Geen incasseerder meer aan de fleur Aalbers vertrok toch Topsporters gaan sporthal inwijden Veenendaal heeft wél een terrasje Inbraak (je) Colijnstraat TERZAKE Chr. school Renswoude na vakantie nog niet gereed Veenendaal start niet tegen Cand ia WIJZIGING ALLEEN IN VEENENDAAL LEKVERLIES NOG EEN ZWAK PUNT V alleireimers in Duitsland Espresso IJs Nieuwe club: Renswoude SCHOLIEREN NAAR JEVCDCONFERENTIE ENGELAND De mens en zijn wereld Kosten voor Sportstichting en binnensportclubs NMIDZOMERDAGDROOM VOORSCHOT Petit Restaurant MAISON KRAMER INWIJDEN IEERSUM DONDERDAG 30 JULI 1970 IV d ter le idi ngm ij. gebruikt computer (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De ongeveer 9000 afnemers van de N.V. Yeenendaal- sche Waterleiding Maatschappij in Veenendaal krijgen in het vervolg geen incasseerder meer aan de deur. Om de voortdurend stijgende kosten bij de maatschappij op te vangen is men namelijk overgegaan tot reorganisatie van het incassosysteem (nu met behulp van een computer) en dat impliceert dat de afnemers de kwartaalnota's nog uitsluitend kunnen voldoen per bank of giro. De nieterstand wordt nog slechts eenmaal per jaar opgenomen door een ambtenaar van de waterleidingmaatschappij. Het enige zwakke punt in het nieuwe sisteeni: Lekverlies! De controle hierop moet nu door de afnemer zelf worden uitgeoefend. De heer L. K. Hage, procuratiehouder van de N.V. Veenendaalsche Waterlei ding Maatschappij, vertelt dat men tot op heden zeer positieve reacties heeft gekregen op het nieuwe systeem: ..Er zijn erg weinig klachten. Wel hebben enkelen om extra inlichtingen ge vraagd. Het nieuwe systeem is voor ons een ideale oplossing, waaraan wel veel extra werk is verbonden maar waar grote voordelen aan vastzitten." De modernisering van de incasso blijft overigens beperkt tot Veenendaal. Voor de ongeveer 4500 afnemers in Overberg, Msarn. Renswoude. Scher- penzeel en Woudenberg verandert er niets. De gemeente Veenendaal heeft de voorgestelde wijzigingen van de water leidingmaatschappij goedgekeurd. De nieuwe regeling komt voor de af nemer ongeveer hier op neer: In plaats van twee- wordt nu slechts eenmaal per jaar de meterstand opgenomen en vindt er eenmaal per jaar een afreke ning plaats. Elk kwartaal betaalt men een voorschot op het verbruik van het volgende kwartaal en het vastrecht van één kwartaal. De eindafrekening volgt dan aan het eind van het jaar. Bij de maatschappij weet men vrij nauwkeu rig hoeveel water een bepaald gezin ge middeld afneemt en aan de hand daar van worden de voorschotten berekend. De leiding van het Veenendaalse be drijf had, om de kostenstijging op te VEENENDAAL/RENSWOUDE Hoewel het bestuur van zaterdag- club VRC in Veeiyndaal nog een tijdje goede hoop heeft gehad dat één van de produktiefste spelers uit de eerste editie van de Racers, Cor Aalbers, zou blijven, heeft de goal- getter op de valreep toch nog over schrijving aangevraagd. Zijn nieuwe vereniging wordt eer- steklas-afdelingsclub Renswoude, welke vereniging hem erg goed kan gebruiken omdat zijzelf enkele veel belovende voetballers verloor aan eersteklasser GVVV. Aalbers die uitstekend heeft mee gedraaid in de VRC-ploeg en elk sei zoen weer de meeste doelpunten scoorde, gaat dus enkele klassen la ger spelen, tot grote vreugde van de afdelingsclub uit het kasteeldorp. VRC is minder gelukkig. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse wielrennersvereniging De Vallei renners begint steeds meer activiteit te ontplooien. Deze week is men naar Duitsland om met 7 renners mee te doen aan de ronde van Bocholt. Dit is een etappewedstrijd die overeenkomt met de tour de junior in Achterveld. Alleen doen hieraan ook oudere renners mee evenals nieuwelingen. Met een zevental renners heeft men evenals vorig jaar de uitnodiging aan vaard. De wedstrijd bestaat uit 4 etap pes. De deelnemers van de Valleirenners zijn de adspiranten Atema uit Barne- veld, Jan van Lagen uit Lunteren en Gerrit Hol uit Lunteren. De nieuwelingen zijn Evert Bloten- burg uit Leusden, Tonny Lankryer uit Soest, Job Schaafsma uit Maartensdijk en Ted Sas uit Scherpenzeel. Vorig jaar wist men de beker te winnen. vangen, de keus tussen reorganisatie van het incassosysteem en een verho ging van de tarieven, die sinds 1966 on gewijzigd zijn gebleven. De heer Hage: „Wij kozen voor het eerste en dat is goed ontvangen bij de abonnees. Men was er trouwens al een beetje aan gewend, want de PUEM werkt al geruime tijd volgens deze for mule." Een bezwaar is de controle op het lekverlies. Door ambtenaren van de waterleidingmaatschappij werd er voorheen tweemaal per jaar gecontro leerd, doch dat is nu teruggebracht tot een keer. De heer Hage wijst er met klem op dat de afnemer nu zelf regelmatig de meter moet controleren bijvoorbeeld op het tijdstip dat men de kwartaalnota ontvangt zodat men een eventueel lek meteen kan constateren. De procu ratiehouder hier over: „Zeer, zeer sporadisch komt het voor dat men een lek met het blote oog niet kan ontdek ken (bij meterputten bij voorbeeld) en daardoor kan de rekening natuurlijk erg hoog oplopen. Maar dat zijn uitzon deringsgevallen." Zoals bekend moet alle lekverlies door de waterafnemer worden betaald en nooit door het voorzieningsbedrijf. Een vaste controle op de meter loont dus wel de moeite. VEENENDAAL De politie onder zoekt op het ogenblik een inbraak die dinsdagavond moet zijn gepleegd in het in aanbouw zijnde gezinsvervangend tehuis voor gehandicapten aan de dr. Colijnstraat. De daders moeten via een niet goed afgesloten raam zijn binnen gegaan. Vermist worden enkele huis houdelijke artikelen en wat limonade uit een koelkast. De totale waarde wordt geschat op acht gulden. De poli tie vermoedt dat het kinderwerk is ge weest. 55 VEENENDAAL Tien leerlingen van het Veenendaalse Chr. Lyceum vertrekken maandag naar Engeland, om als enige Nederlanders deel le nemen aan de International Youth Holid'ay Conference. Jonge mensen uit Duitsland, Frankrijk, Denemarken en Engeland gaan er veertien dagen lang samenwerken aan een gevari eerd programma .waarin plaats is voor in- en ontspanning. Hel thema van de conferentie is ditmaal „De mens en zijn wereld". De Engelse conferentie in het dorp Bishop Burton in het graaf schap East Rading (bij Huil) vindt plaaits in hetzelfde kader als vorig jaar de internationale jeugdontmoe- ting in West-Duitsland, waaraan elf lyceïsten deelnamen. Behalve officiële ontvangsten door stedelijke autoriteiten biedt het programma bezoeken aan beziens waardigheden in steden van York shire, werkbezoeken aan fabrieken en sociale instellingen, creatieve be zigheden als muziek, toneel, schilde ren en handenarbeid en lezingen met aansluitend discussies over onder werpen zoals „De mens en zijn waarden", ,,De mens, zijn werk en zijn vrije tijd", „De mens en zijn omgeving", en „De mens en de de mocratie." Verder zal ook aan sport en volksdansen worden gedaan. Dinsdagavond presenteert elke buitenlandse groep zich, waarbij verteld wordt over eigen stad of streek. De Veenendaalse groep zal met zelfgemaakte liedjes in het En gels, op bekende Nederlandse melo dieën allerlei aspecten van plaats en school bezingen. Produkten van de Veenendaalse "industrie worden ge toond aan de hand van fotomate riaal uit het gemeentelijke archief. De lyceïsten die maandag vertrek ken zijn Johan van den Brand, Joop Dillen, Marjo Hoogenboom, Andries Jonker, Ineke Koenders, Gerda van Manen, Frans van Tuil, Anneke Veerkamp uit Veenendaal, en Wim Kalverdee (Rhenen) en Betty Zaaijer (Kesteren). Zij worden begeleid door de docenten drs. J. G. Breekgeldt en H. J. van Maanen. ADVERTENTIE [Ons bekende in 4 smaken [Ook om mee te nemen. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Op een vergadering van de Veenendaalse Sportstichting met vertegenwoordigers van de verenigingen die gebruik maken van de sport hal is dezer dagen besloten om voor de officieuze openingsdag van de nieuwe accommodatie waarschijnlijk in de derde of vierde week van september toch nog snel een feestelijk getint sportprogramma in elkaar te zetten. Dat gebeurt dan op fifty-fifty basis. SCHERPENZEEL Op vrijdagavond 31 juli opent de heer M. Wagensveld op de hoek Willcarlaan-Gaslaan een cafe taria onder de naam De Willear. De opening geschiedt om 7 uur precies. Ter ere daarvan staan bezoekers verschil lende verrassingen te wachten. SCHERPENZEEL Woensdagavond heropende de heer Florijn zijn bloe- menzaak in de Dorpstraat nadat hij enige dagen was gesloten geweest we gens het veranderen van eigenaar. De heer Bredero die in Woudenberg woont had hier een filiaal maar door onvoor ziene omstandigheid was hij niet meer in staat zijn beide winkels te beheren. De heer Florijn die enige jaren bij de heer Bredero gewerkt heeft zet nu de zaken voort. Hij wilde dit op een fees telijke wijze doen en had dan ook wet houder J. v.d. Ham verzocht de opening te verrichten. De heer Van de Ham deed dit vergezeld van zijn collega de heer P. de Jonge. Nadat hij de deur ontsloten had sprak hij een kort woord tot de nieuwe eigenaar. Hij wees de aanwezige Brederode er op dat hij nu wel kon uitwijken naar Woudenberg maar dat dit hem weinig zou helpen, daar hij ook hier spoedig in de Scher- penzeelse gemeenschap zou worden op genomen. Hij prees de moed van de jongeman die in deze tijd nog de kracht had om als kleine middenstander te beginnen. Hij wenste hem namens het gemeente bestuur veel succes toe en hoopte dat hiij zich in de Scherpenzeelse gemeen schap spoedig op zijn plaats zou voelen. Hierna konden de genodigden de zeer fraai ingerichte winkel bezichtigen on der het genot van een glaasje. Vanmor gen is de winkel opengesteld voor het puhliek. 99 „IN STILTE Op zaterdagmiddag kan het Veenen daalse publiek bij de opening van de sporthal toch nog genieten van enkele sportevenementen van groot kaliber. Aanvankelijk wilde de Sportstichting de nieuwe hal „in stilte" in gebruik ne men, daar men de officiële opening van de schitterende aanwinst pas vol gend jaar had gepland, samen met de ingebruikneming van het zwembad, maar op verzoek van de clubs die dit seizoen ruimte hebben gehuurd van de stichting, zullen er toch sportwedstrij den plaats vinden. De verenigingsmensen gaan gezamen lijk overleg plegen over het aantal top sporters dat men naar Veenendaal haalt voor enkele interessante demonstratie- wedstrijden. Men denkt aan enkele nationale bad minton-sterren, wellicht twee of vier fennis-cracks en een eredivisieplocg uit de volleybalcompetitie. Verder organi seert men op dezelfde dagen een bas ketballwedstrijd. een demonstratie van micro-korfbal en een match tussen twee zaalhandbalteams. Eén van de ploegen wordt vermoede lijk RHC uit Rhenen, daar Operatie '70 de vereniging die enige lijd geleden in Veenendaal werd opgericht niet in slaat was ruimte te huren van de Sportstichting. De gastspelers in de diverse takken van sport, die de sporthal wellicht met aantrekkelijke matches gaan inwijden, kan iedereen op de openingsdag gaan zien, want op deze dag is het vrij entree in het nieuwe sportcentrum van het Veen. De reis- en verblijfkosten van de topsporters worden voor de helft be taald door de Sportstichting, terwijl de binnensportverenigingen gezamenlijk de andere 50 pet. op tafel leggen. VEENENDAAL „Geen gezellige terrasjes in het centrum van Veenendaal!" Een veel en steeds meer gehoorde kreet, die niet alleen komt uit de mond van jongeren, vooral in deze vakanlietüd. Veenendaal biedt veel: winkels, werk, ver enigingen, cafés, maar inderdaad géén gezellig terrasje dat nu eenmaal zomers een ontmoetingspunt bij uitstek kan z(jn. Of is er toch een terras? Jawel, het is er, maar het wordt niet gebruikt. Gistermiddag gebeurde het, héél even maar, voor een foto. die duidelijk moet maken dat er (met een beetje initiatief) best iets te „versieren" is op een nogal voor de hand liggende plaats. En dat is het tot dusver nutte- en renteloos gebleven terras bij het raadhuis. De bijkans onafzienbare stenen vlak te die het bestuurlijke zenuwcentrum van deze gemeente omgeeft biedt in feite onvermoede perspectieven. Toege geven, erg veel uitnodiging gaat er niet van uit, ondanks de aardige bloembak ken, het artistieke plastiek en de spaar zame banken. Tot nu toe was het raad huisterras dan ook een oase van rust. Zelfs mensen die het dichtst bij het vuur zitten, de gemeenteambtenaren, maken nooit gebruik van die oase. Mis schien verandert dat nog eens, als straks de bedrijvigheid in het nieuwe winkelcentrum gaat losbarsten. Een paar tafeltjes, een paar stoelen en des noods voor alle zekerheid wat parasols geven al meteen een heel ander idee: 't zou verdraaid een echt leuk terrasje kunnen zijn. Wel wat tochtig, maar daarvoor zijn oplossingen te vinden. Straks wordt het stadscentrum uitge breid. als de winkelstand zich tot aan de voet van het raadhuisbordes laat gelden. In een later stadium komt vlak bij nog een restaurant (bistro, zoals het nu alvast wordt genoemd), maar dat duurt nog even. Moeder de vrouw is dan in de onmiddellijke omgeving van de nieuwe winkels aangewezen op be tonnen muurtjes en een enkel bankje om even de last van de boodschappen tas te kunnen vergeten. Wat ligt nu meer voor de hand dan 't terras zo vlakbij wat aan te kle den? Het is openbaar terrein, dat niet alleen is bedoeld om als kortere „door steek" dienst te doen vanaf het Boom- pjesgoed naar de Sandbrinkstraat of omgekeerd. De vrij troosteloze aanblik van de lege vlakte is in feite een disso nant. De hele opzet van het raadhuis is, dat alles, maar dan ook alles, functio neel moet zijn. Zelfs het torenhoge kunstwerk voor de ingang is dat. Niet alleen uit artistiek oogpunt. Het is een geliefd speelobject voor kinderen. Zelfs het dak van het raadhuis heeft eigen lijk een functie (gehad). Het terras daar is in den beginne gebruikt in de lunchpauzes door het gemeenteperso- neel. Alleen dat terras beneden... er ge beurt niets. Natuurlijk, er zijn bezwaren genoeg. Zeker is echter dat die bezwaren niet vanuit het raadhuis zelf zullen komen. Wie zal zeggen dat Veenendaal het niet zal beleven dat de gemeente zélf het terras „bewoonbaar" gaat maken? Of liggen er kansen voor een ondernemen de restaurateur? In 't buitenland zijn voorbeelden genoeg (Zweden, Frank rijk, Engeland) van openbare terreinen waar gratis of tegen uiterst geringe vergoeding gebruik kan worden ge maakt van (lig-)stoelen, met altijd wel een kraampje in de buurt waar een nat je en een droogje te krijgen is. Een stukje extra gemeentelijke leefbaar heid is niet onbereikbaar. En de t» cht, daar op die open hoek? Ach, een gemeente die zich vol enthou siasme stort in een experiment met vaste vloerbedekking op een kinder speelplaats zal daar wel een mouw aan weten te passen. Een (liefst transpa rante) afscherming van eenvoudige constructie, die niet eens zoveel hoeft te kosten, kan al wonderen doen. 't Was zomaar even een midzomer- dagdroom over mogelijkheden, visueel gesteund door een enkele minuten du rende vreedzame bezetting, terwijl bur gemeester en wethouders niets vermoe dend vergaderden. (De foto kwam tot stand in samen werking met de Fa. B. v.d. Bosch aan de Hoogstraat). voor Veenendaal 17.30 uur 10550 Van 17.30- 1fQ7Q 19.30 uur I 131 51 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 SCHERPENZEEL —Op de eiermarkt te Scherpenzeel werden aangevoerd 750.000 stuks. De handel was vlug en de prijzen varieerden van 11,50 tot ƒ12,75 de honderd stuks. De heneieren van 8,50 tot 11,- de honderd stuks. RENSWOUDE De leerlingen van de chr. school in Renswoude zullen na hun vakantie niet profiteren van een volledig voltooide verbouwing. Zeker nog drie maanden zal het duren tot alle werkzaamheden achter de rug zijn. Het bestaande oude gebouw wordt geheel gemoderniseerd. Intussen zijn overal nieuwe kozijnen aangebracht. Ook aan het dak moest worden gerepareerd, om dat zich hier en daar verzakkingen openbaarden. Twee nieuwe lokalen zijn al bijgebouwd, evenals een kamer voor het hoofd der school, toiletten en een ruime hal. De bouwwerkzaamheden werden tot dusver vertraagd omdat te gelijk in de school nog les moest wor den gegeven. VEENENDAAL De KNVB heeft geen gehoor gegeven aan het verzoek van het bestuur van Veenendaal (zon dag) om de competitie '70-71 te mogen starten tegen streekgenoot Candia '66, dat vorig seizoen terugtuimelde naar de vierde klasse H-VVest 1. De Veenendaal- leiding had hierom gevraagd omdat in het verleden is gebleken dat deze derby een geweldig groot aantal toeschouwers trekt en dus een forse recette oplevert. Veenendaal begint nu op 13 septem ber tegen De Meern (thuis), terwijl de Rhenenaren (eveneens thuis), JSV uit Jutphaas ontmoeten. In het eerste gedeelte van het seizoen '70-'71 ontmoeten de rivalen verder de volgende opponenten: 20 september: JSV - Veenendaal; Midlandia-Candia '66; 27 september: Veenendaal-Midlan- dia; Candia '66-Saestum; 4 oktober: Saestum-Veenendaal; Zwaluwen Voor- uit-Candia '66; 18 oktober: Veènen- daal-Zwaluwen VoQ,ruit; Candia '66- Fortitudo: 25 oktober: Fortitudo-Vee nendaal; MSV '19-Candia '66; 1 novem ber: Veenendaal - MSV '19; Candia '66 - Minerva; 15 november: Minerva - Veenendaal; Baarn - Candia '66. 22 november: Veenendaal - Candia '66; 29 november: Candia '66 - EMS; Veenendaal - Baarn; 6 december: De Meern - Candia '66; EMS - Veenendaal; 13 december: return van 13 september. Geboren: Neelkc Ottoline, dv H. van Vulpen en R. Buijing; te Amersfoort Annette Pieternelle, dv H. Schimmel en M. van der Burg; Albertine Reinhilde, dv. H. Schimmel en M. van der Burg. Gehuwd: L. Jansen, 23 jr. en B. N. Floor, 20 jr.; B. Reijersen van Buuren, 25 jr. en D. van de Fliert, 27 jr. Vertrokken: Fam. F. H. L. Meijst, Planterslaan 50, naar Vorden: Dhr. L. Jansen. Middelweg 12, naar Wouden berg; Mevr. B. N. Jansen-Floor, Nieuwe Steeg 19. naar Woudenberg; Dhr. H. van de Held, Koninging Julianalaan 56. naar Langbroek: Fam. Uittenbogaard. Rijksstraatweg 311, naar Driebergen- Rijsenburg; Dhr. J. S. W. Louvet. Hoog straat 8, naar 's Hertogenbosch; Mej. H. Omvlee, Hoogstraat 8, naar Emmen; Fam. B. den Ouden, Rijksstraatweg 188, naar Amerongen; Mej. A. A. Spelt, Ko ningin Julianalaan 28, naar De Bilt(U). VEENENDAAL De in augustus 1969 gestarte bouwwerk zaamheden in het bestemmingsplan Dragonder-Zuid spelen zich nu al grotendeels boven de grond af. Hoog- en laagbouw zullen zich in dit nieuwe bestemmingsplan afwis selen, welke gescheiden worden door groene zones waarin een drie tal speelgelegen heden wordt ge- gecreëerd. Aan de noordzijde is hoofdzakelijk de laagbouw gepland. In Dragonder-Zuid zullen 912 ctagewoningen en 283 eengezinswo ningen (waarvan 165 in stToken- mmm bouw en 118 woningen welke thans met de huidige bewoningsnorm van 3,6 pers. per woning in de toekomst aan ongeveer 4300 mensen een huisvesting bieden) worden ge bouwd. Ruime parkeermogelijkheden zul len de woningen omgeven. Gedacht is aan circa 1020 parkeercenheden. Naast een hoofd verkeersader, die het bestemmingsplan van noord naar zuid doorkruist, zullen er vele voetpaden worden aangelegd vol gens het „witte-lijnenplan". Weigig ruimte wordt er gegeven aan winkels, omdat men de concen tratie daarvan in het centrum wil behouden. Grote aandacht wordt besteed aan hel onderwijs. Naast twee gym nastieklokalen en twee- en drieklas- sige kleuterscholen, worden drie scholen voor het basisonderwijs ge bouwd. Het ontwerp voor Dragonder- Zuid is van het stedcbouvvkundig bureau Van Embden. en zal ver moedelijk in 1972 realiteit zijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 3