Nereus maakt geschiedenis Holland Week I Europees kampioen W.Duitsland verslagen Oostduitsers en Amerikanen overheersten Oefenduels Historie in handschrift IBM-toernooi Duidelijke scheiding op ranglijst Frederik L. Tiethof heeft al 80 delen klaar FC Utrecht wint van Winterthur REGENBOGEN OLYMP1AJOLLEN AMSTERDAM Nereus maakt geschiedenis. Op het woelige water van de Bosbaan brachten de Amsterdamse studenten de Westduitse vier met stuurman zijn eerste nederlaag in twee seizoe nen toe. Tegen het einde van de eerste dag van de internationale Bosbaanregatta werkten de Nereiden de achterstand, die zij op de Duitse „Rengemeinschaft" hadden, met een felle sprint in de laat ste honderden meters weg. Wat niemand voor mogelijk had ge houden was gebeurd: eindelijk ging de zege de Europese kam pioenen voorbij. Met groot enthousiasme ontvingen de supporters de nationale recordtijd van 6.21.89 sec. WEINIG POSITIEFS Coureur verongelukt „VREEMDE" TERREIN VERLOREN HSTERTOTO I) Russinnen wonnen in Le Touquet AMSTERDAM Prof. dr Max Euwe zal tevreden zijn over de stand op de ranglijst in het IBM-toernooi, die nu na tien ronden een duidelijke schei ding te zien geeft. Op de plaat een tot zes hebben zich namelijk slechts grootmeesters van we reldklasse genesteld. SENSATIES MAANDAG 27 JULI 1970 Bosbaanregatta, vier met stuur man. V.l.n.r. Argo, Nereus, Norges RF en de Duitsland vier. OUD LOOSDRËCHT In het week einde van de Holland Week één heeft Bart Kraan zich in de Valkenklasse van zijn sterkste zijde laten zien. Niemand van zijn 22 tegenstanders kon hem bij houden. Tweemaal ging Kraan met een forse voorsprong over de eindlijn. Ver op punten achter kwam Piet van Buren (32) op de tweede plaats, doch door een protest raakte hij deze klassering kwijt en nu staat Kirkenier (24) op deze positie. Het was op de vijf Loosdrechtse plassen stevig zeilweer. Vooral zaterdag stond er een gevaarlijke wind. Toen de wind in de middaguren nog sterker werd, vaardigde de leiding een start verbod uit. Enkele klassen zullen tot uiterlijk dinsdag, 't einde van dit zeil- evenement, de afgelaste wedstrijd moe ten inhalen. Spectaculair was op beide dagen de strijd in de Flying Dutchman- klasse. Drie man maakten hier de dienst uit. Guus Bierman, Heike Blok en Freek ten Herkei. Zaterdag won Ten Herkei voor Blok en Bernard van der Laan. Zondag ging Blok in tweede posi tie achter Bierman over de eindlijn. Ten Herkei bracht het toen tot de derde plaats, waardoor hij nu mét 13 het klassement voor Blok (22) aanvoert. In de andere Olympische klasse, de Finjollen, blijft Kees Douze, die in de Nieuw-Loosdrechtweek iedereen over klaste, in topvorm. De eerste race werd een overwinning voor Kruyer, die ech ter op de voet werd gevolgd door Dou ze. Op zondag was Douze onhoudbaar en finishte Rein Verwijmeren als twee de. Kees Kruijer kwam als vierde bis- nen en staat in totaal als tweede ge klasseerd achter Douze. Een fel duel was er ook in de Vrij heidsklasse. Jack Aarts, die reeds vrij dag de zege aan Zweep moest laten, blijkt in deze zeilweek de mindere van de Fries. Telkens ontglipt Zweep aan de felle aanvallen van Aarts. Reeds twee maal finishte Aarts nu als tweede ach ter Zweep. Zeer verdeeld is de strijd in de Pam- pusklasse. Scholtz liet het er zaterdag lelijk bij zitten en kwam als tiende aan. Derksen won. Deze ging echter zondag pas als zevende over de lijn. De winst ging toen naar Scholtz. Daar Enthoven tamelijk constant zeilde (32) heeft deze nu met gering verschil de leiding voor Derksen en Scholtz. Ook Vervoer (25) kan nog voor de hoofdprijs in aanmerking komen. Na een spannende strijd is zondag de nationale zeiltitel in de Regenboog- klasse in handen gevallen van Jan van Staveren. De Fries De Wilde was door een protest van medetitelfavoriet Van Dijk in de vierde race uitgeschakeld. Van Staveren had toen alleen nog maar op papier een kans. Van Wijk's zeilen in de slotrace was echter dermate slecht dat Van Staveren in de slotrace won en tevens de titel greep. In de eerste drie wedstrijden om het Nederlands zeil kampioenschap in de Olympiajollen op het Zuidlaardermeer heeft Jan Wolthuis zich duidelijk de sterkste getoond. Wolthuis kwam zowel zaterdag in de winderige eerste en tweede race, als zondag bij de onder heel wat gunstiger omstandigheden ge zeilde derde race als winnaar binnen in zijn plastic o-jol. Zijn naaste concur rent Wessels finishte in dit voor de Noord-Nederlanders beheerste kam pioenschap respectievelijk 3-2-4. De stand na de drie races van de eer ste twee dagen is: 1. Jan Wolthuis (Wil- dervank) 43,89 pnt.; 2. Herman Wessels (Sappemeer) 30,09 pnt.; 3. Theo de Jong (Hoogezand) 28,89; 4. Luud Hof (Hee renveen) 28,33; 5. Henk Fletterman (Hoogezand) 21,46. Maar was er nu wel zo erg veel reden tot grote geestdrift. Had eigenlijk de Bosbaan zelf de Duitsers de zege niet ontnomen? Steeds duidelijker werd dat de straffe noordwestelijke wind baan zes tot een ware „strafbaan" maakte. Terwijl Nereus onder de bescherming van de oever roeide poogden de Duit sers vergeefs de eenheid te bewaren op het golvend water van de lage boei. Niet alleen de Neptun-Wetzlar-Uler- Ludwigshafen-combinatie ging op baan zes ten onder, de al even befaamde Deutschland Achter ondervond, dat de elementen juist daar het meest tegen de roeiers samenspanden. Ten gevolge van het beruchte boeienverschil moesten de Duitsers in de slotfase de Tideway Scullers en de Poolse formatie laten voorgaan. De Deutschland Achter nam in het slotnummer een al even duidelijke re vanche. Tideway Scullers en de Polen waren nu geen partij voor het West duitse paradepaardje. De Noorse acht en Laga, dat als enige Nederlandse ploeg tot de finale was doorgedrongen, waren de enige ploegen die de Duitsers goed bleven volgen. Er was van een duidelijke bedreiging geen sprake. Ondanks die verrassende zege heeft de derde internationale Bosbaanregatta voor de Nederlandse roeisport weinig positieve punten opgeleverd. De zege van Benecke en Steenkist in de twee zonder stuurman was zaterdag zeker een prestatie van formaat. Veel van de glans ging echter verloren, nadat de Willem III-ers 's zondags de overwin ning aan het Poolse KKV Bydgoszcz moesten laten. Weinig goed nieuws bracht ook de race van de achten. Zondagmorgen gin gen zowel Aegir-Hollandia als Nereus in de series ten onder. Kort na het 1500 metermerkteken was de strijd voor de Amsterdammers, die het zonder de zie ke slagroeier Kloosterman mansten stellen, ten einde. Een gebroken dol maakte hen kansloos. Overigens was het de vraag of Nereus zonder pech de finale zou hebben gehaald. De ploeg roeide op het moment van de mate riaalbreuk in vierde positie, wat juist niet voldoende was voor een plaats in de eindstrijd. Van de drie Nederlandse topachten startte alleen Laga in het hoofdnum mer. Dat de Delftenaren de Deutsch- WENEN De eerste dag van de in ternationale zwemwedstrijden in We nen is onmiskenbaar beheerst door de Oostduitse ploeg, die daarmee zijn plaats aan de Europese top onder streepte. Slechts de 100 meter school slag dames (Kim Brecht) en heren (Brian Job) en de 400 meter vrije slag (John Kinsella) eindigden in Ameri kaanse overwinningen. De Westduitser Hans Lampe verraste met een zege op de 100 meter vlinderslag. De Amerikaanse ploeg leek zich niet tot hel uiterste in te spannen en de wedstrijden eerder te beschouwen als een toetssteen voor de Amerikaanse kampioenschappen die volgende maand worden gehouden. De meest opvallende leden van de Oostduitse ploeg wareln Gabriele Wetz- ko en Roland Matthes. De zestienjarige Gabriele Wetzko versloeg Wendy For- dice op de 100 meter vrije slag met een verschil van een tiende seconde en was ongenaakbaar op de 400 meter vrije slag. Roland Matthes was zowel op de 200 meter rugslag als de 200 meter wis selslag sterker dan Gary Hall. Barbare Hofmeister verbeterde het Oostduitse BRISBANE De Australische cou reur Glyn Armstrong Scott is zaterdag tijdens een wedstrijd op het Lakeside circuit bij Brisbane om het leven ge komen. Zijn wagen kwam in botsing met die van Ivan Tighe en de twee voertuigen belandden tegen de afraste ring. Tighe is in een ziekenhuis opge nomen met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen. record op de 200 meter rugslag en bracht het op 2.27,8 in een race waarin zij de wereldrecordhoudster Sue At- wood ruim drie seconden achter zich liet. Een andere Amerikaanse wereldre cordhoudster, Lyn Colella, werd ook overtroefd door een Oostduitse, Helga Lindner, op de 200 m vlinderslag, 2.22,9 - 2.26,7. Ook op de tweede dag overheersten de Amerikanen en de Oostduitsers. Al leen de 100 m vrije slag heren werd ge wonnen door een „vreemde", nJ. de Hongaar Istvan Szentiirmai in 55,3, na felle strijd met de Amerikaan John Kinsella (55,5) de winnaar van de 200 meter vrije slag, op welk nummer twee Polen verrasten met een tweede en der de plaats. De beste prestatie werd gele verd door de Amerikaanse schoolslag zwemmer Brian Job, die zijn overwin ning van zaterdag op de 100 meter liet volgen door een zege op de 200 meter in de tijd van 2 minuten 25,8 seconden, waarmee hij het Amerikaanse record evenaarde en slechts 0,4 seconde ver wijderd bleef van het op naam van de Rus Nikolai Pankin staande wereld record. De Westduitser Hans Lampe, za terdag verrassend winnaar op de 100 meter vlinderslag in 58,6, deed zondag een poging om het Europese record, dat met 57,8 op naam staat van de Rus Vladimir Mensholiv, te verbeteren. Alleen over de baan gaande, kwam Lampe tot 57,9, waarmee hij het record op 0,1 seconde miste. Deze tijd beteken de wel een nieuw Westduits record. Het oude stond met 58,0 sinds 1068 op naam van Lutz Stoklasa. land Achter ernstig zouden kunnen be dreigen mocht men niet verwachten. Laga handhaafde zich echter de volle 2000 meter in de kopgroep van drie ploegen. En dat is gezien de kracht van de concurrenten een alleszins eervolle prestatie. Over veertien dagen zal na de natio nale kampioenschappen de Nederlandse afvaardiging worden samengesteld dij' begin september in het Canadese St. Catharines zal strijden om de wereldti tels. Al heeft de Bosbaanregatta, gezien de slechte weersomstandigheden niet al te veel geleerd, wel is opnieuw duidelij ker geworden dat de Nederlanders ten opzichte van het buitenland terrein UTRECHT De FC Utrecht heeft zaterdag in Utrecht voor de intertoto- competïtie met 4-3 van Winterthur ge wonnen. B(j de rust leidde Utrecht reeds met 1-0. Reeds in de eerste minuut nam de FC Utrecht door Groenendijk met 1-0 de leiding. In de eerste helft waren de Utrechtenaren voortdurend sterker, maar doordat zij de combinaties te ver doorvoerden, konden de Zwitsers steeds tijdig ingrijpen. In de eerste minuut na de hervatting was het Konietzka, die met een prachtig schot de Zwitsers naast Utrecht bracht. De FC voelde de dreiging en voerde direct het tempo op. Binnen een kwartier schoten Groenen dijk, Olsen en Nieuwenhuijs hun ploeg naar een veilig lijkende 4-1 voorsprong. Opnieuw verslapte daarna de animo bij de Utrechters en daarvan maakte Win terthur gebruik. Vooral toen bleek, dat de defensie van de nieuwe combinatie nu niet direct het sterkste deel van de ploeg was. Door Odermatt en Hann werd het 4-3, maar verder konden de Zwitsers toch niet komen. FC Utrecht: De Hoogt, Hilder- brand, Van Stijn, Langerak (Blaauw), v. Oudenallen, Olsen, Nieuwenhuijs, Van Renswouw, Geurten, Groenendijk, v.d. Merkt. Winterthur: rFey (Oettli), Wolf, Fehr, Lutberg, Bollmann, Zigerlig, Rutsmann, Weber, Odermatt, Konietzka, Melli (Hann). Scheidsrechter: Hamer (W.-Dld.). Toeschouwers: 4000. Uitslagen Wisla Krakau - Hvidovre Kopenhagen 1-0 (0-0); FC Utrecht - Winterthur 4-3 (1-0). De stand 5 5 5 5 Wisla Krakau FC Utrecht Hvidovre Winterthur 4 3 2 0 6- 2 11- 8 9- 5 7-18 hebben verloren. In de twee scullings- nummers - tot voor kort Oranje's sterkste troef - zijn vrijwel geen moge lijkheden. Ook op de andere nummers zal Nederland het zeer moeilijk krijgen. Het grote vraagpunt blijft ook na dit roeiweekeinde de Nederlandse acht. Zo wel op de Rotsee als in Amsterdam bleek het roeien van Nereus verre van gaaf. Zoals gezegd, in de slotrace ver raste Laga door sterk roeien. Over het gehele seizoen gezien is er echter beslist geen ploeg waarvan op dit moanent een uitzending gerechtvaardigd zou zijn. Een opmerkelijke prestatie leverde de jeugdskiffeur Punt. Veertien dagen ge leden werd hij jeugdkampioen. Zater dag startte de Laak-sculler in het lichte élitenummer met internationale bezet ting. Als duidelijk winnaar ging hij over de streep. De dubbel vier van Ric zorgde voorts voor een nieuw nationaal baanrecord door in 3.25.63 in de series de 1000 me ter af te leggen. Een derde plaats in de eindstrijd bleek voor de Nederlandse meisjes echter het hoogst-bereikbare. AMSTERDAM Ajax heeft zondag middag op eigen terrein met 1-1 gelijk gespeeld tegen het Engelse Chelsea. De doelpunten werden gemaakt door Johan Cruyff (44e minuut) en Hutchinson (67e minuut). Er waren 20.000 toeschou wers. Voor 12.000 toeschouwers won Feij- erfoord met 50 van De Graafschap. De doelpunten kwamen op naam van Van Hanegem (2 maal), Kindvall, Moulijn en Van Daele. In Hengelo won FC Twente met doelpunten werden gescoord door Jeuring (4). Pahfc, platz, Notten, Willy van de Kerkhof, v. d. Vall en De Vries. Er waren 3500 toe schouwers. PSV zegevierde tegen de amateur eersteklasser Roermond met 8-0. Met rust had PSV een voorsprong van 3-0. De 4000 toeschouwers zagen De Vrindt (drie keer), Van der Kuylen (twee keer), Veenstra en Schmidt-Hansen scoren voor PSV, Van der Zalm schoot in het eigen Roermondse doel. Sparta won in Leeuwarden voor 3000 toeschouwers met 3-1 van SC Cambuur. Scoreverloop: 1-0 Zuidema, 1-1 Kowalik, 1-2 Koudijzer, 1-3 Klijn- jan. In Qss won NEC van de amateur eersteklasser TOP met 7-0. Bij rust was het reeds 4-0. De Jong (3), Janssens (2), Mellaard en Jendrossek waren de schutters. De SC Drente won met 2-1 van Veendam. Deze stand was bij rust reeds bereikt. GVAV verloor de oefenwedstrijd tegen de Westduitse regionaal-liga ver eniging Bremerhafen '93 met 01. Het enige doelpunt in deze matige wedstrijd werd in de 50e minuut gescoord door Proband. Kort voor het einde werd de Westduitser Fezher (invaller voor Scho- bel) wegens natrappen uit het veld ge zonden. Er waren 2000 toeschouwers. NAC verloor op eigen terrein met 0-2 van het Poolse Szcombierski. De doelpunten voor de Polen, die een klas se beter speelden dan de Bredanaars, werden gemaakt door Wilem (57e mi nuut) en Mardziara (72e minuut). Er waren 5000 toeschouwers. ZFC dolf het onderspit tegen Tel star: 1-2. Na twintig minuten opende Van Essen de score uit een pass van Ce es de Vries (vroeger ZW). Een mi nuut later maakte de oud-Telstar-spe- ler Koopman gelijk voor ZFC. André bracht Telstar na rust de winst. Er wa ren 2500 toeschouwers. jBiiiBiaBaiiiiaiaBUMaaBauiitiiiBfiMiaiiiiimuviMiitiaifioiiaiiaaiaiaaiaMtiitavNiaiiiiniBiifiBiBfiiiimiiiaiitiiaiaiHiiaiaiifaaiiiiiiUHaaiiBNaHiiiimiaiiifiiiiaaNfifi^ heer Tiethof werkt nu al _Jtwimtig jaar lang iedere dag bijna vijf uur om een betere kijk op de Gelderse geschiedenis te krijgen. Als studie-object koos hij het gebied, dat bij Gelre behoorde in de tijd, dat dit gewest zijn grootste omvang had. Hij schenkt dus tevens aandacht aan een flinke hap Limburg en een aan grenzend gedeelte van Duitsland. Rondom het daar gelegen Geldern ontstond de graafschap Gelre en onze tegenwoordige provincie ont leent aan dit plaatsje haar naam. De studie van de heer Tiethof be strijkt de historie vanaf de komst van de Romeinen naar ons gewest tot heden. ..Maar ik ben nog niet zo 9-0 van Pax uit Hengelo.. Bij ru« leidd^i «U?1- Twente reeds met 5-0 De doelpunte? *2 KL* .""P 5eha<f pen heleboel oude Veluwenaren vinden, dat bij Amersfoort de wereld is dichtgeplakt met bordpa pier. Ze bedoelen, dat er in het wes ten nooit veel ogen en oren zijn ge weest voor de belangen van het Ve- luweland en de rest van het oosten. Frederik Laurens Tiethof, een Apeldoorner die dag in, dag uit met zijn neus in de boeken duikt om de historie van dit gewest te bestude ren en vast te leggen, is het met die mensen tot op zekere hoogte wel eens. Hij wijst er op, dat voorzienin gen, zoals het graven van het kanaal en de aanleg van de lokaalspoorweg zonder initiatief van het koninklijk huis niet tot stand gekomen zouden zijn. „Wij hebben in Gelderland ook al tijd geleefd onder de ban van de in terpretatie van de Hollandse ge schiedschrijvers", meent de heer Tiethof. Hij zegt: „Neem nou eens de televisieserie van Floris, die in tussen trouwens al weer afgelopen is. Oud en jong vonden dat verhaal prachtig, maar de samenstellers heb ben geen bronnenstudie toegepast. Zo blijven allerlei misverstanden ook tegenwoordig nog bestaan. Maarten van Rossum, de Gelderse hoofdman en kasteelheer van de Cannenburgh in Vaassen is altijd afgeschilderd als een soort bandiet. Als veldheer zal hij vast geen lekke re jongen geweest zijn. Hij had ook verschrikkelijk veel vijanden. Maar een aristocraat was hij zeker en het is bekend geworden, dat keizer Ka- rel V hem tot maarschalk wilde ver heffen. Maarten van Rossum plun derde Den Haag, in die dagen voor de Geldersen vijandelijk gebied. Dat zal echt veel indruk hebben ge maakt. Met duizend cavaleristen, die nog eens duizend man achter zich op hel zadel meevoerden, deed hij een bliksem aanval op onze tegenwoordi ge residentie. Met zijn methoden van oorlogvoering was hij als strateeg zijn tijd ver vooruit". reeds aaneen. De heer Tiethof maakt duidelijk, dat hij niet alleen de geschiedenis bestudeert, maar ook Cs bijvakken, die er bij nodig zijn. Het is verbazend, hoeveel gegevens hij alleen al over munten heeft ver zameld en op overzichtelijke wijze gerangschikt. Dan is er een boek over de indeling van het kerkelijk jaar met zijn heiligen. Bijzonderhe den over de middeleeuwse datum- heiligen zijn hierin op datum en op alfabet te vinden. Oude studies van rechten hebben ook de belangstelling van de heer Tiethof. Uit het Groot-Gelders Plakkaatboek van 1701 trok hij de gegevens over dijk- en landrecht. Hij maakte fotokopieën van de aller oudste documenten op dit gebied, zette deze vervolgens over in heden daagse letters en daarna in modern Nederlands. Onze historie vorser ver vaardigde hierop negen klappers: drie van personen, drie van gemeen ten en landstreken en drie van goe deren. De heer Tiethof is op een nieuwe manier bezig de Gelderse geschiede nis vast te leggen. Hij begon met Gelderland op te zetten volgens de gemeenten. Hij tekende van iedere gemeent- zelf het wapen en om schreef dit. Ook ging hü in op de naamkunde. Zo ontstonden tachtig delen met een splitsing in gemeenten naar grootte en aantal inv/oners. De gegevens over Apeldoorn zijn in drieën verdeeld. De heer Tiethof maakte een topografische indeling, een algemene omschrijving en no teerde vervolgens verschillende din gen, die hij tegenkwam uit diverse tijden. zegL de thans 72-jarige Apeldoorner, wie itfen overigens die leeftijd be slist niet zou geven. Zijn haren zijn weliswaar wit, maar de heer Tiethof heeft een jeugdig, haast jongensach tig gezicht. Dat hij niet vast van handen is ligt aan de reumatiek, een kwaal, waardoor hij reeds vele jaren wordt geplaagd. De heer Tiethof koestert niet de illusie, dat hij met zijn arbeid gereed zal komen. Dat vindt hij echter geen bezwaar. Zijn minutieuze manier van werken vergt veel tijd. Wie hem in zijn sfeervolle kamer aan de Korte Nieuwstraat bezig ziet denkt, onwillekeurig aan „monnikenwerk". r"pachtig dikke, met keurige hand geschreven boekdelen rijen zich 1/ nipsels over Apeldoorn, de Veiu- we. - „Stedendriehoek" en Gelderland vullen intussen acht plakboeken. Hieruit blijkt de disci plinaire levenshouding van de heer Tiethof. Ze zijn bij tot op de laatste dag. Het is dezelfde houding die hem er toe brengt, zonder dat er een stok achter de deur staat, prompt om negen uur achter zijn bureau te gaan zitten om dan tot kwart over elf door te werken, waarna hij 's middags tussen kwart over een en kwart over drie opnieuw in de pape rassen onderduikt. „Als je jezelf geen vaste tijden stelt blijf je ner gens", meent de heer Tiethof. Uiteraard is hij een man, die waarde hecht aan traditie. Hij ziet, in tegenstelling tot veel jongeren LA TOUQUET Rusland heeft zondag in Le Touquet het toernooi voor landenploegen bestaande uit speelsters tot 21 jaar gewonnen. De Russinnen wonnen in de finale met 3-0 van Frankrijk. Ook vorig jaar zegevierde Rusland. Nederland verloor de wed strijd om de zevende en voorlaatste plaats tegen Italië met 1-2. Nora Blom behaalde de enige zege, op Rosalda Vido, 6-4, 9-7. A Een voorzet van Keizer wordt ever aangetikt door de Engelse doelman Bonetti (links), waardoor Dick van Dijk en Sjaak Swart geen kans kregen de bal in het doel te plaatsen. Geschiedvorser F. L. Tiethof met zijn keurig geordende paperassen. van deze tijd, de waarheid in van de woorden van Bilderdijk: „In 't ver leden ligt het heden, in het nu wat worden zal". XXij weet ook hoe zijn naam ont- staan is. In het gebied vanaf de Elbe tot in de Gelderse IJsselstreek en dan opgaande tot aan de Noord zee was een „tie" de plek waar de koop en verkoop, alsmede de huur en verhuur van vaste goederen plaatsvond. In deze omgeving is nog bekend de plaatsbepaling „Tie" on- <"er Vaassen. Op de tie stond vaak een hofstede en later ging de naam hiervan op de bewoners over. De heer Tiethof wijst er op, dat er naast de protestantse familie Tiet hof een rooms-katholiek geslacht Tijthof bestaat. Intussen is de heer Tiethof maar zo tussen neus en lippen door bezig zijn jeugdliefde, de padvinde rij, een grote dienst te bewijzen. Dit jaar bestaat de padvinderij zestig jaar, een feit dat overal op passende wijze wordt gevierd. De ere-com- missaris legt nu de geschiedenis van deze beweging zeer secuur vast, in monografieën. Zeven delen van deze studie zijn gereed. Wie de levensge schiedenis van hoofdverkenner Rambonnet en van andere vermaar de en minder bekende figuren uit de organisatie van Baden Powell wil le ren kennen kan bij de heer Tiethof terecht. „Alle levensbeschrijvingen zijn in teressant", zegt onze historievorser, die er tevens op attent maakt, dat veel vooraanstaande padvinders het ook in de maatschappij ver geschopt hebben. Ook het vastleggen van de geschiedenis van de padvinderij is een omvangrijk karwei. Baden Po well schreef 29 boeken. Daarvan heeft de heer Tiethof er thans twintig doorgewerkt. Keurig gerang schikt is in deze studie alles te vin den wat de padvinderij aangaat. Zo staan alle kampen alfabetisch op naam met de lijsten van de deelne mers. Zelfs de prijzen die de deelne- menden tijdens die kampen behaal den, staan nauwkeurig vermeld. Deze gegevens werden in het oor logsjaar 1941 verstopt om moeilijk heden met de bezetters te voorko men. Ze werden pas onlangs terug gevonden. Deze term doet opgang sedert in april de wedstrijd Rusland-rest van de wereld is gespeeld. Professor Euwe heeft destijds het wereldtiental opge steld en ondervond uiteraard kritiek. Het feit, dat thans in het IBM- toernooi de toenmalige opstelling wordt bevestigd onderstreept hoe sterk de krachtmeting wel is. Dat grootmeester Hort, tweede in het Hoogoventoernooi, 5,5 uit 10 heeft, is daarvan het beste bewijs. In de zaterdagronde handhaafde zich vooral Uhlmann, die een soort char- nierpositie inneemt, direct achter Spasski en Poloegajevski en juist voor Geiler en Gligoric. De kans, dat Don- ner een der acht prijzen wint, lijkt groot. Hij zal wel de enige Nederlander zijn die het zover brengt. In de meestergreep vielen zaterdag sensaties te noteren. De koplopers Tim man en Adorjan verloren beiden. Van daag spelen zij met zwart tegen res pectievelijk Haman en Prins. De eerst- genoemden hebben 6,5 punten, d« laatsten 6 punten. Het meesterresultaat ligt op 7 punten. Voor de meesters is het de laatste ronde. In de tienkampen zijn zaterdag de laatste zetten gedaan. De internatio nale reservegroepen zijn gewonnen door de Nederlanders Kort en Enklaar Zij zullen worden geïnviteerd voor de meestergreep van 1971. Uitslagen ReeJongsma y2V2SchollGli goric y2V2UhlmannC. Som 10; CiricPoloegajevski x/%V2Janose- vicHort V2V2TringovGeiler VzV2; DonnerHartoch V%Spas skiLangeweg 10. De stand na tien ronden 1. Spasski (Rus.) en Poloegajevski (Rus.) 8 pnt.; 3. Uhlmann (O.-Dld.) 7 pnt.; 4. Geiler (Rus.) en Gligoric (Z-Sl.) 6 pnt.; 6 Hort (Tsj.) 5% pnt.: 7. Donner (Ned.) en Tringov (Bul.) 5 pnt.; 9. Janosevic (Z.-Sl.) 4% pnt.; 10. Scholl (Ned.); Ciric (Z.-Sl.); Har toch (Ned.); 14. Langeweg (Ned.); Ree Ned.) en Jongsma (Ned.) 3 pnt. Meestergreep, tiende ronde CortleverPiket 10; TataiHam an n 0—1; TimmanVan der Weide 01 MarovicBednarski y2Vfc; Van Geet Prins M1AdorjanWesterinen 0—1. Stand na tien ronden 1. Adorjan er Timman 6V2 pnt.; 3. Hamann en Prins 6 pnt.; 5. Marovic 5y2 pnt.; 6. Tatai en Cortlever 5; 8. Piket, Bednardski, Van Geet en Westerinen 4; 12. v. d. Weide 3% pnt.

De Vallei | 1970 | | pagina 8