Nederlanders kregen klappen Opmerkelijk succes van Fried Schmitz Zusjes Hage in eindstrijd Aanslag op boer Holland Week 1 dame of heer wil extra inkomsten IBM-TOERNOOI Internationale tennistoernooi in Hilversum Modelsp oor een medewerker/ medewerkster Regen opnieuw spelbreker AMSTERDAM Een rumoe rig dagje in het RAI-gebouw. Reeds om 10 uur tikten de klok ken in de meestergroep van het IBM-schaaktoernooi, 's avonds op hetzelfde uur stopten Gligo- ric en Uhlmann eindelijk. In dit halve etmaal kreeg Nederland nogal wat klappen, liepen de Russische toppers verder uit en werd de meestergroep door een speech van professor Euwe uit geluid. ALLEEN OP KOP VRAAG Dure ploeg HILVERSUM Al op de eerste dag van het toernooi om de internationale tennistitels van Nederland, dat gisteren in Hilver sum onder de voortdurende bedreiging van een druilerige regen is begonnen, heeft Nederlands tenniskampioen Niek Fleury moeten capituleren. DUBIEUS Scmy) L- .ÜJSWfrmv' e-érm jjuv( ~Qib8rna ■ie i/em*neie*j. EyiteèmwlM- z,h.3Qfrt>.p*}e EK Ok-JOLLEN Nederlanders vooraan in eerste duel HIPPE VOGEL PRATEN DAMES UITSLAGEN C. VEEN GEEN SPREEKUUR Eerst melken CoöpAdvies biedt u de gelegenheid, geheel op uw eigen terrein, een uiterst aantrekkelijk extra inkomen te verwerven. Wat is CoöpAdvies? Een coöpera tieve vereniging, speciaal opgericht voor salaris- en loontrekkenden, die voor alle mogelijke specialistische zaken in hun eentje niet de goede specialist kunnen inschakelen. Wat moet doen? Leden werven! Want het spreekt vanzelf, dat CoöpAdvies bij een nog groter leden bestand meer kan doen. Wat zit er voor u in? Een heel behoorlijk extra inkomen. Ten eerste omdat u voor ieder lid dat u werft, een genereuze vergoeding krijgt. En verder, omdat ieder nieuw lid, dat via door u geworven leden binnenkomt, op uw conto wordt bijgeschreven. En dus? Niet langer wachten! Nü een afspraak maken met de heer P. van Drongelen, die u alles kan vertellen over de vereniging. En over uw werkzaamheden. En over uw vergoeding. Langer wachten is niet wijs! Bel 085-42.74.41, Hotel Haarhuis. Stationsplein 1, Arnhem, tussen 8 en 10 CoöpAdvies uur of tussen 19 en 21 uur, op dinsdag 28, woensdag 29 of donder dag 30 juli. CoöpAdvies adviseert zijn leden op het ge bied van belastingen, aangiften, onroerend goed, sparen, pensioenen, beleggingen, rei zen, juridische en financiële kwesties. CoöpAdvies - Coöperatieve advies- en administratie-service organisatie u.a. Haarlem, Edward Jennerstraat 340, Postbus 4014, Telefoon 023 - 28.26.62. DINSDAG 28 JULI 1970 sport De meesters waren half hoofdge recht, wijl Timman en, Pr(ns nauw bii de eerste plaats en bij een meesterre- sultaat betrokken waren. Hamann won evenwel vrij regelrecht van Timman, terwijl Prins, die móést winnen, in tijdnood te veel risico's nam en tegen Adorjan nog verloor. Aldus kwam de Hongaar alleen op kop, stak duizend gulden in zijn zak en hoorde van professor Euwe, dat hij in de grootmeestergroep 1971 zou mogen uitkomen. Hamann was de tweede uit dit gezelschap van twaalf man, die ook een FIDE-resultaat behaalde. Bij de grootmeesters trekken Poloe- gajewski en Spasski verder, hard en grondig. Ze wonnen in eerste zitting te gen Janosevic en Hartoch in overi gens aantrekkelijke gevechten. Hun score, 9 uit 11, begint een beetje legen darisch te worden. Nog één punt en ze zullen de grootmeestemorm hebben vervuld. Geiler keek somber. Of hij had Don- ner laten glippen, of de defensie van de Nederlander had ongekende diepten gehad. Onze grootmeester liet er zich niet bijster uitvoerig over uithoren. Wel zei hij: „Als ik wit had gehad..." Voor de puntendelingen is pittig ge vochten, maar het resultaat is mede, dat thans elke kans op een Nederlands meesterresultaat in de grootmeester- groep (zeven punten is de eis) als ver keken kan worden beschouwd. De grote vraag is: „Wat doet Spasski, met wit, tegen Geiler?" normaal ge sproken bij deze score „niets", maar stel, dat Tringof tegen Poloega- jewski verliest? Met die vragen in het hoofd zijn de kijkers naar huis gegaan. Waarschijnlijk komen ze vanmiddag op het antwoord af. Bovendien- Ree- Scholl kan een feest worden, indien de heren althans op eikaars bloedli chaampjes uit zijn. Grootmeestergroep elfde ronde: Lan- geweg-Ree 1/2-1/2; Hartoch-Spasski 0 1; Geller-Donner 1/21/2; Hort-Trin- gof 1/21/2; Poloegajewski-Janasevic 1—0; Csom-Ciric 1/2—1/2; Gligoric-Uhl- mann afgebr.; Jongsma-Scholl 1/21/2. Stand: 1. Spasski (Rus), Poloegajews- ki (Rus) 9 punten; 3. Uhlman (O.Dld) 7 en 1 afgebr.; 4. Geiler (Rus) 6 1/2; 5. Gligoric (Joeg) 6 en 1 afgebr.; 6. Hort (Tsj.Sl) 6; 7/8 Trimgof (Buig), Donner (Ned) 5 1/2; 9. Ciric (Joeg), Janasevic (Joeg), Csom (Hong), Scholl (Ned) 4 1/2; AUXERRE De tweevoudige Tour winnaar Eddy Merckx (Bel) heeft maandag in Auxerre op een circuit van 1820 meter, dat 55 maal moest worden afgelegd, de Ronde van Seignelay ge wonnen. In de laatste tien ronden bouwde hij een voorsprong op van 35 sec. 13. Hartoch (Ned) 4; 14. Langeweg (Ned), Jongsma (Ned), Ree (Ned) 3 1/2. Meestergroep elfde ronde: Westeri- nen-Cortlever 01; Prins-Adorjan 0 1; Bednarski-Van Geet 1/21/2; Van der Weide-Marovic 01; Hamann-Tim- man 10; Piket-Tatai 01. Eindstand: 1. Adorjan (Horig) 7 1/2; 2. Hamann (Deen) 7; 3. Marovic (Joeg), Timman (Ned) 6 1/2; 5. Cortlever (Ned), Prins (Ned), Tatai (It) 6; 8. Bednarski (Pol); Van Geet (Ned) 4 1/2; 10. Piket (Ned), Westerinen (Fin) 4; 12. Van der weide (Ned) 3 1/2. NEDERLANDS KAMPIOEN NIEK FLEURY MOEST CAPITULEREN De Nederlandse kampioen Niek Fleu- ry in actie tijdens zijn partij tegen de Indiër Amrithraj. MILAAN De tweede plaats, die de Italiaanse voetbalformatle heeft veroverd in de strijd om de wereld titel is royaal gehonoreerd. De spelers ontvangen elk twaalf miljoen lire ofwel bijna 70.000 gul den. Dit bedrag wordt uitgekeerd aan elk van de 22 spelers, die Italië naar Mexico afvaardigde. Voor een eerste plaats had de Italiaanse voet balbond nog aanzienlijk dieper in de portefeuille willen grijpen. In dat geval had elke speler 16 miljoen lire of bijna 95.000 gulden getoucheerd. Een tikje dramatisch was die roemlo ze ondergang toch wel, hoewel zijn ne derlaag tegen Amrithraj nauwelijks sensationeel mag worden genoemd. De resultaten van de wat mollig ge worden Amsterdammer zijn dit jaar tenslotte zo pover dat zelfs tegen deze vlijtige doch eenvoudige Indiër hoop op succes niet was gerechtvaardigd. Zijn vrij geruisloze eliminatie werd dan ook moeiteloos door de vaderlandse experts verwerkt. Fleury, die vanwege zijn persoonlijke prestaties in technisch opzicht voorlopig niet meer wordt opgesteld in de natio nale ploeg is in principe een veel beter tennisser dan de degelijk spelende Am rithraj. Dat kon men gisteren trouwens zo APELDOORN De regen was giste ren opnieuw spelbreker bij het nationa le kampioenschap achtervolging voor dames. Afgewerkt konden nog worden de kwart en halve finales, waarin de zusjes Hage zich uiteindelijk de sterk- sten toonden. De eindstrijd wordt mor genavond op de wielerbaan van „De Adelaar" verreden. En in die finale, die een herhaling is van de titelstrijd in 1966, is Keetie Hage veruit de grote favoriete. De 20-jarige Keetie Hage reed gister avond in de kwart-finales zo sterk dat haar tegenstandster Dini van Berlo al na 1750 meter werd ingehaald en van de baan werd gecommandeerd. De vier voudige Nederlandse kampioene ging fel door en volbracht de 3000 meter in 4.28.6 In de halve finales ontmoette Keetie Hage, Truus Smulders, die Eefje Helder, de Nederlandse kampioene op de sprint, overtuigend verslagen had. Opnieuw toonde Keetie Hage haar gro te klasse. Met nog vier ronden voor de boeg lapte ze haar tegenstandster. Een plaats in de finale was een feit. De twee jaar oudere Bella Hage kreeg in de kwart-finale aanvankelijk goed partij van Janny Jonkers, die jl. vrijdag in het huwelijk is getreden. Maar halverwege zakte Janny in el kaar; Bella finishte met een ruime voorsprong in 4.35.8. De Apeldoornse Henny Hondeved-Faber bereikte de halve finales door een krappe overwin ning op Thea van der Plaat. De tijden waren respectievelijk 4.36.9 en 4.37.8. In de halve finales moest Henny de eer laten aan Bella Hage hoewel de Apeldoornse halverwege de strijd uit stekend partij gaf. Henny Hondeveld: „Op de helft zakte ik in elkaar. Ik was doodop. In de halve finale had ik ook al zo'n sterke tegenstandster. Ik was ei genlijk nog niet uitgerust toen ik tegen Bella moest rijden. Dat heeft me ge loof ik, wel parten gespeeld. Maar ik ben dik tevreden met een plaats in de halve finales. Het is tenslotte mijn eer ste officiële kampioenschap. Ik kan nog derde worden. Als intermezzo reden de amateurs en De Nederlandse lange-afstand- zwemmer Johan Schans heeft voor de twee achtereenvolgende maal de jaar lijkse 10 mijlsrace van Hamilton ge wonnen. Schans legde zondag de af stand af in 4 uur 1 min. 42 sec. Vorig jaar werd hij winnaar in 4.10. Pas in de laatste meters werd de strijd beslist. De Nederlander liet de Argentijn Horacio Iglesias juist achter zich. De derde plaats was voor de Italiaan Duilio Tra- vagilo. De Nederlander Jan van Scheijndel werd vierde. Ruim 50.000 toeschouwers woonden de zwemmara- thon bij. ADVERTENTIE smikkelaare nieuwelingen een rit over onbekende afstand. Winnaar werd de Gelderse kampioen op de weg bij de nieuwelin gen, de Apeldoorner Gerrit Möhlmann. ENKHUIZEN Op het IJsselmeer voor Enkhuizen is het Europese kam pioenschap OK-jollen van start gegaan. Gezien de successen van de Nederland se zeilers in de Kieler Woche waar Hans van Pagee de hoofdprijs won zijn, de kansen op een Nederlands suc ces niet te onderschatten. De OK-jol heeft een knikspantvorm en de prijs bedraagt ca. 2600 gulden. In de eerste wedstrijd gaven de Ne derlanders Hans van Pagee en Roelof Wester al direct een staaltje van hun kunnen. Zij liepen over de Zweed Kent Karlsson heen en wisten de eerste en tweede positie te bezetten. Met de korte golfslag van het IJssel meer kwamen zij bijzonder goed terecht terwijl het voor de Scandinaviërs nog kennelijk even wennen was. De volgorde van aankomst was: 1. Hans van Pagee 2. Roelof Wester 3. Kent Karlsson (Zweden) 4. Karl B. Jo hansson (Zweden) 5. Peter Due (Dene marken). De middagwedstrijd was zeer interes sant. Er vormde zich direct een com pacte kopgroep waarin een felle strijd geleverd werd. In het boord aan boord- gevecht was de Zweed Johansson de sterkste terwijl de Deen Steen Kjolhe- de zich naar de tweede plaats kon op werken. Roelof Wester wist zich van de Nederlanders het beste te plaatsen en eindigde als zesde. Hans van Pagee werd als negende afgeblazen. De volgor de van aankomst van de twee race was: 1. Karl Johansson 2. Steen Kjolhede 3. Baysen (Zweden), 4. Peter Due, 5. Kent Karlsson (Zw.). heel af en toe ook duidelijk merken. Maar zijn vorm is dermate dubieus dat het vrijwel uitgesloten lijkt dat hij zijn titel over twee weken in Scheveningen met succes kan verdedigen. Dat opent dan ruime perspectieven voor de dit jaar weer intensief tennis sende Peter Soeters, die gisteren een ui terst gedecideerde overwinning behaal de op de Austra;iër Syd Ball. Een tweede opmerkelijk Nederlands succes boekte de twintigjarige Fried Schmitz die brutaal doorstootte naar de tweede ronde ten koste van de Boli viaan Pancho Gorostiaga. Gorostiaga bouwde ijverig voort aan zijn image van vreemde hippe vogel en vooral de met twee witmakers behandelde band waarmee hij zijn ravenzwarte manen in het gareel hield trok in ruime mate de aandacht van het plaatselijke tienerwe zen. Fried Schmitz kon echter beter tennissen en daar ging het toch uitein delijk om. De vedetten in het heren- enkelspel, onder wie trekpleister Okker werden gisteren nog niet in de knusse accom modatie rond het Melkhuisje geisgna- leerd. Zij worden vandaag pas op de baan verwacht. Een telegram van promotor Mike Da- vies uit Dallas heeft inmiddels beves tigd dat de Amerikaan Marty Riessen inderdaad niet naar Hilversum zal ko men. Over de vervanger waartoe de groep van Hunt zich contractueel had ver plicht werd met geen woord gesproken hetgeen organisator Jan Mulder overi gens nauwelijks verdriet deed. Mulder, gnuivend: „Zakelijk gezien is het mis schien nog niet eens zo slecht. Ik moet nog afrekenen met Hunt en dan zal die affaire Riessen zeker ter sprake wor den gebracht. Natuurlijk kan ik hem niet het vel over de oren halen, want volgend jaar heb ik hem weer nodig. Ik zal er eerst wel even met Tom Okker over praten". Opvallende gebeurtenissen in het da mes-enkelspel waren de nogal ontluis terende nederlaag van Trudy Walhof tegen de Zweedse Christine Sandberg en het verrassende verzet van Judith Salomé tegen de Australische belofte Evonne Goolagong. Trudy Walhof, vooral dank zij haar veelzijdigheid nog steeds deel uitma kend van de Nederlandse top, maar op het ogenblik sukkelend met een hinder lijke polsblessure haalde zegge en schrijve twee games binnen en werd in recordtijd van het grasveld geveegd. Judith Salomé dwong de Australische Yvonne Goolagong, die in de afgelopen week bijzonder succesrijk is geweest in Engeland, tot een uiterste krachtsspan ning. Goolagong die wordt beschouwd als de opvolger van Hargaret Court, kon haar reputatie geen moment waarma ken en drukte pas in de derde set moei zaam door naar winst. De uitslagen zijn: Herenenkelspel: Eerste ronde: Amrithraj (Ind) Fleury (Ned) 6-2 4-6 6-2; Warwich (Aus) Van Eijsden (Ned) 6-2 6-3; Kalogero- poulos (Gr) Wolff (Ned) 6-1 6-1; Bertram (ZAf)Dijkstra (Ned.) 6-4, 6-4; Krog (ZAf)Veentjes (Ned.) 6-0, 7-5; 5; Battrick (GB) Laudin (Tsjech) 6-4 6-3; Soeters (Ned) Ball (Aus) 6-4 7-5; Menon (Ind) Breskvar (Joeg) 11-13 6-3 6-3; Diepraam (ZAf) Loizeau (Fr) 6-2 6-2; Schmitz (Ned) Gorostia ga (Bol) 6-3 6-4; Leclerq (Fr) Weyer- orthopaedisch chirurg VRIJDAG 31 JULI GROENE KRUIS-gebouw In de advertentie van Au torijschool Jolanda d.d. 24 juli 1970, stond abusievelijk vermeld Aanvang-examen gratis, dit moet echter zijn Nieuwe aanmeldingen t.e.m. 31 augustus krijgen aanvraag-examen gratis. Autorijschool Jolanda G. HARDEMAN Jac. van Ruysdaelstraat 7, VEENENDAAL. TECHNISCHE SCHOOL MAARSBERGEN Gevraagd zo spoedig mogelijk man (Ned) 6-2 6-3; Dent Aus) Van Min (Ned) 6-2 7-5; Alexander (Aus) Sigwart (WD1) 6-0 6-1. Gulyas (Hong) Knol (Ned) 6-3, 12- 10; Giltian (Aus) Scholtz (Ned) 6-3, 1-6, 6-0; Ulrich (Den) - Kary (Oos) 0-6, 8-6, 6-3. Damesenkelspel, voorronde: Sannie Gouws (ZAf) Carolyn Camp (Gb) 6-2 6-0; Laura Rossouw (ZAf) Dita Ys- paard (Ned.) 6-0, 6-1; Junko Samawatsu (Jap) Jettie Wienese (Ned) 6-2 6-3; Helen Amos (Aus) Anne 6-1 6-0; Lexie Crooke (Aus) Noortje Blom (Ned) 0-6 7-5 6-4; Pat Edwards (Aus) Dorien Falkenburg (Ned) 6-3 6-3 Eerste ronde: Evenne Goolagong (Aus) Judith Salomé (Ned) 8-6 5-7 6-4; Ada Bakker (Ned) Carol Kaloge- ropoulos (Gr) 6-1 6-3; Trudie Walhpf (Ned) Christina Sansberg (Zw) 6-2 6-0; Marijke Schaar (Ned) Brenda Kirk (ZAf) 6-2 6-2; Winnifred Shaw (G.-B.)Els Veentjer (Ned.) 6-2, 6-3. WANSWERD In Wanswerd (Fr.) is gisteren een aanslag gepleegd op de alleenwonende J. S. de Jong. De boer lag nog in bed toen hij door drie mannen werd overvallen. Ze hadden zich toegang tot de woning verschaft door een deur in te trap pen. Daarop gingen ze direct naar de slaapkamer van de veehouder met de kreet: „De vrouw in Leeuwarden is vermoord en nu ben jij aan de beurt", zette een der overvallers de boer een scheermes op de keel. De heer De Jong repliceerde: „Laat me dan eerst de koeien nog even mel ken". Twee van de drie mannen ble ven op de boederij, terwijl de derde met de boer naar het land vertrok. Inmiddels probeerde de heer De Jong met zijn overvaller tot een ak koord te komen. Hij gaf hem zijn portemonnee (inhoud onbekend). De tijd, die de heer De Jong nodig had om zijn koeien te melken, rekte hij dusdanig, dat zijn buurman met melkbussen de stal uitkwam. Op dat moment sprong de heer De Jong in een langs het land lopende vaart. De overvaller, die bij hem in het land stond, moet daarbij een schot met een wapen hebben gelost. De buurman heeft onmiddellijk de politie op de hoogte gesteld, waarna het drietal kon worden gearresteerd. OUD-LOOSDRECHT Op de vierde dag van de Holland Week 1 op de Loos- drechtse plassen heeft Helke Blok in de Flying Dutchman-klasse voor een ver rassing gezorgd. De Haagse crack ging direct na de start er vandoor. Alleen Ten Herkei bood slechts kort enige tegenstand, daarna was Bok onbereikbaar. Door deze zege heeft hfj tevens de leiding in het klassement. H. F. Enter heeft in een bij L. J. Veen's Uitgevers Maatschappij NV-Am- sterdam verschenen boekje getoond hoe ook in het modelspoorwegbedrijf veel van het plan Spoorbaan '75 kan worden toegepast. Met veel tekeningen en schetsen helpt hij de modelbouwer niet achter te blijven bij de ontwikkeling, die de Ned. Spoorwegen doormaken. Achter Blok werd er laag en fel ge vochten om de overige ereplaatsen. Dicht bijeen gingen Ter Herken, Guus Bierman en Joop Schipper over de vijf Loosdrechtse plassen. Ten Herkei hand haafde zich op de tweede plaats en Bierman versloeg fraai Schipper, die als vierde eindigde. Bij de Finnjollen liggen de zaken vol komen duidelijk. Kees Douze behaalde voor de tweede maal een overwinning en staat nu met 2-1-1 eenzaam aan de kop van het klassement. Kees Kruijer kwam, ondanks een matige score, ze vende, in het bezit van de tweede posi tie in totaal. Het puntenverschil met Douze is echter nu onoverbrugbaar. Eveneens moeilijk meer te verslaan is Henny Scholtz in de Pampusklasse. Na een enerverende strijd waaraan de vier sterksten van het veld, Besseling, Sijte- ma, Scholtz en La Bouchere, deelna men, werkte Scholtz zich keruig vrij en werd tweede en Erthoven, die zich pas in de laatse fase van de strijd in de kopgroep nestelde, kwam als derde aan. Zichbaar zonder moeite zeilt Schakel topman Frits Wessel over de plassen. Maandag boekte hij een derde dagzege. Zijn hoofdprijs is nu reeds veilig. In totaal volgt Rob Kruit(3-2-2) op een beschieden tweede plaats met een zeer grote puntenachterstand op Wessel. voor de huishoudelijke dienst. De werkzaamheden bestaan uit het schoonhouden van de lokalen, kan toren, etc. en omvatten een volle dige weektaak. Salaris volgens rijksregeling. Sollicitaties dagelijks aan de school of na telefonische afspraak. Welke

De Vallei | 1970 | | pagina 9