Veenendaals dagblad Soepeler beleid ontmoet kritiek Buiten Plan reisbureaus ter voorkoming vakantiedebacle VAKANTIE-LEGIOEN OP WEG Japans schip loosde olie bij Vlieland Kunstbloed gemaakt in Japan Rotterdammers hadden de ogen wijd open Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kosten fl per cliënt Babylijkje in schuur ontdekt Minister Nelissen onderbreekt vakantie voor gesprek over melkprijs Moord-proees Proces over Lebach KOMPLOT IN LIBIË OPGEROLD Egypte dreigt Israël: „Plan Y.S. aannemen anders strijd" MINISTERIE ONTKENT DALING VLEESPRIJS Barber volgt in Engeland MacLeod op VEEL APPLAUS IN NIJMEGEN VOOR LOPERS VIERDAAGSE Bommengooier blijft in hechtenis Frisser met opklaringen Grootste fracties Utrechtse raad niet achter atheneum rapport Arabische bankier beroofd in Amsterdams hotel PROCES TEGEN PALESTIJ NEN YVespendief DEN HAAG Minister Nelissen (Economische Zaken) heeft zijn strakke prijsbeleid enigermate losgelaten. Dit zal met ingang van 1 augustus enkele prijsverhogingen tot gevolg hebben. DISCRIMINATIE PRIJSSTIJGING MELDING 2 DAGEN TE LAAT DOORGEGEVEN Bur. voor redactie en administratie: Prine Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 25 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I7I PRIJZEN PER 1 AUGUSTUS TERBORG In Terborg is gisteren bij toeval het in verre.ande staat van ontbinding verkerende lijkje van een pasgeboren baby ontdekt. Het kwam te voorschijn toen de weduwe Knikkink samen met een van haar zes kinderen, de dertienjarige Maarten een schuurtje achter het huis aan de Julianastraat, opruimde. In een kastje, dat zelden werd ge bruikt was het lijkje verstopt. Het was gewikkeld in plastic en daarna in een krant gerold. Vandaar dat het zo lang duurde, voor de lugubere vondst werd gedaan. UTRECHT De twee grootste frac ties in de Utrechtse gemeenteraad, die van de PvdA en de overigens niet unanieme KVP, hebben beide vrij dagavond het rapport-Van Dam over de moeilijkheden aan het gemeentelijk atheneum in Utrecht verworpen. De woordvoerders van beide fracties zei den dat op basis van dit rapport niet kan worden overgegaan tot de in het rapport voorgestelde strafmaatregelen tegen een 20-tal docenten. Deze straffen variëren van ontslag tot salarisinhouding en berisping. B. en W. van Utrecht stellen de raad in hun pre advies voor het rapport voor kennisge ving aan te nemen. De verantwoorde lijke wethouder, de heer H. van der Vlist, heeft al in een eerder stadium het verwijt uit het rapport afgewezen dat hij de rector onvoldoende met zijn ge zag heeft gesteund. AMSTERDAM - Van een Arabische bankier, die met zijn vrouw In het Am sterdamse hotel '1 Europe logeert, zijn in <fe nacht van donderdag op vrijdag ju welen gestolen ter waarde van onge veer 140.000 gulden. De juwelen een parelcollier, ringen en een broche waren opgeborgen in een koffer. ATHENE (Reuter) In Athene is gisteren het proces begonnen tegen 2 Palestjjnen die november vorig jaar een bomaanslag pleegden op het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al In de Griekse hoofdstad. U'et wil mij voorkomen, dat er j één roofvogel in onze bossen i leeft zij het in zeer klein aantal die zich wist te redden van de sterke terugloop, welke door de land- en tuinbóiiwvergiften onder de vrijheren van het woud zo jam- i merlijk ontstond. Dit is de W es- i p en dief en hij heeft zijn bestaan i te danken aan het zonderlinge me- i nu, dat nl. hoofdzakelijk bestaat i uit het broed van wespen en hom- j mels. In de eerste twee weken wor- j den de jongen vrijwel uitsluitend uit de krop gevoerd met deze in- sekten en hun larven; later vonden 1 wij herhaaldelijk op het horst en onder de nestboom de lege raten, uit welke de inhoud aan de klein tjes werd gereikt en die nog niet is geïnfecteerd. De wespen- en hom melnesten worden met snavel en poten opgegravenwaarbij de vogel en-passant behendig de opgeschrik te bewoonsters weet te vangen, de angel afknipt en ze verorbert. De schubachtige stijve bevedering van de kop vrijwaart de wespendief overigens voldoende voor steken. Oudere schrijvers suggereren, dat hij zo verdiept kan wezen bij dit werk, dat hij zich een eindweegs kan ingraven, zodat nog slechts de lange staart buiten boord steekt en men zo'n gevederde mijnwerker met de hand zou kunnen grijpen! Een en ander op de wijze van een groene specht in een mierenhoop, die ik in deze rubriek weieens te berde bracht. Natuurlijk dienen we zulke verhalen onder voorbehoud te aanvaarden; het is al heel mooi, waneer ons het geluk beschoren is te zien hoe zo'n bijenarend bezig is in hei of stuifzand een nest op te delven. AUmet-al is dit nu eens een roof "-vogel, waarop men met ver klaarbare zelfgenoegzaamheid iedereen kan wijzen, die plezier en behagen in zulk een buitengewone figuur heeft. We kunnen er gemak kelijk een pleidooi voor houden. 25 juli '70 A. B. WIGMAN VRIJER De handel mag de verhoging van zg. externe kosten doorberekenen. Daaron der worden o.a. verstaan: inkoopprijs van grond- en hulpstoffen, vrachtprij zen, advertentietarieven en tarieven van overheidsdiensten. Daaronder zitten niet de lonen. Producenten en importerende han delaren met een minimumomzet van tien miljoen gulden in 1969 moeten de dag na verhoging van hun prijzen dit melden bij het ministerie van Éco nomische Zaken. Wanneer men op an dere gronden de prijzen wil verhogen, dan moet dat tenminste een maand van tevoren worden gemeld. De minister handhaaft echter wel 22 prijzenbeschikkingen. De maatregel heeft al direct felle reacties veroorzaakt: De raad van Nederlandse Werkge versverbonden zal zijn leden aansporen bij de prijsvorming de grootst mogelij ke matiging te betrachten. Maar, zegt de Raad, een gebonden prijsvorming is niet te rijmen met een praktisch vrije loonvorming. Het Koninklijk Verbond van Onder nemers (de vroegere Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond) wil niet meewerken, mede omdat minister Ne lissen een discriminatie in het leven heeft geroepen tussen sectoren die wel en die niet onder een prljsbeschikking vallen. De (confessionele) Ondernemersfede ratie kiest voor de door de minister aangegeven versoepeling van het prijs beleid, maar handhaaft zijn kritiek op het voortbestaan van 22 brancheprijs- beschikkingen. De vakbonden verwachten geen golf van prijsstijgingen, omdat die ook een loonsverhoging mee zullen brengen, een ontwikkeling waar niemand wijzer van wordt. De prijzen zijn in de eerste helft van dit jaar 3,4 procent gestegen. Minister Nelissen verwacht dat de totale prijs stijging, inclusief de huurverhoging, over het gehele jaar 1970 vier procent zal bedragen. DEN HAAG Minister Nelissen (economische zaken) is bereid woens dag zijn vakantie te onderbreken om met het produktschap voor zuivel te spreken over de prijs van consumptie- melk. De situatie is nu dat in het westen van het land de melkprijs één cent per liter hoger mag zijn dan in de rest van Nederland. In Friesland, Arnhem en Apeldoorn is de prijs illegaal al ver hoogd. NIJMEGEN I>e 54ste Vierdaagse in Nijmegen is achter de rug. Met veel applaus en met nog veel meer bloemen hebben tienduizenden toeschouwers de 11.852 overgebleven wandelaars binnen gehaald. Onder de toeschouwers was prins George van Denemarken, die zich al vaker een enthousiast supporter van de Vierdaagse heeft getoond. De lopers profiteerden gisteren van prachtig wandelweer. Er waren op de laatste dag dan ook slechts 46 uitval lers. SCHIPHOL De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) heeft al geruime tijd een voorstel in studie dat een garantie beoogt voor het zeker stellen van een geboekte vakantie in het buitenland. De heer P. C. Terwan, directeur van het Rotterdamse reisbureau van Sporthuis Cen trum zegt hierover dat het ANVR-voorstel een financiële bijdrage van f 1, vraagt van de cliënt. Daarmee zou dan een garantiefonds kunnen worden ge sticht, waaruit kan worden geput als zich weer een „geval-Hack" voor mocht doen. Minister mr. R. J. Nelissen van economische zaken tijdens zijn persconfe rentie over het prijsbeleid in de komende maanden. LOS ANGELES In Los Angeles is gisteren het proces begonnen tegen vier hippies, die worden verdacht van de moord op de zwangere actrice Sharon Tate en vier van haar vrienden. Die moord werd gepleegd in het huis van Sharon Tate in Hollywood op 8 augustus 1969. ter breed. Op het strand van Texel is intussen vrij veel olie aangespoeld. Bij rijkswaterstaat is men weinig ge lukkig met deze gang van zaken. De dienst zal zich op korte termijn in ver binding stellen met luchtmacht en rijks politie in een poging de onderlinge com municatie te verbeteren. DEN HAAG In ons land bestaan nog altyd geen duidelijke afspraken voor de melding van olieverontreiniging voor de Nederlandse kust. Dit bleek gisteren toen bekend werd, dat een vlieger van de Koninklijke Luchtmacht vorige week een Japans vrachtschip, dat grote hoeveelheden olie loosde, op heterdaad had betrapt. De ontdekking had onmiddellijk moe ten worden gemeld aan rijkswaterstaat, die in zulke gevallen terstond uitvaart om de olie te vernietigen. De vlieger van de luchtmacht bracht via zijn superieuren verslag uit aan de rijkspolitie te water in Leeuwarden. Deze instantie wachtte twee dagen al vorens de Marineluchtvaartdienst in te lichten. De kans is nu groot dat de Japanse vrachtvaarder Yamaguchi Maru niet kan worden vervolgd, hoewel het schip op drie mijl ten noordwesten van Vlieland een oliespoor achter zich trok van drie kilometer lang en honderd me- BONN Hel proces over het bloed bad van Lebach wordt niet gestaakt. Gisteren wees de rechtbank het ver zoek van de advocaat dr. Brown af, om de verdachten te laten onderzoeken door de Hamburgse sexuoloog professor Giese. Dit zou een langdurige onderbreking hebben betekent BERGH-Autoweg De uittocht van bouwvakkers en andere vakantiegan gers is vrijdagavond goed op gang gekomen. Bij de grootste doorlaatpost aan de oostgrens, Bergh-Autoweg, trok het verkeer omstreeks zeven uur in drie rijen dik de grens over. Ook vanuit Duitsland was er een vrij groot verkeersaanbod en had men drie rij stroken nodig voor de controle. Gisteravond omstreeks acht uur werd deze Duitse stroom groter: maar later op de avond en vannacht kwam het „vakantielegioen" eerst goed op gang. Ook vanmorgen heerste er bij de grenspost nog steeds grote drukte. Nergens in Nederland hebben zich files of ernstige botsingen voorgedaan, zegt de verkeersdienst van de Rijks politie in Driebergen, er werden in to taal slechts vier aanrijdingen gemeld, waarbij in totaal negen personenauto's waren betrokken. De schade viel mee en er waren geen gewonden. De grens post Wuustwezel waar het meren deel van de vakantiegangers voor de zuidelijke landen passeert had niet veel te doen. Er waren geen wacht tijden voor de automobilisten. De rijkspolitie verwacht ook de ko mende twee dagen vrij weinig ver keer op de Nederlandse wegen. Al leen op zaterdagochtend en zondagmid dag en -avond zal het wat druk ker zijn. De Nederlandse Spoorwegen hebben vrijdagavond weinig van een bouwvakkersdrukte gemerkt. CAIRO In Libië is een „reactionair imperialistisch komplot" opgerold, dat onder leiding stond van gepensioneerde officieren van politie en waarbjj ook buitenlanders betrokken waren. Dit is meegedeeld door de voorzitter van de revolutionaire raad in Libië, kolonel Gaddafi, aldus het Egyptische persbu reau. Kolonel Gaddafi kwam vorig jaar sep tember aan de macht, nadat koning Idris was afgezet. Hij dwong de Amerikanen en Engelsen hun militaire bases te ont ruimen. Er zijn elf arrestaties verricht en wa pens in beslag genomen. Kolonel Gad dafi zei dat de samenzweerders een regering wilden vormen onder leiding van een neef van de afgezette koning. De uitspraak in het proces tegen dertig deelnemers aan een vorige samenzwe ring wordt spoedig verwacht. CAIRO Als Israël het Amerikaanse vredesplan niet aanvaardt en door blijft gaan wapens te ontvangen „dan komt er een confrontatie tussen de Arabieren aan de ene kant en Engeland en de Ver enigde Staten aan de andere kant". Dit zei president Nasser van Egypte gisteren voor de televisie, één dag na dat hij het Amerikaanse vredesplan had aanvaard. Hij benadrukte dat hij het plan „zonder voorwaarde en zonder be perkingen" had aanvaard iets waar nog niet iedereen van overtuigd is. DEN HAAG Het ministerie van landbouw heeft vrijdag de berichten dat het vlees in Nederland binnenkort belangrijk goedkoper wordt, onjuist genoemd. Het vlees zou in prijs dalen omdat een groot aantal slachthuizen en exporterende vleeswarenfabrieken zou den zijn afgevoerd van de lijst van instellingen, die voor export naar de Verenigde Staten in aanmerking komen en dat diezelfde bedrijven bovendien binnenkort ook hun zogenaamde EEG erkenning zouden verliezen. Volgens het ministerie zijn er inder daad op dit moment enkele bedrijven van export naar Amerika uitgesloten. De niet-uitgesloten bedrijven verzorgen echter 80 ii 90% van deze export, die hoofdzakelijk uit ham bestaat. Boven dien kan de uitsluiting voor de meeste betrokken bedrijven op korte termijn weer ongedaan worden gemaakt, aldus het ministerie. VN LONDEN Een nieuwe minister zal Engeland vertegenwoordigen bij de on derhandelingen met de Europese Eco nomische Gemeenschap die onlangs zijn begonnen. Anthony Barber, die de on derhandelingen opende, wordt vandaag benoemd tot minister van Financiën. Volgens de heer Terwan zal een bona fide reisbureau nooit een onzorgvuldig boekingsbeleid voeren. Mochten zich moeilijkheden voordoen dan helpen de bij de ANVR aangesloten reisbureaus el kaar zoveel mogelijk volgens een be staand gentleman agreement. De heer Terwan is voorstander van een wettelijke regeling van het reisbu reauwezen. „De ANVR kan namelijk veel verder dan een wettelijke bepalirig gaan, omdat zij meer vrijheid van han delen heeft", zo zei hij. Hij meent dat de consument een aantal basisvragen dient op te sommen, zoals: hoever ligt het ap partement van het strand, of hoever van het centrum? Hoe moet de accom modatie zijn? Wil men dichtbij een uit gaanscentrum zitten of in alle rust va kantie houden? TOKIO Een groep Japanse medici van de universiteit van Kobe heeft met behulp van koolstof- en fluorsamenstel- lingen kunstbloed vervaardigd. Dit kan tweemaal zoveel zuurstof vervoeren als de hemoglobine in het natuurlijke bloed. Het kunstbloed werd in maart toege diend aan twee honden,, die nog steeds goed gezond zijn. Guinese biggetjes ble ken er bij proefnemingen slechter te gen bestand. LONDEN: De 26-jarige James Antho ny Roche met gebalde vuist achter het raampje van een arrestantenwa gen. Vrijdag besliste de rechter in Bow Street, dat hij in hechtenis moest ROTTERDAM Een grote groep Rotterdammers heeft enige tyd gele den met wijd opengesperde ogen rond gelopen. Ze waren het slachtoffer van een epidemie van pupilverwijdingen die de wereldhaven trof. nadat de ver pakking van een lading medicinale bladeren voor farmaceutische industrie bij de overslag kapot was gegaan. Het incident wordt terloops vermeld in het verslag over 1969 van de Com missie Bodem, Water en Lucht die met argusogen in de gaten pleegt te houden wat er zich allemaal aan grie zeligs voltrekt in het leefmilieu van de Rijnmond. Hoewel er de meest gevaarlijke din gen in water, lucht en bodem terecht komen en de vuillozende industrie drif tig blijft groeien, is het rapport niet somber. De milieuverontreiniging werd in 1969 iets minder dan in 1968. Oorzaken: de strengere voorschriften, de hogere schoorstenen en de omscha keling van de huisbrand (een zeer be langrijke oorzaak van luchtvervuiling) van kolen en olie op het veel schonere aardgas. blijven vanwege het gooien met traan- gasbommen in het Lagerhuis. (Van onze weerkundige medewerker) Achter een koufront zal het dit E weekeinde wat koeler zijn. In Gel- 5 derland komt het kwik niet hoger dan 19 a 20 graden Celsius. Eerst vallen er enkele buien, j maar daarna worden de opklarin- gen breder. Een vooruitblik op het weer in l S de eerste bouwvakweek: De kans op nieuwe regen- of bui- enstoring blijft, maar er blijft vol- 5 doende ruimte voor zonnig herstel tussen de storingen. De tempera- - tuur blijft eerder gematigd dan dat E er toppers gescoord worden.

De Vallei | 1970 | | pagina 1