Tweede Kamer akkoord Minimumweekloon thans f 157.50 Amandementen van Van Lier verworpen /SN OP EIGEN KOSTEN NAAR DE KAMER Hoog bezoek Pseudo-voetballer Oplichter liep in Antwerpen tegen de lamp r 100.000STE OP TWENTI POGING VAN LUNS VOOR VREDE IN VIETNAM MISLUK! Ongeveer 40.000 woningen leeg Goed nieuws voor Sucrosa gebruikers Geen gratie voor niet- groetende soldaat SPAAR- PLANNEN CBS-onderzoek wijst uit: Weer meisje aangerand Automobilisten hebben liever minimum snelheid gewone gemengde verzekering Kabouters nog niet rond met financiën Boerderij door brand verwoest NZHRM REDDE 10.000 KEER In Dordrecht verlx>den te parkeren voor vrachtauto's Voorzieningen voor oorlogs slachtoffers verbeterd Baldadigheid stagneert treinenloop Ex-redacteuren voeren actie tegen Utrechts „Stadsblad'"' WOENSDAG 29 JULI 19/0 Assurantieconcem Stad Rotterdam anno1720 99 99 GELOOFWAARDIG Ministerie verhuisd FEITENKENNIS DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de plannen van minister Roolvink (Sociale Zaken) om het wettelijk minimumloon met te rugwerkende kracht tot 1 juli van dit jaar van 153,60 (vóór 1 juli 145,80) op 157,50 gulden per week te brengen. Evenals de minister vond de Kamer dat de leeftijd waarop dit minimumloon wordt toegekend. 23 jaar moet zijn en geen 24 jaar, zoals nu. De socialist mr. Van Lier probeerde door het indienen van verschillende amendementen Kamer en minister nog tot verdere stappen te verleiden, maar zijn pogingen strandden. Mr. Van Lier probeerde via een amendement het minimumloon op te stuwen tot 160,20 gld. per week. Dat was ook de wens van de vakbeweging. „Wij willen dat de achterstand van de ontvangers van het minimumloon in de algemene welvaartsontwikkeling wordt ingelopen", zei de socialistische afgevaardigde. Hij wilde de prijs daar voor betalen. Hij vond dat de trekkers van de laagste-inkomens niet de sluit post van de inflatiebestrijding mogen worden. Het amendement werd verworpen, nadat minister Roolvink had gezegd, dat de regering tot het uiterste was ge gaan. Hij had ook liever 160 gulden willen geven, maar dat zou voor zwak ke bedrijfstakken een te grote lasten verzwaring hebben betekend. Voor het amendement, stemden de fracties van PvdA, PSP, CPN, PPR, DS'70 en D'66. In een tweede amendement vroeg mr. Van Lier een geleidelijke verlaging van de leeftijdsgrens waarop de garantie van het minimumloon ingaat: tot 22 jaar op 1 juli 1971 en tot 21 jaar op 1 juli 1972. Ook dit amendement werd verworpen. De D'66'er drs. Nijpel stelde voor een verlaging van de minimumleeftijds grens niet uitsluitend afhankelijk te stellen van 4e feitelijke ontwikkeling in het bedrijfsleven. De regering moet DEN HAAG De soldaat Henk van der Horst, die van het Hoog Militair Gerechtshof acht maanden gevangenis straf en ontslag uit de militaire dienst heeft gekregen omdat hij o.a. weigerde de militaire groet te brengen, krijgt geen gratie. Gisteren is zijn verzoek daartoe afgewezen. Daarmee is ook de grond weggevallen voor het kort geding dat de Haagse ad vocaat mr. P. C. de Graauw voor hem had aangespannen tegen de Staat der Nederlanden. In het geding, dat donder dagmiddag zou hebben gediend, eiste mr. De Graauw de onmiddellijke vrij- ting van zijn cliënt. De advocaat baseerde zich op de be paling in het militaire strafprocesrecht dat het voorarrest slechts mogelijk is gedurende het proces. Door de einduit spraak van het Hoog Militair Gerechts hof eindigde dus het voorarrest, aldus mr. De Graauw. De tenuitvoerlegging van de gevangenisstraf was nog niet mogelijk, omdat direct een gratiever zoek was ingediend en dan moet wor den gewacht tot daarover is beslist. In dit vacuüm zou de beklaagde op vrije voeten moeten komen, was de redene ring van de advocaat maar door de be slissing over het gratieverzoek is het vacuüm in deze zaak nu geëindigd. AMSTERDAM De Nederlandse au tomobilist wil liever een minimum dan een maximum snelheid op autowegen. Uit een onderzoek van het Neder landse Instituut voor de Publieke Opi nie blijkt, dat de meerderheid 62 pet voor een minimum is. Oudere onder vraagden zijn relatief vaker voor een maximum snelheid. De meerderheid van de voorstanders van miximum snelheid voelt voor een snelheid van honderd kilometer per uur. De minimum snelheid zou volgens de meerderheid van de voorstanders hiervoor (24 pet.) tachtig kilometer per uur moeten bedragen. op dit punt ook een eigen beleid kun nen voeren, meende hij. Dat laatste gebeurt, dat blijkt uit de indiening van het wetsontwerp, ant woordde minister Roolvink. Sommige afgevaardigden hadden moeite met het plan van de minister om pas in januari 1974 na te gaan of het minimumloon extra moet worden ver hoogd. „Waarom drie jaar wachten? Elk jaar structureel aanpassen als dat kan", zei mr. Van Lier, maar het amendement dat hij daartoe indiende werd verwor pen. Ook de woordvoerder van de drie grote christelijke partijen, de a.r. drs. Boersma, vond 1974 wat aan de late kant. In een amendement vroeg hij de voorgeschreven driejaarlijkse advies aanvrage aan de Sociaal-Economische Raad te handhaven. Dat betekende dan dat de eerstvolgende adviesaanvrage in 1973 geschiedt en niet een jaar later. Het amendement kwam er door zon- ADVERTENTIE Bij D« Waerdye alle rentebaten ptua koerswinsten aan de verzekerden, minus Vt'U voor onze bemoeUwflon. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven VtV» eveneens. Bij een gemiddelde marktrente ven 8*/o, of een gemiddeld dividend phia koersstijging van tfU op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bi) Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan In een onge ëvenaarde mogelijkheid van fSO.OOfc- na 30 jaar tot 1 115.000.-: stijging 130 V». Verkoop uitsluitend vla assurantie- bemiddelaars. LIEMPDE Op de Boxteïseweg te Liempde is dinsdagochtend de 10-jarige M. A. C. Schelle uit St. Michielsgestel verongelukt. Het meisje dat op de fiets reed, werd vermoedelijk door een zij wind de rijbaan opgeduwd en werd van achteren aangereden door een truck met oplegger. der de steun van de VVD, SGP en GPV. Drs. Boersma wees er op dat in deze kabinetsperiode het minimumloon is opgetrokken van 120 tot 157,70 gld. per week. Toch gaf hij toe, dat het eindbe drag allerminst „een vetpot" is. De Eer ste Kamer behandelt het wetsontwerp op 4 augustus. DEN HAAG Uit Zuid-Frankrijk, Spanje, Italië en Karinthië waren gis teren Kamerleden op eigen kosten naar het Haagse Binnenhof gereisd voor het debat over de minimumlonen. Enkele Kamerleden hadden hun va kantie alleen maar onderbroken en voegden zich gisteravond nog per vliegtuig bij hun gezin in het zonnige zuiden. De PvdA'ers drs. Den Uyl en mr. Van Lier behoorden bij degenen die de lang ste reis hadden ondernomen. De heer Den Uyl brak een vankantiereis door Po. len en Finland voortijdig af, de familie arriveert later per auto. De heer Van Lier had even de Spaanse Costa del Sol in de steek gelaten en een retourtje Schiphol genomen. Bij de KVP hadden de heren Assmann en Cornelissen resp. Karinthië en Italië wat eerder vaarwel gezegd. Het c.h. Kamerlid Van der Peijl had de trip naar Mallorca verschoven naar de dag na het Kamerdebat. Het resultaat was ernaar: 104 van de 150 Kamerleden tekenden de presentie lijst. Dat is zelfs voor het „normale" seizoen buiten de vakantie bijna een re cord. Twee fracties waren zelfs volledig: de sinds gisteren uit drie leden bestaan de Groep-Goedhart (mevrouw Van Veenendaal werd juist beëdigd) en de fractie van het GPV, bestaande uit de heer Jongeling. AMSTERDAM Het conflict in de Amsterdamse kabouterwereld over de van oplichting beschuldigde kabouter- administrateurs Wout van der H. en René B. is nog niet helemaal bijgelegd. Vorige week beschuldigde de finan ciële (kabouter-)commissie de jongens ervan zesduizend gulden te hebben ver duisterd bij de verspreiding van de ka bouterkrant. Een onderzoek van de boe ken door „een bevriende boekhouder" van de kabouters toonde geen geval van fraude aan. De kaboutercommissie is echter nog steeds niet overtuigd van haar ongelijk. Tijdens een rumoerige vergadering heeft zij haar beschuldigingen daarom slechts tijdelijk hangende een nieuw onderzoek ingetrokken. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BggBBBVBBBDBBfggBtiMggtggBggggigBggggggggggBvgggggagtggggtgggggggBgggggggggfgaga Dertien zieke Peruaanse kinderen waren dinsdagmiddag zichtbaar on der de indruk, toen op de nationale Peruaanse feestdag de ambassa deur van Peru ken met zijn vrouw kwam opzoeken in de ziekenhuizen in Delft, waar ze nu al vier weken worden verpleegd. De Peruaantjes, zoals deze kleuter op de foto, zijn allemaal na de aardbevingsramp naar Nederland overgebracht. ANTWERPEN B(j een verhoor per telefoon is de 24-jarige G. van L. ontmas kerd als de oplichter die de namen van bekende voetballers misbruikte. Van L. gaf zich uit voor de Fetfenoord-speler Maiwald en soms ook voor Peter Ressel van PSV. H(j werd maandagmiddag in het stadscentrum van Antwerpen aangehouden op verdenking een auto te hebben gestolen. Bij controles op de parkeerterreinen k(jkt de Antwerpse politie uit naar auto's die zowel in België als in Nederland als ge stolen gemeld staan. Van L. reed het parkeerterrein op met een Opel 1700 waarvan het kente ken bij de politie bekend was. Het was de auto van de heer Kalt in Veenen daal, vermoedelijk het laatste slachtof fer in Nederland van de pseudovoet- baller. Bij zijn aanhouding gaf hij een valse naam op en als woonplaats een adres in Den Bosch. Toen de Antwerpse politie de recherche in Den Bosch opbelde om deze gegevens te controleren, bleek zo wel de naam als het adres vals te zijn. De Bossche rechercheur vroeg daarop of hij de autodief even aan de telefoon kon krijgen. Er ontwikkelde zich een verhoor waarin de Bossche rechercheur de arrestant zover kreeg dat hij beken de G. van L. te heten en de gezochte oplichter te zijn die zich van de identi teit van bekende voetballers bediende. Hoe geloofwaardig hij dat deed blijkt uit de lange lijst van oplichtingen. Zelfs enkele bekende voetballers, die weieens tegen Maiwald en Ressel had den gespeeld, zijn erin gevlogen. Van L. dreef de brutaliteit zover dat hij in Nijmegen met enkele bekende voetballers een partijtje zou gaan spe len op een voetbalveld waarop bij wijze van proef een mat van kunstgras was WIJHE Een felle brand, vermoe delijk ontstaan door hooibroei, heeft gisteren in het Overijsselse Wijhe de boerderij van de veehouder W. Beltman aan de Boerhaar in de as gelegd. De schade wordt geraamd op circa 350.00 gulden. Met de boerderij ging de voor een deel uit antieke meubelen met een waarden van circa 80.000 gulden be staande inventaris in vlammen op. Een los van de boerderij staande stal met mestvarkens kon door de brandweer worden behouden. inaHnHiiaaHHHaHnnHMMiiiiiiNiiimiBfNNBiniiiiiBiuinaiHiinii laatffeai DEN HAAG Een poging van mi nister Luns (buitenlandse zaken) om met een groep landen van uiteenlopen de aard te proberen een vreedzame op lossing te vinden voor de kwestie Viet nam is gestrand. Minister Luns heeft de afgelopen twee maanden namens de Nederlandse regering over Vietnam van gedachten gewisseld met de regeringen van België, Canada. Denemarken, Ethiopië, Ierland, India, Italië, Luxemburg, Nieuw-Zee- land, Noorwegen, Polen, Roemenië, Zuid-Slavië en Zweden. Meer dan de helft van deze regerin gen wees zijn initiatief van de hand. De Nederlandse regering wilde samen met de benaderde landen voorstellen doen aan alle bij de Vietnamese oorlog betrokkenen om langs vreedzame weg een politieke oplossing te vinden voor het Vietnamese probleem. Den Haag hoopte dat zo'n initiatief van een groep landen van uiteenlopen de aard met verschillende visies op de kwestie Vietnam de impasse zou door breken waarin de vredesonderhandelin gen in Parijs zijn geraakt. Minister Luns had in zijn voorstellen de vraag naar de schuld aan de oorlog in Vietnam daarom buiten beschouwing gelaten. De landen die zijn plan afwe zen wilden echter juist eerst de schuld vraag beantwoord zien. Het vertrek van de heer en me vrouw A. Haas uit Almelo van het vliegveld Twente kreeg gisteren een feestelijk tintje, toen bleek, dat d heer Haas de 100.000-ste passa gier was, die van dit vliegveld ver trok sinds de NLM het binnenland se net opende. Jhr. Mr. L. von Fisenne, voorzitter van de NV Luchtvaartterrein Twenthe bood mede namens de NLM een volle dig verzorgde vliegreis naar Parijs LAAXUM De in Lemmer gelegen motorvlet „Spaanderbank" van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij heeft gistermiddag de 10.000ste redding van deze maat schappij sinds haar oprichting op 11 no vember 1824 verricht. Schipper H. Snijder van de vlet kon de twee opvarenden van het in moei lijkheden verkerende jacht „Minorca" op het IJsselmeer bij Laaxum in veilig heid brengen. DORDRECHT Per 1 augustus zal het in de hele bebouwde kom van Dor drecht verboden zijn vrachtauto's die langer dan zes meter en hoger dan twee meter zijn, anders dan voor laden en lossen te parkeren. Het gemeentebestuur heeft vijf plaatsen aangewezen waar dit wel is toegestaan. Men is in Dordrecht tot dit besluit gekomen naar aanleiding van de vele klachten over vrachtwagens, die soms hele weekeinden voor woningen worden geparkeerd. Bovendien is over wogen dat geparkeerde vrachtwagens het stadsbeeld ontsieren. Overleg met vervoersbedrijven is op niets uitgelo pen, omdat deze van mening waren evenveel recht op vrij parkeren te heb ben als andere autobezitters. DEN HAAG Van ruim de helft van de bijna 40.000 leegstaande wonin gen in ons land is niet na te gaan, waarom zij onbewoond zijn. Tot deze conclusie komt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat zojuist een onderzoek heeft afgesloten naar de re denen van de leegstand. Op 1 oktober 1969 (het laatste cijfer) stonden in totaal 39.500 woningen leeg, waarvan 12.900 langer dan vier maan den. Ruim de helft van deze zeer lang leegstaande huizen is voor 1930 ge bouwd en in huur of koopprijs overwe gend goedkoop. De meeste van deze huizen hebben te weinig wooncomfort en worden of moeten worden ver bouwd. De overige langdurig leegstaande hui zen zijn overwegend duur. Een derde ervan is nog nooit bewoond geweest. DEN HAAG Zonder debat en zon der hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de voorgestelde verbeteringen in de voor zieningen voor vervolgden uit de Twee de Wereldoorlog. Tot deze verbeteringen behoren on der meer een uitbreiding van de in de rijksgroepsregeling oorlogsslachtoffers aangegeven kring der uitkeringsgerech tigden en een andere regeling van het niveau der periodieke uitkeringen. De uitbreiding van de kring der uit keringsgerechtigden heeft betrekking op gevallen, waarin sterilisatie oorzaak blijkt te zijn van invaliditeit en op thans in het buitenland woonachtige Nederlanders die werden vervolgd, dan wel op hier wonende niet-Nederlanders, die hier of in het voormalige Neder lands-Indië werden vervolgd. VENLO Bij de Nederlandse Spoor wegen heerst ernstige bezorgdheid over de vernieling 'van het twee kilometer lange traject tussen Venlo en de Duitse grens. Volgens de Spoorwegen worden de porseleinen isolatoren van de bovenlei dingen stelselmatig kapotgeschoten en gegooid. Noch de Venlose politie, noch de spoorwegrecherche die sedert kort met speciaal afgerichte honden langs het baanvak patrouilleert, is erin ge slaagd de daders te grijpen. „Voortdurend moeten we isolatoren vervangen. Dat is een gevaarlijk kar wei, omdat het bovenportaal door de beschadigingen onder een spanning van 1500 volt kan staan. Om het risico van ongevallen te verminderen, hebben we 's nachts de stroom moeten uitschake len om de reparaties te kunnen uitvoe ren", aldus een woordvoerder van de NS. De afgelopen weken heeft de balda dige jeugd het internationale trein verkeer gestagneerd door bij een onbe waakte overweg kortsluiting in het vei ligheidssysteem te veroorzaken, waar door de seinpalen op rood sprongen. Ongeveer 4500 van deze woningen zijn na de oorlog gebouwd en doen voor zo ver ze al bewoond zijn geweest een ge middelde huur van 150 en een koopprijs van gemiddeld 54.000 gulden. De langdurig leegstaande huizen die nog nooit zijn bewoond hebben een ge middelde huur van tweehonderd gulden per maand, en een gemiddelde koop prijs van 64.000 gulden. Het CBS heeft geconstateerd dat van de bijna 13.000 langer dan vier maanden leegstaande woningen er 7700 huurwo ning zijn (waaronder J1100 woningwet woningen) en 5200 koopwoningen. Van de huurwoningen was tachtig procent al bewoond geweest, de rest nooit. De helft is eengezinswoning; de an dere helft flat of galerijwoning. 56 procent had een huur van honderd gulden of minder per maand, veertig procent een huur van honderd tot drie honderd gulden per maand en slechts vier procent een huur van boven de driehonderd gulden per maand. Van de langdurig leegstaande koop woningen (5200) is slechts negen pro cent nog nooit bewoond geweest. Het merendeel (85 procent) is eengezinshuis. De koopprijzen variëren van 25.000 gul den (32 procent), tussen de 25.000 gulden en 75.000 gulden (55 procent) en tot meer dan 75.000 gulden (dertien pro cent). DEN HAAG Minister J. A. Bakker en staatssecretaris M. J. Keyzer van Verkeer en Waterstaat zijn gisteren met hun staf van het Binnenhof verhuisd naar het voormalige KLM-gebouw aan de Plesmanweg te Den Haag. In het historische gebouw aan het Binnenhof waar de minister van Ver keer en Waterstaat ook optrad als gast heer van de ministerraad, die in de Treveszaal vergadert, zal in de toe komst het ministerie van Algemene Za ken, waaronder het kabinet van de mi nister-president, worden gehuisvest. Ook worden hier te zijner tijd enkele afdelingen van de rijksvoorlichtings dienst ondergebracht. gelegd. Hij verklaarde zich bereid voor de reclame met enkele populaire spelers dat partijtje te spelen. Samen met een PSV'er die de echte Maiwald wel kende, maar die het be drog van Van L. niet doorzag, heeft Van L. als voorproefje een partijtje doelschieten gespeeld. Daarvan zijn fo to's gemaakt die voor reclamedoelein den zouden worden gebruikt. De PSV'er twijfelde er niet aan of hij had met de echte Maiwald gespeeld. Deze geloofwaardigheid steunde vooral op Van L.'s enorme feitenkennis. Hij wist allerlei bijzonderheden over de contracten van de spelers; hij sprak over het vakantiegeld en de premies; daarbij roerde hij details aan waarvan de PSV'er dacht dat die alleen bij de beroepsspelers bekend waren. In Breda liet de namaak-Maiwald zich interviewen door een sportredac teur. Hij poseerde ook voor een krante foto. De publikatie werd tijdig verhin derd doordat bekend werd dat de geïn terviewde een oplichter was. In meer dan tien plaatsen van ons land heeft Van L. oplichtingen, dief stallen en inbraken gepleegd. Ook zou hij zich aan abortus hebben schuldig gemaakt. Zijn uitlevering wordt gevraagd. In tussen gaat de politie in Antwerpen zijn gangen in België na om vast te stellen of hij ook daar misdrijven heeft ge pleegd. UTRECHT Negen ex-redacteuren van Het Stadsblad in Utrecht een tweemaal per week verschijnend huis- aan-huis-orgaan (oplaag 160.000) wil len publiekelijk en via vier processen een eind maken aan, wat zij noemen, de „wantoestanden" bij dit blad. Zij zijn allen in de loop van dit jaar door oprichter-directeur-hoofdredacteur P. S. M. de Bruin op staande voet ont slagen. Zijn motieven varieerden van „niet passend in het team", via „verre gaande arrogantie", te weinig produk- tie" tot „wanprestaties" en „werkweige- ring". In de loop van de afgelopen drie, vier jaar Het Stadsblad bestaat ongeveer vijftien jaar zouden dertig tot veer tig redacteuren op deze wijze zijn ont slagen. Het Stadsblad telt normaal een bezetting van zes A zeven redacteuren. Volgens een communiqué vinden de negen ontslagenen „dat aan deze slijta geslag een einde moet komen". HAAMSTEDE In de nacht van maandag op dinsdag is een 23-jarige re ceptioniste, afkomstig uit Tilbug en wonend in Amsterdam, tijdens een lift naar haar vakantieadres in Haamstede, door een automobilist aangerand. Het meisje werd tijdens de worsteling zodanig toegetakeld dat zij nog enige tijd bewusteloos langs de kant van de weg lag. Ook raakte zij haar ringen en tasje kwijt. De politie heeft de onge veer 40-jarige dader nog niet kunnen opsporen. In dezelfde nacht hebben vier jonge lui in een leegstaand huis in Renesse ontucht gepleegd met een 18-jarig meisje, dat daar met vakantie was. De daders zijn onbekend. ADVERTENTIE Sucfösa.de kalonebesparende zoeima- kcr zonder bijsmaak.zonder nasmaak. Ook dc vloeibare Sucrosa zal uit hoofde van dezelfde overweging bij drogisterijen en apotheken beschikbaar zjjn.

De Vallei | 1970 | | pagina 7