Britten onder zware druk Overal protesten tegen hervatten wapenlevering Ook Frankrijk zendt wapens aan Z.-Afrika TWEE MAANDEN SALARIS NA OVERLIJDEN WERKNEMER VOL Ondanks Israëlisch protest Griekenland zal belofte aan kapers nakomen bovenste beste onderzetters GRATIS b<j dubro Hulp voor ziekenhuis Eerste verpleeg- assistenten nu gereed voor taak Invaliden protesteren bij Roolvink Congres van VVD over onderwijs Schuldenovereenkomst Nederland-Indonesië Ook in Rusland sterven veel mensen in verkeer Wettelijke regeling per 1 september: ,Ra-2naar Nederland Salarissen wethouders verhoogd Arbeiders in Madrid nu onrustig Prototype Euro- satelliet in Noordwijk NU RASSEN- INCIDENTEN IN ILLINOIS HAVEN VAN TERSCHELLING OVERBEZET Nederland tegen noodfonds Peru 3 OKTOBER IN APELDOORN Kranten zwijgen ecliter over ongelukken Regering van Zuid-Afrika was correct dubro onderzetters met uw sterrenbeeld ONASSIS GEVECHT Kamervragen over reisbureaus MINISTER DEN TOOM: 0 ZATERDAG 25 JULI 1970 LORIENT/KOEALA LOEMPOER Terwijl overal geprotesteerd werd tegen het hervatten van de Britese wapenleveranties, heeft Zuid-Afrika vrijdag op de Fran se marinebasis Lorient rijn eerste duikboot in ontvangst genomen, slechts enkele uren nadat de Veiligheidsraad alle landen opriep het wapenembargo tegen Zuid- Afrika zonder voorbehoud na te leven. De 850 ton metende in Frankrijk gebouwde „Maria van Riebeeck" werd tijdens een plechtigheid op de marinebasis door de Franse admiraal Pierre Clotteau overgedragen aan de Zuidafrikaanse opperbevel hebber van de marine, admiraal Hugo Bierman. van De toekomstige bemanning duikboot is door de Franse marine op geleid. Frankrijk zal Zuid-Afrika nog twee duikboten van hetzelfde type le veren. De afgelopen vijf jaar heeft Frank rijk Zuidafrikaanse defensieopdrach ten ter waarde van 1700 miljoen gulden ontvangen, onder meer voor Mirages, helikopters, pantservoertuigen en een raket-luchtafweersysteemDe verte genwoordiger van Frankrijk bij de Ver enigde Naties zei deze week dat de Franse regering maatregelen bestudeert om te verzekeren dat Franse wapens nooit tegen een Afrikaanse staat ge bruikt kunnen worden. Het Zuidslavische persbureau Tanjug meldt uit Nairobi dat Zuid-Afrika eind vorig jaar beschikte over 230 straal- bommenwerpers en „Mirage" gevechts vliegtuigen en over raketten, die vanuit de lucht naar de grond geschoten moe- NOORDWIJK Het eerste prototype van de in opdracht van de Esro door een consortium van Europese bedrijven ontwikkelde Europese satelliet voor ruimteonderzoek, de TD-1. bevindt zich op het ogenblik in Noordwijk. In het Noordwijkse onderzoekcen trum van Estec zal gedurende een maand de in de satelliet geïnstalleerde apparatuur voor een gezamenlijke tele scoopexperiment van de universiteit van Duik en „The royal observatory of Edinborough" worden getest. Het proefexemplaar werd donderdag vanuit Hamburg, waar het werd ge bouwd door de Hamburger Flugzeug- bau Gmbh, naar Noordwijk getranspor teerd. Het proefexemplaar zal voor lance ring bestemd zijn. Naar verwacht zal de satelliet in het voorjaar van 1972 vanaf het lanceringsterrein „Vandenbergh" in Californië (USA) in een over de poolge bieden voerende baan om de aarde wor den gelanceerd, waarbij met de inge bouwde apparatuur verschillende expe rimenten zullen worden uitgevoerd. de ten worden. Het leger zou 39.000 man schappen tellen. Daarnaast zijn er 60.000 dienstplichtige reservisten, van wie er 22.300 permanent paraat zijn. In de Zambiaanse hoofdstad Loesaka hebben opnieuw 400 studenten voor het gebouw van de Britse hoge commissaris in Zambia geprotesteerd tegen de her- stuurd. vatting van de wapenleveranties. De hoge commissaris heeft vrijdag bij het Zambiaanse ministerie van Buitenland se Zaken een nota ingediend, waarin hij protesteert tegen de betoging van 21 juli, waarbij het gebouw van het com missariaat werd beschadigd. Studenten van de universiteit van Maleisië hebben de regering van hun land verzocht uit het Gemenebest te treden uit protest tegen de opheffing van het embargo. Eugene Carson Blake, secretaris-ge neraal van de Wereldraad van kerken, heeft in een brief aan de Engelse raad van kerken de wapenleveranties aan Zuid-Afrika veroordeeld als „duidelijk onaanvaardbaar voor de christelijke moraal". Hij meent dat verkoop van wapens aan Johannesburg „het symbolisch ef fect zou hebben dat Engeland zich ver bindt met de racistische en onderdruk kende regimes in Zuid-Afrika". Carson Blake heeft een afschrift van zijn brief aan premier Edward Heath ge- DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat werkgevers van 1 september a.s. af verplicht zullen zijn om na het overlij den van een werknemer twee volle maandsalarissen door te betalen aan het achterblijvende gezin. De Ziektewet en de Wet op de arbeidsongeschiktheid zullen aan deze nieuwe regeling aange past worden. Aanvankelijk heeft het in de bedoe ling gelegen de regeling al van 1 augus tus af van kracht te laten zijn maar omdat er nogal wat formele zaken ge regeld moesten worden is dat niet ge lukt. Het Burgerlijk Wetboek bepaalde tot dusver dat bij de dood van de werkne mer de dienstbetrekking eindigt, die heeft als consequentie dat het loon of salaris uitbetaald wordt tot en met de dag van overlijden. Dat wordt nu an ders; na de dood van de werknemer zal het salaris gedurende de lopende maand plus de twee volgende maanden volle dig aan de weduwe of de andere ach tergebleven gezinsleden worden doorbe taald. AMSTERDAM De papyrusboot, waarmee T^or Heyerdahl een succes volle tocht over de oceaan maakte, zal waarschijnlijk via Nederland naar Noorwegen worden verscheept. Het mo torschip „Achilles" van de KNSM zal de boot, de Ra-2, van Barbados naar Nederland vervoeren. Tegen eind au gustus kan de „Achilles" in Amsterdam of Rotterdam worden verwacht. De pa pyrusboot zal van hier naar Noorwegen worden getransporteerd met de Olsen Line. ATHENE Israël heeft gisteren of ficieel een beroep gedaan op de Griek se regering om zich niet te houden aan de overeenkomst met de kapers van het Boeing 727 straalvliegtuig, „dat werd afgesloten onder druk en chantage" en volgens welke zeven Arabische gevan genen, die in Athene worden vastge houden, zouden worden vrijgelaten. De Griekse regering heeft op haar beurt inmiddels een krachtig protest in gediend bij de Arabische landen over wat genoemd werd de „daad van pira terij" door Arabische terroristen, die woensdag een lijntoestel van de Air ADVERTENTIE kit T J DEALEA F WASMIDDEL Olympic Maatschappij kaapten en dreigden het vliegtuig op te blazen. De Arabische ambassadeurs die op het ministerie van Buitenlandse Zaken waren ontboden, kregen de waarschu wing te horen dat de Grieken zeer ver ontwaardigd waren over het incident en dat nieuwe terroristische acties op Grieks grondgebied zouden leiden tot „ongunstige repercussies". Dit sloeg op de Griekse dreiging om de diplomatieke banden met enkele of zelfs alle Arabische landen te verbre ken als zich opnieuw incidenten met Arabische terroristen zouden voordoen in Griekenland. In een verklaring van vice-premier Stylianos Pattakos, die door de bemid deling van het internationale Rode Kruis, de overeenkomst met de com mando's afsloot, werd gezegd dat de belofte aan het Rode Kruis, hoe de om standigheden ook mogen zijn, gehouden zal worden, zoals dit in overeenstem ming is met de Griekse morele code. Ook Aristoteles Onassis heeft de Arabische terroristen, die woensdag één van zijn vliegtuigen kaapten, persoon lijk verzekerd dat de Griekse regering haar beloften zal nakomen. Onassis, de eigenaar van Olympic Airways, onthulde dit gisteren op een persconferentie. Hij zei dat de zes ka pers zijn persoonlijke garantie hadden verlangd dat de Griekse regering de ze ven Arabieren zou vrijlaten als zij de passagiers van de Boeing 727 zouden la ten gaan. Onassis had hun geantwoord: „Ik maak geen deel uit van de regering, maar ik zal persoonlijk verzekeren dat de overeenkomst wordt nagekomen". In Saloniki, de industriestad in het noorden van Griekenland zijn gisteren gewelddadigheden uitgebroken tussen Arabische en Griekse studenten. Een aantal Arabische studenten aan de me dische school van het Griekse leger heeft ongeveer een kwartier gevochten met studenten van de medische facul teit van de universiteit van Saloniki. Het incident gebeurde op de binnen plaats van de kraamkliniek van de stad. Volgens getuigen was het gevecht ont staan toen een Griekse student de Ara bieren had gezegd dat de kaping van woensdag „een eerloze en laffe daad was". (Van een onzer verslaggevers) BENNEKOM Sinds vrijdagmiddag kunnen de Nederlandse ziekenhuizen die met personeelstekorten kampen een beroep doen op een nieuw type redders in nood, de verpleeg-asslstent(e). In het prot.-chr. Streekziekenhuis te Bennekom kregen 19 meisjes en 4 jongens een certificaat uitgereikt van de Johanniter Orde in Ne derland, die een maand geleden dit initiatief introduceerde. Volgens de geneesheer-directeur van het Bennekomse ziekenhuis dr. L. M. Brans, is de vakkennis van de ver- pleeg-assistent te vergelijken met die van een eerstejaars leerling-verpleeg- ster. Zij kunnen dan ook worden inge schakeld in normale zaaldiensten. Mr. F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken, werkmeester van de Jo hanniter Arde, noemde het experiment bij de uitreiking van de certificaten volledig geslaagd. Het is de bedoeling dergelijke cursussen, die een maand duren, ook in andere Nederlandse zie kenhuizen te gaan geven. Het enthousiasme van de jeugd blijkt onverwacht groot, aldus dr. Brans. De toeloop was zo groot, dat elf kandida ten niet konden worden geplaatst. De stoomcursus in de verpleegkunde werd donderdag en vrijdag afgesloten met een examen, waarvan de resultaten ook al boven verwachting waren. De vakken waarin de cursisten (meest scholieren en studenten) zich hebben moeten verdiepen zijn o.a. anatomie, fy siologie, pathologie en verpleegkunde. Gedurende hun opleiding waren de jon gelui intern. Wil het certificaat zijn waarde be houden, dan moet de verpleegassistent 60 uur per jaar in een ziekenhuis werk zaam zijn. Tien procent daarvan wordt PEORIA Bij ongeregeldheden in de Amerikaanse stad Peoria (Illinois) zijn twee personen gewond van wie een ernstig. Toen dc politie twee negervrou wen uit „goedkope" woningen zette die zij illegaal hadden betrokken, stroom den ongeveer 20o negers samen die de agenten met stenen en benzinebommen bekogelden. Er zijn verscheidene arres taties verricht. De burgemeester van Peoria heeft een uitgaansverbod afgekondigd voor alle personen onder de 21 jaar, en de verkoop van benzine en sterke drank verboden. Ook in de stad Cairo, in dezelfde staat, kwam het donderdagavond tot onlusten. Volgens de predikant Manker Harris hadden blanken vanuit een ver gadergebouw een negerwijk beschoten, en was het vuur beantwoord. De politie deelde echter mee dat niet op de neger- wijk geschoten was. Er vielen 100 tot 200 schoten, maar er schijnen geen slachtoffers te zijn gevallen. Cairo is de afgelopen zestien maanden meerma len het toneel geweest van rassenonlus- ten. bovendien besteed aan het bijschaven van theoretische kennis. In de praktijk kan het werk van de assistent normaal worden betaald. Diverse ziekenhuizen hebben alN belangstelling getoond. De cursisten van Bennekom kwamen voor namelijk uit de omgeving maar ook uit Utrecht, Amersfoort en Oldenzaal. Het systeem heeft in Duitsland waar het voor het eerst werd toegepast goed vol daan. c? Van een onzer redacteuren ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben bekendgemaakt dat de salarisbedragen van de wethou ders in deze provincie opnieuw vastge steld kunnen worden; per 1 januari 1970 is een verhoging in de nieuwe sala rissen verwerkt. De laagste jaarwedde van een wet houder (in gemeenten beneden de 1.001 inwoners) bedraagt 1.925,; de hoogste (in gemeenten van 150.000 tot 250.000 inwoners) beloopt 44.900,-. TERSCHELLING Door de grote vakantiedrukte zijn de ligplaatsen in de haven van Terschelling thans helemaal vol. Naar verwachting zullen zeker tot 10 augustus a.s. geen vaartuigen voor vakantiedoeleinden meer in de haven kunnen worden toegelaten. De autoriteiten maken zich enigszins zorgen, omdat er nog steeds boten blij ven komen. Velen zullen de overtocht tevergeefs maken. Bij aankomst wor den zij teruggestuurd, omdat er geen plekje meer over is. GRANADA De laatste 50 bouwvak arbeiders die nog deelnamen aan de sit-in demonstratie in de kathedraal van Granada, uit protest tegen het feit dat de politie tijdens relletjes drie van hun kameraden doodde, hebben vrijdag een einde gemaakt aan hun demonstra tie. Vroeg in de ochtend verlieten de stakers de kathedraal, er deden zich geen incidenten voor en ook in de rest van de stad bleef het rustig. De bouw vakarbeiders van Granada bleven ech ter wel voor de vierde achtereenvolgen de dag van hun werk weggebleven. MADRID De onrust is nu echter overgeslagen naar Madrid. Jonge arbei ders hebben in het centrum van een Madrileense arbeiderswijk betoogd uit solidariteit met de bouwvakarbeiders in Granada. De betogers schreeuwden leu zen, gericht tegen de Spaanse regering en hadden borden bij zich waarop toe spelingen stonden op de schietpartij in Granada. Zij gooiden ook ramen in van een bankgebouw. 5.000 arbeiders van een vrachtwa genfabriek in Madrid legden vrijdag uit solidariteit met de bouwvakkers van Granada het werk een kwartier neer. UTRECHT De algemene Neder landse invalidenbond (AXIB) heeft in een open brief aan minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid geëist dat alle uitkeringen met betrek king tot de wet op de arbeidsonge schiktheid (WAO) vatv 1 juli 1967 zo snel mogelijk worden gelijkgeschakeld. Op 1 juli 1967 werd de zogenaamde interim regeling van kracht waarbij mensen die na deze datum invalide werden krachtens de WAO recht had den op 80 procent van hun loon, terwijl de uitkering van hen die daarvoor al invalide waren op hun oude lagere peil bleven. De ANIB eist voorts betere sociale, financiële en maatschappelijke voor waarden voor alle gehandicapten, bete re medische hulp bij aanschaf van pro theses, en betere voorzieningen in de (WSW-(sociale werkplaatsen. De bond kondigt aan dat. als dit schrijven geen succes heeft, alle invali den in den lande naar het Haagse Bin nenhof zullen trekken om daar een protest-demonstratie te houden. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid A. J. Lems (PvdA) heeft aan de staats secretaris van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld of hij nog steeds van mening is dat het treffen van eventuele verdere wettelijke maatrege len ten aanzien van het reisbureauwe zen voorlopig niet in overweging behoe ven te worden genomen, zoals in de memorie van toelichting op de begro ting 1970 is vermeld. Verder vraagt de heer Lems of de bewindsman niet van oordeel is, dat va kantiegangers zonder nationale of in ternationale regeling het risico blijven lopen van bemiddelaars of exploitanten die laten betalen, doch niet of nauwe lijks de afgesproken prestatie leveren. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid dr. Imkamp (D'66) heeft de minister van Buitenlandse Zaken vrijdag schrif telijk gevraagd of het juist is dat de Nederlandse delegatie tijdens een ple naire vergadering van de economische commissie voor Latijns-Amerika van de VN tegen een Cubaanse motie heeft ge stemd, waarin de stichting van een noodfonds voor hulp aan Peru wordt aanbevolen. Dr. Imkamp verlangt van minister Luns de sternmotivering en de achter grond voor dit stemgedrag. In een toelichting merkt het Kamer lid op, dat de Nederlandse delegatie, sa men met de VS, Engeland, Canada, Frankrijk en Haiti tegen de Cubaanse resolutie hebben gestemd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie houdt zaterdag 3 oktober in Orpheus te Apeldoorn een landelijk onderwijscongres. De resulta ten hiervan zullen van invloed kunnen zijn op de onderwijsparagraaf van het verkiezingsprogramma voor 1971. Sprekers zijn het Tweede-Kamerlid H. J. L. Vonhoff („De doelstellingen van het onderwijs"), prof. dr. G. Zou tendijk („De toekomst van het onder wijs"). dr. ir. A. P. Kole („De techniek ten dienste van het onderwijs") en me vrouw G. V. van Someren-Downer, voorzitster van de VVD („Waar gaan wij met ons onderwijs naar toe?"). De congresdeelnemers zullen ook een expe rimentele expressieles kunnen bijwo nen, die gegeven wordt aan leerlingen van de IVO Kindergemeenschap te Am sterdam door de heer C. Dorreboom. Discussiepunten zijn o.m.: 1) Doelstellingenonderzoek, onderwijs experiment, inhouds- en structuurver- randeringen in het onderwijs zijn on- DJAKARTA Indonesië en Neder land hebben gisteren de eerste bilatera le overeenkomt ondertekend, die de ge- MOSKOU Het Russische partijblad „Prawda" heeft gisteren voorgesteld dat de Russische kranten, radio en tele visie breken met de stilzwijgende af spraak, geen ongelukken te publiceren. Meer informatie over ongelukken zal volgens dc „Prawda" de mensen wijzen op de gevaren van het wegverkeer. In een groot opgemaakt artikel be richtte A. Goedimov bestuurslid van de Russische automobielclub dat er in Moskou verleden jaar 18 verkeers ongelukken per dag hadden plaatsge vonden, waarbij een of twee personen om het leven kwamen en 16 mensen ernstig genoeg werden gewond om in het ziekenhuis te worden opgenomen. Tweederde van deze ongelukken werd veroorzaakt door voetgangers, zo zei hij. Goedimow was daarom van me ning dat er strenger moest worden op getreden tegen voetgangers die de ver keersregels overtraden. De Russische burgers, die lange tijd gewend zijn aan slechts weinig verkeer op straat, zijn er berucht om dat zij zonder op of om te kijken plotseling de rijweg opstappen. Goedimow zei dat zij, net als de autobestuurders, wanneer zij een ongeluk veroorzaken, daarvoor wettelijk aansprakelijk moeten wordr^i gesteld. Hij drong aan op een campagne ter opvoeding van de voetgangers, zowel kinderen als volwassenen, zodat zij zich in het belang van hun eigen veiligheid aan de verk* -^regels gaan houden. Daarom, zo zei hij, zou het ook zo nut tig zijn om melding te maken van ver keersongelukken in de krant. „Radio, pers en televisie achten het beneden hun waardigheid om melding te maken van verkeersongevallen", al dus Goedimow. „Maar zelfs korte in formatie over dit onderwerp zou de mensen al alarmeren en zo meer onge lukken kunnen voorkomen". In het verslag stond verder, dat een op de drie voetgangers die een ongeluk veroorzaakten, dronken was. Van auto mobilisten, die bij een ongeluk zijn be trokken is èèn op de vijf dronken, hoe wel rijden onder invloed strafbaar is in de Sowjet-Unie. Eerder was bekend gemaakt dat vorig jaar alleen in de Russische federatie 16.000 mensen bij verkeersongelukken om het leven zijn gekomen. In het Rus sische deel van de Sowjet-Unie rijden naar schatting ruim zes miljoen motor voertuigen. weldige buitenlandse schulden van In donesië regelt. De Indonesisische minis ter van Buitenlandse Zaken, Adam Ma- lijk en de Nederlandse ambassadeur in Indonesië, mr, H. Schel tem a, hebben de desbetreffende nota's uitgewisseld tij dens een plechtigheid op het ministerie van Buitenlandse Zaken van Indonesië. In deze nota's worden de voorwaar den inzake terugbetaling uiteengezet inzake de regeling van de olieschulden van Indonesië aan Nederland ten be drage van 35 miljoen Amerikaanse dol lar. De ondertekening was een vervolg op de overeenkomst, die op 24 april jl. in Parijs werd bereikt door Indonesië met de zes westerse crediteur! and en en Ja pan. De vrijdag getekende overeenkomst regelt de terugbetaling van de basisle ning, die Nederland aan Indonesië heeft verstrekt, gedurende een periode van 30 jaar in gelijke jaarlijkse termij nen, die dit jaar beginnen. Deze terug betaling zal vrij van rente geschieden, doch de betaling van de in het contract overeengekomen rente op deze lening zal aanvangen in 1985, behoudens een mogelijke herziening na 1980 om als dan de hoogte van de rente vast te stel len. De eerst komende acht jaar zal het Indonesië zijn toegestaan de helft van het jaarlijkse aflossingsbedrag te beta len. Men verwacht dat soortgelijke overeenkomsten ook weldra met de an dere landen, die in Parijs aanwezig wa ren. nl. de VS. Engeland. Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Japan zullen worden gesloten. derling samenhangende voortdurende processen die samen het instrument voor een bewuste onderwijspolitiek moeten vormen; 2) Uit onderzoek van onderwijsresul taten blijkt dat betrekkelijk grote aan tallen kinderen niet van het onderwijs profiteren omdat het hun aan de basis vaardigheden voor het volgen van on derwijs ontbreekt. Onderzoek naar doelstellingen van het onderwijs is daarom dringend geboden; 3) In een moderne samenleving zal kennis zeer snel verouderen. Daarom moeten geïnteresseerden van alle leef tijdsgroepen voortdurend in de gelegen heid gesteld worden om tot kennisver meerdering en -vernieuwing te komen. Onderwijsinstituten moeten zo functio neren dat zij in deze behoefte kunnen voorzien. De massamedia zijn in dit proces onontbeerlijk; 4) Grotere aantallen leerlingen en studenten moeten in staat gesteld wor den meer geïndividualiseerd onderwijs te vojgen. Daarop gerichte onderwijs technologieën zijn noodzakelijk; 5) Bij het overwegen van onze onder wijsuitgaven zal het scheppen van die voorwaarden die achterstanden op so* ciaal, cultureel en intellectueel gebied kunnen voorkomen of verminderen voorrang moeten genieten. Zeker de eerete jaren zal dus aan maatregelen ten behoeve van kleuter- en basison derwijs alsmede aan voorzieningen ten behoeve van werkende jongeren priori teit moeten worden gegeven. DEN HAAG De tijdens het bezoek van de fregatten van de Koninklijke Marine aan Kaapstad gesignaleerde voorvallen met niet-blanke beman ningsleden moeten worden toegeschre ven aan het optreden van enkele Zuid afrikaanse burgers. Dit zegt minister Den Toom van Defensie in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Mellema. De be windsman merkt op, dat de Zuidafri kaanse regering zelf niet heeft gehan deld in strijd met de door haar gedane toezeggingen. „De regering van Zuid-Afrika heeft het gebeuren zeer betreurd. Zij verze kerde dat er naar vermogen naar zou worden gestreefd herhalingen te voor komen. Wel w%rd aandacht gevraagd voor de omstandigheid dat de regering privé-optreden van burgers niet steeds in de hand kan houden", aldus minister Den Toom. Tenslotte zegt minister Den Toom dat Kaapstad liggend op de kortste route naar Nederland na het bezoek aan landen in de Stille en Indische oceaan, o.m. in verband met olieladen in het reisplan werd opgenomen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5