Demonstreren Spanje erg Rode Kruis in België zit op zwart zaad Wij gaan trouwen: sympathiek handboek "Ik dacht dat die stoel veel duurder was. Méér dan vijfhonderd gulden meende ik. Nu brengt Europa Meubel dat model met een bekleding van echt nappaleervoor f 335.-" is in moeilijk Politie is er al, voor iets begint Studies over geloven in God Modelspoor van de weduwe wat een geweldige aanbieding van I Internationale jamborette bij Soestduinen Sovjet-generaal overleden WIJZIGING I 9 Het weekend helemaal mvoor Jezelf houden. H [S Even de sleur door- III breken; kleren aan Mm n die lekker zitten. Geen gezeur aan je kop. Niet dat haasten van door de week. Overal de tijd voor nemen. Tot Jezelf komen met een echte zware Van Nelle MAATREGELEN WETTEN Jaar voor journalist in Brazilië SPREEKUREN jezelfx f*»1 MADRID Een demonstratie maakt hier geen kans, zei een Brits student, gezeten op een caféterras tegenover de Amerikaanse ambassade. Kijk maar naar de politie. Politie-agenten waren daar bij tientallen. Ze ondervroegen langharigen, verspreidde groepjes van twee of drie mensen en van tijd tot tijd arresteerden ze iemand. Een Amerikaan die op een bank langs de straat zat werd aangemaand door te lopen. Twee jonge mannen in rode hemden werden aangehouden. Een toerist met een camera kreeg de boodschap op te hoepelen. Deze zwaar-op-de-handse gezags- handhaving heeft volgens zegslieden van de politie dit jaar in Spanje zo goed als een einde gemaakt aan demonstra ties en zelfs als men in aanmerking neemt dat de politie geneigd is geslaag de demonstraties te bagatelliseren schijnt wat men waarneemt hun bewe ring te staven. Hetzelfde geldt voor Barcelona, Va- lancia, Bilbao, Sevilla en elk stedelijk centrum van enige omvang in geheel Spanje. De meeste' studenten zijn het. erover eens, dat er niets gebeurt dat te vergelijken is met 1967-68, toen arbei ders en studente* in de straten met de politie vochten. Het oproer in deze jaren bereikte zijn hoogtepunt in een poging van studenten om de rector va* de universiteit van Barcelona uit het raam van zijn stu deerkamer te gooien. Gen. Franco antwoordde met de af kondiging van de noodtoestand voor twee maanden, met muilkorven voor de pers, de arrestatie van meer dan 200 personen en de deportatie van 20 ande ren te gelasten. Sindsdien is op de ter reinen van de universiteiten politie ge stationeerd. Zegslieden van de politie schrijven het voorkomen van" doeltreffende de monstraties gedurende dit jaar toe aan voorzorgsmaatregelen. Zij noemen het povere figuur dat de communistische partij op 1 mei heeft geslagen en de al gehele mislukking van een demonstra tie, die voor 28 mei beraamd was tegen het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Ro gers. Een zegsman van de politie geeft on omwonden als zijn mening te kennen, dat het met de Spaanse communistische partij, welker ledental op ongeveer 5.000 werd geraamd, gedaan is. Hij be toogt dat van door de partij uitgeroepen zeer korte stakingen zo goed als niets wordt gemerkt. Voor de meeste radicale studenten is de Spaanse communistische partij even verouderd als de Spaanse burgeroorlog. De studenten zijn afgestemd op Mao of Che Guevara. Waarom zijn er dan zo weinig echte demonstraties? „De politie", zegt een studente in de economie, is geïnfil treerd. We kunnen gewoon niets op gang krijgen. Ze maken het kapot voor het begint". SOESTDUINEN Ter gelegenheid van het 60-jarige bestaan van „de Ne derlandse padvinders" (NPV) heeft het district Amersfoort van de NPV een tien dagen durende internationale jam borette georganiseerd in de bossen van Soestduinen. De hoofdcommissaris van de „Nederlandse padvinders", ir. F. F. Venstra, verrichtte gisteren de door jeugdige majorettes en een Amers- foortse jeugddrumband feestelijk om lijste openingsceremonie van de jambo rette. Onder de bezielende leiding van hoop lieden, akela's en voortrekkers nemen bijna 500 padvinders (voornamelijk verkenners) uit Noorwegen, Zweden, West-Duïtsland, de V.S., Nederland, En- Seland, Wales, Ierland en België aan et padvindersfestijn deel. Schotland is ook present, compleet met doedelzak spelers. Niettemin zijn er enkele demonstra ties gehouden. Er is een protestbijeen komst geweest tegen de heropening van de basis van de Amerikaanse lucht macht te Zaragossa, Maoïsten ver brandden een Amerikaanse vlag en gooiden in Barcelona ruiten in na inter ventie in Cambodja en het schieten op studenten in Kent, Ohio. Jeugdige link sen hebben in Madrid gedemonstreerd met spreekkoren. De dag voor het be zoek van Rogers smeten vier jongeman nen Molotov-cocktails in de Effecten beurs te Madrid en slaagden erin een kleine brand te stichten. Maar voor het grootste deel zijn de demonstraties mis lukkingen geweest, vooral die, welke van tevoren waren aangekondigd. De politie heeft strenge wetten aan haar kant. Het is in Spanje b.v. verbo den bjj de wet, 'n vergadering van meer dan 20 mensen te houden zonder van te voren kennis te geven aan het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Onwettig vergaderen, een geliefkoosde beschuldi ging, kan gevangenisstraf betekenen. Sommige buitenlandse diplomaten in Spanje hebben geopperd dat de vermin dering van het aantal demonstraties te danken is aan wat zij noemen een va cuüm aan de top van de Spaanse rege ring. Jonge mensen weten, dat Franco bin nenkort zal heengaan. Zij kunnen niet echt hun tanden zetten in Juan Carlos (prins Juan Carlos de Bourbon, die door Franco is gekozen om hem op te vol gen) en dus wachten zij af. Een enquête onder de jeugd door het ministerie via hetwelk alle politieke ac ties moeten worden gekanaliseerd, doet een andere mogelijkheid aan de hand. Van de ondervraagde jeugd gaf 4 pro cent te kennen zeer. geïnteresseerd te zijn in politiek, 48 procent verklaarde er geen enkele belangstelling voor te hebben en de rest zei enige belangstel ling te hebben, maar 79 procent gaf te kennen het gevoel te hebben, dat zij geen werkelijke invloed konden uitoe fenen op de politiek van het land. Dit klopt met de overtuiging van de politie, dat slechts een kleine minder heid demonstraties organiseert en zij neemt krachtige maatregelen om die te onderdrukken. De enige keer dat zij daarbij tot dus verre is belemmerd, was toen Ameri kaanse studenten op de parkeerplaats van de Amerikaanse ambassade rond liepen en spreekkoren aanhieven tegen de oorlog in Vietnam. We durfden wegens de politie niet buiten de ambassade te demonstreren, vertelde een gebaarde Califomiër. RIO DE JANEIRO In de Brazi liaanse hoofdstad Rio de Janeiro i? een journalist tot een jaar veroordeeld om dat hij het ministerie van Arbeid bekri tiseerde omdat het geen juiste cijfers over de stijgende prijzen publiceerde. De journalist is drie maanden geleden gearresteerd. MOSKOU Op 64-jarige leeftijd is overleden de Russische kolonel-gene raal Fj odor Malychin, eerste plaatsver vangend bevelhebber van de Russische troepen in het oosten. Tijdens de Twee de Wereldoorlog diende Malychin in de Oekraïne en in het Verre Oosten. BRUSSEL Het Belgische Rode Kruis zit op zwart zaad. De situatie is zo benard dat de organisatio al onderhandelingen voert met de Belgische minister van Volksgezondheid, Nameche, over vrij forse staatssteun. Het Belgische Ro de Kruis zou zelfs bereid zijn voor die steun haar autonomie over bepaalde diensten op te geven. Het Belgische Rode Kruis heeft nooit ruim in de geldmiddelen gezeten, maar de situatie schijnt nu zo verslechterd te zijn dat zelfs de salarisbetaling aan het personeel van de centrale administratie in het gedrang dreigt te komen. Over de grootte van de tekorten is het Rode Kruis erg zwijgzaam. Er worden echter in wijde kring sommen genoemd varië rend van zeven ton tot ruim een mil joen gulden. Het Belgische Rode Kruis heeft drie bronnen van inkomsten: staatssubsidies, sohenkingen en lidmaatschapsgelden. De recente moeilijkheden schijnen ver oorzaakt te zijn door het volledig mis lukken van een nieuwe ledenwerfcam pagne. Deze campagne viel samen met een aantal artikelen in Vlaamse kran ten tegen de strakke unitaire structuur van het Rode Kruis. De achterzijde van het omslag van „Wij gaan trouwen" door dra. M. G. Schenk duidt het boek als de „meest betrouwbare en complete vraagbaak voor allen die trouwplannen hebben" aan. Deze, met durf genomen, zelfverze kerdheid moet kennelijk ter garantie voor de lezer (èn koper) dienen. Weinig moeite heeft men gespaard om. een groot aantal medewerkers voor dit handboek in te schakelen. De schrijfster heeft ruimte open gelaten om dr. O. M. de Vaal gelegenheid te ge ven aandacht te schenken aan samenle ven en verantwoorde gezinsvorming. f van Mevr. A. Frederlks- Oosterling Pr. W. Alexanderpark 273, Telefoon 10049 VANAF 1 AUG. 1970 Elke dinsdagmiddag van 16.00-17.00 uur Elke vrijdagavond van 19.30-20.30 uur. In het Groene Kruis- gebouw, Eikenlaan 2, te Veenendaal. Bezoek aan huis na tele fonische afspraak. De wettelijke consequenties van een huwelijk wordt door een wetenschappe lijk staflid der juridische faculteit van de universiteit van Amsterdam, mr. E. A. Rudelsheim-Nanninga, belicht. Waardevolle informatie over kerkelijke zaken werd verkregen van enkele pre dikanten, pastoors en rabbijnen. Als specialiste bij uitstek op het ter rein van huishoudelijke en menu-tips, geeft mevr. R. Lotgering-Hillebrand verschillende suggesties. Gezien het feit, dat het boek de meest uiteen lopende gebieden behan deld, zoals: de verloving inrichting van een huis verzekeringen huis houding en geld juridische aspecten van het huwelijk, is het een lijvig boekwerk geworden. Helaas mag niet voorbij gegaan wor den aan de geforceerde aanwezigheid van enkele gedichten en/of hoogliede ren, welke aan diverse hoofdstukken vooraf schijnen te moeten gaan. De grotendeels zakelijke inhoud van het boek, geeft zodoende een misplaatsing aan deze vorm van lyriek. Het gebruikte fotomateriaal heeft zijn functie van attractie verminderd, doordat men ze veelal niet heeft ge plaatst bij het behandelende hoofdstuk. Zo weet men bij een breedvoerige ex plicatie over verschillende huwelijksri ten een foto van een pannenset van roestvrijstaal te plaatsen! Dit handboek, bedoeld voor trouwlus tigen, geeft ondanks kleine mankemen ten een ruim overzicht van vele voor komende zaken voor en tijdens het hu welijk. Het formaat en stevig omslag passen bij de lijvigheid van het boek werk. „Wij gaan trouwen" kan be schouwd worden als «en, in zijn soort, sympathiek boek, AJGH. In Vlaamse. Rode Kruiskringen is men de mening toegedaan dat eventuele regeringssteun aan de organisatie af hankelijk gemaakt dient te worden aan een „federalisering" van het Rode Kruis. De Vlamingen menen dat pas als het Rode Kruis een onafhankelijke af deling krijgt in ieder van de Belgische landsgedeelten, de organisatie meer succes zal hebben bij de Vlamingen die haar nu nog vaak van Frans-gezindheid verdenken. Bij het Boekencentrum NV te Den Haag is een bundel studies verschenen op initiatief van de Raad voor zaken van Kerk en Theologie van de Ned. Herv. Kerk, onder de titel „Geloven in God". De auteurs zijn mensen die zowel in de Hervormde Kerk als daarbuiten groot gezag hebben: prof. dr. H. Berk hof, dr. F. O. van Gennep, prof. dr. J. de Graaf, prof. dr. H. G. Hubbeling en prof. dr. P. J. Roscam Abbing. Het is, zegt laatstgenoemde in zijn in leiding, een intern beraad over vragen die tegenwoordig met het geloven in God gegeven zijn. Beraad van de vijf auteurs onderling, maar beraad ook (in gedachten) met de lezers. Vijf kernonderwerpen: „De mens op zoek naar zichzelf", „Openbaring en wijsbegeerte", „Openbaring als gebeu ren", „Waarom geloven in God?" en tenslotte „De waarheid doen". Het gaat in dit boek zeer concreet niet om geloven in God als algemene idee, maar om geloven in God de Vader van Jezus Christus, „om een actuele re latie", zegt prof. Roscam Abbing, „tot de levende Heer die alles voor ons ge meenschappelijke en individuele mens-zijn betekent". „Geloven in God" geeft geen gemak kelijk (populair) geschreven overden- kingsstof, maar veronderstelt bij de le zer een vrij grote kennis van zaken. Dat heeft zijn grote waarde, maar ook zijn bezwaren: het beperkt de kring van' hen die de inhoud kunnen verwer ken. „Geloven in God" verscheen in pa perback-uitvoering. H. F. Enter heeft in een bij L. J. Veen's Uitgevers Maatschappij NV-Am- sterdam verschenen boekje getoond hoe ook in het modelspoorwegbedrijf veel van het plan Spoorbaan '75 kan worden toegepast. Met veel tekeningen en schetsen helpt hij de modelbouwer niet achter te blijven bij de ontwikkeling, die de Ned, Spoorwegen doormaken. Palissander gekleurd, verende gelijmde lagen, kussens in zwart nappa leder. Ook leverbaar met hoge rug f450.- Hoge rug met armleuningen f550.- 'Dwtieifeett W Hoofdstraat, Veenendaal vrijdags tot 9 uur 's avonds Woensdags de gehele dag geopend

De Vallei | 1970 | | pagina 6