëlische dagbladen tonen zch vandaag bijzonder veront waardigd over de capitulatie van de Griekse regering voor de Arabische kapers, die hebben gedreigd een vliegtuig op de luchthaven van Athe ne op te blazen indien Griekenland de Arabische commando's, die aanslagen in het land hebben gepleegd niet vrij lieten. „Griekenland blinkt de laatste tijd niet uit door moed en zelfrespect wanneer het de Arabische staten betreft", schrijft het semi-officiële dagblad Davar. „Wij moeten maar afwachten of de Griekse heersers in staat zijn zich zover te degraderen, dat zij de verdachten van de moord op een Grieks kind vrijlaten". De Israëlische autoriteiten hebben tot dusverre geen officieel commentaar willen geven op de kaping, maar Het Israëlische dagblad „Jeruzalem Post" oppert de mogelijkheid, dat Grieken land zich niets gelegen laat liggen aan de overeenkomst met de kapers, omdat Athene hoegenaamd niet ver plicht is zich te houden aan voor waarden, die met de revolver in de vuist zijn afgedwongen. LEEUWARDEN De Leeuwarder politie heeft bij het onderzoek naar de moord op de 75-jarige mevrouw Hinke IJsselstein-van der Velde die het afgelo pen weekeinde in Leeuwarden werd ge pleegd nog geen enkel aanknopingspunt gevonden. De recherche heeft de woning vaïi de vermoorde vrouw doorzocht en men acht roof toch wel de drijfveer van de moordenaar. PARIJS Drie kwartier lang hebben tijdens een bankoverval te Cannes aan de Franse zuidkust, twee bandieten op het geld staan wachten. Pas toen de bankbe diende hun twintigduizend francs overhandigd had maakten zij zich uit de voeten. In die drie kwartier was slechts een klant de bank binnengekomen. Onder bedreiging met hun automa tische wapens hielden de gangsters hem koest. Kort nadat, gisterochtend de bank om half negen was opengegaan, stapten de twee mannen binnen en eisten het geld op. Daar dat nog in de kluizen lag. gaven zij een be diende opdracht het te halen. Maar de man bleef weg. Drie kwartier lang. Toen dacht hij, dat de bandieten wel vertrokken zouden zijn. Daar om kwam hij naar boven met de dagkas, groot tufintigduizend francs Tot zijn grote verbazing stonden zij daar nog altijd. Hij moest hun toen het geld wel geven. CO een ree-revier onder zijn hoe- de heeft, zal er voor gezorgd i hebben, vóór het begin van de i bronst de zwakke bokken af te schieten, opdat ze geen kans heb- ben zich te vererven, want daar- l door zou men ongewenste zwakke nakomelingschap krijgen. De ster- j ke, gezonde exemplaren worden I door een verstandig beheer ge- spaard, tot de leeftijd van minstens 5 a 6 jaar. Zij zullen mits er zwa- re vrouwelijke partners met goede kwaliteit aanwezig zijn voor een i sterk nageslacht zorgen. Het waar- I devolle fokmateriaal dient onder al- i le omstandigheden gespaard te worden, maar dit is gauwer gezegd dan gedaan. Om kreupelen, slechte verharing, achtergebleven kalve- ren, horzel-aantasting, oud en jong, j knopspitsers, kurketrekkergeweien e.d. in het bos te onderkennen, valt niet mee. Er moet rekening worden gehouden met de windrichting, met i krakende takken op berspaadjes, met de trekgewoonten der dieren, hun grillen en luimen, terwijl hen i uiteraard door de weidelijke jager iltoos ,,fair chance" wordt gegeven. s Zo is b.v. het schieten van reeën uit de auto volkomen uit de boze; het mag trouwens al sedert vijf jaar niet meer, zulks uit veilig- heidsoverwegingen, doch tevens omdat dit wild vrijwel overal ge- wend is geraakt aan gemotoriseerd verkeer. In de hoogtijdagen der reeën (van St. Jacob tot in augustus) zoekt een bruidegom op menige plaats jj van het revier naar een hem pas- sende bruid. De windvang mon- stert scherp spoor en prent, het ge- hoor blijft gespannen naar gerucht van brekende twijgen, ruisend lo- ver, of het smachtend piepen van een partner. Wie wat geluk heeft, kan de bok fel achter zijn uitverko- rene zien jagen, kuchend, hoestend en snuivend. Vaak gaat het zó snel, dat ge weinig meer dan een vlarn- rode flits achter de schelmse en kwansuis vluchtende rekke ziet. 23 juli '70 A. B. WIGMAN fev<:Z A j - „Wy moeten te rug naar Brussel. Verw achten u daar". Als het Belgische echtpaar Lubois de ze woorden leest, weet het nog niet welk drama daar achter schuilgaat. Het in het Frans gestelde briefje is geplakt op de ruit van het vakantie- huisje Zeeuwse chement, heer en Lubois in het Retran- waar de mevrouw hun twee zoontjes Jeain- Christoph (tien) en Laurent (zes) ach terlieten onder de hoede van twee zes tienjarige meisjes. Op ,J7 juli verdron ken de broertjes bjj het zwemmen in zee bfj Cadzand. Ondanks alle po gingen van de Ne derlandse en Engel se politie om hun verblijfplaats vermoedelijk Schot land op te spo ren, bleven de heer en mevrouw Lubois onvindbaar. Zij zou den vandaag hun zoontjes komen op halen. De twee broertjes zyn inmiddels in Ukkel bij Brus sel begraven. ELBURG Bij een felle brand op het Duitse motorjacht „Seemovc", dat in de haven van Elburg lag afgemeerd, is gisteravond het twee-jarig meisje Claudia Franziska Reintjes uit Trois- dorf (Duitsland) om het leven gekomen. De vader en moeder van de kleuter zijn met verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. Een veertienjarige zoon van de familie was niet aan boord. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een gasfles explodeerde. In korte tijd stond het jacht in lichterlaaie. In paniek sprongdn de heer en me vrouw Reintjes overboord. Een poging van de vader om het dochtertje te red den leverde geen resultaat op. Doordat het motorjacht niet in de buurt van an dere scheepjes lag, kon de gemeentelij ke brandweer het vuur snel onder con trole krijgen. BONN In Warschau beginnen van daag onderhandelingen tussen Polen en West-Duitsland over een niet-aanvals- verdrag. Kernpunt is het vraagstuk van de Oder-Neissegrens. Polen is geneigd niet langer de offi ciële erkenning van deze grens te eisen, omdat West-Duitsland pas daartoe be reid is in het kader van een algemeen vredesverdrag. Nu gaat het erom, een formule te vinden waarin de grens, zonder forme le erkenning, in feite toch wordt aan vaard. Na vier reeksen voorgesprekken is men nu toe aan het uitwerken van de precieze verdragtekst. De Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken, Jendry- chowski, onderstreepte deze nieuwe fase door de Westduitse onderhande laar Duckwitz officieel te ontvangen. Het is mogelijk dat de overeenkomst nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Onopgelost is bijvoorbeeld nog het probleem van het miljoen Duit sers en voormalige Duitsers die nog in Polen wonen. Op zijn minst een kwart van deze mensen wil emigreren naar West-Duitsland, maar zij moeten jaren lang wachten op een uitreisvisum om dat de Poolse economie hen nog niet kan missen. Ook moet de Poolse regering reke ning houden met ongewisse reacties en invloeden in eigen land bij een even tuele toenadering tot West-Duitsland. Tenslotte speelt in Warschau ook de vrees dat een te groot succes voor Bondskanselier Brandt de hoop zou doen herleven op een Duitse hereniging. AMSTERDAM De 19-jarige Ame rikaanse typiste L. L. A. is door de Am sterdamse recherche op heterdaad be trapt toen zij op haar hotelkamer een zending hasjiesj voor verzending naar het buitenland klaarmaakte. De ruim 350 gram hasjiesj was ver stopt in uitgeholde kaarsen. De zending was bestemd voor enkele kleine afne mers in het buitenland. DEN HAAG President Suharto van Indonesië zal van 1 tot 4 september de officiële gast in Nederland zijn van koningin Juliana en prins Bernhard. De Indonesische president komt met zijn vrouw, minister Adam Malik (Buiten landse Zaken) en twintig regeringsfunctionarissen, allen militairen. GOOR Na het middernachtelijk uur in de nacht van woensdag op don derdag is een groep bewoners van Goor de straat op gegaan om met witkwast en kalk leuzen te kalken op 't door deze gemeenten lopende deel van rijksweg E-8. Deze demonstratie op korte termijn georganiseerd door de plaatselijke mid denstandsvereniging, de afdeling van het verbond voor Veilig Verkeer en de op 3 juli j.l. in de Goorse gemeenteraad gekozen groepering Actief Goor is be doeld als protest tegen de onveilige si tuatie óp de E-8, waardoor vele ver keersongelukken voorkomen. Een dodelijk ongeval, dat woensdag gebeurde was de „druppel die de em mer deed overlopen", aldus de initia tiefnemers. Bij dit ongeluk werd de 20-jarige Ineke van Bergen, toen zij op haar bromfiets op weg was Gaar haar werk, op de E-8 door een truck met op legger aangereden. Zij was vrijwel op slag dood. Om twaalf uur in de nacht waren reeds vijftig personen te zamen geko men op het Julianaplein in Goor, om vandaar de route van de E-8 af te lopen voor het beschilderen van het wegdek. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid dr. T. E. Westerterp (KVP) heeft de staatssecretaris van Verkeer en Water staat gevraagd of het inderdaad „ont zettend vaak voorkomt", dat treinen de overweg bij Zevenbergschehoek passe ren zonder dat de bomen gesloten zijn. Verwijzend naar berichte.., als zou den spoorwegemployés de afgelopen jaren herhaaldelijk op deze gevaarlijke situatie hebben gewezen en verscheide- nen hebben geweigerd bij deze overweg dienst te doen, vraagt het kamerlid welke maatregelen de Spoorwegen wil len nemen om aan deze gevaarlijke si tuatie een eind te maken. Zoals bekend werden zondag bij Ze venbergschehoek drie personen onder een trein verpletterd, omdat de spoor bomen niet waren gesloten. Ook twee leden van de groep-Aarden. mej. Kessel en drs. Janèsen, hebben vragen gesteld over dit ongeluk. Zij willen weten of de Spoorwegen hebben meegedeeld, dat de extra bevei liging door middel van koppeling op het veiligingssysteem, dat de machinist au tomatisch waarschuwt, de vertraging die daardoor voor het wegverkeer ont staat niet waard is. Volgens de vragenstellers dienen de Ahobs, die oorspronkelijk eerstvolgend jaar zouden worden geïnstalleerd, zo spoedig mogelijk te worden aange bracht. Op de drukke uren zou de post niet door een maar twee overwegwach ters moeten worden bemand. PARIJS De Algerijnse regering heeft de prijs van door de Franse on dernemingen in Algerije gewonnen olie verhoogd van 2,08 dollar per barrel tot 2,58 dollar. Dit gebeurt met terugwer kende kracht tot 1 januari 1969, dat wil zeggen achttien maanden. Dit be tekent een prijsverhoging van 37 pro cent, die alleen al voor de Franse olie maatschappijen Total en Elf een ver liespost van 360 miljoen gulden per jaar inhoudt. Door deze eenzijdige verhoging heeft Algerije de conventie van 1965 ver schil erd. Deze bepaalde dat de prijs slechts kon worden verhoogd door een overeenstemming van beide regeringen. In Frankrijk spreekt men reeds over een verkapte nationalisering van de Franse oliemaatschappijen door Alge rije. Gisteren na afloop van de Franse mi nisterraad heeft de regeringswoord voerder laten weten, dat de Franse re gering weigerde zich bij het besluit neer te leggen. Zij heeft nog niet be paald welke stappen zij zou nemen, buiten die waarin de genoemde conven tie voorziet nl. de instelling van een arbitragecommissie. Op de gehele Franse economie heeft dit besluit een sterke terugslag. Van elke drie Franse auto's loopt er een op benzine uit de Sahara. Daar Algerije zelf slechts één raffinaderij bezit met een beperkte capaciteit, wordt ongeveer negentig procent van de produktie als ruwe olie uitgevoerd en in Frankrijk geraffineerd. De Franse regering heeft laten we ten, dat deze Algerijnse beslissing voor lopig nog geen invloed zal hebben op de Franse benzineprijs. Wel heeft zij daarbij de nadruk gelegd op het voorlo pige karakter daarvan. In de Franse pers wordt algemeen aangedrongen op het nemen van tegenmaatregelen, zoals een invoerstop op Algerijnse wijn en het sluiten van de grenzen voor Alge rijnse arbeiders. De Nederlandse ambassadeur in Dja karta, mr. H. Scheltema, zal tijdens het Indonesische staatsbezoek ook in Ne derland zijn. Het is nog niet bekend waar president en mevrouw Suharto in Nederland zul len logeren. In Den Haag wordt voor alsnog aangenomen dat Huis ten Bosch daarvoor zal worden aangewezen. In dat geval zal het presidentiële paar 1 sep tember op het vliegveld Ypenburg aan komen. Veiligheidsoverwegingen en het feit dat het paleis op de Dam in Amsterdam wordt gerestaureerd zouden de voorkeur voor Huis ten Bosch hebben bewerk stelligd. Het bezoek wordt zowel in Nederland als in Indonesië nog steeds gezien als de formele bekroning van de nieuwe ver houding tussen de twee landen. De Indonesische president is van 4-7 september in Bonn. Op 8 en 9 septem ber zal hij in Lusaka op Zambia de con ferentie van niet-gebonden landen bij wonen. Tot slot heeft hij een bezoek aan Wenen op het reisprogramma staan. DUSSELDORP Kort voor het ein de van hun vakantie is bij Münster in de Westduitse deelstaat Nordrijn-West- falen het echtpaar A. en J. M. Gerats uit Amstelveen om het leven gekomen Hun 9-jarige dochter Petra is met zwa re verwondingen in een ziekenhuis op genomen. De 45-jarige Antonius Gerats ver leende bij het oversteken van een auto weg geen voorrang. Zijn auto werd door een vrachtwagen met oplegger ge grepen en een eind meegesleurd. De be stuurder en zijn 38-jarige echtgenote Johana Maria Gerats waren op slag dood. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdag avond: Veel bewolking met nu en dan regen, overwegend matige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Morgen: Zon op: 4.49; onder: 20.43. Maan op: 22.47; onder: 12.33.

De Vallei | 1970 | | pagina 1