Veel reacties op de uitspraken van PvdAerStaneke Arbeiders in Europa met de Britten solidair Regen temperde stroom (bouw)vakantiegangers Inbrekers maken 3 ton buit bij Haagse juwelier TUNNEL ONDER DE ARC DE TRIOMPHE Terwijl Pravda kritiek laat horen: Ontvangst in Moskou KABOUTERLAND OPSCHUDDING Popfestival verregend Lui Lijk in Cardiff in schoorsteen Sultan van Oman en Muscat afgezet SAFARIPARK BIJ TILBURG KRIJGT EEN APEN-JUNGLE Waddeneilanden zitten propvol Fraude vermoed KVP - AR - CHU KIJKEN BELANGSTELLEND TOE Fransman in arrest wegens spionage PRAVDA TERUG Belgische studenten beledigden F raneo COOLOGNE MAANDAG 27 JULI 1970 **r* SCHEEL BEGINT HEDEN GESPREK IN MOSKOU MCXSKOU De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, is /.ondag in Moskou aangekomen, waar hij met de regering van de Sovjet-Unie de sintbesprekingen /al voeren over een niet-aanvalsverdrag tussen West-Duits la nd en de Sovjet-Unie. Scheel werd op het vliegveld verwelkomd door zijn Russische ambtgenoot. Andrei Gromyko. Het was een informele begroeting en geen van beide minis ters legde verklaringen af Minister Scheel was vergezeld van een delegatie van 25 man. onder wie staats secretaris Egon Bahr die in Moskou de voorbereidende besprekingen heeft ge- verd voor het niet-aanvalsverdrag. De formele besprekingen beginnen heden. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Walter Scheel flinks) werd, na aankomst in de Russische hoofdstad. afgehaald door zijn Russische ambtgenoot An drei Gromyko. Rechts de Westduit se ambassadeur H. Allardt. Scheel zal in Moskou onderhandelingen voeren over een niet-aanvalsver drag. Scheel noemde zijn reis een nieuwe poging van Bonn, een verzoening te be werkstelligen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie. LONDEN Havenarbeiders in de Sovjet-Unie, Frankrijk en België hebben zich zondag solidair verklaard met de stakende Britse havenarbei ders en in sommige gevallen gewei gerd werk te verrichten op schepen, die van hun koers naar Britse havens zijn afgeweken in verband met de staking. Belgische havenarbeiders hebben de In ternationale Unie van Transportar beiders (ITWU) gevraagd Europese landen te bewegen, geen schepen te helpen die lading voor het Verenigd Koninkrijk hebben. De Belgische ar beiders weigerden al een week werk op voor Engeland bestemde schepen en de leiders van de twee grootste bonden ln Antwerpen verlangen van de ITWU, dat zij de vakbondsleiders in West-Duitsland, Nederland en De nemarken tot gelijke actie dwingt. In Parijs maakte de Franse bond van Havenarbeiders bekend, dat de arbei ders al hebben geweigerd twee sche pen te lossen en dat hetzelfde zal ge schieden met acht schepen die in Franse havens worden verwacht. In Moskou is bekengemaakt. dat het Russische havenpersoneel in Lenin grad en andere grote havens zich so lidair met de Britse collega's heeft verklaard maar er is geen bijzondere actie op touw gezet. De Noordierse boeren hebben een op lossing gevonden om hun goederen naar Engeland te krijgen. Een arman- da van vissersboten, geladen met eie ren en varkensvlees, vaart van Noord-Ierland naar kleine Schotse havens. Behalve Nederland voelt ook Denemar ken de Britse havenstaking aan den lijve. Boter en vlees wordt door de lucht naar Engeland vervoerd, maar in veel kleinere hoeveelheden dan normaal en de voorraden nemen in snel tempo toe in Denemarken, fci Stockholm, waar door het sluiten van de meeste industrieën gedurende juli voor de zomervakantie, de last nog niet zo erg wordt gevoeld, stape len zich desondanks grote voorraden hout op. het voornaamste exportarti kel van Zweden naar Engeland. EINDHOVEN Het enthousiasme voor het popfestival in Oerle was za terdagmorgen na een troosteloze regen nacht volledig geblus^. Om elf uur 's morgens bleek de maat vol te zijn en werd het festival stopgezet. Enkele uren later was er van de 2000 bezoekers geen mens meer op de drassige „Brem hut" te bekennen. Door de verschillende popgroepen is er van vrijdagavond acht uur tot zater dagmorgen elf uur hardnekkig doorge speeld. Toen kwam tengevolge van door storm en regen veroorzaakte kortslui tingen het podium onder stroom te staan. Het popfestival begon vrijdagavond met zo'n duizend belangstellenden die op een troosteloos drassige weide ronddwaalden. In de vooravond waren onweers- en zware regenbuien overge trokken gepaard gaande met wind. De geluidsinstallaties werden daardoor vernield zodat deze eerst hersteld moes ten worden. De moedigsten der bezoe kers begonnen op het. terrein hun ten ten op te zetten. Het bleef droog van negen tot een uur 's nachts. Het aantal bezoekers groeide daardoor aan tot 2000 man die in tenten en onder zeiltjes en plastic de nacht doorbrachten. Na een uur was de regen weer begon nen die zaterdagmorgen na enkele plensbuien elk soort verblijf op de fes- tivalweide onmogelijk maakte. Om elf uur volgde de stopzetting. De politie heeft slechts behoeven op te treden te gen een man die zijn entreegeld terug wilde hebben maar bij de overige festi valgangers geen aanhang vond. Zij wa ren blij van het verdronken festival verlost te zijn. PARIJS Een 33-jarige Fransman Jean Paul Hutt, is zaterdag in Parijs gearresteerd wegens spionage voor „een vreemde mogenheid", vermoedelijk Oost-Duitsland. Bijzonderheden zijn niet verstrekt. Hij is naar de gevange nis overgebracht. Op het vliegveld van Bonn verklaar de Scheel voor zijn vertrek dat hij een „sterk plan" had voor zijn onderhande lingen met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko. „Het is ons doel betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en ons land te verwe zenlijken, die gebaseerd zijn op de be ginselen van het handvest der Verenig de Naties, en op het afzien van het ge bruik van of het dreigen met geweld, wat van even beslissend belang is voor onze betrekkingen met onze Westerse bondgenoten". Scheel zei dat hij de onderhandelin gen zou beginnen, uitgaand van de ge dachte dat deze de start zouden zijn van een „progressieve, positieve ont wikkeling die onze betrekkingen op alle terreinen van economische, culturele en technische samenwerking zal Intensive ren en hervormen". „Wij zullen ons best doen wantrou wen in vertrouwen en confrontatie in samenwerking te doen verkeren", aldus Scheel. Scheel zal maximaal 14 dagen in Moskou blijven. Regeringswoordvoerder Rüdiger von Wechmar, die deel uitmaakt van Scheels delegatie van 25 personen, heeft gezegd dat de minister wllicht reeds op de eerste dag van de bespre kingen mei Gromyko al tot een eerste positiebepaling over het ontwerp-ver- drag dat hij meeneemt zal kunnen ko men en daarna naar Bonn zal terug ke ren voor overleg met bondskanselier Willy Brandt. Hel ontwerpverdrag is door staatsse cretaris Egon Bahr in een reeks van be sprekingen met Gromyko opgesteld. Bahr's besprekingen hebben het zoge noemde „Bahr-papier" opgeleverd het ontwerpverdrag. Het centrale punt in dit ontwerp is de erkenning door West-Duitsland van alle bestaande Eu ropese grenzen, ook die van de Duitse Demokratische Republiek (Oost-Duits- land). West-Duitsland wil het voorbehoud handhaven dat het verdrag pas in wer king zal treden, als het overleg tussen de „grote vier" dat momenteel gaande is over Berlijn heeft geleid tot een overeenkomst die d« positie van West- Berlijn verbetert. Scheel legde hierop zondag voor zijn vertrek nog eens bijzondere nadruk. Hij verklaarde: „Ik zal ik Moskou duidelijk stellen, dal; een bevredigende oplossing voor Berlijn, die het ene bevolking van de stad mogelijk maakt in vrijheid en veilig te leven, een voorwaarde is voor het in werking treden van een verdrag tussen ons. Het Kremlin heeft Bondskanselier Willy Brand! zondag zonder omwegen gezegd, dat hij „tweeslachtige reserves" dient te verwijderen uit z,ijn nieuwe, op verzoening gerichte, beleid jegens de Sovjet-Unie. De Pravda. het officiële orgaan van de communistische partij van de Sov jet-Unie, schrijft in een commentaar dat verscheen enkele uren voor de aan komst van minister Scheel in Moskou voor besprekingen die de „Ostpolitik" van Brandt kunnen maken of breken: „Men kan niet nalaten op te merken dat de rechtse, revanchistische kringen in Bonn een grotere activiteit ont plooien vlak voor het begin van het be zoek van Scheel, die besprekingen komt voeren over een verdrag waarbij wordt afgezien van het gebruik van geweld". „De regering-Brandt moet haar ver klaringen zuiveren van tweeslachtige reserves en daden stellen die de nieuwe benadering van problemen die de Euro peanen bezig houden tot uiting bren gen". De Pravda doelt blijkbaar op berich ten dat Scheel in Moskou bepaalde ver anderingen in het eerder overeengeko men ontwerpverdrag zou willen zien aangebracht opdat dit: verdrag meer aanvaardbaar wordt voor de Westduitse oppositie de Christen-democraten. De Sovjet-Unie heeft reeds duidelijk laten weten dat zij geen wijzigingen wenst in het ontwerp-verdrag dat door staatssecretaris Egon Bahr en de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Gromyko in lange onderhandelingen is opgesteld. DEN HAAG Het is dit weekeinde op de Nederlandsche wegen niet zb erg te merken geweest dat de bouwvak va kantie was begonnen. Alleen zaterdagmiddag hebben zich wat vertragingen voorgedaan: voorna melijk op de rijksweg Den Haag- Utrecht bjj Linscho4en en Ouderijn: op de weg Eindhoven-Weert en op de weg van Zeeland riebting Bergen op Zoom. De rijkspolitie in Driebergen gelooft dat het regenachtige weer de vakantie- trek heeft getemperd. Zondag waren er helemaal geen problemen. De N.S. moest zaterdag in de ochtend uren en in de vroege middag welis waar al het beschikbare materiéel in zetten, maar de reizigersstroom werd dan ook vrij vlot verwerkt. Alleen in Eindhoven moest een keer een groepje van 25 mensen op de volgende trein wachten. In Duitsland kwamen dit weekeinde voor het eerst in het vakantieseizoen ernstige opstoppingen voor. In het zui den, waar de deelstaten Beieren en Ba- den-Württenberg tegelijk met vakantie gingen, ontstond onder meer bij Ulm een file van 25 kilometer lengte. Op de autowegen rondom Münchem raakte het verkeer muurvast. Ten zui den van Keulen vormden zich herhaal delijk files van tien kilometer. Bij Bad Hersfeld was de Autobahn vier uur lang geblokkeerd door een on- CARDIFF' Het in stukken gehak te lijk van een vrouw is zaterdag te Car. diff in de schoorsteen van een huis ge vonden. De recherche zoekt thans koortsach tig naar de vijfjarige dochter van de vermoorde vrouw en naar een andere jonge vrouw. De politie vond het met roet bedekte lijk in een keurig huis aan de Ninian Park Road brj het stedelijke voetbal stadion. Het huis wordt bewoond door een Aziatisch echtpaar, dat op het ogenblik op het hoofdbureau van politie wordt verhoord. Terwijl de stenen schoorsteen werd doorzocht trok de politie een zwaar kordon rondom het huis. De identiteit van de (vermoedelijk Schotse) vrouw is nog niet onthuld. Zij en haar dochter betroken twee of drie dagen geleden kamers in het huis. De vermiste vrouw verdween enkele weken geleden en de poltie onderneemt thans een grootscheepse poging haar op te sporen. geluk waarbij vijf doden vielen. Een ongeluk nabij Hamm kostte drie levens en bij Mannheim vielen vier doden bij een ongeluk met een bus. Oordeel van de Duitse politie: De mensen reden veel te veel op tijdsche ma om in én ruk hun vakantiedoelen te bereiken. Vooral de automobilisten uit het noorden arriveerden al doodmoe en rijp voor ongelukken op de overvolle Autobahnen in Zuid-Duitsland Terschelling heeft vakantiegangers terug moeten sturen. Tientallen kam peerders die overigens bij de afvaart in Harlingen al waren gewaarschuwd maakten een vergeefse overtocht: de kampeerterreinen waren vol. Ook in de haven van Terschelling ging zaterdag de rode val uit ten teken dat er geen schip meer bij kon. Behalve Texiel (85 pet. vol) zijn ook de kampeerterreinen op de overige Waddeneilanden vol. De terreinen in Groningen zijn voor zeventig procent vol, die in Drenthe voor 85, in Overijs sel voor 95, in Utrecht het Gooi, Wal cheren en Noord-Holland voor negentig, maar die in Zuidoost-Drenthe voor 55. in de Aohterhoek voor vijftig en in Noord-Beveland voor veertig procent. Aldus opgaven van de ANWB. Van een onzer redacteuren DEN HAAG In de drie grote con fessionele partijen. KVP, ARP en CHU, wordt de laatste dagen met grote be langstelling de ontwikkeling in de PvdA waar een groep het initiatief lijkt te nemen om de anti-KVP-resolu- tie van het Haagse partijcongres van maart 1969 te herroepen gadegeslagen Vooral de meer vooruitstrevende (o.a. de radicale groeperingen binnen deze drie partijen zijn verheugd dat er enige beweging in het politieke front komt, LONDEN De 60-jarige sultan van Muscat en Oman, Said Bir Taimoer, is door zijn 28-jarige enige zoon Kaboes afgezet. Deze is hem opgevolgd met instem ming van de familie. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld, dat de Said toestemming heeft gekregen in Enge land te wonen. Hij is daar zaterdag met een vliegtuig van de Britse luchtmacht aangekomen, niet gevaarlijk gewond door kogels. De Said gold als een van de meest feo dale heersers in het gebied aan de Per zische Golf. Hij heeft steeds geweigerd de inkomsten uit de olie te gebruiken ten behoeve van zijn arm en onontwik keld volk. De andere Arabische leiders beschouwden hem als een marionet van Engeland. Het sultanaat Muscat en Oman is een soevereine staat. Het heeft een vriendschapsverdrag met Engeland en het leger staat onder leiding van Britse officieren en onder-officieren. Men heeft in Londen laten doorsche meren. dat de zoon op erkenning door Engeland kan rekenen. I)EN HAAG Enkele onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op za terdag omstreeks vijf uur ingebroken by een juwelier in de Haagse Lange Poten. De inbrekers kwamen via de eerste verdieping in de winkel terecht, graaiden links-en-rechts de kostbaarhe den bij elkaar en verdwenen na enkele AMSTERDAM In Amsterdam Kabouterstad heerst grote beroering Twee ka boutera dmi nistra teurs zijn door de financiële Kaboutercommis sie beschuldigd van fraude. Zij zou den zesduizend gulden hebben ver duisterd bij de verspreiding van het Kabouterblad. Behalve beroering ook veront waardiging in het Amsterdamse Ka bouterwereldje. De openbare be schuldiging zou namelijk niet zijn gestaafd door duidelijke bewijzen en dat keuren veel kabouters af. Er dreigen zelfs twee partijen te ont staan in de anders zo rustige Oranje Vrijstaat. Kabouterperschef Roel de Vries: „De beschuldiging had beter achter wege kunnen blijven; de boeken zijh nog niet eens onderzocht. Dat gaat vandaag onze penningmeester Hugo Willems doen. Als hij inderdaad malversaties ontdekt is het nog vroeg genoeg om over oplichting te spre ken". De twee beklaagden ontkennen. „Ze zeggen dat ze alles kunnen ver antwoorden. We nemen dat ook zon der meer aan. Vermoedelijk hebben de Kabouters wel wat te veel hooi op hun vork genomen en zijn ze daar door misschien in de knoei gekomen met de administratie", aldus Roel de Vries. Mocht toch sprake zijn van oplich ting, dan wordt geen aangifte bij de politie gedaan. Daar zijn de Kabou ters het over eens. „De volksverga dering van de kabouters beslist wat er in dat geval met de verdachten zal gaan gebeuren". minuten. De buit bedraagt volgens een voorlopige schatting circa drie ton. Kort na de inbraak kon de Haagse politie een der inbrekers aanhouden. Op het moment dat de inbrekers de benen namen, wandelde in de Lange Poten een agent in burger. Hij ver trouwde de wegrennende mannen niet, waarvan er enkelen in een gereedstaan de auto sprongen. Een man, die niet in de auto meereed, zette het op een lopen, maar de agent was veel vlugger en kon de man na een korte achtervolging in rekenen. Hij bleek ongeveer vijftien gouden voorwerpen waaronder twaalf colliers op zak te hebben, maar volgens een latere verklaring van de eigenaar was dit slechts een heel klein deel van de verdwenen kostbaar heden. De politie is thans intensief met de opsporing van de overige inbrekers be zig. Het kenteken van de auto. waarmee enkele inbrekers zijn gevlucht is bij de politie bekend. De alarminstallatie van de juweliers zaak schijnt niet in werking te zijn ge treden aangezien de inbrekers niet via de straat zijn binnengedrongen. Er wer den geen kasten in de winkel openge broken, maar de mannen hebben in en kele minuten tijd de meeste kostbaar heden uit de winkel en uit de etalage weggegrist. Nadere mededelingen wilde de Haagse politie in verband met het onderzoek nog niet geven. Nadat zaterdag bij de benadeelde fir ma een overzicht was verkregen van de verdwenen sieraden, werd een nadere schatting gemaakt van de waarde. Deze toonde aan, dat de buit niet zoals aanvankelijk werd gedacht rond drie ton waard zou zijn, maar ongeveer 100.000,- zal bedragen, aldus de firma Poons. Dat de politie een van de daders van de inbraak onverwijld in handen heeft gekregen, is te danken aan de oplet tendheid van een surveillerende agent, die met een hond langs kwam. Hij sig naleerde dat er een raam openstond, waardoor argwaa* bij hem werd opge wekt. Hij stelde zich verdekt op en zag enkele ogenblikken later de inbrekers het pand verlaten. al vergeten zij niet dat de ontwikkeling nog maar in een beginstadium ia. KYP-senator prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp uit Eindhoven, die voorzit ter is van de commissie die het con cept-politieke programma van de KVP voor 19711975 heeft opgesteld, heeft al verklaard dat het feit dat er een groep is die de anti-KVP-resolutie wil her roepen. „een verheugende belangrijke zaak" is. Zoals wij al in onze edities van don derdag jl. meldden is een eventuele herroeping van de resolutie van maart 1909 even op een vergadering van het bestuur van het gewest Gelderland van de PvdA ter sprake geweest. Gewest voorzitter H. Staneke uit Apeldoorn heeft sindsdien heel veel reacties ont vangen. Het is niet onmogelijk dat de heer Staneke. die ook lid van de Partij raad en voorzitter van de PvdA-fractie in de Apeldoornse gemeenteraad is, de zaak ter sprake zal brengen op de eerstvolgende partijraadsvergadering die 19 september gehouden wordt. Op die vergadering zullen enkele belangrij ke beslissingen met het oog op de Ka merverkiezingen van april 1971 geno men moeten worden o.a. of de PvdA met één dan wel met meer lijstaanvoe- ders de verkiezingen zal ingaan. Als de partijraad kiest voor één lijstaanvoeder is fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl de man die de beste kansen heeft. De heer Staneke zei ons vorige week dat het bijzonder betreurens waardig zou zijn als na mensen als Frans Goedhart en prof. dr. W. Drees jr. nog meer waardevolle leden de partij zouden verlaten. Hij is er een uitgesproken voorstan der van dat de PvdA als het maar enigszins mogelijk is aan het bestuur van land, provincie en gemeente deel neemt. Do voorzitter van het gewest- Gelderland is er zeker van dat heel wat PvdA-leden het op dit punt met hem eens zijn en dat daarom de anti-KVP- resolutie opnieuw in discussie dient te komen. Het is zeker dat er in de partijraad ook veel verzet tegen een eventuele herroeping van de resolutie zal komen, vooral van de zijde van Nieuw Links; vice-voorzitter (van de PvdA) André v. der Louw heeft dat dit weekeinde al laten weten. Aan de andere kant staat weer dat het gewest-Den Haag, dat de laatste jaren geleid werd door het Tweede-Kamerlid mr. Theo van Lier, van het huidige isolement van de PvdA af wil. Den Haag zal daarover binnen kort met enkele andere gewesten van gedachten wisselen. TILBURG Het Safaripark van de Beekse Bergen tussen Tilburg en Hilva- renbeek, waar ruim vijftig leeuwen en tien jachtluipaarden in vrijheid rondlo pen, heeft uitbreiding verkregen door de aanleg van een „Apen-jungle", waar ruim honderd bavianen zullen gaan huizen. Men heeft voor de apen een bosach tig terrein van circa zes hectare be stemd, waaromheen een afrastering van drie meter hoogte is opgetrokken. Het hekwerk wordt afgerond met een meter hoge polyesterwand, zodat de apen niet kunnen ontsnappen. Door het apenbos loopt een weg van 1600 meter lengte en 7 meter breedte. Vanuit het bestaande gedeelte van het Safaripark kan het apendomein wor den betreden via een toegangsluis. In het gebied zijn vier „huizen" gebouwd als noderkomen voor de open. Voor een deel zijn ze ondergronds. O CASTROURDIALES Drie Belgi sche studenten zijn in Spanje gearres teerd wegens belediging van het Spaan-,, se staatshoofd generaal Francisco Franco aldus hebben zegslieden van de politie in Castrourdiales zaterdag be kend gemaakt. De studenten zouden reeds enkele da gen geleden zijn gearresteerd, nadat zij in een bar in dit vakantieoord voor Franco beledigende opmerkingen zou den hebben gemaakt. De justitionele autoriteiten moeten nog beslissen welke actie tegen de stu denten zal worden ondernomen. Wellicht zullen zij moeten terecht staan voor het nationale hof voor de openbare orde, dat in Spanje belast is met de rechtspraak over de politieke misdrijven. De straf die zij zouden kunnen krij gen is zes maanden gevangenis en/of boetes tot 10.000 pesetas (142 dollar). De studenten waren met vakantie in Spanje. ADVERTENTIE PARIJS De stad Parijs heeft gisteren een tunnel onder de Are de Triomphe voor het verkeer opengesteld. Gehoopt wordt, dat door deze halve maatregel de verkeersopstoppingen in de stadswijk l'Etoile wat zullen verminderen. De tunnel is een halve maatregel, omdat hij slechts eenrichtingsverkeer kent van de top van de Champs Elysées naar de Avenue de la Grande Armée. Er komt nog een tunnel in de andere richting, maar de stad Parijs heeft de daarvoor nodige gelden nog niet. ijs-eau de cologne In flakons.^ sprays, towelettes en handige mini-rollers tl Warm? Heerlijk verkoe- li! II lende Skice ijs-eau de cologne verkwikt a la minute! 'n Wondertje vart koelte! V8HBOLDOOT

De Vallei | 1970 | | pagina 5