ONDERWIJZER KLOP NU PREDIKANT Prediking en pastorale uitwerking staan voorop Eerste sleutel op „Domineesberg" Tarompomop de Rijn Wijnvaart best iets om nog eens over te doen VZC-ers braken vele persoonlijke records Sterke formaties in Ritmeester- waterpolotoernooi 10550 VZC verdedigt de cup Jongen (11) aangereden Sportstichting praat met verenigings- bestuurders Algemene kerkvergadering acht ik overbodig Belt u dan «van a.u.b. GROEIPROCES INTERNE ZENDING Er zijn 2 huizen waar U lekker eet Petit Restaurant MAISON KRAMER Chronisch Nog eens AARTSRIVAAL 4 SECONDEN BURGERLIJKE STAND RHENEN OVER SPORTHAL u^mucisuAv? h JuLi i it J VEENENDA AL-EDE In een tijd waarin het theologisch denken sterk in beweging is en de kerk in het algemeen volop discussiestof vormt, lijkt het ambt van predikant slechts voorbehouden aan hen, die daartoe een wel zeer sterke roeping moeten voelen. Het is lang niet altijd een benijdenswaardige baan. Toch komt het steeds weer voor dat vooral mensen uit het onderwijs zich aangetrokken voelen tot de pastorie. Dat was in het verleden het geval, maar ook thans vinden onderwijzers en leraren nogal eens de weg naar het kerkelijk pastorale terrein. Zo ook Kees Klop. oud-Veenendaler en wonende te Ede. Zijn niet alledaagse stap was voldoende aanleiding tot een gesprek en dan blijkt men bij hem aan het juiste adres te zijn. Bedachtzaam formuleert hij en het wordt duidelijk dat hier een man zit, gegrepen door Gods Woord, die met verlangen het moment afwacht dat hij de pastorie kan betrekken. De nu 34-jarige ex-onderwijzer werd in Eindhoven geboren, maar woonde vanaf zijn tiende jaar in Veenendaal. Na de HBS-A volgde hij de Kweek school in Utrecht en in 1956 kon de Julianaschool te Ederveen de Veense onderwijzer in haar gelederen begroe ten. Negen jaar lang leerde hij de jeugd en Klop vond het prachtig werk. Maar toch... diep in zijn hart bevre digde het niet. Op 1 oktober 1965 stopt hij ermee, zegt zijn baan op en gaat zich volledig wijden aan zijn theologische studie in Utrecht. Daar komt toch wel wat voor kijken, lomaar een goede baan wegwerpen en weer als student gaan leven? „Ja, dat was een hele stap, maar door allerlei financiële regelingen heb ik het kunnen doen. Tijdens mijn onderwij zerschap werd het me steeds duidelij ker dat ik predikant wilde en moest worden. Het is eigenlijk een groeipro ces, maar ik wil wel bekennen dat door verscheidene preken die een grote in druk op mij maakten, alles versneld is". In zijn Veense periode was Kees Klop al actief in het jeugdwerk en heeft hij de voormalige instuif in het gebouw Rehoboth aan de Dijkstraat jarenlang geleid. Vreemd stond hij dus niet tegen over kerkelijk werk. Via een interimregeling was het mo gelijk dat student Klop het colloquium aflegde, voordat 't seminarium werd be- zoch en de proefpreek plaatsvond. Zo'n colloquium bestaat dan uit een gesprek met een delegatie van vijf man uit de provinciale kerkvergadering. In zijn ge val was het de zg. commissie-Zwolle. Veel steun bij rijn studie Grieks en La tijn heeft hij ondervonden van enkele leerkrachten aan het Chr. Lyceum te Veenendaal. Op 19 juni jl. was het dan zover dat hij in de Mattheuskerk te Utrecht zijn proefpreek kon houden, die werd beoordeeld door prof. dr. S. van der Linde en twee paranimfen. Het bete kende voor Kees Klop een succesvolle afsluiting van zijn kerkelijke studie. Hij mag nu preken en doet dat door het gehele land heën, waar ze hem maar vragen. In het najaar hoopt hij ergens de pastorie in te trekken. Wat was de grootste aantrekkings kracht van het predikambt om deze stap te doen? „Vooral het pastorale aspect trok mij aan. Het gemeentewerk boeit me erg en daarbij heb ik geen voorkeur voor ou deren of jongeren, want de problemen liggen ten diepste vaak bij beide groe pen hetzelfde. Ze zijn me allemaal even dierbaar". De Woordverkdndiging en de uitwer king daarvan op postoraal vlak stelt de kersverse predikant voorop. Daarbij is hij fel gekant tegen de Amsterdamse richting die het meer van acties en mo bilisaties in de kerk wil hebben en waarbij Klop de woordverkondiging naar de achtergrond ziet schuiven. „Gaat men die richting op met de kerk. dan zie ik geen verschil meer tus sen een maatschappelijk werker en een dominee. Wanneer ie het Evangelie al leen als uitgangspunt neemt, kan de uitwerking op menselijk vlak wel eens te horizontaal worden en schiet je het hoge doel wat je je gesteld hebt, voor bij" Hoe staat u als jonge predikant, af komstig uit een ander beroep, nu tegen over de Algemene Kerkvergadering? „Die acht ik overbodig. De reforma torische kerken zijn van onderaf opge bouwd en er is voldoende inspraak aan wezig". Maar heeft de Geref. Bond zich dan niet in een isolement geplaatst, door te weigeren mee te doen? „Beslist niet. Door deze weigering is het standpunt juist goed en voldoende in de publiciteit gekomen en zal de stem onmiskenbaar duidelijker geklon ken hebben, dan wanneer ze in de mas-, sa haar standpunt naar voren zou heb ben moeten brengen". In Uden en Veghel gaan de Herv. en Geref. kerken zeer nauw samenwerken, behalve nog op financieel terrein, waar men een oplossing zoekt voor een soort verdeelsleutel. Wat vindt u .van deze samenwerking?. „Als het daar plaatselijk kan en men er wat grootte a.h.w. betreft toe ge dwongen wordt, dan juich ik het toe. Vooral voor twee kleine gemeenten kan het een oplossing zijn, maar dat beide kerken binnen tien jaar fuseren, zoals wel gesteld wordt, nee, daar geloof ik niet in". Wat ziet u als het grootste probleem in de huidige Ned. Herv. Kerk? „Eigenlijk zijn er voor mij twee. Aller eerst de veelheid van visies. Dat kan verwarrend werken, maar ik zie voor onze volkskerk geen andere oplossing. Ten tweede de enorm grote randkerke lijkheid. Daar ga ik beslist op de plaats waar ik gesteld word. wat aan doen. Massaal kun je dat niet aanpakken, misschien door een soort evangelisatie, die je interne zending zou kunnen noe men. Verder kun je vaak een dankbaar ge bruik maken van h*t kaartsysteem, waar dG"papieren ledejn in voorkomen. Je hebt de namen en menden nog bin nen je bereik en een prachtig voorbeeld in dit geval vertelde prof. Jonkers uit Amsterdam mij. Een vrouw die in het kerkregister voorkwam is door talrijke gesprekken weer meelevend geworden, hoewel ze helemaal niet wist dat ze nog ingeschreven stond. Zo doet God won deren tot in het duizendste geslacht". Kees Klop heeft de stap van school naar kerk bewust gemaakt en het bete kent voor hem geen waagstuk. Hij is een gedreven man. RHENEN Het echtpaar J. T. R. de Groot kreeg gistermorgen uit handen van Rhcnens burgemeester, mr. L. H. N. V. M. Bosch ridder van Rosenthal .de sleutel van hun nieuwe woning op de Domineesberg, de eerste die gereed is gekomen in het project van het Sociaal fonds v.d. Bouwnijverheid. In z'n ge heel omvat deze bouwactiviteit 75 een gezinswoningen met berging en 50 ga rages. Na de bouwvakvakantie worden de huizen in een tempo van vijf per week opgeleverd. Tien woningen van het project zijn bestemd voor de verkoop. De overige worden verhuurd. Bij de opzet van het plan is de gemeente Rhenen er vanuit gegaan dat de doorstroming erdoor wordt bevorderd. In de praktijk blijkt dat behoorlijk te kloppen. Ongeveer ze ventig procent zal worden bewoond door gezinnen die een woningwetwo ning verlaten, of van buiten Rhenen komen en economisch aan de gemeente zijn gebonden. Alle woningen zijn voorzien van een centraal antenne-systeem en centfale verwarming. Volgens Bouw- en Aanne mingsmaatschappij Van Amerongen N.V. te Arnhem ligt het kwaliteitsni veau van de huizen ver boven het ge middelde. De huur bedraagt ruim 250 gulden per maand. De woningen omvat ten een ruime vestibule, hall, toilet, woonkamer van 8 x 3.80 meter, ruime keuken met plaats voor allerhande huishoudelijke machines. 3 slaapka mers, badkamer met tweede toilet, zol der met twee slaapkamers en een apar te berging in de tuin. Na de overhandiging van de sleutel en „bezichtiging" van de woning volgde een koffiemaaltijd in hotfel De Koer- heuvel. Behalve het echtpaar De Groot en de burgemeester behoorde mr. J. Deen tot de disgenoten, samen met ver tegenwoordigers van de bouwmaat schappij en de N.V. Bouwtechnisch Ad viesbureau ABC Vastgoed, die de ont wikkeling van de plannen en de ver koop voor z'n rekening nam. De parti culiere verkoopwoningen zijn inmiddels al verkocht. O VEENENDAAL Gistermiddag heeft zich ter hoogte van de kruising Groe- nevellselaan-Industrielaan een aanrij ding voorgedaan. De U-jarige jongen G. van H. reed op zijn fiets geheel links van de weg op de Grote Pekken. Niet op het overige verkeer lettend, sloeg hij plotseling de weg over. De juist nade rende vrachtwagen, bestuurd door H. S. uit Ede, kon hem niet meer ontwij ken. De jongen liep schaafwonden op aan zijn been. De arts Annot heeft de 11-jarige naar huis vervoerd. ADVERTENTIE Het Uwe en het Onze •«■■■■■•■■aaasiaiaii aaaaaaaaaaaaaaai laaanna autitiiaaaaaaiaaaaaaaaaaavavavaaaavaaaaiaaaaaeaaaaiaaaaaaat •«aaaaaaaaaaai ■aaaiaaivaiilaaaaaa RHENEN Kapitein Netel van de „Jaqueline" en voorzitter Joop Bovenschen van de Rhenense VVV trokken bedenkelijke gezich ten toen ze samen op de steiger bij hotel „De Stichtse Oever" een bab beltje maakten over het al of niet slagen van het nieuwste VVV-ex- periment, een nachtelijke „wijn- vaart". Het punt waar het om ging was in feite alleen maar de vraag hoeveel gasten er aan boord zouden stappen. Kapitein Netel maakte zich zorgen over een té grote toe loop. maar voorzitter Bovenschen kon hem direct gerust stellen: „we hebben tweehonderd kaarten laten drukken en wanneer die zijn uitver kocht komt er per se geen gast meer bij". Maar de VVV-voorzitter kon dat ge makkelijk zeggen, want hij had in de keuken gekeken. In de voorver koop was de strijd om de plaatsen al enkele dagen geleden beslist. Het wijnschip was volgeboekt met het aantal passagiers dat redelijkerwijze kon worden toegelaten om nog ruimte over te hebben voor een dansje en een gezellig onderonsje. Dank zij de medewerking van de verschillende toeristische radioru brieken en de talrijke bladen die deze tocht hadden geannonceerd, was succes voor de Rhenense WV al weer bij voorbaat verzekerd. rn daar kwamen ze dan. de gas- J ten, waaronder Engelsen en Duitsers, die bijzonder enthousiast waren. VVV had ook dit evenement weer op touw gezet voor de vreem- delingen in eerste instantie. Daar mee had het bestuur volledig in de roos geschoten. Zeker, er waren ook Rhenenaren onder de gasten, die ui teraard even hartelijk welkom wer den geheten, toen de heer Boven schen aan het begin van de vaart alle gasten een kort welkomswoord loeriep en er daarbij op wees. dat de VW-Rhenen, die 75 jaar bestaat, zich wegens chronisch geldgebrek een grote festiviteiten kan permitte ren, maar wel had gemeend deze wijnboot in de vaart te moeten „gooien", waarbij iedere opvarende een heerlijke fles wijn ten geschen ke kreeg aangeboden, wegens dat jubileum. \7" aardige diensters zorgden er daarna voor, dat de flessen wijn ook metterdaad op tafel kwa men. Er werd een, heerlijke koele Riesling een zeven-en-zestiger, ge serveerd. Onderwijl was het orkest „Les Nomades" uit Didam al van wal gestoken en mét de heerlijke tonen van de bijpassende muziek ging ook de wijn rijkelijk vloeien. over het héle ship. |"ke stemming kwam er steeds be ter in en de dansvloer was even voorbij de Grebbeberg al tjokvol met liefhebbers. Het orkest speelde „En het was een mooie avond", waarop alle opvarenden galmden ..tarompom. tarompom". Zo ging het de hele reis. volop stemming, met veel bekende Rijnschlagers tot aan Arnhem, waar de ..Jaqueline" de 9teven keerde om de terugtocht te beginnen. Die bereikte bij de uit monding van De Grift in de Rijn wel het hoogtepunt, hoewel om halftien al een polonaise werd gelo pen over het hele schip. ÏAeze eerste wijnvaart van de VVV-Rhencn, geënt op de vele nachtelijke Rijnvaarten uit de ach terliggende jaren, is zo'n groot suc ces geworden, dat de organisatoren al weer contacten hebben gelegd om een tweede wijnvaart te kunnen verwezenlijken. LEEUWARDEN De pupillen van VZC-trainer Henk Uri hebben gisteren tijdens de Nederlandse zwem kampioenschappen in bad „Nylan" in Leeuwarden weliswaar weer vele persoonlijke records scherper gesteld, maar in het eind klassement van de verschillende nummers moesten zij genoegen nemen met een bescheiden klassering. Gerrie van de Pest liet op de 200 meter wisselslag een tijd af drukken van 2.54.3 min, terwijl Ineke van de Bosch op de 100 meter rugslag een tijd maakte van 1.19.1 min. Voor VEENENDAAL Op zaterdag 15 augustus wordt in het Bergbad wederom het Ritmeester-waterpolotoernooi georganiseerd door VZC. De organiserende vereniging is erin geslaagd om een sterk programma samen te stellen. Het zijn allemaal eersteklassers en zelfs enkele hoofdklassers die voor de laat ste maal in het Bergbad de grote cup trachten te veroveren. Niet minder dan acht ploegen strijden van 's middags twee uur tot 's avonds acht uur om de hoogste eer. Het enige wat VZC nog wenst: een zonnige dag. Uit alle windhoeken komt men naar Veenendaal. Naast VZC komen de volgende ploegen aan de start: Esca uit Arnhem, De Zijl uit Leiden, PSV uit Eandhoven, Polar Bears uit Ede, UZSC uit Utrecht, ZIJV uit 's-Hertogenbosch en ZCG uit Groningen. Men speelt het toernooi weer in twee poules. De laatste twee ploegen vallen af, terwijl de eerste twee ploegen van elke poule uitkomen in de „cross finale". De verliezers van deze cross-finale gaan daarna strijden om de 3e en 4e plaats, terwijl de winnaars van de cross-finale in de grote finale gaan uitmaken wie de grote Ritmeester-cup voor een jaar in de prijzenkast mag zetten. De wa- terpolodag zal traditiegetrouw worden besloten met een feestavond op het bad paviljoen. VZC won verleden jaar de grote Ritmeester-bokaal door van aartsrivaal De Gou we uit Waddinxveen te winnen. Ditmaal zal er bijzonder hard geknokt moeten worden om de trofee thuis te houden. Tevens is het waarschijnlijk de laatste maal dat dit evenement in het Bergbad zal worden gespeeld met het oog op de be stemming van dit complex na het openen van het nieuwe verwarmde Vaileibad. Voor de waterpololiefhebbers staat er weer een aantrekkelijk programma te wachten op zaterdag 15 augustus. beide zwemsters het beste resultaat tot op heden. Ineke v.a. Bosch startte ook op de 400 meter vrije slag. Zij legde deze afstand in een chitterend tempo af en had hiervoor 5.28.7 min nodig. Dat betekent een verbetering van haar persoonlijk record met maar liefst vier seconden. Gertie van de Pest sinds enkele da gen niet geheel fit deed er op de zelfde afstand bijna zeven seconden langer over (5.35.6 min.) De oefenmeester van de Veenendaal- se equipe toonde zich gistermiddag zeer tevreden met de tijden van zijn pupil len. „Meer hadden we zeker niet ver wacht, integendeel. Die tijd van Ineke van de Bosch bij voorbeeld op de 400 vrij is toch een enorme vooruitgang vergeleken bij haar vorige beste tijd," aldus Uri. „Nee, de VZC-ertjes doen het goed in Leeuwarden. Het gezelschap waarin zij verkeren zwemt buiten ver wachting hard, zowel in de leeftijds groep tot 12 als in die tot 14 jaar." Geboren: Marianne Christine, d.v. W. B. Colenbrander en J C. Kelholt; Astrid Christina, d.v. O. van Geffen en C. A. Boerwinkel; Roelofina Johanna Elisabeth, d.v. F. K. Timmer en G. van Ewijk, Lienden; Cornelis, z.v. A. L. Ko- nings en C. van Eist, Veenendaal; Jielus Josinus, z.v. S. Hobé en M. Gunther, Veenendaal; Adriana Pieternella, d.v. J. P. van den Bosch en M. Droogendijk, Veenendaal; Wilhelmina, d.v. A. Soe- tendaal en W. M. vj^ Mourik; Hang Cheung, z.v. S. C. Man en K. L. Fung; Machteld Helena, d.v. A. Parmentier en E. E. Kortenray, Lienden; Tjitske Jean- net, d.v. A. Kamstra en T. Willemsen, Veenendaal. Gehuwd: H. Tuinier. 20 j. te Utrecht en P. van Laar. 19 j. te Rhenen. Overleden: W. J. van Hunnik, 60 j., geh. gew. m. J. F. van Geenhuizen, Wa- geningen; M. H. Bretones, 39 j„ ongeh., Veenendaal; M. Tuinman. 63 j„ e.v. G. Sollie, Veenendaal. Elders overleden: te Vlaardingen: A. van Garderen. 88 j. e.v. P. Hovestad; te Arnhem: J. L. van Dongen, 61 j„ geh. gew. m. A. J. de Vos Klootwijk; te Ede: J. Vermeulen. 85 j.. geh. gew. m. Ch. van den Berg; te Zeist: Th. J. van Om meren. 67 j., geh. gew. m. G. D. Hof man, Eist; G. M. van de Klift, 23 j„ on geh., Eist. voor Veenendaal Van 17.30- 1 1 Q7Q 19.30 uur 313 't Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL Vanavond om acht uur bcgnnen in de kantine van het Panhuis-sportpark besprekingen tussen de Veenendaalse Sportstichting en ver tegenwoordigers van de plaatselijke sportverenigingen, die gebruik willen gaan maken van de sporthal die bin nenkort wordt geopend. Bestuursleden van badminton BCV, volleybalvereniging Panters, korfbal vereniging SKF. tennisclub VLTC en handbalvereniging „Operatie'70" gaan met de stichtingsmensen discussiëren over de mogelijkheden die er voor hun respectieve verenigingen zijn. Het lijkt waarschijnlijk dat nog meer clubs vanavond een afgevaardigde naar het aPnhuis zullen sturen, daar de Sportstichting iedere belangstellende voor de nieuwe ruimte heeft uitgeno digd voor het onderhoud. Met name bel finaneiële aspeet zal in de kantine in het middelpunt van de belangstc'fing slaan want zo verne men wij uit betrouwbare kring de V i i es' zullen tsir alle waar- sehijnlijkhe'd won^pr geconfronteerd met een erg hoge hu^T

De Vallei | 1970 | | pagina 3