Australiër Maud twee keer op matchpunt Jan Cottaar wordt directeur van het NOC Tom Okker: .A/s prof sta je machteloos Oosterhof op tweede plaats Rijnland-Palts Voorlaatste ronde in IBM-toernooi Marijke Schaar bood sterke tegenstand Voetballen FIFA controleert Feijenoord- Estudiantes Geen charter vluchten tiaar Zuid-Amerika (Estudiantes) VAN STREEK VERBITTERD STERKER UITSLAGEN Verhagen iets voor Hyke Blok SPORT IN 'T KORT Loting tweede ronde EC-cup in Amsterdam VRIJDAG 31 JULI 1970 OKKER MOEIZAAM NAAR DE WINST DEN HAAG De heer Jan H. M. Cottaar (55) jaar), thans chef sportredactie van de Nieuwe Rotterdamse Courant, zal per 1 januari 1971 ir. A. Paulen op volgen als directeur van het Nederlands Olympisch Comité (NOC). De heer Cottaar treedt al op 1 okto ber bij het NOC in dienst. De heer Pau len legt zijn functie neer met het oog op zijn toenemende werkzaamheden voor de Internationale Atletiekfedera- tie. De heer Cottaar, die op 6 maart 1915 in Delft werd geboren, begon zijn jour nalistieke carrière op 1 mei 1935 bij de Nieuwe Delftse Courant. Hij deed daar van alles: correctie, verslaggeving en af en toe volgde hij ook de sport. Nh een jaar zei zijn toenmalige hoofdre dacteur, de heer Verhulst, dat hij er be ter mee kon stoppen, want het zou toch niets worden. Cottaar: „Daar is hij later overigens op teruggekomen". In september 1937 stapte de heer Cot taar over naar De Tijd, waarbij hij op 1 februari 1938 de functie van sportre dacteur kreeg. In september 1952 kwam hij als opvolger van Meerum Ter- wogt op de sportredactie van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Zijn visie op zijn vroegere, actieve sportcarrière: „Ik voetbalde bij DHL in Delft als linkshalf. Op die plaats kon ik het minste kwaad. Het was boven dien toch een onbelangrijke linie, die halflinie destijds. Atletiek heb ik slecht gedaan en in het vissen ben ik nog al tijd een kruk". Grote bekendheid kreeg de heer Cot- ZURICH De internationale Voet balbond (FIFA) heeft twee waarnemers benoemd, die opdracht hebben gekregen het spelverloop tijdens de twee wed strijden om het officieuze wereldkam pioenschap voor voetbalclubs tussen Feijenoord en het Argentijnse Estu- diantes in de gaten te houden. De wedstrijd in Rotterdam zal wor den „gecontroleerd" door Antoine Chia- risoli, de Franse vice-president van de FIFA. De Braziliaanse official Abilio d'Almeida zal in Argentinië als waarne mer optreden. JAN COTTAAR taar door zijn radioreportages over de Tour de France. Hij schreef een aantal boeken, onder meer het jubileumboek van het NOC, toen dit vijfig jaar be stond. Hij is ridder in de orde van Oranje Nassau en bezit de gouden speld met briljant van de Nederlandse Sport Federatie en de erepenning van 't NOC. Verder is hij lid van verdienste van de Koninkl. Ned. Voetbalbond en de Neder landse Sportpers, van welke organisatie hij voorzitter is geweest. De heer Cot taar is vice-voorzitter van de Interna tionale Sportpers. Deze functie echter zal hij volgend jaar mei neerleggen. ROTTERDAM Feijenoord gaat niet met een chartervliegtuig naar Zuid- Amerika. De belangstelling van de zgde van de supporters voor de wedstrijd te gen Estudiantes de la Plata op 26 au gustus is dermate klein, dat het reisbu reau dat de charter wilde organiseren, van dit plan heeft afgezien. De Rotter damse ploeg zal nu waarschijnlijk vrij dagavond 21 augustus per lijntoestel naar Argentinië vliegen. Voor de thuiswedstrijd op 9 septem ber in het Stadion heeft Feijenoord de volgende prijzen vastgesteld: eretribune dertig gulden, maastribune twintig gul den, zijvak eerste ring vijftien gulden, tweede ring 12,50 gulden, staanplaatsen lange zijde 7,50 en korte zijde 5. Deze prijzen zijn iets hoger dan de prijzen die voor Europa-Cupwedstrijden worden berekend. Donateurs worden in de gelegenheid gesteld aan de loketten van het stadion hun kaart af te halen. Donateurs bui ten Rotterdam krijgen een accept-giro kaart toegezonden. Of de beide wedstrijden tegen Estu diantes op de televisie zullen komen is nog een open vraag. De organisatie is in handen van de Internationale Voetbal Unie, die hierover onderhandelingen voert. HILVERSUM Tot twee keer toe kreeg Robert Maud uit Zuid-Afrika gisteren de kans oin het raadselachti ge zorgenkind Tom Okker met een verschrikkelijke genadeklap uit het toernooi om de internationale tennis- titel van Nederland te verwijderen. Twee levensgrote, dramatische kan sen. Maar terwijl tussen het groene Hil- versumse lover de meeslepende sfeer opbloeide die de Nederlandse tennis- minnaars alleen maar van Wimbledon kennen, zeilde op matchpoint een ge niepige lob van Maud een millimeter achter de lijn. waarna Okker zelf het tweede matchpoint wegsmashte. Dat gebeurde allemaal in de twaalfde game van de beslissende set en van dat moment af groeide het toch al boeiende gevecht tussen Maud en Okker uit tot een tintelende happening, die het pu bliek in hoge mate bleek aan te grijpen. Okker kwam hieruit tenslotte met een wat zorgelijk gezicht als overwinnaar te voorschijn: 13-11. Grote consternatie ontstond toen Maud in die enerverende slotfase na twee achtereenvolgende dubieuze be slissingen geprikkeld in debat ging met de umpire. Zijn pleidooi leverde geen resultaten op, maar hij raakte door dat incident wel volledig zijn concentratie kwijt. Korzelig verspeelde hij tien pun ten op een rij. Aldus legde hij en passant de basis voor een wereldprimeur, want door het onrecht dat de Zuidafrikaan was aan gedaan kozen tennisliefhebbers van Nederlandsen bloede voor het eerst in de geschiedenis partij voor een tegenstan der van Okker. En daar raakte Tom Okker die er tenslotte ook niets aan kon doen, weer aardig door van streek, zodat ook die prompt zijn eigen service verloor. Daarom was het stuk onvrede waar mee de volkomen gedesillusioneerd Ro bert Maud na afloop bleek te worstelen ook niet helemaal gerechtvaardigd. On middellijk na zijn nederlaag beende hij met een koel flesje prik het tennispark uit, om langs één van Hilversums lom merrijke dreven zijn uitschakeling mokkend te verwerken. „Dit lijkt toch nérgens op"; sprak hij een tikje verbitterd. „Op zo'n manier kan je hier nooit van Okker winnen, natuurlijk. Daar valt niet tegen op te boksen. Ik had tenslotte ook een paar verkeerde beslissingen van de lijnrech ters, maar wanneer het bij mij gebeur de werd er wel gewoon geteld". Hoewel die scheidsrechterlijke dwa ling de partij een uiterst grillig slot schonk is hij echter toch niet van be slissende invloed geweeest. Weliswaar kostte het Maud een servicegame, maar daarna moest de in de zenuwen geraak te Okker door de houding van toe schouwers precies hetzelfde offer brengen. Alles bij elkaar was Tom Okker gis teren toch wel sterker dan Maud, die vooral in de eerste set een beetje tobde met zijn genadeloze eerste service. Veel maakte dat trouwens niet uit, want het gekke was, dat Okker, die bij vlagen naar een zeer bevredigend niveau reik te, juist die eerste service beantwoordde met een al even harde return. In de halve finales moet de Neder landse titelhouder het nu opnemen te gen de Australiër Barry Philips-Moore, die gisteren zijn hoger aangeslagen landgenoot Bill Bowrey verraste De tweede halve finale wordt een gevecht tussen Roger Taylor en John Alexan der, die op het zonnige centrecourt een schijnbaar onoverkomelijke achterstand moest wegwerken tegen de verrassend sterke Brit Gerald Battrick. Uitslagen; Heren enkelspel kwartfi nales: Alekander (Aust) - Battrick (Eng) 2-6, 7-5, 7-5; Moore (Aus) - Bow rey (Aus) 6-2, 6-1; Okker (Ned) - Maud (Z.Afr.) 8-6, 4-6, 13-11; Taylor (Eng) - Dent (Aus) 6-2, 7-5. Dames enkelspel kwartfinales: De Fina (VS) - Wade (Eng) 8-6, 5-7, 7-5; Court (Aus) - Goologong (Aus) 6-2, 6-2; Sschaar-Jansen - Melville (Aus) 4-6, 7-5, 6-3; Niessen (W.Dtsl) - Rossouw (Z.Afr.) 7-9, 6-4, 6-2. Gemengd dubbel eerste ronde: Schaar/Pokorny (Ned-Oost) - Vopicko- va/Misra (Tsjsl-India) 7-5, 6-3; Gool- agong/Moore (Aust) - Johnson/Battrick (VS-Eng) 6-2, 6-2; Pattinson Botha (Z.Afr) - Veentjer/Van Eijsden (Ned) 6-4, 11-9. NAARDEN De Holland Week II op het IJsselmeer had vooral in de Olym pische klassen een behoorlijke bezet ting. In de Flying Dutchmanklasse bleef Verhagen één seconde voor op Hyke Blok. In de Solingklasse won de Belg Nelis voor Wim Maarse. Bijzonder spannend was de strijd bij de Finnjollen waar in het laatste kruisrak Jaspers nog net voorbij Cees Douze liep. In de Pampus- klasse werkte Henk Scholte zich van de vijfde naar de eerste plaats. De Rand meerklasse leverde een eerste plaats voor H. J. de Ruyter op en in de Tem- pestklasse zegevierde Ben Staartjes. Tweede ronde: Carter/Soeters (VS- Ned) - Krantcke/Dent (Aust) 6-3. 6-4; Melville/Alexander (Aust) Michel/Gilti- nan (VS-Aust) bij stand 0-7, 6-5 ge staakt wegens de invallende duisternis, Edwarde Pilic (Ays. Z.Afr) Schaar/Pokorny (Ned.-Oost) 7-5, 5-7, 13-11; Mitchell/Giltinan (VS-Aus)-Mel- ville/'Alexander (Aus) 9-11, 7-5, 7-5; Sandberg/Maud (Zwe/Z.Afr) Camp/Lloyd (Eng) 6-4, 6-3; Gool- agong/Moore (Aust)Botha/Pattison (Z.Afr) 8-6, 6-4; Stowe/Bowrey (Ned- Aus) Kirk/Betram (Z.Afr) 6-0, 6-1. Shaw/Davidson (Aus); Carter/Soeters (VS-Ned) 6-2, 9-7. ••■••••••«•■■■■MiaiiiiMMiMiilMMMtaiiiia I HILVERSUM Woensdagmiddag ventileerde de Zuidafrikaan Robert Maud met betrekking tot zijn partij tegen Tom Okker (26) een opmerke- lijk optimisme. ..Ik kan Okker ver- slaan", sprak hij overtuigd. „Tom speelt veel minder sterk dan verle- den jaar". Gisteren kreeg Maud twee gave matchpunten tegen de Nederlandse prof, die hij tot grote opluchting van de organisatoren allebei miste. Maar hij kreeg ze en hoewel Okker gisteren een goede partij speelde lijkt hij toch niet te zijn terugge- keerd op het niveau dat hem eens de derde plaats op de wereldranglijst opleverde. En niemand weet hoe dat komt. Ook hij zelf niet. Dat bleek toen wij hem gisteren in Hilversum enkele vragen stelden. Je hebt dit jaar aanzienlijk minder resultaten geboekt dan ver- leden jaar. Kun je daar zelf een verklaring voor geven? Okker: „Nee, ik heb er"~erg veel over nagedacht, maar ik weot het I gewoon niet. Waarom ber. je de ene TOM OKKER meer geld keer goed en de andere keer slecht? Een mens is geen machine. Het enige wat ik eraan kan doen i6 blijven zoeken". Maak je je niet erg bezorgd? Okker: „Ach, waarom? Ik heb dit jaar in de eerste zeven maanden meer verdiend dan verleden jaar in diezelfde periode. Ik zit nu al ruim over de veertigduizend dollar en daarmee sta ik in onze groep als tweede achter Newcombe". Er is gezegd dat je fysiek niet sterk genoeg zou zijn om het leven als prof te kunnen volhouden. Wat vind je daar zelf van? Okker: „De mensen zeggen zoveel. Ik geloof daar niet zo in. We leiden natuurlijk wel een zwaar leven, maar je moet het niet overdrijven. Het enige probleem is dat het pro gramma dit jaar een beetje ongeluk kig in elkaar zat. Newcombe, Roche en ik waren de topfiguren in onze groep. En omdat Newcombe en Ro che nogal vaak geblesseerd zijn ge weest hebben ze mij maar overal heen gestuurd. Ze hebben me wel beloofd dat ze het het volgend jaar een beetje anders zullen opzetten". Heb Je er spijt van dat Je prof bent geworden? Okker: „Spijt heb ik er niet van, want de verdiensten zijn uitstekend. Maar het is wel vervelend dat je zo weinig te vertellen hebt. Het minste wat ze nog zouden kunnen doen is naar ons luisteren. Maar Hunt zien we nooit en. Mike Da vies, die de zaak runt, spreken we ook maar een paar keer per jaar. Er wordt met onze wensen nauwelijks rekening gehouden. Daar is iedereen trouwens nogal ontevreden over. Het lag eigenlijk in de bedoeling dat de spelers op Wimbledon eens een keer met Hunt en Davies zouden gaan praten, maar daar voelden ze uiteindelijk toch niet zoveel voor. Het zou daarom veel beter zijn wan neer er een vakbond voor tennis- profs kwam, want nu sta je machte loos". Ï.V.M. "W. A De Zuidafrikaan Robert Maud in actie. LANDAU Popke Oosterhof is er na Harrie Jansen (1968) en Fedor den Hertog (1969) net niet in geslaagd de derde Nederlandse winnaar van de Ronde van Rijnland-Palts te worden. De 53 seconden die hij op de West duitser Muddemann achterstond, kon hij in de laatste etappe niet wegwerken. „Ik heb geen echte poging meer onder nomen om de ronde alsnog te winnen", aldus Oosterhof. „Daarvoor was de sa menwerking bij de Duitse renners te goed. Met ons drieën konden wij niet op tegen twee dozijn." Toch eindigde de laatste etappe in een Nederlandse zege. In de massale eindsprint was Henk Nieuwkamp de snelste. Uitslag laatste etappe: 1. Nieuwkamp AMSTERDAM Een vreemde ronde, die voorlaatste in het IBM-schaaktoer- nooi. Keihard schaak en toch een enor me remiseoogst. Het spel van de Nederlandse deelne mers was hartverwarmend. Langeweg Hort was een zwaar positioneel duel met de witspeler als stokebrand. Tegen het vijfde uur begon Lange weg loon naar werken te krijgen. Hij veroverde een belangrijke vijandelijke pion, maar in de afwerking faalde hij. Remise dus. Bij Ree - Uhlmann was het ook al knokken geblazen. De gast-grootmees ter dwong de Nederlander een ongun stige ruil af. Uhdmann raakte echter in tijdnood waardoor Ree nog een vecht- remise kon bereiken. Ciric - Scholl was het grootste spek takel. De Nederlander speelde met zwart een variant van het Spaans waar Ciric bevreemd naar keek hij vond echer feilloos de weg waarna Scholl de witte koning op een open veld naar eeuwig schaak joeg. HILVERSUM Nederlands kam pioene Marijke Schaar heeft zich in de kwartfinale van het damesenkelspel gisteren in Hilversum als een leeuwin verdedigd tegen de Australische Kerry Melville. De nijdig met twee forehands mep pende blondine slaagde er zelfs in de titelhoudster dermate onder druk te zetten dat zij de eerste set met 86 op haar naam bracht. Ook in de tweede set werd de steeds behoedzamer opererende Australische vaak gepasseerd wanneer ze zich naar het net waagde, maar toen ze die een maal met moeite voor zich had opgeëist (7-5) kwam Kerry Melville in de beslis sende set niet meer serieus in moeilijk heden. Verrassing van de dag in het dames enkelspel: de ondergang van de onstui mige Virginia Wade, die met haar agres sieve stijl op gravel wat minder uit de verf komt en die gisteren stampvoe tend capituleerde voor Stefanie John son, die onder haar meisjesnaam De Fina al jarenlang een behoorlijk balle tje meeslaat. Dit resultaat houdt in dat Scholl za terdag met wit tegen Janosevic moet winnen om de titel internationaal mees ter te veroveren. Donner had Csom in de houdgreep. In de avonduren kwam er toch een pun tenverdeling uit. Teleurstellend was de strijd tussen Spasski en Poloegajewski. De kampioen van Rusland kwam met een variant toe die hij van haver tot gort kent. Toen hij ontdekte dat Spass ki daarvan op de hoogte was, schudden beide spelers elkaar maar de hand. Uitslagen veertiende ronde: Ree - Uhlmann 1/2—1/2, Ciric - Scholl 1/2 1/2. Jonosevic - Jongsma 10, Tringof - Gligoric 1/21/2, Donner - Csom 1/2, 1/2, Spasski - Poloegajewski 1/21/2, Langeweg - Hort 1/21/2, Hartoch - Gelier afg. De stand na veertien ronden luidt: 1. Poloegajewski (Rusl.) 11 pnt, 2, Spasski (Rusl.) 10 1/2, 3. Uhlmann, (O-Dld) 10, 4. Geiler 8 en 1 afg, 5/6. Gligoric en Hort (Tsjsl.) 8, 7. Tringof (Buig) 7, 8/9. Ciric (Jsl) en Janosevic (Jsl.) 6 1/2, 10/11. Scholl (Ned.) en Donner (Ned.) 6, 12. Csom Hong 5 1/2, 13. Hartoch (Ned.) 5. en 1 afg, 14. Ree (Ned.) 5, 15. Langeweg (Ned.) 4 1/2, 16. Jongsma (Ned.) 3 1/2 punten. De atlete Stans Brehm, de Neder landse kampioene, zal morgen tijdens de halve finale wedstrijden van de strijd om de Europa Cup voor lan denteams in Oost-Berlijn, starten op de 400 meter. De Rotterdamse vervangt Myrna van der Hoeven, die nog niet hersteld is van een voetblessure. Stans Brehm's clubgenote Aukje van der Hoeven is aan de ploeg.voor Oost- Berlijn toegevoegd. Zij zal eventueel uitkomen op de 4 x 400 meter estafette. (Ned.) 3.20.40. (met bonificatie); 2. Hy- rylimaz (Turkije) 3.20.50 (met bonifica tie); Bremer (W.-Dld.) 3.21.00 (met bo nificatie); 4. Oosterhof (Ned.) 3.21.10; 5. Humenberger (Oostenrijk) z.t.. 8. Mud demann (W.-Dld.) z.t.; Tabak (Ned.) z.t. Eindklassement: 1. Muddemann (W.- Dld.) 36.40.54; 2. Oosterhof (Ned.) op 53 seconden; 3. Tabak (Ned.) op 1.51; 4. Troche (W.-Dld.) op 4.11; 5. Becker (W.-Dld.) op 9.33; 26. Nieuwkamp (Ned.) op 55.20. Na twee dagen bezet Jan Janbroers de derde plaats in het algemeen klasse ment van de Ronde van Schotland. De tweede rit bestond uit twee ge deelten, waarin de Ier Peter Doyle en de Poolse leider Katusiak overwinnin gen behaalden. Algemeen klassement: 1. Katusiak (Polen) 703.50, 2. Szurkofski (Polen) op 59 sec., 3. Janbroers (Ned.) op 1.35, 4. Doyle (Ierland) op 1.57, 7. Bravenboer op 2.31, 10. Schr op 3.03, 13. Voogt op 3.41, 14. De Koning op 3.48, 24. Koeken op 4.51. POPKE OOSTERHOF tweede DEN HAAG De loting voor de tweede ronde van de Europese voetbal bekertoernooien der landskampioenen en nationale bekerwinnaars zal op dins dag 6 oktober in Amsterdam worden gehouden. Plaats van handeling is het nieuwe Caransahotel aan het Rem- brandtsplein. Deze loting, waarvan de organisatie op verzoek van de Europese Voetbal Unie berust bij de Koninklijke Neder landse Voetbalbond, begint om twaalf uur. Het zal de derde maal zijn dat de lo ting voor een toernooi om een Europese voetbalbeker in Nederland wordt ge houden. Op 26 maart 1963 en 24 maart 1964 hadden in Amsterdam de lotingen plaats voor de halve eindstrijden van het toernooi voor landskampioenen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11