„Wij hebben geen zin in die grote kampen te wonen" De Assoeandam helpt droog land vruchtbaar te maken Niemand vraagt ons hoe wij over de zaken denken Woonwagenbewoners zijn verbeten om beslissingen van hogerhand Brief van Poe RONOtitie Kijken en luisteren bij ons niet zo heel duur Vereniging Trekkingen van Staatsloterij straks op t.v. Terug in wagen Joop Koopman: geen Gesproken Portretten meer programmaos VPRO-vrijdag vanaf campings MORGEN Na de cr isis TELEVISIE TELEVISIE RADIO DONDERDAG 30 JULI 1970 BOL NES/DEN BOSCH Vredig zitten Peet Netten en Wout Hendriks, bei den goede zestigers, op een bankje in het woonwagencentrum De Kievit in Bol nes. Zij koesteren hun verweerde koppen in de zon. Pas als hun mening wordt gevraagd over de grote regionale woonwagencentra en het verdwijnen van de kleinere standplaatsen krijgt hun gezicht een grimmige uitdrukking. Wout Hendriks, geheel tandeloos, zegt verbeten: „Wij moeten vrij blijven. Waarom moeten wij in die grote kampen, net als Ambonezen? Je moet eens kijken wat ze voor die buitenlandse arbeiders doen. W\j zfjn echte Nederlanders maar wtf zijn niet in tel. Het wordt oorlog met die regionale kampen. Een slagveld zal je krijgen. Ieder moet voor een plaatsje vechten. Nee, ze moeten juffrouw Klompé eens in een woonwagen zetten". Peet Netten analfabeet, „Maar", zegt hij, „ik kan goed rekenen en ben behoor lijk bij de tijd" neemt het over. „Juist voor de doortrekkende woonwagenbe volking moeten de kleine standplaatsen blijven bestaan". De heer H. Wolters, bewoner van het woonwagenkamp in het Gelderse Hen gelo, formuleert het allemaal wat be dachtzamer. Zijn klacht: „Vaak lijkt het net of wij geen mensen zijn. Er wordt gewoon over onze hoofden heen beslist over al lerlei zaken waar wij ten nauwste bij zijn betrokken. Men heeft het tegen woordig over inspraak, maar dat geldt niet voor ons". Ook de heer Wolters moet van het kamp in Hengelo ver dwijnen. Hem is verzocht te vertrekken naar het regionale centrum in Winters wijk. „Ik heb helemaal geen bezwaar tegen grote kampen. Maar er moeten wel een aantal kleinere blijven bestaan. Dan kunnen we reizen en in een uitgestrekt gebied ons beroep uitoefenen". „Er is ons nooit gevraagd wat wij er van dachten. We worden duidelijk ach tergesteld. Alles wordt je van bovenaf opgelegd. Ze stoppen ons in concentra tiekampen. Waarom eigenlijk?" In een brief van de heer Wolters aan alle medewoonwagenbewoners riep hij op om 24 juli deel te nemen aan een masale protestmars naar Den Haag. Een bemiddelingspoging van een der voormannen van de woonwagenbewo ners had echter succes. Besloten werd de protestmars niet door te laten gaan. Door verschillende instellingen en verenigingen wordt iets voor de woon wagenbevolking in ons land gedaan. Al dit werk is gecentraliseerd in Den Bosch. Daar zetelt de vereniging Lan delijk Katholiek woonwagenwerk. Di recteur is mr. L. S. J. Buis (37). Het doel van de vereniging: Bevordering van het welzijn van de woonwagenbe volking in Nederland. Mr. Buis: „De woonwagenbewoners hebben een achterstand opgelopen, die wel historisch verklaarbaar is, maar waaraan heel wat gedaan moet wor den". DEN HAAG Het ministerie van fi nanciën, de Staatsloterij en de NOS voeren besprekingen over het uitzenden via de televisie van trekkingen van de staatsloterij. Een aantal met name technische pro blemen dient nog opgelost te worden, zoals de plaats waar de trekkingen op genomen worden en het tijdstip van de uitzending. De gedachten gaan uit naar uitzendingen 's avonds na acht uur. De heer Buis schetst de historie van de woonwagenbevolking. „In de loop van de negentiende eeuw ging een aan tal mensen in de armere streken van ons land Brabant en Drenthe trekken om aan hun broodwinning te komen. Het waren vooral stoelenmat- ters, scharenslijpers en paraplumakers. In het begin sliepen zij bij boeren of langs de weg. Langzamerhand kwam de woonwagen erin". „In onze samenleving is men die trekkende mensen toch als een last gaan ervaren. Sommige gemeenten gin gen woonwagens weren. Je kreeg zo Jet beeld van de mensen die door de veld wachter van het ene naar het andere dorp werden verjaagd. De Woonwagen- wet van 1918 verbood de gemeenten om woonwagens van hun grondgebied te weren". „Wel mocht de gemeente zelf de plaats van het woonwagenkamp(je) be palen. Het was vaak de slechtste plaats die er in de wijde omtrek was te vin den. Er werd ook geen enkele voorzie ning getroffen. ook geen enkele voorziening getroffen. Men isoleerde in feite de woonwagen bevolking, die niet in de gelegenheid werd gesteld deel te nemen aan onze samenleving. Kinderen van woonwa genbewoners werden zelfs van scüolen geweerd". „In de oorlog moesten de woonwa genbewoners door een Duitse maatregel in huizen trekken. „Zigeuners een aparte groep; Nederland telt nu 140 zi geuner-gezinnen werden zelfs in concentratiekampen gestopt en met de Joden vergast". „Na de oorlog trok men weer in de woonwagens. Die mensen waren te verknocht aan een trekkend bestaan". Na de oorlog komt eigenlijk pas het woonwagenwerk op gang. Vooral van katholieke zijde is de belangstelling groot. Negentig procent van de Neder landse woonwagenbewoners is katho liek. Scholen worden in woonwagen kampen gesticht. Op de kampen komen de eerste elementaire voorzieningen als licht en sanitair. „Toch is er de laatste tijd wel het een en ander veranderd", weet mr. Buis. „De woonwagenbewoners worden steeds meer honkvast. Vroeger had je meer trekkers. Nu meer plakkers. Door de veranderde beroepsstructuur is men meer aan een plaats gebonden". „Het overgrote deel van de woonwa genbewoners houdt zich bezig met au tosloop. Daar heeft men een vast ter rein voor nodig. Er zijn kampen w§ar een hele groep al lang staat. Men is daar geïntegreerd in een bepaalde stad of dorp". „En daar zit de moeilijkheid. Nu moeten ze binnenkort naar de regionale centra. Ze moeten dan een nieuwe broodwinning opbouwen. De concurren tie wordt groter. Het is geloof ik niet in het belang van de mensen. Aan de an dere kant geven die centra meer moge lijkheden voor een menswaardiger be staan". Mr. Buis gelooft dat de woonwagen bevolking als groep behept is met een soort minderwaardigheidscomplex door de discriminatie die ze heeft, ondervon den en nog steeds ondervindt. „De burgers hebben altijd vooroorde len gehad en hebben altijd gegenerali seerd. Het komt nog voor dat mensen niet bij een bedrijf kunnen komen, lou ter en alleen omdat ze woonwagenbe woner zijn. Dat is geen uitzondering. Het komt helaas regelmati. voor". „Ik ken de woonwagenbewoner als een spontaan, gemoedelijk man, die vaak het gevoel heeft dat hij door de maatschappij verstoten wordt en niet wordt beschouwd als een volwaardig burger". Een regionaal woonwagencentrum moet er van 1 september af, zo uitzien: De zestig tot tachtig wagens hebben elk een goede standplaats met een schuurtje waarin een toilet en een kraan. Er is elektriciteit, soms ook een centraal an tennesysteem. Er is een terrein voor schrootopslag, een centrumgebouw, waar de beheer der, de maatschappelijk en cultureel werker, en de wijkzuster hun kamer hebben, en waar ruimte is voor bijeen komsten en clubwerk, en een kapel ruimte. Er is een douchegelegenheid met acht tot tien of zelfs meer dou ches, er is een school met bevoegde leerkrachten. NEW YORK Een nog njet gepubli ceerde brief van de Amerikaanse schrijver van gruwelverhalen Edgar Allan Poe heeft op een veiling in New York 5.250 dollar (tegen de 20.000 gul den) opgebracht. In de in 1843 geschreven brief vraagt Poe een uitgever om enig geld voor een verhaal dat hij had ingestuurd. Na tien jaar stopt VARA-mede- werker Joop Koopman met het lezen van de gesproken portretten die de VARA-radio iedere woensdagmiddag uitzendt. Sinds enkele maanden is Joop Koopman chef van de afdeling Ge varieerde Programma's van de VA RA-televisie en hij wil zich geheel concentreren op zijn nieuwe taak. Rudm vijfhonderd keer heeft Joop Koopman altijd „live", de tekst van gesproken portretten gelezen (behal ve in vakantietijd). In het Gelders RONO-programma van vrijdag a.s. wordt in de rubriek „kunst in Gelderland" een vraagge sprek uitgezonden van Adrie de Waard met de kunstschilder Frans Storm in Doetinchem. In „Uit in Gelderland", zoals ge woonlijk de tips om uit te gaan en een toeristische reportage van Aad Kroon. Verder worden in een drietal re portages in „De Gelderse roze" weer actuele Gelderse zaken aan de orde gesteld. Het Gelders programma van de RONO kan worden beluisterd op golflengte FM 96.2 of kanaal 31 en wel op dinsdagavond tüssen 18.30 en 19.15 en op vrijdagavond tussen 19.15 en 20.00 uur. Met zijn vijfenzeventig gulden Juister- en kijkgeld per jaar slaat Nederland in Europa helemaal geen gek figuur. In verhouding tot an dere landen is het niet erg hoog, maar ook weer niet erg laag. Dit blijkt uit een overzicht gepu bliceerd in het maandblad EBU Re- view, dat de luister- en kijkgelden in alle Eurovisielanden heeft nage trokken. Van de 37 bij de Europese Radio Unie (EBU) aangesloten landen be taalt men in Hongarije en Tsjecho- Slowakije het meest. In Spanje, Grie kenland en enkele kleine staatjes daarentegen wordt helemaal niets betaald. Als het alleen om luistergeld gaat, voert Roemenië met 72 gulden per toestel(!) de ranglijst aan, gevolgd door Tsjechoslowakije met 61 gulden en Hongarije met 37 gulden, onaf hankelijk van het aantal toestellen. In andere Oosteuropese landen is het luisteren naar de radio aanzien lijk goedkoper: Bulgarije zestien gulden per toestel en Joegoslavië 22 gulden. Nederland komt voor het luistergeld, met een tarief van 24 gulden, in deze rij op de veertiende plaats. Van de landen waar men afzon derlijk kijkgeld betaalt staat Honga- rije bovenaan met 186 gulden per toestel. Roemenië is tweede met 108 en IJsland derde met 96 gulden. Bij landen met een gecombineerd luister- en kijkgeld staat Tsjechoslo wakije bovenaan: 153 gulden. Zwe den komt op de tweede plaats met 126 gulden. In de Scandinavische landen is te levisie kijken trouwens toch erg duur, want voor een kleurenotttvan- ger betaalt men in Zweden per jaar 196 gulden. In Finland is dat 155 gulden. Nederland neemt te midden van' al dit geweld een tamelijk be scheiden achttiende plaats in. Het radioprogramma VPRO-Vrij- dag wordt morgen gedeeltelijk recht streeks uitgezonden vanaf kampeer terreinen op Texel, in Valkenburg en Sneek tussen 18.00 en 19.00 uur. Onderwerpen, die in VPRO-Vrijdag behandeld worden, gaan over deze vakantiecentra en vakantieverblij ven in het algemeen. NEDERLAND I 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04-22.30 VPRO: VPRO-Piknik: live reportage, die het midden houdt tussen een Engelse coun try-fair, een klein popfestival en een piknik. (20.00 NOS: (K) Journaal). 22.30-22.35 (K) Journaal. NEDERLAND II. 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 10.04 Van gewest tot gewest. 19.49 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme. 20.00 (K) Voyage to the bottom of the sea, tv-film. 21.10 (K) Jazz-Zie, een boeket uit ei gen tuin: hedendaagse jazz. 21.40 Filmpje over duiven. 21.45 (K) Documentaire over de Ker mis. 22.10 Egon Malescu en zijn Zigeu nerorkest. 22.30 Halt of ik struikel: filmrepor tage over een gedetineerde. 22.50-22.55 NOS: (K) Journaal. CAIRO Het waterkrachtstation van de reusachtige Egyptische As soeandam is deze week door het in gebruik nemen van de twaalfde en laatste turbine op volle kracht gaan werken. De door Russische technici gebouwde dam heeft een capaciteit van 2,1 mil joen KWU. De kosten van het pro ject hebben in totaal bijna 3,5 miljard gulden bedragen. Het in gebruik nemen van de laatste turbine is gepaard gegaan met enig vertoon, dat werd bijgewoond door de Egyptische minister voor de elektrici teitsvoorziening, Sidky Soliman, de Russische ambassadeur in Cairo, Sergei Wonigradow, Russische technici, die aan het project hebben gewerkt en vele duizenden Egyptische arbeiders. Door deze nieuwe Assoeandam zullen dorpen die nog steeds van elektriciteit zijn verstoken stroom krijgen en zullen duizenden hectaren onvruchtbaar land vruchtbaar worden. De elektriciteit van de Assoeandam zal de komende jaren aan de behoeften van de Egyptische in dustrie en landbouw in voldoende mate tegemoet kunnen komen. Tot de laatste werkzaamheden aan de 111 meter hoge dam behoren de bouw van een haven en de aanleg van een weg over de dam. Aan het project heb ben 2000 Russische technici en onge veer 35.000 Egyptische arbeiders ge werkt. De meeste Russen zijn weer ver trokken. Voor de laatste werkzaamhe den blijven nog 1500 Egyptische arbei ders achter. De plannen voor de bouw van een nieuwe Assoeandam kwamen gereed In 1954 nadat kolonel Nasser generaal Na- guib had verdrongen. Voor de voltooiing van de eerste fase zegden de Verenigde Staten en Groot- Brittannië aanvankelijk ruim 250 mil joen gulden toe. De Wereldbank bood bovendien 700 miljoen gulden. Uit protest tegen de Egyptische ruil van katoen tegen Russische en Oosteu ropese wapens trokken de Verenigde Staten, Groöt-Brittannië en de Wereld bank in juni 1956 hun toezeggingen in. Een maand later nationaliseerde Nas ser de Franse Suezkanaal-maatschappij om uit de opbrengst de bouw van de dam te kunnen financieren. Na de Suezcrisis van 1958 bood de Sovjet-Unie in december 1958 leningen aan voor ruim 3 miljard gulden tegen een lage rente. Russische technici na men de planning voor de bouw voor hun rekening. Zij kozen een andere plaats voor de dam dan de Egyptenaren zelf hadden gekozen, namelijk 6 kilometer boven de oude Assoeandam. De oude dam was in het begin van deze eeuw door de Britten gebouwd. Op 9 januari 1960 maakte president Nasser een begin met het werk aan de nieuwe dam door met een druk op de knop een stuk rots in de lucht te laten vliegen. In een toespraak zei hij: „Gij hebt de strijd voor de dam gewonnen. Deze dam bewijst dat onze natie het werk van reuzen kan verzetten als zij verenigd is en vecht". Tijdens de bouw van de eerste fase kwamen 200 arbeiders bij ongelukken om het leven. Het kleine plaatsje As- soean was uitgegroeid tot een stad van 140.000 inwoners. Door de bouw van de Assoeandam dreigden vijf, meer dan 3200 jaar oude Nubische tempels onder water komen te staan. Door ingrijpen van Unesco konden deze tempels, waaronder die van Aboe Simbel, worden gered door ze steen voor steen af te breken en elders op te bouwen. Met de uitvoering van dit plan tot het behoud van de monu menten en kunstschatten van het oude Nubië was ongeveer 75 miljoen gulden gemoeid. In oktober 1963 werd ook een begin gemaakt met de ontruiming van het ge bied waar meer dan 50.000 Nubiërs van geslacht op geslacht hadden gewoond. Hun lemen hutten werden door het wa ter van de Nijl overspoeld. Dit is Syd Barrett, die we van avond waarschijnlijk te zien en te horen krijgen in VPRO-Pik nik (19.04-19.56 en 20.20-22.30 op Nederland 1). Zoals u al eerder in dit blad heeft kunnen lezen verheugt VPRO- Piknik, ondanks de meestal slech te weersomstandigheden waaron der het programma zich tot dusver in de open lucht moest afspelen, zich in een grote populariteit. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan de belangrijke pop groepen die er in verschijnen. Frank Zappa met zijn Mothers of Inven tion en The Traffic zijn er al in geweest. En vanavond komen er weer twee groepen, die de moeite van het rustig beluisteren alleszins waard zijn: de Nederlandse C.C.C. Inc. en de Engelse Kevin Ayers and the Whole World (toe maar!). C.C.C. wordt door deskundigen als de beste bluescombinatie in Nederland beschouwd. De groep woont ergens in het noorden van Nederland in een commune. De Engelsman Kevin Ayers maakte eens deel uit van de groep The Soft Machine. Musicus Ayers vond echter dat deze formatie te veel de kant van de jazz koos. Hij verliet The Soft Machine en richtte Kevin Ayers and the Whole World op. DUITSLAND I. (Regionaal programma: NDR: 18.00 (K) Reistips 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nord- schau-Magazin. 19.26 (K) Lautlose Jagd, tv-serie. 19.59 Programma overzicht. WDR: 18.00 (K) Air Taxi, tv-serie 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute, met ryeuws. 19.25 (K) Treff-punkt... Pe king, filmrëportage) 20.00 (K) Jour naal en weerbericht. 20.15 Vier Schlüssel, Duitse speelfilm. 22.00 Filmreportage. 22.45 (K Jo urnaal, commentaar en weerbericht. 23.05 (K) Eurovisie: Internationaal Con cours Hippique CHIO in Londen. 00.5 (K) Journaal. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Der Reiter Ohne Kopf, speel film. 19.10 Die unheimliche Ge- schichte des Monsieur Joe, tv-spel. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbericht. 20.15 (K) Robin Hood, der edle Rauber, tv-serie. 21.45 In formaties en meningen over een be twist thema. 22.30 (K) nieuws en weerbericht. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Prüfung eines Lehrers, tv-spel. 12.10 Medische kro niek. 12.50 Internationaal persover zicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Nieuws. 16.40 (K) Voor de kinderen. 17.35 Filmreportage. 17.55-18.00 (K Nieuws. DUITSLAND II. 16.55 Brüder im All (tv-serie). 17.25 (K) Weerbericht voor vakantiegan gers. 17.30 (K) Nieuws en weerbe richt. 17.35 (K) Sport. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammo- foonmuziek en reportages. (8.00 Nieuws; 8.10 Radiojournaal; 8.30 De groenteman) NOS; Internationaal Spectrum: moderne koorwerken er muziek (opn.) (9.35-9.40 Waterstan den). Avro: 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00- 11.02 Nieuws) 11.30 Nederland Koorfestival 1970: klassieke koorlie deren. 11.55 Beursberichten. NO£ Blik op de wereld: populair pro gramma over ontwikkelingshulp O verheids: voorlichting: 12.30 Klei nere klassen. Vraaggesprek van A< Hazewinkel met de Staatssecretari van Onderwjs en Wetenschappet Mr. J. H. Grosheide. NOS: 12.40 Ste reo: Lichte grammofoonmuziek 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten 13.20 Stereo: Klassieke orkestwerken (gr.) EO: 14.00 Ruimte: Radiomagazi ne met 1. Zingend getuigen: gewijde muziek (gr.) 2. Instrumenten van God: 3. Meer dan een lied: geschie denis van een bekend lied; 4 Actueel nieuws over zending en evangelisa tie; 5 Overdenking. NOS: 15.00 Ste reo: Aspecten van de kamermuziek: klassieke en moderne muziek. 15.45 Toerisme: toeristische informatie uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 Vpro-vrijdag: commentaren, reportages, intervieuws en muziek (16.00 Nieuws 17.55 Mededelingen; 18.00 en 19.30 Nieuws) Vara: 21.00 stereo: Die Wiener Solisten: klassie ke muziek. 22.20 Russische muziek (gr.) 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Serenade in blue: licht gevarieerd platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het leven- le woord. 7.16 Stereo: badinerie: klassieke muziekn(gr.) (7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Actualiteiten; 7.50-7.55 Overweging; 8.00-8.10 Nieuws). 8.11 Voor de jeugd. 8.30 Nieuws. 8.332 Touringclub: vakantietips en infor maties. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00 Gymnastiek voor de vrouw). 9.45 Wie is in godsnaam Jezus Christus? lezing. 10.00 Stereo: Aubade: klassie- keorkestwerken(gr.) 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. 12.00 Stereo Van twaalf tot twee: gevarieerd programma (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.00 De zee om 11.02 uur, hoorspel. 14.30 Lichte grammofoonmuziek in stereo. TROS: 14.55 Stereo Concert a la carte verzoekprogramma klassieke mu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Disco-dri ve-in: De showbusiness op de korrel genomen. 17.30 Sportkompas. NCRV: 18.00 Stereo: Bussumse koorvereni- gin. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Veel gevraagde gewijde muziek 19.40 Wijd als de wereld: wekelijkse in ternationale oriëntatie in kerk, zen ding en oecumene. 19.50 Van vrijers en vrijsters: Nederlandse folkloristi sche muziek door het Nederlands Kamerkoor en leden van het Con certgebouworkest 20.05 Stereo: The sound of musical: Musicalfragmen ten. 21.10 Stereo: Metropole orkest met zangsolisten en licht kwartet. TROS: 22.00 Aktua: radiomagazine •net reportages, commentare en mu- 'iek 22.30 Nieuws. 22.40 De leyaerd-Hier, cabaretprogramma. '3.10 Apollo XXI, fantastisch ruim- waart mysterie. 23.30 Stereo: Mid night special: lichte grammofoon- i'jziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy '2cker Show (10.00 Nieuws) 11.00 .euws. NOS: 11.03 De Felic Meur- ers Show. VPRO. 12.00 Nieuws. 2.03 Top-3. (13.00 Nieuws) TROS: 4.00 Nieuws. 14.03 Suzie Cream Iheese. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.13 Muziek Boetiek. (16.00 Nieuws) 17.00 Nieuws 17.02 Radiojournaal. 17.05- 18.00 Zingende Bougie: gevarieerd platenprogramma voor automobilis ten.

De Vallei | 1970 | | pagina 6