Prijzen in '71 zeker drie procent hoger Witteveen wil 5 pet belastingverhoging ZWITSERS VEROORDEELD VOOR MOORD 01» NEDERLANDER RESTEN VAN WENTEL WIEK Paus miskent de problematiek in Nederland niet BETON STOR TTE OMLAAG Vakbonden teleurgesteld over nota Meer steun van regering voor Oost-Groningen DUITSER VERDRINKT BIJ VL UCHTPOGING Zwanenburgers willen door balonnetjes hun rust IN DUUR HOTEL OP GEMEENTEKOSTEN I3M1:VCI Jeugdbende opgerold Wanhoopsdiiik in de Rijn Ha fijn~ een borrel van floryn! vrouwen Meer bij rijkspolitie Kinderen bijna verpletterd Zetelverdeling in Zwolle ongewijzigd DEN HAAG - Volgens minister Witteveen (financiën) zal het erg moeilijk zijn de stijging van de prijzen volgend jaar beneden de drie procent te houden. Hij vindt de stijging met dit percentage op zich al hoog, maar in het buitenland is zij nu al hoger. Twee doden bij helikopterramp NKV NVV IN PANIEK HERKEND Kind verdronken in wasteil jongetje overreden VRIJDAG 31 JULI 19,o Onze economie raakt steeds meer overspannen. Het ziet er naar uit, dat de overheid reeds in het begin van het volgend jaar zal moeten ingrijpen. Dr. Witteveen zou dit het liefste doen door de belastingen met ten hoogste vijf procent te verhogen. Minister Witteveen heeft een voor ontwerp gemaakt om de belastingen met ten hoogste vijf procent op te voe ren of te verlagen, naar gelang onze economie moet worden afgezwakt of versterkt. De Sociaal-Economische Raad zal pas in september een advies uit brengen over de „conjucturele hante ring van de belastingtarieven". Het ziet er dus niet naar uit dat de minister tijdig een wetsontwerp door het parlement zal krijgen. In dit geval is het mogelijk, dat de regering paal en perk zal moeten stellen aan de verho ging van de lonen. In de nieuwe loonwet is een artikel opgenomen dat de mogelijkheid opent alle lonen te bevriezen. Dit staat los van het veelomstreden artikel 8 waarin wordt bepaald dat de minister van so- ZüRICH De kinderrechter in Zü- rich heeft twee Zwitserse jongelui schuldig bevonden aan de moord vorig jaar september op de Nederlander Her man de Mul, een kantoorbediende uit Amersfoort. De jongelui werden giste ren achter gesloten deuren veroordeeld tot een verblijf in een opvoedingsge sticht, van minimaal drie en maximaal 10 jaar. De Mul werd op een vakantie op 19 september 1969 in zijn hotelkamer te Zürich gewurgd met het snoer van zijn elektrisch scheerapparaat. Volgens functionarissen van de rechtbank is uit getuigenverklaringen gebleken dat het slachtoffer de jongens had ontmoet op een plaats dichtbij het station, die be kend staat als ontmoetingsplaats voor homoseksuelen. Nadat hun enige biertjes waren aan geboden, vergezelden de twee jongens De Mul naar zijn hotelkamer, waar zij hem overmeesterden, vastbonden en wurgden. De jongens, die ten tijde van het misdrijf nog geen 17 jaar waren, maakten zich met 250 Zwitserse frank (ongeveer 220 gulden) uit de voeten, maar werden na een uitgebreide klop jacht door het hele land na vier dagen aangehouden. Overeenkomstig de wet op bescher ming van beklaagden werd de identiteit van de veroordeelden niet door het hof onthuld. ciale zaken in afzonderlijke c.a.o.'s kan ingrijpen. Dr. Witteveen heeft nogmaals beves tigd, dat de tarieven voor de omzetbe lasting hoger moeten worden dan de 4,3 en dertien procent. Nu zijn ze vier en twaalf procent, maar het parlement heeft reeds tot deze verhoging besloten. AMSTERDAM De recherche in Amsterdam is erin geslaagd een jeugd bende aan te houden, die sinds enkele maanden in Amsterdam-Noord ope reerde. Momenteel zijn 12 jongens in leeftijd variërend van 15 tot 21 jaar. gearresteerd. Zij worden ervan ver dacht uit winkels en bedrijven allerlei goederen te hebben gestolen. Er zijn tot nu toe 30 diefstallen gemeld. Het be treft geen grote zaken. In de meeste gevallen werden snoep, sigaretten m andere kleine artikelen weggenomen. DEN HAAG Het aantal vrouwelij ke leden van het korps rijkspolitie moet worden uitgebreid. Naast de vrouwelij ke stafofficieren voor jeugdzaken in elk van de 17 districten van de rijks politie is een zo'n officier wil de korpsleiding vrouwelijke onderofficie ren, in de rand van wachtmeester eer ste klas, aantrekken. Deze wachtmeesters eerste klas zullen ook met jeugdzaken belast worden. Het is de bedoeling in elk district een wachtmeester eerste klas toe te voegen aan de stafofficier. Het is de bedoeling op den duur t« komen tot een eigen opleiding voor de vrouwelijke leden van de rijkspolitie, die in een onderofficiersfunctie te werk worden gesteld. Verwacht wordt dat vrouwelijke leden van een gemeen tepolitiekorps belangstelling zullen to nen voor de mogelijkheid bij de rijks politie te worden belast met jeugdzaken, omdat zij reeds het politiediploma be haald hebben. UTRECHT De besprekingen tussen de Heilige Stoel en het Nederlandse episcopaat over de mogelijkheid om ge huwde mannen op rijpere leeftijd tot priester te wijden zullen worden voort gezet. Dit heeft het secretariaat van de Ne derlandse bisschoppenconferentie giste ren meegedeeld. De Nederlandse bis schoppen hebben zich dezer dagen lang beraden over het laatste bezoek van kardinaal Alfrink aan Rome en zijn besprekingen met de Paus. De Paus heeft kardinaal Alfrink tij dens twee langdurige gesprekken laten weten, dat hij de problemen van het Nederlandse episcopaat niet miskent. De paus bleef echter van mening dat de redenen om de traditionele band tus sen priesterschap en celibaat in de La tijnse kerk te handhaven nog van kracht zijn, misschien nog meer dan in andere tijden. Dit is voor de paus een weloverwogen gewetensovertuiging waarin hij zich over het algemeen door de bisschoppen gesteund ziet, ook al weet hij dat enkel bisschoppen een an dere mening voorstaan. De Paus heeft tegenover kardinaal Alfrink verklaard te blijven bij het geen hij in een brief aan zijn kardinaal staatssecretaris heeft gesteld over de mogelijkheid om gehuwde mannen van rijpere leeftijd tot priester te wijden om daarmee aan uitzonderlijke situaties tegemoet te komen. Volgens deze brief gaat het hier om een maatregel die in collegiaal overleg zou kunnen worden bestudeerd en onderzocht. ELST Een kleine verzame ling geblakerd schroot was alles, wat overbleef van de helikopter van ie Koninklijke Luchtmacht, die gis teren neerstortte in een weiland bij Eist. De beide inzittenden zijn in de wrakstukken verbrand. Het toestel een Aluette 3 maakte een lesvlucht vanaf de vlieg basis Deelen. Aan boord bevonden zich de kapitein J. P. Dirks (34) uit Arnhem als instructeur en een 29- jarige leerlingvlieger, luitenant ter zee tweede klasse j.c. H. WKlase- ma uit Voorschoten van de Konink lijke Marine. Volgens de rijkspolitie had het toestel een bocht gemaakt boven de Rijn, voor het plotseling hoogte ver loor en neerstortte. De helikopter werd zo zwaar beschadigd, dat hij door experts van de luchtmacht nauwelijks kon worden geïdentifi ceerd. DEN HAAG Aanwijzing van Oost-Groningen als herstructurerings gebied heeft „weinig zin", vindt de re gering. Immers: „Het geheel aan de overheid ter beschikking staande in strumentarium zal ook in de toekomst worden benut om de ontwikkeling van het Noorden te stimuleren". Aldus de ministers Roolvink en Nelis- sen in een nota aan de Tweede Kamer over de ontwikkelingen in Oost-Gro ningen. De nota vergezelt het rapport van de werkgroep Oost-Groningen. In de nota wordt gezegd, dat de rege ring graag bereid is de bestaande faci liteiten soepel toe te passen, waardoor een gericht en selectief beleid in de praktijk mogelijk is. Het aantrekkelijk maken van de bestaande stimulerings maatregelen dient, naar hun mening, niet te worden gezocht in een verhoging van de premie-percentages. Het aan wijzen van Oost-Groningen als her structureringsgebied zou niets wezen lijks toevoegen aan het ter beschikking staande instrumentarium, aldus de nota. Naast de reeds genomen beslissingen ten behoeve van Oost-Groningen zal de regering Steun geven aan de oprichting van een Oost-Groningse schooladvies- en begeleidingsdienst. Extra-gelden beschikbaar stellen voor het aantrekken van deskundige krach ten bij het inhoud geven aan de maat schappelijk opbouw. Het bedrag, beschikbaar voor inves teringssubsidies op sociaal- en sociaal- cultureel terrein Groningen, verhogen en dit extra bedrag speciaal bestemmen voor Oost-Groningen. Ook in Oost-Groningen een proef ne men met het verstrekken van een loon subsidie ten behoeve van werkgevers, die oudere werklozen in dienst willen nemen. Het Nederlands Katholiek Vakver bond is teleurgesteld over de maatrege len, die de regering voor Oost-Gronin gen heeft voorgesteld. In april heeft de vakbeweging een aantal eisen bij de re ging gedeponeerd, maar de regering gaat thans in haar nota veel minder ver. „De voorgestelde maatregelen van de regering lijken mooi als je het rijtje hoort opnoemen", vindt het NKV, maar deze vakcentrale acht ze beslist onvol doende om Oost-Groningen snel en de finitief uit het slop te halen. „Half zachte maatregelen leiden tot nieuwe problemen in de toekomst", aldus het NKV in zijn commentaar. Teleurstellend is met name, dat de regering de streek geen herstructure ringsgebied wil maken. Bij bedrijfs sluitingen in deze kwetsbare streek, moet zeker vervangende werkgelegen heid beschikbaar zijn. Ook de voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos vindt de regeringsnota over Oost-Groningen niet spectaculair. Op een aantal punten is de regering zelfs in gebreke gebleven, zo was zijn eerste indruk. De vakbeweging heeft zich met name op een aantal punten voorstandster ge toond van een rechtstreeks ingrijpen door de overheid inplaats van laten in grijpen door anderen. Een definitief oordeel wil de heer Kloos pas uitspre ken als hij de punten uit de nota van de vakbeweging met die van de rege ring heeft vergeleken. Van een flatgebouw van Eurowo ningen in het Soesterveen te Soest is donderdagmorgen tegen het mid daguur opnieuw een bijna twee ton zware betonnen gevelplaat naar be neden gestort. Het gevaarte viel van de vijfde verdieping met donde rend geraas vlak bij een groep spe lende kinderen. Persoonlijke onge lukken hebben zich echter niet voor- gedaan. Onder de bewoners is echter gro te bezorgdheid ontstaan, want ook verleden jaar heeft zioh een derge lijk geval voorgedaan. Toen kwa men twee gevelplaten, elk van 2l/t ton naar beneden. De bouwer, Van Gent's bouwbedrijf uit Amersfoort, heeft toen een onderzoek door het TNO laten instellen. Het resultaat was, dat de ophanging aan enkele honderden flats opnieuw gecontro leerd en gewijzigd moest worden, wat de aannemer ongeveer een mil joen extra heeft gekost. Direct na het vorige ongeval, waarbij wonderlijk genoeg ook geen persoonlijke ongelukken voor kwamen, is door de bewoners een belangenvereniging opgericht, die de bouwer van de luxe flats in het afgelopen jaar op tal van andere gebreken heeft gewezen, welke in middels onder druk van de vereni ging zijn of nog worden verholpen. Foto links: de plek, waarvan de gevelplaat heeft losgelaten. Rechts: vlak naast een paar kinderen ver brijzelde de betonnen plaat op de grond. ARNHEM Een Duitser vermoedelijk de 31-jarige D. A. U. Z. is gister middag voor de ogen van de hem achtervolgende politie-agenten in de Rjjn by Arnhem verdronken. De golven van een voorbijvarende Rynaak overspoelden hem. Tevoren hadden politie-agenten nog met waarschuwingsschoten de opvarenden van een plezierjacht gealarmeerd. Maar toen die probeerden de man van de ver drinkingsdood te redden, verzette hy zich hevig. „De man wilde niet gered worden", zegt inspecteur J. Wilzing van de Arnhemse gemeentepolitie. „Dat was duideiyk aan zyn manier van doen te zien". Even eerder alles speelde zich vliegensvlug af tussen kwart over twaalf en half een had de politie twee andere Duitsers gearresteerd, H. G. E. (20 jaar, pompbediende) en P. K. H. L. (24 jaar, draaier van beroep), evenals Z. uit Düsseldorf. Gedrieën zaten zij op het terras van La Prome nade in Arnhem te zonnen. Toen de politie-agenten in gewone en sitrveilapceauto's arriveerden, spron gen de arie Duitsers in paniek over eind. Twee van hen werden op straat overmeesterd, maar de derde rukte zich los en vluchtte tussen de geparkeerde auto's door in de richting van de Rijn. Hij stoorde zich niet aan de waarschu wingsschoten. Zonder zich een ogen- ZWANENBURG In Zwanenburg bij Schiphol, zijn gisteravond omstreeks tien minuten over tienen op negen ver schillende plaatsen luchtballonnetjes met waterstofgas gevuld opgelaten. De ballonnetjes, die in trossen van twintig stuks aan nylondraad van tussen de 300 en 400 meter lengte uit ramen van bo venverdiepingen omhoog gingen, moe ten enkele dagen blijven hangen. Het oplaten van de ballonnetjes is een onderdeel van de actie, die de ac tiegroep „De lastige Zwanenburger" voert tegen het laag over Zwanenburg vliegen van toestellen, die van Schip hol komen of naar dit vliegveld toe gaan. „De actie moet er aan bijdragen, dat de Zwanenburgers hun hoogno dige rust terugkrijgen. Sinds jaren heb ben zij die rust niet meer vanwege de laagovervliegende vliegtuigen", aldus de heer J. Broks, secretaris van de ac tiegroep. Volgens de heer Broks hangen de ballonnetjes zo hoog, dat zij de vliegtuigen kunnen hinderen. Enkele uren na het oplaten meende hij te mo gen constateren, dat het oplaten succes had. „Er is nog geen vliegtuig overge komen. Normaal is dat gedurende die tijd wel het geval". De heer F. M. J. Mente, voorzitter van het gilde van verkeersleiders zed, dat in verband met de heersende wind richting de baan op Schiphol, die maakt dat de vliegtuigen over Zwanen burg vliegen, niet gebruikt wordt. De toestellen maken van een andere baan gebruik en komen daardoor over Aals meer. De heer Mente zag dan ook geen direct gevaar in de opgelaten ballonne tjes. blik te bedenken dook hij de Rijn in. Zijn belangstelling voor auto's en spe ciaal voor Porsches is de verdronken Duitser noodlottig geworden. Hij was bij Garage Sanders aan de Oude Kraan in Arnhem komen informeren of hij als toerist voordelig in een ge bruikte auto kon rijden. De 33-jarige chef verkoper B. R. J. Jansen uit Apeldoorn, die wist dat de man door de politie werd gezocht, antwoordde dat hij dat evfcn moest vragen. Daarna liep -hij koelbloedig naar de telefoon en waarschuwde de politie. Ghef verkoper Jansen herkende de man omdat hij ongeveer een week geleden ook al in de garage was ge weest. Toen moest er een Porsche ge repareerd worden. Later had de ver koper in de krant gelezen dat de Duitser door de politie werd gezocht voor een roofoverval in Rijswijk. „Ik wist dat die man gevaarlijk was", vertelde de Apeldoorner na het avon tuur. „Maar het enige wat je op zo'n ASSEN De anderhalf jarige Louise Mulder is donderdagavond in de Popu lierstraat in Assen verdronken in een wasteil achter het huis van haar ou ders. De moeder had juist de was ge spoeld en in een onbewaakt ogenblik ging het kindje met haar hoofdje in de teil. Haar broertje Arend, die juist een ijsje haalde, ontdekte het kind. Kunst matige ademhaling mocht niet meer ba ten. ogenblik hoopt, is dat alles zich bui ten zal afspelen, als er wat-gebeurt." De Arnhemse politie was gisteravond erg zwijgzaam over de Duitsers en dat waren de twee arrestanten ook tegenover de rechercheurs. Vermoed wordt dat ze pas over enkele dagen zullen gaan praten. „In ieder geval steekt er heel wat ach ter deze zaak", zei een rechercheur. „Je springt niet zomaar in de Rijn om te verzuipen". Volgens de politie worden de Duitsers door verschillende politiekorpsen in het westen van Nederland gezocht voor een hele reeks inbraken. Er kon nog niet gezegd worden of de man nen zoals het gerucht wilde le den zijn van een bende valsemunters, die kortgeleden probeerden met een jacht via de Rijn bij Lobith een half miljoen aan valse marken Nederland binnen te «mokkelen. ZWOLLE De hertelling van de in Zwolle bij de gemeenteraadsverkiezing van 3 juni uitgebrachte stemmen heeft geen wijziging gebracht in de zetelver deling. Wel moest de einduitslag gewijzigd worden. Niet minder dan 76 stembiljet ten bleken ongeldig verklaard te moe ten worden. Vier biljetten waren ten onrecht ongeldig verklaard bij de tel ling op de avond van de derde juni en werden alsnog als geldig beschouwd. De hertelling vond plaats nadat de gemeenteraad van Zwolle daarote maandagavond besloot op voorstel van de fractie van de PvdA. GEMERT In de gemeente Gemert is gisteren een jongetje van 22 maanden uit het kinderzitje van een fiets geval len en onder een auto gekomen. Het jongetje, G. J. R. van de Wetering uit Gemert is vervolgens in een ziekenhuis overleden. HELMOND Het Helmondse ge zin Schepers (man, vrouw en zeven kinderen) verblijft al ruim drie we ken op kosten van de Helmondse ge meente in hotels in Helmond en Deurne. Het gezin kwam enkele maanden geleden in moeilijkheden, toen na een faillissement de woning werd verkocht en het op straat kwam te staan. De heer Schepers weigerde twee door de gemeente aangeboden woningen en ging nadat een deur waarder zijn inboedel op straat gezet had in een tent naast zijn woning kamperen. Nadat zijn vrouw voor een mis kraam in het ziekenhuis was opge nomen werd het gezin in het duurste hotel in Helmond ondergebracht. De sociale dienst gaf ook nog vijfhon derd gulden kledinggeld omdat de gezinsleden in dit hotel er op zijn minst fatsoenlijk uit moesten zien. Wethouder Hardenberg (sociale zakep en volkshuisvesting): „Toen ik van vakantie terugkwam zat het ge zin in hotel West Ende; voor de ge meente een uitgave van tweehon derd gulden per dag. Met mij was hem dat nooit gelukt. Het eerste wat ik dan ook gedaan heb, is hem in een goedkoper hotel in Deurne te plaateen". „Nu is er bovendien een grotere woning beschikbaar gekomen, ik ga hem die nu aanbieden en als hij die weer niet accepteert ik heb na melijk het vermoeden dat de man alleen genoegen neemt met een nieuw huis zal ik alles in het werk stellen om zijn kinderen in een tehuis te plaatsen, wegens ergerlijke verwaarlozing. Wat hij dan zelf gaat doen moet hij maar zien". ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 9