Scheel en Gromyko zeer zwijgzaam Russen oorzaak van uitstel lancering POLITIE NAM NAAMPLAAT VAN GRAF VAN PALACH (Grondeigenaar wil vergoeding voor vernieling bij berging Wordt de postgiro nóg makkelijker? 21% rente f: t dots makkelijk! Diplomaat zou postzegeldief hebben geholpen Salazar Over de grenzen Onderhandelingen in Moskou geld opnemen in het buitenland gratis giroboekjes Ruimtevaart naar Mars en Mercurius Trimstations in Duitsland NEKKRAMP IN JEUGDKAMP Opstand in Tibet onderdrukt Wie nu nog geen postgiro neemt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! Vorster in ziekenhuis POLEN JT atersnood in Pakistan Na treinontsporing in België D DINSDAG 28 JULI 1970 MOSKOU Maandag zijn in Moskou de officiële onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland begonnen over een niet-aanvalsverdrag. Tijdens de eerste bijéénkomst van de voltallige delegaties waren hoofdzakelijk de twee delegatieleiders, de ministers van Buitenlandse Zaken Gromyko en Scheel, aan het woord. Ze legden beginselverklaringen van elk een halfuur af. Daarna ontspon zich een uitvoerige discussie. Na ruim twee uur gingen de on derhandelaars uiteen. Pas vanochtend beginnen de eigenlijke besprekingen over een verdragstekst. Naar de Westduitse regeringswoord voerder Van Wee hm ar meedeelde, had den beginselverklaringen geen verras singen opgeleverd, ai bevatte die van Gomyko wel verscheidene interessante punten. Nader wilde Van Wechmar daar niet op ingaan. De sfeer was volgens hem „zakelijk en vriendschappelijk". Minister Scheel had 's morgens al een beleefdheidsbe zoek aan zijn Russische ambtgenoot Gromyko gebracht, waarbij de af spraak was gemaakt de onderhandelin gen in „absolute vertrouwelijkheid te laten verlopen. Er zouden ook bespre kingen onder vier ogen worden ge voerd. De onderhandelingen worden gehou den in het Spiridonofpaleis, een luxueuze villa dichtbij het centrum van Moskou, waar in september 1955 Ade nauer en Von Brentano met de toenma lige Russische leiders Boelganin en Kroestsjef de aanknoping van diploma tieke betrekkingen beklonken. Er zijn £een aanwijzingen over de duur van de onderhandelingen. Scheel en andere Westduitse delega tieleden verklaarden maandagochtend, dat er geen termijn was afgesproken. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse premier Balthazar Vorster is maandag in Kaapstad in het ziekenhuis opgeno men. Hij zal worden behandeld in ver band met een niet ernstige nier-aan doening. Dit is uit officiële bron in Kaapstad vernomen. Het officiële Russische persbureau Tass had zondag kort na de aankomst van Scheel verwarring gesticht, met de mededeling dat de Westduitse minister van plan was tot vrijdag in Moskou te blijven. Dit bericht werd maandag door het persbureau gecorrigeerd. Noch aan het verblijf van scheel, noch aan de onderhandelingen was een tijdslimiet verbonden, zo verklaarde Tass. Aan Duitse kant rekent men op tien tot veertien dagen. In Bonn brengt oud-staatssecretaris Duckwitz vandaag aan bondskanselier Brandt verslag uit van zijn onderhan delingen in Warschau. Duckwitz acht het mogelijk dat nog dit jaar een Duité-Pools niet-aanvalsverdrag wordt gesloten. Daarbij zouden het vraagstuk van de Oder-Neisse grens en andere bi laterale problemen worden geregeld. NEW DELHI Radio-Lhasa meldde gisteren dat in Midden-Tibet een gewa pende opstand tegen het £hinese gezag is onderdrukt. „Een handjevol klassevijanden" had getracht onenigheid tussen leger en volk te zaaien en gebruik te maken van godsdienstige sentimenten en bijgeloof, aldus de radio. „De revolutionaire massa" had even wel een snelle overwinning behaald en een einde aan de moeilijkheden ge maakt. Over slachtoffers werd niet ge sproken. DACCA Meer dan dertigduizend Oostpakistani hebben hun huizen verlo ren door zware overstromingen. In het Pabna-district, 160 km ten noorden van de hoofdstad Dacca, heb ben de overstromingen drie dorpen volledig van de aardbodem geveegd. Ook de schade aan de oogst is groot. Over slachtoffers werd niets meege deeld. KAAP KENNEDY Een Russi sche trawler, die tot op 200 meter de Amerikaanse atoamonderzeeër Ja mes Madison was genaderd, verle den week vrijdag, is er waarschijn lijk de oorzaak van geweest dat de eerste lancering van een Poseidon raket (een raket met meer dan één kernkop) vanaf de onderzeeëer werd uitgesteld. De lancering zou maandag hebben plaatsgehad, maar zaterdag maakte 'de marine bekend dat zij was uitge steld. In een korte verklaring werd ge zegd dat aanvullende proeven zullen worden genomen en dat een nieuwe datum voor de lancering waar schijnlijk in de loop van augustus zal worden vastgesteld. Volgens betrouwbare zegslieden jj mankeert er niets aan de raket of zijn onderdelen, maar is men in het Pentagon wantrouwig geworden toen de Russische trawler uitgerust met elektronische apparatuur vrij- dag zo dich bij de James Madison ging varen. i De James Madison koerst on ge- veer 50 km uit de kust bij Kaap j Kennedy. Het Pentagon heeft maandag commentaar op de berichten over de Russische trawler en de conclusies j die daaraan zijn verbonden gewei- gerd. BRUSSEL De ontsporing van de trein Keulen-Oostende, in de nacht van 7 op 8 juli, krijgt wellicht nog meer financiële gevolgen dan in eer ste instantie werd gedacht. De eige naar van een weiland, gelegen langs dë spoorbaan, heeft aangekondigd, een schadeloosstelling van één mil joen Belgische francs (ruim 70.000 gulden) te zullen eisen, wegens ver nieling van zijn grond. Maandag heeft men de ontspoorde rij tuigen van de trein teruggezet op de spoorbaan, dat gebeurde met een gro te kraan, waarvoor men door het weiland eerst een weg van steenslag heeft moeten aanleggen. Het terugzetten van de rijtuigen ge schiedde maandag met een kraan van 400 ton, die een arm van 65 meter kon bewegen. Deze gigant tilde drie rijtuigen en de locomotoef op nieuwe onderstellen die in de ochtenduren waren aangevoerd. Dat was precisie werk, want de rijtuigen moesten tot op de milimeter nauwkeurig op de onderstellen zakken. Het werk gebeurde in twee fasen. Eerst zette de kraan de rijtuigen overeind en evenwijdig aan de spoorbaan. Ver volgens moest men de kraan demon teren en 60 meter verderop weer in elkaar zetten, waarna zij in de goede positie was om de rijtuigen op de on derstellen te tillen. Ieder van de 26 meter Lange en 36 ton wegende rijtuigen moest negen meter opgetakeld worden en vervolgens op de onderstellen worden geplaatst. Hetzelfde gebeurde met de motorwa- sen- E~n van de rijtuigen, dat zó beschadigd was dat men het na het ongeval in tweeën had moeten snijden, wacht nu nog op vervoer. Samen met de oude onbruikbare onderstellen en ander schroot, zal het op vlakke wagons worden geladen en naar Schaarbeek gebracht, waar het ter beschikking blijft van de Deutsche Bundesbahn. 'let spoorwegverkeer Gent-Brussel was maandag ondanks de bergingswerk zaamheden bij Meile normaal, hoewel de treinen de plaats van het werk vertraagd moesten passeren. Het spoor Brussel-Gent kon. echter niet gebruikt worden. PRAAG Een grote bronzen ge denkplaat is tijdens het weekeinde in de nachtelijke uren verwijderd van het graf van Jan Palach, de Tsjechische student die zichzelf 18 maanden gele den verbrandde om te protesteren tegen de invasie van de landen van het War- schau-Pacl in Tsjecho-Slowakije. Omwonenden van het Olsany Kerk hof hebben verklaard, dat de politie de gedenkplaat vrijdagavond na de slui ting van het kerkhof heeft wegge haald. Dit is officieel niet bevestigd. Wel zijn in de afgelopen maanden op onop vallende wijze in Praag, Bratislava en andere steden gedenktekens verwijderd die herinnerden aan slachtoffers van de inval. Het graf van Palach wordt nu nog slechts aangegeven door de massa verse bloemen en kaarsen die de Tsjecho-Slo- waken daar dagelijks neerleggen sinds januari 1969, de maand dat Palach zich verbrandde. Maandag plaatsen twee jongeren de kaarsen op het pad bij het graf van Palach zo, dat zij diens naam vormden. Er was een grote menigte bij het graf verzameld. De bewakers van het kerkhof hebben verklaard, niet te weten wie de bronzen gedenkplaat heeft weggehaald. ADVERTENTl F WUw 9ekJ gaat rente B geven bij de HPostgiro. Want per augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 2y2°/° rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve maand. Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat. Het groeit. Het is voordelig in beweging al laat u het rustig staan. Dat is een goede zaak! W Binnenkort kunt Iff M met de gegaran- deerde girobetaal- J kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen. Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij. Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Reis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten gebruiken ontvangen nader bericht. W Hat snelle en m gemakkelijke betalingsverkeer per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over- schrijvingskaarten (waarvoor u tot heden 1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe... wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komt! De girokantoren Arnhem (085)430811, Den Haag (070) 814281 en de postkantoren geven u graag méér informatie. de postgiro In Duitsland DM100, Frankrijk Ffrs 200, Denemarken Dkr 200, Noorwegen Nkr 200, Zweden Skr 200, Finland Fmkioo. PRAAG 80 postzegels uit Oosten rijk, daterend uit 1851 en een waarde vertegenwoordigend van 360.000 gulden, die onlangs uit het museum van de pos terijen in Praag waren ontvreemd, zijn maandag door de politie aan het minis terie van Posterijen in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad teruggegeven. Tij dens een daaropvolgende persconferen tie werd volgens het persbureau CTK bekendgemaakt, dat de Griekse diplo maat Elias Lymberpoelos, die in april tot „persona non grata" werd ver klaard. gepoogd had de dief illegaal naar Oostenrijk te brengen door hem in de bagage-ruimte van zijn auto te ver stoppen. Aan de grens werd de auto echter aangehouden en de dief gearresteerd. Bij de diefstal hebben de daders een vrouwelijke suppoost in het museum neergeslagen. CTK meldt niet de namen van de die ven en zegt ook niet welke straffen zij hebben gekregen. WASHINGTON Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart (NASA) heeft bekendgemaakt dat eind 1973 een Mariner-ruimtevaartuig naar Venus en Mercurius zal worden uitgezonden. De Mariner zal worden uitgerust met tele visiecamera's die even genuanceerde fo to's zullen kunnen maken van de pla neet Mercurius als momenteel telesco pen op aarde kunnen maken van de maan. Het ruimtevaartuig MVM73 (Mariner-Venus-Mercurius 73) genaamd zal in de herfst van 1973 worden gelan ceerd, in februari 1974 Venus passeren op een afstand van 5310 km en een maand later langs Mercurius vliegen op een afstand van 1006 km. De MVlVf-73 weegt iets meer dan 408 kilo. De televisieapparatuur aan boord is dezelfde als .die van de Mariner-Mars missie van 1969. Volgend jaar wordt opnieuw een Ma riner naar Mars gezonden. De NASA zal in 1974 beschikken over drie volgstations uitgerust met antennes van 64 meter middellijn. In Australië bij Tidbindilla en in Spanje ,bi.i Madrid zijn momenteel volgstations in aan bouw. De volgstations zullen het mogelijk maken de meeste foto's van de Mariner direct naar de aarde over te seinen. Nu moeten zij op tape worden opgenomen en later worden doorgeseind. De NASA verwacht dat 5700 opna men van Venus en ongeveer 2700 van Mercurius kunnen worden gemaakt. LIMBURG a d LAHN De West duitse minister van Verkeer, Georg Le ber. heeft het eerste van een reeks van vijftig „trimstations" geopend, die langs de Westduitse autowegen zullen worden geplaatst. Het bevindt zich naast een uitspanning aan de weg Frankfort-Keulen in Limburg a/d Lahn. De trimstations - een combinatie van rekstokken op diverse hoogten met een handleidingbord - bieden automobilis ten gelegenheid tot lichamelijke activi teit en ontspanning. „Toen de mensen zich nog te voet voortbewogen, moesten er banken neergezet worden. Nu is het zaak. automobilisten in. staat te stellen zich met behulp van eenvoudige turn- toestellen tijdens lange ritten lichame lijk fit te houden", zo verklaarde Le ber, die gelijk ook raaar even wat oefe ningen aan de rekstok deed. PARIJS Een epidemie van nek kramp is uitgebroken in een kinderva kantiekolonie te Seignosse in het depar tement Landes. in Zuidwest-Frankrijk. Van de drie kinderen die door de ziekte zijn aangetast is er één overleden. De ziekte openbaarde zich pas, nadat de jongens die het eerste kamp hadden gevormd, weer thuis waren. Het toeval, dat twee van de jongens in hetzelfde ziekenhuis te Toulouse terecht kwamen, bracht de besmettingsplaats aan het licht. Dat werd later bevestigd toen een jongen uit hetzelfde kamp, eveneens met nekkramp, in het ziekenhuis van Cahors moest worden opgenomen. Het tweede kamp, bestaande uit 180 kinderen, wer», daarop onmiddellijk naar huis gestuu»nadat alle kinderen waren ingeënt. fK -?akantietehuis is voorlopig gesloten. r. Antonio De Oliveira Salazar zal in de geschiedenis geboekstaafd blijven als een der opvallendste staatslieden die Portugal ooit heeft gekend. Onder zijn bewind heeft Portugal een ongekende economische opleving doorgemaakt, maar tegelij kertijd is het van vele kanten fel be kritiseerd om zijn koloniale politiek en corporatieve staatsstructuur. Hij bracht de betalingsbalans, die meer dan een eeuw tekorten had opgele verd, in evenwicht en hij wist een aanzienlijk overschot te kweken. Hij maakte een einde aan een toestand van voortdurende revolutie en liet op grote schaal openbare werken uitvoe ren. Met Salazar is niet alleen een van de meest stoelvaste dictatoren uit de ge schiedenis heengegaan, maar ook een van de vreemdste personen uit de moderne geschiedenis. Hij was een onmogelijke man, aan het hoofd van een onmogelijk land met 10 miljoen zielen, een ascetische, god vrezende vrijgezel, wiens leiderschap vier decennia lang nooit ernstig be dreigd werd. Wat goed genoeg voor hemzelf was, was ook goed genoeg voor het land, zo redeneerde hij en in alles bepleitte hij dan ook soberheid. i Toen hij in 1928 als minister van Fi nanciën te hulp werd geroepen om I het land te redden uit de financiële chaos, staakte hij radicaal alle uitga ven die niet van essentieel belang waren en presenteerde een sluitende begroting, een prestatie die hij verder elk jaar van zijn loopbaan leverde. Onder zijn bewind bouwde Portugal re serves ter waarde van 1,2 miljard dollar op. De Escudo gold overal ter wereld als een keiharde valuta, maar de uitgaven voor onderwijs en ont wikkeling van het land werden tot een minimum beperkt. Ondanks erkende vooruitgang in de laatste tien jaar, is Portugal zelf ver in ontwikkeling achter op het veel gesmade Spanje. Sommige critici be weren zelfs, dat het land in econo misch opzicht een achterstand van wel 80 jaar op de meer ontwikkelde landen heeft opgelopen. Salazar zelf heeft eens armoede een zegen genoemd en verkondigd dat voor het probleem armoede geen snelle oplossingen bestaan. rpoch onderscheidde deze dictator zich in veel opzichten van zijn ondemocratische collega's. Hij had geen wapens of militairen nodig om aan de macht te komen, en toen hij deze eenmaal bezat, kon hij die zon der massa-spektakelstukken of bom barie behouden. Hij droeg nooit uni formen of medailles, en verafschuwde verering van zijn persoon en hield zich ver buiten het publiek. In tegenstelling tol zijn tijdgenoten Hitler en Mussolini, die ook deze eeuw in Europa absolute macht ver wierven, stierf hij in bed. Hij gunde zichzelf een weeksalaris van ongeveer 120 dollar. Daarvoor kocht hij in zijn geboortedorp Vimieiro een bescheiden wijngaard. Op zijn gere gelde bezoeken aan Vimieiro kwam het voor dat Salazar zijn chauffeur hij hield niet van vliegen op dracht gaf langs de weg te stoppen om voor hem sardines en droog brood te kopen. De rest van de tocht legde hij dan tevreden kauwend af. Salazar rookte niet en hij had ook een afkeer van tabaksrook. Hij placht de mensen dan ook te verzoeken in zijn aanwezigheid niet te roken. Hij had er een hekel aan gefotografeerd te wor den. Salazar bleef ongehuwd, hi j had echter twee dochtertjes van een arme buurman als kinderen aangenomen. A ntonio De Oliveira Salazar werd op 28 april 1889 in een Noordportu gees dorp als zoon van kleine, hard werkende boeren geboren. Antonio was acht jaar lang een uitstekende leerling van het seminarie in Viseu. In 1910 werd hij student in de rech ten aan de beroemde universiteit van Coimbra. Hij gaf in zijn vrije tijd lessen om het geld voor zijn studie te verdienen. Door zijn tegenstanders is beweerd dat hij nooit meer afstand heeft gedaan van de geest van de 19de eeuwse seminarist. Op 25-jarige leeftijd werd hij hoogle raar, met als specialiteit economie. Zijn studenten herinneren zich hem als een briljant docent, die weinig ge duld had voor debatten met zijn au ditorium. Salazar bleef iets van de schoolmeester houden, ook in zijn omgang met de ministers. Voor de te levisie maakte hij bepaald een pedante indruk. Van hem wordt gezegd, dat hij over politieke gevangenneming dacht als een leraar die een stoute leerling moet bestraffen. Sommige critici noemen Salazars groot ste zonde het feit, dat hij zijn land in een staat van intellectuele stagnatie heeft gebracht. Het door hem opge bouwde geheime politie-apparaat on derdrukte op meedogenloze wijze alle duidelijke tegenstand. J)e 81-jarige Salazar werd 22 maan den geleden, in september 1968. door een hersenbloeding getroffen, waardoor hij invalide werd en naar verluidt buiten zijn medeweten als regeringsleider vervangen werd door Marcello Caëtano. Hij was sinds 1932 als premier alleen heerser van het land geweest, maar in feite begon zijn regime al in 1926, toen hij als minister van Financiën tot de regering toetrad na een militai re coup. r.vaalf dagen geleden werd Salazar ge troffen door een nieraandoening die gepaard ging met een verslechtering van zijn hart- en bloedvatenstelsel. De artsen konden hem slechts met behulp van grote hoeveelheden anti biotica in leven houden. Ook schakel- den zij een kunstnier in om het over schot aan urinezuur te beperken. Dit lukte slechts twee dagen. Afgelopen zaterdag steeg de temperatuur van Salazar boven normaal, terwijl de bloeddruk verminderde, waarna de geneesheren zijn toestand hopeloos noemden.

De Vallei | 1970 | | pagina 8