Over de grenzen LUCHTVERVUILING IN JAPAN EN NEW YORK f20.- In Engeland bloeit zwarte magie Druivenstaking werd een succes Voordelig GOEDE MORGEN EXCELLENTIE Hippie-leider vond moordpartij op Sharon Tate „te slordig" NS-Vakantie dagtochten Zuid-Amerika Harmei tevreden over gesprek in Polen Maandag wordt het werk hervat samen op reis met NS op zaterdag of zondag Proces-Manson lugubere zaak „Prijs voor welvaart Franse apothekers in staking Bos aan Rivier a brandt nog Hoger belasting voor vrachtauto's naar Italië KINDEREN voordelig uit met NS Geen gezellig eng doen 2 of 3 personen f 10.-p.p 4 personen f8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personen f 7.50 p.p. voordelig uit met NS DUIVEL voordelig uit met NS OESO NIET NAAR MAASTRICHT D DONDERDAG 30 JULI 1970 VOORLOPIG EINDE AAN BRITSE HAVENSTAKING LONDEN De Britse havenarbeiders hebben woensdag besloten hun natio nale staking te beëindigen. De staking heeft twee weken geduurd. Het besluit werd officieel bekendgemaakt na een stormachtige vergadering van 82 afgevaardigden, die bijna drie uur duurde. Zij besloten het compromis voorstel voor een gegarandeerd minimum weekloon van 20 pond met toesla gen te aanvaarden. De stemming was 51 voor en 31 tegen. Er werd bij gezegd, dat het compromis maar voorlopig is.. De meeste havens zullen maandag weer in vol bedrijf zijn. A De Britse havenarbeiders hebben besloten hun nationale staking te be ëindigen. De staking heeft twee weken geduurd. Het besluit werd officieel bekendgemaakt na een stormachtige vergadering van tachtig afgevaardigden, die bijna drie uur duurde. Het compromisvoorstel voor een gegarandeerd minimum weekloon van 20 pond met toeslagen werd aanvaard. Foto: De afgevaardigden arriveren voor de vergadering bij het Transport House. NEW YORK De verbrandingsovens voor het New Yorkse vuilnis, zijn woensdag buiten bedrijf gesteld, als bijdrage tot de bestrijding van de hard nekkige geelgrijze stofmist, die de wol kenkrabbers al verscheidene dagen om hult. Burgemeester John Lindsay heeft een „eerstegraads luchtvervuilings- alarm" afgekondigd, dat in een verder stadium kan leiden tot het weren van auto's uit de stad. De mist wordt ver oorzaakt door de inwerking van zon licht op de fabrieks- en uitlaatgassen, die een chemische reactie tot gevolg heeft. Door de huidige hittegolf en windstilte hlijft de mist boven de stad hangen. Het zwaveldioxyde-gehalte van de lucht overschrijdt meermalen het gevaarlijk peil. Woensdag werd de lucht in de loop van de dag zichtbaar smeriger, en tegen het middaguur was van Mahattan uit de andere oever van de Hudson bijna niet meer te zien. Bejaarden en mensen met ademha lingsmoeilijkheden hebben de raad ge kregen binnenshuis te blijven. Overi gens kampt niet alleen New York met het probleem. Er zijn waarschuwingen uitgegeven in een gebied dat zich uit strekt van benoorden New York tot At lanta in Georgia en naar het westen tot het Alleghany-gebergte van Pennsylva nia. In Washington, waar dinsdag al alarm was gegeven, viel van het Witte Huis uit, de zich op anderhalve kilome ter stand bevindende koepel van het Kapitool, nauwelijks te onderscheiden. Sommige oudere mensen in de grote Japanse steden moeten op het ogenblik denken aan de dagen toen het o<yl<#g was en er luchtaanvallen kwamen: au to's met luidsprekers roepen de waar schuwing: blijf binnen. Het is donker en vaal in de lucht, vooral op het mid den van de dag. Men hoort verhalen van bomen en planten die zomaar sterven, van veel dode vissen in de vijvers, over mensen die hun eetlust beginnen te verliezen en over schoolmeesters, die hun leerlingen aanraden vooral niet te diep in te ade men. Het is ook allemaal daar het pro bleem van de luchtvervuiling, die op het ogenblik in het zich steeds meer in dustrialiserende Japan angstige vormen begint aan te nemen. Het land bloeit, verdient geld, de economie raast voor waarts. Maar terwijl er van „alles", is, heeft men gebrek aan zuivere lucht om in te ademen. Zo is de prijs varr de welvaart een benauwend iets geworden. De beruchte „smog" combinatie van smoke en fog. rook en mist van Londen, kent men nu ook in Japan, en terdege. Vooral Tokio heeft er de laat ste tijd zwaar van te lusten gehad. Gisteren was het een heldere dag in Tokio, maar de atmosfeer bevatte 0,105 zwavelachtige gassen per miljoen. Ver leden week werden 0,45 delen geregis treerd. In de stad New York be schouwt men 0,10 delen reeds officieel als gevaarlijk voor de volksgezondheid. In Osaka heeft de gemeente 50 kin deren onderzocht van een bepaalde school, die klaagden over duizelingen en een gevoel van onpasselijkheid. De school beschikte over een „dierentuin- PARIJS - Negentig procent van Frankrijks 16.500 apothekers is woens dag voor 24 uur in staking gegaan, uit protest tegen het besluit van de Franse regering hun winsten op geneesmidde len te besnoeien. Krachtens dit besluit zullen de win sten van de apothekers met 1 1/2 per cent verminderen en de qrijzen van de medicijnen op recept lager worden. Pierre Peckré, voorzitter van Frank rijks grootste apothekersbond, heeft verklaard, dat de winstderving ernstige gevolgen zal hebben voor de kleine en middelgrote apotheken. Bepaalde apotheken zijn voor nood- fevallen opengebleven. tje met konijntjes en muizen. Daar leeft er al geen een meer van. In Tokio is gebleken dat 20 percent van alle schoolgaande kinderen last had van de vuile lucht. Grote aantallen kla gen over pijn in de ogen en in de keel. Veel hebben last van hoesten en moei lijkheden met de ademhaling. Een voor de hand liggende gemakkelijke maar tijdelijke oplossing is: gorgelen met fris water. Op 225 scholen bleek dat de jeugd ze nuwachtig was en licht geraakt en dat kwam niet alleen van de lucht maar ook van het lawaai van treinen, fabrie ken en vliegtuigen van de grote Ameri kaanse luchtmachtbasis van Jokota. Ook buiten de steden neemt de ver vuiling van lucht en water toe. Zo heeft het gemeentebestuur van de stad Goeji gelegen bij de vermaarde hei lige berg Foeijama gerapporteerd dat de haven en de stranden per dag 3.000 ton vuil krijgen aangevoerd in alle mo gelijke vorm, voornamelijk als afval- produkten van de industrie. ADVERTENTIE 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identifceitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, juli en augustus. De staking had niet veel langer moe ten duren, anders was zij ruïneus ge worden voor de Britse economie. De in voer waarvan de industrie afhankelijk is, stond stiJ, evenals de uitvoer van de produkten waarmee wordt betaald. Naar schatting is een aantal goederen ter waarde van 500 miljoen pond opge houden, maar deze achterstand zal spoedig zijn weggewerkt wanneer de havenarbeiders maandag weer aan het werk gaan. De Britse reders hebben door de staking ongeveer vier miljoen pond verlies geleden. Ongeveer 200 havenarbeiders die bui ten de vergaderzaal in Londen stonden te wachten, riepen dat zij zich „ver kocht" voelden, toen hun afgevaardig den het nieuws meedeelden. „Dat is een overwinning voor de To ry's", riepen enkelen. Jack Jones, se cretaris-generaal van de Transportbond die met de havenarbeiders samengaat, zei echter dat de regeling „een grote stap vooruit is op de weg naar hervor ming". Het einde van de staking heeft een onmiddellijk en goede invloed gehad op de Londense beurs en de koers van het pond. Het pond, dat gistermorgen opende op PARIJS Bij de branden die kort geleden aan de Franse Rivièra hebben gewoed, zijn 17.800 ha. bos en struikge was verwoest, zo heeft de Franse staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, André Bord, woensdag meege deeld. Een boer kwam om het leven en vier personen werden zwaar gewond. Woensdag zijn er weer nieuwe bran den uitgebroken. Honderden brand weerlieden en soldaten, gesteund door vliegtuigen die tonnen water op de vlammen spuiten bestrijden de branden. Ook in verschillende delen van Italië hebben woensdag bosbranden gewoed. Ten noorden van Rome zijn al ruim 50 ha door het vuur verwoest. Bi.ï Latina ten zuiden van Rome woeden de bran den nog steeds. Ook ten noorden van Triest heeft het vuur grote stroken bos verwoest. Brandweerleiden uit plaatsen in de buurt en ruim 200 militairen bestrijden het vuur. MüNCHEN Met een drastische in directe verhoging van de wegenbelas ting in Italië zullen buitenlandse vrachtrijders van 1 aug. af geconfron teerd worden. Naar de algemene Duitse automobielclub (ADAC) woensdag uit betrouwbare Italiaanse bron vernam, zal de belasting niet meer over tien da gen, maar over vier maanden worden geheven. Het tarief, dat tot dusver maximaal in de buurt van de 50 gulden lag, zou daardoor tot 700 gulden kunnen oplopen. Dit bedrag moet zelfs als er maar van een eendaagse rit met een vrachtauto in Italië sprake is, worden voldaan. De Westduitse minister van Verkeer Georg Leber is niet van plan tolgeld in te voeren voor gebruik van de Auto bahnen. In de Bondsrepupliek is daar over al geruime tijd een discussie gaan de. Leber deelde woensdag mee dat dit thema elk jaar weer opduikt, wanneer Duitse toeristen in het buiten ;and met dergelijke tolheffingen te maken kfij- gen. een koers van iets lager dan 2,39 ten aanzien van de dollar, trok snel aan tot 2,3914. De stakingsactie is gevoerd in 40 Britse havens en leverde vooral gevaar op voor de voedselvoorziening. Onge veer de helft van het voedsel dat Groot Brittannië nodig heeft, komt uit het buitenland. De Britse regering heeft tot nu toe geen militairen ingeschakeld bij het la den en lossen van aan bederf onderhe vige goederen, omdat men vreesde dat dit de toestand er niet beter op zou ma ken, namelijk dat de ene staking tot de andere (bijvoorbeeld van de vrachtwa genchauffeurs) zou kunnen leiden. 99 LONDEN In Groot Brittannië beleeft op het ogenblik de zwarte magie een „comeback" die velen met afschuw en angst vervult. Het blijft niet bij gezellig eng doen met een groepje geestverwan ten ih een halfdonkere kamer, maar er zijn tot nu toe leeggehaalde gra ven, zelfmoord, moord en verminkte lijken bij te pas gekomen. Dominee Percy Gray, de 38-jarige voorganger van de kerk van St. Cir- spin in Zuid-Londen, heeft meege deeld, dat hij van plan is om een ge nootschap te stichten ter bescher ming van de doden. Zulks naar aanleiding van het weghalen van het lijk van een kind uit de in januari gesloten begraaf plaats te Nunhead. Sinds januari zijn daar een hoop kwalijke dingen gebeurd, aldus de geestelijke. Een recent slachtoffer van de zwarte toverkunst was de 35-jarige vrijgezel Michael Harrington, die zelfmoord had gepleegd, nadat er tegen hem door een meisje een ver vloeking was uitgesproken. Dit werd door ooggetuigen op de zitting van de officiële lijkschouwer meege- deel.d In mei van dit jaar werd de 19-ja- rige Joseph Baxter naar de gevange nis gestuurd, nadat hij beschuldigd was van doodslag. In de woning van Baxter werd door de politie onder meer een met bloed bevlekte brief gevonden, die tot aanhef „heil sa tan" had, en die eindigde met het Onze Vader in omgekeerde volgorde. Ds. Gray heeft meegedeeld, dat sinds januari op de begraafplaats van Nunhead graven door elkaar zijn gehaald, dat men kruisen onder steboven heeft gezet, dat de kapel voor een deel is leeggehaald en dat er oorlogsgedenktekens zijn vernield, hetgeen uiteraard door onbekend ge bleven personen is gedaan. Eerder dit jaar heeft het Lager huislid Roberts, het probleem van de zwarte magie onder de aandacht van het parlement gebracht. „Veel van mijn kiezers kwamen mij verhalen over toverkunst vertellen", zei hij bij die gelegenheid. „Hoe meer ik hoorde, hoe meer ik inzag met wat voor bedreiging we hier te maken hebben'. Roberts had een wetsvoorstel wil len indienen tegen het uitoefenen van de zwarte magie. Maar hij zal dat niet meer kunnen doen, want bij de verkiezingen van 18 juni raakte hij zijn zetel kwijt. Gewoon omdat zijn tegenstander meer stemmen kreeg? Of door Zwarte Magie? DELANO Na vijf jaren strijd, hebben de druivenplukkers in Californië hun staking, die in de loop van de tijd uitgroeide tot een nationale zaak, zo goed als beëindigd. De vakbondsleider Cesar Chavez, die de staking in 1965 uitriep, deelde woensdag op een persconferentie mee, dat hij de actie in het merendeel van de wijngaarden stopzette, omdat de grote meerderheid der druivent^lers contracten met zijn bond heeft afgesloten. De 42-jarige Chavez is de man geweest die de veelal rechteloze druivenplukkers, meest van Mexicaanse afkomst, organiseerde en de druiventelers dwong zijn bond te erkennen, iets waartegen zij zich langdurig verzetten. Onder druk van de staking en een landelijke boycot van Californische tafel druiven, twee jaargeleden op touw gezet, hebben de telers echter moeten toegeven. Het welslagen van de actie wordt als een persoonlijke triomf gezien voor Chavez, zelf een Mexicaanse Amerikaan, die bekend staat als „apostel van geweldloos heid". Eens vastte hij 25 dagen lang in „spirituele bezinning" op zijn taak. Zijn aanhangers beschouwen hem als een held, tegenstanders hebben hem (hoewel zeer gelovig katholiek) gebrandmerkt als „communist". Een groot bewonderaar van Chavez was wijlen senator Robert Kennedy. ADVERTENTIE voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein reizen. NS-legitimatiebewija of pasfoto meebrengen. A De Deense minister-president Hil-Fyen zeer hartelijk begroet door een mar Baunsgaard werd bij zijn be- van de koeien, zoek aan een boerderij op het eiland LOS ANGELES Drie dagen lang nu is de 21-jarige Linda Kasabian als kroongetuige in het proces tegen Charles M. Manson, leider van de groep Californische hippies, die vorig jaar augustus, de filmster Sharon Tate en vier van haar gasten ver moordden, onderworpen geweest aan een verhoor door de openbare aan klager. Ook donderdag en vrijdag zal zij in de getuigenbank moeten staan, maar dan blootgesteld aan een kruis verhoor door de advocaten van de vier verdachten in deze zaak („pro feet" Manson en 3 jonge meisjes). Tijdens de eerste drie dagen heeft het hippiemeisje Linda, dat op haar 17de jaar al gescheiden was en van haar tweede man gescheiden leeft, moeder van twee kinderen is en van haar derde in verwachting, tal van bijzon derheden gegeven over het bloedbad in het huis van de PolanskEs op 8 au gustus 1969 en over de moord op het echtpaar Labianca de volgende dag. Zelf heeft zij aan de expeditie tegen de Polanski's deelgenomen. Zij ver telde hoe de leider van de commune, Manson, Charles Watson, die thans in een gevangenis in Texas zit, Patricia Krenwinkel, Susan Atkins en haar zelf had opgedragen zich aan te kle den en Sharon Tate, de vrouw van de regisseur Roman Polanski te gaan do den. Ook alle anderen die in de villa aanwezig waren, moesten worden vermoord. Het bleken vier mensen te zijn. Zij beschreef de verschrikking van het bloedbad. De slachtoffers waren overdekt met messteken en kogelwonden. Manson had nadat Sha ron Tate en haar gasten dood waren gezegd: „Wij laten ons merkteken achter, de meisjes weten wel wat dat wil zeggen". Met bloed van de slacht offers werd op de muren het woord „varken" geschreven. Alles moest worden gedaan om de indruk te wek ken dat de „rituele" moord het werk was geweest van „wilden", waarmee Manson negers had bedoeld. Nadat zij op de boerderij waren terug gekeerd liet Manson, Watson en de meisjes het bloed van de auto wassen. In een schuur bij de boerderij bracht Watson daarna verslag uit van het gebeufde aan Manson, aldus getuigde Linda Kasabian. „Hij zei: 'Ik ben de duivel, en ik ben hier om het werk van de duivel uit te voeren'. Dat zou Watson ook tegen Sharon Tate en haar vier gasten heb ben gezegd voor de slachting begon. Manson vroeg daarna aan Watson en de drie meisjes of zij spijt hadden over wat er gebeurd was en allen ant woordden „nee". „Charlie zei, dat we er met niemand op de boerderij over moesten praten en dat wij nu maar moesten gaan slapen", vertelde Linda. „Wat hebt u toen gedaan", werd haar daarop gevraagd. „Ik ben gaan slapen"', antwoordde zij met een lachje. De drie verdachten hadden woensdag hun haar op dezelfde manier gekapt als Linda met vlechtjes kenne lijk om de draak met haar te steken. Nadat alles achter de rug was, had Pa tricia Krenwinkel, die „Katie" werd genoemd, geklaagd dat z(j zo'n p(jn aan haar hand had. „Zjj zei mü, dat z(j bij het steken met haar dolkmes her haalde malen was gevallen en dat zij geen kans zag het mes goed vast te houden", zo vertelde Linda. Daarvoor had „Kati" met het mes in de hand een van de gasten van Sharon Tate, Abigail Folger. in de tuin achterna gezeten. De 26-jarige Abigail, een koffie-erfgename ait San Francisco, was later door messteken vermoord in de tuin teruggevonden. „Heeft Katie u nog iets gezegd?", zo vroeg de openbare aanklager aan Linda. „Ja, zij vertelde mij dat een van de vrouwen huilde en om haar moeder en God had geroepen". Manson was die avond niet tevreden over de gang van zaken geweest. Hij had de moorden in het huis van Po lanski „te slordig" génoemd. „Hij zou wel laten zien hoe men het eigenlijk moest doen", aldus Linda. De volgen de dag waren zij met hun vieren naar het huis van de rijke supermarkteige naar Leno La Bianca gegaan. Hij en zijn vrouw Rosemary werden op de zelfde wijze afgeslacht als Sharon Tate en haar gasten. ADVERTENTIE Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon In Eindhoven. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. PARIJS De raad van de organisa tie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO) heeft Milaan ge kozen voor de vestiging van het inter nationale instituut voor technologie van de OESO. De raad heeft hiermee de kandida tuur van Maastricht afgewezen. tweeëntwintig Zuidamerikaans»' lan den hebben woensdag de „decla ratie van Buenos Aires" goedgekeurd, waarin Zuid-Amerika aan de zes EEG-landen vraagt de handel met, en de financiële en technische hulp aan Zuid-Amerika uit te breiden. Op een vergadering van de Zuidamerl- kaanse speciale coördinatie commissie (CECLA) een organisatie die in 1964 werd gesticht werd de decla ratie van Buenos Aires met algemene stemmen aanvaard. Alle Zuidameri- kaanse landen, met uitzondering van Cuba en Guyana zijn lid van de CECLA. De laatste vergadering van de CECLA een bijeenkomst die ngen dagen duurde werd bijge woond door acht ministers van Bui tenlandse Zaken en twee ministers van Financiën. TYe „declaratie van Buenos Aires" weerspiegelt de mening van de Zuidamerikaanse landen, dat de EEG handelsbelemmeringen opwerpt tegen Latijns-Amerikaanse produkten die voorheen in grote hoeveelheden naar Europa werden uitgevoerd. Het document getuigt ook van de op vatting dat Zuid-Amerika Europese commerciële hulp nodig heeft om het niveau van de ontwikkelde landen te bereiken. De declaratie van Buenos Aires zal dcz.e week per telegram naar dc raad van ministers van de EEG worden gezon den. Later zullen de Zuidamerikaanse permanente vertegenwoordigers in Brussel het document toelichten. In het document wordt met name aan gedrongen op de instelling van een permanent orgaan op hoog niveau waardoor de dialoog tussen de EEG- landen en Zuid-Amerika kan worden bevorderd en vergemakkelijkt. e vertegenwoordigers in Buenos Ai res waren het niet allemaal eens dat de declaratie per telegram naar Brussel zou moeten worden gezonden. Er werd aangedrongen op een per soonlijke presentatie van het docu ment door enige ministers van Bui tenlandse Zaken. Deze procedure is ook gevolgd met de aanbieding van de „consensus van Vino Del Mar" (Chili verleden jaar) aan de Verenig de Staten. De declaratie vraagt de oprichting van een stelsel van samenwerking tussen Zuid-Amerika en de EEG-landen dat een substantiële verbetering van de huidige situatie mogelijk moet maken en dat gebaseerd is op beginselen van rechtvaardigheid, gelijkheid, interna tionale solidariteit en wederzijds re spect. Tke aard van de economische, politie- ke, sociale én technologische problemen waarvoor Zuid-Amerika en de EEG in de zeventiger jaren ge plaatst zullen worden vereist, aldus de declaratie „nieuwe en gedurfde oplossingen". CECLA vraagt ook akkoorden met de EEG ten aanzien van handel, trans port, financiering en technologische en wetenschappelijke samenwerking. Het document verzoekt de EEG: 1. De spoedige verwezenlijking van een „preferentieel en niet-discrimine- rend" stelsel voor de aankoop van fabrikaten en half-fabrikaten uit de industriële landen. Speciale aandacht wordt hier gevraagd voor bilaterale en regionale akkoorden met Zuid amerikaanse landen. CECLA heeft reeds haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen de voorkeurs behandeling die de EEG op het ge bied van de agrarische invoer geeft aan vroegere Afrikaanse koloniën van EEG-leden. 2. Uitbreiding van het krediet der Euro- pse Investeringsbank aan Zuid- Amerika. Deze uitbreiding zou moeten worden geëffectueerd via de Inter- Amerikaanse ontwikkelingsbank of andere Zuidamerikaanse instellingen. 3. Aanpassing van de tarieven opdat deze gunstiger worden voor de Zuid amerikaanse uitvoer. Technische bij stand op gebieden waarop de EEG- landen een grote deskundigheid bezit ten. 4. Steun in de VN-commissie voor han del en ontwikkeling aan de voorstel len die uitbreiding van de handels vloten der ontwikkelingslanden be ogen. steunS aan het streven der ont wikkelingslanden het recht te krijgen meer internationale handel via hun koopvaardijvloten te vervoeren. De 65-jarige Ferdinand Duckwitz, het hoofd van de Westduitse delegatie die met Polen onderhandelingen voert om tot betere betrekkingen tussen Polen en de Bondsrepubliek te komen, is tot de Westduitse sociaal-democratische partij toegetreden. Duckwitz redde tijdens de oorlog door sabotage de Deense Joden het leven. SCHIPHOL De landen van het Warschau-Pact menen dat op een even tuele Europese veiligheidsconferentie wel gesproken zou kunnen worden over het terugtrekken vanvreemde troepen, maar niet over een beperking van de na tionale strijdkrachten. De NAVO-lan- den zijn evenwel van oordeel, dat een dergelijke conferentie, waarin niet te vens regionale ontwapening ter sprake zou komen, zwak van inhoud zou zijn. Men kan niet tot een ikkoord komen over de veiligheid van Europa, als men niet tegelijkertijd zoekt naar middelen om het geweld te beperken. Maar de landen van het Warschau- Pact staan aarzelend ten opzichte van het standpunt van de NAVO-Ianden en dit is dan ook het verschil van inzicht tussen de landen van het Warschau- Pact en de NAVO-landen. Deze uitspraken heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Harmei, woensdagmiddag op Schiphol gedaan, waar hij een tussenlanding maakte op weg van Warschau naar Brussel. Minister Harmei heeft de af gelopen twee dagen besprekingen ge voerd met zijn Poolse ambtgenoot Ste fan Jedrychofski. Minister Harmei schetste de bespre kingen, die in een aangename sfeer waren verlopen, als „nuttig". Hij rele veerde dat h ijreeds in 1966 en 1967 in Warschau is geweest en dat zijn toen malige Poolse ambtgenoot een tegenbe zoek aan Brussel had gebracht. Reeds toen werden naar wegen gezocht om de ontspanning in Europa te bevorderen en de veiligheid in dit werelddeel een meer solide basis te geven. De gebeurte nissen van 1968 in Tsjecho-Slowakije hebben de sfeer tussen Oost en West vertroebeld. De Belgische minister meende verder dat, gezien de diplomatieke verhoudin gen van dit ogenblik, de tijd zich op nieuw leent voor een voortzetting van het Oost-Westgesprek. De Belgische mi nister wees er daarbij op, dat de pogin gen die op het bilaterale vlak door de Westduitse Bondsrepubliek worden on dernomen om de betrekkingen met Moskou en Warschau te normaliseren, de inspanning van de grote vier over Berlijn, de dialoog tussen de NAVO en de Warschau-Pactlanden en ook datge ne, wat de neutrale landen in Europa voor de veiligheid van Europa doen, evenzovele tekenen zijn van een ernsig strevens naar beter begrip en een mo dus vivendi.

De Vallei | 1970 | | pagina 9