Vrede in Korea nog steeds erg onzeker Drie Russen hekelen toestanden in de Sovjet-kampen Internationaal toerisme is toegenomen Meer bezoek aan Valleibad en Panhuis-complex NASA-thef gaat heen De nieuwe oogsten stromen binnen. Hoe haalt u tegen spotprijzen snel een ekstra portie gezondheid in huis? I California soepen 15 Aluminium folie il veruit jes 5'O Kleine augurkjes 69 Tf 491 liannperen onder de Italiaanse zon gerijpt per 1 lU kg Krielaardappeltjes per kg. ar ïr Isolatieband 2 voor Badlaken^98 l< IJ KG RIJP Witte servetten 't Reed zo lekker Deze week geen Fijne Riblappen Runderlappen iets doorregen van gekleurd plastic Grote rol 8 meter 1.35 maar... "alcheflan" W "Pantarelle" 1 groot pak 85 Geldomzet hij houthandel Key 15 pet. hoger Japan bewaakt frisse lucht Beter te laat in huis, dan te vroeg in 't ziekenhuis DOVO trok grootste publiek ÉÉN ARTS Bekend merk: LE SOLEIL. Literblik, geen 89 maar literblik M huishoud 1 (eerste soort) Alle smaken: kersen, aardbeien, abrikozen enz. Slechts met gratis vlaggetje. Keuze uit alle smaken. Per blik geen 89 maar half literblik, van 89 voor per blik Ideaal voor het bakken, het opbergen van kaas, vleeswaren enz. enz. Bakt niet aan en is in een wip weer schoon 2MtH",r oer pot V W per pot geschilde ROOkWOrSt Unoxkeunuk 500 gr. 500 gr. 250 or. iW per pak in pasteltinten. Vastgestelde prijs 1,- Deze week bij ons royale maat, in moderne streepdessins zeer voordelig 1/2 liter GROENWOUDTS SUPERMARKT Hoofdstraat 2-4, Veenendaal WOENSDAG 29 JULI I SEOEL Twintig jaar nadat de INoordkoreaanse goed opgeleide troepen de Koreaanse oorlog openden met een verrassende aanval over de 38ste breedte graad hangt er een onzekere vrede over het schiereiland. Seoel, de Zuidko- reaanse hoofdstad, viel binnen drie dagen in handen van de Noordkoreanen en toen de oorlog in 1963 met een wapenstilstand eindigde waren er bijna twee miljoen mensenlevens verloren gegaan. Technisch zyn de twee Korea's nog met elkaar in oorlog. Aangezien er geen nor maal vredesverdrag getekend is. De wapenstilstand wordt af en toe bedreigd door kanonvuur langs de 240 km lange bestandslijn. Een van de gewaagdste incidenten was de Noordkoreaanse inbeslagneming van het Amerikaanse spionageschip „Pueblo" in januari 1968. Een paar da gen daarvoor wist een Noordkoreaanse moordploeg tot binnen anderhalve km. afstand van het presidentiële paleis van Park Tsjoeng-Hie te komen, alvo rens zij gestuit werd in haar poging de Zuidkoreaanse president te doden. Een recent incident vond plaats op 14 juni toen een Amerikaanse patrouille in een vuurgevecht in de gedemilitari seerde zone én van de drie Noordko reaanse infiltranten doodde. Op 5 juni werd in de Gele Zee een fel zeegevecht geleverd en een Zuidkoreaans marine- vaartuig werd in beslag genomen door twee Noordkoreaanse patrouilleboten. Zuid-Korea beweert dat Noord-Korea het schip naar Noord-Korea sleepte, maar van Noordkoreaanse kant wordt gezegd, dat de boot in de strijd tot zin ken is gebracht. Deze twee incidenten waren er slechts twee van meer dan 20 botsingen, welke zich dit jaar langs en ten zuiden van de bestandslijn hebben voorgedaan. Sinds de wapenstilstand werd gete kend, zijn 45 Amerikaanse soldaten ge dood en 125 gewond in gevechten met Noordkoreanen. De meeste verliezen werden na 1966 geleden. De Zuidkorea- nen die op een Amerikaanse sector van 30 km na de bestandszone bewaken tel den bijna 200 doden. Noord-Korea be taalde een hogere prijs: 621 doden en 76 gevangenen. In de Koreaanse oorlog zelf bedroe gen de Amerikaanse verliezen 142.091 man, onder wie 33.629 doden. De VS was een van de 16 naties die troepen le verden om de Noordkoreanen onder de vlag der Verenigde Naties te bevechten. President Syngman Rhee, wiens strijdkrachten geen enkele tank bezaten toen de oorlog uitbrak, is reeds lang dood en Park. een gewezen vier ster ren-generaal, heeft Zuid-Korea opge bouwd tot een zich dynamisch ontwik kelende natie met een jaarlijkse gemid delde economische groei van 12 procent gedurende de laatste vijf jaar. In Noord-Korea leidt premier Kim il-Soeng, die het brein was achter de invasie van 20 jaar geleden, nog steeds het communistische bewind. Om Zuid-Korea te helpen zich te ver dedigen tegen een eventuele nieuwe in vasie, hebben de VS twee divisies in fanterie en een aantal luchteenheden, in totaal 60.000 man, in Zuid-Korea ge legerd. In de Koreaanse oorlog waren erj 302.500 Amerikaanse soldaten. Ook is «r nu een compagnie infanterie uit Thailand. Zuid-Korea-heeft, een staand leger van 600.000 rrrart, tegeft -Noord-Ko-- rea 466.000. Volgens Zuidkoreaanse militaire des kundigen kan Noord-Korea in een noodtoestand rekenen op 1.2 miljoen man van de streng gedisciplineerde mi litie. Noord-Korea zou 550 jagers en bom menwerpers hebben, waaronder meer dan 100 supersonische Migs 2. Zuid- Korea heeft een kleinere luchtmacht, die twee eskaders Phantom-jagers telt. Premier Kim zou dikwijls hebben ge zegd dat hij zonodig tot gewapend ge weld zal overgaan om hereniging van het verdeelde Korea te bewerkstelligen. Deskundigen terzake van Noord-Korea waarschuwen, dat de komende paar jaar gevaarlijk zullen zijn omdat Noord-Korea's op de oorlog georiën teerde economie een uitlaat nodig heeft. Ook merken ze op, dat Kim 60 wordt in 1972, volgens Koreaanse tradi tie de belangrijkste verjaardag in een mensenleven. De Noordkoreaanse pre- mier zou eens gezegd hebben, dat hij zijn 60ste verjaardag graag in Seoel zou vieren. Steeds terugkomende berichten en geruchten dat de VS spoedig een deel van hun troepen uit Korea zullen te rugtrekken heeft bezorgdheid gewekt bij de Zuidkoreaanse regering. Presi dent Park heeft verklaard dat een uni laterale terugtrekking van Amerikaanse troepen in strijd zou zijn met de geest van het wederzijdse verdedigingspact tussen de VS en Korea en met andere Amerikaanse defensieverplichtingen. Zuid-Korea heeft 50.000 soldaten in Zuid-Vietnam, en deze troepensteun was ten dele bedoeld om het tegen woordige Amerikaanse troepental in Korea te handhaven. AMSTERDAM De geldomzet van de NV Houthandel v/h G. Key is in het eerste halfjaar 15 pet. hoger geweest dan in dezelfde periode van 1969. De directeur, de heer J. Key, wees er op de maandag gehouden jaarvergade ring op, dat men voorzichtig moet zijn met het hieruit trekken van conclusies over de resultaten van 1970. De hout- prijs in de Scandinavische landen blijft zich in stijgende lijn bewegen, terwijl de kostenontwikkeling in Nederland zorgen blijft baren. De directie heeft echter goede hoop, dat over 1970 een zodanige winst behaald zal worden, dat de kosten zullen worden opgevangen. Voor de financiering van verdere diepte-investeringen heeft het bedrijf een hypotheek gesloten van 2,5 mil joen met een rente van 8 3/8 pet en een koers van afgifte van 99 pet. De loop tijd is 12 jaar. NEW YORK In een verklaring die in het concentratiekamp waar hij wordt gevangen gehouden is opgenomen op de band, /egt de Russische schrijver Alexander Ginsburg, dat in zijn kamp onlangs 16 politieke gevangenen zijn omgekomen wegens het ontbreken van medische verzorging. In een eveneens op de band opgenomen verklaring beschrijft Vladimir Boebovski de martelingen waaraan Russische intellectuelen worden blootgesteld in de zenuwinrichtingen waarin de autoriteiten hen hebben laten opnemen. De schrijver André Amalrik zei kort voor zijn arrestatie door de K.G.B., dat in de Sovjet Unie revolutie zal uitbreken. Amalrik is de auteur van het boek „Zal de Sovjet Unie het jaar 1984 halen?" TOKIO Ter bestrijding van de vervuiling van water, lucht en land is te Tokio een nationaal controle-hoofd kwartier voor de milieuhygiëne' opge richt. Aan het hoofd staat, met de titel van minister voor de bestrijding van de lucht-, water- en landvervuiling, de vroegere directeur-generaal van de mi nister-president, Sadaori Jananaka. Tussen verleden week donderdag en deze week maandag moest de regering vijf maal het publiek waarschuwen omdat de luchtvervuiling gevaarlijke vormen had aangenomen. Het bureau voor volksgezondheid van Tokio zei dat sinds vrijdag tenminste 800 mensen, die last hadden van de luchtvervuiling, behandeld moesten worden. Onofficiële schattingen spre ken echter van 8000 slachtoffers van de witte mist sinds donderdag. Naast Tokio worden ook de sterk geïndustrialiseerde gebieden van Hyogo en Tokushima, ten zuidwesten van de Japanse hoofdstad, door ernstige lucht vervuiling bedreigd. Deskundigen heb ben aangedrongen op beperking van het wegverkeer vooral in dichtbevolkte ge bieden. Een deskundige waarschuwde dat als men de luchtvervuiling in Tokio niet onder controle krijgt, de mensen in de stad binnen enkele jaren gasmaskers moeten gaan dragen. REYKJAVIK In de IJslandse hoofdstad Reykjavik is een Sovjet-trei- ler aangekomen met wrakstukken aan boord die vermoedelijk afkomstig zijn van het een week geleden zoekgeraakte Sovjet-vliegtuig van het type Anto- nof-22. Deze machine was op weg geweest met voor Peru bestemde hulpgoederen, en verdwenen na een tussenlanding op het IJslandse vliegveld Keflavik. PARIJS Het jaar 1969 is een goed jaar geweest voor het internatio naal toerisme in de landen, die aan gesloten zijn bij de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (O.E.S.O.), aldus meldt het jaarverslag van het comité voor toe risme der O.E.S.O. te Parijs. Met een totaal van ongeveer 120 mil joen aangekomen toeristen was het to taal aan deviezenontvangsten in 1969 12,3 miljard dollar. Dit komt neer op een groei van circa 10 a 12 procent. Deze resultaten zijn in sterke tegen stelling tot die van de jaren 1967 en 1968, waarin, ondanks een aanzienlijke vooruitgang in sommige landen, de to tale inkomsten uit het toerisme een sterke daling ondergingen in vergelij king met de voorgaande tien jaar. Volgens de laatst beschikbare gege vens heeft de groei zich in de eerste maanden van 1970 voortgezet. Het totaal aantal overnachtingen van buitenlanders is in de Europese landen, die zijn aangesloten bij de OESO in 1967 met 1 procent gestegen, in 1968 met 2 procent en in 1969 was dit stij - gingspercentage niet minder dan 10 procent. Dit komt neer op een totaal van 498 miljoen overnachtingen in 1969. Zo zijn de inkomsten uit het internatio nale toerisme, die in 1967 en 1968 re spectievelijk slechts met 2 en 3 procent waren gestegen, in 1968 met 12 procent toegenomen tot 9,1 miljard dollar. De totale ontvangsten en uitgaven zijn volgens dit verslag voor Nederland (in miljoenen dollar): ontvangsten 1969 334 (vorig jaar 342), uitgaven 540 (v.j. 458). De beschikbare cijfers over de eerste maanden van 1970, die op tien landen betrekking hebben, vertonen een aan zienlijke verhoging ten opzichte van dezelfde periode in 1969. In Europa is het percentage van bui tenlandse toeristen met 21 tot 30 pro cent gestegen. Voor Griekenland geldt dit percentage voor de eerste drie maanden, voor Oostenrijk, Portugal en Groot-Brittannië voor de eerste vijf maanden. Voor Italië en Spanje bedroeg dit percentage over de eerste zes maan den respectievelijk 12 en 8 procent. Het aantal Amerikaanse toeristen, dat zijn vakantie in Europa heeft doorgebracht, is in de eerste drie maanden met 31 procent gestegen. Voor de daaropvol gende maanden werd een verhoging van 20 procent verwacht. Deze tendens wordt bevestigd door het toenemende aantal boekingen (plus 25 procent) voor de eerste vier maanden van dit jaar bij de transatlantische luchtvaartmaatschappijen. De op de band opgenomen bood schappen zijn naar de Verenigde Staten meegenomen door William Cole, de cor respondent van Columbia Broadcasting System, die onlangs door de Russische regering het land werd uitgewezen we gens „activiteiten die niet in overeen stemming waren met de status van een buitenlands journalist". Hoe de banden tot stand zijn geko men en via Moskou naar de Verenige Staten zijn gebracht is niet bekendge maakt. Alleen de verklaring van Ginsburg het was ongetwijfeld zijn stem hebben Amerikanen verklaard die hem hebben KAAPSTAD Motoragent Kobus van Schalkwyk schoot in actie om een bestelwagen te achtervolgen die hortend zonder te stoppen een druk ke straat was ingereden. Het tweetal in de wagen waren geen verstokte misdadigers, want, het begon te huilen toen het de man i.i uniform zag. De broertjes Willem (7) en Marcus van Loon, die beiden gek op wagens zijn, waren bij hun woning in de be stelwagen gekropen en daarmee weggereden. Willeke stuurde, terwijl Marcus probeerde de versnellingen te bedie nen. „Ik kon mijn ogen niet geloven", zei Van Schalkwyk, toen ik ze daar zag zitten met hun grote schrik- ogen". Van Schalkwyk had wat moeite het adres van de ouders te vinden, omdat deze pas uit Nederland waren geëmigreerd en de jongetjes moeite hadden met het Afrikaans van Van Schalkwyk. Hun vader was kwaad, omdat hij hen al zo dikwijls gewaarschuwd had met hun handen van auto's af te blijven en stuurde ze voor de ge hele dag naar bed. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Het sportpark Panhuis de accommodatie voor vele grote sport- en andere evenementen is in het seizoen '69-'70 bezocht door in totaal 116.305 mensen, byna 27.000 meer dan in het seizoen daarvoor. Tijdens de trainingen bereidden in totaal 34.860 sportlieden zich voor. 23.110 van hen toonden hun kunnen in de wedstrijden van de competitie '69-'70 aan in totaal 51.635 bezoekers. Tydens sportdagen, toernooien etc. kwamen 6700 sportliefhebbers naar het complex. De voetbalvereniging DOVO heeft verreweg het grootste publiek getrokken. gekend was in de gevangenis opge nomen. Cole heeft de anderen in Mos kou gefilmd. De film is door CBS uit gezonden. Ook de stemmen van Boe- kovsky en Amalrik zijn herkend. Allen hebben verklaard dat zij „on geacht de consequenties" wilden, dat de film en de boodschappen in de Ver enigde Staten zouden worden uitgezon den. Ginsburg zegt, dat in zijn gevangen kamp slechts een arts is zelf ook een gevangene. „Iedereen loopt hier gevaar voor zijn leven", aldus Ginsburg. Boekovsky zegt, dat de gevangenissen en concentratiekampen niet de ergste straffen zijn die in de Sovjet-Unie be staan. Zenuwinrichtingen zegt hij, zijn het ergste. De 27-jarige Boekovsky heeft zes jaar in zenuwinrichtingen, gevangenissen en concentratiekampen doorgebracht. Hij beschrijft een van de martelin gen. „Patiënten" worden in natte zeilen opgerold van hoofd tot voeten. Als het doek opdroogt krimpt het samen rond de patiënt die erin zit. Bij deze „behan deling", aludus vertelt Boekovsky, „zijn artsen aanwezig om erop toe te zien dat de patiënten het bewustzijn niet verlie zen. Boekovsky zegt dat de opname in ze nuwinrichtingen wordt gelast voor per sonen die zich niet aan overtreding van formele wetten hebben schuldig ge maakt maar die de autoriteiten niette min willen straffen en van de buiten wereld isoleren. Zij worden krankzinnig verklaard en kunnen dan worden opge nomen. Almarik zegt in zijn boodschap: „Wat tot een revolutie zou kunnen leiden is het volledig gebrek aan gezond ver stand bij de hoogste klasse, die altijd probeert elke verandering te voorko men". Geleidelijk aan zullen de mensen be ginnen te beseffen dat alle kleine, lo kale, problemen hun oorzaken vinden in de tekortkomingen van het politieke stelsel waaronder wij leven", aldus de schrijver. De roodwitten trokken inclusief eigen leden 26.170 bezoekers, tegen GVVV 14.390 en RK Unitas 5.775. Op de terreinen van het Panhuis complex werden in genoemde periode 713 voetbalwedstrijden gespeeld (101 meer dan vorig seizoen), terwijl er 62 hockeyduels werden uitgevochten. Daarbij waren in totaal ruim 23.000 sportlieden betrokken. Op trainingsdagen van de Panhuis clubs en o.a. scholen en andere vereni gingen registreerde het hoofd van de sportaccommodaties in de gemeente Veenendaal bijna 35.000 mensen. Het bezoekersaantal is als volgt ge specificeerd: DOVO-kaartjes 14.185 leden 11.985 GVW-kaartjes 8.000 leden 6-390 leden 3 525 HOCKEY POLIOTOERNOOI VETERANEN (ouden van dagen) FIRET 300 700 2.900 900 VeenendaalBondselftal (chr. zieken) 1.700 51.635 In het Yalleibad in Veenendaal heeft men in de periode van 1 september 1969 tot en met 18 juli 1970 274.568 bezoekers geregistreerd. Dat is evenals dat he* geval is met het Panhuis-complex een vermeerdering van ongeveer 27.000 mensen ten opzichte van vorig jaar. In de bezoekersaantallen van het Pan huis van het vorige seizoen was ook honkbalver. Blue Soeks verwerkt, maar deze club is in de nieuwe competitie van start gegaan op het sportpark aan de Middellaan. SAN CLEMENTE President Nixon heeft het ontslag van dr. Thomas Paine aanvaard als directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA). Het ontslag gaat 15 september in. Een opvolger is nog niet benoemd. De 49-jarige Paine, onder wiens leiding de eerste mens op de maan landde, keert terug naar de particuliere sec tor als directielid van General Elec tric. Hij deelde mee dat de drastische besnoeiingen in de ruimtevaartbegro ting niets te maken hadden met zijn besluit (de uitgaven zijn van bijna zes miljard dollar vier jaar geleden be knot tot 3,3 miljard in het lopende be grotingsjaar). Hij verklaarde vast te geloven, dat de Amerikaanse ruimte- successer. in de jaren zeventig even groot zullen zijn als in de afgelopen tien jaar mits niet verder op het bud- het wordt bekrompen. DiPaine was in januari 1968 door pre sident Johnson benoemd tot onderdi recteur van de NASA en in maart 1969 door president Nixon tot direc teur na de pensionering van James Webb. Hij deelde Nixon in zijn ont slagbrief mee, dat het nu een ge schikte tijd was voor een „comman dowisseling" bij de NASA, en dat dit samenviel met zijn wens terug te ke ren naar het particuliere bedrijfsle ven. Nixon verklaarde het besluit diep te betreuren en voegde eraan toe: „U hebt een unieke en perma nente ereplaats verdiend in de ge schiedenis van de door de mensheid ondernomen verkenningen". DEN HAAG Vanaf zaterdag 1 au gustus hoeven de militairen van de landmacht, die gehuisvest zijn in kazer nes en legerplaatsen, niet meer om half zeven in de ochtend bij het reveille-sig- naal onmiddellijk op te staan. Bij de nieuwe regeling bepaalt elke soldaat hoe laat hij opstaat. Hij dient er evenwel voor te zorgen, dat voor het op acht uur gehandhaafde appel, orde op zaken gesteld is. Sperciebonen 69 85 r-v-> At n rot ic v/lonnotio Steelpan 39 Badspons 99

De Vallei | 1970 | | pagina 4