Veenendaals dagblad Ontstaan van overschot wekt verwachting: Oorlogstorpedo's gevaarlijk voor duikboten zelf Buiten Europa wil VS-raketten voor eigen kunstmanen Organisator reis naar Indonesië gearresteerd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Huisvrouw straks mogelijk voordelig uit door verkoop via slachthuis Roolvink wil gesprek met vakcentrales Ontstekingen verroest Tarieven van wegvervoer gaan omhoog Veeneiidaalse jeugd mag zich geen builen vallen Enkele buien zingende dolfijnen... Man verbrand om broek Prins Bernhard moet het wat kalmer aan doen SAUCIJZE- BROODJES MAISON KRAMER DEN HAAG De vleesprijzen zullen binnenkort waar schijnlijk flink omlaag gaan. De oorzaak hiervan is, dat Nederlands vlees binnenkort alleen op de binnenlandse markt mag worden verhandeld als gevolg van een uitvoerverbod naar de Verenigde Staten en de E.E.G.-landen. Jachtbegin j AFGEVOERD Koeler DOLFINARIUM VTBN.V. WEIGERING Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 24 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I70 FORSE DALING VLEESPRIJS DOOR UITVOERVERBOD DEN HAAG Minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich donderdag namens de rege ring in een brief gericht to4 het overleg orgaan van de drie vakcentrales, en het orgaan voor een bespreking uitge nodigd. De regering heeft zich in de afgelo pen maanden regelmatig beziggehouden met de toenemende spanningen in de Nederlandse economie. In de verschil lende landen, u-aaronder ons land, zijn reeds maatregelen genomen of worden maatregelen overwogen om de inflatoi re ontwikkeling het hoofd te bieden. Zeer onlangs heeft de regering op verzoek van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden een bespreking met deze raad over de stuatie gevoerd. Van werkgeverszijde zijn daarbij be paalde denkbeelden naar voren ge bracht. De afspraak is gemaakt binnen niet ai te lange tijd deze besprekingen voort te zetten. De regering is van mening dat het hierbij gaat om vraagstukken waar bij de werknemersvakbeweging niet minder nauw is betrokken en vandaar de schriftelijke uitnodiging voor een gesprek. Dit jaar zal een zeer groot overschot van ongeslacht vee een flinke prijsdruk veroorzaken. De slachthuizen zullen meer vlees rechtstreeks aan particulieren gaan leveren, waardoor het publiek vlees van hoge kwaliteit voor ongeveer de helft van de winkelprijs kan kopen. Ook de winkelprijs zal de komende maan den lager worden. LONDEN Een 69-jarige echoen winkelier in Londen is omgekomen doordat hij weigerde zijn brandende huis te verlaten zonder broek. De man deed een dutje toen er brand uitbrak op de derde verdieping van zijn huis. Toen hij naar buiten wilde gaan dacht h ij eraan, dat hij geen broek aan had. Hij leunde uit het venster en riep tegen een buurman, dat hij nog even naar boven ging om zich te kleden. Hij kwam om in de vlammen. NEW DELHI Om een 35-jarige vrouw de gelegenheid te geven onge stoord te bevallen ls een personentrein anderhalf uur opgehouden bij de Indi sche stad Narsingphur. De moeder, die met twee kinderen reisde, werd bijge staan door een arts. "y/oor zoveel het in 't kleinveld be treft, is door de directie v.d. Landbouw (afd. Faunabeheer) de opening en sluiting van de jacht op ander dan schadelijk wild voor 1970/'71 officieel vastgesteld. Vele jagers en speciaal zij, die in de ge legenheid zijn op waterwild te weid werken, kunnen zo'n openingsda tum nauwelijks afwachten; te lang bleef naar hun zin het geweer in de kast en de hond in de kennel, maar als mijn Buitentje" van heden 24 juli in de krant staat, is ein delijk de lang verwachte dag aan gebroken en kan men zich in het vroege ochtenduur langs sloot, plas en kolk vanouds verdiverteren. Voorlopig zijn het alleen de wilde eenden, die tot 31 januari bejaagd mogen worden, maar om precies te wezen behoorden van 15 juli af ook de holenduiven tot het jaagba re wild. Ik hoor en zie weinig meer van deze donkerblauwe buikspre kers-holbewoners en denk, dat ze zelden aan kruit en lood ten offer vallen. Wie op de eerste langnek ken uitgekeken raakt, houdt het oog gericht op de stoppel en scho ven, waar ze graag neerstrijken, maar dan wenken 18 aug. al de slobben en talingen, terwijl dan ook het geweer op snippen, bokjes en zelfs op de te veel meerkoeten gericht mag worden, en voorts tot oudjaar de meeste overgebleven soorten van het eendenvolk en de ganzen vrij zijn voor de jagersman, alle v.a. 1 sept. Verlangend kijkt hij reeds uit naar 1 sept. (patrijzen) en vooral 15 okt. (hazen, fazanten en houtsnippen), want voor verre weg de meeste zonen van Nimrod begint dan de eigenlijke jagerij pas. Zij duurt niet lang doorgaans t.m. 31 januari of 31 december. Men dient terdege in herinnering te houden, dat het bemachtigen van eekhoorns en zeugen van het ever zwijn verboden is van 1 februari tot 1 augustus. 24 juli '70 A. B. WIGMAN nvt ivvviif mi vvmmiiiiif iviifliiiiiiiviviiiiiiiiimiivvi DEN HAAG Hel ontstekingsme chanisme van de door de Nederland se onderzeeboten gebruikte torpe do's is dusdanig door corrosie aangetast, dat de oorlogstorpedo's bij het afvuren gevaarlijker zouden zijn voor de onderzeeër zelf dan voor de vijand. De Nederlandse ma rine is dan ook een grootscheeps onderzoek begonnen naar de in de pots in Den Helder en Vlissingen opgeslagen oorlogskoppen van deze torpedo's van het type Mark-8. De Nederlanders werden gewaarschuwd door de Britse marine waar de corro sie het eerst werd ontdekt. De Britten kwamen er achter, dat door de roest- werking in het ontstekingsmechanis me de torpedo's onmiddellijk na het lanceren al kunnen ontploffen waar door de duikboot eigenlijk zichzelf zou opblazen. Zodra de Britten de fa tale roestvorming hadden ontdekt, stuurden ze telegrammen naar alle commando's van bevriende marines, die dezelfde torpedo's gebruiken. De zes Nederlandse duikboten zijn uit sluitend met deze wapens uitgerust. De Nederlandse marine heeft de zg. oorlogskoppen echter niet aan boord. In tegenstelling tot de Britse duikbo ten oefenen de Nederlandse onder zeeërs met dummies, zodat de torpe do's niet ontploffen. Bovendien zijn de Nederlandse oefentorpedo's uitge rust met apparatuur, waardoor ze na het lanceren weer boven komen drij ven, zodat ze steeds opnieuw kunnen worden gebruikt. De Mark-8 torpedo werd al in de twee de wereldoorlog gebruikt. Er wordt reeds lang gezocht naar een nieuwere torpedo, maar daarbij stuit men op grote technische moeilijkheden. De oorlogskoppen, die in de Nederlandse depots liggen opgeslagen, zien eruit als een soort stalen bijenkorven. Ze komen pas aan boord van de Neder landse duikboten in tijden van ver hoogde spanning. De Marine-voorlichtingsdienst deelde mede, dat alle opgeslagen oorlogskop pen stuk voor stuk nauwkeurig zul len worden onderzocht. De storing aan de ontstekingen zou betrekkelijk eenvoudig verholpen kunnen worden. De Nederlandse marine wilde niet zeggen, hoeveel Mark-8 torpedo's Ne derland bezit, maar volgens ingewij den moeten het er ettelijke honder den zijn. De veterinaire hoofdinspecteur van volksgezondheid, drs. J. M. van den Born, heeft op verzoek van de slagers (winkeliers) de gemeentebesturen drin gend gevraagd de verkoop aan particu lieren op hel terrein van de openbare slachthuizen te verbieden. Vrijwel alle Nederlandse slachthuizen zijn per 1 juli door inspecteurs uit de Verenigde Staten afgekeurd voor de Amerikaanse erkenningslijst van slacht huizen. De veeartsenijkundige dienst wil de slachthuizen per 15 oktober ook een verbod tot export naar de landen van de Europese Gemeenschap opleg gen. Vele Nederlandse vleeswarenfabrie- ken zijn van de Amerikaanse erken ningslijst afgevoerd. De heer G. W. J. Wouters, voorzitter van de vereniging van directeuren van openbare slacht huizen, zei ons, dal zijn vereniging somber tegen deze kwestie aankijkt. Hij gelooft echter, dat de slachthuizen over enkele maanden aan de door de Ameri kanen gestelde eisen zullen voldoen. De Amerikanen hebben geëist, dat de slachthuizen per 1 juli zouden zijn voorzien van sterilisatiepunten met heet water van 82 graden en van wasgele genheden met voetbediening, zodat het personeel niet met de handen aan de kranen hoeft te komen. De Nederlandse slachthuizen sterili seren met stoom. De resultaten van dit proces vinden zij beslist niet minder dan dat van de Amerikanen, waardoor de kwaliteit van het Nederlandse vlees niet minder wordt geacht dan de Ame rikaanse regering wenst. DEN HAAG Binnenkort zuilen het ministerie van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken een beslis sing nemen over verhoging van de ta rieven in het wegvervoer. Het gaat in het bijzonder over verho ging van het tarief voor vervoer van kleine zendingen, dat nu ver beneden de kostprijs wordt verricht. Voor grote re zendingen zal de tariefsverhoging van beperkte omvang zijn. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Hooggespan nen verwachtingen onder de jeugd van de Veenendaalse flatwijk Schrijverspark"toen het ge meentebestuur er gisteren vaste vloerbedekking liet aanbrengen on der de klimrekken op een speel plaats. Twee soorten tapijt gaan er een proefperiode tegemoet, waar in moet blijken of ze de herhaal delijk voorkomende valpartijen van de spelende kinderen voldoende opvangen. Het outdoor-carpet" werd over de harde tegels geplakt met een lijmsoort die potentiële ka pers op de kust voor de grootst mo gelijke problemen stelt. Er zal wor den nagegaan in hoeverre het ta pijt zich als ondergrond op speel plaatsen weet te handhaven, onder de diverse Hollandse weersinvloe den. Hoeveel tijd dat in beslag zal nemen, is uiteraard niet te voor spellen. Ook is dus niet bekend of de gemeente Veenendaal er zich in de toekomst financieel een buil aan zal vallen. BRUSSEL Europa gaat met de Verenigde Staten onderhandelen over het kernprobleem van de voorgestelde samenwerking op ruimtevaartgebied. Dat kernprobleem is: Wil Amerika de garantie geven dat het West-Euro pa tegen een redelijke prijs raketten voor lancering van kunstmanen zal leveren? Komt die garantie er, dan zal het bouwen van grote raketten in ons werelddeel een lage prioriteit krijgen of misschien worden opgeheven. Het besluit tot het voeren van on derhandelingen in Washington viel gisteren in Brussel op de tweede dag van de vierde Europese ministerscon ferentie over ruimteraartzaken. De conferentie werd het verder in grote lijnen eens over de samensmel ting van de ruimtevaartorganisaties ESRO (ruimteonderzoek) en ELDO (raketbouw) tot één Europees ruimte vaartorgaan. De conferentie ging ook akkoord met voorstellen over de toekomstige bouw van Europese .communicatie kunstmanen en kunstmanen voor re geling van het steeds drukker wor dende intercontinentale luchtverkeer. In afwachting van het samengaan van ESRO en ELDO zullen die twee typen kunstmanen onder leiding van ESRO worden ontworpen en gebouwd. Deze resultaten konden worden be reikt dank zij een verrassende omme zwaai van Engeland. Dat land zorgde twee jaar geleden voor een crisis in de Europese ruimtevaart door in ESRO- verband te weigeren verder mee te doen aan de ontwikkeling van de sa menleving dienende kunstmanen. Het K.N.M.I. verwacht tot zaterdag avond: Enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot vry krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Morgen: Zon op: 4.50; onder: 20.42. Maan op: 23.03; onder: 13.51. ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk - ;,T: In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen zietu een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. ROTTERDAM In de diergaarde Blijdorp te Rotterdam is deze week een kleine luiaard geboren. Luiaards komen uit Brazilië en brengen 15 uur van de dag slapend door. Op de foto: moeder luiaard met haar jongste telg, die pas over 2,5 jaar volwassen zal zijn. AMSTERDAM De 27-jarige In donesiër S. is gisteren in Amsterdam aangehouden, verdacht van oplichting van 61 vakantiegangers. S., zoon van een vroegere Indonesi sche minister van Buitenlandze Zaken, had van de 61 Indische Nederlanders ongeveer 120.000 gulden ontvangen voor een vakantiereis naar Indonesië. Toen zij zondag met de Garoeda van Schiphol zouden vertrekken, bleek er evenwel nog niets aan deze Indonesi sche luchtvaartmaatschappij te zjn be taald. De Garoeda weigerde de toeristen mee te nemen,maar wees er op dat zij woensdag met het volgende vliegtuig zouden kunnen vertrekken, indien de zaak tijdig financieel zou zijn geregeld. De toeristen logeerden tot die dag in Amsterdamse hotels, maar ook woens dag was er nog geen geld op tafel ge komen. De 61 vakantiegangers zijn daarop teleurgesteld naar huis gereisd. De heer S., directeur van een in Lon den gevestigd reisbureau. International Friendship Association, was zondag op Schiphol. Hij probeerde de gemoederen te kalmeren en verzekerde dat woens dag alles in orde zou zijn. Op die dag heeft hij zich echter niet laten zien. Hij was sindsdien voor iedereen onbereik baar. De politie heeft hem gisteren opge sloten en houdt hem voorlopig vast. De naam van zijn reisbureau komt in het telefoonboek van Londen niet voor. DEN HAAG Prins Bernhard zal in het komende seizoen zijn werkzaamhe den belangrijk moeten beperken. De prins, die ieder jaar een grondig me disch onderzoek ondergaat, zal op grond van een vergelijking van de resultaten van de laatste jaren, zijn tijd anders moeten gaan indelen en het wat kalmer aan moeten doen. Overigens, zo verklaarden de artsen die de prins hebben onderzocht, laai zijn gezondheidstoestand niets te wen sen over. De beperking van de werk zaamheden houdt in, dat de prins ver schillende van de in de loop der jaren steeds meer toegenomen functies zal moeten neerleggen. ADVERTENTIE Heerlijke van (Van onze weerkundige medewerker) j De vakantie van de bouwvak- en textielarbeiders begint met enigs- zins onstandvastig weer. Er is mor- j gen in Gelderland kans op hier en jj daar een bui, mogelijk met onweer. Aan de andere kant komen er dit weekeind ook weer zonnige perio- l den. De temperatuur wordt iets lager: middagniveau 20 tot 22 graden C. De bouwvakvakantie van 1970 zal over het geheel genomen minder standvastig zijn dan die van 1969, s toen De BiltAien zomerse dagen no- teerde en er op slechts twee van de zestien vakantiedagen een bui j viel. Zo lang zich boven Scandina- j vië geen hogedrukgebied vastzet blijft West-Europa min of meer ge- 5 voelig voor oceaanstoringen. HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKKItllllllllllllllimilllll'

De Vallei | 1970 | | pagina 1