Veenendaals dagblad Na oordeel verzoeningscommissie Order van 250 miljoen gulden 1 Buiten - 1 fills i v marine twee fregatten Oproer 11a stoppen pop-feest I AMERIKAANS VERHAAL OVER ONENIGHEID I PRINSES MARGARET I EN LORD SNOWDON Nasser wil Palestij nen sussen Geen soelaas voor maatschappelijk werkers Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stier had er geen zin in Transavia9 in de wolken 40% It Nog bosbranden bij Marseille Vietn a m-oorlog kost minder Gelderse PvdA gaat donderdag praten Winst Hoogovens steeg ruim Kernproef van Fransen LONDEN Er is een goede kans, dat werkgevers en werknemers in de Britse havenstaking die nu reeds veer tien dagen duurt, tot elkaar zullen komen. Rijk der heide 1 I INGEWIKKELD Gratis naar Cuba LOIS DE J\GEWOON RODDEL Feestjes door verschijning bedorven Spionageschip gezonken Onstandvastig B#«. voor redactie en administratie: Prins Bemhardfaan 28, Veenendaaf, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 28 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I73 HAVENSTAKING TOT „De Schelde" bouwt voor MOGELIJK I EINDE De gunstige wending was een gevolg van de aanbevelingen van een boven de partijen staande commissie van onderzoek ander leiding van Lord Pearson. Deze verwierp weliswaar de eis van de werknemers het basis-weekloon met 80 gulden tot ongeveer 180 gulden te verhogen, maar stelde voor. betaling van oveniren, vakantiegeld en een moderniseringspremie, uitgaande van het aanbod van de werkgevers om het gegaranderende minimumloon te verhogen tot 180 per week. Morgen zal over de voorstellen gestemd worden. DEN HAAG Een uit het abattoir losgebroken stier heeft maandagavond vee! opzien gebaard in Den Haag. Het dier rende het slachthuis uit en snelde, zonder brokken te maken, door de stra ten in de buurt van het abattoir naar het Ledeganckplein. Het groene plant soen bracht het dier kennelijk tot rust. De nolitie slaagde erin het beest te omsingelen en onder grote publieke be langstelling werd het toch al ten dode opgeschreven dier met enkele schoten uit een politiekarabijn neergelegd. MARSEILLE De bosbranden ten oosten van de Franse stad Marseille woeden nog steeds, al wordt het bran dende gebied steeds kleiner. Sinds zon dag, de dag waarop deze bosbranden zijn begonnen, is een gebied van ruim 3000 hectare in de as gelegd. In totaal is aan de Franse zuidkust meer dan 20.000 hectare bos door brand verwoest. Nabij Martiques, ten westen van Marseille, hebben kampeerders een man, die zij verdachten van het aan stichten van bosbranden, aan de politie overgeleverd. Ook op Sicilié vecht de brandweer nog steeds tegen de bosbranden. In de afgelopen veertien dagen is een gebied van 10.000 hectare verloren gegaan. Waanneer juli de hand reikt aan haar opvolgster, vertonen zich de eerstelingen van de bloei der 3 struikhei en weldra raakt ze volop 3 in haar glorietijd. De flanken van 3 de heuvels gloren vieux rose door de kleurige snoeren, die aan de S twijgen ontspruiten en sinds de brui. loft van de reeën kregen de glooi- ings meer tint en toon door zomer- zon en regenval, zodat ze de aan- J dacht trokken van de toeristen op 3 binnenweg en fietspad, voor zoveel 3 zij althans niet méér animo aan de S dag leggen voor de krentjes van j de amelanchiersde gouden be- kers der cantharellenfveel te veel en te jong ingezameld) of wat la- ter bosbessen. Voor verjonging en 3 plezierige regeneratie deerde de 3 hei het plukken voor versiering S op de oude Koninginnedag en maaien of afplaggen in 't geheel S niet, want dit alles kwam de ris- hei ten goede, ja ze heeft voor haar gedijen juist zo'n hardhandige aan- pak nodig. Nochtans ging er door 3 ontginning en militaire ocupatie 3 veel van de eens haast onafzienba- 3 re heidevelden verloren en moeten wij naar de echt-mooie gedeelten van hun garnering zoeken. Waar de grond ivat meer humus bezit en vochtiger is, vinden wij dit bodem- beslag vaak het weelderigst; aaar 3 wisselen de kleuren van cremser 3 wit tot diep purper en kraplak met S allerlei nuances en schakeringen van karmozijn, rose doré, geranium en drakebloed alles in een gaaf en boeiend koloriet. Let erop, dat niet slechts de uitgestrekte impo- 3 nerende gebieden verrukking bren- 5 gen, ook en vooral de kleine, vaak 3 verscholen perceeltjes behoren door S hun intieme charme, hun vriende- lijke tooi, zonder opdringerigheid van zwier en opschik, daartoe. Slechts weinigen dringen door tot 3 zulke achteraf hoeken, want men kan ze slechts te voet bereiken en dan dient het toeval nog een hand je te helpen. 5 28 juli '70 A. B. Wigman. Na een gesprek met de minister van Arbeid, Robert Carr, verklaarden de werkgevers zich onmiddellijk met de aanbevelingen van de commissie ak koord. Voorzitter Jack Jones van de bond van transportarbeiders noemde op zijn beurt het oordeel van de commissie van onderzoek een belangrijke vooruit gang ten aanzien van het standpunt dat de werkgevers tot dusver hadden inge nomen. Voor morgen is een bijeenkomst van tachtig vertegenwoordigers van de stakers uitgeschreven. In dit orgaan werd destijds met 48 tegen 32 stemmen het besluit tot de staking genomen. Sindsdien hebben de 47.000 havenarbei ders slechts 45,- stakingsgeld per week ontvangen. Met het oog hierop en in het vooruit zicht dat zij meer kunnen gaan verdie nen dan de 35 tot 40 pond die zij tot dusverre per week ontvingen, zullen er, naar men verwacht, voldoende gema tigden bereid zijn de stemverhouding ten gunste van een werkhervatting te keren. Als dat het geval zal zijn, kan de acti viteit in de Bril.se havens donderdag al worden hervat. Het is intussen de hoog ste tijd dat dit gebeurt, omdat er ir de ruimen van de schepen die op lossing wachten, veel aan bederf onderhevige goederen liggen. In de haven van King's Lynn in het graafschap Norfolk verklaarden de ar beiders zich maandag bereid de Neder landse kustvaarder „Wega" uit Gronin gen te lossen, omdat het 346 ton meten de vaartuig uit Groningen dreigde te zinken. Voor het lossen van de 350 ton graan wilden de arbeiders echter geen loon aanvaarden. Het geld zal een in stelling voor liefdadigheid ten goede komen. Heden vertrekken uit Britse havens twee schepen met bananen, die in de Atlantische Oceaan over boord worden gezet. Ze konden als gevolg van de ha venstaking niet gelost worden en zijn gaan rotten. De totale waarde bedraagt ongeveer 2.7 miljoen gulden. Uit de havenplaats Barry in Zuid- Wales vertrekt het vrachtschip „Brun- stal" met 1300 ton aan boord. Uit de Londense haven vertrekt de „Northern Lights" met verrotte bananen. Men ver wacht dat nog meer van deze vruchten in zee moeten worden gegooid als- de schepen niet spoedig worden gelost. De betaling in de havenarbeid is een ingewikkelde zaak, maar het komt er op neer dat de arbeiders een loonsver hoging in het basisloon wilden van 100 tot ƒ180 per week. Dit basisloon is van belang omdat het bepalend is voor overwerk-betaling. De werkgevers hebben de eis van de arbeiders verworpen. De commissie van onderzoek steunt de werkgevers in deze opvatting, maar vindt aan de andere kant het basisloon onvoldoende en zegt dat het loon op „de een of andere wijze aangepast" moet worden. In plaats van een verhoging van het basisloon, heeft de commissie nu voor gesteld dat de arbeiders het aanbod van de werkgevers om het gegarandeerd loon te verhogen tot f 180 te aanvaar den. Op het ogenblik is het gegarandeerd loon buiten Londen ƒ145 en in Londen ƒ160. Ook heeft de commissie een verho ging van de betaling van overwerk aanbevolen. Havenarbeiders in Engeland verdie nen nu gemiddeld meer dan 35 pond (f 315) per week; dit vindt het hof van onderzoek bij lange na geen onderbeta ling. Over het geheel genomen bedraagt het gemiddelde loon van een arbeider in Engeland nog geen 25 pond (ƒ225). De Belgische transportarbeidersbond heeft ernstige kritiek geleverd op de si tuatie in Nederlandse havens in ver band met de Britse havenstaking. In een maandag in Antwerpen verspreid manifest vraagt de bond zich af „of de Nederlandse werkgevers van de huidige situatie misbruik maken door er een commerciële zaak van te maken". De bond beschuldigt de Nederlanders er namelijk van dat zij alle voor Engeland bestemde goederen lossen en opslaan, zodat de schepen vrijkomen voor nieu we ladingen. Ook op andere landen heeft de bond kritiek. In zijn manifest stelt de bond dat in Franse havens schepen met goe deren voor Engeland normaal worden gelost. WILLEMSTAD De Antilliaanse oud-premier C. D. Kroon heeft na zijn breuk met de Democratische Partij, waarvan hij tot voor kort voorzitter was, meegedeeld een nieuwe partij te zullen oprichten. Het is de bedoeling dat deze partij volgend jaar aan de ei landraadsverkiezingen zal deelnemen. 1 De Britse havenstaking nadert een oplossing als gevolg van de aanbe velingen van de commissie van onderzoek onder leiding van Lord Pearson. Foto: links Bill Tonge, voorzitter van de Nationale Bond van Haven-werk gevers, rechts Vic Feather, secretaris-generaal van Trade Unions Congress, die beiden hun exemplaar van het rapport gingen ophalen. DEN HAAG Aan de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" (lid van de Rijn-Schelde Groep) te Vlissingen is opdracht gegeven tot de bouw van twee geleide wapen fregatten ten behoeve van de Ko ninklijke Marine. Met de gunning zal een bedrag van rond 125 mil joen per schip zijn gemoeid. Het ligt in het voornemen de twee fregatten uit te rusten met een mid delbare afstand oppervlakte/lucht ge leidewapensysteem. De schepen zul len omstreeks 1974/75 in dienst ge steld worden waarna, zoals in de de fensienota 1968 staat vermeld, Hr. Ms. kruiser De Ruyter met een wa terverplaatsing van 11,850 ton, van de sterkte zal worden afgevoerd. Volgens de Koninklijke Marine passen de fregatten in de toekomstplannen, die voorzien in kleine eenheden, die sneller, beweeglijker en daardoor minder kwetsbaar zijn. Deze plannen zijn opgesteld overeenkomstig de op vattingen in de Navo. De nieuwe schepen zullen, anders dan de fregatten uit de Van Speyk-klasse, primair worden ingezet tegen lucht doelen. Hiervoor zullen ze worden uitgerust met Amerikaanse raketten van het type Tartar. Deze raketten worden voortgestuwd met vaste brandstof en hun snelheid ligt enkele malen boven die van het geluid. Voor de bouw van de twee marinesche pen behoeft De Schelde geen extra personeel in dienst te nemen. Er zal een overkapping over de werven worden aangebracht waardoor de schepen aan het gezicht kunnen wor den onttrokken en de kostbare elek tronische apparatuur die moet wor den ingebouwd zo min mogelijk wordt blootgesteld aan weersinvloe den. SAN CLEMENTE De kosten van de oorlog in Vietnam voor de Verenigde Staten zijn van 29 miljard dollar per jaar teruggelopen tot ongeveer 14,5 mil jard dollar, aldus heeft de Amerikaan se minister van Defensie Meivin S. Laird tegenover verslaggevers ver klaard. De minister zei niet op welke posten sinds hij in januari 1969 aan de rege ring is de uitgaven zijn verminderd. MEXICO De piloten van de Mexicaanse burgerluchtvaart hebben besloten, gratis biljetten te verstrek ken aan hen die naar Cuba willen. Volgens de leider van hun vakorgani satie, willen zij daardoor de onveilig heid bij de luchtvaart verminderen, die een gevolg is van de vele kapingen van lijntoestellen. Hij zei dat alleen van oen gezamenlijke actie van alle landen ter wereld een oplossing van het probleem te verwachten is ARNHEM Het gewestelijk bestuur van de Partij van de Arbeid in Gelder land houdt donderdagavond een spoed vergadering over de verhouding tussen de PvdA en de KVP. Gewestelijk voorzitter H. Staneke uit Apeldoorn geldt als een van de grote voorstanders van een rooms-rode ver zoening. Dat heeft bij de anderen in het gewest veel verwondering gewekt. NEW YORK Prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot, Lord Snowdon, vormen een weinig harmonieus paar, zo weet het Ame rikaanse tijdschrift „Ladies Home Journal" te melden. „Bij officiële elegcnheden houden zij zich goed, maar op informele bijeenkomsten waar zij beiden de voorkeur aan geven wordt de ongelukkige toe stand maar al te duidelijk", zo staat in het verhaal van Antonia Chats- worth, wat volgens het blad een schuilnaam is voor een „hoogge plaatste Britse aristocrate". In leidende kringen in de society van Londen, groeit volgens de schrijfster de weerzin tegen de ver schijning van Margaret en Tony op hun feestjes, omdat zij die door hun nare stemming kunnen verknoeien en dat ook regelmatig doen. Toen het paar verscheen op een party ten huize van de markies van Duff erin en A va, was het meteen met alle vrolijkheid gedaan. „De sfeer van vijandigheid die zij ver spreidden bracht 'n kilte teweeg, als van een klimaatregelaar die hartje winter wordt aangezet". „Margaret en Tony gingen", aldus de schrijf ster, „tegenover elkaar zitten en wisselden blikken alsof de hoofdre den voor hun aanwezigheid was, zo duidelijk mogelijk te maken dat zij niet van elkaar gediend waren". „Volgens de schrijfster moet de oorzaak van de ongelukkige verhou ding gezocht worden, in het misluk ken van prinses Margarets eerste verhouding, met de gewone burger Peter Town send. De schrijfster ver moedt dat zij Peter liet vallen, om dat zij niets aan prestige en glamour wilde inboeten. „Hoewel een dergelijk huwelijk haar zuster de koningin in verlegen heid zou hebben gebracht, bestaat er weinig twijfel dat voor Margaret haar eigen verlies aan koninklijk prestige een even belangrijke factor was in haar besluit, haar ge voelens opzij te schuiven". De schrijfster gelooft niet dat het gemakkelijk tot een formele breuk tussen de koninklijke echtelieden zal komen. De koningin moet toestem ming geven voor een echtscheiding, maar zal dat niet licht doen „nu de monarchie tracht een tijdperk te overleven, waarin weinig waarde wordt gehecht aan koningen en ko ninginnen". In Londen weigerden prinses Mar garet en Lord Snowdon commentaar te leveren op het verhaal, maar een persoon die in nauw contact met hen staat beweerde ten stelligste, dat niets ervan waar is. CHICAGO In Chicago zijn maan dag zeker 66 personen, onder wie 24 po litiemannen gewond bij vijf uur duren de gevechten. De moeilijkheden ont stonden toen tijdens een „Rock"-festi- val, dat in het Grant-Park werd bijge woond door 40.000 jeugdige muzieklief hebbers, de groep „Sly and the family Stone" weigerde op te treden, omdat het gehoor zich wanordelijk zou gedra gen. De jongelui gingen met elkaar op de vuist, waarna oproerpolitie naar het park werd gezonden, die trachtte de menigte met traangas te verspreiden. Het gevolg was dat de jongeren poog den de belangrijkste boulevards langs het Michigan-Meer op te komen, maar daar vonden zij ook politie op hun weg. Twee in het nauw geraakte politie mannen vuurden in de lucht, welk voorbeeld direct werd gevolgd door een peloton van 50 politiemannen dat de collega's te hulp kwam. Een inspecteur met een witte vlag maakte een einde aan het schieten en gaf zijn mensen opdracht terug te trekken. De jongeren gingen toen vernielingen aanrichten aan auto's en winkels en bekogelden de politie met stenen en flessen. (Zie foto). Verscheidene winkels, waaronder twee juwelierszaken, zijn geplunderd. Volgens de politie waren het de ern stigste ongeregeldheden sedert de rellen tijdens de democratische partijconven tie van 1968. Er zouden 148 arrestaties zijn verricht. IJMUIDEN Hoogovens behaalde in het tweede kwartaal 1970 een netto winst van 51,5 miljoen, hetgeen een stijging van 40,7 pet. betekent ten op zichte van het tweede kwartaal 1969. Evenals het vorige kwartaal, toen de winst met 48,0 pet. steeg, is dit in be langrijke mate toe te schrijven aan de hogere omzet. Van invloed is ook dat de opbrengstprijzen van de produkten, die in het tweede kwartaal 1969 nog be trekkelijk ongunstig waren, in het tweede kwartaal 1970 beduidend hoger lagen. PARIJS Het Franse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat er maandag op het verlaten atol Moeroe- roa in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan een kernbom met een geringe explosieve kracht tot ontploffing is ge bracht. SEOEL Jachtbommenwerpers van de Zuidkoreaanse luchtmacht hebben heden ter hoogte van de grens tussen Noord- en Zuid-Korea een schip tot zinken gebracht dat, volgens de Zuid koreaanse inlichtingendienst 'n zwaar bewapend Noordkoreaans spionage- schip was. De naar schatting 10 opva renden verdronken toen het schip vlammend in de golven verdween. De vliegtuigen hadden het bestookt met ra ketten en mitrailleurvuur. Volgens Seoel is het het derde Noord- koreaanse spionagevaartuig dat dit jaar tot zinken is gebracht of is opgebracht De voortstuwingsinstallaties van de beide fregatten zullen door de Engel se firma Rolls Royce geleverd wor den. Het Hollandse bedrijf Holland Signaal gaat de drie dimensionale ra darinstallaties leveren. De 12 cm ka nonnen zullen bij Wilton-Fijenoord worden gemaakt. SCHIPHOL Gedurende een onge kend druk weekeinde is de gehele vloot van Transavia Holland, na de KLM en Martinair Nederlands derde luchtvaart maatschappij, drie dagen lang bijna constant in de lucht geweest en heeft daarmee een record in de nog jonge historie van deze maatschappij geves tigd. Te zamen vervoerden de zes Caravel- les en de Boeing-707, waarover Trans avia de beschikking heeft gedurende de drie etmalen van vrijdag, zaterdag en zondag in talloze chartervluchten in to taal 10.438 passagiers. Samen legden deze zeven toestellen 150.500 kilometer af en maakten daarbij 127 landingei* Uiteraard werden de meeste vluchten uitgevoerd op de routes naar het zonni ge Zuid-Europa, terwijl de grote Boeing in 3 dagen evenzoveel retourvluchten maakte over de Atlantische Oceaan, al le met „een volle bak". Vrijdag heen en weer naar Vancouver, zaterdag naar Niagara Falls en zondag naar Los An geles. AMMAN Een duizendtal linkse commando's trok maandag te voet en per auto door de straten van Am man, luidkeels uiting gevend aan hun misnoegen over het aanvaarden van het Amerikaanse vredesplan door Egypte en Jordanië. Het feit dat zij gewapend waren, was in strijd met het akkoord van 10 juli tussen koning Hoessein en het Palestijnse verzet. Van incidenten wordt geen melding gemaakt. De beto gers riepen op tot steun aan de strijd tegen Israël. Egypte heeft er maandag op gewe zen, dat het accepteren van de Ameri kaanse vredesvoorstellen voor het Mid den-Oosten door Caïro en Amman niet uitsluit dat de Arabische guerrillastrij- ders voortdurend tegen Israël blijven ageren. De mededeling, afgedrukt in het gezaghebbende Egyptische blad ,.A1 Achram", is volgens waarnemers duide lijk bedoeld als een tegemoetkoming aan de kritiek en de afkeuring die de Palestijnse verzetsorganisaties hebben laten horen nadat Nasser en Hoessein zich met het plan-Rogers akkoord had den verklaard. In een artikel op de voorpagina zegt. het blad nu dat „het jongste Ameri kaanse vredesplan, zelfs al zou het worden uitgevoerd, niet inhoudt dat de Palestijnse verzetsorganisaties een an der standpunt moeten gaan innemen. Het Amerikaanse initiatief, met de voorstellen voor een staakt-het-vuren, raken de acties van de Palestijnse orga nisaties niet, omdat de Jordaanse rege ring het staakt-het-vuren van 1967 nooit heeft opgeheven. Egypte heeft het bestand langs het Suez-Kanaal in juli 1969 verworpen, toen president Nasser zijn uitputtingsoorlog tegen Is raël aankondigde. De Amerikaanse voorstellen voor een staakt-het-vuren hebben dus alleen betrekking op het front langs het Suez-Kanaal", aldus „Al Achram". DEN HAAG De tussenoplossing, die minister mr. M. A. M. Klompé van CRM heeft voorgesteld voor de salarië ring van de maatschappelijk werkers in het algemeen maatschappelijk werk en de gezinszorg, biedt op dit moment na genoeg geen soelaas. Een meer funda mentele aanpak wordt noodzakelijk geacht. Dit heeft de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn de minister la ten weten. Juist in de genoemde secto ren is er een schrijnend personeelste kort, dat door de tussenoplossing niet wordt opgeheven. Ook meent de raad, dat de salarissen van maatschappelijk werkers in het algemeen duidelijk ach ter liggen bij die van anderen met een hogere beroepsopleiding. De bepleite meer fundamentele aan pak moet niet beperkt blijven tot het door het ministerie bestreken terrein, meent de raad. Ook de bestaande sala risstelsels van maatschappelijk werkers binnen de reclassering en kinderbe scherming zouden in aanmerking moe ten worden genomen. De salarissen voor maatschappelijk werkers in het algemeen maatschappe lijk werk en de gezinszorg liggen tussen die van de adjunctcommies en commies. Het maximum wordt bereikt als de maatschappelijk werker 35 a 40 jaar is. In de opzet van het ministerie van CRM zouden de maatschappelijk wer kers tien tot vijftien jaar moeten wachten voor ze een hogere salarisrang krijgen. De nationale raad meent, dat in verreweg de meeste gevallen dan door stroming naar een andere sector reeds heeft plaats gehad. De nationale raad stelt voor de maatschappelijke werkers als ze 35 a 40 jaar zijn en tenminste tien jaar maatschappelijk werker zijn automatisch de mogelijkheid te geven meer te gaan verdienen. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Aanvankelijk wat regen of motregen. Morgen zonnige perioden, maar plaat selijk ook buien. Matige tot vrij krach tige wind uit zuidwest tot west. Vooral in het binnenland iets lagere tempera turen. Morgen: zon op 04.56, onder 20.36 uur. Maan op: 00.31, onder 18.53 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1