Riddervermaak herleeft in modern vluehtbedrijf notities r Heer en vogel samen begraven Samenwerking Zuid-Veluwse ziekenhuizen verloopt stroef Nieuw paviljoen voor de Volkshogeschool Eerbeek Veel stekkies van de fuchsia Beheersing in pijlsnelle vlucht WEL CONTACT, MAAR TOCH: Wageningen: nog maar twee hotels X SCHAKEN door H Kramer Kunstzinnig Boeken Goud Geen annexatie Hawkin club Kosten Doodgewoon Dok;t Sieraad i A liÜ' W A i Hf i 1 i i 1 g H 2 DAMMEN door J. M. Bom BRIDGE CRYPTOGRAM door G. J. R. Förcfï OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL *'V Wfie het geluk heeft een valkenier met zijn vogel in het veld bezig te zien, ont komt niet aan de indruk, dat de verhouding en de binding van mens en dier zeer innig vast en goedaardig is. Er val len nooit harde woorden bij het africhten, wat b.v. bij het trainen van een jachthond zelfs door beroepsd resseurs neg weieens gebeurt, de vogel wordt met méér dan gewone zorg omringd, aan zijn onder dak mankeert niets en aan het onderhoud, zowel wat voedsel als soignering betreft, even min. In een ver verleden voelde men zich al aangetrokken tot de adel hunner vlucht, het no bele van hun presentie, de waardigheid van hun natuur en de bekoring van hun tem perament. Bladeren wij in het vergeel de boek der historie dan be merken wij dat de Egyptische farao's zich zelfs na de dood niet willen laten scheiden van hun lievelingsvalk. Men vond heer en vogel herhaaldelijk te zamen gebalsemd in de grafkamer. De oude Egypte- naren stelden zich de vereerde god Horus in de gestalte van een valk of havik voor. Zulk een verafgoding kunnen wij in de huidige tijd moeilijk meer opbrengen; toch valt de sympathie, die velen koesteren voor een begaafde en vaak in telligente edelvalk wél binnen ons begrip en zulk een kame raadschap treffen we bij de moderne volgeling van 't vluchtbedrijf evengoed aan als bij 'n Oosterse potentaat. Tk heb wel eens gelezen, dat zowel de geschiedenis als de tegenwoordige tijd be wezen hebben, dat de liefde •oor de valkerij op merk waardige wijze gespaard zou gaan met een specifieke men selijke gave, welke wij betite len met „kunstzinnigheid". Men bevond bij een korte r onstering, dat er van de twintig valkeniers achttien een meer dan gewone be gaafdheid aan de dag leggen in schilderijen, tekenen, boet seren en andere uitingsvormen van kunstzin. De twee overige m< esten zich tevreden stellen met een ontwikkeling in deze richting, die niet boven de middelmaat uitstak, bleken ook in de valkenierderij niet boven 't niveau te stijgen, dat hen in dit vak tot kundigheid stempelde. We dienen zulk een uitspraak met een korreltje zout te nemen; het onderzoch te materiaal dunkt mij rijke lijk zwak. Niettemin ken ik van deze roofvogell lefheb bers, die zeer artistiek zijn aangelegd en verdienstelijk kunnen schilderen en tekenen. Van vrijwel alle aspecten, die di oude handwerk, vorstelijk als het immer was, in eigen levensstijl wist te bieden, wordt verklaring gegeven in et.i bijzonder fraai antiqua risch prachtwerk. „De Valkerij in Europa sinds de vroegste tijden tot op heden", geschre ven door de lt. kolonel der Rijdende Artillerie b.d., wijlen N. J. A. P. H. van Es. Het is een boek van Arnhemse af komst, want bovendien ver scheen het bij de uitgevers drukkers Coers en Roest en G. J. Thieme, namen welbekend in de provincie-hoofdstad. Tot de meest begeerde jachtvogels behoorde vanouds do slechtvalk, 'n sierlijke che- valereske figuur, waarmee ik nu en dan op de hei in het winterkwartaal een aangena me ontmoeting heb. Hij be heerst in zijn pijlsnelle vlucht de ether volkomen; gaarne zit hij op een hoge uitkijkpost z.lfs wel een stadstoren het landschap te bespieden naar vliegende prooi, want nooit zal hij, zoals buizerds of havik, lopende dieren slaan. Tot zijn trawanten behoort het kleine smelleken met een duifachtig vliegbeeld en dan bestaat er nog een klein rijtje van zeldzaamheden, geliefd bij de adepten, maar moeilijk te verwerven. In de tijden, toen koningen, edellieden, pre laten en kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders zich met de beitjacht onledig hielden, maakte de zuidelijke Lanner, de Geervalk, de in konings- h :rmelijn gestoken Groenlan- der, de Saker en de IJslandse valk de trots en glorie van zijn eigenaar uit. Hun waarde werd tegen goud opgewogen. Daar het werk uitsluitend voor liefhebbers was bestemd en niet in de handel kwam, beliep de oplage slechts 70 exemplaren, zodat het geen wonder mag heten, dat bijna niemand het bezit en komt er eens een in de handel dan brengt het een prijs van honderden guldens op. In 1968 zag deze luxueust uitgave 't licht als een deel van een serie „Het historische museum van het Korps Rij- c.ende Artillerie", waarin pu- blikaties over wapenkunde, vestingswerken, hippische sport e.d. uitkwamen. Het schijnen vooral Engelse heer jagers, vogelliefhebbers en valkeniers te zijn geweest, die haar ontvingen. Dit zeldzame Nederlandse boek over 't vluchtbedrijf, dat slechts wordt geëvenaard door de „Traité de Fauconnerie" van prof. Schlegel en Verster van Wulvenhorst (Anno 1853 en door de auteurs opgedragem aan Z.M. Koning Willem III), bevat behalve tal van gekleur de platen uit deze Traité, vele illustraties van Hoynck v. Pa- pendrecht, Krabbé, Pieneman, Sonderland, de Montpézat e.a. en vertoont voorts een weel derige ornamentatie van Charles Roskam, alles gevat in een rijk versierde stempel- band en het geheel gedrukt op handgeschept Van Gelder-pa pier, verguld op snee. Kostba re gegevens ontleende kolonel van Es aan de Koninklijke Archieven, aan een interes sante portefeuille „De valken jacht" in het Kon. Huisarchief en aan mappen met tekenin gen d.d. 1842/43 van Dubourcq en Sonderland, voorstellende Het wil niet zo best vlotten met de nauwere samenwer king tussen de ziekenhuizen in Veenendaal, Wageningen, Ede en Bennekom. Tot op heden hebben de besprekingen van een daartoe speciaal in het leven geroepen voorbereidings commissie nog niets positiefs opgeleverd en hoewel men niet veel voelt voor een meer intensieve samenwerking, ver lopen de gesprekken van de commissie nogal stroef. De sa menwerking tussen de vier geneeskundige centra bestaat momenteel nog uit een nauw contact tussen de internisten van de ziekenhuizen en uit het gemeenschappelijke beheren van de zusterschool „De Gel derse Vallei" in Wageningen. De realisering van het kunst- nierencentrum in de Pieter Pauw Stichting Ziekenzorg in Wageningen dat al vanaf 28 oktober van het vorige jaar Of volle toeren draait vormt tot dusver het fraaiste resultaat van het gezamenlijke werk van verschillende inter nisten van de vier ziekenhui zen. De voorzitter van de voor- b 'reidingscommissie, ds. Van Enk uit Veenendaal die tevens praeses is van het Prot. Chr. Streekziekenhuis in Bennekom (in feite de initiatiefnemer), zegt tot op heden weinig van gesprekken in de in formatieve sfeer. „Wij heb ben geregeld contact met el kaar, maar er is nog niets po sitiefs uit de bus gekomen. Wel voelen wij veel voor een nauwere samenwerking". drukken", aldus de woord voerder destijds, „terwijl de vier ziekenhuizen samen kun nen zorgdragen voor een bete re medische outillage". Het kunstniercentrum in Wagenin gen met een duidelijke streekfunctie is hiervan ?en bewijs. Volgens een Wageningse in ternist biedt de ligging van de betreffende ziekenhuizen op betrekkelijk korte afstand van elkaar een unieke mo gelijkheid om de samenwer king tussen de hospitalen te irtensiveren. „Het lijkt me d*n ook uitgesloten dat het gezamenlijk overleg geen posi tieve resultaten zal opleve ren", aldus het commentaar van de interniet in oktober van het vorig jaar. Ondanks de respectabele dosis optimis me van alle betrokken partij en destijds zijn de resultaten tot op heden echter nihil. Een bestuurslid van het Juliana- ziekenhuis in Veenendaal heeft er de volgende mening v/ver: „Het is uiteraard een in gewikkelde geschiedenis, om dat men bij het zoeken naar nieuwe vormen van samen werking niet over ijs van één nacht kan gaan. Alles moet zeer doordacht geschieden want de besluiten die er even tueel worden genomen kunnen natuurlijk voor de betrokken geneeskundige centra ver strekkende gevolgen hebben". Volgens 't bestuurslid werkt e hter de omstandigheid, dat men bij het zoeken naar de di verse nieuwe vormen van sa menwerking onmiddellijk denkt aan annexatie, nogal remmend op de bijeenkomsten van de commissie. verschillende episoden der jachten, die ook werden ver eeuwigd door Rochussen en Van Loon. l^r bestond in ons land sinds 1840 een geïmproviseerde „Hawking Club" uit Engeland, een hoogst uitgelezen gezel schap van high life en adel, dat uit zijn vaderland moest ver huizen daar de jachtvelden bij Didlington door onrustige ont ginningen bedreigd werden en de vliegsport bemoeilijkten. Koning Willem I bood hen gastvrijheid op de Veluwe aan, waar (Uddelermeer, Soeren) op reigers kon worden gevlo gen. Dertig leden telde de club; leden van het Koninklijk Huis, Nederlandse en Britse adel, heren van het corps di plomatique enz. Zij betaalden 100 contributie per jaar om de onkosten te bestrijden maar als we de rekeningen in Van Es' boek bezien, kwam er nog heel wat meer bij dit vorstelij ke vermaak kijken. De schitte ring duurde tot 1855 maar zij herleefde op meer bescheiden wijze, toen 30 december 1938 het Nederl. Valkeniersverbond „Adriaan Moller" werd opge richt, dat zijn pied-a-terre op de Hoge Veluwe heeft. Dit was derhalve nagenoeg een eeuw, nadat sir Stuart Woltley en baron d'Offremont zich ter informatie naar Het Loo bega ven en geleidelijk de Hawking Club groeide, „onder the pro tection of His Majesty King William the lid' en met prins Alexander als president. Ge vindt de ledenlijsten in het volledige reglement met de statuten bij Van Es. Zowel voor de beoefenaar der Gelderse historie als voor de valker en ue vogelliefhebber in het al gemeen vormt dit op Arnhem se bodem ontstane selectieve prachtwerk een bron van le ring en genot, doch in de al lermeeste gevallen zal hij ge noodzaakt zijn het in een bi bliotheek te raadplegen. Feite- Lik is het jammer, dat onze kdonel van de Gele Rijders het niet een ruimer verbrei ding schonk, want het is een t;, pisch staal van Nederlandse cultuur, dat in vorm en glans de techniek en de consequen ties ervan wist te weerstaan en groeide in een nobele ont wikkeling, charme en schoon heid. Men vond haar een eeuw geleden in de valkenhof en na tientallen jaren thans weer gemoderniseerd onder de aloude lijfspreuk van het Vluchtbedrijf „Mon espoir est en pennes". A. B. WIGMAN Slechtvalk op de hand van zijn meester: toonbeeld van kracht en gratie. mmmmmnmmmm Een woordvoerder van het Julianaziekenhuis in Ede geeft toe dat het nog niet zo best wil met de besprekingen h erover. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de directeur geneesheer van de Pieter Pauw Stichting Ziekenzorg in Wageningen, dr. W. L. van Luyn, verklaart in 't geheel niet op de hoogte te zijn van het bestaan van een speciale voorbereidingscommissie (sa mengesteld uit de besturen van de vier ziekenhuizen). Dr. Van Luyn: „Wij hebben wel regel matig besprekingen met de lei ding van ziekenhuizen, maar veel hebben die nog niet opge leverd". Eind vorig jaar ver klaarde een bestuurslid van het Julianaziekenhuis desge vraagd dat er al geruime tijd behoefte bestond aan een intensieve samenwerking tus sen de vier hospitalen, die in feite relatief te klein zijn om de zware exploitatie kosten in de toekomst te kun nen dragen. „Samenwerking kan deze kosten belangrijk T og gutst de mortel in de adderkluwen van staal". Met dergelijk proza zou men de activiteiten rond het in aanbouw zijnde paviljoen van de volkshogeschool te Eerbeek het best kunnen weergeven. Het woord paviljoen is met grote hardnekkigheid op de bouwtekeningen van ir. van Wely architect te Arnhem verschenen. Niemand heeft het van de volkshogeschool uit ooit bewust gekozen of afge wezen. In ieder geval weer spiegelt het wel heel treffend de cultuureiland-situatie, al dus het orgaan van de Volks hogescholen in Nederland. Cinds mensenheugenis al spreken generaties van besturen en staven met archi tecten en vertegenwoordigers van de subsidiërende overheid. Nu is het dan zover. De eerste steen want stenen komen er ondanks het vele beton ook nog aan te pas —wordt op 19 september gelegd. Voor de winter hoopt men de kap erop te hebben. Het is een doodgewoon ge bouw. De cursist zal zich af vragen: waar steken de eigen tijdse materialen, waarover men mij in de creatieve uur tjes met zoveel nadruk heeft gesproken. Er zitten drie ver diepingen onder de kap en er is een grotere parterre. Plat vloers bevinden zich een keu ken met alles wat erbij hoort, twee eetzalen die gescheiden zijn door een wegklapbare wand, een piepklein kantoor tje voor een silitaire secreta- tje voor een solitaire secreta meer zij, een slaapkamer voor eventuele invalide cursisten die dan dus niet naar boven hoeven, en een recreatiegele genheid. de eerste verdieping be- vinden zich behalve een cursuszaal een medewerkers kamer, een bibliotheekje, een slaapgedeelte met 8 persoons kamers en twee driepersoons- kamers. Op de tweede verdie ping zijn acht tweepersoons kamers, twee medewerkerska mers en drie praktikantenka mers. Op de derde (zeer small in de nok liggende) ver dieping bevinden zich een me dewerkerskamer, een grot( donkere kamer (voor de goed< verstaander een DOKA) er een atelier. De voorbijganger zal worden getroffen door een dak dat wemelt van de kapellen. Daarachter bevinden zich de slaapkamers van de cursisten. |"\e bouwmeester heeft in zijn opzet rekening moe ten houden met de wensen van de eigenaar voor wat be reft diens opvattingen om trent landschappelijkheid. Nu zal niemand bestrijden, dat in een door de eeuwen ge- en be vestigde optiek een oude Sak sische boerderij beter in het landschap past dan bv. een anno 1970 ontworpen trans formatorhuisje. Kortom, alle partijen, ook de wisselende staven en besturen samen de rfpachter uitmakende, zijn met het gebouw tevreden. Ho gelijk zal dit sieraad voor hel landschap nu ook in de prak tijk van het werk de cursist bevallen. Want dat is natuur- 'ijk wel een zware bedenking in het tijdperk van de met ij- eren hand doorgezette, dan wel voortgepredikte democra- isering: de cursist, zeker de toekomstige cursist, is niet in iet overleg over de bouw be trokken. Wij hopen dan ook van harte, dat andere centra die nog zullen bouwen deze tekortkoming op een prakti sche manier zullen weten op te lossen, aldus het blad. tiet wordt traditie, dat de Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden elke twee jaar een grote tentoonstelling organiseert. Dit jaar zal deze bloemenpracht te bewonderen zijn in de Rivièrahal van de Diergaarde Blijdorp te Rotter dam van donderdag 13 augus- tu- tot en met zondag 16 au gustus. De fuchsia is de laatste ja ren sterk in de belangstelling komen te staan zowel bij de amateur tuinder als van de beroepskweker. Hij wordt een steeds belangrijker potplant voor in huis die weken lang vel met fantastische bloemen hangt. Waren enige jaren ge leden nog maar een beperkt aantal soorten in ons land aanwezig, thans is dit aantal tot boven de 800 opgelopen Veel nieuwe prachtige vormen zijn uit Amerika en Engeland geïmporteerd. Maar ook in Nederland hebben enige ama teurs door geduldig kruisen en selecteren fraaie aanwinsten weten te maken. Aan de ten toonstelling is een wedstrijd verbonden waarbij de beste planten die voor bepaalde ru brieken kunnen worden inge zonden zullen worden be kroond. Op de tentoonstelling is veel te zien, bloemen van fantasti sche grootte en kleur, planten van zorgvuldig gekweekte vorm zoals boompjes, struikjes en hangers. En ook wilde fuchsia's zoals die in de wou den van Zuid Amerika gevon den worden. Tie fuchsia is een liefheb- bersplant bij uitstek. Men kan er alle kanten mee uit. Er zijn winterharde vor men die jarenlang als heg in de tuin blijven staan. Als berkplant teelt hij bloemen tot laat in de herfst. Een bloem bak op het balkon kan een gordijn van bloemen geven terwijl de koude en warme kas vol kunnen hangen met de grote klokken. Een dankbare plant met eindeloos veel mo gelijkheden. De Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden (secretariaat: Laan van Clingendael 82, 's- Gravenhage) stelt zich ten c'oel de fuchsia meer bekend heid te geven en de cultuur van deze plant te stimuleren. ïn Wageningen staat nu ook hotel „De Kroon" aan de Hoogstraat te koop een klein bedrijfje weliswaar, maar als het straks verkocht is voor andere doeleinden zal Wageningen nog maar twee hotels overhouden met een ge zamenlijke capaciteit van vijftig bedden. De eigenaren van die twee overblijvende bedrijven zijn maar half blij met deze gang van zaken. Er valt concurren tie weg, maar in de praktijk blijkt de belangstelling van bezoekers aan een plaats af te nemen naarmate er minder verblijfsaccommodatie is. Dat Wageningen op de te rugweg is lijkt woordvoerende vertegenwoordigers van de stad een duidelijke zaak. „In de vakantietijd zit men in sommige bedrijven bijna met de armen over elkaar", zeggen zij. Natuurlijk zijn daarop uit zonderingen, maar men gaat zich er wel bezorgd over ma ken dat in zo'n geval van uit zonderingen wordt gesproken. Het team van de Sowjetunie heeft met grote voorsprong op Hongarije, Oost-Duitsland en Tsjeehoslowa- kije het toernooi om de Európa-cup gewonnen. De overige teams waren van Zuidslavië, Bulgarije, Spanje en Denemarken. De Russische scha kers wonnen alle wedstrijden met hoge cijfers, variërend tussen 6^-3t4 tot zelfs 9t4-V4 (tegen Dene marken). In de hieronder weergegeven par- tij uit dit toernooi brengt de Span jaard Medina een dubieus kwali teitsoffer waarmee de Tsjechische grootmeester dr. Miroslav Filip wel weg weet. WIT: DR. FILIP. ZWART: ME DINA. (KaRfenberg 1970.) Klassiek Damegambiet. 1 d2-d4. Pg8-f6 2 c2-c4, e7-e6 3. Pbl-c3, d7-d5 4. Lcl-g5, Lf8-e7 5. e2-e3, h7-h6 6. Lg5xf6 (Het moderne systeem. Na 6. Lh4 heeft zwart een aantal goede verde digingen. Vooral de Tartakower- variant 60.0 7. Pf3, b6 staat te genwoordig als bijzonder degelijk te boek,) 6Le7xf6 7. Pgl-f3, 0-0 8. Tal-cl (Voornamelijk tegen de opmars c7-c5 .bericht waarop nu 9. dxc5 kan volgen.) 8c7-c6 9. Lfl-d3, Pb8-d7 10. c4xd5. c6xd5. (Na 10. exd5 ontstaat een va-1 riant van het klassieke Damegam- biet waarin wit met de opmars b2-b4-b5 goede kansen krijgt. De beroemde "minderheidsaanval": wit valt met zijn minderheid op de da mevleugel - de a- en b-pionnen - de meerderheid van zwart aan.) 11.0-0. a7-a6 (Nu e6-e5 vrijwel is uitgeschakeld kan zwart zijn dameloper alleen nog maar via b7 in het spel brengen. De tekstzet, die b5 voorbereidt, is sterker dan 11b6 12. De2, Lb7 13. La6!) 12. Ddl-e2, b7-b5 13. e3-e4! Lc8-b7 (Niet 13dxe4 14. Dxe4 en wint. Weinig zin heeft 13b4 wegens 14. Pa4.) 14. e4-e5, Lf6-e7 15. Pf3-d2. Dd8-b6 16. Pd2-b3, Ta8-c8 17. f2-f4, Tc8-c4! (Tegenaanval tegen het kwetsbare punt d4. Na 18. Lxc4, dxc4 19. Pd2, Dxd4t 20. Khl, Pc5 staat zwart ge weldig.) 18. Tel-dl, Tc4xd4? (Te optimistisch. Logisch was 18. a5 om het paard b3 - verdediger van d4 - met a4 te verjagen.) 19. Pb3xd4, Db6xd4t 20. Kgl-hl. Dd4-b6 21. f4-f5, Tf3-d8 22. f5-f6! (Het begin van de excecutie.) 22g7xf6 23. De2-g4f. Kg8-f8 (Verliest vrijwel geforceerd. Zwart had 23.Kh8 moeten probe ren.) 24. Ld3-h7!, Kf8-e8 25. Dg4-g8t. Le7-f8 26. e5xf6, Pd7-c5 (Geeft de tegenstander de gelegenheid de par- Zottder zijn twee verliespartijen te gen landgenoot Koeperman zou Anatoli Gantwarg, de Russische kampioen, wellicht de Challenge Mondial te Monaco hebben gewon nen.' Des te merkwaardiger, omdat juist hij door velen niet wordt be schouwd als één der "groten" zoals Tsjegolev, Andreiko, Koeperman, Sybrands, Roozenburg en Deslau- riers. Toch nam hij dit laatste deel van het seizoen eigenlijk revanche op zichzelf: na zijn beschamend resul taat in het "Suikertoernooi" nu een derde plaats te Monaco en in de in terland Nederland-Rusland zorgde hij in de tweede zitting voor een vrijwel beslissende overwinning. Hieronder deze fraaie verrichting: Wit: A. Gantwarg: Zwart F. v.d. Sluis, Rotterdam 25-6-1970 1 33-28 17-21; 2. 39-33 21-26; 3. 31-27 18-23; Het is een kwestie van smaak, maar (11-17) of (19-23) legt wit meer moeilijkheden in de weg. 4. 37-31 26x37; 5. 42x31 11-17; 6. 47-42 17-21; 7. 31-26 20-24; 8. 26x17 12x21; 9. 44-39 21-26; 10. 41-37 7-12; 11.46-41 12-18; 12. 36-31 2-7; 13. 41-36 7-12; 14. 49-44 6-11; Zwart' schijnt voorlopig' weinig hinder te ondervinden van zijn on evenredig ontwikkelde stelling. Na b.v. 34-30 (14-20) 30-25 (10-14) is wits rechter vleugel onspeelbaar gewor den. Zeer terecht vervolgt |Gant- MEDINA W/, vm m V/M> Tm VM> m m '/MM m WA m m 'm i-A FILIP tij met een fraaie combinatie te be sluiten.) 27. b2-b4, Pc5-e4 28. Pc3xe4, d5xe4 De opgave: wit speelt en wint. De oplossing komt in de volgende ru briek. Oplossing WIT (GUSEF): kgl, Dc2, Tbl en el, Ld4, pionnen a4, c3, f2, g3, h4. ZWART (ANTOSCHIN): Kg8, Dh5, Th8, Le7 en f3, pionnen a6, b4, f7, g7. Er vólgde: 29. Dh5xh4ü 30. g3xh4, Th8xh4 en het mat op hl is niet meer te dekken. warg met: 15. 34-29 23x34; 16. 40x20 15x24; 17.45-40 18-23; 18. 40-34 12-18; Vanaf dit moment komt zwart onder sterke druk: 19. 27-22! 18x27; 20. 31x22 11-17; vrijwel aangewezen; 21. 22x11 16x7; 22. 36-31 8-12 23. 31-27 1-6; 24. 44-40! (zie diagram) Een „stille zet" die zwart in ern stige moeilijkheden brengt: DE OPGAVE WAAROM SPEEL DE ZWART MET ZIJN VOL GENDE ZET (6-11)? 24.6-11: 25. 27-22 12-18; 26. 22-17 11x22; 27. 28x17 7-12; 28. 17x8 13x2; 29. 32-27 10-15; 30. 38-32 9-13; 31. 33-28 4-9; 32. 37-31 26x37; 33. 42x31 15-20; 34. 27-21 3-8 35. 34-30 20-25; 36. 40-34 8-12; 37. 31-27 12-17; 38. 21x12 18x7; 39. 39-33 5-10; 40. 43-38 10-15; 41.27-22! Wit heeft het middenspel zeer sterk gespeeld en zijn rechtervleu gel belet een groot deel van zwarts materieel om effectief aan de strijd deel te nemen. Ook de nu volgende speelwijze van zwart sorteert geen effect: 41.14-20; 42. 50-45 24-29; 43. 33x24 20x40; 44.45x34 9-14? De mees te verdediging gaf nog (15-20) Zwart meent echter een verrassing in petto te hebben: 45. 38-33! dreigt 33-29; zwart hoopte nu op: 45.23-29; 46. 33x24 7-12; Op (14-20) volgt ver rassend 22-18!! met winst. 47. 48-43 2-7; Weer is (14-20) ver boden, nu door 22-17! 48. 34-29 25x23; Om de actualiteit in deze rubriek zoveel mogelijk te bewaren geven wij deze week voorkeur aan een analyse van de afgelopen wereld kampioenschappen in Stockholm. De oplossing van vorige week pu bliceren wij in de krant van aan staande zaterdag. Als we terugkijken op de Wereld kampioenschappen bridge in Stock holm, dan komen we.tot de con clusie dat Italië en Nederland de frote verliezers zijn. De Verenigde taten en Oostenrijk zijn natuurlijk de grote winnaars. -■Italië heeft een eind zien komen aan een 13-jarig wereldkampioen schap viertallenbridge. Waar de Be- rmude Bowl terecht zou zijn geko men als zij door het Italiaanse Blue Team (Avarelli-Belladonna. For- quet-Garozzo en d'Alelio-Pabis Tic- ci) zou zijn verdedigd, zullen we nooit te weten komen, maar nu de Italianen een team zonder luister afvaardigden, hadden de Dallas Aces (Jacoby-Wolff, Hamman- -Lawrence en Eisenberg-Goldman) geen problemen het wereldkam pioenschap viertallenbridge weer naar Amerika te halen. In het gemengde parentournooi konden de. titelhouders Mary Jane Farell en Iwan Erdos helaas hun ti tel niet verdedigen, want Iwan Er- dos is op vrij jeugdige leeftijd over leden. Toch bleef de gemengde pa- rentitel in Amerika, want Walde- mar von Zedtwitz en Barbara Brier behaalden hier de eerste plaats, vlak voor Rixi Markus en Georges Catzeflis. Ook in het dames paren tournooi ging de titel naar de Ver enigde Staten. Hier waren het Mary Jane Farell en Madelin Johnson, die met de overwinning gingen strijken. Rixi Markus en Fritzi Gordon moesten met de tweede plaats ge noegen nemen. Misschien .had R»v* Markus liever één titel behaald dan twee tweede plaatsen. Het meest interessante gedeelte van dit wereldkampioenschap is het open parentournooi geworden. Lan ge tijd leek hier de strijd te gaan tussen de Oostenrijkers Fritz Babsch en Peter Manhardt, de Ita lianen Saulino en Italo Zanasi en de Engelsen Derek Rimington en Ro bert Rowlands. Rimington en Row lands moesten op een gegeven ogen blik hoge aspiraties opgeven, zij eindigden op de 21ste plaats. Benito Garozzo en Federico Mayer ver schenen echter in de strijd. De tweede plaats die .Garozzo- Maye'r uiteindelijk behaalden, is zeker opzienbarend te noemen, öm te beginnen is een verschil van 4 punten op een totaal van 22634 na tuurlijk niets. We zouden bijnavan een gedeeld wereldkampioenschap kunnen spreken en ik denk dat er in het zonnige zuiden nog wel eens over zal worden gesproken hoe ge makkelijk die tweede plaats een eerste had kunnen zijn. Italië heeft in het open parentournooi geen we reldtitel verloren, maar toch mogen we Garozzo-Mayer gerust de grote verliezers noemen. Het resultaat dat Benito Garozzo hier heeft behaald, is fabelachtig als men rekent dat hij dit bijna op eigen kracht heeft moe ten doen, want Federico Mayer is geen speler die er op wereldniveau bovenuit steekt. Ik geloof niet dat ik me aan on verantwoorde speculaties schuldig maak, als ik zeg dat Benito Garozzo met Pietro Forquet, zijn Blue Team partner, zonder twijfel de overwin ning zou hebben behaald. Hetzelfde geldt als Giorgio Belladonna met Walter Avarelli zou hebben ge speeld. Belladonna - Mondolfo zijn nu op de 9de plaats geëindigd, maar als Avarelli - Belladonna en For quet - Garozzo hadden gespeeld, zou m.i. de strijd om de titel tussen deze paren zijn gegaan. In het paren tournooi hebben de Dallas Aces geen hoge ogen gegooid, Jacóby - 49. 43-39 19x30 50. 28x17 14-20; 51. 35x24 20x29; 52. 22-18 15-20 53. 17-12! 7-11; 54. 12^8 20-25; 55. 8-3! 25-30; (29-34) verliest door 39x30 (25x34) 3-25 (34-40) 25-39! 56. 3-25 30-35 57. 39-34 29x40 58. 25-39 11-16; 59. 32-27 40-45; 60. 39-50 35-40; 61.18-12! en een tric-trac motief be slist de partij! OPLOSSING Wit: (Davidov) .24, 29, 32, 33. 34, 36, 37,38.40.4142,43.44.48.49. 50 (16 st.) Zwart: (Schotanus) 1,3,4,6, 7, 8,9, 11.12.13,15.18. 20,23, 25,26, (16 st.) Op (9-14) had wit in petto: 24-19! (13x24) 34-30!! (25x45 gedw.) 44-39! (23x34) 39x10 met winnende door braak! Wolff zijn 14de geworden en Ham man - Lawrence 16de. Goldman speelde niet mee. Eisenberg speelde met Kantar en zij eindigden op de 34ste plaats. Verrassend was het matige resultaat van het Engelse toppaar Jeremy Flint en Terence Reese, die met een 50ste plaats ge noegen moesten nemen. Voor Nederland zullen deze we reldkampioenschappen niet als glo rierijk de geschiedenis ingaan. Onze nationale kampioenen Kees Kaiser en Kees Sint hebben het het beste gedaan, maar de 40ste plaats waar mee zij het tournooi afsloten, was slechter dan zij steeds gestaan heb ben. Zij stonden in het begin bijna doorlopend in de kopgroep, maar het eindsignaal kwam voor hen net op een dieptepunt. De titelverdedigers Hans Krëijns en Bob Slavenburg hebben eigenlijk geen moment een belangrijke rol gespeeld. Zij zijn geleidelijk aan wel iets opgeklommen, maar een 41ste plaats stemt niet tot tevredenheid als je een titel te verdedigen hebt. In een gesprek dat ik met Bob Slaven burg had, gaf hij als voornaamste reden voor dit falen het gebrek aan training. Door zijn langdurige ver blijf in Marokko heeft Slavenburg de laatste iaren nauwelijks met Kreijns kunnen spelen en bridge is nu eenmaal een partnershi'pspel, waarin het elkaar aanvoelen van het allergrootste belang is. Dit facet gaat verloren als men lange tijd niet samenspeelt. Het tournooi zelf moest ditmaal de training opleveren en het is dan ook opmerkelijk dat de resultaten duidelijk een stijgende lijn vertoon den. Zouden Kreijns - Slavenburg over 4 jaar opnieuw kunnen toe slaan? Ik weet het niet Voorlopig blijft Bob Slavenburg Marokko trouw, zodat er van een opnieuw goed ingespeeld raken geen sprake zal zijn. Horizontaal: 1. Gevatte kinderen kan men altijd vatten (11) 7. Gering geluid (3) 9. Volgens velen gaat dit dier op rolletjes (5) 10. Hij verschijnt meestal als het doek al op is (9) 11. Bij deze plant zit de Vlaamse oom achter een Egyptische god (8) 13. Zulk een dweper is weinig ver draagzaam (6) l5.'Met uitbundig prijzen kan men iemand wel de dampen in jagen (10) 17. In Frankrijk is deze rivier bitter (4) 19. Hoe je hem ook wendt of keert, deze knaap blijft steeds zichzelf gelijk (4) 20. Het onderkennen van de tekens (10) 22. Dit is helemaal niet onzedelijk (6) 23. Hiermee gaat het een andere kant op (8) 27. Deze jongeling heeft heel wat noten op zijn zang (9) 29. Hierna komt er nog wel wat (5) 30. Deze mythologische dame is van achteren bezien vrij zot (3) 31. Zij zijn geen stoere krijgers (11) Verticaal: 1. Kennelijk vindt men dat zij maar wat kletst (5) 2. Slechthorenden blijven niet vu rig (5) 3. Deze dieren drijft men de grond in (8) 4. Men zou hier ook niets kunnen invullen (3) 5. Deze jongen doet pijn (4) 8. Hij moet het beeld dragen (6) 7. Nodende vrucht (9) 8. Voorheen baken in het landschap (9) 12. Het liefdesverlangen staat aan het beltin van de slijtage (6) 14. Hardloper op de fiets (6) 15. Hij leeft van de gok (9) 16. Vochtkm '9) 18. Geslepen persoon die dikwijl» dom doet (8) 21. Ze was er eerder dan het ei (6) 24. Hierlangs kom je er (5) 25. "Deze dingen "zijn, waar dingen die er zouden zijn, net niet zijn (5) 26. Muziekinstrument op menig schip (4) 28. Een voor is niet altijd een ploeg- snede (3) Horizontaal: 1. doos, 4. zakje, 8. kist, 11 pak, 12. Lea, 13. bas, 14. doem, 16. klink, 17 maki, 19. onnet, 21. Els. 22. merel, 23. nop, 25. Gërt 28. raderen, 33. sate, 36. Pamir, 37. Elis, 39. staniol, 40. nergens, 41. eend, 42. eerst, 44 orka, 45. cameeën. 48. lis, 49. nut, 52. basis. 54 E.e.g., 56. fruit, 59. unit, 60. Arles, 61. ader, 62 Lek. 63. een, 64. Ane, 65. Amor, 66. Onnen, 67 snip. Verticaal: 1 dodo, 2. open, 3. samen, 5. *11?, 6 kei leem, 7 Jans, 8. kamer, 9 Isar, 10. tuil, 15. ons. 18. keg, 20. tor, 22. men, 24. papoea's, 25. gereten. 28 Essen, 27. stand, 29. Dalem, 30. rinse, 31. vlerk, 32. Assam, 34. Ate, 35. end, 37. ego, 38. ink, 43 regelen, 45. cis, 46. nuf. 47. kan, 48. liter, 50. trans, 51. die, 52. Buma, 53. silo, 54. eren, 55. gene, 57. Uden, 58. trap.

De Vallei | 1970 | | pagina 13