Politiek beraad te Rotterdam is in slop geraakt 2©) Schoner rijden begint bij Esso Luchtsprong bij 80 km Geen discussie over voorstel Staneke of PAK kraag onze "Schoon Rijden"code Dr. Vondeling ziet PvdA en KVP niet samen regeren Esso service gaat steeds verder Vloot gaat voorlopig niet naar /.-Afrika Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Erkers snakken naar rust Friese hoer al eerder bedreigd China laat Brit vrij Defensie in Frankrijk niet meer primair Voorspel toekomstige landelijke ontwikkeling Winstdeling in Pern verplicht Kandidaten 2e Kamer 16 maart bekend Verdeeldheid in NKV over structuur Voorzitter Bejaardenpartij afgezet Kind gedood toen gasfles ontplofte P.v.d.A.-BESTEER: TWEE DODEN BIJ BOTSING Zoon Boliviaanse president vermist Egyptische joden naar Frankrijk HARDE LIJN VERRAST EIGEN LIJST MAN MISHANDELD DONDERDAG 30 JULI 1970 (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Zowel in Rotterdam als in Den Haag zijn de onderhan delingen over de bezetting van de wethouderszetels in een ernstige crisis ge raakt. In Rotterdam lijkt de problematiek zelfs landelijke aspecten te hebben nu de raadsfractie van de PvdA geweigerd heeft over mogelijke deelneming van VVD en KVP aan het nieuwe college van B. en W. te praten. Waarnemers menen dat deze houding van de PvdA-fractie veroorzaakt wordt door de toe genomen invloed van Nieuw Links binnen de negentien leden tellende fractie. Jijke weter De houding van de PvdA-fractie, die onder leiding staat van het Tweede-Ka merlid drs. A. J. Lems, heeft nogal wat bevreemding in de Maasstad gewekt. Tot dusver was het college van B. en W. duidelijk een afspiegelingscollege en het leek er tot vorige week op dat dit gecontinueerd zou kunnen worden; de PvdA had een soort minimumpro gramma voor het nieuwe college opge steld en dit ter beoordeling aan de an dere nieuwe raadsfracties gezonden; vrij spoedig bleek dat dit program glo baal onderschreven zou kunnen worden door de fracties van de WD, de KVP, de protestants-christelijken en D'66. Tot veler verbazing sloot de PvdA-fractie, die als verreweg de grootste groepering de leiding van het (openbare) beraad over de wethoudersverkiezing had ge nomen, de VVD en de KVP uit. „Wij willen duidelijkheid scheppen," zei de heer Lems. Zij eiste niet minder dan vijf van de acht wethouderszetels, waarbij nog aangetekend dient te wor den dat ook burgemeester W. Thomas ten PvdA-lid is. Gisteren lieten de protestants-christe- fractie en die van D'66 de PvdA veten dat zij op deze wijze het beraad niet wensen voort te zetten. Volgens drs. H. J. Viersen, voorzitter van de protestants-christelijke fractie, is het volstrekt onjuist om zonder duidelijke reden de WD en de KVP buiten te sluiten, vooral omdat beide te kennen hadden gegeven erg positief tegenover het beraad te staan. De heer Viersen ziet als mogelijke verdeling: 4 PvdA, 3 confessionele en 1 WD-wethouder. Een belangrijk aspect is dat de PvdA-fractie sterk verdeeld is; een van haar leden, mevrouw Nel van Kranen burg-Klein, heeft zelfs bedankt voor het raadslidmaatschap: zij vindt de druk van Nieuw Links veel te groot. Nu de protestants-christelijke fractie en D'66 geweigerd hebben op het PvdA- voorstel om het zonder KVP en VVD te doen in te gaan dreigt er een levensgro te crisis te ontstaan. Sommigen zijn van mening dat een eventueel doorzetten van de „harde lijn" in de PvdA een voorspel kan zijn van wat volgend jaar landelijk beleefd kan worden, maar anderen vinden deze vergelijking niet zo gelukkig. In ieder geval is de politieke situatie in Rotter dam nu zó spannend geworden dat zij grote landelijke belangstelling trekt. In Den Haag is het beraad over de bezetting van de (waarschijnlijk zeven) zetels in het college van wethouders eveneens erg moeilijk geworden nu de WD heeft besloten zich terug te trek ken als haar slechts één wethoudersze tel wordt toebedacht (evenals in het vo rige college van zes), hoewel haar raadsfractie van acht op tien zetels kwam. Op voorstel van de KVP-er W. du Chatinier werd de afgelopen dagen over de volgende zetelverdeling gespro ken: drie socialisten, drie confessione len. één WD-er. De WD heeft nu ge zegd: óf twee óf geen. Vooral omdat velen ook buiten de WD er weinig voor voelen de bekwame WD-wethou der mr. A. J. Dankelman te laten vallen lijkt de mogelijkheid van „geen WD- er" niet. erg waarschijnlijk. De fractie die in dit geval in eerste instantie bereid zal moeten zijn een of fer te brengen, is, zo redeneert men in Den Haag, de protestants-christelijke, die één van haar wethouderszetels zou moeten laten vallen. De protestants- christelijke en KVP-fractie hebben na de verkiezingen één front gevormd en samen drie zetels geclaimd. WD en D'66 hebben indertijd, toen het aantal zetels in discussie was, steeds voor handha ving van zes wethouderszetels gepleit; dit denkbeeld lijkt niet. meer haalbaar na het voortreffelijke advies dat bur gemeester Marijnen over de toekomsti ge portefeuilleverdeling heeft uitge bracht. In Amsterdam wordt het beraad over de wethouderskeuze binnenkort voortgezet; in Utrecht is men vrijwel klaar. LIMA De bedrijven in Peru moe ten voortaan tien procent van de winst die zij voor aftrek van belasting heb ben gemaakt, aan hun personeel uitke ren en vijftig procent van hun eigen aandelen kopen ten behoeve van het personeel. Dit staat in de nieuwe Pe ruaanse industriewet die president Juan Velasco Alvarado dinsdagavond heeft bekendgemaakt. Hii deed dat in een toespraak van twee uur voor radio en televisie ter gelegenheid van de 149ste verjaardag van de Peruaanse onafhan kelijkheid. ADVERTENTIE DEN HAAG De kandidaatstelling voor de verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer zal geschieden op 16 maart van het volgend jaar. Minister Beernink (binnenlandse za ken) heeft die darum vastgesteld nu het kabinet heeft besloten om de Tweede-Kamerverkiezingen in 1971 te vervroegen en te houden op woensdag 28 april. De parlementaire behandeling van de wetsontwerpen inzake de grondwets herziening zal begin maart 1971 vol tooid moeten zijn. Daarna kan een be sluit tot ontbinding van de beide Ka mers der Staten-Generaal worden ge nomen. UTRECHT De Katholieke Bond van personeel in de Agrarische, Voe- dings- en Genotmiddelenbedrijven (AVG) aanvaardt het interim-rapport van de NKV-structuurcommissie niet. De voorzitter van de AVG, de heei^ A. C. Bastianen, is van mening, dat het rapport slechts een uitstel van het zoe ken naar een juiste structuur van het katholieke vakverbond inhoudt in plaats van een radicale oplossing van de financiële en structurele problemen. De AVG is voor een totale concentratie en op den duur aansluiting bij de ande re centrales. De structuurcommissie propageert het opdelen van het katho liek vakverbond in drie sectoren. AMSTERDAM Het bestuur van de Amsterdamse Bejaardenpartij heeft besloten zijn voorzitter, de heer J. Mos terd, af te zetten wegens diens houding tijdens de oorlog. De heer Mosterd was wegens vakantie verhinderd de be stuursvergadering bij te wohen. De óverige bestuursleden vinden het hoogst merkwaardig dat de heer Mos terd nooit stappen heeft ondernomen om de beschuldigingen dat hij de Duitse bezetters zijn diensten zou hebben aan geboden, te weerleggen. De Amsterdamse Bejaardenpartij heeft twee zetels behaald bij de verkie zingen. Men hoopt dat lijstaanvoerder Mosterd nu van zijn zetel zal afzien. - - TOULON Met een vaart van 80 km per uur maakt de nieuwe R 12 Gordi- ni van Renault een luchtsprong. Stunt rijder Remy Julienne gaf een demon stratie met deze nieuwe auto, die met zijn 1565 cc motor 185 km/uur kan ha len. GROESBEEK Bij de ontploffing van een glasfles is gisteren aan de Stekkenberg te Groesbeek de vierjarige Hennie Thijssen om het leven gekomen. Drie andere kinderen, die op het mo ment van de ontploffing aan het spe len waren, achter het huis, werden niet gewond. De gasfles stond buiten, in de onmid dellijke nabijheid van een gasstel, waarop water stond te koken. De lucht druk slingerde het -slachtoffer vijftien meter weg naar het erf van een buur man. Brokstukken van de fles sloegen tegen het hoofd, waardoor de jongen op slag werd gedood. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid heelt woensdag aandacht besteed aan het voorstel van de voorzitter van het ge west Gelderland van de PvdA, de heer H. Staneke uit Apeldoorn, om de discussie over een mogelijke herroe ping van de anti-KVP-resolutie van maart 1969 te heropenen. Resultaat van dit beraad was dat het dagelijks bestuur zich achter de mening van partijvoorzitter dr. A. Vondeling („Er ADVERTENTIE DEN HAAG „Alleen een 'politiek wonder' kan er nog toe leiden dat de Partij van de Arbeid zich vóór de volgende Kamerverkiezingen weer verzoent met de KVP". Aldus reageert PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling op uitlatingen van partij genoten die de anti-KVP-uitspraak van het socialistische partijcongres van maart '69 ongedaan willen ma ken. De heer Vondeling laat er geen twijfel over bestaan dat de KVP zelf voor het wonder moet zorgen. Een als progressief te boek staand ver kiezingsprogram en een man als mi nister Veringa als mogelijke nieuwe lijsttrekker zijn wat dat betreft voor hem volstrekt onvoldoende. Dr. Vondeling: „Er zou pas werkelijk wat veranderen als de KVP ruim schoots voor de verkiezingen zou zeg gen dat ze wil samenwerken met de PvdA. Dat zou een kabinetscrisis be tekenen. Ik kan mij gewoonweg niet voorstellen dat een partij die bijna vier jaar innig heeft samengewerkt met de VVD een dergelijke uitspraak zou doen". Juist terug van vakantie (veertien da gen in Noorwegen) probeert de PvdA-voorzitter de feiten op een rij tje te zetten. „Er is helemaal niets nieuws aan de hand", is zijn conclu sie. „Er zijn in de partij altijd mensen geweest die tegen de anti-KVP-reso lutie waren. Dat bleek al uit het aan tal tegenstemmers op het congres". De heer Vondeling gelooft niet dat het tot een nieuwe congresuitspraak pro KVP komt. Dr. Vondeling: „Natuurlijk zal er op de partijraad in september wel over ge sproken worden en ook in het partij bestuur komt de kwestie aan de orde. Er is mij niets van gebleken dat in de PvdA op grote schaal het verlangen bestaat om de betrekkingen met de KVP te verbeteren". En de mededeling van de heer Stane ke, voorzitter van het gewest Gelder land van de PvdA, die zonodig zelf een nieuwe resolutie wil indienen? Dr. Vondeling: „Ik heb de heer Staneke opgebeld. Hij schijnt deze gedachte in kleine kring te hebben gelanceerd en is wat verrast door de enorme publi citeit die erdoor is ontstaan. Ik heb beslist niet de indruk dat hij de zaak wil forceren". Is alles dus niet meer dan een storm in een glas water? Dr. Vondeling: „Dat vind ik een afge zaagde formule. Maar ik heb al ge zegd dat er geen nieuwe feiten zijn. Ik heb steeds gezegd dat de PvdA al tijd bereid is regeringsverantwoorde lijkheid te aanvaarden. Maar dan moeten er behoorlijke zekerheden zijn, wat het program en de mensen die het gaan uitvoeren betreft". De heer Vondeling ligt, in tegenstelling tot de heer Staneke, niet wakker van de gedachte dat de PvdA de komende vier jaar weer in de oppositie zou zit ten. Hetzelfde geldt voor de hele Tweede-Kamerfractie, die zich een maand geleden opnieuw achter de anti-KVP-uitspraak heeft gesteld en unaniem vond dat het (nog) geen tijd was om de bakens te verzetten. Heeft een verder streven naar een progressief akkooord na de slechte PAK-ervaringen bij Staten- en raadsverkiezingen nog zin? Dr. Vondeling: „We blijven er onze ui terste best voor doen. Het is intussen wel zeker geworden dat de PvdA met de Kamerverkiezingen in elk geval met een eigen lijst uitkomt. We hopen wel op een minimumprogram samen met andere partijen. Ik denk in de eerste plaats aan D'66 en verder, als ze dat willen, aan de PPR en de PSP, maar dat zet niet veel zoden aan de dijk". Is de liefde voor de PPR en de PSP wat bekoeld? Dr. Vondeling: „Ik heb nooit wonderen verwacht van samenwerking met die partijen, althans niet in die zin, dat het veel stemmen zou opleveren. Waar het ons echter om gaat is een halt toe te roepen aan de politieke verbrokkeling in ons land. Dat wordt langzamerhand een gekkenhuis". - Bedanken er op het ogenblik veel PvdA-leden? Dr. Vondeling: „Ik weet door de vakan ties niet precies hoe de stand is, maar ik geloof niet dat er veel bedankjes binnenkomen. Meestal is het ledenbe stand in de zomermaanden behoorlijk stabiel". DR. VONDELING alleen' politiek wonder ADVERTENT DEN HAAG Bij de Nederlandse regering bestaan geen plannen voor vlootbezoeken aan Zuid-Afrika. Het is daarom niet nodig hierover een stand punt te bepalen. De ministers Luns (Buitenlandse Zaken) en Den Toom (Defensie) antwoordden dit op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid drs. J. Visser (D'66). Deze wilde weten of zich incidenten hadden voorgedaan bij het bezoek van de Nederlandse fregatten Van Speyk en Van Galen aan Kaapstad en of deze in cidenten een rassen discriminerend ka rakter hadden. De ministers bevestigen de incidenten en geven toe dat zich enkele gevallen van rassendiscriminerend optreden tegen enkele Nederlandse bemanningsleden hebben voorgedaan. De voorvallen hebben zich afgespeeld in particuliere restaurants, waar hun de toegang werd ontzegd of hun werd ver zocht het etablissement te verlaten. Langs de geëigende diplomatieke ka nalen, zowel in Den Haag als in Kaap stad, is door de Nederlandse regering bij de Zuidafrikaanse autoriteiten be zorgdheid uitgesproken. Aangedrongen is op voorkoming van herhalingen. De Zuidafrikaanse rege ring heeft dit toegezegd en heeft ver klaard het voorgevallene te betreuren. Daarna bestond er geen aanleiding het vlootbezoek voortijdig te beëindigen, zo zeggen de ministers. UTRECHT Op de kruising van de Utrechtseweg en de Langeweg in Hou ten zijn gisteren twee inzittendenvan een personenauto bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De bestuur der van de auto, de 81-jarige heer L. Warnaar uit Den Haag, verleende op de kruising geen voorrang aan een vracht auto. De vrachtwagenchauffeur kon een botsing niet meer vermijden. De bestuurder van de personenauto en zijn broer, de 70-jarige J. Warnaar, overleden na aankomst in het zieken huis. De heer J. Warnaar woonde in de VS en verbleef tijdelijk bij zijn broer in Den Haag. De echtgenote van de be stuurder, die achterin de auto zat, is zwaargewond naar het St. Anthonius ziekenhuis in Utrecht overgebracht. De vrachtwagenchauffeur bleef onge deerd. is nog geen enkele aanleiding om tot herroeping van deze resolutie over te gaan") heeft geschaard en in geen geval zélf met een initiatief tot her opening van de discussie zal konten. Verder werd meegedeeld dat het: dage lijks bestuur nog geen brief heeft ontvangen waarin heropening van deze discussie officieel wordt voor gesteld. Het d.b. neemt een afwach tende houding aan ten aanzien van het voorstel van de progressieve con centraties van Lelystad en Hilversum over intensivering van de pogingen om met het oog op de Tweede-Ka merverkiezingen van 1971 tot een progressief akkoord te komen. Het stelt er prijs op eerst eens iets over de houding van de andere betrokken partijen (PPR, PSP, D'66) te horen. De heer Staneke deelde ons gisteravond mee dat hij het ernstig zou betreuren als het bestuur van de PvdA een starre houding ten aanzien van zijn ideeën zou innemen. Hij stelt er zélf heel veel prijs op de discussie over de anti-KVP-resolutie van maart 1969 te heropenen. „Let wel ,ik zeg bepaald niet dat we volgend jaar met (o.a.) de KVP móeten gaan regeren, daarvoor spelen nog veel méér factoren een rol; wat ik probeer is de mogelijkheid te creëren dat we ons niet van tevo ren helemaél uitsluiten", aldus de heer Staneke. Vanavond vergadert het bestuur van het gewest Gelderland van de PvdA, waarin deze zaak ongetwijfeld mede ter sprake zal komen. LA PAZ Een Mustang van de Bo liviaanse luchtmacht met aan boord pi loot Rodolfo Maldonaldo en de oudste zoon van president generaal Alfredo Ovando Candia, is niet teruggekeerd van een vlucht over Teoponte, een ge bied waar de laatste tijd de Boliviaanse guerrilleros bijzonder actief zijn. Het toestel was kort voor twaalf uur 's middags uit La Paz vertrokken. Het mijndistrict Teoponte ligt ongeveer 400 km van La Paz. Marcelo Ovando Omiste studeert aan een Amerikaanse universiteit. VENLO Een 23-jarige man is gis teren in Venlo zwaar gewond liggend op straat gevonden. Uit een onderzoek is gebleken dat hij door twee mannen is mishandeld. Een 23-jarige Tunesiër is gearresteerd. Naar de tweede verdacht* wordt gezocht. LEEUWARDEN De Friese veehou der Jinse de Jong die eerder deze week drie overvallers om de tuin wist te lel den, blijkt al langer onder druk van het drietal te hebben gestaan. Uit de verhoren is gebleken dat een van de overvallers, de 21-jarige J. K., ruim een week geleden ook al een be zoek heeft gebracht aan de veehouder. De boer weigerde hem geld te geven, waarna K. hem mishandelde. De heer De Jong gaf hem toen maar honderd gulden. Hij heeft daar geen aangifte van gedaan. Het drietal had zondagavond van zijn slachtoffer gehoord dat hij voor elf duizend gulden een stuk land had ver kocht. Omdat zij verwachtten dat hij dat geld in huis zou hebben, besloten de drie tot de overval op maandagochtend. Zij hebben tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Hun vuurwapen is in de hooiberg gevonden. Het scheermes waarmee zij de boer be dreigden is in een sloot gegooid. LONDEN Communistisch-China heeft het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld, dat men besloten had om een Brits staatsburger, die op beschuldiging van spionage tot drie jaar gevangenisstraf was veroor deeld, bijna acht maanden voor de vol tooiing van zijn straf vrij te laten. Deze ontwikkeling werd in Londen gezien als een teken van de bereidheid van de regering in Peking om de be trekkingen met Engeland te verbeteren. De Engelsman George Watt, een tech nicus van de firma Vickers-Zimmer, die op contract werkte nabij Lanchow, werd in september 1967 gearresteerd en zes maanden later wegens spionage veroordeeld. PARIJS In 1971 zal voor het eerst in de geschiedenis van de Franse repu bliek, Defensie niet meer de grootste post op de Franse begroting zijn. Het Onderwijs vormt nu de grootste uitga venpost, aldus verklaarde de Franse re geringswoordvoerder Léo Hamon na af loop van het kabinetsberaad. Hij kondigde voorts aan, dat een re geringsdelegatie van de volksrepubliek China in 1971 een officieel bezoek aan Parijs zal brengen. PARIJS In Joodse kringen in Pa rijs verluidt, dat het aantal zich thans nog in Egypte bevindende Egyptische Joden ongeveer 200 bedraagt. Kortgeleden waren dat er 280 ge weest. Tachtig hunner werden toen uit de gevangenis vrijgelaten en zijn naar Frankrijk gegaan waar zij door de Joodse gemeenschap in Parijs werden opgevangen. Over het huidige lot van de 200 Joden in Egypte is weinig of niets bekend. Volgens een gerucht zou de Franse re gering over hun vrijlating in Cairo een lans hebben gebroken, maar van offi ciële zijde te Parijs wil men zich hier over niet uitlaten. ADVERTENTIE URK Terschelling sluit de haven en ontvangt geen toeristen meer, maar Urk, dat allang geen eiland meer is, kan dit voorbeeld niet volgen. Via de vijf toe gangspoorten, waaronder de havenmond, waar talloze jachten binnenzeilen, wordt Urk overstroomd met toeristen. Elk beschikbaar plekje rn de nauwe straatjes staat vol auto's en busjes. De oor spronkelijke bevolking waagt zich tussen elf uur 's morgens en zes uur 's avonds bijna niet meer buiten. De weinigen die nog de traditionele Urker pakken dra gen worden soms bij hun klederdracht vastgegrepen om te worden gefotogra feerd. Opmerkelijk is dat in die tijd zich ook geen mus, meeuw of spreeuw op de grond waagt. De kerkeraden van de diverse kerken overwegen hun leden op de kerktelefoons te laten aansluiten, opdat zij de preek rustig thuis kunnen beluisteren. Het is zondags namelijk te druk in de smalle steegjes, ondanks de borden met het ver zoek op de dag des heren de straten niet in te rijden. Zondags zijn alle eet- en drinkgelegenheden in Urk gesloten, niet uit godsdiensti ge overwegingen, maar om directie en personeel de gelegenheid te geven even bij te komen. Op vrijdag en maandag, wanneer de Noordzeevloot de vis aan de afslag lost, is het soms zo druk dat de schepelingen niet aan boord kunnen ko men. De keren dat de reddingsboot moest uitvaren om in moeilijkheden verke rende jachtjes te helpen, zijn niet meer te schatten. Iedereen is welkom in Urk. zegt de bevolking, maar op zondag, wanneer alle mannen na een week zwalken op de Noordzee weer thuis zijn, dan willen wij toch wel eens rust hebben.

De Vallei | 1970 | | pagina 7