Zwemtitelstrijd begon en eindigde met Linda de Boer als winnares sport Bult zorgde voor sensatie Zes nieuwe geselecteerden toegevoegd aan Barcelonaploeg OKKER WINNAAR IN LEICESTER Rijnland-Palts Tabak nam leiderstrui over van Oosterhof Tine Zwaan won in Noordwijk Zwemploeg voor EK GEEN METER LEEUWARDEN Pure sport en boze gezichten. Die twee zijn onlosmakelijk verbonden aan de massale tewaterlating, die de KNZB in de zomermaanden telkenjaren laat plaatsvinden. De nationale zwemkampioenschappen in Leeuwarden met meer dan 800 deelnemers boden weer voor alles wat: topsport, uitmondend in niet minder dan 29 nationale records waarvan enkele van grote waarde breedtesport er werden 157 onderdelen afge werkt waarbij de gatsometer meer dan 5000 tijden registreerde jeugdrecreatie en wat dies meer zij. Grote kans op schoonspringploeg voor Barcelona ROZE GEZICHTEN ONVOORSTELBAAR VERWACHTEN VERRASSING JANSSEN EERSTE WINST JANBROERS WAGTMANS SNEL SLEUTELBEEN GEBROKEN STEEVENS SNELSTE SPRINTER RONDE VAN POLEN ASHE FINALE COURT Formule 2-trofee van Frankrijk MAANDAG 27 JULI 1970 Linda de Boer in actie tijdens de 400 meter vrije slag, op welk onderdeel zij zondag in de finale het Nederlands record verbeterde. LEEUWARDEN Na afloop van de nationale kampioenschappen werd de ploeg bekend gemaakt, die zal deelnemen aan de Europese zwem- kampioenschappen in Barcelona, die van 9 tot 16 september zullen worden gehouden. De ploeg is als volgt geformeerd Dames Gerda Lassooy (HDZ) 200 en 400 m wisselslag; Hennie Pentermann (HDZ) 200 en 400 m wisselslag; An ke Rijnders (AZ en PC) 200 en 400 m vrije slag; Astrid Verver (PSV) 800 m vrije slag; Linda de Boer (Naarden) 400 en 800 m vrije slag; Cora Schouten (VZC) 100 m vrije slag en 4 x 100 m vrije slag estafet te; Yvonne van Kuilenburg (HPC) 200 m vrije slag en 4 x 100 m vrije slag estafette; Frasquita Smits (Zwemlust) 4 x 100 m vrije slag es tafette; Sia Telkamp (Kikker) 4 x 100 m vrije slag estafette; Coby Bu- ter (Zwemlust) 4 x 100 m wisselslag estafette; Alie te Riet (Zwemlust) 4 x 100 m wisselslag estafete; Frieke Buys (VZC) 4 x 100 m wisselslag estafette; Marie José Janzen (Mosa) 4 x 100 m wisselslag estafette; Els Droog (Kikker) 200 m rugslag; An- nemarie Groen (Naarden) 200 m rug slag. Heren Bob Schoutsen 100 en 200 m rug slag; Arnold Rood ('t IJ) 100 m vlin derslag. Over een eventuele selectie van Mia Plantinga (ZAR) en Ton van Klooster (Naarden) zal na overleg met de medische commissie later een beslissing worden genomen. De mo gelijkheid, dat de deelneemsters, die voor de estafettes zijn aangewezen, nog op individuele nummers zullen worden ingeschreven zal nog nader worden overwogen. ZANDVOORT Onder ideale weers omstandigheden zijn zondagmiddag op het circuit van Zandvoort internationa le motorwedstrijden gehouden. De grootste belangstelling van de talrijke toeschouwers ging uit naar de interna tionale 50 cc-race, waarin Jan de Vries (Kreidler) en Aalt Toersen (Yamatht) duelleerden. De Vries liet weinig twijfel bestaan over zijn bedoelingen en nam direct de leiding. De aanval op zijn positie kwam echter niet van Toersen, die slecht reed, maar van de Yamathi-rijder Martin Mijwaard. Hij sloeg echter in de laatste ronde even voorbij het Scheivlak over de kop en moest met lichte verwondin gen de strijd staken. Door Aalt Toersen kreeg de Yamathi-stal toen toch nog een tweede plaats. In de 125-cc klasse wist Aalt Toersen (Suzuki) zich te revancheren door een mooie zege. Opvallend was in deze wedstrijd dat Wil Hartog (Mr. Yamaha) na zes ronden vlak achter Toersen wist te komen en hem zelfs nog enige tijd bedreigde. Maar aangezien Hartog in zijn achtervolgingsdrift te veel van zijn machine had gevergd, raakte hij in de laatste ronde toch weer achter en fi nishte tenslotte als tweede. De strijd in de 250 cc-klasse ging tus sen Theo Bult en Leo Commu, die el kaar rondenlang geen meter toegaven. Totdat Commu in de zesde ronde, bij het uitkomen van het voormalige bos, slipte en in het vangnet terecht kwam. Hij werd met een paar gebroken ribben naar een ziekenhuis in Haarlem ver voerd. Onderwijl had Rob Bron, mede doordat Theo Bult even was gestopt om de leiding van het ongeval te verwitti gen, de eerste plaats overgenomen. Bult zette daarna onmiddellijk de achtervol ging in en wist Bron in de laatste ronde te passeren. In de 350 cc-klasse zorgde Theo Bult eveneens voor sensatie door van de echtste plaats, die hij had ingenomen door een slechte start, op te klimmen naar de eerstfe, waar hij voor de rest van de wedstrijd zou blijven. Bij de halve liters behaalde Rob Bron met zijn Suzuki een onbedreigde over winning. Voor de bondsadviseurs een zware opgave uit deze cocktail van belangen de ploeg voor de Europese kampioenschappen in Barcelona te filteren. Een zaak die nog verzwaard werd door het feit, dat de reeds geselecteerden niet en de nog niet gekozenen w e I moesten pieken. Met die verstande dat de „vast- staanden" van de winterkampioenschappen wel weer een goede tijd moesten maken en de anderen weer niet de indruk moesten wekken nu al aan het pla fond van hun mogelijkheden te zitten. Om al die onmeetbare factoren op hun waarde te beoordelen had de KNZB wellicht beter een beëidigd taxateur in dienst kunnen nemen. LEEUWARDEN Naast de zeven tien (mogelijk negentien) leden tellende zwemploeg en de waterpolo-equipe van elf man bestaat er een gerede kans, dat Nederland bij de Europese kampioen schappen in Barcelona ook met een vol ledige schoonspringploeg vertegenwoor digd zal zijn. Vier pupillen van trainer Joop Braamzeel van de Haagse vereni ging Joop Stotijn haalden de vereiste limiet, ondanks de felle wind, die het moeilijk maakte om het evenwicht op de plank te bewaren. Marriet Dommers en Eljo Kuiler zelfs ver boven de op 360 staande limiet en ook Hans Feis, die bij de eerste selectiewedstrijden in Praag wegens ziekte afwezig was, kwam ruim boven de herenlimiet van 435 punten (464.97). Ton van Oudheusden had min der „over": 436.08. Beslissend voor uit zending zal zijn de landenwedstrijd te gen Canada, die dinsdag in het zwem bad „De Plompert" te Rotterdam wordt gehouden. Het viertal kandidaten be hoeft dan nog slechts 95 procent van de eis te halen om voor uitzending in aan merking te komen. A Bob Schoutsen wordt extra gehul digd door twee charmante Friezin nen, die de medailles aandroegen. Schoutsen zwom de 100 meter rugslag- finale in een nieuw Nederlands record. De bondsadviseurs deden hun best: „Ik heb bewondering voor de behoedza me wijze waarop zij met de trainers in contact zijn getreden en voor de kracht van hun argumenten", aldus vice-voor- zitter Sieb Bolman, maar het blijft een feit, dat van de twintig die destijds de „vrijwel zekere" Barcelonaploeg vorm den, er slechts elf zijn overgebleven. Daarnaast zijn er nog twee „mogelij ken" Mia Plantinga, die na genezen te zijn van de handblessure, die zij in Leeuwarden opliep, haar kunnen op de 100 meter rugslag nader zal moeten preciseren, en Ton van Klooster over wie de medische commissie gaat be raadslagen. Door toevoeging van zes nieuwe geselecteerden wordt de thans wel definitieve Barcelonaploeg ge bracht op zeventien leden. Mia Plantin ga en Ton van Klooster niet inbegre pen. Met deze cijfers is het nut van de vroegtijdige selectie op zijn minst du bieus geworden en de oorzaak van boze gezichten bij degenen die afvielen: vrije slagzwemster Cora van der Veer (ondanks een tweede plaats in de club- ectafette waarbij zij op 1.04.7 uitkwam, schoolslagzwemmer Addy Nijhuis en Wisselslagman Frangois van Kruisdijk. Alle drie ontkenden tijdig op de hoogte te zijn geweest van de eis, dat zij bij de nationale kampioenschappen nog het een en ander moesten laten zien. Het was natuurlijk wel verteld, maar het was niet tot hun doorgedrongen. Zo veilig achtten zij zich door hun reeds eerder afgedwongen selectie. Geen wonder dat sportcommissie-voorzitter Klaas van de Pol gewaagde van een ge heel ander aspect van de vroegtijdige selectie: „Het heeft de jongens en meisjes gedwongen in de winter hard te trainen. De resultaten daarvan zijn over de gehele linie aanwijsbaar". En wat dat betreft had hij volkomen ge lijk. De afsluitende dagen van de Ne derlandse kampioenschappen in Leeu warden hebben ondanks de regen, de wind en de kou van zaterdag en de eveneens harde wind van zondag de stijgende lijn van het Nederlandse zwemmen vooral in de leeftijdsgroep van de allerjongsten duidelijk aange toond. Op een enkel gebied met name de schoolslag en de vlinderslag stagneert de ontwikkeling nog enigs zins. Maar vooral op de vrije slag lijkt het wel of er een dijk doorgebroken is en het talent zomaar komt aanspoelen. De nationale zwemkampioenschappen begonnen en eindigden met Linda de Boer. Verleden week luidde de kortge knipte vijftienjarige Naardense een nieuw tijdperk in op de 1500 meter vrije slag. Zondag hief zij haar aggres- sieve kopje lachend op naar haar club- genootjes op de tribune. 4.41.9 stond in lichtende cijfers op het scorebord. De Wil Bunschoten-pupil was in het sensa tionele duel met Anke Rijnders bijna vier seconden onder haar eerder deze week gevestigde nationale record gedo ken. Een onvoorstelbaar grote vooruit gang. waarvan het einde voorlopig nog niet in het verschiet ligt. Want met elke race ging het Hilversumse meisje har der, net zoals haar clubgenoot je, de 12- jarige Hansje Bunschoten, die vlak ach ter Anke Rijnders (met 4.44.5) ook al onder het oude record) naar 4.46.6 reikte. Begin deze week nog sprak haar moe der: „Ik hoop dat Hansje beneden de vijf minuten komt. Dan heeft zij een kans op de finale. Dat zou leuk voor haar zijn". Sindsdien heeft Wil Bun schoten de ontwikkeling niet geheel bij kunnen houden, getuige haar woorden van zondag: „Hansje is nog niet rijp voor Barcelona. Daar moet je echt hard voor kunnen zwemmen". Wat is hard, vraagt men zich dan af. Overigens zal Wil Bunschoten haar dochter, van wie ze zegt: „Toen ik haar voor het eerst uit de wieg nam, zag ik het al. dat wordt een zwemster, zij heeft geen bips", niet voor Barcolona willen afstaan. „Ze is er te jong voor. Ze zou zich misschien niet helemaal thuisvoelen tussen die oudere meisjes. Laat haar maar liever eens in een grote wedstrijd uitkomen tegen haar leeftijdgenootjes". Dat slaat dan op een beloofd# trip naar Oost- LEICESTER Tom Okker heeft za terdag in Leicester ten overvloede zijn plaatsing als nummer een bij de inter nationale tenniskampioenschappen van Nederland, die vandaag in Hilversum beginnen, waar gemaakt. In de eind strijd van het toernooi om de titels van de Midlands in Leicester versloeg hij Roger Taylor, die voor Hilversum als tweede is geplaatst, met 61, 108. Okker won de eerste set gemakkelijk met 6^-1, mede door twee doorbraken op de opslag van de linkshandige Brit. In de tweede set was het verweer van de rijzige donkere Brit veel beter. Hij doorstond drie wedstrijdpunten op de stand 76 voor Okkër. Na 88 verloor Taylor opnieuw zijn opslag en over leefde nog eens vier wedstrijdpunten voor Okker de partij besliste op het achtste match-point. De titel bij de dames werd veroverd Duitsland, waar Hansje op uitnodiging in november naar toe zal gaan. Ook zonder Hansje Bunschoten mag men het een en ander van de 400 meter vrijeslagfinale in Barcelona verwach ten. Linda de Boer staat achter de Oostduitse Karin Neugebauer (4.39.8) en haar landgenote Külling (4.40.8) -op de derde plaats van de Europese ranglijst op gelijke hoogte met de Italiaanse Cal- ligaris. Anke Rijnders blijft daar mo menteel iets bij achter, maar haar trai ner Wout Gerritse werkt meer in de lijn Carlile en piekt duidelijk op de grote evenementen. Diezelfde opvattingen zijn Peter van de Biggelaar (PSV) bijna noodlottig ge worden. Ook hij liet zijn pupillen over eenkomstig de met de bondscoaches van te voren overeengekomen schema's tot de laatste dag hard doortrainen. Ge volg: alle drie zijn pupillen, Astrid Ver voer, Frangois van Kruijsdijk en Marie Jose Janzen, bleven ver van de toptij den die de concurrentie in zo ruime mate voorhanden bleek te hebben. Astrid en Marie Jose konden de advi seurs in de ploeg houden, alleen omdat de veel snellere Hansje Bunschoten bol- gens de reglementen geen 800 meter mocht zwemmen, de ander als reserve voor de vliinderslag in de wisselslag- ploeg dames. Frangois van Kruijsdijk kreeg te horen dat hij thuis moest blij ven. „Een goede opbouw, maar het ver schil tussen nu en wat hij in Barcelona moet maken, is te groot", zegt zwem coach Van Dam. „Als Astrid ook niet mee had mogen gaan, had ik het contact met de adviseurs verbroken", had Van de Biggelaar laten weten. „Niet omdat ik ze niet respecteer, maar omdat dan gebleken zou zijn dat er een schakel in het onderling contact was gebroken". Groot was de concurrentie ook op de 200 meter vrije slag. Daarop had HPC- zwemster Yvonne van Kuilenburg een verrassing in petto. Met een gezicht van: „Anke, Linda en Hansje, ze kun nen me wat", stond de 18-jarige zwetn- ster uit de alengs tanende ploeg van Wim Geurtsen op haar startblok. Bar celona moest voor haar een compensa tie voor het missen van Mexico vormen, daar was ze van overtuigd. En die over tuiging bracht ze over op haar zwem men. Ondanks de abominabele weers omstandigheden kwam ze uit op 2.15,0, tweetienden van een seconde onder het Nederlands record, dat Anke Rijnders enkele dagen eerder op 2.15,2 had ge bracht. Het 14-jarige Amersfoortse meisje eindigde achter Hansje Bunscho ten en Linda de Boer op de vierde plaats in 2.16,7. Desondanks bleef de Barcelonaplaats op dit onderdeel voor haar gereserveerd. Yvonne van Kuilenburg, oorspronke lijk alleen in aanmerking komend voor de estafette zal ook op dit nummer uit komen. Vooralsnog niet op de 100 me ter, waarop ze ook kampioene werd, maar waar ze met 1.02,4 de limiet niet haalde. „Het kan echter zijn, dat we de meisjes die toch gaan, op andere num mers inzetten", heeft Klaas van de Pol al laten doorschemeren. Cora Schouten, die als tweede eindigde, is wel inge schreven voor de vrije slag sprint. „Omdat ze destijds in Den Haag de li miet haalde", aldus Nico van Dam. Bei de meisjes vormen de kern van de vrije- slagestafette, die wordt aangevuld met Frasquita Smits (reeds aangewezen) en Sia Telkamp (nieuw). Het Drentse meisje komt in de plaats van Cora van der Veer. Het verschil tussen hun beste prestaties was 0,8 seconden: 1.03,9 voor Sia, 1.04,7 voor Cora. „Cora's opbouw van de training was niet goed", meldde Van Dam. „De clubtrainer had dezelfde mening. Sia Telkamp daarentegen was in de winter in feite onze snelste sprint ster, maar doordat ze een keerpunt mis te haalde ze de finale niet. Voorts zwom ze hier in Leeuwarden terwijl ze last had van een paar gekneusde rib ben". Dat ook Cora van der Veer ziek is geweest en een penicillinekuur volgde, was de adviseurs onbekend gebleven. Tot degenen, die zich zowel bij de winter als bij de zomerkampioen- schappen manifesteerden als duidelijke Barcelonakanshebbers behoorden naast Linda de Boer, Anke Rijnders, Gerda Lassooy, Yvonne van Kuilenburg en Cora Schouten ook rugslagzwemmer Bob Schoutsen. De lange Amsterdam mer stelde zaterdag het record 100 me ter rugslag 0,1 seconde scherper, won de 100 meter vrije slag in de persoonlij ke recordtijd van 55,1 sec., (ook een verbetering van 0,1 seconde) en beperk te zich er daarna toe de 200 meter rug slag te winnen zonder zich verder over matig in te spannen (2.15,0). Rest nog te vermelden, dat de ploeg zich via enkele centrale bijeenkomsten gaat voorbereiden op Barcelona. De aanwezigheid van alle zeventien gese lecteerden is een dwingende eis van de KNZB. „Om teamgeest te kweken", al dus Van de Pol. Dolfijntrainer Joop Bartelsman (pupil Bob Schoutsen) is daar een verklaard tegenstander van. Zijn experiment met een geïntensiveer de training zou een dergelijke onder breking slecht kunnen verdragen. „Ook Bob Schoutsen verwachten we gewoon in Zeist. Zijn trainer heeft het welis waar niet nodig geacht contact met ons te zoeken, maar dat veranderd niets aan de zaak", stelde Van de Pol, „Schoutsen zal heus wel naar Zeist ko men. Zijn trainer krijgt daar alle gele genheid hem persoonlijk te begeleiden". Van Dam: „We hebben tot dusverre alles gedaan in samenspraak met de clubtrainers. Daar stappen we niet van af". „Bovendien", aldus Van de Pol, „staan wij achter het wetenschappelijk onderzoek dat door de Dolfijnzwemmer wordt verricht. De uitkomst van het experiment kan voor ons van belang zijn. We zullen Bartelsman dan ook niets in de weg leggen". De Franse polsstokspringer Fran gois Tracanelli heeft bij wedstrijden in het Stade de Colombes in Parijs 5.40 m gesprongen. Tracanelli verbeterde daar mee het Franse record van Herve d'En- causse (5.37) en tegelijkertijd de beste prestatie van een junior-atleet, die tot zaterdag op naam stond van de Ameri kaanse Carrigan. DIEZ Tino Tabak heeft op de zes de dag van de Ronde van Rijnland- Palts de leiderstrui overgenomen van Popke Oosterhof. Het programma was gesplitst in twee halve etappes, 95 km van Bad Marienberg naar Schvvalbach en 35,5 km naar Diez. Het eerste gedeelte werd gewonnen door Tino Tabak, met Oosterhof op de derde plaats. In het tweede gedeelte kreeg Oosterhof een lekke band, waar na zijn concurrenten onmiddellijk fel in de aanval gingen. Oosterhof zette al leen de achtervolging in, haalde eerst het poloton in en bereikte vervolgens ook de kopgroep, waarin hij opnieuw als derde eindigde. Ui/tslag vijfde etappe: 1. Oosterhof (Ned.) 147 km in 3 uur 24 min 59 sec. (met tijdsvergoeding 3.24,29); op 19 sec: 2. Ruch (WD1.) 3.24.58; op 34 sec: 3. Hellwig (WD1) 3.25.23; op 46 sec: 4. Tabak (Ned; 5. Derlick (WD1); 6. 3ellemans (Bel); 7. Troche (WD1); 8. Muddemann (WD1.). Eerste helft zesde etappe: 1. Tabak (Ned. 95 km in 2 uur 19 min 13 sec.; 2. Becker (WD1) 2.21,03 3. Oosterhof (Ned) 2.21.40; 4. Ruch (WD1.) 2.21.43; 5. Vinckx (Bel) 2.21.57; 6. Hellwig (WD1. 2.22,00. Tweede helft zesde etappe: 1. Flachs (WD1. 35,5 km in 1.01,40; 2. Muddemann (WD1); 3. Oosterhof; 4. Vonckx, allen dezelfde tijd als Flachs; 5. Troche (WD1) 1.01,43; 6. Feuerbach (WD1) 1.02,45; 7. Niewkamp (Ned.) 1.02,45. Het klassement over de twee halve etappes is (met bonificaties). 1. Tabak 3.21.28; 2. Oosterhof 3.23.00; 3. Vonckx 3.23.37; 4. Muddemann 3.23.40; 5. Becker 3.23.48; 6. Troche 3.23.51. Algemeen klassement na zes etappes: 1. Tabak 20.43,18; op 58 sec. 2. Ooster hof; op 2 min. 59 sec. 3. Troche: op 3.32 4. Muddemann; op 4.58 5. Becker; op 5.28 6. Derlick (WD1). Jan Janssen heefkt zondag in Limo ges (de startplaats van dt Tour de France van dit jaar) de 18e editie van de wielerwedstrijd om de „Grand Prix de la Renaissance" gewonnen. Hij legde de 100 km. af in 2 uur, 23 minuten en 17 seconden. De Belg Houbrechts fi nishte als tweede op 15 seconden. We reldkampioen Harm Ottenbros werd vijfde. Uitslag: 1. Janssen (Ned) de 100 km in 2.23,17; 2. Houbrechts (Bel) op 15 sec.; 3. Delisle (Fra) z.t.; 4. Eric de Vlaeminck (Bel) op 1,25; 5. Ottenbros (Ned) z.t. De Amsterdammer Ben Janbroers heeft zaterdagmiddag de Drentse Dor penomloop voor amateurs gewonnen. Hij legde de 157 kilometer af in 3 uur, 39 minuten en 6 seconden. Janbroers won de sprint van een kopgroep van tien renners, die twintig kilometer voor het einde, bij Beilen, ontstond. Albert Huizebosch werd tweede. Van de ruim 100 gestarte renners trotseerden uitein delijk 27 tot het einde toe de barre weersomstandigheden. Uitslag: 1. Ben Janbroers (Amster dam) de 157 km. in 3.39,06; 2. Albert Huizebosch (Nijeveen) z.t.; 3. Jans Vlot (Wanneperveen) z.t.; 4. Peter van Straten (Heer Hugowaard) z.t.; 5. Gerrit Kente- man (Amsterdam) z.t.; 6. Jan Aling (Bunne) z.t.; 7. Gerrie Heeringa (Veen- dam) z.t.; 8.'Gerrit Leferink (Haaksber gen z.t.. 9. Wicher Vlot (Wanneper veen) z.t.; 10. Hennie Kuiper (Dene kamp) z.t. Rini Wagtmans is zondag winnaar geworden van een criterium over 125 km te Plumeliau. Met een achter stand van vijf seconden finishte als tweede Bernard Guyot en als derde en vierde gingen over de eindstreep de Fransman Rouxel en de Spanjaard Ocana, beiden met een achterstand van 10 seconden op Wagtmans. De Nederlandse amateurrenner Bram Claeyssen en de Belg Erik Hol voet, die zaterdag in de sprint van een wedstrijd voor amateurs te Heusden (Bel) betrokken raakten in een valpar tij, zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Daar bleek dat beide renners een sleutelbeen hadden gebroken. De profronde van Ulestraten is zondag gewonnen dooi Harrie Steevens, die de snelste sprinter was uit een kop groep van vijf man. De ronde van Ule straten stond in het teken van de riva liteit tussen de Caballero-renners Stee vens en Krekels. Harrie Steevens ont snapte nadat een derde van de afstand was afgelegd met Pijnen, Dolman, Van Katwijk en Den Hartog. Krekels heeft tevergeefs geprobeerd de vluchtelingen nog te achterhalen, maar hij bleef „zwemmen". Uitslag: 1. Steevens (Elsloo) 97-1/2 km in 2 uur 26 minuten en 43 seconden; 2. Pijnen (Woensdrecht); 3. Dolman (Klimmer); 4. Van Katwijk (Oploo); 5. Den Hartog (Esloo), allen dezelfde tijd als de winnaar. Op 1 minuut 35 secon den: 6. Krekels (Born); op 1 ronde: 7. v. d. Vleuten (Mierlohout)8. Ger Harings (Schreulder)9. Kissner (Stekene); 10. Verbeeck (Bel). De vierde etappe van de Ronde van Polen, een rit over 156 km van Li- manowa naar Oswiecim (Auschwitz), is gewonnen door de Pool Zenon Cze- howski, die de eerste plaats in de alge mene rangschikking overnam. De Ne derlandse deelnemers Martin Hoogstra ten, Theo van der Loo, Nico Koot en Henk van der Laar werden ex aequo als achtste geplaatst met nog 56 andere renners. Hun achterstand op de win naar bedroeg bijna anderhalve minuut. Henk Botterhuis was 76e op bijna vier minuten. De vijfde etappe leverde een over winning op voor de Pool Jan Stachura. Hij legde de 37 km lange tijdrit van Kety naar Oswiecim af in 52 minuten en 40 sec. Tweede werd zijn landgenoot Wozniak. Deze had een achterstand van 10 sec. De beste Nederlander was Henk van der Laar met een tiende plaats. De Pool Wozniak is eerste in de algemene rangschikking. In het algemeen klassement is Koot 25e, Hoogstraten 27e, Van der Laar 35e, Botterhuis 56e en Van der Loo 59e. door Evonne Goolagong, die haar toer- nee door Groot-Brittannië afsloot met haar derde tournooi-zege in drie weken. Evonne Goolagong stond de Ameri kaanse Patti Hogan slechts vier games toe: 6—2, 6—2. De Amerikaan Arthur Ashe heeft zondag in Baastadt het tennistoernooi om de beker der kampioenen gewon nen. Hij versloeg na eerdere overwin ningen op de Australiër Dick Crealy en de Zweed Hakan Zahr de in Italië wo nende Australiër Martin Mulligan met 64, 75, 63. De Zweed Zahr werd in deze halve competitie tweede door zon dag met 64, 6—3, 9—7 van Crealy te winnen. De eindstrijd van het heren-enkel spel in het tennistoernooi te Cincinnati gaat tussen de Australiër Ken Rosewall en de Amerikaan Cliff Richey. Rose wall versloeg Nastase binnen de drie kwartier en Richey schakelde Kodes uit. De finale van het dames-enkelspel is een Amerikaanse affaire, Rosemary Casals tegen Nancy Richey. De uitslagen van de halve finales; Heren: Rosewall (Aus)-Nastase (Roe) 6—0, 6—3; Richey (VS)-Kodes (Tsj) 6— 0, 4—6. 6—2. Dames: Rosemary Casals (VS)-Gail Chanfreau-Sherriff (Fr) 86, 57, 6 —3; Nancy Richey (VS)-Helen Gourlav (Aus) 46, 6—3, 6—2. De Australische Margaret Court, die dit jaar na overwinningen in Mel bourne, Parijs en Londen, een fraaie kans heeft „grand slem" te veroveren, heeft zondag in Boedapest de finale dames-enkelspel van het toernooi om de open Hongaarse kampioenschappen gewonnen. Zij versloeg de Tsjechische Vlasta Vopickova met 62, 63. De Westduitser Harald Elsenbroich won de eindstrijd' heren-enkelspel met 46. 46, 62, 61. NOORDWIJK De Amsterdamse Tine Zwaam heeft zondag de finale dames-enkelspel van het internationale badgastentoernooi in Noordwijk gewon nen. De 24-jarige speelster, Van Joy versloeg haar voormalige dubbelspel partner Judith Salomé na anderhalf uur met 6-2, 5-7, 8-6. Het was 'n slaapverwekkend baseline duel. Tine Zwaan zorgde zaterdag in de halve finales voor een verrassing door de kleine, vinnige A~ .erikaanse Stefanie Johnson-de Fina, die als eerste was geplaatst, in twee sets uit te scha kelen: 6-4, 7-5. Ook de overwinning van Judith Salomé op de sterker geachte Marijke Schaar kwam als een surprise en belooft veel voor de komende natio nale titelstrijd: 6-0, 7-5. De eindstrijd heren-enkelspel werd op de casinobanen, waar jaren terug het tenniscircus van Jack Kramer met onder meer de beide Pancho's Gonzales en Segura per traditie het uitgebreide repertoire kwam laten bewonderen, een geheel buitenlandse aangelegenheid. De Zuidafrikaan Andrew Pattison stond tegenover de in Nederland spelende Tsjech Marian Laudin. De rossi ge Pattison, die als eerste was geplaatst, had alle moeite met de tanige Laudin. Hij moest de eerste set zelfs met 4-6 afgeven. Daarna wierp zijn grotere routine echter meer gewicht in de strijd en kon hij met tweemaal 6-3 zegevie ren. Een luid applaus van de talrijke toeschouwers op de overvloedig door onkruid begroeide stenen tribunes was de beloning voor het fraaie spel dat beide finalisten lieten zien. Peter Soe- ters had in de halve' finales de kracht van de Zuidafrikaan ondervonden: 2-6. 3-6. LE CASTELLET Zwitserse coureur Clay Regazzoni heeft zondag in Le Castellet (Frankrijk) de Franse for mule 2-trofee gewonnen. Clay Regazzoni, die reed in een Tech no, had twintig seconden voorsprong op de Australiër Tim Schenken (Brabham). Derde werd Frangois Cevert (Fra.) in een Techno, vierde Peter Wasbury (G.B.in een Brabham, vijfde Graham Hill (G.B.) in een Lotus en zesde Ron nie Peterson (Zwe.) in een March.

De Vallei | 1970 | | pagina 7