Veenendaals dagblad Politie in Eist slaags met groep Ambonezen in woonoord Buiten Belgische Kredietbank sticht bank in Zwitserland Politie nam 28 kg hasjiesj in beslag Samenwerking F okker-Japanse vliegtuigfabriek Ouders van verdronken broertjes na weken terecht Nu opdracht voor Colombo Castro uit in rede sombere zelfkritiek Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei SALAZAR OVERLEDEN Auto reed te water: 3 doden Eskadron van de dood" weer actief Iets warmer Israël schort besluit over Amerikaans plan op Koningin Juliana met vakantie Avonturier rond Australië EXPLOSIES IN V.S.-BASIS Bedreiging Onassis Bedevaart naar graf van Soekarno Bedreiging van Nixon Politieman met mes bedreigd Tiber vervuild Bank bestormd Spaans schip op steiger Bewusteloos na druggebruik Betere temperatuur i L V ruchtenstroperij CAIRO/AMMAN/BEIROET/DAMASCUS - Er dreigt in de Arabische wereld grote verdeeldheid. Nadat president Nasser van Egypte zich had uitgesproken vóór de Ameri kaanse vredesvoorstellen in het Midden-Oosten, heeft ook Jordanië dit gedaan, zij het onder voorbehoud. De rege ringen van Irak en Syrië hebben het plan echter verwor pen en ook de verzetsbewegingen van de Palestijnen hebben verklaard, zich niet aan enige regeling te zullen houden. De Israëlische regering heeft het besluit ten aanzien van de voorstellen nog niet genomen. Gisteren was de ministerraad van het kabinet-Meir de hele dag bijeen, maar later werd bekend, dat een besluit pas morgen verwacht kan worden. Dit wijst op een onenigheid in de boezem van het Israëlische kabinet. Men meent, dat Israël het Amerikaanse plan wil aanvaarden, op voorwaarde dat het de garantie krijgt, dat Egypte en Rusland in de voor gestelde drie maanden van het bestand, geen versterking van hun militaire macht langs het Suez-Kanaal tot stand zullen brengen. NIETS NIEUWS NAVO Districtskantoor Boerenl eenhank VEELBELOVEND Sur. voor rodaeffo «n admfnittratw; Prinz Bernhardlaan 28, Vaonandaal, T«laf. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (rod.). Giro 1321800. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w.f 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 27 JUL! I970 - 44e JAARGANG no. I72 ONENIGHEID BIJ ARABIEREN ELST Zaterdagavond is het tot een botsing gekomen tussen een groep Ambonezen en enkele politie-agenten bij het woonoord 's Noordenhoek in Eist. Een Ambonees werd met schot wonden in beide benen in een zieken huis opgenomen. Een groep van ongeveer 60 Ambone zen trok zaterdagavond naar Nijmegen naar de politie aanneemt, uit repre saille voor de arrestaties die vrijdag werden verricht na enkele vechtpartij en waarbij Ambonezen waren betrok ken. De Nijmeegse politie slaagde er echter in de groep de stad uit te wer ken, waarna zij richting Eist trokken. Daar werden zij bij het woonoord 's Noordenhoek door enkele agenten opgewacht. De met stenen en stokken bewapende Ambonezen vielen de auto aan, waarin de agenten zaten, die enke le waarschuwingsschoten losten. Toen de Ambonezen zich terugtrokken in het woonoord, waar zij overigens oor spronkelijk niet vandaan kwamen, keerde de rust terug. Een uur later kreeg de politie de mededeling dat er een gewonde Ambonees in het woon oord lag. Met een ambulance is hij naar een ziekenhuis in Nijmegen vervoerd. De politie onderzoekt of hij door de waarschuwingsschoten is geraakt of door één van de Ambonezen die moge lijk gewapend waren. PORTO ERCOLE Koningin Julia na van Nederland is zondag in haar zo- mervèrblijf „II Elefante Felice" in Porto Ercole in Italië aangekomen voor een zomervakantie van vier weken. fodra de kersen in de hongerden begonnen te kleuren, verdwe nen uit onze buurt de oude en jon ge spreeuwen van gazon, dak en akker, om naar dit Luilekkerland koers te zetten. Men verwondert er zich over, hoe de vogels zulke nieuwe voedselbronnen weten te ontdekken; de onze liggen wel een paar uren gaans van hun broed plaats. Raken de boomgaarden langs de Rijn en in de Vallei leeg, dan komen de spreeuwen zich als nuttige schepsels weer installeren op bouw- en weiland. In onze tuin, op ,,de Hoge Veluwe" en op tal van andere plaatsen stroopten ze (mét de lijsters) tevoren de krentestrui- ken reeds af, maar de vogelkersen wenkt nog in 't verschiet en de Amerikaanse komen pas tegen sep tember, evenals de meeste bra men. Ook zijn de lijsterbesen voor lopig nog groen en ongenietbaar Toen de zoete kersen rijp waren vonden de merels compensatie in de morel tegen ons huis. Het was een lust te zien, hoe de sterk uit- gestoelde boom tegen de muur in volle bloei stond en zulk een rijpe oogst beloofde. Doch dan moet je de roofzuchtige me'rels jong en oud uitschakelen, want die zijn er zo te zeggen als de kippen bij, zodra zich het eerste kleurtje op de vruchten laat zien. Vooral in het vroege ochtenduur, wanneer alles om het huis rustig is, slaan ze hun slag en we lieten hen maar betijen, al hing mijn vrouw wel wat ram melend en glinsterend bliktuig tus sen de takken. Van netten en oude glasgordijnen houd ik niet. De mo rel is een makkelijke boom, die ook in de schaduw tevreden is en elke grond voor lief neemt; de onze staat zelfs op het noorden. Op het ogenblik plunderen de merels de blauw bewaasde bessen van de ma- honia, verwant aan de berberis, maar met fraaier kleurend win- terblad. Ze groeien met hun door nige lover onder de ramen van de huiskamer, zodat we het leven en bedrijf der vogels als in een volière zien. De excrementen met de pit ten vinden we overal en zo komen er meer en meer van die struiken. 27 juli '70 A. B. Wigman. Hoewel eerder was aangenomen dat Syrië zich stilzwijgend achter het standpunt van president Nasser had ge schaard, kwam radio-Damascus zon dagavond met een officieel commen taar waarin het „jongste Amerikaanse vredesinitiatief, slechts een schakel in de ketting van opeenvolgende imperia listische plannen" wordt genoemd „die naar voren worden geschoven met het doel de werkelijke doelstellingen te verbergen van de agressoren en de Im perialisten, die voorwendsels zoeken om de Zionisten met nog meer vernieti gingswapens te bevoorraden". Syrië schaarde zich hiermee achter de Palestijnse verzetsbewegingen die de Amerikaanse voorstellen zaterdag ver wierpen. Leider van het „Volksfront- voor de bevrijding van Palestina" George Habasj dreigde zaterdag des noods het gehele gebied, Jordanië Inbe grepen. in een „hel" te zullen verande ren, als de landen met Washingtons plan akkoord gingen. In politieke en waarnemerskringen vreesde men dat koning Hoessein van Jordanië, uit vrees voor nieuwe moei lijkheden met de Palestijnen, toen ook het Amerikaanse plan zou verwerpen. Maar de regering kwam zondagavond met een verklaring waarin zij zegt „on der voorbehoud" akkoord te gaan met de Amerikaanse vredesvoorstellen. Pre mier Rifai zei in antwoord op vragen dat het Jordaanse antwoord „gunstig was en overeenkomstig met dat van Egypte. De minister van Buitenlandse Zaken zal het Jordaanse antwoord meedelen aan de Amerikaanse regering. Voor de bekendmaking had premier Rifai een onderhoud met Jassar Arafat, voorzit ter van het centrale comité van de Pa lestijnse verzetsbeweging, naar wordt verondersteld, om Arafat in kennis te stellen van het Jordaanse besluit Eerder zondag was president Nassers speciale afgevaardigde in Amman, Sa- bri El Kohl, met spoed naar Cairo ont boden. Een reis naar Damascus moest daardoor op het laatste ogenblik wor den afgelast. In gezaghebbende kringen in Londen was zondag tegengesproken dat de Sov jet-Unie met nieuwe voorstellen zou zijn gekomen, zoals sommige geruchten wilden. Moskou zou slechts enkele „op merkingen" hebben gemaakt bij het Amerikaanse voorstel. Washington had geen commentaar op de geruchten, evenmin als op een bericht in Fatah, het orgaan van dc Palestijnse verzets beweging, volgens hetwelk Egypte, Jor danië en Israël, het Amerikaanse plan al als basis zouden hebben aanvaard voor gelijksoortige onderhandelingen als in 1949 op Rhodes toen een einde kwam aan de eerste Arabische oorlog. In ingelichte kringen in Washington verwachtte men zondagavond, dat Is raël gunstig hoewel sceptisch, zal rea geren op het vredesinitiatief. Na de goedkeuring door het partij congres van Nassers besluit, zei de Egyptische president in een toespraak: „Wij willen de vrede, maar de vrede is ver. Wij willen de oorlog niet. maar de oorlog omringt ons". Opnieuw drong hij aan op ontruiming van de door Israël bezette gebieden en erkenning van de rechten van het Palestijnse volk." De Engelse minister van Buitenland se Zaken Sir Alec Douglas-Home zegt dat er tekenen zijn, die er op wijzen dat Egypte en Israël tot de overtuiging be ginnen te komen dat een regeling van de conflicten in het Midden-Oosten door onderhandelingen beter zou kun nen zijn dan voortzetting van de oorlog. Douglas-Home meent dat de NAVO de Russische expansie in het Midden- Oosten nauwlettend moet volgen - en daar rekening mee dient te houden. Hij zal wellicht de NAVO vragen, de voor West-Europa vitale scheepvaart routes (olie en andere goederen langs de Kaap te beschermen. Dit zou beteke nen dat de NAVO-grens verder zuide lijk komt te liggen momenteel ligt die bij de kreefskeerkring. De Engelse minister beschouwt het „Vietnamiserings"-beleid van president Nixon als een „mogelijkheid te begin nen met vermindering der vijandelijk heden", maar beschouwt dit toch slechts als „een tweede keus", achter het streven naar een regeling van het conflict door onderhandelingen. Douglas-Home verklaarde een en an der in gesprek met Paul Miller, presi dent van Associated Press en voorzitter van de Gannett bladen en Arthur L. Gavshon diplomatiek correspondent van AP in Londen. Het interview was het eerste dat Douglas-Home aan de pers heeft ver leend sinds hij in de nieuwe conserva tieve Engelse regering zijn vroegere functie van minister van Buitenlandse Zaken weer heeft opgenomen. LISSABON Oud-premier Antonio De Oliveira Salazar van Portugal is vanmorgen na een langdurige ziekte overleden. Hoewel nog geen officiële verklaring is uitgegeven, zegt het Fran se persbureau het nieuws uit zekere bron te hebben vernomen. Salazar werd 81 jaar. Hij was sedert 17 september 1968 riek en zijn toestand verslechterde op 16 juli van dit jaar plotseling. Salazar werd in juli 1932 hoofd van de regering en oefende tot 26 septem ber 1968 nagenoeg absolute macht uit. SYDNEY Een jonge Deen is als eerste met een kleine motorboot alleen om het Australische continent gevaren. De avonturier de rederszoon Hans Tholstrup had 77 dagen nodig voor het traject van 16.000 kilometer. De Au stralische wateren zijn gevaarlijk door de koraalriffen voor de noord- en oostkust en stormwinden en een ruwe zee in het zuiden. Gevraagd waarom hij de tocht had ondernomen, antwoordde Tholstrup: „Omdat het nooit eerder was gedaan". BRUSSEL De Belgische Krediet bank NV heeft in Zwitserland de Kre dietbank (Suisse) S. A. gesticht met een beginkapitaal van 10 miljoen Zwitserse Frank. De nieuwe bank wordt gevestigd in Genève. De internationale bedrijvigheid van de Kredietbank NV heeft, zo deelt ze mee, de laatste jaren een sterke ex pansie doorgemaakt. Het bedrijf ex ploiteert 590 kantoren met 6200 perso neelsleden Sedert jaren heeft de Kredietbank een dochtermaatschappij in het Groot hertogdom Luxemburg. De Krediet bank S. A. Luxembourgeoise. Naast de diensten van een over de gehele wereld AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft het afgelopen week einde bij een inval in een gekraakte woning in de Noorderstraat ruim 28 kilo hasjiesj in beslag genomen. Acht van de negen illegale bewoners werden gearresteerd. Ze komen uit Amerika, Duitsland en Nederland en zijn in het hoofdbureau opgesloten en verhoord. Een negende verdachte is voortvluchtig. De politie vermoedt dat de partij has jiesj, waarvan de waarde ongeveer 56.000 gulden bedraagt, bestemd was voor de handel. Met de inval is moge lijk een van de belangrijkste verdeel punten op het gebied van stimulerende en verdovende middelen in de hoofd stad uitgeschakeld. SPARTA (Wisconsin V.S.) De le gerbasis McCoy is zondagmorgen vroeg door drie ontploffingen geteisterd, na dat telefonisch van een onbekende de mededeling was ontvangen, dat een bom in de basis was neergelegd. Volgens een woordvoerder werd het personeel in de telefooncentrale,van de basis, na de ontvangst van het telefoon- je, naar elders overgebracht. Een der ontploffingen veroorzaakte zware schade aan de telefooncentrale en aan een onderstation van de stroom voorziening van die centrale. Een twee de ontploffing trof dc grote elektrische centrale van de basis, die daardoor ge durende anderhalf uur stroomloos was. De derde ontploffing sloeg een diep gat bij een watertank, maar veroorzaakte overigens geen schade. Niemand werd gewond door de ont ploffingen, die vrijwel gelijktijdig ont stonden op drie ver uiteengelegen pun ten' in de basis, die is gelegen in een landbouwgebied bij Sparta. Naar de ontploffingen en de daders wordt een onderzoek ingesteld. verbreid net van correspontenbanken heeft ze de medewerking van eigen vaste vertegenwoordigers in de Ver enigde Staten (New York), Australië (Melbourne) .Mexico (Mexico City), en Zuid-Af rik a (Pretoria). De oprichting van een filiaal in Zwitserland acht de bank het logische gevolg van haar groeiende rol op de in ternationale geld- en kapitaalmarkt. De Kredietbank (Suisse) zal haar werk zaamheden begin september beginnen. LONDEN De 58-jarige John Wil liam Humphries wordt op gerechtelijk bevel zonder borgtocht vastgehouden, wegens een ontvoeringsbedreiging met een losgeld van een miljoen pond 2.4 miljoen dollar) tegen Aristoteles Onas sis en zijn Amerikaanse vrouw Jacque line Kennedy. In een korte rechtszitting werd Humphries in staat van beschuldiging gesteld wegens het stellen van een eis met bedreiging en als alternatief de ontvoering van de Griekse scheepsmag- naat en zijn vrouw. Humphries ontkende schuld. Hoofdin specteur Hugh Moore die de rechter verzocht Humphries in hechtenis te la ten, zei dat er nog een man bij de zaak betrokken was. De politie tracht hem op te sporen. Humphries vroeg het geld van John Newman, wiens scheepsmake laarsfirma de zaken van Onassis in En geland behandelt. DJAKARTA Honderdduizenden Indonesiërs zijn op weg naar het graf van oud-president Soekarno in Blitar (Oost-Java) om woensdag een plechtig heid bij te wonen. Dan is de door de Is lam voorgeschreven rouwtijd van 40 dagen voorbij. De militaire bevelhebber van het ge bied heeft laten bekendmaken, dat het leger in actie zal komen als de gelegen heid wordt gebruikt voor politieke de monstraties. Verscheidene bataljons zijn in staat van paraatheid gebracht. President Suharto is naar het militai re vliegveld in Malang op 40 km van Blitar gegaan om een oogje in het zeil te houden. Kort geleden is bepaald dat ieder die het graf wilde bezoeken, daarvoor twee weken van te voren aan de overheid toestemming moest vragen. Alleen in Midden-Java al zouden meer dan een half miljoen mensen dat hebben ge daan. ARNHEM Het nieuwe districts kantoor van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank aan het Stationsplein 14 is vandaag (maandag) in gebruik ge nomen. SCHIPHOL Fokker en de Japanse vliegtuigfabriek Namco hebben een akkoord bereikt over de gezamenlijke ontwikkeling van een straalverkeersvliegtuig. Volgens Namco zal de officiële overeenkomst nog dit jaar worden getekend. De Japanse regering heeft actieve steun aan dit opzienbarende project toegezegd. Het toestel zal plaats bieden aan 180 passagiers. Volgens de heer F. L. J. Die pen, president van Fokker-VFW, geeft Fokker de voorkeur aan een vliegtuig met twee motoren, „vooropgesteld, dat de goede motor die wij op het oog heb ben, beschikbaar is." De heer Diepen keerde gisteren terug uit Japan. In Tokio voerde hij de be sprekingen met de heren T. Sjoji, presi dent van Namco, en S. Akazawa, de di recteur van het bureau voor de zware industrie van het ministerie van inter nationale handel. Volgens Namco wordt ernaar ge streefd over vier jaar met de produktie van het vliegtuig te beginnen. Voor die tijd moeten vier prototypen worden vervaardigd. „Met het conservatisme dat ons Ne derlanders eigen is, treed ik liever nog niet in details," aldus de heer Diepen. „Het is waar, dat wij gesprekken heb ben gevoerd waarvan het resultaat er veelbelovend uitziet." Het is een publiek geheim, dat Fok ker-VFW veel voelt voor een intensieve samenwerking met Japan, dat is uitge groeid tot de tweede industriële natie van de wereld. Reeds nu voelt Fokker op de markten van Afrika en het Verre Oosten de concurrentie van de twee- motorige YS-11. een toestel met turbi nemotoren van Namco. KOLLUMERLAND Zaterdagmor gen te omstreeks kwart over vijf raak te de bestuurder van een personenauto in een s-bocht in Kollumerland van de weg en kwam met zijn voertuig in de naast de weg gelegen vaart terecht. Ondanks de pogingen van de bestuur der, die zich uit het voertuig had weten te bevrijden, om de drie andere inzit tenden van de wagen te redden, zijn deze verdronken. De slachtoffers zijn de 22-jarige slo per Sjoerd Visser, de 31-jarige loswerk- man Hendrik de Vries en de 52-jarige fabrieksarbeider Theunis de Jong, allen uit Kollum. SAN FRANCISCO De Amerikaan se geheime dienst heeft een 52-jarige man gearresteerd die er van verdacht wordt het leven van president Nixon te hebben bedreigd. De gearresteerde heet John M. Woolf en is zonder vaste woonplaats. Vrijdag werd hij in Stock ton, (Californië) gearresteerd in zijn caravan. Hij bood geen verzet, vertelde Tom Hansen, chef van de geheime dienst in San Francisco. Agenten von den een geweer en vier dozen patronen in de caravan. De politie van Headsburg in Califor nië had 13 juli een rapport ontvangen dat Woolf mondeling een bedreiging had uitgesproken tegen het leven van de president. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft zaterdag drie wildemannen gearresteerd, die betrokken waren bij een vechtpartij in de hal van het me trostation „Beurs" en zich nadien tegen de tussen beide komende politie keer den. Eén van hen, de 18-jarige monteur C. B. maakte met een mes stekende be wegingen naar een politieman, de twee anderen, de 19-jarige schilder J B. en de 20-jarige zager C. van de E. verzet ten zich tegen de arrestatie van de monteur. Ook in de politieauto, op weg naar het hoofdbureau, ontstond nog een he vig gevecht tussen de drie jonge man nen en de politie. ROME Dc Tiber is in Rome en tot de monding in de Middellandse Zee zo sterk vervuild, dat het hygiënische ge- varenpunt ver is overschreden. Deze voor de Romeinen schokkende mededeling werd gedaan door de Ita liaanse autoriteiten, die de eerste resul taten bekend maakten van een water analyse. Het onderzoek werd verricht na een perscampagne tegen de vervuiling van de stranden bij Rome door de Ti ber. PARIJS Zes Franse knapen op bromfietsen hebben zondag een aanval gepleegd op het Parijse kantoor van de Spaanse Volksbank. Zij sloegen met ij zeren staven de ruiten in en wierpen een brandbom naar binnen. De brand die ontstond kon snel wor den geblust. Niemand werd gewond. De daders zijn ontkomen. SOUTHEND De Monte Ylia een Spaans cruiseschip van 10.000 ton is tegen een steiger in de Theemshaven in Southend gevaren. Er brak brand uit op de stellage. Het Spaanse schip was onderweg van Vigo in Spanje naar Tilbury. Geen van de 159 passagiers aan boord werd ge wond. Het schip werd niet zwaar be schadigd. Volgens de politie zal het kunnen doorvaren wanneer het bij hoog water vlot komt. Een uur na de botsing was de brand weer de brand op de steiger meester. RIO DE JANEIRO In Brazilië zijn de afgelopen 48 uur acht personen het slachtoffer geworden van het zoge noemde „Eskadron van de dood", de groep waarvan wordt veronderstelt dat zij uit politiemannen bestaat die eigen rechter spelen. De laatste twee lijken van de acht vermoorden werden gevonden op een weg in de omgeving van Rio de Janei ro. Op de lijken waren kartonnen kaar ten gespeld met daarop de letters E M" en 'n getekend doodshoofd met daar onder twee gekruiste beenderen. In Brazilië opereert het „Eskadron van de dood" in de staten Rio de Janeiro, Sao Paulo, Guanabara en Espiritu San to. Men vermoedt dat het verschillende onafhankelijke groepen zijn. De rege ring nam vrijdag een aantal krachtige maatrekelen om 'n einde aan de activi teiten van de moordbrigades te maken. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft zaterdagavond de 23-jarige student P. L. de K. bewusteloos op het Damrak gevonden. De jongen, die op de rijbaan lag, was onder invloed van verdovende midde len. Hij is onder medische behandeling gesteld. CADZAND De ouders van de twee Brusselse broertjes Jean Christophe (10) en Laurent (6) Lubois, die veer tien dagen geleden zij de Zeeuwse badplaats Cadzand in zee verdron ken. zijn vrijdagnacht onverwacht thuisgekomen. Van familie hoorden zij daar, dat de twee kinderen dood waren. De heer en mevrouw Lubois waren naar Engeland gereisd zonder een va kantie-adres achter te laten bij de twee meisjes (14 en 16 jaar), die in een vakantiehuisje bij het Zeeuwsch- vlaamse Retranchement zo lang op hun zoontjes zouden passen. De meis jes wisten niet wanneer de ouders van plan waren terug te keren. Wel was afgesproken dat zij na hun vakantie eerst de jongens zouden ko men ophalen, alvorens naar huis te gaan. De politie in Cadzand had er geen ver klaring voor, dat de heer en mevrouw Lubois meteen naar Brussel waren doorgereisd zonder eerst hun kinde ren in Retranchement op te halen, zoals voor het vertrek was afgespro ken. Misschien hebben zij op het laatste mo ment toch nog gehoord, wat er met hun kinderen was gebeurd. „Wij heb ben van familieleden alleen een tele foontje gekregen, dat zij vrijdagnacht in Brussel waren aangekomen. Meer niet", aldus de politie. ROME pe Italiaanse president, Giuseppe Saragat, heeft de minister van Financiën Emilio Columbo op dracht gegeven een centrum-linkse re gering te vormen. Colombo heeft deze opdracht met de gebruikelijke reserves aanvaard. Het was niet onmiddellijk bekend welk specifiek mandaat Colombo heeft gekregen. De opdracht aan de vorige formateur Andrevtti luide „de vorming van een vier-partijen regering". Columbo, een 50-jarige vrijgezel, die een grote rol heeft gespeeld bij het economisch herstel van Italië na de tweede wereldoorlog, behoort evenals Andreotti tot de linkervleugel van de christen-democratische partij. HAVANA In een toespraak tot 200.000 landgenoten ter gelegenheid van de 17e verjaardag van de Cu baanse revolutie heeft premier Fidel Castro van Cuba zondagavond ver klaard, medeverantwoordelijk te zijn voor de huidige economische moei lijkheden waarmee het land te kam pen heeft. „Wij, de leiders van de revolutie, heb ben veel moeten leren. Dat heeft veel gekost. Wij dragen nu de gevolgen van onze onwetendheid. Het zou mis schien beter zijn, tot het Cubaanse volk te zeggen: kies een andere leider of en daar zou ik voorkeur aan geven andere leiders. Maar zulk een houding zou schijnheilig zijn, want door de leider en zijn medewer kers te vervangen, zou het Cubaanse volk er toch ook niet in slagen de moeilijkheden op te lossen", aldus Castro. De premier wees erop, dat de proble men alleen maar kunnen worden op gelost door een gesprek met de arbei ders. Daarom had hij de leiders van de bedrijven aangeraden, over elke beslissing van belang overleg te ple gen met hun arbeiders en „collectieve organen" in te stellen, waarin de ar beiders, de jeugd, de partij, de vrou wen, en iedereen vertegenwoordigd zou moeten zijn. In zijn rede onthulde Castro, dat de handen en het dodenmasker van de in 1967 omgekomen guerrillaleider Ernesto „Che" Quevara op Cuba zijn. Zij waren drie jaar leden meegeno men door de Boliviaanse oud-minister van Binnenlandse Zaken, Antonio Arguedas. „De handen en het masker van „Cho" behoren aan het volk van Latijns-Amerika", aldus Castro. Volgens waarnemers in Havana was de rede van Castro een van de somberste toespraken die hij ooit heeft gehou den. Hij sprak alleen over binnen landse aangelegenheden. De premier kondigde aanv dat hij nog meer wijzi gingen in zijn regering zou aanbren gen. Onlangs heeft hij de ministers van Onderwijs en voor de Suikerpro- duktie al vervangen. „Een onvoldoende produktie tegenover stijgende uitgaven hebben de moei lijkheden doen toenemen", verklaarde de minister-president. De enorme krachtsinspanning om een suikeroogst van 10 miljoen ton te verkrijgen, al dus Castro, heeft de produktie van andere goederen belemmerd. Hij noemde tarwe, melk, brood, groenten, tabak, kleding en andere goederen. „De vijand zegt dat wij problemen heb ben", zo roep Castro. „In feite heeft die vijand het bij het rechte eind. Er heerst ontevredenheid. En dat is juist. Er bestaat een zekere irritatie. Onze vijanden zien dat juist". Castro zei: „Laat ons niet vergeten, dat wij een grote tekort hebben in onze buitenlandse handel, in het bijzonder in het handelsverkeer met de Sov jet-Unie". „Wij moeten vrijwel elke ton brandstof importeren. Wij importeren alle ener gie voor de verlichting, voor elke draaiende machine", zei hij. Castro erkende: „Wij zijn zeer ineffi ciënt". (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur herstelt zich. Uit zuidwestelijke richting wordt wat warmere oceaanlucht aangevoerd, waarin de temperatuur in Gelder- land vandaag tot circa 20 graden en morgen 22 a 23 graden C. kan op- i lopen. Het vochtgehalte van de i lucht is zo groot, dat er nog voort- j durend bewolking wordt aange- i voerd, waaruit zwakke storingen plaatselijk nog wat regen of motre- j gen kunnen doen vallen. Voor morgen en overmorgen zien we echter een wat grotere kans op meer en wat langduriger opklarin- gen. Tegelijkertijd vermindert de neerslagactiviteit. J Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: In de avond en nacht plaatselijk wat regen of motregen, morgen overdag overwegend droog weer met zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige zuid - westelijke wind. Iets warmer. Morgen: zon op 04.55, onder 20.37 uur. Maan op onder 17.53 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1