Over de grenzen Commissie komt tot conclusie: Sovjet-schrijvers gemarteld Britten gebruiken veel te veel slaapmiddelen Europa DON CAMILLO LEEFT NOG Moeilijkheden voor poging Colombo Manson geloofde in revolutie LEVENSLANG GEËIST IN PROCES-LEBACH Arrestaties in Spanje Beroep Eban op Grieken communicatie op hoog niveau... DRASTISCHE VERANDERINGEN VOORGESTELD Nederlander in Tirol wedood Helikopter vol cadeaus voor Jackie Kiihn weer premier in Westfalen mm F-lll WEER IN DE LUCHT Nixon tocli Europ naar a? BRITISH UNITED AIRWAYS IN MOEILIJKHEDEN Zware fouten op Fulvia Tsjechen schoten op toeristen I" Stafchef in de Kon «o veroordeeld Ontvoering in Uruguay INKRIMPEN Vorster geopereerd Kroongetuige proces-Tate Kostbaar schilderij gestolen Zijn „BIJ UITSTEK CRIMINELEN" ONGEZOND WOENSDAG 29 JULI 1970 PENTAGON IS TOPZWAAR WASHINGTON Een volledige reorganisatie van het Amerikaanse min&ite- rie van Defensie is dinsdag bepleit door een presidentiële commissie, die het Pentagon zwaar overbezet acht en nauwelijks in staat om ook maar de eenvou digste besluiten te nemen. Het departement is in zijn huidige vorm onmogelijk te hanteren, zo verklaarde Gilbert Fitzhugh, de voorzitter van de uit veertien leden bestaande commissie, wier onderzoek een jaar heeft geduurd. De structuur van het Pentagon belemmert zelfs in crisissituaties de informatie stroom van het militaire apparaat naar de president, verhindert de minister van Defensie macht te delegeren, en werkt rivaliteit tussen de krijgsmachtonderde len in de hand, aldus Fitzhugh, in het dagelijks leven president-commksaris en president-directeur van een grote levensverzekeringmaatschappij. MADRID Te Madrid is een aantal leden van communistisch-georiënteerde ..arbeiderscommissies" gearresteerd, dat aan een geheime bijeenkomst had deel genomen naar aanleiding van de recen te bloedige botsing tussen politie en stakers te Granada. De bijeenkomst was gehouden in een klooster in een Madrileense buitenwijk. Aan de vergadering zouden 130 per sonen hebben deelgenomen. Het aantal gearresteerden zou tien a vijftien heb ben bedragen. De politie heeft slechts hekendgemaakt „dat deze mensen thans worden verhoord". De arbeiderscommissies zijn groepen arbeiders die zich georganiseerd hebben om de belangen van de werkers te be schermen. De commissies zouden wor den geholpen en voor een gedeelte ge financierd door de Spaanse communis tische partij. Het Franco-regime heeft zowel de commissies als de communistische par tij verboden. Vanuit Granada werd bericht, dat de wilde staking na een week bijna is beëindigd. Het grootste gedeelte van de bouwvakkers, die het werk neerlegde uit protest tegen de dood van drie van hun kameraden in een gevecht met de politie en tegen het uitblijven van een nieuw arbeidscontract, heeft het werk weer hervat. De werkgevers zouden zich bereid hebben verklaard om over de periode van de staking het loon uit te betalen. INNSBRÜCK Bij een verkeerson geluk in Tirol is een Nederlander om het leven gekomen. Op de parkeer plaats van een restaurant in het dorp Nieder-Breitenbach moest een autobus mét vakantiegangers uit Nederland ke ren': Bij deze manoeuvre opende de 51- jérige Harm de Groot uit Delfzijl de deur van de bus om naar achteren te kijken. Hij viel er uit en kwam onder een der voorwielen van de bus terecht, cs estas ossMsets s sersnstsigsesssssso Met ernstige verwondingen werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij enige uren later overleed. ATHENE Een helikopter volgela den met cadeautjes vloog gisteren naar het Griekse eiland Skorpios waar me vrouw Jackie Onassis haar 41ste ver jaardag vierde. Onder de geschenken voor mevrouw Onassis, die eerder getrouwd was met de in 1963 vermoorde Amerikaanse pre- «ident John Kennedy, was een paar oorbellen die haar man, de Griekse re der Onassis, speciaal voor haar had la ten maken door een goudsmid in Athe ne. Mevrouw Onassis bracht haar ver- Jaardag door In gezelschap van haar twee kinderen (van John Kennedy) en van enige intieme vrienden. DUSSELDORP Met zeer geringe meerderheid is de huidige premier van de Duitse deelstaat Noordrijnland- Westfalen Heinz Kühn door de landdag Dusseldorp in zijn functie herkozen. Kühn kreeg 101 stemmen. Zijn tegen kandidaat, de fractievoorzitter van de in de oppositie zijnde CDU Heinrich Köppler, kreeg 95 stemmen. 4 van de 200 afgevaardigden onthielden zich van stemming. In politieke kringen in Dusseldorp neemt men aan, dat de vier stemont- houdingen gezocht moeten worden bij de liberale FDP. Binnen deze partij zou den meningsverschillen bestaan en zou er ook tegenstand zijn voor landdag voorzitter Willi Weyer. Teveel militaire en civiele lagen re sulteren in een onnodige papierromp slomp en moeizame coördinatie, vertra ging, dubbel werk en extra kosten. Be sluiten worden genomen in commissie: iedereen is verantwoordelijk voor'alles, maar niemand is voor iets afzonderlijk verantwoordelijk. Alle basisbeslissingen komen naar de top, omdat niemand daaronder een be sluit kan nemen, zo verklaarde Fitz hugh op een persconferentie, waar een uiteenzetting werd gegeven van het 237 bladzijden tellende rapport van de com missie. De commissie is vorig jaar door pre sident Nixon en minister van Defensie Meivin Laird ingesteld na klachten over buitensporige defensie-uitgaven en contractstroppen. De aanbevelingen betreffen o.a.: een splitsing van het ministerie in drie hoofdafdelingen, elk onder leiding van een burgerambtenaar, die slechts verantwoording verschul digd is aan de minister; de vorming van drie verenigde stafgroepen voor strate gie, tactiek en logistiek, en verbeterde methoden voor de ontwikkeling en be taling van nieuw militair matereel. Worden de voorstellen uitgevoerd dan kan volgens Fitzhugh het 30.000 man tellende personeel van het Pentagon misschien wel met een derde worden ingekrompen. Maar het oordeel van de commissie moet ook de besluitvorming over de aanschaf van nieuwe wapens gewijzigd worden. De leden van de diverse militaire sta ven zijn momenteel kennelijk niet vol doende in staat zich los te maken van de belangen van hun eigen onderdelen bij het stellen van prioriteiten, aldus de commissie. Er zou een speciale onder minister moeten komen om elke aan vraag op haar merites te beoordelen. Minister Laird deelde maandag al mee, dat voortaan geen grote contracten meer zullen worden gesloten, voordat het betreffende militaire materieel grondig is beproefd. Ook contracten op lange termijn zijn niet langer gewenst, omdat in het verleden meermalen de kosten veel hoger opliepen dan aanvan kelijk voorzien. Vooral met vliegtuig aankopen deed, het Pentagon onpretti ge ervaringen op. Een van de belangrijkste voorstellen dat ongetwijfeld tot meningsver-r schillen aanleiding zal geven beoogt de gezamenlijke chefs van staf hun militaire operationele functies te ont nemen en een afzonderlijke operaties staf te creëren met aan het hoofd een hoge officier. De chefs van staf zou den de strategie-planning als taak be houden, alsmede hun bevoegdheden ten aanzien van de recrutering, opleiding en uitrusting van de onderdelen van de strijdmacht die onder hen ressorteren. Het advies komt neer op de meest drastische reorganisatie van het Penta gon sinds tien jaar. JERUZALEM Israëls minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. heeft weer een beroep op de Griekse regering gedaan haar belofte aan een groep Pa lestijnse guerrillastrijders om zeven gearresteerde Palestijnen vrij te laten, niet te houden. Eban deed dit beroep na een voorstel, van een Israëlisch parlementslid om de kwestie van de vliegtuigkaperij door het parlement te laten bespreken. Het parlementslid stelde dat deze kaperij wordt aangemoedigd door de lauwheid waarmee hierop wordt gereageerd en de steun die de kapers krijgen van de Arabische regeringen. Zoals bekend heeft de Griekse rege ring beloofd de zeven Arabische guerril lastrijders die in Griekenland gevangen zitten, voor 22 augustus in vrijheid le stellen toen een groep Palestijnen de vorige week woensdag een Grieks vliegtuig had gekaapt. Twee van d? ze ven gevangen zittende Arabische kuer- rillastrijders, zijn zondag tot gevange nisstraffen veroordeeld wegens een granaataanval op het bureau van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij El-Al in Athene in november, waarbij een Grieks jongetje van twee jaar om het leven kwam. KAAPSTAD Premier Balthazar Vorster van Zuid-Afrika heeft dins dagmorgen een blaasoperatie onder gaan. Ook werden enkele nierstenen verwijderd. In Kaapstad verwacht men dat Vor ster over twee weken zijn werkzaamhe den weer zal kunnen hervatten. ADVERTENTIE 70 Bekijk het evenement "Communi catie 70" vanuit de C 70 stoeltjeslitt. Maak die unieke tocht hoog boven het feestelijke Rotterdam. Geniet van het uitzicht op Havodam, de ge weldige maquette van de Rotter damse havens. Zweef over de Coolsingel vol fleurige paviljoens, gezellige terrasjes en feestvierende mensen. Een zeldzame tocht door de lucht van bijna 2 km lang. Er is veel meer te doen tijdens C 70. Dolfirodam, het drijvende dolfinarium. De tot 170 m verhoogde Euromast. C 70, een feest midden in de stad. Met een overdekte winkelpromenade langs uitbundige etalages. Met spon tane wijkfeesten, vrolijke straatconcerten, sportactiviteiten, dansfestijnen. Iedere dag iets anders, iets nieuws. programma verkrijgbaar bij C 70 (tel. 010-147237) en bij alle V.V.V. kenloren. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van méns en stad NEW YORK William Cole, een Amerikaanse journalist, die onlangs de Sowjet-Unie werd uitgewezen, heeft bandopnamen met verklaringen van gearresteerde Russische schrijvers mee gesmokkeld. Een van de verklaringen is van de auteur Alexander Ginsburg. Hij vertel de, dat in het concentratiekamp, waar hij zit, onlangs zestien politieke gevan genen omkwamen wegens het onbreken van medische verzorging. In een eveneens op de band opgeno men verklaring beschrijft Vladimir Boekofski de martelingen, die „afvalli ge" Russische intellectuelen moeten on dergaan in de zenuwinrichtingen, waar in ze zijn weggestopt. De schrijver André Amalrik zegt in een verklaring, die werd opgenomen voor hij werd gearresteerd door de Russische geheime politie, dat er in de Sovjet-Unie een revolutie zal uitbreken. Almarik is de auteur van het boek „Zal de Sovjet-Unie het jaar 1984 halen?" Hoe de bandopnamen tot stand zijn gekomen en hoe ze via Moskou naar de Verenigde Staten zijn gebracht, vertel de Cole niet. Overigens was alleen de verklaring van Ginsburg opgenomen in de gevangenis. De andere schrijvers werden door Cole in Moskou gefilmd. Alle betrokken Russen lieten weten dat ze „ongeacht de gevolgen" wilden, dat de film en de boodschappen in Amerika zouden worden uitgezonden. Volgens Boekofski zijn de gevange nissen en de concentratiekampen niet het ergste wat er in de Sovjet-Unie be staat. Zenuwinrichtingen, zei hij, zijn erger. De 27-jarige schrijver heeft zes jaar doorgebracht in zenuwinrichtingen, gevangenissen en concentratiekampen. ■•I LONDEN Door de Britse art- sen worden elk jaar genoeg slaap- middelen voorgeschreven, om elke l man, vrouw en kind in het hele land elke nacht, een maand lang, in slaap te kunnen brengen. Aldus 5 is door dr. Henry Matthews mee- i gedeeld in het zesde jaarverslag van de medische commissie tot hel voorkomen van ongelukken. In 1968, aldus het verslag, werden s 17 miljoen recepten voor slaapmid- delen uitgeschrevenelk voor een gemiddelde hoeveelheid van 80 ta- bietten of pillen. Het verbruik van slaapmiddelen, 5 zenuwkalmerende middelen en der- gelijke neemt van jaar tot jaar toe. aldus de rapporteur. I Hij schreef dit toe aan het feit dat de artsen te gul zijn met het voorschrijven van slaapmiddelen e.d., en dat dit niet zou moeten mo gen voortduren. ,,De goede arts geeft graag hulp als hij iets voor- schrijft, maar de minder goede, de lichtgelovige en de slechte, moet worden beschermd door goede ad- viezen, onderricht en zonodig door de wet tegen de op hem uitgeoefen- de druk van commerciële zijde". 5 Uit een onderzoek is gebleken l dat er in Britse huizen zo'n 1250 miljoen slaappillen rondslingeren, die besteld zijn maar niet eens ge- bruikt, met andere woorden, veel mensen vragen maar raak en be- stellen veel meer dan zij nodig heb- ben. Moderne geneesmiddelen, aldus jj dr. Matthews, hebben grote voor- delen op medisch terrein, maar het jj is niet genoegzaam bekend in hoe- veel gevallen die medicijnen kun- j nen leiden tot de dood, ziekten en lijden. -m: ROME De Italiaanse kabinetsfor mateur Emilio Colombo is zijn be sprekingen met de leiders van de centrum-links partijen begonnen bij zijn poging om een einde te maken aan de Italiaanse kabinetscrisis. Na het overleg binnen zijn eigen partij, de christen-democraten, heeft Co lombo het eerst vergaderd met de lei ders van de republikeinse partij. De republikeinen, die geleid worden door Ugo La Malfa, maakten voor de crisis deel uit van de centrum-links coalitie, die Colombo tracht te her stellen. Evenals Colombo zijn de republikeinen voorstanders van een krachtige eco nomische politiek als enig middel te gen de steeds slechter wordende fi nanciële situatie in Italië. Colombo, die in de afgelopen zeven jaar minister van Financiën is ge weest, heeft reeds gezegd dat hij de economie de hoogste prioriteit in zijn besprekingen zal geven. Heden zal Colombo spreken met de lei ders van de linkse Italiaanse socialis tische partij (PSI) en met de gematig de unitarische socialisten (PSU). De secretaris-generaal van de PSI, Gia- como Mancini heeft opnieuw gezegd, dat zijn partij bereid is deel te nemen aan een regering, die een einde zal maken aan de nu reeds 23 dagen du rende Italiaanse kabinetscrisis. WASHINGTON Na een vliegver bod van zeven maanden is het eerste van de 230 omstreden gevechtsvliegtui gen van het type F-lll door de Ameri kaanse luchtmacht vrijgegeven. De toestellen staan sinds eind vorig jaar aan de grond, nadat er in enkele maanden tijds elf waren verongelukt. Het Amerikaanse ministerie van De fensie zal voortaan geen contracten meer sluiten met vliegtuigfabrieken voordat de bewuste toestellen grondig in de lucht zijn beproefd. De Italiaanse linkse socialisten hebben zich in Florence definitief uitgespro ken voor de vorming van een regio nale regeringscoalitie met de commu nisten in het nieuw gecreëerde Mid- denitaliaanse gebied Toscane. Het Toscaanse parlement heeft de linkse socialist Lelio Lagorio al tot voorzit ter van de regionale bestuursraad van dit semi-autonome gebied gekozen. Deze gang van zaken zal zeer waar schijnlijk de pogingen tot hervorming van de nationale regeringscoalitie van centrum-links in Rome moeilijker maken. De sociaal-democraten zijn tegen samengaan of concessies aan communisten. A De Italiaanse acteur Gino Cervi en zijn Franse collega Fernandel bla zen even uit tijdens de opnamen voor een nieuwe Don Camilto film Onder de titel „Don Camillo, Peppone en de jeugd van tegenwoordig". WASHINGTON In Washington wordt gedacht aan de mogelijkheid van een goodwillbezoek van president Nixon aan Europa. Voorwaarde daarvoor zou echter zijn dat de ontwapeningsbesprekingen tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie een succes worden. In dat geval zou de Amerikaanse president een be zoek willen brengen aan Wenen, waar deze besprekingen worden gevoerd, en aan de Finse hoofdstad Helsinki, waar zij zijn begonnen en in de herfst zullen worden voortgezet. Ook een bezoek aan president Tito zou tot de mogelijkheden behoren. LOS ANGELES Linda Kasabian. de kroongetuige voor het openbaar mi nisterie in het proces Sharon Tate, heeft getuigd dat Charles M. Manson een revolutie wilde ontketenen van zwart tegen blank, en deze revolutie de naam „heiter skelter" had gegeven. De dag voor de Tate-moorden, had Man son, aldus Kasabian, aan zijn volgelin gen gezegd dat de tijd gekomen was voor „heiter skelter". Daarop, zei de kroongetuige, kwam hij naar mij toe en zei dat ik mij moest omkleden, en een mes en mijn rijbewijs mee moest nemen. „Heiter skelter" is de titel van een song van de Beatles. Voor Manson zou het volgens Linda Kasabian betekenen, dat „negers en blanken elkaar zullen gaan uitmoor den". Volgens het openbaar ministerie LONDEN De British United Airways, de grootste onafhankelijke luchtvaart maatschappij in Engeland, heeft laten weten, dat de onderneming zal worden ge liquideerd. als de vakbonden niet de staking afgelasten welke zij voor maandag a.s. hebben afgekondigd. Het doel van deze staking is kracht bij te zetten aan looneisen, waardoor 3500 werk nemers dezelfde salarissen zouden krijgen als bij de twee staatsmaatschappijen de British European Airways en de British Overseas Airways Corporation worden betaald. Intussen doen geruchten de ronde, dat de conservatieve regering plannen zou hebben goedgekeurd voor de vorming van een sterke onafhankelijke luchtvaart onderneming, naast de bestaande BEA en BOAC. Deze nieuwe maatschappij te vormen door een samengaan van de British United Airways met de Caledonian Airways zou enige lijnen krijgen die nu door de staatsondernemingen worden gevlogen. De Caledonian Airways heeft 30 miljoen pond voor de BUA geboden, nadat deze onderneming eerst plannen had gehad voor een samengaan met de BOAC. verwachtte Manson, dat hij en zijn groep zouden overleven als de negers hadden gewonnen en daarna de leiding zouden kunnen overnemen. Kasabian zei dat Manson op een ge geven moment zou hebben geloofd, dat de Beatles hem riepen en zeiden „Char lie, Charlie, stuur ons een telegram". Eerder had Linda verklaard, dat Man son de jonge vrouwen van zijn hippie familie had opgedragen seksuele om gang te hebben met mannen die hij in zijn gemeenschap wilde opnemen. De vrouwen in de Manson clan, aldus Lin da Kasabian, noemden zichzelf „hek sen" en zo noemde Manson ze ook. De bezwaren van de verdediging tegen de getuigenverklaringen van Linda Kasa bian werden alle afgewezen. Linda Kasabian verklaarde dat in de auto waarmee zij naar het Tate-huis reden behalve chauffeur Tex Watson ook Patricia Krenwinkel (22) en Susan Atkins (21) zaten. De laatste twee staan met Manson terecht wegens hun aan deel in de moorden op Sharon Tate en haar vier vrienden en de moorden op de zakenman Leno Labianca en zijn vrouw Rosemary van de volgende dag. De vierde verdachte die in Los Ange les terecht staat, de 20-jarige Leslie van Houten, is alleen betrokken geweest bij de moorden op Labianca en zijn vrouw. Linda Kasabian zelf, 21 jaar oud, heeft zichzelf gevrijwaard voor rechts vervolging, door bereid te zijn als kroongetuige a charge op te treden. Linda Kasabian verklaarde dat zij niet had geweten dat zij moorden zou den gaan plegen. „Ik dacht dat wij op rooftocht zouden gaan - stiekem huizen binnensluipen en dingen wegnemen die eigenlijk ook van jou zijn omdat alles van iedereen is". OSLO Ernstige menselijke fouten en technische gebreken zijn er de oor zaak van geweest, dat de brand op het Noorse passagiersschip Fulvia niet on der controle was te krijgen. Dit is gebleken tijdens de tweede dag van het onderzoek door de Noorse raad voor de scheepvaart. De hoofdwerktuigkundige Ole Myr- vold verklaarde, dat de luchtventielen van de hoofdmotor en de hulpmotoren in strijd met de voorschriften open hadden gestaan. Hij erkende dat dit een blunder was geweest. Door een gebrek aan luchtdruk was men er na het uitbreken van de brand in de machinekamer niet in geslaagd een noodgenerator op gang te brengen. Ook al door het ontbreken van druk werkte het sprinklersysteem niet. Er zat bovendien geen water in de leidin gen. Myrvold had door beide brandmel dingen heen geslapen. Hij zei pas te zijn gewekt door een elektricien 23 mi nuten na de ontdekking van de brand. De eerste werktuigkundige had gepro beerd de brand te isoleren door de wa terdichte deuren te sluiten. Pas toen dit niet lukte, werd drie kwartier na de brandmelding begonnen met het spui ten van kooldioxyde. HOHENBERG (West-Duitsland) Tsjechoslowaakse grenswachters heb ben het vuur geopend op 'Nier jeugdige Westduitsers die zich ongeveer 500 me ter op Tsjechoslowaaks grondgebied be geven hadden, zo heeft de Beierse grenspolitie meegedeeld. Twee van de jongelui konden naar Westduits gebied ontsnappen, maar de twee anderen werden gevangen geno men. Zij werden echter later ongedeerd uitgeleverd in de grensstad Schirnding en deelden mee dat zij goed behandeld waren door de Tsjechoslowaakse grens wachters, zo heeft de politie meege deeld. Een eerder politiebericht als zou een van de twee jongelui gewond zijn, was niet juist, aldus de politie. De vier jongelui, die in leeftijd va rieerden van 16 tot 19, waren in de om streken van Hohenberg met vakantie. ROME Uit de Santa Maria del Po- polo-kerk in het centrum van Rome is een onschatbare dertiende-eeuws schil derij van een Madonna met kind gesto len. Het schilderij, dat 1,20 bij 0,50 me ter groot is en dat van een anonieme kunstenaar stamt, heeft eeuwenlang boven het hoofdatelier van de kerk ge hangen. Waarschijnlijk zijn de dieven de kerk binnengekomen vja de steigers die voor een restauratie rondom het gebouw zijn opgetrokken. Andere beroemde schilde rijen in de kerk, waaronder twee Cara- vaggio's, werden ongemoeid gelaten. /^eoffrey Rippon, Engelands nieuw- *jr ste ..Mister Europa", is een oud-uitziende zesenveertiger. In en buiten Engeland is hij nog vrij onbe kend, hoewel hij al regeringservaring heeft. Zoals men mag verwachten van de man die Engeland in Brussel gaat verte genwoordigen bij de onderhandelin gen met de EEG. is hij overtuigd Eu ropeaan. Onlangs was hij voorzitter van de con servatieve delegatie bij de Assemblee van de Raad van Europa en van die der Westeuropese Unie. Verder was hij mede-voorzitter van de Britse afdelingen van de Raad van Europese Gemeenten en voorzitter GEOFFREY RIPPON vooruitstrevend conservatief van de Britse afdeling van het Euro pees verbond voor economische sa menwerking. het kabinet van premier Edward enige die lid is van de uiterst rechtse conservatieve Maandagclub. Het kan een slimme zet zijn van pre mier Heath dat hij een man van de rechtervleugel uit de conservatieve partij heeft gekozen voor deze Euro pese taak. Veel anti-Europeanen bij de Tories zijn rechts. Als iemand hen kan beïnvloeden wan neer er uiteindelijk in het Lagerhuis moet worden gestemd over aanslui ting bij de EEG, dan is dat Rippon. regeringservaring deed Geof frey Rippon vooral op toen hij in 1962 minister werd van Openbare Werken en van Huisvesting. Hij toon de zich een dynamisch bewindsman. jE>ippon studeerde rechten in Oxford, hij was zeer actief in de ge meentelijke politiek voor hij in 1955 tot Lagerhuislid werd gekozen. Vier jaar later kreeg hij zijn eerste aan stelling in de lagere regionen van de regering als onderminister van lucht vaart en later van huisvesting. Hij heeft een. zoon en drie dochters en speelt graag golf eri cricket. KINSJASA Kolonel Jacques PuatI, stafchef van het Kongolese leger, is in Kinsjasa door een militair tribunaal tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Hij is ervan beschuldigd bepaalde mi litairen voor persoonlijke doeleinden te hebben gebruikt en hun bevolen te hebben drie van zijn bedienden af te ranselen, die hij van diefstal verdacht. Twee bedienden stierven en de derde bleef voor zijn leven verlamd. Kolonel Puati zou de nabestaanden van de slachtoffers geld aangeboden hebben om de zaak in de doofpot te stoppen. MONTEVIDEO In de Uruguese hoofdstad Montevideo hebben gewa pende mannen rechter Daniel Perevra Manelli ontvoerd. Zij braken zijn huis binnen en namen hem mee in eetn gestolen auto. Manelli presideerde over de meeste zaken tegen de Tupamares, de voor naamste linkse guerrilla-beweging in Uruguay. BONN Levenslang voor de hoofd verdachten Fuchs en Ditz; tien jaar ge vangenisstraf voor hun handlanger Wenzel. Dat is de eis van de officier van justitie in het proces over de aanslag op het munitiedepot van het Duitse leger bij Lebach. Als de officier deze zware straffen requireert, gaat een goedkeurend ge mompel door de honderden toeschou wers in de rechtszaal in Saarbrücken. De drie jongemannen in de verdachten- bank tonen weinig of geen emoties: zij hebben deze eis met toenemende zeker heid verwacht. Vlak voor het requisitoir van de of ficier doet de verdediger van Ditz. dr. Braun, nog een laatste poging om zijn cliënt ontoerekeningsvatbaar te laten verklaren. Hij vraagt, een hernieuwd psychiatirsch onderzoek, ditmaal door prof. Bürger-Prinz, de nestor der West- duitse psychiaters. Drie kwartier lang trekt de rechtbank zich terug in de raadkamer. Dan luidt de beslissing: Afgewezen. De reeds voorhanden psychiatrische rapporten zijn overduidelijk en stemmen alle hierin overeen: deze verdachten zijn volledig verantwoordelijk voor hun wandaad. Dan leidt de officier van justitie, dr. Schmidt, het requisitoir in. HU schetste de ongezonde warhoofdige sfeer in het groepje van drie, dat vijandig stond te genover de gewone samenleving. Fuch3 was de leider, die met zijn cynische fi losofieën zijn weifelende makkers gaandeweg opzweepte tot hun bloedig bewijs van „dapperheid". Officier van justitie, dr. Huhn: „Deze verdachten zijn bij uitstek crimi nele figuren. Zij beraamden de moord partij in koelen bloede en met de groot ste zorgvuldigheid. De vier soldaten van Lebach hadden geen schijn van kans. Het stond bij voorbaat vast dat zii moesten sterven, want Fuchs en zijn makkers hadden maar één doel: ter wille van de afpersingen moest ieder een weten dat zij over lijken gingen. Als een dergelijk misdadige mentaliteit navolging zou krijgen, dan ziet het er somber uit voor de veiligheid in dit land". Dan komt de officier tot zijn eis: „Voor Fuchs (27) en Ditz (27) elk vijf maal levenslang wegens viervoudige moord, moordpoging en gewapende roofoverval; voor Wenzel (25) die hielp bij de voorbereiding, maar aan de overval zelf niet meedeed een ge vangenisstraf van tien jaar. Vermoedelijk zal morgen op hei „proces van Lebach" het vonnis wor den bekendgemaakt. De zitting van vandaag wordt grotendeels besteed aan de pleidooien van de civiele partij en van de verdediging. Komt men hiermee niet tijdig gereed dan zal men er mor gen mee voortgaan.

De Vallei | 1970 | | pagina 9