Een goede VVV is vlees en vis tegelijk Op de A van welvaart volgt de B van welzijn Een modelbouwer is z'n wilde haren kwijt Stille werkers in een moeilijk vak D/£ nationale kampioenschappen met eigengemaakte bootjes zijn in feite het sportieve sluitstuk van een andere sport: knutselen"De heer J. H. Bosman uit Uithoorn, secretaris van de Nederlandse Vereniging voor modelbouwers (N.V.M.) vindt dit een ideale combinatie. „Eerst is men uren en maanden bezig om zo'n boot in elkaar te zetten en daarna volgen de wedstrijden die zowel regionaal als landelijk worden gehouden. Het hoogte punt vormen tenslotte de Europese kampioenschappen, die volgend jaar in België staan te gebeuren". OOK VOOR DE BOER IN ELSPEET Je kunt het niet lukraak verkopen Werk aan de winkel voor coördinatoren in 't groot zaterdag 25 juli 1970 Hj stapt over op een ander onder deel van de NVM: de bouw van treinstellen en locomotieven. „Jawel, daarmee heb ik mezelf jarenlang be ziggehouden. Het is een tijdrovende sport, maar geloof me dat het bevre diging schenkt als je de zaak tenslotte helemaal af hebt". Tot de dood Amateur /~\p 't eerste gezicht is het bureau van de Gelderse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer een glazen pij penla. smalletjes levend tussen hore ca- en andere bedrijven op het Sta tionsplein in Arnhem. Dat blijft het ook voor de eindeloze rij van jannen en allemannen, die aan de balie een charmant duwtje krijgen op de springplank naar alles, wat in Gel derland te zien en te beleven is. Maar die pijpenla telt een groot aantal eta ges en keldervertrekken, vanwaaruit Gelderland bekendheid heeft gekre gen over de hele wereld. Geen jaar gaat voorbij waarin de Provinciale Gelderse WV niet van zich laat spreken door gedurfde initiatieven. Dat wordt hier uitgedokterd, in sa menwerking met instanties, verenigin gen en particulieren. Overal waar iets wordt gezegd of geschreven over de Gelderse Vereni ging voor Vreemdelingen verkeer en dat gebeurt in alle uithoeken van de wereld heet de direc teur: Jaap Vet. Toch stelt hij zich niet als zodanig voor en je zou dus ook ge woon meneer Vet tegen hem kunnen zeggen. Waar om ligt dan iedereen dat „Jaap" zo vlot voorin de mond? Waarschijnlijk om dat hij een uitbundig gast heer kan zijn bij gelegen heden, waarop een ietwat losse toon heerst. Dat zo'n oiitvangst eigenlijk het on betekenende sluitstuk is van hard werken voor een serieus doel, ontgaat veel gasten. Het kan de gastheer niet ontgaan, maar omdat hij een goede gastheer is laat hij het niet merken. Dus gaat hij met een vrolijk gezelschap op pad, is attent voor iedereen, prbeert hij te laten zien wat er tot stand is gebracht en tegen het einde van de dag wordt hij door iedereen op de schouders geslagen, iedereen vindt alles prach tig wat hij heeft getoond. Mocht er nog een dinertje aan verbonden zijn, dan is het natuurlijk helemaal mooi. Dan wordt het ..Jaap" voor en na. Hoe kun je hem nou anders noemen? „Meneer", dat is iets van een andere wereld. Een andere wereld, ja wel. In die andere wereld sprak een onzer redacteu ren met Gelders VW-di- recteur J. Vet (56). „Honderd jaar geleden werkten we 59 pet. van onze levensuren, we ver sliepen er 33 pet. van en we waren 9 pet. vrij. Nu wer ken we 15 pet. van al die uren, gemiddeld van baby tot bejaarde, we slapen 15 pet. vol en we hebben 52 pet. vrije tijd. Nog tien jaar verder en we hebben 60 pet. vrije tijd. Dat gegeven stelt ons voor de keus: zul len al die mensen in die vrije tijd gelukkig kunnen zijn of halen zij zich door die vrije tijd een ramp op de hals? Aldus de heer Vet. Willen we die ramp voorkomen, dan zullen we onze recreatiegebieden niet moeten verkopen zoals we een waspoeder aan de man en de vrouw brengen, aldus de VVV-directeur; er komt veel meer aan te pas. Er zal niet alleen gedacht moeten worden aan Öe be zoekende recreant, maar (ook aan de man en de vrouw en het gezin, dat hem herbergt. Niet alleen aan welvaart, maar ook aan welzijn en dat dan voor iedereen. Het gaat niet alleen om de flatbe woner uit Amsterdam, maar ook or® de boer uit Elspeet. Ze moeten gelijke lijk profiteren van een be leid, dat op alle mensen is gericht die erbij betrokken zijn. Vet, gesprek in een andere wereld. En dit is ook die „andere wereld" van VVV-directeur J. Vet. Hij loopt hier niet aan het hoofd van een blijde stoet genodigden bij een evenement, die zich in versnelde pas plegen te zetten als de borrel en het bikken in zicht komen. Hij zit nu tussen twee telefoons, die voortdurend ratelen en daarna bijzonder ongezellige dingen weten door te geven over allerlei za ken. die moeten gebeuren. Sommige managers zie je in zo'n geval aanstal ten maken, de telefoon op te vreten. Gelders VVV-directeur blijft er op merkelijk kalm bij. Hij maakt wat aantekeningen en keert terug naar het kopje thee met een kaakje, dat geen enkele herinnering oproept aan de feestelijkheden waarbij men met voorbijzien van de heer Vet „die Jaap" op de schouder» slaat. |~»e anders zo vlotte causeur formu- leert nu voorzichtig, aarzelend soms. Hij heeft nog nooit in het open baar gesproken over zijn persoonlijke visie op recreatie en toeristenverkeer, realiseert hij zich. „Maar ik werk wel erg sterk op basis van die visie." Het blijkt een visie te zijn, die gericht is op een recreatief beleid in onmiddel lijke relatie met de bevolking van de streek, waarin dat beleid gestalte krijgt. Het ziet er wat ingewikkeld uit, maar het betekent in feite: Zet niet van alles op touw zonder ernstig rekening te houden met de plaatselij ke bevolking. Als we honderdduizend hectare recreatiegebied heilig verkla ren en er geen fabriek meer op zet ten, geen metertje meer particuljer verkopen, dan moeten we overwegen dat duizenden mensen wonen die óók moeten leven. Zij hebben ook wel vaartsbronnen nodig. Als met hen geen rekening wordt gehouden, is er sprake van een slecht beleid. Dar. wordt in de welvaart het welzijn niet onderkend. Hij gelooft dat het dé gao- te zorg van de jaren zeventig gaat worden: het vertalen van welvaart in welzijn. Dat kan alleen wanneer er voortdurend relatie is tussen het een en het ander. Iedere eenzijdige bena dering moet uitlopen op teleurstellin gen. Tot bij de heer Vet toe zijn er vertegenwoordigers van de Gelderse landbouw geweest om hun zorg uit te spreken over de gang van zaken in dit gewest. Waren die dan niet bij de dui vel te biecht? Een VVV staat immers voor de bevordering van het toeris me? Maar die vertegenwoordigers van de landbouw vonden begrip in de di rectiekamer van de Gelderse VVV. Omdat hier sterk de gedachte leeft vandie noodzakelijke relatie tussen welvaart en welzijn, ook voor de be volking in eigen streek. |~^at die VVV zich daarmee ook be zig houdt maakt het werk veel zijdig. Maar wordt dat ook begrepen door de instanties, waarmee zo'n VVV te maken krijgt? De moeilijkheid in dit land is, dat recreatie en toerisme onder twee verschillende departemen ten vallen. Recreatie is een zaak van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, toerisme van Economische Za ken. Dat moet leiden tot een situatie, waarin recreatie hoofdzakelijk als so ciaal-cultureel fenomeen wordt ge zien en toerisme hoofdzakelijk als een zaak van de centjes. Als een VVV daar tussenin wil gaan staan wordt al gauw gezegd: „Och. jullie zijn eigen lijk geen vlees en geen vis." Dat klopt, zegt Vet; we zijn namelijk vlees èn vis. We zien het als onze taak, recreatie en toerisme als twee aspecten van het- zèlfde fenomeen te behandelen. Met een jaar of dertig VW-erva- ring achter de rug zegt hij: „Er zou den supercoördinatoren moeten zijn, die dwars door die beide departemen ten heen kunnen werken om een een heid van recreatie en toerisme te ma ken. Dan kunnen we de relatie tussen welvaart en welzijn voor iedereen tot stand brengen. Het gaat er toch alleen maar om, de mensen gelukkig te ma ken? tlij stelt die supercoördinatoren uitdrukkelijk naast de specialis ten, die noodzakelijkerwijs een steeds omvangrijker taak krijgen in onze samenleving. Niets dan goeds van de specialist, maar het behoort tot zijn taak om bestuurders vanaf één punt te adviseren, niet om te integreren in een geheel. De bestuurder kan „gepas sioneerd eenzijdig" worden bij dat af wegen van die belangen, er bestaat het gevaar dat hij met de specialist in een vorstendom komt te werken met -een begrenzing van weer allerlei an dere vorstendommen. Maar bij afwe gen is er altijd iets dat moet wijken: het een óf het ander.^De coördinator nu weegt niet af en hoeft dus het een niet voor het ander te laten wijken. Hij integreert. Hij is de man, die wel vaart en welzijn tot één geheel kan maken. Dat is geen theorie, want spe- december 1943. Het was en is een zui vere amateurvereniging, die zich als voornaamste doel stelt, haar leden te „voeden" met gegevens en tekeningen. In het maandblad van de NVM ver schijnen regelmatig artikelen die een complete handleiding vormen voor het bouwen van een bepaald model. De bouwtekeningen worden aan de leden voor een zacht prijsje verkocht. Niet- leden betalen meer. De vereniging die over een uitgebreide bibliotheek be schikt (de boeken worden gratis uitge leend) is verder het overkoepelend or gaan van een aantal plaatselijke en bedrijfsclubs. Ze is lid van de Naviga (de Europese organisatie op het gebied van varende modellen) en ook van de „Ferpress", de Europese organisatie van modelbouwtijdschriften veer vijf procent ln het buitenland woont, tot Canada toe. Hun hobby? Zestig procent zijn spoorwegmodel bouwers, 35 procent maakt scheeps modellen en de overige vijf procent doet van alles: tot het gieten van tin nen soldaatjes toe. Vliegtuigbouw? Nauwelijks. Dat valt immers onder de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Luchtvaart in Den Haag". J^e NVM die 12 maanden van het jaar actief is, werd opgericht in "JVfodelbouwers-in-spé die zich wil len aansluiten bij de NVM zijn hartelijk welkom, maar wél wil de heer Bosman er graag even op wijzen dat modelbouwen een moeilijk „vak" is. „Het wordt meestal bedreven in de beslotenheid van de huiskamer en in knutselwerkplaatsjes. Het is geduld- werk en de praktijk heeft wel geleerd dat de jeugd voor deze vorm van vrije tijdsbesteding weinig voelt. De mees te jeugdclubs gingen binnen een paar maanden al weer ter ziele". „Modelbouwers", zegt hij, „ontdek ken hun hobby pas nadat de wilde ha ren zijn uitgevallen, maar dan blijven ze ook doorgaan tot aan hun dood". cialist of coördinator, van hen hangt het af hoe de overheidsgelden be steed worden. En van die besteding hangt het weer af, in hoeverre een land leefbaar blijft en de mensen ge lukkig. Bij een goed geïntegreerde beste ding komen de investeringen er uit, alleen al doordat er minder zinloos wordt vernield door mensen, die zich vervelen. Daar zijn ze in het Arnhem se Verkeershuis stellig van overtuigd. Maar ook is er de overtuiging, dat aan de coördinatie nog heel wat mankeert. Niet in de laatste plaats op het gebied van de voorlichting. JJoe vertaalt de Gelderse WV deze opvattingen zelf in de praktijk? Voorop staat, dat 80 pet. van het bud get (voor heel Gelderland 2 1/2 mil joen gulden, waarvan de Provinciale VW een kwart miljoen krijgt) ge bruikt wordt in dienst van de voor lichting. De rest voor propaganda, al denken velen, dat het omgekeerd is. De heer Vet zou het fifty-fifty wil len doen. Bij die voorlichting nu is decentralisatie nodig, omdat de toerist veel beweeglijker is dan vroeger: hij moet op veel verschillende plaatsen informatie kunnen krijgen. De pro motionele gelden worden echter steeds meer gebundeld, bijvoorbeeld in de Een zomerdag in Gelderland maar de winst in menselijk geluk laat zich niet uitmeten door koppen tellen. streekorganisaties. Daar heeft Gelder land er nu vijf van, die hecht samen werken met de plaatselijke verenigin gen èn met de provinciale vereniging. De heer Vat zou dan ook graag de op vatting uit de wereld willen helpen, dat er zoveel geld versnipperd wordt door kleine plaatselijke verenigingen. Die versnippering is verminderd, sinds er goed wordt samengewerkt. Maar er komt nog iets bij. Leden van plaatselijke VW's besteden in Gelderland naar schatting twintigdui zend man-uren aan onbetaald werk voor hun eigen plaats, dat is in gelds waarde méér dan al die kleine Gel* derse VW's samen zouden „versnip peren". In Arnhem kunnen die kleine verenigingen dan ook blijven rekenen op respect en waardering. Waar be sprekingen op gang komen om de zaak nog verder te bundelen zullen zij nooit worden uitgeschakeld, maar wor den uitgenodigd om hun krachten in dienst te stellen van een groter geheel. Ook weer dat geheel van welvaart en welzijn, geïntegreerd. Aan knutselen komt hij overigens de laatste jaren niet meer toe. „Als secretaris van de vereniging heb je andere dingen aan je hoofd. Kijk, deze organisatie is uniek. Er be staat geen tweede in de wereld. Van daar dat van onze 2.500 leden onge- t A

De Vallei | 1970 | | pagina 9