Veenendaals dagblad Langs rijkswegen meer comfort: Buiten Afgewezen minnaar stak jonge vrouw dood Nasser stopt radio van Palestijnen union lekker lui m Treffer DAJAN: „WIJ MOETEN WEL TOEGEVEN" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Groter tekort voor Nixon Prinsje had wel trek in de sigaret OPTIMISME IN MOSKOU Jongen hij Apeldoorn door stroom gedood Af en toe zon Arnhems kind mishandeld met siiïarettepeuk Meisje onder trein bij Dieren Verdeeldheid onder Arabieren Rodinof staat Gromyko bij Trein verkeer V/2 uut slil POLY SELECT matras PRINSES MARGRIET EN ECU TOEN OOI IN AU GUSTOS NAAR SURINAME Crisissfeer in Israël RIPPON VOLGT BARBER OP Overwegend vrie DEN HAAG - Minister Bakker (verkeer en waterstaat) wil het aantal parkeerplaatsen langs de Nederlandse rijks wegen drastisch uitbreiden. Rijk der heide 2 BEPERKT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 29 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I74 PARKEERPLAATSEN OM DE TWINTIG KM Rijkswaterstaat heeft een plan opgesteld oni langs iedere rijksweg om de twin tig kilometer een benzinestation met een behoorlijke parkeerplaat.-» te bouwen. Om het parkeren wat comfortabeler te maken, zullen de parkeerruimten wor den voorzien van picknick-tafels en banken. De automobilisten zullen gebruik mogen maken van de toiletten die in ieder benzinestation aanwezig moeten zijn. De voorschriften zullen zodanig worden gewijzigd, dat deze toiletten wat ruimer dan gebruikelijk worden opgezet. SAN CLEMENTE Het Witte Huis la Californië heeft bekendgemaakt, dat hel tekort op de Amerikaanse begroting voor het belastingjaar dat op 30 juni is geëindigd 2.9 miljard dollar heeft be dragen meer dan werd verwacht. De directeur van de begroting George P. Schultz verklaarde in een toelichting op de cijfers, dat hij verheugd was dat de overheidsuitgaven onder de schattin gen waren gebleven. Dat het tekort groter is geworden dan werd verwacht, is een gevolg van het achterblijven van de ontvangsten tengevolge van de rela tieve teruggang in de economie, aldus Schultz. De overheidsuitgaven in het afgelo pen belastingjaar bedroegen 196.8 mil jard dollar de inkomsten 193.8 mil jard dollar. Het verschil van het hieruit blijkende tekort ad 3 miljard met het opgegeven tekort van 2.9 miljard dollar spruit voort uit afronding der getallen bij de onderscheiden berekeningen. YL te oog en hart voor het oor- spronkelijke landschap der j heide heeft, ziet bedroefd, hoe het militaire apparaat er zonder veel bedenking beslag op legt, zodat door het berijden met tanks en l ander gerij) dit gebruik beter i gezegd misbruik niet zelden tot totale vernietiging der vegetatie j voert. Indien van zo'n terrein per jaar 20 van de oppervlakte wordt bereden is de begroeiing reke ning houdend met een marl maal herstellend vermogen na zes jaar nagenoeg volkomen verdwe- nen. Tanksporen blijven bovendien j zeer lang zichtbaar en zetten over- al foeilelijke noten in het landschap. Van reeds 8 jaar oude tracés bleek de bedekking pas tot even over de helft te zijn gevorderd. Er mag dus gerust van een grondige verstoring j worden gesproken en van een lang- durige invloed. Rupsbanden bleken bij een serieus onderzoek, de erg- ste boosdoeners, luchtbanden de- ren wat minder. We zien de hei- planten op de sporen afsterven en de reeds aanwezige grassen nemen j toe; anderezoals fiorin, toitbol en pijpestrootje activeren en krijgen de overhand, terwijl de opslag van berk en den stevig gestimuleerd wordt. Er treedt gemakkelijk ver- stuiving op door het verdwijnen van de humuslaag en hoezeer de callu- na zich ook beijvert, om haar plaats te behouden, toch kan ze zich maar zelden herstellen, want regeneratie door kieming van zaad is hoogst wisselvallig en er moeten ettelijke I jaren verstrijken, eer het millieu I in de rijsporen er gunstig toe is. I' De heiboeren van voorheen wisten zonder wetenschappelijke proefne- i mingen allang, dat maar eens in de vier jaar de kans op een gun- stige kiemperiode bestaat. Het is duidelijk, dat ons heilandschap in l zulke geschonden gebieden een zwa- l re dobber heeft en dat zo'n kale vlakte ons met zorg vervult. 29 juli 1970 A. B. Wigman Rijkswaterstaat voelt niets voor gym nastiek- en andere trimtoestellen op deze parkeerplaatsen. In West-Duits- land is gisteren het eerste van vijftig trimstations langs de Autobahnen ge opend door minister Leber (verkeer en waterstaat). Deze trimstations bieden de automo bilisten gelegenheid zich lichamelijk te ontspannen. Daartoe zijn enkele rek stokken neergezet en een handleidin genbord. Het ministerie van verkeer en water staat liet gisteren Weten dat Nederland dit trim voorbeeld niet zal volgen. De afstanden op de Nederlandse autowe gen zijn te gering, aldus het ministerie. Wel wordt hard gewerkt aan een al jarenlang bestaand plan om langs de rijkswegen om de veertig kilometer een wegrestaurant neer te zetten. Binnen kort zal dit plan officieel worden be kendgemaakt. Vorig jaar is al begonnen met de bouw van een eerste pleisterplaats na bij Nunspeet aan de rijksweg Amers foortZwolle. Dit wegrestaurant zal volgend jaar worden geopend. Het rijk zal de benodigde grond ko pen en bouwrijp maken Vervolgens wordt de bouw en exploitatie van de restaurants verpacht. Rijkswaterstaat wil met dit plan twee vliegen in één klap slaan. Het aantal restaurants en cafés langs de rijkswe gen blijft beperkt, hetgeen uit ver- keersveiligheidsoverwegingen belang rijk is. Aan de andere kant worden vol doende goed geoutilleerde en gecontro leerde restaurants gebouwd om de au tomobilisten in staat te stellen even te rusten en een hapje te eten. Bij de aanleg van nieuwe rijkswegen zullen parkeerplaatsen en wegrestau rants tegelijkertijd worden aangelegd. Bij de bestaande autowegen wordt zo snel mogelijk grond gereserveerd. AMSTERDAM Dinsdagavond rond acht uur is in een café in de Frederik Hendrikstraat in Amsterdam de 22-ja- rige buffetjuffrouw Yvonne Logger doodgestoken. De dader, de 37-jarige automonteur zonder vast woon- of ver blijfplaats M. R. M., heeft zich onge veer een kwartier later bij de politie aangegeven. Het slachtoffer en de monteur had den gedurende enige tijd een verhou ding, die twee weken geleden door de vrouw was uitgemaakt omdat zij vond dat de man te veel dronk. Dit zinde de man totaal niet en hij heeft in de af gelopen week de vrouw bij herhaling lastig gevallen. Gisteravond kwam hij naar café O Sole Mio in de binnenstad, waar zij als buffetjuffrouw werkte en haalde zon der een woord te zeggen een ongeveer 30 centimeter lang keukenmes te voor schijn, waarmee hij de vrouw in de borst stak. Zij werd zo ernstig gewond dat zij kort na aankomst in het Wilhel- mina Gasthuis overleed. De man was een bekende van de politie en reeds en kele malen veroordeeld wegens diverse misdrijven. ARNHEM Vier Arnhemse jongens van elf tot vijftien jaar worden ervan verdacht een sigarettepeuk te hebben uitgedrukt in het oor en tegen het ge hoorapparaat van een twaalfjarig jon getje. Het slachtoffer liep oorletsel op. Hii moest zich onder behandeling stellen van een oorarts. De vier jongens ont kennen. DIEREN Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien is tussen Arnhem en Dieren hei 17-jarige meisje Antoinette M. S. uit Nijmegen oder de trein geko men. Zij was op slag dood. Het trein verkeer ondervond hierdoor een vertra- I ging van ongeveer een kwartier. CAIRO De Egyptische autoriteiten hebben besloten de radio-uitzendingen van een aantal Palestijnse organisaties over golflengten van de Egyptische radio voor lopig te verbieden, aldus een officieel communiqué, dat door radio-Cairo is uitge zonden. De politie heeft dinsdagmorgen de kantoren van de „Stem van Palestina" en dr „Stem van Assifa" gesloten en het personeel de toegang geweigerd. Palestijnse commandogroepen die tegen Israëlische doelen opereren, kunnen nu geen operatie-opdrachten meer uit Egypte ontvangen. Nadat Egypte vijf dagen geleden het Amerikaanse vredesplan voor het Mid den-Oosten goedkeurde, heeft de „stem van Palestina" president Nasser er van beschuldigd dat hij de Arabische zaak verried. Dezelfde kritiek werd uitgeoe fend op de Jordaniërs, die het Ameri kaanse plan eveneens aanvaard hebben. De „Voice of Assifa" de „stem van de orkaan" zond iedere avond geco deerde radioboodschappen uit, die door de commando's met behulp van tran sistorradiotoestellen werden ontvangen. Dit radiostation behoort aan de voor naamste guerrillabeweging „El Fa tah". Na de junioorlog van 1967 is met deze uitzendingen een begin gemaakt. De „Voice of Palestina" van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie begon vijf jaar geleden met haar uitzendin gen. Iedere dag gingen drie program- MOSKOU De VV'estduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, en zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko hebben dinsdagochtend in Moskou een half uur gesproken over hun voorgenomen overeenkomst over een wederzijds afzien van het gebruik van geweld. Daarna bood Gromyko Scheel een lunch aan. Voor de eerste maal werd achter ge sloten deuren concreet gesproken over een tekst voor het verdrag nadat de mi nisters bij de opening van de onderhan delingen verklaringen hadden afgelegd. Over het verloop van de vergadering is niets bekendgemaakt. Een Westduitse woordvoerder zei, dat de bewindslieden „intensief en zake lijk" onderhandeld hadden. Na afloop bood minister Gromyko zijn gast een lunch aan. Gromyko had op de lunch de hoop uitgesproken dat de onderhandelingen tot een positief resultaat en verdieping van de betrek kingen tussen de twee landen zouden leiden. MOSKOU De Sovjetrussische mi nisterraad heeft Nikolai Rodionof be noemd tot plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van de Sov jet-Unie. Rodionof, die in 1915 werd geboren, is aanvankelijk als ingenieur werkzaam geweest. Sinds 1949 bekleedt hij ver schillende functies in het partij-appa raat en bij de overheid. Hij is lid van het centrale comité van de Sovjetrussi sche communistische partij en van de opperste Sovjet. Voor zijri benoeming tot plaatsvervanger van de minister van Buitenlandse Zaken was Rodionof eer ste secretaris van de partij in het ge bied van Tsjeljabinsk. KOPENHAGEN Gezelligheid in de tuin van kasteel Amalienborg: de Deense kroonprinses Margrethe met prins Hendrik en de twee kinderen Joachim (links) en Frederik. De laat ste zou wel trek hebben in de sigaret van zijn vader. ADVERTENTIE UTRECHT Doordat dinsdagmiddag spelende jongens aan de spoorlijn tussen Stroe en Apeldoorn een draad over de bovenleiding gooiden, is een van hen geëlektrocuteerd. De draad raakte de voltagekabels van de bo venleiding en dat had kortsluiting tot gevolg. De jongen kreeg 1500 Volt door zich heen en was op slag dood. Het treinverkeer op de lijn Amers- foort-Deventer was van half twee tot drie uur gestremd. Het slachtoffer is de 14-jarige Henk Steffens uit Hoenderloo. Hij kam peerde bij Assel en speelde met twee andere jongens bij de spoorweg. Toen zij een touw over de bovenleiding hadden geworpen, en dat er niet ai konden krijgen bood Henk aan het touw te verwijderen. Hij klom in een betonnen paal en raakte daarbij de bovenleiding aan. De centrale van de Nederlandse Spoor wegen schakelde toen tijdelijk de stroom over het betreffende leiding- gedeelte uit, waardoor het trein ver keer op de lijn Amersfoort Deven ter kwam stil te liggen. ADVERTENTIE Vóór wie zichzelf het beste gunt riEN HAAG Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen op uitnodiging van de regering van Suri name van II tot 17 augustus een be zoek aan dat land brengen. Op dinsdag 11 augustus vertrekt het paar van de luchthaven Schiphol (10.35 uur) naar Suriname, waar he;, 's avonds aankomst (19.10 uur) op het vliegveld Zanderij bij Paramaribo Onder meer zullen worden bezochi het volkswoningbouwproject Tam- menga, enkele fabrieken (een aluin, aarde- en aluminiumfabriek). hel Prins Bernhard-kampement waai de troepenmacht in Suriname is gele gerd een landbouwproject in Coe- biti en een bosontsluitingsproject in Tibiti. Prinses Margriet gaat ook nog onder meer naar een tehuis voor ver waarloosde kinderen, een verblijf plaats voor leerlingen van de mytyl school en de verpleegstersopleiding in het academisch ziekenhuis van Para maribo bezoeken. Op de laatste dag van het Surinaamse bezoek wordt per vliegtuig een tocht gemaakt naar het binnenland, onder meer naar een In- dianengebied bij de Braziliaanse grens. Op maandagochtend 17 augustus \ertrekken prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven van het vliegveld Zanderij naar Canada weekenders en shirts JERUZALEM Het politieke klimaat in Israël is verduisterd, door de kans op een mogelijk uittreden van de „Gachal"-groep het blok van „Cheroet" en li beralen uit de regering. Volgens de Israëlische radio, acht de parlementaire pers deze kans op uittreden 95 procent. Een gedeelte van „Gachal". geleid door Me- nahen Begin, is namelijk tegen aanvaarding van het plan-Rogers, omdat deze voorstellen volgens begin „geen vredesplan zijn, maar integendeel een plan tot vernietiging van de Joodse sUal". Vanmorgen zijn de aanhangers van Begin en de gematigde groep binnen de „Gachal" bijeengekomen om tot een compromis te komen om een breuk van het blok te voorkomen. De Israëlische minister van Defensie, generaal Mosje Dajan, heeft dinsdag avond in Tel Aviv verklaard dat Israël de vredesvoorstellen van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, William Rogers, niet kan verwer pen. „Israël heeft niet het recht of de plicht geïsoleerd en zonder vrienden te blijven en wij zijn niet sterk genoeg om de wensen van de enige bevriende grote mogendheid die wij nog hebben, te ne geren",-aldus Dajan, die sprak op een bijeenkomst van redacteuren van schoolbladen. Hij weigerde verder in te gaan op het plan-Rogers, omdat, zo voegde hij er aan toe. „dit vraagstuk nog binnen de regering in beraad is en ik wil geen oordeel uitspreken voordat het kabinei VEENENDAAL De jaarlijkse bij- enmarkt in Veenendaal heeft gisteren enkele duizenden mensen naar het terrein van het sportpark Panhuis ge lokt. Velen vonden de kennismaking met het bezige volkje een wat angstig avontuur, maar de mannen op deze foto kenden geen vrees. woensdag zijn beslissing heeft geno men". Toen men hem vroeg of hij overwo gen had af te treden als de regering het vredesinitiatief zou goedkeuren, het geen de Israëlische pers beweerd had, antwoordde Dajan kortweg „dat is niet waar". LONDEN Minister-president Heath heeft dc 46-jarige Geoffrey Rippon, minister voor Technologie, be noemd tot Brits onderhandelaar inzake de toetreding tot dc EEG. Rippon staat te Londen bekend als een „onwrikbaar Europeaan". Zijn voorganger, Anthony Barber, was kort geleden benoemd tot minister van Fi nanciën, na de dood van Ian Macleod. Rippon zal in de eerste plaats moeten gaan onderhandelen over de voorwaar den waaronder zijn land tot de Euro- markt kan toetreden. Hij is een der grootste Britse voorstanders van poli tieke en industriële samenwerking met de rest van Europa. Tot nieuwe minister voor Technologie is benoemd John Davies, oud-voorzitter van het Britse industrieverbond. ma's de lucht in, die echter geen mili taire berichten bevatten. Beide Palestijnse organisaties hebben nog niet officieel gereageerd op het bericht over de sluiting van hun radio stations. Het marxistisch-leninistische „democratische volksfront voor de be vrijding van Palestina" heeft echter de Egyptische maatregel veroordeeld en verklaard dat deze ten doel heeft de verzetsbeweging te liquideren. Volgens waarnemers in Beiroet is de sluiting van de Egyptische radiostations een ernstige slag voor de Palestijnse commando's, die nu elders naar zend mogelijkheden moeten uitkijken. Irak en Syrië zouden volgens deze waarne mers misschien bereid zijn de guerilla- organisaties te helpen. Beide landen hebben de Amerikaanse vredesvoorstel len verworpen. Zeventig procent van de Palestijnen is voorstandei van een politieke oplos sing voor het conflict in het Midden- Oosten, zoals deze door president Nas ser wordt omschreven aldus het Liba nese dagblad „Al Nahar". Dit is volgens het blad de uitslag van een ..mini-opi niepeiling". De Palestijnse verzetsbeweging zal afgezanten sturen naar Egypte. Syrië. Irak. Libanon. Soedan en Algerije om uit te leggen waarom de Falestijnen de Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten verwerpen. (Van onze weerkundige medewerker) Na een dag met zomerse tempe raturen in het zuidoosten (Eindho ven 25, Maastricht 27, Gelderland gemiddeld 23 graden C.) bracht een koufront enkele buien, sommige met onweer. Achter het front zal het opklaren, waarna wij vooral morgen overwe gend vriendelijk weer mogen ver wachten. Een enkele bui blijft mo gelijk. De temperatuur bereikt waarden tussen 22 en 25 graden C Toch is het goed rekening te hou den met de algemene ontwikkeling deze wijst op aanhouden van het veranderlijke weertype met waar schijnlijk vrijdag een nieuwe storing van de oceaan met kans op regen of enkele buien. Weersverwachting van het KNMI lot donderdagavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: zon op 04.58, onder 20.34 uur. Maan op 01.23, onder 19.37 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1