HONDERDDUIZENDSTE IN BLAUWE SCHUUR RIJKE BUIT NA TOCHT VAN RUIM 50 KM Vier B-teams in Stenman-toernooi KERKDIENSTEN Met de ijskar naar Harderwijk j Schrijverspark rijj) voor wijk- gemeenschap Lunapark en autorallv Driemaal avondmarkt van R.M.C NEC. VITESSE, IM S EN CO AHEAU V akantiedrukte in Valleibad Picknickplaats in Ameron^en MARKTEN Uit de oude doos door Rik Valkenburg j ZONDAGSDIENSTEN GROOTSER VEILINGEN Binnendoor Volle kar „Houtje' BURGERLIJKE STAND EDE VRIJDAG 24 JULI IÏ70 VEENENDAAL Alle bewoners van het Schrijverspark krijgen van een al geruime tijd opererend actiecomité bin nenkort een uitnodiging om te verschij nen op de oprichtingsvergadering voor een eigen wijkgcmeenschap, die half augustus wordt gehouden. Het actiecomité heeft goede hoop dat de wijkgemeenschap tot stand komt. De hoop is gebaseerd op het gunstige re sultaat van een onlangs gehouden en quête. De bewoners van het Schrijvers park konden op formulieren invullen welke wensen of bezwaren er leven met betrekkking tot hun woonsituatie. De meeste voorkomende wensen wa ren: meer speelgelegenheid voor kinde ren. meer veiligheid langs de vaart, au to's consciëntieuzer parkeren op de daartoe bestemde parkeerplaatsen, en nog twee andere, die gegeven de huidi ge situatie wat vreemd aandoen. De be woners willen de tegels onder de klint rekken op de speelplaatsen verwijderd tien. (gisteren werd er bij wijze van proef tapijt gelegd), en men maakt be zwaar tegen de stank en geluidshinder van Firet NV. Saillante bijzonderheid in dit verband is, dat juist Firet met materiaal voor de tapijtproef levert, ofschoon dat natuur lijk niets afdoet aan overlast voor een woonwijk. Over de woningen verzamelde het co mité klachten van zeer uiteenlopende aard. De behandeling daarvan zal ech ter zijn voorbehouden aan Patrimo- nium's Bouwvereniging, Fennis en Ne- womi;j. RHENEN Het Lunapark, dat jaar lijks door de Rhenense VW wordt georganiseerd op het weiland ten wes ten van de Veerweg, wordt dit jaar ge houden van vrijdag 14 augustus tot en met zaterdag 22 augustus. Er wordt vuurwerk afgestoken en iedere dag wordt aan de bezoekers een lot uitge reikt, geheel gratis, waarop men 't avonds bij sluiting van het park fraaie prijzen kan winnen. Een tweede evenement dat de VVV op het programma heeft staan is een auto-rally. De datum waarop deze wordt gehouden, wordt nog nader be kend gemaakt, maar zal in de maand augustus vallen. VEENENDAAL Gemiddeld drie duizend vakantiezwemmers per week ontvangt momenteel het Veenendaalse Valleibad. Vooral vakantiegangers van campings in de omgeving maken van de gelegenheid gebruik. Het vakantiezwem- j men (dagelijks van 9-12 uur en van half 3 tot half 6) is a raison van twee kwartjes nog mogelijk tot de schoolva kanties zijn afgelopen. AMERONGEN Langs de Rijks straatweg, van Amerongen in de rich ting, Rhenen is op het open stuk tegen over De Burgwal door Rijkswaterstaat een z.g. picknickplaats aangelegd. Er is een geasfalteerde afrit, doorgaande weg en oprit naar de hoofdweg aange legd en tussen het ter plaatse groeiende eiken-hakhout werden tafels en ban ken geplaatst om de doorgaande reizi gers wat verpozing te kunnen geven. Het is een leuk geheel geworden en verwacht mag zeker worden, dat van deze rustplaats druk gebruik zal wor den gemaakt. AMERONGEN Veertien dagen eerder dan vorig jaar kon gisteren in het Amerongse zwembad De Blauwe Schuur de 100.000ste bezoeker worden ver welkomd. Het bleek mevr. Huigens-van Dijk uit Leersum te zijn die met haar dochtertje even een duik kwam nemen in het heldere wa^er. Mevr. Van Dijk wist niet wat haar overkwam toen zij werd ontvangen in het bad meesters ver blijf door de chef-bad meester de heer Van Wijk, het overige personeel, de ge meentesecretaris de heer A. Korten en de ambtenaar sportzaken de heer Van Dijk In zijn toespraak memoreerde de ge-zli vond het in De Blauwe Schuur toch meente-secretaris' de gelegenheid van vorig jaar bij de 100.000ste bezoeker en dat het nu reeds veertien dagen eerder zover was. Dit kwam volgens hem niet alleen doordat het zwemwater ver warmd kon worden waardoor eerder in het seizoen gezwommen kan worden, ook niet alleen door het feit, dat er een mooi voorseizoen is geweest maar meer. en niet in de laatste plaats door de ge zellige ligging van het bad en het feit, dat er een personeelsbezetting is die blijk heeft gegeven de zaak in de hand te hebben. Hij feliciteerde Mevr. Huigens met haar geluk en bood namens het ge meentebestuur een gezinsabonnement voor volgend jaar aan, iets dat door Mevr. Huigens dankbaar werd aange nomen. Hoewel in Leersum vermoedelijk vol gend jaar ook een zwembad zal zijn dacht zij wel, dat zij toch wel weer in Amerongen zou komen zwemmen want RHENEN De Rhenense Midden stands Centrale organiseert op donder dag 30 juli, donderdag 6 augustus en donderdag 13 augustus zogenaamde zo- meravondmarkten op de Molenstraat vanaf Muntstraat tot aan Fred v.d. Paltshof, met daarop aansluitend als zijvleugel de beide hoge flanken van het Fred v.d. Paltshof. Tijdens deze avonden wordt getracht enkele muzika le attracties aan te trekken, zoals een bekend draaiorgel van radio en t.v., een kapel en een straatmuziakantenorkest. Inmiddels heeft het RMC-bestuur toe stemming gevraagd aan het gemeente bestuur om toestemming en om de Mo lenstraat te mogen afsluiten voor alle verkeer. SCHERPENZEEL Op de eiermarkt te Scherpenzeel werden aangevoerd 750000 stuks. De handel was traag en de prijzen variëerden van ƒ9,- tot ƒ10,- per honderd stuks. De henneeieren van 7,- tot ƒ9,- per honderd stuks. bijzonder gezellig. Deze woorden werden door de aan wezigen bijzonder gewaardeerd. Na dit officiële gedeelte werd nog een ver frissing genuttigd en werd een prachti ge vruchtentaart waarop de cijfers 100.000 gezamenlijk verorberd. VEENENDAAL Artsen: De dienst voor de artsen G. Annot, S. T. Heij, J. H. Kets. H. E. G. Pilon en W. Remme wordt waargeno men op 25 en 26 juli door: W. Remme, Markt 10, tel. 12061. De dienst voor de artsen: N. Rijlaars dam, J. Schilperoort en G. J. Ver schoor wordt waargenomen op 25 en 26 juli door: N. Rijlaarsdam, Boompjesgoed 221, tel. 10885. Apotheek Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. Wijkverpleging Zr. M. Post, De Grote Pekken 392, tel. 12573. RHENEN Artsen: za. dr. Almenkinders. Heren straat 59. tel. 2432 zo. dr. Wijchers. Achterbergsestraatweg, tel. 2328. Apotheek: voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apotheek in Wageningen. AMERONGEN. ELST, LEERSUM Arts: dr. Kars. Burg. Jhr. H. van de Boschstr. 39. Amerongen. Tel. 03434- 1273. Wijkverpleging voor Amerongen: tot za. 12.00 uur, zr. Schreuder, Kon. Wilhel- minaweg 63. Tel. 1576. Voor Leersum: tot ma. 8 u., zr. P. M. Mostert, Mr. Bosweg 9, Leersum, tel. 1423. SCHERPENZEEL. WOUDEN BERG Arts: Jhr. Backer, Stationsweg 6. Wou denberg. Tel. 03498-1330. EDERVEEN'. RENSWOUDE. DE KLOMP. Arts: dr. Rademaker. Hoofdweg 50, Ederveen. Tel. 08387-1201. MIDDEN BETUWE - OPHEUSDEN De praktijken van de doktoren Bud- dingh, Jonker en Tromp worden waargenomen door dr. Van Silfhout in Ochten. Tel. 03444-433. Wijkverpleging: zr. Budding. Dode- waard. Tel. 08885-1218. RESTEREN De praktijken van de doktoren Van Guépin, Keur en Van der Veen wor den waargenomen door dr. Eikelen boom in Ochten. Tel. 03444-220. Wijkverpleging: zr. C. de Jong, Molen dam, Ochten. Tel. 03444-257. Tandartsen: Voor spoedgevallen voor Veenendaal en Rhenen bellen 08385- 19049. I \v\v\\\\\\\v\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\\\^^^ VEENENDAAL Het Stenman-toernooi, een jaarlijks terugkerend voetbal- evenement op het Panhuiscomplex, gaat dit jaar op 12 augustus van start. De organiserende vereniging, eersteklasser DOVO, heelt vier betaalde selecties uitgenodigd voor deze ^vedstrijdenserie die altijd veel publiek trekt. Bekerhouder Go Ahead uit Deventer komt naar Veenendaal samen met de B-selecties van Vitesse-Arnhem, DWS uit Amsterdam en als nieuweling NEC uit Nijmegen. Secretaris M. R. Ouwerkerk is tevreden over het programma, ondanks het feit dat de vakanties de voorbereidingen nu niet bepaald vergemakkelijkten. „Vol gend jaar komen de vakanties vroeger te liggen en dan is het voor ons wat gun stiger om het toernooi te organiseren. We hebben dit jaar vier wedstrijden ge pland en ik ben van mening dat de eerste editie van onze vereniging daarin zon der uitzondering sterke tegenstanders ontmoet. Volgend jaar gaan we het echter nog grootser aanpakken. Door de vroegere va kanties kunnen we dan veel meer doen met medewerking van de sportstichting. Voor DOVO's eerste elftal ligt het dan ook veel gunstiger''. Volgens de DOVO-secretaris haalt zijn vereniging voor het volgende Stenman- toernooi nog meer bekende verenigingen naar Veenendaal. „Ook voor de profs komt de periode, waarin we het toernooi dan organiseren, namelijk beter uit", al dus Ouwerkerk. Op 12 augustus ontmoet DOVO 1 nieuweling NEC-B uit Nijmegen en dne dagen later tracht het Amsterdamse DWS de roodwitten een zo groot mogelijke neder laag toe te brengen. Op 20 augustus komt Vitesse naar het Panhuis, terwijl Go Ahead-Deventer zijn bokaal verdedigt in de laatste wedstrijd op 26 augustus. 22 augustus vertrekt DOVO met de eerste twee elftallen naar Amersfoort om tegen CJW enkele vriendschappelijke matches te spelen. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 689.340 stuks, stemming prijshoudend. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 51/52 gram 7.33-8,33 56/57 gram 7,99- 8,81; 61/62 gram 9.04-9,71; 66/67 gram 10.10-10,70. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.800.000 stuks, handel goed. Eieren van 50/58 gram f 8,00-9,50 per 100 stuks; kg- prijs f 1,60-1,64. Eieren van 59/64 gram 1 9,70-10,60 per 100 stuks; kg-prijs f 1.64-1,66. Eieren van 65/69 gram f 10,85 -11,50; kg-prijs f 1,67. Witte eieren van 0,25-0,75 per 100 stuks lager. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk: 9.30 u. ds. G. Boer, Zoe- termeer; 17.00 u. ds. Jac. Kooien, Werkendam. Julianakerk: 9.30 u. ds. K. van de Pol, Ede; 17.00 u. ds. G. Boer, Zoetermeer. Sionskerk: 9.00 u. en 10.30 u. kand. R. H. Kieskamp, Utrecht; 17.00 u. ds. D. van de Berg. Huizen. Poortkerk: 10.30 u. ds. J. J. van der Krift; 18.30 u. kand. R. H. Kieskamp. Utrecht. Bejaardencentrum: 9.00 u. ds. J. J. van der Krift. Veeneind: 15.00 u. geen opgave. Dijkstraat: 14.45 u. geen opgave. Vredeskerk: 9.30 en 10.30 u. ds. A. Noordergraaf; 17.00 u. ds. K. van de Pol. Ede. Herv. Gem. Sola Fide: 10.00 u. ds. Vijzelaai1; 17.30 u. ds. H. P. Zwets, Lunteren. Geref. Kerk: Brugkerk: 8.30 u. en 10.00 u. ds. Blan ken; 17.00 u. ds. Hessels Mulder te Amsterdam.. Petrakerk: 9.30 u. ds. Hessels Mulder en 17.00 u. ds. Blanken. Geref. Kerk (Vrijgera.): Poortkerk: 9.00 u. leesdienst en 16.30 u. ds. Te Velde te Hattum. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.00 u. prof. Versteeg te Apeldoorn en 15.00 u. ds. Toorman te Den Haag. Pniëlkerk: 9.30 u. ds. Roos, Elburg; 16.30 u. ds. Van Sorge te Bennekom. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 u. en 18.30 u. leesdienst. Gerei. Gemeente (Syn.): 9.30 u. en 17.00 u. leesdienst: di. 28 juli - 19.30 u. ds. F. Varink, Den Haag. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. Hoekema te Heemstede. R.K. Kerk: Salvatorkerkza. 18.45 u. en zo. 9.00 u. en 11.00 u. H. Mis. Willibrorduskerk: 8.00 u. en 10.00 u. H. Mis. Leger des Heils: 10.00 u. Heiligingssamenkomst en 19.30 u. Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen (in NVV-gebouw, Tuinstraat 2): zo. 9.30 u. Openbare vergadering; 10.30 u. Wachttorenstudie, di. 19.30 u. Theocr. bedieningsschool 20.30 u. Dienstvergadering. RENSWOUDE Herv. Kerk: 9.30 u. ds. Bouwsema, Wa geningen; 18.30 u. ds. J. J. van der Krift, Veenendaal. Geref. Kerk: 9.45 u. en 18.30 u. ds. Win dig, Wolfheze. Camping „De Lucht": 11.30 u. ds. J. P. Bos, Scherpenzeel. R.K. Kerk: 18.45 u. dienst wordt ge houden in Geref. Kerk. EDERVEEN Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. Van Assenberg, Veenendaal. Geref. Gem. in Ned.: 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 u. lees dienst. RHENEN Herv. Kerk: Bergschool 9.00 u. ds. Wa penaar. Cunerakerk 9.00 u. ds. Van Estrik, Genemuiden; 10.30 u. ds. Wapenaar, Bed. H. Doop; 18.30 u. dhr. S. Andrin- ga, Overberg. Geref. Kerk: 10.30 u. ds. J. Goldschme- ding, Rhenen; 17.00 u. ds. W. E. M. Honig, Wageningen. Geref. Gem. Syn.: zo. 10.30 en 17.30 u. leesdienst; wo. 29 juli 19.30 u. ds. A. Hoogerland, Werkendam. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst; wo. 29 juli 19.30 u.: ds. Aangeenbrug, Bed. H. Doop. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. A. Ver- straaten, Ede. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. A. J. Tim mer, Woudenberg; 6.45 u.: ds. J. Koo ien. Werkendam. Ger. Kerk: 9.30 u. ds. D. v. d. Wielen, Ede; 6.30 u.: ds. J. P. Bos. Vrije Evangelische Gemeenten: 10.30 u. ds. P. v. Staveren, Amersfoort. Ger. Gemeenten: 10.00 u. en 6.30 u. de heer B. Roest. Ger. Gemeente Uitgetr.: 10.00 u. en 6.30 u.: leesdienst in het noodgebouw aan de Holevoetlaan. R.K. Kerk: 9.15 u. Bed. H. Mis in het verenigingsgebouw aan Molenweg. EDE Oud Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 u. ds. Gebraad, St. Geluksland. KESTEREN Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Ver kade, Nieuwe Tonge. OPHEUSDEN Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Muil wijk. Geref. Gem. Syn.: 10.00 en 18.30 u. lees dienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 u. ds. Van Beek. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.00 u. ds. P. A. A. Klüsener, Zeist. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. K. Kaastra; 18.30 u. eerw. heer G. H. Bosch, Tiel. De Uithof: geen jeugddienst. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. A. M. de Hoogh. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. B. Dufour, Wageningen. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. eerw. heer W. Visée, Zaltbommel. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. lees dienst. De belevenissen, die de heer Van Kooten aan de Dijkstraat zo smake lijk weet voor te schotelen, zijn onuitputtelijk. Altijd weet hij zieh weer iets anders te herinneren. Op de hem eigen wijze maakt hij je d'an deelgenoot van wat hij ervoer. Het spreekt haast vanzelf, dat de heer Van Kooten ook een hongertocht meemaakte, toen. vijfentwintig jaar geleden. I)e aanleiding ertoe was nogal exclusief. „Het was enige tijd vóór de bevrijding, dat mijn vrouw en ik op een zondag bij mijn moeder, broer en schoonzuster op visite kwa men in het Kostverloren. In oorlogs tijd was het gewoonte als je bij ie mand op bezoek ging en je bleef eten, dat je dan zelf je brood mee nam, omdat het op de bon was. Trouwens, op het laatst van de oor log kreeg je praktisch helemaal niets- meer. Toen wij bij moeder op visite wa ren en het tijd werd van „brood- eten" reageerde niemand. De tijd verstreek en ik maakte de opmer king of het zo zachtjesaan niet tijd werd om wat te gebruiken. Toen kwam het hoge woord eruit: Er was niets in huis. Geen sneetje. Het bleek dat ze 's morgens ook al niet te eten gehad hadden. Natuurlijk gaven wij toen ons brood aan hen, wij hadden thuis nog wat; maar tegelijk begon ik erover, om op eten uit te gaan naar Harder wijk. De afspraak werd gemaakt dat we 's maandags gelijk al zouden ver trekken, als we tenminste van Chris van Barneveld een ijscokar op de kop konden tikken. Ik had gehoord dat hij die voor 100,- verhuurde. Maar dat geld (bij vooruitbetaling) kreeg je weer terug, als je hem na de tocht een half mud aardappelen kon aanbieden. Mijn broer ging er even op af en zowaar, daar kwam hij even latei- aanzetten met één van de bekende ijscokarren van Chris de „ijscoboer". Óm naar Harderwijk te gaan, moest je echter beschikken over wat ruil handel, want te koop was er bijna niets meer. Mijn moeder had nog een paar nieuwe overhemden liggen van mijn in 1944 overleden vader. Meer had ze niet. Dit „souvenir" aan haar man wilde ik echter niet voor dit doel gebruiken. Ik had gelukkig zelf nog wel wat achter de hand, dat zouden we dan wel meenemen 's Maandagsmorgens om 7 uur gin gen de gebroeders Van .Kooten met de ijscokar op weg. Harderwijk ligt ongeveer vijftig km verwijderd van Veenendaal. Vanwege het feit dat de jongste broer aan de orga isatie Todt moest werken, werden de bin nenwegen favoriet verklaard, omdat je dan wat minder last had van pas serende nazi's. De rit ging binnendoor via Rens- woude, Barneveld, Voorthuizen, Put ten, Ermelo naar Harderwijk. On derweg werden heel wat plaatsgeno ten ontmoet, waarmee d'an een praatje gemaakt werd. Zo'n gesprek je leidde meestal niet tot optimis me, want de terugkomers wisten doorgaans niet anders te vertellen dan dat de levensmiddelen ook in Harderwijk „uitverkocht" waren. „Tot overmaat van ramp verzwik te m'n broer ook nog zijn enkel. Hij kon bijna geen voet meer verzetten en in plaats van voor de kar, moest hij er op! In Harderwijk liet ik hem even bij de kar en ik ging er alleen'op uit om wat „op de kop te tikken". Het lukte niet. Tenslotte kwam ik er de manu- facturier, wijlen de heer C. Valken burg uit het Kostverloren tegen en die vertelde me eveneens dat er niets meer was te halen. Hij ging tenminste maar weer huiswaarts. Ik verzocht hem aan de achterblijvende familie in Veenendaal even te gaan berichten dat mijn broer en ik nog enkele dagen zouden weg blijven, want ik voelde er weinig voor on verrichter zake terug te keren. De heer Valkenburg beloofde het en ik ging Weer op m'n eentje er op uit. Het plan begon reeds in mij te rijpen om dan maar de IJssel óver te gaan, toen er iemand kwam aan fietsen, die ik even staande hield. Ik vroeg hem of hij soms nog een boer wist, die aardappelen te ruil had. „Weet je wel wie ik ben?"... vroeg de heer. „Hoe zou ik..." „Ik ben van de crisis-controle dienst..." (CCD). We noemden die mensen in de oorlog kortweg „controleur". Ieder een wist dan wat je bedoelde. Hoe veel controleurs ook op elk terrein van het leven bestonden, als je sprak over een controleur, dan was 't iemand van de CCD. Ten onrechte werden ze wel eens op één hoop ge gooid met de NSB, maar dat was meestal niet juist. Ik vertelde hem dat ik uit nood handelde en artikelen als zeep, scheermesjes en enkele andere snuisterijen te ruil had aan te bie den. „Volg mij maar...." zei hij toen. Ik haalde snel de ijsco-kar bij mijn broer weg, hem tegelijk vertel lend hoe de vork in de steel zat en dat hij maar op mij moest wachten en volgde daarna de CCD-ambte- naar. De man fietste langzaam voor me uit. Het ging het ene straatje uit, het andere in. Er kwam maar geen eind aan, en ik raakte mijn vertrouwen in de man kwijt. Ik dacht bij me zelf, dat de man rrfé straks alles zou afpikken (als straf) zodat ik met lege handen weer terug moest. Ein delijk stapte de man van de fiets. Hij opende een paar grote pakhuis deuren en beduidde me de kar naar binnen te rijden. We gingen aan het handelen en spoedig had ik de kar vol. Vier mud aardappelen, verder ha vermout, kool, wortelen, rog, ja zelfs nog een emmer zuurkool. Te veel om op te noemen! Ik ging weer met mijn kar naar de haven, waar mijn broer nog steeds vol ongeduld zat te wachten. Wat was hij verrast, toen ik met de buit bij hem kwam. Hij keek zijn ogen uit. Onderweg vroeg men mij, wie de man was, die me zo voordelig aan deze spullen ge holpen had. Maar ik wist met geen mogelijkheid hoe de man heette, of waar hij woonde. Het was allemaal zo gehaast en onder zoveel spanninr gegaan- Door het late uur moesten we on derdak gaan zoeken voor de nach1 Gelukkig was dat spoedig voor e kaar. De rijke buit mochten we ii een sschuur rijden. We gingen d woonkamer binnen en toen wilde die mensen ons graag een maaltij voorzetten, maar zij hadden niets Toen heb ik een emmer aardappelei en een kool van de kar gehaald er dat gingen we gauw klaarmaken rond de tafel, 't Werd een reuze fij ne avond, die ik nooit vergeten zal Onze gastheer ging voor in dankge bed en dat maakte op ons allen die pe indruk. De kool smaakte als kool!.... De volgende morgen namen we er weer een portie van. We bedankten die mensen voor de hartelijke ontvangst en zij bedank ten ons voor het eten. Doordat we nu zo goed voorzien waren, konden wé er ook nog wat achterlaten voor deze mensen. Tja, in oorlogstijd maakte je soms onvergetelijk mooie dingen mee. Met de voet van mijn broer was het er inmiddels niet beter op ge worden. Hij kon praktisch geen stap meer doen. We zochten een plekje voor hem op de reeds volgeladen ijs cokar en zo ging het op Veenendaal aan. Er was haast geen doen aan. Ik sjouwde me ongelukkig. Maar ook op dit terrein kwam er uitkomst. Er passeerde een paard en wagen en ik vroeg de voerman of ik mijnkar aan de zijne mocht koppelen. Het mocht! M'n x broer kreeg zelfs een plekje bij hem op de bok. Ik hoefde nu alleen de ijskar vast te houden en liet me verder maar wat mee trekken. Zo kwamen we in Barne veld, het einddoel van onze helper. Vanaf Barneveld klom mijn broer dus weer op de ijscokar en ik maar duwen. Ik raakte volkomen uitgeput. Vijf kilometer van Veenendaal ver wijderd, kón ik letterlijk niet meer. Toen naderde er iemand. Het was een boer die ik kende. Ie mand van het „houtje" (NSB). Ik schrok zo geweldig, dat ik hardop tot de Heere om hulp bad'. Ik dacht dat deze boer mij zou verraden en dat al het eten. En dat vlak bjj huis! den, terwijl we er zoveel om uitge staan adden. En dat vlak bij huis!... Het pakte echter geheel anders uit. De boer vroeg mij wat mij scheel de (ik was finaal óp!) en bood toen gelijk hulp aan. We mochten op de deel komen en kregen van zijn vrouw zelfs brood en eieren. De nacht mochten we in het hooi op de rleel rondbrengen (hij had geen bed den over). De volgende morgen kre gen we weer brood met melk en eie ren, terwijl de knecht opdracht kreeg ons met paard en wagen naar huis te rijden. Daar waren wij nu zo hang voor geweest. De Heere be schaamde onze angst en zorgde trouw voor ons, deze hele tocht. Wat werd dat een thuiskomst!.. Mijn vrouw werd van de Dijkstraat haald en toen de knecht met paard en wagen weer vertrokken was ble ven wij de hele dag bij moeder in het Kostverloren. Voorlopig hadden we weer genoeg te eten en we gingen alles verdelen. Lit verdelen vond ik nog het mooiste van alles. Een emmer van dit en een emmer van dat, ieder kreeg zijn por tie. Wat was je in zo'n tijd dankbaar dat je weer een poosje volop te eten had.... Geboren: Johanna C\, d.v. P. Lam en C. Klaassen; Gerrit W., z.v. A. van de Braak en J. W. van den Hudding; Rik E., z.v. A. Cozijnsen en K. A. de Fauw; Cornelis, z.v. G. C. van Oort en B. van Holland; Willem J., z.v. G. L. van Dam en J. Heij; Lisette C., d.v. W. Draaijer en G. ten Napel: Frans E. O., z.v. J. R. Henninger en S. O. B. M. Hanssens; Ro bert, z.v. A. C. Kuijper en A. M. Booi- ster; Hendrika, d.v. H. J. van den Berg en J. van Essen; Elisabeth, J.. d.v. A. Migchels en N. G. Groeneveld; Reijer, z.v. R. Hoefakker en A. H. K. van Kooten; Johanna C., d. v. C. G. van der Star en A. M. van Dijk; Aris, z.v. A. van den Broek en J. M. van de Pol; Francina M. L., d.v. J. L. van Sonsbeek en M. M. Holm; Patrick A, z.v. W. Ver steeg en T. Wijnveen; Cornelis K. G., z.v. W. B. Diepeveen en K. Hendriksen; Susan, d.v. J. H. Nieuwenhuijs en IJ. G. Dupon; Gerrit je M.. d.v. H. Elands en B. Brouwer; Gerriëtte A., d.v. A. Har deman en A. F. Ploeg; Peter, z.v. G. van Hoef en W. Hendriksen; Johanna M. \\\\\\\\\\\\\\\\\V\\\\V\\\\\\\\\\VV\\\\\\\T\V\\\\\\\\\\\\\\V\\\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\V\VV\\\\\\V\\N\V\\\VV\\\\VV\\\\\\\\V\\\\\\\\\\\\VV\\V\\\\\\\\\\V\\\\\\\\V\\V\V\\VV\VN\\\\VVV Maanen; B. van den Brink en H. B. Veenendaal; M. M. W. van Hinsberg en J. Bisschop; E. N. van der Wall en T. de Jong; H. Lohuis en G. van Rennes; W. M. G. M. van Loon en W. C. M. Schulte; B. F. W. M. Gorris en H. W. Bokscho- ten; C. W. C. Haver en J. E. Berendsen. Overleden: Gerrit Loo, geb. 19 aug. 85; Johan A Raams, geb. 7 apr. 89; Aaltje van Voorthuizen, e.v. J. Matser, geb. 7 apr. 83: Theodora J. Hassleij, geb. 28 apr. 01; Marinus Modderkolk, geb. 21 juni 84; Johanna C. Lam, geb. 15 juli 1970; Aartje Mulder, e.v. J. van Laar, geb. 22 juni 32; Hein Veenbrink, geb. 7 dec. 88. geh. gew. met B. Boon; Janna dec.88, geh. gew. met B. Boon; Janna C. C. Bons, geb. 14 nov. 92, geh. gew. met P. Brouwer. A., d.v. J. J. ten Ham en M. Verboom; Geurine, d.v. T. Waaijenberg en H. W. van Kesteren; Elbartus, z.v. A. Evers en J. van den Brink; Marcel, z.v. H. J. Dantuma en E. Smid; Jos M. R., z.v. A. A. van den Berg en J. M. R. Chaudron; Evert T., z.v, W. B. van den Born en P. Rietveld; Evert J., z.v. J. van Wagens- veld en S. van Roekei; Roelof, z.v. W. Hansman en D. C. Kolkman; Marcel, R„ z.v. K. Timmerman en G. Heuvelman; Titia J, d.v. H. C. Burger en L. van der Werff; Adriana. d.v. T. Geurtsen en H. van Leeuwen; Diederik, z.v. F. Plug en J. H. Numan; Hendrikus G, z.v. J. H. Gilles en C. H. Drost; Katheleen, d.v. R. L. H. Poels en E. W. H. Faber. Ondertrouwd: Jan Aleman en Jantje Scherrenburg; Jan Wolven en Jose- phien R. van Zijl; Gerrit A. Stork en Neeltje Bolhuis; Marinus Krop en Her- mina van Voorst; Edgard W. K. Pittoors en Quinta Liebrechts; Jan Zegers en Gerritdina J. Prinsen; Robert Vis en Corry Stoel; Jan W. van Leeuwen en Aaltje Thomassen; Cornelis M. Morren en Elisabeth H. Thomassen; Johan van den Heuvel en Femmi F. Zwolle; Rijk Versteeg en Johanna H. Kerseboom; Hendrik A. van Roon en Aleida B. Jan sen. Getrouwd: R. van den Brink en H. W. G. Blotenburg; D, C. Morren en J. van Renswoude Geboren: Elisabeth Anna Petronella, d.v. T. van Nordennen en S. J. van der Linden; Jacqueline Teuntje Cornelia d.v. J. van Rinsum en E. Vink. Ondertrouwd: C. van de Pol te Over berg en C. van de Haar; G. Blaauwen- draat. te Apeldoorn en G. Gijsbertse. Overleden: A. van IJsseldijk 50 jaar, echtgenoot van M. Dekker.

De Vallei | 1970 | | pagina 5