Panhuis weer 'n fraai decor van grandioze Oplichter in Antwerpen aangehouden bijenmarkt „Tour-renners onder elkaar" Curieuze verschijning VALLEI? Belt u dan «ven a.u.b. BEZIGE BfJEJV BEZOEKERS VAN BURLESK „BVÏTENGEBEUREN" TOT BANGE BLIKKEN EN BIJNA BUITENSPORIGE BEDRIJVIGHEID STAL OOK IN VEENENDAAL PSEIJDO-PROEVOETBALLER NETJES PARKEREN IN ECHTELÜ VEILING KESTEREN 11979 SLACHTOFFER AUTO ONVERVAARD VENEZUELA PRIJSUITREIKING VEENENDAAL - Een zich ogenschijnlijk ongewoon nijver manifesterend volkje heeft gisteren enkele duizen den mensen op de been weten te brengen. Ontelbaren hadden hun angst (voor alles wat BIJ heet) enigszins weten te verdringen en maten zich een argeloze tred aan voor een visuele kennismaking met de eigenlijk toch wel wat gevreesde diertjes. HANDEL VEENËNDAAL Met de traditie is gisteren tijdens de jaarlijkse bijen- markt van Veenendaal volstrekt niet gebroken. Toen een bijenkonin gin er met een zwerm volgelingen op het Panhuis-complex vandoor ging moest marktmeester II. van Kcssel het volkje, nadat hij het had terug gehaald. bij opbod verkopen (zo wil de traditie het) en de opbrengst ei genlijk schenken aan de armmecster van de R.-K. kerk die het in vroege re tijden verdeelde onder de armen van zijn parochie en die der protes tantse bevolking. Maar dat is allemaal verleden tijd. dus moest er een andere bestemming voor komen. De suggestie om het geld te storten in de verenigingskas werd echter resoluut van de hand' gewezen, omdat dat een „pijniging" van de traditie zou zijn. En omdat er geen armen meer zijn, maar wel bijstandtrekkers ver dween het bedragje in de kas van de gemeentelijke sociale dienst, die in totaal zestien gulden rijker werd aan de bijenmarkt voor Veenendaal 17.30 uur 10550 Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. I6.30-I7.30 u. Voor Rhenen 33?8 Nwe Veenendaalseweg I59 WOENSDAG 29 JULI I970 (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De man die zich de namen van de profvoetballers Mai- wald (Feijenoord) en Ressel (Lierse SK) heelt aangemeten om met behulp daar van in de gemeenten Veenendaal, Dordrecht, Epe, Edam, Schiedam en in de Haarlemmermeer een aantal mensen op te lichten, is in Antwerpen aange houden. Het bleek de in Geffen geboren G. A. van L. te zijn. De pseudo-voetballer. zonder vaste woon- of verblijfplaats, was nog in het bezit van de auto die hij bij een Veenendaalse vertegenwoordiger uit het Prins Willem-Alexanderpark ver duisterde. De officier van justitie in Arnhem heeft de politie in Antwerpen 0111 uitlevering gevraagd. Van L. zal binnenkort naar Veenendaal worden overgebracht. Nadat de oplichter op verschillende plaatsen in Nederland reeds met succes had toegeslagen verlegde hij zijn „werkterrein" naar Veenendaal en ook hier had hij alras een slachtoffer gevonden. Een vertegenwoordiger uit het Prins Willem- Alexanderpark raakte onder de indruk van zijn verhalen (en uiteraard van zijn bekende naam in Veenendaal was hij Maiwald in de vaderlandse voetbal wereld) en verschafte de ..zakenman", die voortdurend praatte over kunstgras- matten en stadionbouw, enkele dagen onderdak. De Veenendaler ging zelfs een keer met Van L. naar het Goffert-stadion in Nij megen om doordrongen te raken van de „big business" van de man. Het ging allemaal goed totdat de oplichter er met de auto van de vertegenwoor diger vandoorging. Toen werd de politie van Veenendaal ingeschakeld en deze verspreidde het signa lement van de pseudo-profvoetballer per telex. Interpol werd ingeschakeld en het intensieve speurwerk leidde uiteindelijk tot de arrestatie van Van L. in Ant werpen. In de Belgische havenstad reed hij nog vrolijk rond in de auto van de Veenen daalse vertegenwoordiger. De Arnhemse officier van justitie heeft de Antwerpse politie om onmiddellijke uitlevering van de oplichter gevraagd. Van L. zal op het politiebureau in Veenen daal worden verhoord. tot 40.- per kast. Opmerkelijk was het, dat het aantal handelaren dit jaar sterk was toegenomen. Ook het aantal korven bleek in vergelijk met vorig jaar vermeerderd te zijn. Waren het in 1969 450 korven, gisteren stonden er circa 600. Voor vele bezoekers is het een proeve van bekwaamheid geworden om zonder bijesteken op te lopen langs de korven te wandelen. Vele handelaren en imkers vonden bescherming door het dragen van een kap, anderen rookten driftig een pijp of sigaar. De onvervaarde toe rist stelde het zonder al deze middelen en doorkruiste het terrein met kinderen aan zijn hand. Wat onvermijdelijk leek bleef dan ook niet uit. Een naderende bij veroorzaakte angst bij kleuter en peuter, met als gevolg dat het heftige verweer een vervolg kreeg in een steek. De snel opkomende vochtigheid op bei de wangen, bleek echter voor geen en kele bij aanleiding te zijn om de af tocht te blazen. Het spel begon dan meestal pas goed... Voor de organisatoren was het een geweldige dag. De voorzitter van de marktcommissie liep in alle tevreden heid tussen de handelaren en bezoekers door en de secretaris van de bijenver eniging, de heer W. Huibers, had het druk met het door de microfoon om roepen van informaties. Van gemeen te-zijde ontbrak het ook al niet aan be drijvigheid. De heer .1. van Offeren, public-relations man. vertoonde een aangepaste werklust. Men had zelfs ge dacht aan het opvangen van buitenlan ders. Er waren stencils gemaakt in het Duits, Frans en Engels en voor de mon delinge explicatie tekende de heer Gr J. van Lent. AI met al een druk heen- en-weer-gevlieg, gedraaf en gepraat. In feite heeft een bij het nooit zo druk als het wel lijkt, maar ze heeft nu eenmaal de handicap niet langzamer te kunnen zoemen. Dit kleine aspect, bleek door vele aanwezigen te zijn vergeten doordat er een overmaat aan activiteit viel te bespeuren. Een enkele buitenlander verscheen gisteren ook op het appel. Naast een Belgische consulent van de bijenteelt waren er nog enkele Engelsen. Een per soon bleek zelfs uit Venezuela afkom stig te zijn. De midden-zeventiger Alberto Diaz, toonde door zijn komst naar de Veenen daalse bijenmarkt - de grootste van West-Europa - zijn onvervalste voor liefde voor bijen. Na kennis te hebben opgedaan in Frankrijk, Spanje en Ve nezuela, is hij naast zijn dagelijkse be zigheden als tekenleraar (inmiddels ge- pensioneerd) begonnen met de bijen teelt. De nog vrij vieve Diaz toonde grote belangstelling voor de Hollandse bij. „Het valt me erg op, dat de kleuren van de bijen hier zo heterogeen zijn. Ik zie dat de Italiaanse bij erg licht van kleur is, in tegenstelling met de Hol landse, die zwart-grijs Ls gekleurd". Aan de hand van enkele meegetroonde bijen van buiten, wees de heer Diaz het verschil tussen vijf bijen onder een haastig gepakt bierglas duidelijk aan. Door bemiddeling van een tolk, de heer O. P. Bijsterveld uit Houten, kon de Venezulaan gemakkelijk communiceren met de imkers. Hij was dan ook erg en thousiast over zijn ontvangst. „Muy bo- nito", verklaarde hij stralend. Eén van de hoogtepunten van de bij enmarkt was het bekendmaken van de prijzen. Na een kort welkomstwoord van de heer Van Appeldoorn, was het loco-burgemeester Ant. de Ruiter die de brandende nieuwsgierigheid niet langer op de proef wilde stellen. Hij overhan digde de eerste prijs aan de heer Dor- land uit Ede, die een bedrag van 1500,- voor de beste sta) met volk en bouw van minstens.5 stuks. Tweede-prijswinnaat werd de heer Den Hartog uit Leersum voor zijn beste stal met volk en bouw van minstens 10 stuks. Hij ontving 1000,-. Een bedrag van 750,- ging wederom naar de heer Dorland voor zijn beste kast met volk en bouw, als derde prijs. De beste ronde korf met volk en bouw werd - als vier de prijs - met 750,- gehonoreerd. Dat bedrag was voor de heer Sweerendonk uit Bemmel. Het gemeentebestuur stel de een wisselbeker beschikbaar voor de grootste aanvoerder (tenminste 25 vol ken). Deze bokaal kwam in handen van de heer C. van Holland uit Veenendaal Bijzonder opvallend was dat de han del (welke vrij kalm verliep) erg leven dig werd in de middaguren. Na vijf uur En het terrein van het sportpark Panhuis bood hun hiertoe tijdens de jaarlijk se bijenmarkt voldoende gelegenheid. Het kon voor de goedbedoelende en niets vermoedende waarnemer echter niet bij een voorzichtige waarneming blijven, want het bezige volkje, ook weer niet geheel ontevreden met zoveel publieke belangstelling, wilde zich bepaald niet onbetuigd laten. Naast de ongetwijfeld (voor beide partijen) bestaande tevredenheid over opzet en organisatie, werden er door het in de belangstelling gebrachte volkje diverse pogingen ondernomen om van zijn kant ook enig ceremonieel te scheppen bij het leggen van de grond slag tot kennismaking. Alles ging nog goed b(j het neerdalen van dat éne beestje op de schouder van een erg zomers uitgedoste toerist. Iets minder rooskleurig verliep de ontmoeting mei een pseudo-bijenkenner, die meende kordaat in een zwerm bjjen te kunnen gaan staan. Als aangeschoten gingen de beestjes tot de aanval over, omdat geen der gevleugelde werksters de nieuwsgierige man in hun territorium duldde. Vele omstanders konden constateren dat de aanvalskracht voor het slachtoffer voelbaar zou worden. Het bleek juistpaniekerig blikkende ogen van de man vroegen om een snelle vergeving voor deze misstap. Het zwermend volkje leek er akkoord mee te gaan, maar een enkvling vond dit „compromis" weinig bevredi gend" en begeleidde de man dreigend naar de uitgang Op het Panhuis werd gistermiddag ook nog even in alle glorie de nieuwste mode getoond, de zogenaam de ear-look" Toch mag het niet bij deze ene waar neming blijven. Het bleek gisteren weer eens een grandioos gebeuren te zijn, de Veenendaalse bijenmarkt. Een gebeu ren, waarin de altijd bezige bij centraal stond. De avond en de nacht vooraf gaande aan de marktdag, waren door vele bijenhouders benut om hun respec tieve bijenvolkjes aan te voeren. Dinsdagmorgen vroeg waagden zich al diverse belangstellenden op het ter rein, waar de bijenkorven en -kasten in ettelijke rijen stonden opgesteld. Behal ve de bedrijvigheid van de beestjes werden er ook al gauw activiteiten ont plooid op het gebied van de handel. Het over en weer keuren, blikken en peilen, resulteerde al vroeg in een stevige handklap ter bevestiging van de strans- actie. Bij deze bijenmarkt stond duide lijk voorop, dat de handel het voor naamste punt zou zijn. Het economische gedeelte was echter voor de bezoekers geen belemmering om met gepaste (en ongepaste) nieuwsgierigheid het terrein te verkennen. Bij de ingang viel het oog van velen al op de ambachtslieden Van Egdom en Dekker. Deze beide tachtigers demon streerden hier het bjjenkorfvlechten. Aan publieke belangstelling ontbrak het het duo niet. Naast de vele stands op het terrein, werden er bijenkorven en -kasten te koop aangeboden. De prijzen varieerden van 20,- tot 25,- per korf en 25,- Alberto Diaz uit Venezuela /foto boven) kwam ook ,,even" kijken in Veenendaal. Hij kende geen angst voor de vliesvleugelige beestjes, maar hij is dan ook zelf met de bijenteelt begonnen. Vooral in de middaguren werd er druk gehandeld. Bij die transacties ging het er soms heet aan toe. Als buitenstaander snap je overigens niet zo bijster veel van de deskundige beschouwingen die onverbrekelijk verbonden zijn met de biienhahdel (foto bnder). Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. ECHTELD Tot grote ergernis van sommige inwoners van Echteld worden er in deze gemeente hoe langer hoe meer auto's en andere gemotoriseerde voertuigen op groenstroken geparkeerd. De algemene politieverordening van de gemeente voorzag tot nu toe nog niet in een artikel dat het parkeren op een plantsoen verbiedt. Maar daar wordt in voorzien. De zin die het gras tegen auto- en andere banden moet bescher men luidt: „Het is verboden voertuigen, motorrijtuigen, rijwielen met hulpmotor en rijwielen op de voor de openbare dienst bestemde plantsoenen, parken of gazons te parkeren of onbeheerd achter te laten". kon marktmeester Van Kessel het ter rein trots overzien. De organisatoren konden tevreden zijn over het jaarlijk se evenement en de bijenhandelaren konden in alle rust hun vlokjes „bijeen roepen". Een bezoekster had toch wel gelijk met haar uitspraak „Een Vapona-strip helpt ook geen steek!" want bij de uil gang van het Panhuis zag men menig persoon met een roodgevlekt hoofd rondwaren (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Dat schoenpoet sers hun curieuze beroep niet alleen in de metropolen van deze aardbol uit oefenen, maar bij tijd en wijle ook nog wel eens naar een kleine gemeente mei een minder kosmopolitische be volking trekken, is gistermiddag bewe zen in Veenendaal. Op het Zwaaiplein zat een op het eerste oog ,,hele echte" schitterend uitgedost en mede aaardoor ferm in de belangstelling staand. Voorbijgan gers schuifelden voorzichtig in de rich ting van de sober geklede jongeling die, op een kistje zittend, schoenen Veilingsvereniging „Resteren en Om streken". Dinsdag 28 juli 1970 waren de prijzen als volgt: Frambozen: EI 50-70 per doosje a 250 gram; I 20-35 per doosje a 250 grarn. Kruisbessen: EI 30-40 per doosje a 250 gram; I 18-25 per doosje a 250 gram; EI 100-120 per kg; I 60-775 per kg; II £5-50 per kg: Rode bessen: EI 30-36 per doosje a 250 gram; I 18-27 per doosje a.250 gram; EI 65-85 per kg; I 53-60 per kg. Bast Dikke: EI 220-240: I 160-185. Yellow Tr.: I 55-60: 15-19; I 60-70: 38-44: I 70-75: 66-73. Goudreinette: I 65-75: 30-42; I 75-85: 36-4!». Golden Delicious: I 60-70: 40-46; I 70-80: 54-66. Jonathan: I 60-70: 50-56; I 70-75: 56- 66. Oranje Krozen: I 70-90. Early Laxton: EI 125-140; I 90-110; IIx 70-80. Perziken: EI 20-36 per stuk; I 8-16 per stuk. Prinses bonen: 105-136. van verschillende makelij trachtte te verfraaien. Alleen mensen die het tafereel een tijdlang hebben geobserveerd en zii die een praatje met de verschijning maakten, hebben bemerkt dat het toch geen ..echte" was. Scholier War ner ten Kate uit Veenendaal zat na melijk in de hoedanigheid van schoen poetser aan het Zwaaiplein als één van de tien controleurs van de zoge naamde vossejacht"die de Stich ting Jeugdwerk ,,De Instuif" in het kader van de jeugdvakantieweken or ganiseerde. En niet alleen hij trok aandacht in de gemeente, want er liepen onder meer nog een aardbeienplanljesverko- per en een voddenboer rond, bij wie de deelnemende jeugd het controle- briefje moest afgeven De controleurs van de jacht" vrijwel alle met een uitstervend be roep vielen dus voldoende op! ACHTERVELD SCHERPENZEEL Onder /eer grote belangstelling is de laatste etappe in de Tour de Junior- Achterveld verreden. Het was een fees telijke slotdag voor de Heuga-ploeg, want naast een mooie tweede plaats in de algemene eindrangschikking van Dirk Eeckhout uit België, werd de Heu- ga-equipe nummer één in het algemeen ploegenklassement. De feestvreugde werd nog verhoogd door de aanwezig heid van niemand minder dan Tour de France-revelatie Joop Zoetemelk, die de prijzen uitdeelde en de jongens enkele vragen stelde over het verloop van het wielerevenement. De ploeg is door Gebr. van Heugten NV uitgenodigd om het bedrijf te ko men bezichtigen. Tijdens dit bezoek zal de succesvolle renners de Heuga-pla- quette worden aangeboden. Op de foto de „Tour-renners onder elkaar", v.l.n.r.: Peter Hellemond (Ned.), Hubert Zimmerman (Did.), Peter v. d. Linde (Ned.). Joop Zoetemelk. Dirk Eeckhout (Belg.), Henny v. d. Helder (Ned.) en John Ossenbruggen (Ned.).

De Vallei | 1970 | | pagina 3