Veenendaals dagblad DEN TOOM ERKENT: Buiten DODE IN BELFAST Nixon: „Israël kan zonder gevaar instemmen" Internationale samenwerking waterleiding bedrijven voor schoner Rijn Sov j et-ruimteschip met A-wapens Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Dirigent Szell overleden „Leger sloeg te laat alartn bij bosbrand in A Harde STRAKKERE ORGANISATIE IN T VOORUITZICHT GESTELD Vluchteling verdronken in de Ri jn Proteststaking in Amman Zenuwgas in de Oceaan KORPSCHEF EPE BEPLEIT SCHOOL VOOR OPLEIDING MIDDENKADER POLITIE Jongens leggen balk op weg: bromfietser omgekomen Mooi weer met weekeinde Vrij warm DEN HAAG Omdat onzeker is of schietoefeningen brand kunnen veroorzaken zal voor plaatsen waar bij zeer grote droogte brandgevaar bestaat voor die perioden een schietverbod worden afgekondigd. Dit deelt minister Den Toom (Defensie) de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen over de bosbrand bij 't Harde op 18 juni. UITGESLOTEN Rijk der heide 4 j Op 5 september beraad Gelderse PvdA-bestuurders samenwerking met KVP STAKING MIG OLIE AAN BANDEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teiet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w.j 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. i VRIJDAG 31 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I76 Schietverbod grote droogte Een strakkere organisatie bij bosbranden zou tot een efficiëntere inzet van de hierbij betrokken korpsen kunnen leiden, concluderen de ministers Den Toom en zijn collega van Binnenlandse Zaken, Beernink. Dat geldt in het bijzonder t.a.v. mel ding. alarmering, onderlinge afspra ken. verbindingen en commandovoe ring. De ministers beloven dat maatre gelen zullen worden getroffen om een zo goed mogelijk functioneren van de bijstandregeling tussen het artillerie schietkamp en de bosbrandweerorgani- satie te garanderen. De oorzaak van de brand bij 't Harde kon niet met zekerheid worden vastge steld, maar wel staat vast dat de mili taire brandweer de burgerbrandweer te laat heeft gewaarschuwd. Het is zeker dat de brand voor het •erst is waargenomen tussen 12.45 uur tn 12.55 uur. Het exacte tijdstip kan niet worden achterhaald. Eveneens staat vast, dat de Civiele brandweer om 13.30 uur om assistentie is gevraagd. De brand was op dat moment reeds over geslagen naar de bossen buiten het schietkamp. Achteraf kan hieruit wor den afgeleid, dat de brand niet door de militaire brandweer alleen kon worden geblust en reeds in een vroeger stadium bijstand nodig was. Over het vraagstuk van de vergoeding der geleden schade aan natuurschoon, aan woningen en aan huisraad, beraadt defensie zich nog. oZ spoedig mogelijk zal het resultaat daarvan worden be kendgemaakt, aldus minister Den Toom. In het antwoord wordt meegedeeld, T1engevoige der zeer oude exploi- tatie door de mens van het bos, ontstonden de heidevelden door l roofbouw en werden ze min of meer kunstmatig in stand gehou- l den door er dag-in dag-uit schaaps- kudden op te drijven, alsook door er dagelijks plaggen te steken voor l de stal van het wolvee, ja zelfs l door dit gewas voor veevoeder te maaien. Dit laatste heb ik in schra- le zomermaanden zelf wel zien doen, terwijl tenslotte het gebruik voor de bezembinderij (méér dop- clan struikhei) nog altoos viet vol- j komen tot de verleden tijd behoort, evenmin als de imkerij. Prof. dr. V. Westhoff noemt de heide dan ook terecht ..agrarisch gezien een cultuurrelict, een museumstuk l dat in hoofdzaak nog voor de re- creatie van belang is, nu haar voortbestaan voor het noodzakelijke menselijke bedrijf een eind heeft genomen, tenzij ge er de militaire oefenterreinen toe wilt rekenen, Willen wij haar in goede staat hou- den, dan blijft deskundig afbran- i den de enige doeltreffende metho- l de en deze zal het meest worden toegepast om zich geregeld van be- weiding door rood-, ree- en muf- felwild te kunnen verzekeren. Ook spraken de levensbehoeften van de korhoenders en konijnen een woord- je mee. Over het niet langer in z zwang zijnde afplaggen zijn de ken- z ners unaniem in hun afwijzend oor- li deel. Hoe vaak immers werd de z humuslaag mee afgestoken, zodat de calluna zich slechts moeizaam i kan herstellen en zeker niet in de luttele jaren van Oosting in de z ,.Geld. Volksalmanak" (7 a 10 jaar) op het grauwe, onvruchtbare lood- zand kan de plant nauwelijks meer aanslaan en het duurt wel tiental len jaren vóór het veld weer een gesloten dek vertoont. Tenslotte wordt door geregeld maaien de grond uitgeputdaar zien wij de struikhei zich armoedig ontwikke len en zo blijft dan slechts het af branden van het oude stronkige „heet", zoals reeds eeuwenlang werd toegepast door de schepers, als enige goede maatregel om de zeven of acht jaar over. 31 juli 1970 A. B. Wigman. ••••(••■If II tllilllilMtMIIIXIIIIIIMIIIIIIMOf dat in een ander, niet-brandgevaarlijk gebied gedurende de ochtend van de 18de juni een schietoefening is gehou den met brisantgranaten. doch deze zijn alle terecht gekomen in een grote zand vlakte, ongeveer twee kilometer verwij derd van de plaats waar later de brand is ontstaan. Het is uitgesloten, aldus de minister, dat deze oefening de brand heeft veroorzaakt. Om 12.45 van dezelfde dag is er een schietoefening begonnen met oefengra naten van een type dat geen brisantla- dingen bevat en waarin ook geen licht spoor is opgenomen zodat er in het ge heel geen brandveroorzakend middel in aanwezig is. Na 23 schoten werd een begin van brand geconstateerd binnen het doelgebied op ongeveer 3300 meter van af het schietpunt. Munitiedeskundigen, aldus minister Den Toom, achten de kans op oorzake lijk verband bijzonder gering en zonder precedent. Theoretisch zou het mogelijk zijn dat de brand door een ricochet zou zijn ontstaan. In dat geval zou dan een ricochetterende granaat in zeer brand bare omgeving door het treffen van harde voorwerpen vonken of wrij- vingshitte moeten hebben veroorzaakt, dan wel niet-gesprongen munitie heb ben doen exploderen. ARNHEM De gewestelijke be stuurders van de PvdA in de provincie Gelderland en Gelderse leden van de partijraad van de PvdA zullen op een op zaterdag 5 september te houden ver gadering het punt van de samenwer kingsmogelijkheden tussen PvdA en KVP op de agenda aantreffen. Het be stuur van het gewest Gelderland van de PvdA kwam donderdagavond in verga dering bijeen naar aanleiding van pers- publikaties over die mogelijkheden. De voorzitter van het gewest, de heer H. Staneke, gaf een toelichting op het ontstaan van de kwestie en van zijn uit latingen daarover. In zijn uitlatingen had de heer Staneke gewezen op veran derde omstandigheden, sinds het PvdA-congres in maart 1969 de anti- KVP-motie aannam. De veranderingen waren volgens hem bij de KVP te vin den: het naar voren schuiven van mi nister dr. G. H. Veringa als leidende fi guur en de publikatie van het ont- werp-program. Op de vergadering van het bestuur van het gewest Gelderland kwam naar voren, aldus blijkt uit een na afloop uitgegeven communiqué, dat de heer Staneke uitsluitend voor persoonlijke rekening heeft gesproken. Van enige binding met het gewestelijk bestuur was geen sprake. Hetzelfde geldt voor de reacties van andere gewestelijke be stuurders. Vanzelfsprekend erkende de vergadering het recht van ieder lid van de PvdA over ai dan niet over politieke vraagstukken zijn mening te uiten. Net zo vanzelfsprekend vond het bestuur het, dat congresresoluties van kracht blijven totdat een volgend congres, met inachtneming van de in de PvdA gel dende procedures, een ander standpunt inneemt. BELFAST Britse soldaten hebben hedenmorgen vroeg de 19 jaar oude Da niel O'Hagan neergeschoten, toen zij het vuur opende om een rel van r.-k. demonstranten de kop in te drukken. Volgens het leger kreeg de jongen een schot in de nek en werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, nadat een ge vechtswagen door benzinebommen io brand gevlogen was. Het Mater ziekenhuis maakte later bekend, dat Daniel O'Hagan bij zijn aankomst dood was. A RN HEM Op deze plek ver- dween in Arnhem een door de poli- z tie achtervolgde Duitser in de Rijn. Hij verdronk in de golven die dóór een passerende rijnaak werden ge- pj| maakt. De chef-verkoper van Gara- j ge Sanders. B. R. J. Jansen (foto), had de Duitser herkend, nadat hij in de krant had gelezen dat de man werd gezocht voor een roofoverval m in Rijswijk. Voor verslag zie ook z elders in deze editie. LOS ANGELES President Nixon heeft donderdagavond op een door de televisie uitgezonden perconferentie verklaard, dat Israël inct een staakt- het-vuren in het Midden-Oosten kan instemmen, zonder zijn positie aan het Suez-Kanaal in gevaar te brengen. Nixon zei te hopen, dat na Egypte en Jordanië, ook Israël akkoord gaat met een tijdelijk bestand, als inleiding tot diplomatieke contacten die een oplossing van de crisis mogelijk moeten helpen maken. Hij merkte op, dat Israëlische func tionarissen de vrees hadden uitgespro ken dat de Arabieren tijdens een be stand met hun militaire opbouw door zouden gaan, en hij voegde eraan toe: „Wij en anderen hebben hun proberen te verzekeeren dat dit niet het geval zal zijn". Een logisch uitgangspunt is, dat er gedurende die periode geen militaire op bouw mag plaatsvinden, aldus de Ame rikaanse president. Hij verklaarde voorts, dat hij al eerder de Amerikaan se gehechtheid aan Israëls veiligheid en handhaving van het machtsevenwicht in het Midden-Oosten had onderstreept. Het Israëlische kabinet is donderdag voor de derde maal deze week bijeen gekomen om te beslissen over de aan vaarding van het Amerikaanse vredes plan. De rechtse coalitie-partners in de regering hebben gedreigd uit het kabi net te treden als het plan wordt aange nomen. Op een bijeenkomst van de fractie voor de kabinetsvergadering heeft de rechtse Gahal partij bekendgemaakt, de medewerking aan de regering van na tionale eenheid onder premier Golda Meir op te zullen zeggen, als het Ame rikaanse vredesplan zou worden aange nomen. In een officiële verklaring van par tijleider Menahem Begin werd gezegd, dat de Gahal-partij niet in de regering zou kunnen blijven als het vredesinitia tief werd aanvaard, omdat dit zou be tekenen dat de Israëlische troepen moe ten worden teruggetrokken uit de Ara bische geb'eden die in de juni-oorlog van 1967 werden veroverd. De Gahal-partij bezet zes-van de 24 posten in het kabinet. Tot de verkiezingen van negen maan den geleden had de partij slechts twee zetels in het kabinet. Na de aanzienlijke stemmenwinst in de verkiezingeen kreeg de partij er vier regeringsposten bij. De staking van twee uur waartoe de Palestijnse verzetsbeweging donderdag had opgeroepen om te protesteren tegen de aanvaarding van het Amerikaanse vredesplan door koning Hoessein en pre sident Nasser, is een groot prestige suc ces voor de Palestijnen geworden. Met uitzondering van het Jordaanse overheidspersoneel, legden op het mid daguur alle werknemers in de Jordaan se hoofdstad het werk neer. De meeste winkels en cafés hadden al eerder hun deuren gesloten. In het centrum waren vele Jordaanse militairen en leden van de Palestijnse verzetsorganisaties op de been. Politie en militairen van het Jor daanse leger patrouilleerden door de straten. In het bijzonder werden ban ken en de wijk waar de meeste ambas sades zijn gevestigd, in het oog gehou den. Aan de andere kant moest het centra le comité van het Palestijnse verzet, dat de staking had georganiseerd, een te genslag incasseren doordat twee kleine Palestijnse verzetsgroepen hun steun betuigden aan president Nas sers besluit om het Amerikaanse vre desplan te aanvaarden. Vier Egyptische MIG-21-vliegtuigen zijn donderdag neergeschoten, toen zij poogden Israëlische jachtbommenwer pers te onderschappen die Egyptische stellingen aan het Suez-Kanaal aanvie len. zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Volgens de le zing van Cairo zyn by Israëlische aan vallen met 22 toestellen in het gebied van het kanaal, twee Egyptische solda ten gedood, maar werden geen materiële verliezen geleden. Eeh Egyptische militaire woordvoer der maakte wel melding van zware Egyptische beschietingen van Israëli sche stellingen en troepenconcentraties langs de gehele kanaal-zone, waarbij «de Israëliërs zware verliezen aan mensen en materiaal zijn toegebracht. De be schietingen tot diep in de Sinai hadden verscheidene branden en explosies van ammunitie tot gevolg. WASHINGTON Het Amerikaanse leger zal binnenkort 2675 ton zenuwgas uit de tweede wereldoorlog vernietigen. Een woordvoerder van het leger heeft donderdag meegedeeld, dat de met een laag beton omgeven granaten met het dodelijke gas op een plaats ongeveer 450 kilometer voor dé kust van Florida in de Atlantische Oceaan tot zinken zullen worden gebracht. De Oceaan is daar ongeveer 4800 meter diep. Uit uitgebreide onderzoekingen en proefnemingen van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid is vol gens de woordvoerder gebleken, dat de kans dat de granaten zullen gaan roes ten en dat het gas kan ontsnappen „praktisch nul" kan worden genoemd. DEN HAAG Waterleidingsbedrijven uit Nederland. West-Duitsland en Zwit serland gaan samen strijden voor een schone Rijn. Zij maken z.ich ernstig ongerust over de steeds verder gaande vervuiling van het water, en vrezen voor de kwaliteit van het drinkwater voor 3,5 miljoen Nederlanders. Zes grote waterleidingbedrijven in West-Nederland hebben al met zuster bedrijven in het stroomgebied van de Rijn een internationale werkgemeen schap opgericht, die met vereende krachten bij de nationale regeringen zal aandringen op ingrijpende maatregelen. „De maat is vol en de toestand onhoud baar. Het is nu tijd voor harde actie", aldus ir. C. Lugthart, diriecteur van de Rotterdamse Drinkwaterleiding. Berekend is, dat in de eerste helft van dit jaar in totaal ruim 1225 ton olie en benzine in de Rijn is terechtgekomen. Meestal betrof het lekgeslagen, gezon ken of bij aanvaringen betrokken tankschepen. Soms is de oorzaak vol strekt onbekend, zoals bij de enorme olievlek van vier kilometer die eind mei bij Mühlheim werd gesignaleerd. De waterleidingbedrijven hebben ge merkt dat acht soorten vervuiling het Rijnwater en daarmee het drinkwater voor een groot deel van Nederland be dreigen. Dat zijn verzilting (zoutmijnen in de Elzas), organische verontreiniging (lozing van rioolvocht), olie en benzine, synthetische wasmiddelen, giftige stof fen (landbouwbestrijdingsmiddelen), ziektekiemen, radio-actieve stoffen en het warme koelwater van elektrische centrales. Al deze vervuilingen zijn aan banden te leggen als de lozing van afvalstof fen aan strenge vergunningen wordt gebonden, en scherpe controle wordt uitgeoefend op het vervoer van gevaar lijke stoffen. De waterleidingbedrijven hebben grote bewondering voor de activiteiten van staatssecretaris Kruisinga (Volks gezondheid) die onlangs zijn wet op de watervervuiling door het parlement heeft gesleept. Behalve over de Rijn maken de Ne derlandse waterleidingbedrijven zich ook zorgen over de kwaliteit van het Maaswater. Direct na het passeren van de Nederlandse grens wordt het Maas- WASHINGTON De Sovjet-Unie heelt het proefmodel van een ruimte schip gelanceerd van waaruit dc aarde met atoomwapens onder vuur kan wor den genomen, zo heeft het Amerikaan se ministerie van Defensie bekendge maakt. Het ruimteschip heeft na een omloop rond de aarde, die 19 minuten duurde, een landing gemaakt in het gebied na bij het Aral-meer. waar ook de lance ring had plaats gehad. Het ruimtevaar tuig, dat de Amerikanen FOBS (Frac tional Orbital Bombardment System) noemen, werd dinsdag gelanceerd. Éen woordvoerder voor het Pentagon noemde de lancering van het ruimte vaartuig „een nieuw bewijs voor het voortduren van het Russische program ma voor de ontwikkeling en beproeving van strategische wapens". Delen van de S-89 raket, die het ruimteschip in zijn baan rond de aarde Van één onzer verslaggevers. EPE Hoofdinspecteur-korpschef van gemeentepolitie Epe, dc heer J. C. Osscweijcr heeft kritiek oj de oplei ding van politiepersoneel. Bij Je reor ganisatie van het politie-apparaat waardoor verscheidene gemeentelyke korpsen zullen worden omgezet tot re gionale eenheden komt de opleiding voor brigadiers- en adjudant-rangen tussen dc wal en het schip, indien er niet een definitieve school voor dit midden-kader komt. De he- - Osseweijer wil de opleiding van het personeel geregeld zien naar de trant van de mammoet-onderwijs wet. Wanneer de politiescholen en ka deropleidingen hun toelatingseisen af stemmen op mavo, havo, gymnasium, atheneum enz. zal het tekort aan bri gadiers, adjudanten, inspecteurs en hoofdinspecteurs geleidelijk vermin deren. Anderzijds zal het aantal kandida ten voor de politie-academie eveneens kleiner worden, wannee. de rangen in het midden-kader gemakkelijker te bereiken zijn. De starre grens tussen lagere en hogere rangen kan op die manier worden doorbroken, zo meent de hoofdinspecteur. Voor het laatste opleidingsjaar van de politie-academie te Apeldoorn bestond een lijst van ge gadigden met 600 namen, hoewel er maar 40 geplaatst konden worden. De huidige opleiding van midden-kader personeel is afgestemd op het B- politiediploma, waarna men via een bij (her)scholingscursu.-: in Hilversum de brigadiers- en adjudantrangen kan bereiken. De heer Osseweijer uitte zijn kritiek tijdens een interne bijeen komst van 't gemeentelijk politiekorps Epe. hebben gebracht, zijn in latere banen boven de Verenigde Staten voorbij ge komen, aldus de woordvoerder. Volgens de woordvoerder hebben de Russen sinds 1967 vier maal proeflan- ceringen met de FOB ondernomen. De Verenigde Staten houden zich niet bezig met de ontwikkeling van een dergelijk ruimtevaartuig, zo werd donderdag na drukkelijk door de woordvoerder ver klaard, die er op wees, dat de vroegere minister van Defensie, Robert Macna- mara dit reeds in een rede in 1967 had gezegd. De FOBS worden beschouwd als een minder doeltreffend wapen dan de in tercontinentale raketten, omdat zij een geringere lading aan atoomwapens kunnen vervoeren. De FOBS zouden gebruikt kunnen worden tegen uitgebreide doelen zoals steden en vliegvelden, maar volgens de woordvoerder zijn de wapens niet zo nauwkeurig als de Amerikaanse Minu- temen raketten. CULEMBORG De politie van Cu- lemborg heeft drie jongemannen aan gehouden, die ervan worden verdacht een dodelijk ongeluk te hebben veroor zaakt. De jongelui hadden woensdagavond op een weg in Culemborg een balk op de weg gelegd. Een eindje verder waren ze in hun auto gaan zitten kijken wat er zou gebeuren. Hun slachtoffer werd de negentien jarige bromfietser J. van Zanten uit Culemborg. Hij zag in het donker de balk niet, en viel, waarbij hij ernstig hersenletsel opliep. Gistermiddag overleed hij in het zie kenhuis. De drie jongelui, G. J. v. d. H. (16) en D. C. R. (19) beiden uit Culemborg, en Th. i. d. E. (20) uit Beesd zijn opgeslo ten. water van betrekkelijk schoon tot ge vaarlijk vuil. Als oorzaken worden onder andere de lozing door dc Staatsmijnen en een zinkfabriek in Eijsden genoemd. De Maas is echter nog niet zo vuil als de Rijn. CLEVELAND De wereldberoemd* dirigent George Szell is donderdag avond op 73-,jarige leeftijd in een zie kenhuis in de Amerikaanse stad Cleve land overleden. Hij stierf aan compli caties na een hartaanval. Szell heeft sinds 1946 de leiding ge had over het symfonieorkest van Cle veland. In februari werd hij na zijn te rugkeer met het orkest van een tournee door het verre oosten ziek. Hij herstel de niet en werd op 16 juni getroffen door een hartaanval. Szell zou deze zomer dirigeren op de festivals van Salzburg, Luzern en Edin burgh. Hij is de tweede grote dirigent die deze week is heengegaan. Woensdag overleed zijn Britse collega Sir John Barbir.olli. Dr. Szell gold als de laatste van de „oud maestro's" uit het tijdperk Bee- cham-Toscanini. Hij was op 7 juni 1897 in Boedapest geboren en studeerde in Wenen en Leipzig, waar hij als wonder kind furore maakte aan de piano. Na dat hij een keer was ingevallen voor de ziek geworden dirigent van het Weens filharmonisch orkest, haalde de compo nist Richard Strauss hem over tot een carrière als dirigent. Zijn eerste aan stelling als zodanig kreeg hij in Straatsburg in 1917. (Van onze weerkundige medewer ker) TAe weerkaart ziet er veelbelo vend uit. Een belangrijk hoge- drukzone van de Azoren tot Mid den- en Oost-Europa zal het mooie vakantieweer met overwegen zon neschijn gedurehde het komende weekende doen aanhouden. De thermometer in Gelderland zal weldra de grens van 25 gr. C. overschrijden. Het is best mogelijk dat het kwik in de eerste dagen van augustus naar de tropische grens van 30 gr. C. zal streven, waarna er in de loop van volgende week weer een koele terugslag volgt. Juli. was niet zo'n beste maand met slechts twee zomerse dagen tegen 7 normaal 100-15G mm regen tegen 80 normaal en 60-60 uur zon neschijn te weinig. Weersverwachting van het KNMI van vrydagavond tot zaterdagavond. Opge maakt te 11.15 uur: Droog weer met tydeiyk enkele wol kenvelden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen: Zon op 05.01, onder 20.31 uur. Maan op 03.40, onder 20.31 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1