Verzet tegen richtlijnen woonruimteverdeling Doodziek in krot Natrena, calorievrij zoet. Lopen langs de zee Opnieuw poging tot oprichting landelijk PAK Kelner uit Wageningen plundert Veluivezoom AUTO DOOR BRUG Economisch gebonden zijn geen voorwaarde Bomalarm in Eindhoven Zes maanden celstraf en t.b.r. voor eigen vakantie V rachtwagen te zwaar I VREEMDE RIT Gemeente deelt verf uit voor opknappen van won in o en NEGERLEIDER GEDOOD Zedenmisdrijven in Den Haag Weer hasjiesj- arrestant Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuwe partij op Antillen Zwolle gaat stemmen nog eens tellen TEVREDEN Overeenkomstig de wettelijke voorschriften vrij verkrijgbaar bij apothekers, drogisterijen en levensmiddelenbedrijven met drogisterijvergunning. Natrena, calorievrij zoet voor hen, die het gebruik van suiker moeten vermijden of beperken. PAPEGAAI 598ste Staatsloterij Pagina 7 DINSDAG 28 JULI 1970 SCHUT WIJKT NIET VOOR GEMEENTEN ARNHEM Achter dit deurtje vond de Arnhemse politie gisteren de zwaar zieke P. J. E. Y64). De hulpe loze bejaarde man had zijn intrek genomen in dit vervallen schuurtje, toen hem in een pension de huur werd opgezegd. De man lag op een matras en had wat kleren over zich heengetrokken. Hij is overgebracht naar het gemeentezie kenhuis in Arnhem, waar bleek dat hij een maagbloeding had. De man had zijn intrek genomen in de schuur, omdat hem de huur was opge zegd in een pension in de Weerdjes- straat. Dat adres staat bekend als een logement waar de regel geldt „centen op tafel of wegwezen". De Arnhemse politie heeft er al een keer moeten komen nadat iemand was overleden. „Het bleek toen een woeste boel te zijn", vertelde een politieman. „Niemand trok zich iets aan van de dode. Er werd gewoon gekaart". KAAPSTAD Een motoragent in Kaapstad, Zuid-Afrika zag een be- stielwagen hortend en stotend een drukke straat inrijden. Hij sprong op zijn motor en achtervolgde de j wagen om de chauffeur eens de les te lezen. j Toen hij naast de bestelwagen was gekomen en naar binnen keek, viel hij bijna van zijn motor van schrik: de auto werd bestuurd door twee broertjes. Marcus en Willem van Loon, beiden nog geen tien jaar oud. Willem stuurde en Marcus trachtte de vereiste versnellingen te vinden. „Ik kon mijn ogen niet geloven, toen ik ze daar zag zitten met hun grote schrikogen", aldus de agent. Toen de ouders na veel moeite wa ren gevonden zij waren zojuist uit Nederland geïmmigreerd was de vader zeer kwaad. Hij vertelde hen al zo dikwijls te hebben gewaarschuwd met hun han den van auto's af te blijven. Voor straf moesten Willem en Marcus de hele dag naar bed. DEN HAAG De scherpe protesten van een groot aantal Nederlandse gemeen ten tegen minister Schuts nieuwe richtlijnen voor de woonruimte-verdeling zjjn in de lucht komen te hangen. De van verschillende zijden aangevoerde juridische bezwaren tegen de nieuwe regeling zijn onlangs door twee gerechtelijke uitspra ken in Haarlem en Amsterdam weerlegd. In totaal hebben 120 gemeenten bij de minister om ontheffing van de richtlijnen gevraagd. Intussen zijn 91 verzoeken afgewezen 25 zijn nog in behandeling. Al leen voor de vier agglomeraties Den Haag. Rijnmond, 't Gooi en Leiden is een uit zondering gemaakt. Zij hoeven een deel van de nieuwe richtlijnen pas begin vol gend jaar in te voeren. Volgens de ministeriële richtlijnen speelt de economische gebondenheid aan de woongemeente geen rol meer bij het krijgen van een woonvergunning. Verder mag iedereen die een huis koopt dat ook zelf bewonen. Vooral het losla ten van de eis van economische gebon denheid heeft in een groot aantal ge meenten in West-Nederland consterna tie veroorzaakt. Omdat ook minister Schut inzag dat op dit punt grote moei lijkheden dreigden te ontstaan, heeft hij de vier agglomeraties ontheffing verleend. Het ministerie is tevreden over de uitspraken in de twee processen, die in woners van Amstelveen en Haarlem te gen hun gemeentebestuur hadden aan gespannen. In beide gevallen was hun een woonvergunning onthouden op grond, van de oude gemeentelijke richt lijnen, terwijl deze volgens de nieuwe voorschriften van minister Schut wél zou moeten worden verleend. De rechter sommeerde de gemeentebesturen onver wijld de vergunning alsnog te verstrek ken. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft deze belangrijke uit spraken voor kennisgeving aangeno men. Begin dit jaar had de vereniging gewezen op de grote moeilijkheden die in bepaalde gemeenten zouden ontstaan als zij de veel soepeler verdelingsvoor schriften van minister Schut moesten toepassen. Ook in het verenigingsblad is al en kele malen scherp tegen de richtlijnen geprotesteerd. De heer C. Schouten NIEUW VOSSEMEER Een aantal huurders van woningwetwoningen in Jiet Westbrabantse Nieuw-Vossemeer gaan zelf hun huis opschilderen, nu de gemeente zich bereid heeft verklaard de verf te betalen. Bovendien keert de gemeente nog een premie uit van vijftig gulden, als het werk tenminste de goedkeuring krijgt van een ambtenaar van bouw- en wo ningtoezicht. De bewoners vonden het hoog tijd dat de gemeente hun verveloze woning eens grondig onder handen nam. „Daar is geen geld voor", kregen zij op het gemeentehuis te horen. Daar op kwamen de huurders met het aan bod om zelf de kwast te hanteren, als de gemeente voor verf zou zorgen. HOUSTON (Texas) Tijdens een vuurgevecht met de politie zijn zondag avond te Houston de leider van de mili tante „volkspartij 2" gedood en zijn van zijn volgelingen enkele gewond. Het gevecht tussen de politie en de ne gers ontstond toen de laatstgenoemden een protestdemonstratie hielden naar aanleiding van het feit dat twee leden eerder op de zondag waren gearres teerd. De denionstraten begonnen, volgens de politie, te schieten van een dak af. De politie beantwoordde het vuur. De leider van de „volkspartij 2", de 21-jarige Carl Hampton, overleed enige uren nadat hij getroffen was in een ziekenhuis. ADVERTENTIE schrijft in het laatst verschenen num mer in een groot artikel dat de minister met zijn richtlijnen duidelijk in strijd handelt met de Woonruimtewet van 1947 en dat de rechters in Amsterdam en Haarlem hem hierin stijven. iinmiNiNiHiniiviifiiii immwi—-iHHnyfwinwnmiHimntHinmiiHiwHmiHiHiiwmHi DEN HAAG Een aantal gewestelijke en plaatselijke bestuursleden van PvdA, PSP en PPR zijn een campag ne begonnen voor de vorming van een landelijk Progressief Akkoord. Dit weekeinde is aan 130 afdelingen en PAK-groepen een brief gestuurd met uitgewerkte voorstellen. De opzet is om tegen de Tweede-Ka- merkverkiezingen, eind april 1971, één gemeenschappelijke kandidatenlijst van „progressieve partijen" in te die nen. Het initiatief is op 25 juni geno men door het PAK-Lelystad. Men wil gebruik maken van de ervaringen die dit jaar met het progressief akkoord hier en daar zijn opgedaan bij de Staten- en raadsverkiezingen. De voorstellen die dit weekeinde zijn verzonden, zijn bestemd om te wor den voorgelegd aan de partijcongres sen van PvdA, PSP, PPR en D'66, die in het najaar zijn te verwachten. Zij behelzen een gemeenschappelijk mi nimumprogramma waarmee het lan delijk PAK de verkiezingen zou moe- DEN HAAG In Den Haag zijn dit weekeinde drie zedenmisdrijven aan het licht gekomen. De 28-jarige onderwijzer R. N. B. van een christelijke school in de wijk Moer- wijk bekende zaterdag dat hij de afge lopen vijf jaar met zeker vijf twaalf jarige jongens van zijn school ontucht had gepleegd. Hij werd aangehouden, nadat een moeder aangifte had gedaan. De negentienjarige Haagse leerling monteur K. V. T. trok zaterdagnacht een veertienjarig meisje van de ingang van een Scheveningse feesttent naar een braakliggend terrein, waar hij haar verkrachtte. Het meisje moest van al haar kleding beroofd, vluchten. Voor bijgangers brachten haar naar de poli tie. De 46-jarige S. F. drong vrijdagnacht de kamer van een 26-jarige kostgang- ster, een gezinsverzorgster, binnen. Hij verdoofde haar met een op een panne spons aangebrachte vloeistof en ver krachtte haar. E. is een oude bekende van de Haagse zedenpolitie. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche is er vannacht in geslaagd de man aan te houden, die zondagmiddag bij een inval in een pand aan de Noor derstraat, waarbij de politie 31 kilo hasjiesj in beslag nam, de benen nam. Het is de 18-jarige kok T. T. B. uit de hoofdstad, die zich als „Amerikaan" had uitgegeven. De politie trof hem vannacht aan op de kamer van een vriendin in de Rijn straat in Amsterdam-Zuid. Toen hij de politie gewaar werd, vluchtte de ver dachte naar het dak. De politie kon hem door zijn handicap zijn rechterarm en -been zaten in het gips echter snel inrekenen. De kok was zondag tijdens de inval van de politie in de Noorderstraat, waarbij acht mensen werden gearres teerd, gewond geraakt, toen hij via een raam aan de achterzijde van het huis ontvluchtte. ten ingaan, de vorming v«Jn een scha duwkabinet dat zo'n programma zou moeten uitvoeren indien daarvoor een parlementaire meerderheid zou zijn en het verlenen van „maximale elec torale steun" aan dit schaduwkabinet. Na het mislukken van de oorspronkelij ke PAK-werkgroep onder voorzitter schap van de Rotterdamse PvdA-wet- houder drs. Reehorst, wil men nu ko men tot de vorming van een stuw- groep. Deze zou half augustus moeten worden samengesteld. De initiatiefnemers verwachten daar voor mensen „van voldoende kaliber" bij elkaar te krijgen. De stuwgroep zal de opdracht krijgen een ont- werp-minimumprogram te ontwer pen. Verder ligt het in de bedoeling om 5 september in Hilversum een demon stratief congres te beleggen. Dit wordt voorbereid door de besturen van Pro gressief Hilversum" en de PAK-groep „Nu Amersfoort". Ook de besturen van PvdA, PSP, PPR en D'66 zijn van de plannen op de hoogte gesteld. De opzet is dat deze partijen wel volgens de gebruikelijke wegen eigen kandidatenlijsten opstel len, maar dat deze dan tenslotte in elkaar worden geschoven tot één PAK-lijst voor de Tweede-Kamer verkiezingen. WASSENAAR Rond 380 liefhebbers van strand en zee zijn gisteren begonnen, aan de twaalfde strandzesdaagse, een wandeltocht over 145 km i van Hoek van Holland naar Den Helder. Onder de deelnemers, in leef- i tijd variërend van 9 tot 79 jaar, 'is een tiental buitenlanders. De eerste i dagtocht, die naar Wassenaar voerde over een herfstachtig strand, wer- j den geen uitvallers genoteerd. Onderweg wordt overnacht in tenten, die j met de bagage per vrachtwagen naar de etappeplaatsen worden ver- voerd. Het tentenkamp wordt, behalve in Wassenaar, waar bij een cam- ping plaats werd gevonden, op voetbalvelden opgeslagen in Noordwijk, Veisen. Egmond aan Zee en CallantsoogZaterdag even na het middag- I uur worden de strandlopers in Den Helder verwacht. ■■■•■■•((■(■■•((••••■•■••(■•■••••••If llll ■••■•••••■••■■■•■•■■■■■■■■■••••••••■••lllttllftill IliMMII EINDHOVEN Een onbekende heeft gisteren telefonisch aan de poli tie van Eindhoven gemeld, dat in het woonwagenkamp in Eindhoven een verborgen tijdbom zou ontploffen. De politie sloeg direct groot alarm, ook al omdat tussen een groep kampbe woners en een aéntal burgers uit het stadsdeel Woensel reeds geruime tijd een gespannen verhouding bestaat. De onverwachte komst van de politie in het kamp verwekte bij een deel van de kampbevolking paniek. Anderen namen een lakonieke houding aan. Het uitgebreide politieonderzoek le verde echter niets op. Er kwam ook geen bom tot ontploffing. HAARLEMMERMEER Maandag avond is de 58-jarige mevr. Plantinga uit Hoofddorp bij een verkeersongeval op de Schipholweg in Haarlemmermeer om het leven gekomen. De auto, waarin het slachtoffer zat, werd door een an dere personenauto, die geen voorrang verleende, aangereden. Mevr. Plantinga werd uit de wagen geslingerd, nadat de wagen door een brugleuning was geslagen. Zij was op slag dood. Haar dochter en schoonzoon moesten zwaar gewond in het zieken huis in Haarlem worden opgenomen, evenals twee inzittenden van de andere auto. WILLEMSTAD De Antilliaanse oud-premier C. D. Kroon heeft na zijn breuk met de Democratische partij, waarvan hij tot voor kort voorzitter was, meegedeeld een nieuwe partij te zullen oprichten. Hij wil met deze partij volgend jaar aan de verkiezingen voor de Eilands raad deelnemen. ARNHEM De 26-jarige kelner Jan J. van de W. uit Wageningen kwam vorig jaar uit de Koepel te Arn hem vrij. Zonder dak boven z'n hoofd. Hieraan schreef hij zijn rooftocht langs de Veluwezoom toe. Werk kon hij wel krijgen, maar als een werkgever vroeg of hij wel eens met de justitie in aan raking was geweest, kon hij weinig meer zeggen dan ja. Dan was de baan meestal ook wel voor een ander weggelegd. Toen hij be ging van 't jaar gegrepen werd, beken de hij alles wat hij zich kon herinne ren. Hij wilde schoon schip maken. Een hele serie diefstallen, oplichtin gen en verduisteringen kwam toen aan het licht. Tot in Schiedam toe. Een klei- HOOGEZAND In het verbindings kanaal tussen het Winschoterdiep en het Foxholstermeer in Hoogezand heb ben voorbijgangers maandag het geheel ontklede lichaam gevonden van een jongeman tussen 20 en 25 jaar. Het lijk moet al enige tijd in het water hebben gelegen. Vermoedelijk is het een 22-ja- rige student uit Groningen, die al enige tijd wordt vermist. Meubels van pa verkocht Bij terugkomst van vakantie het afgelopen weekeinde ontdekte een leraar j uit Utrecht, dat uit zijn woning aan de Maliesingel acht originele Bieder- meier-stoelen, twee Louis Quinze fauteuils, een canapé en een dure accor- j deon waren verdwenen. De erbij gehaalde politite stelde vast dat de meubels j en het muziekinstrument door de 20-jarige zoon des huizes en een vriend moeten zijn weggehaald. De jongeman logeerde tijdens de vakantie van zijn ouders elders, maar hij was in het bezit van een sleutel van het huis. De meubels zijn teruggevonden bij een handelaar in het aan Utrecht grenzende Jutphaas, hij had er 500 gulden voor betaald. De politie heeft tegen hem proces-verbaal wegens heling opgemaakt. De zoon is waarschijnlijk van het geld met vakantie gegaan. Zijn tijdelijke hospita kreeg tenminste van hem j een kaart uit Italië. ^■■■■■■■■■■■■■•■••i BRUSSEL Maandagavond, kort na zeven uur, is een Nederlandse vracht wagen door de brug over het verbin dingskanaal Herentals-Bocholt in Bel gië gezakt. De Nederlandse chauffeur is daarbij om het leven gekomen. De chauffeur J. Heyndens uit Mar graten had in de radiumfabriek te Olen metaalresten geladen die hij naar Ne derland moest vervoeren. De man moet in een moment van onoplettendheid niet opgemerkt hebben dat de in de wijk Gerheze liggende „Baileybrug" slechts een belasting van twaalf ton kon hebben. Hij reed met zijn vracht wagen plus aanhanger die samen 38 ton wogen de brug op en regelrecht zijn dood tegemoet. Toen de vrachtwagen de brug begon op te rijden, werd deze door het zware gewicht als het ware van de pijlers ge drukt. Enkele ogenblikken later was het gehele brugdek in het water verdwe nen, evenals de vrachtwagen. Van deze laatste staken alleen de acht wielen bo ven water uit. Toen men hulp kon bieden bleek de in zijn cabine bekneld geraakte chauf feur al overleden te zijn. up greep uit het geheel is in Renkum diefstal van radio, pick-up. koffer met kleren. Dit was op 12 februari, een week later zou hij voor de heer P. M. Schonberger 475 gulden aan de belas ting afdragen. Hij heeft het in eigen zak gestoken en opgemaakt. In novem ber van het vorig jaar kocht hij in Oos terbeek bij de fa. v.d. Poel een hobbel paard. Bovendien bestelde hij een skel ter. Bij aflevering van dit voertuig aan een adres in Oosterbeek zou hij dan be talen. Het hobbelpaard had "hij wegge geven. In augustus van het vorig jaar was hij eens bij zijn oude baas in Rhe- nen gaan kijken. Hij wist dat in het weekend in het Grebbepaviljoen veel geld moest zijn. Hij pleegde een in- braakje en vond een geldkistje. De in houd viel bitter tegen. Rond de 60 gul den zat erin. Het kistje verdween in een weiland en het geld in W.'s zak. Een dag daarvoor had hij een verko per van de fa. Schupp zo gek gekre gen hem een pantalon mee te geven. De rekening moest naar een adres in Vee- nendaal gestuurd worden. Hier vertelde W. dat hij kelner was in hotel de We reld. De lijst met diefstallen gaat onver droten verder. De meest uiteenlopende dingen verzamelde W. Zo ook een pape gaai met kooi. Honderd Duitse Mark die omgewis seld moesten worden verdwenen. Deze vergrijpen zijn niet van de laatste tijd. Al in 1965 was de kinderrechter er aan te pas gekomen. Een voorwaardelijke tuchtschoolstraf was het resultaat. Een jaar later moest echter met forse hand ingegrepen worden. De daaropvolgende jaren was het telkens weer raak. Offi cier van Justitie mr. Lauwaars had een voorlichtingsrapport op laten maken. Hieruit bleek dat W. een zwerverstype was. Moeilijk om aan te pakken. Een duidelijke oplossing gaf het rapport niet. Een vage hoop vond men in een TBR. Mr. Lauwaars wilde zich hier dan ook aan houden. Hij eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Daarnaast een eveneens onvoorwaardelijke TBR. Zijn advocate bepleitte alleen een ge vangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. ZWOLLE In Zwolle zullen de stemmen die op 3 juni bij de gemeente raadsverkiezingen werden uitgebracht, donderdag aanstaande opnieuw worden geteld. Nadat het hoofdstembureau in eerste instantie een dergelijk verzoek van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid had verworpen, besloot de meerderheid van de Zwolse gemeente raad gisteravond dat wel tot hertelling zal worden overgegaan. Een dergelijk voorstel van de PVDA werd met 18 stemmen vóór en 13 tegen aangenomen. De PVDA verzocht om deze hertel ling, omdat deverschillen die op 3 juni over de toewijzing van de restzetels be slisten, bijzonder gering waren. De SGP had bijv. slechts drie stemmen minder op zich moeten verwerven of de be haalde zetel was naar de PVDA gegaan. Als motief voor zo'n hertelling voer de de PVDA aan, dat bij het al of niet goedkeuren van uitgebrachte stemmen verschillen in interpretatie zijn voorge komen. Zo werd op één van de stembu reaus een stembiljet, waarop onder de naam van de kandidaat een streep was geplaatst, goedgekeurd, terwijl in een ander stembureau dergelijke stembil jetten werden afgekeurd. Een groot anatal ambtenaren zal bij de hertelling worden ingeschakeld, ter wijl negen raadsleden de gang van za ken zullen controleren. Bij de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen in Zwolle won de VVD twee zetels, de PSP één, terwijl de SGP voor het eerst kans zag in de raad te komen. De combinatie CHU, ARP en KVP, de PVDA en D'66 verloren ieder één zetel, terwijl de Boerenpartij uit de Zwolse raad verdween. ADVERTENTIE 28 JULI 1970 EERSTE KLASSE Prijzen van f 10 Prijzen van f 50 Prijzen van f 50 Prijzen van f 100 Prijzen van f 100 Prijzen van f 200 Prijzen van f 400 Prijzen van f 1000 zijn gevallen op nrs. zijn gevallen op nrs. zijn gevallen op nrs. zijn gevallen op nrs. zijn gevallen op nrs. zijn gevallen op nrs. zijn gevallen op nrs. zijn gevallen op nrs. Een prijs van f 2.000 is gevallen op het Een prijs van f 2.000 is gevallen op het Een prijs van f 2.000 is gevallen op het Een prijs van f 2.000 is gevallen op het Een prijs van i 2.000 is gevallen op het De prijs van f 5.000 is gevallen op het De prijs van f 25.000 is gevallen op het De extra prijs van f 50.000 eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: nummer: nummer: nummer: nummer: nummer: nummer: nummer: is gevallen in de serie C op het nummer: En de troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series. LET WEL: op dit nummer zifn twee prijzen gevallen. 5 83 76 706 447 935 327 3987 058748 047292 092907 047100 010746 069327 000180 089622 089622

De Vallei | 1970 | | pagina 7