m Peter Soeters stelde opnieuw kandidatuur Balk niet Holland Week I Nationale stertocht voor auto's start op 15 augustus Verlies Donner tegen Hort li Internationaal toernooi in Hilversum Etappezege Janbroers IBM-TOERNOOI mé W$& Weer zege Oosterhof Scandinaviërs zegevieren W. Guldemonde won opnieuw Heerenveen overweegt aan kunstijsbaan Ben Kusmic toch mee Feijenoord 13 oktober in Frankfort Schoonspring- ploeg voor Barcelona Luchtvervuiling in New York II VERGELIJKING UITSPRINGEN HILVERSUM De applaus- meter vloog gisteren in het toer nooi om de internationale ten nistitel van Nederland plotseling naar ongekende hoogte. Want Tom Okker. nog immer mate loos bemind door het Neder landse tennisvolk, manifesteerde zich op de centre court. W AARDIG TEN ONDER NOG TWEE DAMES REPUTATIE OK-jolleii GECOMPLICEERDER GENADELOOS UITSLAGEN SPORT IN 'T KORT HALFJE VOOR WOENSDAG 29 JULI sn ort .VAV.J m HILVERSUM Van het trio Ne derlandse heren dat over twee weken een frontale aanval zal lanceren op de tennistitel van Niek Fleury Hem mes, Hordijk en Soeters maakte Peter Soeters gisteren in Hilversum de vertrouwenwekkendste indruk. Hij slaagde er zelfs in om tegen de frequent rond de aardkloot trekkende Brit Gerald Hattrick een set te maken en in ieder geval stelde hij met zijn grillige doch verdienstelijke optreden opnieuw zijn kandidatuur voor het Ne derlands kampioenschap. Dat kampioenschap is op en rond het melkhuisje nu al het onderwerp van vele speculaties, omdat het komende ti- KLAAS BALK gepasseerd AMSTERDAM De enige verrassing in de vrijwel complete Nederlandse baanpioeg voor de wereldkampioen schappen wielrennen die van 6 tot 13 augsutus in Leicester worden gehouden is het passeren van kampioen Klaas Balk op de 1000 meter met staande start. Voor dit nummer is de Brabander Pe ter van Doorn ingeschreven die bij het kampioenschap als tweede eindigde. De motivering van de sportcommissie is, dat men oe vorm van Van Doorn con stanter acht dat die van Balk. De ploeg ziet er als volgt uit: Amateurs: Sprint: Jan Jansen en Peter van Doorn; tandem: Jan Jansen en Pe ter van Doorn; 1000 meter met staande start: Peter van Doorn; Stayers: Cees Stam achter Stakenburg; Bert Boom achter Walrave en Jan Rijnink achter Van Roey. Voor de persoonlijke achtervolging zal de sportcommissie van de Konink lijke Nederlandse Wielerunie pas vrij dag wanneer de laatste vier in dit num mer in de baan zijn geweest een beslis sing nemen. Hetzelfde geldt voor de ploegenachtervolging waarvan nog niet vast staat of op dat nummer wel een Nederlandse ploeg wordt uitgezonden. Daartoe zal eerst een behoorlijke tijd moeten worden gereden. Profs: Sprint: Leijn Loevestijn; achter volging: Leo Duyndam en Piet Hoek stra; Stayers: Jaap Oudkerk achter De Graaf en Piet de Wit achter Staken burg. De mogelijkheid bestaat dat ook Piet van de' Lans wordt uitgezonden. Dat hangt a. van de vorm die hij vrijdag avond in het nationale kampioenschap Amsterdam toont. teltournooi een van de merkwaardigste uit de geschiedenis belooft te worden. De in Zwitserland wonende Neder lander Jan Coebergh doet niet mee, Jan Hajer is geheel en al uit het beeld ver dwenen en de vorm van de titelhouder Fleury, die zijn studie fysiotherapie te genwoordig veel belangrijker vindt, wordt ernstig in twijfel getrokken. Blijven dus over: Peter Soeters, de door de tennisbond geprotegeerde Fred Hemmes en Jan Hordijk. Hemmes en Hordijk behaalden gisteren in de prille ochtenduren bevredigende overwinnin gen op resp. Baleson (Zuid-Afrika) en Misra (India), maar werden later op de dag in de pan gehakt door de agressieve Australiër John Alexander en de als tweede geplaatste Brit Roger Taylor. Een redelijke vergelijking tussen dit twintigjarige tweetal en Soeters was daardoor nauwelijks te maken, want zowel Alexander als Taylor mag hoger worden aangeslagen dan Battrick. De nationale titelstrijd, die op de Scheveningse Metsbanen zal plaatsgrij pen, kan derhalve een uiterst neryeus gebeuren worden, waarin de spanning het gebrek aan kwaliteit ruimschoots kan compenseren. Vooral voor Hemmes en Hordijk mag die Nederlandse titel als een begeerlijke prooi worden be schouwd, want 7 september moeten ze allebei in dienst en dan kan zo'n kam pioenschap in de strijd om zoveel mo gelijk persoonlijke vrijheid een waar devol argument vormen. Hordijk: „Het is een volkomen open strijd. Hemmes, Soeters en ik ontlopen elkaar niet zo verschrikkelijk veel. Mis schien dat Soeters er alles bij elkaar iets uitspringt. Maar niemand moet denken dat Niek Fleury al is uitgescha keld. Daar ken ik hem te goed voor. Toen hij verleden jaar kampioen werd had hij daarvoor in feite ook niet zo erg veel gepresteerd. Ik weet dat hij op het ogenblik erg hard traint en ik zeg je dat hij nog steeds tot de voornaamste kanshebbers behoort". BAD KREUZNACH Na reeds als eerste over de streep te zijn gegaan in de derde en vijfde etappe, heeft Popke Oosterhof ook de achtste etappe van de Ronde van Rijnland-Palts (Simmern- Kirn over 173 km) gewonnen. Hij had een voorsprong van 28 seconden op een groepje van vijf man. Het was in totaal de zesde Nederlandse etappezege. Des ondanks staat de Duitser Muddeman op de eerste plaats van de algemene rangschikking. Algemeen klassement na acht etap pes: 1. Muddemann 28.57.17; 2. Ooster hof (Ned) op 1.18; 3. Tabak (Ned) op 1.33; 4. Troche (WDld) op 3.40; 5. Becker (WDld) op 10.35; 27. Nieuwkamp (Ned) op 50.54. DUIDELIJKE ZEGE VAN OKKER O P BRIT LLO YD Wat deze ongedurige dribbelaar in Hilversum ook gaat verdienen, vast staat dat hij zijn geld dubbel en dwars waard is. Gisteren verzamelden zich zelfs zoveel glunderende landgenoten rond het tot vakman gerijpte wonder kind, dat de handenwrijvende organisa toren ijlings een extra dagkaarten moest laten halen. Okker beloonde die warme belang stelling met een gedecideerde overwin ning op de Brit David Lloyd, die best keihard durfde terug te meppen en die derhalve uiterst waardig ten onder ging. Geïnspireerd door de gilletjes van verrukking die Okker spelenderwijs aan vooral het vrouwelijke deel van het publiek blijkt te kunnen ontlokken, stootte de Nederlandse prof in hoog tempo door naar de derde ronde, waar in ook de Zuidafrikaan Andrew Patti- son hem weinig moeite zal opleveren. Hij is de enige van het vaderlandse contingent in het herenenkelspel die nu nog in de strijd is, want de andere zes tien mannen zijn achteloos door de bui tenlandse concurrentie terzijde gescho ven. Van de twaalf Nederlandse speel sters, die zich in dit tennisavontuur hebben gestort zijn er nu nog twee over: Ada Bakker, die na haar vlotte overwinning op de gracieuze Griekse Carol Kalogeropoulos gisteren niet in de baan hoefde te verschijnen, en Ne derlands kampioene Marijke Schaar, die gisteren een bijzonder knappe over winning behaalde op de door de Britten juichend gepousseerde Winnie Shaw. Dank zij die overwinning vond Marij ke Schaar zichzelf aan het eind van een redelijke zonnige dag blozend van genoegen terug in de derde ronde. Daarin wordt ze geconfronteerd met de Australisch Kerry Melville of de Zweedse Christine Sandberg, maar hoe wel allebei spelers van redelijk ka liber zijn, ziet de strijdbare blondine dat duel toch met opvallende opgewekt heid tegemoet. Zij baseert dat gematigde optimisme op het simpele feit dat de stand tussen haar en Sandberg op het ogenblik 1-1 is en dat zij de enige partij die ze tot nu toe tégen Melville heeft gespeeld maar op het nippertje heeft verloren. Bovendien constateerde ze opgetogen een opleving in haar vorm. „De laatste weken gingen niet zo best", sprak ze gisteren. „Maar ik had me voorgenomen om hier in Hil versum rustig en ontspannen te gaan spelen. Ik word nogal gauw ongedul dig, weet je wel". „Tegen Winnie Shaw had ik trouwens niets te verliezen. Er was er maar een ENKHUIZEN Bij harde wind en ferme golfslag blijken de Scandinavi sche OK-zeilers de meeste ervaring en routine te hebben. Dit werd duidelijk op de tweede wedstrijddag van het Eu ropese kampioenschap op het IJssel- meer voor Enkhuizen. De Zweed Bengt Baysen won de och tendrace voor de sterke Deen Steen Kjolhede. Als derde finishte Goran Dahlstrom (Zweden). Roelof Wester was de beste Neder lander met een vijfde plaats. Hans van Pagee eindigde als twaalfde. Verstele en Vrolijk werde respectievelijk veer tiende en achttiende in het 78 schepen tellende veld. Kjolhede bleek in de middagrace de listen en lagen van het IJsselmeer vol komen door te hebben en voer op fraaie wijze naar zijn eerste overwin ning. De Zweden Karlsson en Johans son werden tweede en derde. Van Pa gee bracht het tot de veertiende plaats en Roelof Wester werd zestiende. In het tussenklassement heeft mo menteel Kjolhede de leiding. LOOSDRECHT De Holland Week I is met ee fikse bries geëindigd. De grote verrassing was het winnen van de Flying Dutchman-hoofdprijs door Freek ten Herkei. Heike Blok, de favo riet, werd door een protest uitgesloten en dit bracht Freek ten Herkei, die in de laatste race zegevierde, de hoofd prijs. Bij de Finnjollen was van een derge lijke verrassing geen sprake. Kees Kruyer stuurde zijn „Early Brid" welis waar voor het schip van Douze over de eindlijn maar laatstegenoemde was al zeker van de hoofdprijs. Wel schoof Kruyer in de eindrangschikking op HAMBURG Titelverdediger Wim Guldemond heeft bij Hamburg zijn derde overwinning geboekt in de wed strijdenreeks om het Europese zeilkam- pioenschap in de Sharpieklasse. De Ne derlander voert na vier van de zes ra ces het algemeen klassement aan met ruime voorsprong op de prominente Westduitser Hans Dominik. naar de tweede plaats. Moeilijkheden waren er weer in de Pampus-kiasse waar deze week danig geprotesteerd werd. Henny Scholts, de serieuze hoofd prijskandidaat, werd door het protest comité gewipt. In de race had Scholts zich overigens niet kunnen waarmaken. Hij kwam in zesde positie binnen, het geen niet voldoende zou zijn geweest voor de hoofdprijs, Enthoven Scholts' zwaarste concurrent, zeilde namelijk een goede race en greep via een tweede plaats achter Van Galen de hoofdprijs. In totaal verzamelde Enthoven met 3-2 2-2 de meeste punten. Bart Kraan veroverde zijn zoveelste hoofdprijs in de Valkenklasse. Evenals Frits Wessel in de Schakels, zegevierde Kraan voor de vierde maal. De overige Valken-zeilers verdeelden onderling de resterende prijzen. Kirkenier werd tweede en Rolf von den Baumen kwam het eerst tijdens deze zeilweek ook .n de kopgroep terecht. Hij eindigde als derdt. Tweede in totaal werd Kirkenier en derde Chris van Swol. Ook superieur was Steven de Jong in de Clippers. Mede door de krachtige bries kon De Jong, met zijn jarenlange F. D. ervaring op zak, zich soepel bewe gen in het zestien man tellende Clip per-veld. Tweede in totaal werd Hui- bregtse. die zenuwachtig hoefde te worden. Tenslotte had de kittige Winnie Shaw de kwartfinales van Wimbledon ge haald en de reputatie die je daarmee opbouwt heeft in toernooien van min der kaliber onmiddellijk hinderlijke consequenties. Want ondanks het feit dat ze dit jaar in de Federation cup ook van Betty Stöve had verloren en on danks het feit dat ze op het gravel aanzienlijk minder goed uit de voeten kan dan op gras, werd Winnie Shaw, toch gekwalificeerd als een kristalzui- vere favoriete. En toen ze gisteren doorkreeg dat het in de praktijk toch allemaal wat ge compliceerder ligt en zij door die ont dekking wat uit haar evenwicht werd gebracht, beet ze ontmoedigd haar tan den stuk op het solide baselinespel van Marijke Schaar. Tegenover de winst van Schaar stond de kansloze nederlaag van Betty Stöve, die tegen de ambitieu ze Amerikaanse Denise Carter niet meer dan vier games kon maken. Ver rassing van de dag was de ondergang van de moedeloos voortsloffende Au stralische Karen Krantzcke, die door de Zuidafrikaanse Laura Rossouw uit de tweede ronde werd gehouden. Verder deden de vedetten onder de dames vak kundig hun plicht. Ook de rijzige Australische Margaret Court, die de kleine Japanse Junko Sa- wamatsu genadeloos van de baan ran selde. Eigenlijk was dat een van de droevigste gebeurtenissen gisteren. Westerlingen hebben de neiging om, wanneer zij in wedstrijdverband tegen de bierkaai moeten vechten, een geintje te maken of een komisch grimas te trekken, teneinde het publiek te de monstreren dat ze er heus niet zo zwaar aan tillen. De verschrikkelijke waarheid kan al dus op zeer effectieve manier worden verbloemd met een vrolijke, zij het wat nerveuze lach, die strikt genomen ner gens op slaat. Want wanneer het nood lot je op een tennisbaan samenbrengt met Margaret Court valt er natuurlijk niets te lachen. Junko Sawamatsu bleek daar goed van te zijn doordrongen en ze probeer de dat ook niet geheim te houden. Ze begon er steeds zorgelijker uit te zien en juist de bloedserieuze manier waar op ze zich tegen haar onafhwendbare nederlaag verzette gaf de executie een extra triest accent. Herenenkelspel eerste ronde: Lloyd (GB) versl. Thung (Ned) 7-5 6-3 Phillips Moore (Aus) versl Kuki (Jap) 8-6 6-1 Hordijk (Ned) versl Misra (Ind) 6-0 6-4 V Amrithraj (Ind) versl Di Matteo (It) 6-4 7-9 8-6 Hemmes (Ned) versl Baleson (ZA) 6-3 3-6 6-2 Pattison (ZA) versl Bartoni (It) 8-6 0-6 6-3 Po- korny (Oost) versl Schneider (Ned) 6-1 9-11 6-3. Tweede ronde: Bowrey (Aus) versl Menon (Ind) 6-0 6-1 Gulyas (Hong) versl. Leclercq (Fr) 6-2 2-6 6-3 Okker (Ned) versl Lloyd (GB) 6-2 6-3 Kaloge- roupolos (Griek) versl Giltinan (Aus) 6-2 6-3 Battrick (GB) versl. Soeters (Ned) 6-4 2-6 6-3 Maud (ZA) A Am- rithrai (Ind) 6-4 6-4 Pattism (ZA Clifton (GB) 7-5 6-2 Phillips Moore (Aus) Schmitz (Ned) 6-0 6-1 Mulligan (It) V Amrithraj (Ind) 6-4 6-4 Dent (Aus) Bertram (ZA) 6-4 6-1 Alexan der (Aus) Hemmes (Ned) 6-0 6-3 Ulrich (Den) Warwick (Aus) 6-3 6-1 HEERENVEEN De gemeenteraad van Heerenveen heeft besloten na te gaan of van de aan de Stichting Noord nederlandse Kunstijsbaan in Heeren veen verstrekte lening van één miljoen gulden over het boekjaar 1968/69 een eerste aflossing mogelijk is. De raad volgt hiermee de gedragslijn van de provincie Friesland, die even eens een renteloze lening verstrekte van één miljoen. De kunstijsbaan heeft tot dusver in 1964 werd de baan gerealiseerd een zodanig hoog exploitatieverlies ge leden, dat nog nooit zoals aanvankelijk was overeengekomen een aflossing plaats vond. Burgemeester en wethou ders van Heerenveen zijn ervan over tuigd, dat de exploitatie onrendabel blijft, vooral omdat er in Nederland steeds meer kunstijsbanen bijkomen. DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft na onderling beraad toch aanlei ding gevonden bondscoach Ben Kusmic alsnog toe te voegen aan de technische begeleiding van de dames atletiekploeg die zondag in Oost-Berlijn zal deelne men aan de halve finale van het toer nooi om de Europa Cup voor landen teams. Op zaterdag 15 augustus om 10 uur geeft burgemeester mr. A. L. des Tom be van Apeldoorn in het Cultureel Cen trum Orpheus het vertreksein voor de 3e Nationale Auto-Stertocht. Dat bete kent voor ruim 1300 automobilisten het begin van een avontuurlijke tocht door het oosten en noorden van ons land. Deze stertocht, die een lengte heeft van ongeveer 550 kilometer, zal zich ken merken door de combinatie van prach tig natuurschoon en uiterst interessante wegen. Om het geheel een bijzonder karakter te geven, wordt een gedeelte van de route in het nachtelijk duister afgelegd. De hoogtepunten worden ge vormd door het vallen van de duister nis, de ontmoeting met veel soorten wild en het aanbreken van de dageraad. In de tocht is een vijftiental raak punten opgenomen, waar de doorkomst van de deelnemende automobilisten wordt geregistreerd. De route tussen deze raakpunten is vrij, doch de plaats is steeds zó gekozen, dat de route feite lijk één grote sportief toeristische tocht door de mooiste gedeelten van Oost- en Noord-Nederland vormt. Er is geen wedstrijdverband en er worden aan de deelnemers geen snelheidseisen gesteld. Wil men de tocht dus snel rijden, is dat goed, maar als men het liever kalmaan wil doen, is daartegen geen enkel be zwaar. Men mag bij elk van de vier als rustpunt fungerende restaurants kort maar ook lang verblijven. De deelne mers kunnen de tocht zelfs onderweg tijdelijk onderbreken. Al is dat om bij voorbeeld ergens te overnachten. Het is de bedoeling van de Stichting Sportief Toerisme, die deze Nationale Auto-Stertocht elk jaar voorbereidt, om telkens een organisatie Op te zetten, waarbinnen de deelnemers op de manier waarop zij dat zelf graag willen een lange tocht kunnen rijden, die een maximum biedt aan toeristisch en sportief genoegen. Na afloop wordt aan iedere deelne mer die de tocht heeft volbracht, een fraaie verzilverde herinneringsplaquet- LEVEN De Nederlandse amateur wielrenner Janbroers heeft de eerste etappe (Glasgow - Leven, 257 kilome ter) van de Ronde van Schotland ge wonnen. Vlak achter hem en in dezelf de tijd (4.11.20) eindigde zijn landgenoot Wim Bravenboer als tweede. Derde werd de Pool Stee. Uitsla^ eerste etappe: 1. Janbroers (Ned.), 257 km in 4 uur 11 min. 20 sec; 2. Bravenboer (Ned.) z.t; 3. Stee (Pol.) z.t; 4 Matusiak (Pol.) 4.12.20; 5. Mollet (Fr.) z.t; 6. Bilsland (Schot) z.t. te uitgereikt. De kosten van inschrij ving bedragen 35,- per auto. Daarvoor krijgt men alle routebescheiden, twee draag-insignes met schildje 1970, de plaquettes en een ontbijt voor twee personen. De inschrijving sluit op 8 augustus 1970, of zoveel eerder als de 700ste in schrijving wordt geboekt. Inlichtingen over deze zeer interessante tocht kun nen worden verkregen bij de Stichting Sportief Toerisme, Boerhaavestraat 104, Apeldoorn. Telefoon 05760-18097. Davidson (Aus) Krog (ZA) 6-2 6-4 Pilic (Jsl.) Pokorny (Oos) 6-2 6-2. Damesenkelspel, voorronde: Daphne Bota (ZA) versl. Peggy Michel Stepha nie Johnson (VS) versl Kazuko Sawa matsu (Jap) 4-6 7-5 6-2 Vlasta Vopicko- va (Tsj) Valerie Ziegenfuss (VS) 8-6 9-7 Kerry Melville (Aus) Peggy Mi chel (VS) 6-4 6-4 Almutsturm (W-Dld) versl. Tine Zwaan (Ned) 6-3 6-4. Tweede ronde: Marijke Schaar (Ned) Winnifred Shaw (GB) 6-4 7-5 Mar garet Court (Aus) versl. Junko Sawa matsu (Jap) 6-1 6-0 Helga Niessen (W- Dld) versl. Lexie Crookec (Aus) 6-2 6-2 Virginia Wade (GB) versl Pat Edwards (Aus) 6-4 6-1. Herendubbelspel: Misra (Ind/Menon (Ind) Stradmeyer (Ned)/Weyerman (Ned) 6-3 6-2 Breskvar (Jsl)/Gulyas (Hong) Korteling/Sigwart (Ned) 8-6 5-7 6-2 A. Amrithraj/V Amrithraj (Ind) Gorostiaga (Bol/Laudin (Tjs) 6-2 6-1 Ball/Gitinan (Aus) Van Min/Schmitz (Ned) 6-2 6-2 Kuki (Jap)/Warwick (Aus) LeclercqZ-Loizeau (Fr) 6-4 0-6 6-3 Pattison/ Phillips-Moore (Aus) Land- wehr/Robbers (Ned) 6-2 6-3 Diep- raam/Krog (ZA) Pilic (Jsl)/Ulrich (Den) 9-7 7-5 Battrick (GB)/Kalogero- poulos (Griek) Hemmes/Soeters (Ned) 8-6 6-4. FRANKFURT De Europese beker houder Feijenoord zal op 13 oktober in Frankfort een vriendschappelijke wed strijd spelen tegen een combinatie van Eintracht Frankfurt en Kickers Offen bach. De kosten van de wedstrijd honderdduizend gulden zullen gedra gen worden door een Duitse brouwerij. De netto-recette van de wedstrijd komt de sport in Frankfort ten goede. ROTTERDAM Nederland zal bij de Europese zwem- en schoonspring- kampioenschappen, die in september in Barcelona worden gehouden, vertegen woordigd zijn met een volledige schoonspringploeg, athans op de 3 me ter-plank. De vier kandidaten Marriet Dommers, Elje Kuiler, Hans Feis en Leo van Oudheusden haalden in de drie wedstrijden, die telden (Praag, de na tionale kampioenschappen en de ont moeting NederlandCanada) ruim schoots het vereiste puntenaantal. De landenwedstrijd tegen Canada, die gisteravond in Rotterdam werd gehou den, werd met 13-9 door Nederland verloren,. Bij de heren won de Canadees Sully met 430.17 pnt. voor Ton van Oudheus den, die 429,93 en Hans Feis, die 411,15 punten vergaarden. Beverly Boys bracht Canada de winst bij de dames: 397,12 pnt., met op de tweede plaats Marriet Dommers (383,94) Eljo Kuiler werd met 357,78 pnt. vijfde. AMSTERDAM In het IBM-schaaktoernooi hebben we in één ronde een schone lei geschapen alle partijen uit hetgeen een mirakel pleegt te zjjn. Op het achttal duels vielen drie dode koningen te noteren. Onder de slachtoffers bevond zich de monarch van Jan Hein Donner, die door de Tsjech Hort ter aarde werd be- steeld. Dat ging eigenlijk heel merkwaardig. In een Grünfeld-Indiër, merk Taima- nof, werden in de bliksemtempo ruilen voltrokken, waaronder het dame-paar, hetgeen de zaal al tot overtuiging van een snelle grootmeesterremise bracht. Niets bleek minder waar. Met weinig maar uit een strijdbaar hart, begon Hort aan een langademig offensief. Of dit tot winst had moeten leiden? In hogere zin vermoedelijk niet, maar het is geen pretje zich na een uur tegen steeds grotere benauwenis teweer te moeten stellen. Toen Jan Hein dit een maal minder nauwekeurig deed viel de De Nederlandse atleten Ad de Jong, de nationale kampioen op de 100 meter, en Henk Snepvangers hebben dinsdag tijdens wedstrijden in het Belgische Blankenberge voor vaderlandse succes sen gezorgd. De Jong won de 100 meter in 10,8 sec, voor de Belg Romanini en Snepvangers was met 1 min 54,2 sec over de 800 me ter de Belg Gervoyse ruim drie secon den te snel af. De eredivisieclub MVV versloeg gisteren in Beek de amateurclub Caesar met 50. De 23-jarige Marijke Zwinkels uit H onselaars dijk zal het Westland als bloemenprinses vertegenwoordigen bij de Battle oj Flowers", die op het Engelse Kanaaleiland gehouden wordt. bijl... Als een mes door de boter. De profiteur van deze ellende was de Joegoslavisch grootmeester Janosevic. Die won een gezellige aanvals-affaire tegen CSOM en klom op .tot 5Vz punt. Een totaal, waarop Donner net op de plaats rust had moeten maken. Dat be- teknt de gedeelde achtste plaats... op een totaal van acht prijzen. Er volgen nog drie ronden, maar dat Donner het daarin gemakkelijk zal krijgen is beslist onwaar. Onder andere heeft hij vandaag zwart tegen Ploega- jewski. Die zal vrijwel zeker de colts laag en geladen op de heupen hebben hangen, want er is zich in de top van het Russisch concern het een en ander aan het voltrekken. Spasski/Poloegajewski, als onaantas- baar beschouwd, staan namelijk nog maar een halfje voor op Uhlmann, voor wie een tussensprint van 3 uit 3 is ge noteerd. Daar Spasski en Poloegajewski elkaar nog onderling moeten bejegenen dat gebeurt morgenmiddag en Uhlmann kennelijk van plan is verder op moord en doodslag uit te gaan, zal het Russische kop-duo hele punten moeten blijven scoren. Uhlmanns derde zege werd bekostigd door Jongsma, die zich overigens actief en interessant weerde. Pas in het verre eindspel moest hij voor het raffine ment van de Dresdener-schaakbegaaf- de het hoofd buiten. De resultaten uit de twaalde ronde waren: Grootmeestergroep: ReeScholl Yt/4, UhlmannJongsma 10, Ciric Gligoric VzV2, JanosevicCsom 10, TringofPoloegajewski Vzl/2, DonnerHort 01, SpasskiGeiler l/2, LangewegHartoch Val/2. Stand: 1/2 Poelogajweski, (Rus), Spasski (Rus), 9l/2\ Uhlmann (O-D), 9; 4/5 Geiler (Rus) Hort (Tsj.) 7, 6, Gligorc (Jsl) 6%; 7. Tringof (Bul), 6; 8/9 Jano sevic (Jsl) Donner (Ned) 6*4; 10/11 Ciric (Jsl.), Scholl (Ned) 5, 12/13, Hartoch (Ned), Csom (Hong) 4%; 14/15 Lange weg (Ned) Ree (Ned.) 4, 16. Jongsma (Ned) 3»/2. NEW YORK In New York heeft de luchtvervuiling een gevaarlijk peil bereikt. Het zwaveldioxyde-gehalte was dinsdag zelfs meer dan zeer uur dit punt ruimschoots gepasseerd. Deze situatie is mede een gevolg van een hittegolf, waaraan voorlopig nog geen eind zal komen. Als gevolg van de hitte wordt zoveel elektriciteit gebruikt voor verkoeling dat het voltage met vijf procent is verminderd om aan de toegenomen vraag te kunnen voldoen. Ondanks verzekeringen van het energiebedrijf dat dit niet van invloed zou zijn op gevoelige instrumenten, zijn er al moeilijkheden geweest met compu ters. Om stroom te sparen kreeg het stedelijk vervoerbedruijf het verzoek om het ondergrondse treinverkeer te verminderen. Ook uit andere steden aan de Ameri kaanse Oostkust, zoals Washington en Baltimore, komen berichten van ern stige luchtvervuiling. In het Ameri kaanse Congres werd de regering- Nixon er dinsdag van beschuldigd, dat zij het land naar een nieuw soort Pearl Harbour" brengt door geen einde te maken aan de vervuiling van het water langs de kust. Volgens het democratische lid van het Huis van Afgevaardigden Richard Ottinger uit New York, is een groot zeegebied op nog geen 20 km van de stranden van New York en New Jer sey al vrijwel zonder leven. Dit zou o.a. 't gevolg zijn van de omstan digheid dat met instemming van het Amerikaanse leger op 210 plaatsen vuilnis en industriële afvalprodukten in zee worden gestort. „De ramp wordt steeds groter maar het enige wat de regering doet is een ver dere bestudering van het probleem voor te stellen", al^WDütinger.

De Vallei | 1970 | | pagina 11