Veenendaals dagblad Werkgevers tegen bij voorbaat beschermen van werknemers PAUZE IN MOSKOU Buiten Donor met ruilhart Het hele jaar door bloeiende tulpen ISRAËL AARZELT NOG STEEDS Arbeidsonrust in Spanje Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kleuters in Gennep bij injecties besmet Warmer EXPERIMENT GESLAAGD Aardbeving in Perzië Radio Nordsee op andere golflengte Stadspostdierist Utrecht legt *t je erbij neer Droog weer ELSPEET WIL GEPASSEERDE POLITIEMAN HELPEN NEDERLANDER WEGENS BEZIT HASJIESJ LIT ISRAËL GEZET Metro-stakers gaven toe DUN HAAG - Werkgevers en werknemers in de Sociaal- Economische Raad (SER) zijn het niet met elkaar eens over de manier waarop in de toekomst het ontslag van werknemers moet worden geregeld. Het gaat om de gevallen waarin een van beide partijen het niet met een ^e> v.f»d eens is. Er zijn. zo blijkt uit een aan minki* v ciale zaken) uitgebracht advies, twee standpunten: Rijk der heide 3 Niet aansprakelijk LUCHTGEVECHT ISRAEL-RUSSET GEMELD GEVECHT MOBILISATIE ARRESTATIE Duitsers tegen tol op autowegen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10650 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1.13 p.w., 4,85 p.m.. 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 30 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I75 SER VERDEELD OVER ONTSLAGREGELING MOSKOU Op Westduits verzoek hebben de beide delegaties bij de on derhandelingen over een Russisch- Westduits nietaanvalsverdrag, woens dagmiddag een korte pauze ingelast. Volgens de Westduitse regerings woordvoerder Rüdiger Von Wcphmar, is er geen sprake van een crisis in de on derhandelingen, maar willen beide par tijen de gelegenheid hebben om een ..tussentijdse balans" op te maken. Hij beschreef het klimaat van de bespre kingen opnieuw als „zakelijk en in overeenstemming met de moeilijkhe den." Von Wechmar zei met nadruk, dat er niet onder de druk van de tijd wordt onderhandeld. De besprekingen van woensdagmor gen, waarbij alleen de ministers Scheel n Gromyko het woord voerden, hebben twee en een half uur geduurd. Het ge sprek werd vanmorgen voortgezet. De Westduitse ambassadeur in Mos kou Helmut Allardt had woensdag mi nister Scheel en de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten voor de lunch uitgenodigd. Vol gens Von Wechmar is een dergelijke uitnodiging een routinekwestie. Op de vraag, of Scheel de ambassa deur inlichtte over het verloop van de besprekingen, zei Von Wechmar, dat de delegatie zich strikt houdt aan de af spraak, de inhoud van de besprekingen volledig gehei mte houden. ,.Maar diplomaten praten natuurlijk riet alleen over het weer", zo voegde hij hieraan toe. Aloor zover ze in Gelderland woon- den, ontvingen ze ongeveer sinds het midden der vorige eeuw ieder jaar de „Geldersche Volks- almanak", waarmee dominee O. G. Heldring in 1835 begonnen was. Zij hield het vol tot de beginjaren van Wereldoorlog II en ik heb het betreurd, dat zij ter ziele ging, want we lazen deze volkse platte- landsboekjes met enige vertede- ring. Naar ik meen, stond in de laatste editie (1942) een leerzame i verhandeling van ir. W. A. J. Oos- ting over Heideplaggen"een on- derwerp, dat niet gauw zou wor- den aangesneden, maar de schr. j was niet slechts geoloog van het lab., doch vooral van het levende z landschap. Hij had uitgerekend, hoeveel van die plaggen er destijds nodig waren voor een boerderijtje van p.l.m. 4 ha, zijnde ongeveer de gemiddelde omvang van een s Veluws bedrijfje omtrent de eeuw- wisseling. Wel, hij berekende 600 vrachten plaggen per jaar: elke vracht telde 780 stuks, zijnde 130 grepen van zes. Per dag kon een man 6 voer halen. O. nam aan, dat zo'n zode 5 cm in 't vierkant was, zodat de 600 vrachten een op- pervlakte besloegen ad. 29.250 m2 of bijna 3 ha voor het bebouwen van 4 ha! Men zette de plaggen eerst ter ontzuring en inklinking op hopen, om hen vervolgens in de schaapskooien te strooien, waar ze met de mest van het wolvee wer- den vastgestampt tot z.g. ,,spik- 5 mest". Ten slotte stonden de scha- pen haast met de kop tegen de zolder. Er waren 48 vrachten van nodig voor 1 ha rogge. Met recht s een moeizaam labeur voor de vroe- gere heiboeren. De genoemde op- pervl. van 3 ha moet nog worden s vermenigvuldigd met de z.g. ,,om- looptijd" van de heideplant, vóór het afgeplagde stuk wéér dienst kan doen. Gerekend werd op 7 a 10 l jaar, zodat elk erf gerechtigd moest zijn in minstens 21 ha veld. De boer besteedde wel de helft van zijn tijd aan plaggen halen, opzet- ten en strooien. Een eind zag hij er nooit aan. 30 juli 1970 A. B. Wigman. Dc meerderheid van dc raad (de werknemers plus een deel van de Kroonleden) vindt dat de positie van werkgevers en werknemers niet gelijk is. De werknemer heeft recht op be scherming. Vandaar dat, als een pa troon iemand tegen diens zin in wil ontslaan, de directeur van het geweste lijk arbeidsbureau hiervoor eerst toe stemming zal moeten geven. Een werknemer zou daarentegen te allen tijde zelf wel ontslag kunnen ne men. Wel kan de werkgever zich tegen dit ontslag verzetten. Hij kan de directeur van hei; arbeidsbureau vragen of het gegrond is. Zo niet, dan kan de werkge ver de zaak aan de rechter voorleggen. Gelijke positie De grootst mogelijke minderheid van de SER (de werkgevers en het andere deel van de Kroonleden) meent, dat werkgevers en werknemers wèl in een gelijke positie verkeren. Dit deel van de raad wil dan ook dat bij verbreking van een dienstbetrek king, door wie dan pok, eerst het advies wordt gevraagd a*m een regionale com missie of een commissie uit de desbe treffende bedrijfstak. Deze bekijkt of de ontslagaanvrage redelijk is. Het ont slag moet echter ook bij een afwijzend advies kunnen ingaan. Als een van beide partijen tegen de regels handelt, zal hij schadevergoeding moeten betalen. Dit kan gebeuren als een ontslag bijvoorbeeld onredelijk of onbehoorlijk is, of als iemand zich niet stoort aan de opzegtermijn. (Van één onzer verslaggevers) ELSPEET Het verenigingsleven in Elspeet voert momenteel een ge combineerde actie ter bevordering in functie en positie van rijkspolitieman G. Woudstra. Deze wachtmeester 1ste klas is al tien jaar werkzaam in Elspeet en toen on langs voorzien moest worden in de va cature van opperwachtmeester Ten Have werd door de Elspeters algemeen verondersteld dat de heer Woudstra hiervoor in aanmerking zou komen. Tot hun verbazing werd opperwachtmeester Schaafsma benoemd. Het bestuur van de middenstandsver- eniging besloot hierna in overleg met andere verenigingen (zoals de WV) een handtekeningen-actie te houden. Onge veer tien personen lopen huis-aan-huis de inwoners af en naar verluidt tekent iedereen de lijst. Op een nader te bepa len tijdstip zal het pakket aan B. en W. van Ermelo worden aangeboden met het verzoek een passende oplossing voor de wachtmeester te bewerkstelli gen. De heer Woudstra is momenteel ziek. GENNEP Welke geheimzinnige bron van infectie dreigt de kleuters die worden ingeënt op het consultatiebureau van het rGoene Kruis in Gennep? Heel wat verontruste ouders vinden het beter dat het gebouw voorlopig wordt gesloten. Vorig jaar kregen 44 baby's etterende gezwellen op de plaats waar zij een DKT-injectie hadden ont vangen. Verscheidene kinderen moesten wekenlang in een ziekenhuis worden verpleegd. Acht centimeter brede, duimvormige littekens ontsieren nog hun benen. Som mige kinderen hebben er duidelijk last van bij het lopen. De oorzaak van de infectie werd vier maanden geleden bekend gemaakt in 'n rapport van de inspectie voor de volks gezondheid in Limburg. Na moeizaam laboratoriumwerk was een totnogtoe in Nederland onbekende bacil ontdekt, die ook in Engeland vergelijkbare compli caties had veroorzaakt. De wijze waarop de kinderen in het Groene Kruisgebouw met de bacil in contact waren gekomen, kon niet wor den achterhaald. Herhalingen werden niet verwacht. Nu zijn echter vijf nieuwe gevallen van besmetting in onderzoek. Het ge meentebestuur van Gennep, dat al eer der tegenover de uitgebrachte rappor ten stond, eist ditmaal dat de affaire tot op de draad wordt uitgezocht. Hoewel het rapport van de inspecteur voor de volksgezondheid concludeert dat het zuigelingen- en kleuterbureau van het Groene Kruis niet aansprake lijk gesteld kan worden voor deze in Nederland unieke complicatie, menen enkele ouders van geïnfecteerde kinde ren dat bij het toedienen van de injec tie de voorgeschreven ontsmettings maatregelen achterwege zijn gebleven. De heer J. Bremmers, directeur van het provinciale Groene Kruis in Lim burg. vindt het maar een nare geschie denis. „Als deze mensen eens wisten hoe minutieus we alles hadden uitgeplo zen. Nu geven ze ons de schuld en eisen schadevergoeding. Het is wel begrijpe lijk, maar echt, als was gebleken dat het Groene Kruis in Gennep nalatig was geweest, hadden we contact opge nomen met onze verzekeringsmaatschap pijen om de schade te regelen". De Russische parachutist luitenant kolonel Ivan Safkin heeft zijn 6.000 ste sprong uit een vliegtuig gemaakt. Vol gens Pravda is dat een wereldrecord. Het blad schrijft, dat Savkin 30 da gen heeft doorgebracht met de afdalin gen naar de aarde. A De Canadese paler Edward Madi- gan, die in april het hart van een 13-jarig meisje kreeg ingeplant, wan delt met zijn chirurg dr. James Yad over de daktuin van het St. Michael- ziekenhuis. De 51-jarige priester, die al meer dan acht maanden in het zie kenhuis verblijft, verlangt ernaar weer aan het werk te kunnen gaan. Voor hij het ziekenhuis verlaat, wil hij eerst nog even een donorkaart invul len om later zijn nieren en ogen af te staan. JERUZALEM De Israëlische auto riteiten hebben woensdag vier jonge buitenlanders, onder wie een Nederlan der, aangezegd dat zij het land moeten verlaten, omdat zij hasjiesj in hun bezit hadden. De naam van de Nederlander werd opgegeven als Hendrik Drost. Nadere bijzonderheden werden niet verstrekt. RIJNSBURG Na vijf jaar expe rimenteren is de kweker C. Glasber gen uit Rijnsburg erin geslaagd op elk gewenst moment van het jaar tulpen te laten bloeien. Het bewijs hiervan is te zien in Oegstgeest, waar in de tuin van de bloembollenexporteur C. de Moou een aantal Oxford-tulpen in volle bloei staan. De uitvinding van de Rijns- burgse bollenkweker zal een grote omwenteling teweegbrengen in de bollenwereld. Het is nu mogelijk het hele jaar bollen af te zetten. Twee honderd voorgetrokken bollen gingenveertien dagen geleden in de tuin in Oegstgeest de grond in. Afgelopen vrijdag ston den ze in bloei. Het is voor het eerst dat in juli tulpen in bloei staan. De methode van de Rijnsburger be rust op het droog invriezen van de tulpenbollen. De heer Glasbergen ziet door zijn pitvinding grote mogelijkheden ook od gebied van toerisme. „Zou het niet prachtig zijn om in de zomer tulpen velden te laten zien?" TEL AVIV De coalitieregering van premier Golda Meir van Israël heeft woensdag vooruitgang geboekt bij het voortgezette beraad over het al dan niet aanvaarden van de Amerikaanse vre desvoorstellen. De zes ministers van de rechtse Gahal-groep in het kabinet dc haviken hebben gedreigd te zullen aftreden als dc regering het Ameri kaanse vredesplan aanvaardt. Het kabinetsberaad wordt heden voortgezet. Het is dan een week geleden dat president Nasser van Egypte de Amerikaanse voorstellen heeft aan vaard. De beraadslagingen van het kabinet worden gedramatiseerd door berichten in de buitenlandse pers, dat voor het eerst boven het Suez-Kanaal een lucht gevecht heeft plaatsgehad, tussen Rus sen en Israëliërs. Tot de Gahal-fractie zes van de 23 leden van het kabinet zich dinsdag uitsprak tegen aanvaarding van de Amerikaanse voorstellen, leek het vrij wel zeker dat deze door Israël zij het onder zeker voorbehoud zouden wor den aanvaard. De reserves hadden voornamelijk be trekking op het onderdeel van het Amerikaanse plan dat voorziet in een bestand van drie maanden. Israël vreest dat de Egyptenaren tijdens dit beperkte bestand hun posities aan het kanaal zullen versterken en uitbreiden tenein de na afloop van het bestand de strijd met meer succes te kunnen hervatten. Menahem Begin, de leider van de Ga hal, heeft verklaard „het Amerikaanse plan is geen plan voor vrede voor Is-> raël, Het is een plan ter vernietiging van Israël". Het weekblad „Haoolam Hazen", het veelgelezen blad van een kleine opposi tiepartij in de Knesset, heeft inmiddels de regering ervan beschuldigd „nieuwe en belangrijke feiten" achter te houden die van groot belang zijn bij de beraad slagingen over het Amerikaanse vre desplan. Volgens het blad, zijn er talrijke aan wijzingen dat de Sovjet-Unie haar steun aan de Egyptische verdediging in de Suez-Kanaalzone aanzienlijk opvoert. De Londense Daily Express heeft woensdag geschreven, dat door Russi sche piloten bestuurde Migs zaterdag een Israëlisch gevechtsvliegtuig boven het kanaal hebben neergeschoten. Het opperbevel in Tel Aviv heeft commentaar op het bericht geweigerd, maar wel gezegd dat zaterdag geen Is raëlisch vliegtuig is neergeschoten. In Bagdad, de hoofdstad van Irak, hebben woensdag tienduizend gede monstreerd tegen aanvaarding van de Amerikaanse vredesvoorstellen. MADRID In Spanje heerst grote arbeidsonrust. Door te dreigen met mo bilisatie heeft de regering evenwel een staking bij dc metro in Madrid weten te breken. De 3800 stakers, van wie een deel, w.o. 400 meisjes vannacht in sit- downstaking ging, gaven later op de morgen toe. ROCKVILLE Hel seismogratisch instituut in Rockvillc, in de Amerikaan se staat Maryland, heeft woensdag avond een aardbeving geregistreerd, die zich in het noordoosten van Perzië, in het gebied van Mezjed. heeft voorge daan. Dc kracht van de beving bedroeg 6,9 op de 12-puntsschaal van Richter. Een aardbeving met een kracht van 7,3 op deze schaal kostte in 1968 in het betrokken gebied aan 11.000 mensen het leven. De steden Mezjed, Sjaroed en Sabze- var zouden zwaar zijn getroffen. In Teheran vreest men dat er enige dui zenden slachtoffers zijn. Volgens het seismologisch instituut van de universi teit van Teheran hebben zich twee schokken voorgedaan, te 5 uur 33 en te 6 uur 15. Het Perzische Rode Kruis is reeds aan hulpverlening begonnen. Het zwaarst getroffen gebied ligt bij het oostelijk deel van het Elbroes gebergte. HILVERSUM Radio Nordsee heeft in de nacht van woensdag op donderdag zijn frequentie gewijzigd. Hei station zendt vanaf twee uur uit op 245 meter. Ofschoon de wijziging slechts gering is. neemt men aan dat men Hilversum 3 nu niet langer zal storen. Radio Nordsee heeft een aanmerkelijk groter vermo gen dan Hilversum 3 en veroorzaakte daardoor met name in de kustgebieden een zeer gestoorde ontvangst van Hil versum 3, die op 240 meter uitzendt. Vóór de frequentiewijziging zond Ra dio Nordsee op 244 meter uit. Een woordvoerder van het piratenstation heeft woensdagavond in het Nos-radio- programma „Cosa Nostra" gezegd, dat Radio Nordsee op 217 meter zal gaan uitzenden, zodra blijkt, dat Hilversum 3 nog steeds gestoord wordt. UTRECHT De stadspostdienst Utrecht is niet meer. Met ingang van donderdag 30 .juli stopt de directeur van de Utrechtse stadspostdienst. de 28-jari- gc A. van der Lee, er mee. Hij moest wel, omdat twee van zijn klanten hem zoals hijzelf zegt hebben „verlinkt". Hij vindt het uiteraard jam mer dat het zo gelopen is, ,„maar de postale recherche heeft nu voldoende bewijs in handen dat ik voor meer dan één klant brieven bezorg en dat is vol gens de Postwet verboden", aldus Van der Lee. De Utrechter begon op 6 september van het vorig jaar met zijn stadspost dienst. De zaak liep goed, zo goed zelfs dat hij na enkele maanden al 25 man in dienst had. Van der Lee kreeg in totaal 36 klanten, waaronder banken, waren huizen en andere grote instellingen. Zelfs deed hij regelmatig zaken voor de gemeente Utrecht. Voor één warenhuis (Vroom en Dreesmann in Utrecht) be zorgde hij brieven, voor de overige 35 klanten bracht hij alleen gesloten druk werk rond .hetgeen wettelijk is toege staan. A Wat het Eurovisie liedjes- jt festival betreft, i zijn de Engelsen I er dit jaar vroeg bij. Reeds nu is bekend gemaakt, dat de 13-jarige blondine Clodagh Roogers, die in Ulster werd geboren, Engeland zal vertegenwoor digen op het Europese zang- festival, dat volgend jaar 3 april in Dublin wordt gehouden. Na de gebeurtenissen in Granada op 21 juli. waarbij de politie 3 stakende bouwvakkers neerschoot is dc onrust onder de Spaanse arbeiders groot. Bij een mis voor de omgekomenen, gisteren in Madrid, schoot de politie, zonder slachtoffers evenwel. Uit ontevredenheid over het uitblij ven van een nieuw arbeidscontract zijn gisteren naar schatting 4000 personeels leden van dc Madrileense ondergrondse in staking gegaan. De stations van de ondergrondse wa ren gisteren gesloten. De taxi's deden bijzonder goede zaken en de autobussen reden met ongeveer een half uur ver traging. Sommige waren zo vol, dat de chauffeurs weigerden nog meer wach tenden op te pikken. Het personeel van de ondergrondse heeft eerder deze maand een lang- zaam-aan-actie gevoerd. Nadat de ta rieven van de ondergrondse van twee op drie pesetas waren gebracht, eisten zij loonsverhogingen. De Spaanse regering heeft daarop stakende personeelsleden van de Madri leense ondergrondse opdracht gegeven voor middernacht het werk te hervat ten. Zo niet, dan zouden zij allen gemo biliseerd worden voor het leger. De Spaanse directeur-generaal voor de veiligheid, Eduardo Blanco Rodri guez, heeft de wilde staking „een ern stige bedreiging van de openbare orde" genoemd, en gedreigd, dat het loonover- leg tenminste een maand gesehorst zal worden, als om 2 uur gistermiddag het werk niet hervat was. Er werd evenwel doorgestaakt. Woensdagavond vergaderden circa tweeduizend stakers in een station van de ondergrondse, dat door de politie was afgebet. Maar het aantal aanwezi gen binnen groeide toch aan doordat velen verderop in verlaten metrostations afdaalden en door de tunnels naar de vergaderplaats liepen. In Granada hebben de meeste bouw vakkers woensdag het werk hervat, maar in twee mijnen in Asturië, duurt een staking van 2000 mijnwerkers nog voort. Een van de leiders van de in Spanje verboden „arbeiderscomitès" is in een buitenwijk van Bilbao gearresteerd door uit Madrid overgekomen politie mannen en inmiddels naar de Spaanse hoofdstad overgebracht. Met de wapenstok heeft de politie van Pamplona woensdagavond grote groepen jonge arbeiders uiteengejaagd die in het centrum van de stad een de monstratie hielden, waarbij zij protes teerden tegen het optreden van de poli tie van Granada. Ook in Granada is het woensdag weer tot ongeregeldheden gekomen. Groepen arbeiders bekogel den de politie met stenen en riepen „vrijheid, vrijheid" en „moordenaars, moordenaars". Vier agenten zijn bij het treffen tussen politie en demonstran ten gewond. Een aantal demonstranten werd gearresteerd. TUBINGEN (West-Duitsland) Drieëntachtig procent van de West duitse automobilisten blijkt volgens he' opinieinstituut Wickert, tegen tolhef fing op 's lands autowegen te zijn. (Van onze weerkundige medewer ker) De weersontwikkeling wijst op twee tot drie dagen met overwe gend zonnig en warm vakantie- weer. De temperatuur in Gelder land wordt dagelijks wat hoger en zal binnenkort aan 25 graden C. reiken. Deze keer ten goede is te danken aan de vrij sterke ontwikkeling van een Azorenhogedrukgebied over Frankrijk, onze omgeving en Duitsland, maar ook aan hel op vrij noordelijke breedte blijven van een nieuwe oceaandepressie. Een ermee samenhangend warm- tefront geeft slechts op de Noord zee verspreide regen en een kou front ten westen van de Britse ei landen maakt slechts zeer geringe vorderingen in zuidoostelijke rich ting. Ook in Midden-Europa her stelt het zomerweer zich nu gelei delijk. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tempe ratuur. Morgen: Zon op 04.59, onder 20.32 uur. Maan op 02.28, onder 20.08 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1